Heel Zeeland tastte in het duister Heusnertsen zijn maar bijtersnou! geen stinkdieren. Treinen en fabrieken stop door kortsluiting Sun balm Hoek in principe akkoord met structuurplan Kanaalzone Zeeuwsch Dagblad ZEELAND HEEFT EIGEN PELZERIJ Zaterdag 20 december 1958 Communes Verkoudheid DA M 0 o. Raad van Ovezande vergadert Afloop verkoping Ruiter dag Oranjezon in Oostkapelle Brouwershaven kreeg schilderij cadeau In één nacht Uw handen gaaf en zacht Sluiting café's in Hulst goede Raad ziet perspectieven vanaf heden: fjP 5 zadio:Pie^iHffsamuiett 5 immAtii/ietc F. 225.000.- aan prijzen h H p I? li Buitenland Geen pudding Bijten JEUGDNATÜÜRWACHT TERNEUZEN ACTIEF KRING HULST VAN ZLM VERGADERDE Hoeft niet N.F.O.-af deling Zeeuwsch Vlaanderen Weer Kerstactie in Sint Maartensdijk ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk J^ET WOORD COMMUNES heeft de laatste week in verband met China de ronde door de pers gedaan. Commune een woord dat we in be- paald verband hebben leren verstaan als gemeente en als gemeenschap, heeft vooral in de laatste betekenis gedeeld in de kwade reuk, die van het misbruik van dit woord is uitge gaan. We denken aan de Franse com mune, de opstand in Frankrijk in 1871, die toen alle communistische en socia listische elementen in vervoering bracht. Voorts, nu we het woord ge bruikt hebben, denken we aan het ge hele probleem van het communisme in de wereld van het verleden en het heden, dat als gemeenschap van en voor mensen wordt aangediend en dat in wezen, overeenkomstig de voor spellingen, op dictatuur en ontmense lijking uitloopt. Want er zit nog iets achter, dat prin cipieel veel dieper gtijpt. De kwestie in China, die tot een zeker terugtreden van de grote leider daar heeft geleid, is de doorvoering van communes, van gemeenschappen in deze zin, dat de gezinnen zijn uit eengehaald, de mannen en vrouwen in werkcolonnes zijn ingedeeld, de kin deren in afzonderlijke bewaarplaat sen zijn ondergebracht en dat het ge hele leven militair werd georgani seerd, onder oppercommando van de staat. Op het platteland is men al tot in voering van dit systeem overgegaan, maar nu is er reeds zoveel verzet ont staan, dat men besloten heeft, in de steden hiermee maar te wachten, tot het volk er rijp voor is, tot de opvoe ding op dit punt is geslaagd. OOR ZOVER WIJ uit de literatuur een beeld van het Chinese volk hebben kunnen opbouwen, verbaast ons het verzet niet en zou het ons alleen kunnen verwonderen, dat het in Chinese hoofden opkwam maar ook die blijken door een dwaalleer dus ver van hun oorspronkelijke ge. dachten te kunnen worden afgevoerd en als dit systeem op het Chinese platteland ook maar gedeeltelijk zou sijn geslaagd. Immers van het Chine se volk werd altijd geschreven, dat de familieband er zeer nauw was, dat de kinderen hun ouders in hoge ere hiel den, zoals die weer hun ouders en voorouders. Zou zulk een gezinsge meenschap in enkele jaren vernietigd kunnen worden en vervangen door een samenleving in werkverbanden, waarbij de gezinnen totaal worden uitgeschakeld? Hoe dit zij we zullen het niet spoedig precies te weten komen. Het bamboegordijn, waarmee China zich heeft omringd, laat wel af en toe wat door, doch het geeft slechts een vaag en vertekend beeld. Dat beeld geeft ons echter de ze kerheid, dat het communisme, waar het ook ter wereld optreed, zich niet ontziet, de heilige band van huwelijk en gezin aan te tasten. ^IE DE GESCHIEDENIS van aller lei communistisch-socialistische droombeelden en utopieën nagaat, ziet, dat dit streven daarin telkens weer terugkeert. En dat is begrijpelijk. Het communisme bedoelt de gondsïagen van de maatschappij om te zetten. Het moet zich dus wel richten op het gezin, rus tend op het huwelijk, zoals God dat instelde. Want dat gezin is de kiemcel der maatschappij in geordende zin. Het is goed, zich te herinneren, dat in Rusland na de communistische re volutie hetzelfde element naar voren kwam. Toen heeft de chaos, die eruit voort dreigde te komen, de machtheb bers op hun streven moeten doen te rug keren. Zelfs zó sterk, dat Chroesj- tsjof nu zijn bezwaren tegen het Chi nese experiment uit. Daar heeft men ervaren, dat men bepaalde ordinantiën voor het leven niet straffeloos kan wegcijferen. In bepaald opzicht doet de eerste stap terug in China thans ditzelfde vermoeden, a] wil men nog niet erkennen, dat men deze weg moet verlaten. j-JET IS INMIDDELS GOED, deze feiten in het oog te houden. De strijd tegen het communisme is niet alleen een strijd tegen een harde, ge welddadige dictatuur. Die strijd is in de eerste plaats een ideologische strijd. Het communisme tast immers de God delijke ordeningen voor de menselijke samenleving aan, ordeningen, die wel iswaar ook in de Westerse wereld vaak Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De donkere dagen voor Kerstmis zijn gister avond wel erg donker geworden in Zeeland. Zó donker zelfs, dat de kerstboomjcaarsen reeds moesten worden aangestoken om althans' enig licht in deze duistere zaak te brengen. Oorzaak was een kort sluiting bij de hoofdcentrale van de PZEM te Vlissingen, waardoor tegen vijf uur de elektriciteit in geheel Zeeland uitviel. De treinen bleven midden in het polderland staan, en alle fabrieken moesten voortijdig sluiten. sehakeld worden naai- Middelburg, het geen in de ijver iets te snel geschiedde en waardoor Ihet rayon Goes opnieuw in het donker zat, zij het nu slechts voor enkele minuten. Walcheren en de andere delen van Zeeland zaten echter nog steeds zonder licht. Om even na half zes was echter alles weer in orde. Naar de directie ons meedeelde, zijn er maatregelen genomen om te voorko men dat zich soortgelijke storingen niet meer kunnen voordoen. De plotselinge algehele stroomstopzet- ting had voor het economisch bestel zeer nadelige gevolgen. Vrijwel alle fabrieken Oorzaak van de storing aldus deelde de directie ons gisteravond desgevraagd me de, was een kortsluiting in de verzamel- rails geweest bij het afschakelen van de pas in gebruik genomen turbines op de hoofdcentrale. Daar enige schade ont stond aan de hoofdrails kon zoals an ders in noodgevallen geen energie wor den betrokken van de P.N.E.M. uit Bra bant. De storing ontstond omstreeks vijf mi nuten voor vijf 's middags. Om kwart over vijf was de P.Z.E.M., waarvan de storingsdienst met groot materiaal was uitgerukt, erin geslaagd de schade te verhelpen waardoor het onder de cen trale Goes vallende gebied weer in het licht werd gezet. Daarna moest doorge- Advertentie Souburg Raadsvergadering SOUBURG. De raad der gemeente Oost- en West-Souburg zal op maandag 22 december ces avonds om half acht in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot benoeming van een opperman-straatma ker; voorstel tot benoeming van een ge niet voeten worden getreden, ook door meenschappelijke handwerkonderwijze van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met OVEZANDE. De gemeenteraad ver gadert a.s. maandagmiddag twee uur. B. en W. stellen de raad voor de handels avondschool te Goes een subsidie te ver lenen van tien gulden per uit deze ge meente genoemde school bezoekende leerling. Voorgesteld wordt aan de ver eniging tot rheumabestrijding een subsi die toe te kennen van Vz cent per in woner. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot toetreding tot de ziekte kostenregeling voor ambtenaren in Zee land. Medegedeeld wordt dat de huur van vier woningwetwoningen is vast gesteld op f 8,70 per week. Kortgene Raadsvergadering KORTGENE. De raad der gemeen te Kortgene komt op dinsdag 23 de cember des middags om drie uur in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.m.: voorstel om een kre diet van 3500 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een motorgras- maaimachine (G.S. hebben goedgevon den. dat de uitgaaf wordt gedekt uit de saldireserves)voorstelt tot vaststelling van een destructieverordening: voorstel om het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor 1959 vast te stellen op 100.000; voorstel aan de ZLM een sub sidie te verlenen van 175 in de kosten van het houden van een tuinbouwcursus te Kortgene; aan de Federatie van Ver pleeginrichtingen voor langdurige zieken ingaande 1 januari 1959 een subsidie toe te kennen van 0,001 per inwoner per jaar; voorstel aan de Ned. Ver. tot Reumatiekbestrijding per 1 januari 1959 een subsidie toe te kennen van ƒ0,01 per inwoner per jaar; voorstel om met de gemeenten Arnemuiden. 's-Heer Arendskerke, Kattendijke, Vrouwenpol der, Veere. Wissenkerke en Wolfaarts- dijk een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met betrekking tot de ont wikkeling van de recreatie in het drie- eilandengebied: voorstel voor de bouw van de Chr. kleuterschool te Colijnsplaat een stuk grond aan te wijzen in het uit breidingsplan te Colijnsplaat. De beno digde oppervlakte is 1250 m2. De prijs van de grond 7,85 per m2. hen, die zeggen, ernaar te willen le ven, doch die toch nog altijd in hun werking een kracht ten goede en tot behoud uitoefenen, waardoor het men selijke in de mens bewaard wordt en hij niet vervalt tot het leven van het dier, dat men alleen om zijn werk als soort in stand houdt. Het nationaal-socialisme had inder tijd ook tendenzen in deze richting. Het is merkwaardig, dat revolutionaire systemen op de kardinale punten al tijd overeenkomen. res voor het bijzonder en openbaar la ger onderwijs; voorstel tot het ver pachten van los land achter de begraaf plaats aan de heer P. Florisse; voorstel tot het garanderen van rente en aflos sing van een geldlening aan te gaan door de heer A. Vinke te Vlissingen, bij de Nationale Levensverzekering Bank N.V. te Rotterdam; voorstel tot goedkeuring van de begroting van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken 1959 en tot vaststelling van de begroting van het Woningbedrijf en van de gemeente-be groting 1959. MIDDELBURG. Mr. P. W. Mey- link, notaris te Middelburg heeft don derdagavond in het Notarishuis publiek verkocht- het landhuisje ..Klein Bui tenrust" Oude Vlissingseweg 33 te Mid delburg, met aangebouwd woonhuis 35, erf en tuin, groot 20 ca 80 a Koper werd J. de Bruijn te Middelburg, voor 10.100. OOSTKAPELLE. -- De landelijke rij- vereniging .Oranjezon" organiseert van daag een ruiterdag, waaraan behalve Oranjezon" zelf ook de overige lande lijke rijvereniging van Walcheren en die •van Noord-Beveland deelnemen. Het ver- zamelpunt is 's morgens de boerderij Zeeduin te Oostkapelle. Om tien uur wordt vertrokken voor een wandeltocht in de richting Vrouwenpolder. Het eind punt is de theeschenkerij Duinoord te Vrouwenpolder. Des morgens zal een lichte en een zware cross worden ver- l reden. Om half een wordt begonnen met óe cross te lopen, waarna om half twee de eerste ruiter start. Het beginpunt van de cross ligt bij de molen in Vrouwen polder. Van onze correspondent BROUWERSHAVEN. Tijdens de don derdag gehouden raadsvergadering heeft burgemeester J. L. van Leeuwen meege deeld, dat de gemeente van het bestuur van het voormalig ziekenhuis Schouwen- Duiveland te Noordgouwe een groot schilderij van het interieur van de Her vormde kerk ten geschenke heeft gekre gen. Het gemeentebestuur van Noordgouwe had dit fraaie schilderstuk aan het zie kenhuis aangeboden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in vroeger jaren. Nu het ziekenhuis niet meer als zodanig dienst doet, heeft het bestuur van het voormalige ziekenhuisje besloten dit doek over te dragen aan de gemeente Brouu- wershaven. De raad toonde zich verblijd met deze aanwinst en besloot het schilderij een goede plaats te geven in de pnblieke raadzaal van het gemeentehuis. moesten de zaak stilzetten, terwijl ook kantoren voortijdig sloten. De 'treinen bleven ter hoogte van 's-Heer Arendsker ke en Kapelle midden in de verlaten heid staan en niemand wist precies wat er aan de hand was. Heel Zeeland was teruggekeerd naar de tijd van de trekschuit en alleen in het hoogste puntje van de provincie, bo ven in de televisietoren te Goes brandde hoopgevend een licht, evenals in de ope ratiekamers van de ziekenhuizen en in de hoofdcentrale van de P.Z.E.M., waar koortsachtig werd gewerkt om het euvel te verhelpen. In vele gevallen gaf de duisternis ook aanleiding tot grappige situaties. Bij de werven van De Schelde te Vlis singen, die ook in het pikkedonker zaten, maakte men zich juist gereed om de ar beiders om 5.13 te kunnen uitbetalen. Dat gaf uiteraard enige moeilijkheden want er moest een bedrag van vele duizenden guldens bij petroleumlicht en kaarsjes worden uitgereikt Bij de dameskappers bleven verschillen de Wanten met natte en halfgepermanen- te hoofden in het duister zitten en in de winkels was het een spookachtig ge schuifel langs de schaars verlichte toon banken. Hoewel de storing pas laat in de middag optrad, werden er toch gisteren nog heel wat kaarsen verkocht. Velen namen echter een vervroegde greep naar de kerstkaarsjes, zodat de komende da gen een run op de winkels te verwach ten is om de lacune op te vullen. Al met al werd het gedwongen sche meruurtje nogal van de vrolijke kant opgevat en de zo gemechaniseerde mens anno 1958 werd er even bij bépaald. dat er maar het minste of geringste behoeft te gebeuren, of alles zit met de handen in het haar. Advertentie ROWNTREE N V AMSTERDAM 1 M«dieina!e haniïcr«m«: HULST. Naar men ons van bevoeg de zijde meedeelde, bestaat er een mis verstand betreffende de sluiting van de twee verdachte café's in Hulst. Juist is, dat zoals wjj berichtten de caféhouder P. J. L. en. O. N. zijn ge arresteerd en dat hun café's zijn gesloten wegens overtreding van de politieveror dening terzake van de openbare orde en zedelijkheid. Het betreft hier de café's Het Schuttershof van het gemeenteraads lid P. J. L. en het (naamloze) café van O. N. op de hoek BierkaaistraatDubbele Poort, welke laatste door ons abusievelijk als café De Dubbele Poort werd betiteld. „De Dubbele Poort" is echter een ge heel ander café in deze straat, aat niet is gesloten en waarvan de exploitant de heer Van Dorst in geen enkel opzicht iets met deze verdachte affaire te ma ken heeft. De redactie van 't Zeeuwsch Dagblad stelt het op prijs, voor het ge val een verkeerde indruk mocht zijn gewekt, dit misverstand uit de weg te kunnen ruimen. Raad Tholen THOLEN. De raad der gemeente Tholen komt op maandag 22 december des middags om half drie in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeld to.m.wijziging gemeenschappelijke re geling IZA; aangaan van geldleningen; vaststelling begrotingen 1959; begrotings wijziging 1959. Van een onzer verslaggevers. HOEK. De gemeenteraad heeft gis- tera vdboneotellsn en en en en enen teravond besloten, in principe akkoord te gaan met he tstructuurplan voor de kanaalzone. Voorts besloot de raad tot vaststelling van de begroting voor bet jaar 1959. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de schoolartsendienst. Hoewol men beslist niet tegen een gemeenschap pelijke regeling is, had de raad toch grote bezwaren tegen de steeds oplopen de kosten van de dienst. Gestart werd met een bedrag van zestien cent per kind per jaar, doch nu er een derde schoolarts zal worden aangesteld, zul len de kosten op 48 cent per kind per jaar komen. De raad had hier groot be zwaar tegen en stelde op voorstel van de heer J. van der Peül voor, de be slissing aan te houden tot januari a.s. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1959 verklaarde de heer J. Leunis (soc.), de uitslag van de wet houdersverkiezing niet te kunnij appre ciëren. Hij noemde het tegen het ge meentebelang, dat de partij, met het grootste stemmengemiddelde, de P. v. d. A. niet in het vooroverleg is gekend. De heer J. Vergauwe (C.H.) zei, het evenmin eens te zijn met de gang van zaken bij de wethouders verkiezing. Hij kon het niet waarderen dat A.R. en C.H de zetels hadden verdeeld. Diverse posten van de begroting vond Commissaris der Koningin stelt nieuwe gemaal Kruiningen in bedrijf Eigen nieuwsdienst KRUININGEN. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal op vrijdag 9 januari a.s. des middags om half twee in hotel „Korenbeurs" te Kruiningen het nieuwe gemaal van het Waterschap Kruiningen officieel in be drijf stellen. Advertentie l'b.v!'KVlh'**Hog0r OrvderaLjondwnjuLKattigAcfa WedertamLj Winkeliers kenbaar aan „SU S"-raambiljetten in alle plaatsen Giro: 4028 „SUS" ROTTERDAM. F. 1.- per stuk. leder lot heeft 5 coupons. Elk lot trekt 5 x mee. In 5 kleuren verkrijgbaar (zolang de voor raad strekt). th: voor inl,ch1inSen; Heemraadssirgel 303. Rotterdam, tel. 0^800-50000 1 :£i rwu ga „Kg! 's-H. ABTSKERKE Hij is bruin van kleur en stinkt afschuwe lijk, maar je kunt er prachtige bontjassen van maken. Dat is wel zo ongeveer het antwoord, dat u en ik gegeven zouden hebben op de vraag van TV-quizmaster Johan Bodegraven: „Wat weet u van een nerts te vertellen?" Ja-ja, maar gistermorgen heb ik ook spierwitte, zwarte en zilvergrijze nertsen gezien, honderden bij elkaar. En het stonk er in 't geheel niet. De nerts-rage die enkele jaren geleden ook in Zeeland woedde is evenmin als het gehoelahoepel geen lang leven beschoren geweest. Een jaar of wat geleden werd de nerts zo po pulair, dat hij bijna tot de huisdieren kon worden gerekend. Die tijd van amateur-bontkweker- tjes is voorbij. De serieuze kwekerij van edelpelsdieren heeft zich gekris talliseerd in slechts een handjevol Zeeuwse fokkerijen, die men kan vin den in Borssele, Biggekerke, Yerseke, 's Heer Abtskerke, 's-Gravenpolder, Co lijnsplaat, Breskens, Zuidzande en nog enkele plaatsen. Nu het pelsseizoen is aangebro ken, heb ik een bezoekje gebracht aan een van de modernste en grootste nertsfokkerijen in onze provincie, die van de heer J. Minnaard te 's Heer Abtskerke, die tevens is uitgerust met een complete pelzerij. nertsen fokkerij behoeft niet te stinken', aldus de heer Minnaarden een uurtje later had hij mij daar ook inderdaad, van overtuigd. Het is hoogseizoen in de pelzerij mo menteel. U moet nl. weten, dat in de cember de in het voorjaar geboren nertsen pelsrijp zijn en ja hoe mooi en aardig de fokker zijn diertjes ook vindt het draait uiteindelijk om zijn kleine, maar peperdure bontpyama. Een nertspelsje, variërend in leng te van 4070 cm, brengt gemiddeld zo'n 80 a 100 op en de heel dure zil vergrijze of witte halen prijzen van 200 tot 250 per vel. Met de soorten zijn ook de prijzen zeer uiteenlopend. Voorop staat, dat een- reu aanmerke lijk duurder is dan een teefje, omdat in de natuur uitgezonderd bij ons tweebenige schepselen de manne tjes nu eenmaal fraaier en waardevol ler zijn. Mocht u vóór de kerstdagen uw vrouw of verloofde nog met een echte nertsmantel, en dan een zeer exclusie ve, willen verrassen, neem dan een zilvergrijze Saffier- of een sneeuwwitte Regaljas, waarvan de duurste zo'n 60.000 kost. Maar wilt u echt een koopje, dan kunt u ook al voor 8000 terecht Ja, de nerts loopt in een duur vel letje. Er zijn natuurlijk ook soorten zoals de Standaard Yukon (zwart), de Royal Pastel en de Stuart Pastel (bruin), waarvan de bontjassen al voor een kleine 2000 binnen uw be reik liggen. Maar de nerts blijft z'n stand ophouden en komt dan ook be slist niet onder die prijs. IVist u overigens, dat er in één lange bontjas maar liefst honderd nertsvellen gaan? En ondanks de hoge prijs is de vraag naar nertsvellen nog altijd bijzon der groot. Geen wonder dan ookdat de in Zeeland gefokte dieren hun weg voor al naar het buitenland vinden, naar Ame rika, Engeland en Frankrijk vooral. Mocht u dezer dagen nog in Washington, Londen of Parijs gaan winkelen, dan is het zeer wel mogelijk dat ge een bont- mantel van Zeeuwse nertsen tegenkomt. Daarvoor heeft dan de vanouds bekende Hudson Bay Company gezorgd. Lopende langs de lange rijen open staaldraadhokken (Tornado-hokken heb ik ze genoemd, hoewel de heer Min naard ze zelf heeft ontworpen en ge construeerd), terwijl de meeste pels dragers lekker in hun warme nachtle ger wegdoken, heeft de heer Minnaard mij de gang van zaken in vogelvlucht ontsluierd. Als je zo'n fokkerij opzet, begin je natuurlijk met het aanschaffen van fokdieren. Dat gaat per kwartet: een reu met drie teven. Zo'n kwartet va rieert in prijs van 600 (standaard zwarte) en 800 (bruine) tot 1200 a 1300 (zilvergrijze Saffier en de witte Hedlund, terwijl de Regal wit ten minstens 2000 doen. De heer Minnaard, die beherend ven noot is van de commanditaire ven nootschap „Edelpelsdierenfokkerij Min naard", fokt speciaal op kwaliteit en daarom heeft hij „slechts" een paar honderd nertsjes lopen. Het komende seizoen (maart) begint hij met 200 te ven te fokken en 38 72 dagen later (draagtijd) hoopt hij een veestapel van 600 te hebben. Gemiddeld werpt een nertsteef drie jongen (soms ook wel elf!), die dan vijf tot zeven we ken worden gezoogd. Dan grijpt de fokker in en de dier tjes krijgen een eigen woninkje om daar nog een maand of vijf lekker te groeien. In de donkere dagen vóór Kerstmis ziet het er voor de half jaar oude nertsen inderdaad donker uit, want de meeste zullen de plumpud ding niet meer proeven. Zjs verhuizen naar de gaskist, waar ze een pijnloze dood sterven en een paar dagen later komt men van het dier alleen nog maar zijn mooie vel letje tegen. Dat is geschied via schrabbank, loutertrommel, droogplank- jes en glanstrommel, en dan gaan de prachtig glanzende velletjes in bossen van 40, 60 of 80, gesorteerd naar leng te, kleur en vachtdichtheid, naar de markt. Hoe trots de nerts ook op zijn eigen huidje mag zijn geweest, de bontwerkers schromen niet om de pels in reepjes te snijden van een centime ter breedte. En om het nu eens echt gemakkelijk te doen, naaien ze dan al die reepjes weer aan elkaar. U en ik zouden dat wel heel wat slimmer en economischer hebben gedaan, maar ja, die bontwerkers (zitten ze niet in Griekenland?) weten nu eenmaal niet beter. Neen, een nerts is geen lang leven be schoren, tenzij hij of zij voor de fok wordt uitverkoren. Maar wat u ook te gen nertsen moogt hebbenzeg nooit meer dat ze stinken, want dat ligt echt niet aan die beestjes zelf! Ik vind, dat die arme nertsjes toch eindelijk wel eens in ere mochten worden hersteld, ook bestond hun waardering gisteren slechts uit een beet in mijn vinger, waar nu een grote lap om zitWant bijten kunnen ze echt wel heel erg goed, vindt men te laag, o.a. een post voor aan schaf van nieuwe inventaris voor het ge meentehuis. Medegedeeld werd, dat vol gend jaar een nieuwe brandspuit zal worden aangeschaft en dat binnenkort een nieuwe alarminstallatie voor de brandweer zal worden geplaatst. De heer Vergauwe achtte de aanleg van een nieuw sporveld urgent. De hui dige reinigingsdienst noemde hij middel eeuws. Aanschaf van nieuwe vuilnisem mers achtte hij een eerste stap op de weg naar verbetering. Zeer teleurstel lend von dit raadslid de ontwikkeling van het recreatiegebied Braakman. Hier is echter, aldus burgemeester A. F. Hanssens perspectief, want de dienst der domeinen, die dit recreatiegebied in beheer heef, is met een zeer aanvaard baar voorstel gekomen, dat spoedig in het beheerschap aan de orde zal komen. De heer v. d. Peijl vroeg de aandacht van B. en W. voor het wegtrekken van bevolking uit de gemeente. Het is nodig, betoogde hij, dat vestiging in Hoek aan trekkelijk wordt gemaakt. Het verzor- gingspeil zal omhoog moeten. Ook vroeg hij aandacht voor krotopruiming. De begroting werd daarna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan de agenda werd toegevoegd een bespreking van het structuurplan voor de Kanaalzone. Voor de afvoer van wa ter voor de industrie langs het kanaal werd een bedrag van f 5700.gevorderd, zijnde de bijdrage van vijf procent van de gemeente in de kosten van het maken van plannen. Op deze afvoer zal ook de riolering van de Hoek kunnen aansluiten. Uitvoerig werd gesproken over de mo gelijkheid, het structuurplan te verhef fen tot streekplan, waardoor het mogeljjk zou worden, het uitbreidingsplan aan te passen aan het streekplan. Wethouder P. Scheele (Prot. Chr.) zei, dat door de uitvoering van het plan het klimaat van heel de streek zal worden verbeterd. Hij achtte het een plicht van de gemeente raden, achter het plan te staan. De voor zitter merkte op, Vlat het plan voor de kanaalzone van groot belang is, nu Bel gië bereid is gebleken, het kanaal te verbreden, waardoor voor de industrie in de kanaalzone nieuwe mogelijkheden ontstaan. Zeeland moet hier, meende spr., zeer nauwe samenwerking zoeken met West- Brabant, dat ook structuurplannen heeft. Hoek zal als wooncentrum binnen dit gebied een nieuwe en betere toekomst tegemoet gaan. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna besloten in principe akkoord te gaan met het plan. Van onze correspondent TERNEUZEN. De directeur van de stichting Natuur en Jeugd, de heer C. H. Voorhoeve uit Voorburg heeft donderdag voor de Jeugdnatuurwacht Terneuzen een lezing gehouden, waarna de heer P. Thijs- sen de zelf opgenomen films „Sporen in het bos" en „Aquamarijntjes wonderreis'' vertoonde. Beide heren oogstten veel be langstelling bij de Zeeuwsvlaamse jeugd natuurwachters. Het werk van de Terneuzens afdeling werd besproken en daarbenij werd enigs zins bitter opgemerkt, dat een krant uit Vlissingen had durven beweren, dat in Middelburg de enige Zeeuwse natuur- wacht bestaat. En dat terwijl de Terneu- zense natuurwacht af vanaf juli 1956 zelf standig is Betreffende de werkzaamheden werd meegedeeld, dat de vogelkastjes in de bo men zijn aangebracht, dat deze winter ook de vogels zullen worden gevoederd en dat de natuurwacht de verzorging van de zwanen in Terneuzen op drie plaatsen op zich heeft genomen. Zevenhonderd kin deren van de hoogste klassen van alle lagere scholen waren aanwezig; zij wer den opgewekt lid te worden van natuur wacht. Over een half jaar zullen de nieu we leden worden geïnstalleerd. Ook in Sluiskil werden de films ver toond. Eigen nieuwsdienst KLOOSTERZANDE. Voor de kring Hulst van de Z.L.M., die danderdagmid- dag te Kloosterzande werd gehouden heeft de alg. secretaris van de Z.I.M., mr. J. G. F. Schlingemann gesproken over „Zwakke plekken in de landbouw (aan deze lezing hebben wij reeds enige tijd geleden ins ons blad aandacht besteed). Ir. G. P. M. Dikötter, directeur van de Waterleidingmij. gaf een uitvoerige uit eenzeting van het reeds bekende hon derd-procent-plan, dat voorziet in aan sluiting van alle agrarische bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen up aantrekkelijke voorwaarden. Kringvoorzitter J. W. Scheele betreur de de geringe animo onder de jonge boe ren om zich verder te bekwamen in hun vak. Hij wees op het te geringe aantal deelnemers voor de cursus Motorkennis. In zijn overzicht noemde hij 1958 een jaar van een goede oogst, behalve voor het vlas; daar was het zelfs uitgesproken slecht. In de vacature baron H. A. A. Collot d'Escury, die 40 jaar lid van het kring- bestuur is geweest, werd zijn zoon geko zen baron A. Collot d'Escury. De secre taris de heer P. G. de Bruyn werd her kozen. Het mag wat vreemd klinken, maai mijn eerste vraag aan de nertsenfokkei was een nogal verbaasde: „Waarom stinkt het hier helemaal niet?Want zegt u nu zelf, voor ons leken horen nertsen en stank bij elkaar als de Gouden Koets bij Prinsjesdag. Een Van onze correspondent TERNEUZEN. In Hotel Du Commer ce te Terneuzen kwam de Ned. Fruitte lersorganisatie afd. Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen onder voorzitterschap van de heer E. F. de Koning. In zijn openingswoord memoreerde hij de overvloedige oogst met de lage prijzen van het afgelopen sei zoen. Secretaris A. van Hoeve merkte op, dat het ledental groeit en dat de bebouw- |de oppervlakte toeneemt; deze is nu 154 ha. in Z.-Vlaanderen. Ook de financiële positie van de afdeling is gezond. Ir. J. J. Bos, redacteur van het blad „De Fruitteelt" sprak over Fruitteelt in Europa en welke koers varen wij? Hij adviseerde met klem fruit van hoge kwa liteit te kweken; de kwantiteit komt op he tweede plan. Dit om een goede plaas te kunnen innemen in de rij van expirt landen, wanneer de Euromark op 1 jan. a.s. in werking treedt. Het aftredende bestuurslid A. P. E. Rammeloo werd herkozen. ST. MAARTENSDIJK. Ook dit jaar zal weer getracht worden een kerstactie te organiseren in Sint Maartnesdijk voor de zieken en ouden van dagen. Dit zal geschieden in de vorm van het aanbie den van fruit versnaperingen, e.d. Deze kerstactie gaat uit van de verschillende kerkelijke verenigingen ter plaatse. Giften in natura of in geld kunnen worden bezorgd in de consistorie van de Ned. Hervormde kerk op maandagavond a.s. van 79 uur en op dinsdag van 2—4 en van 7—9 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3