DE BOER HOUDT DE BURGER DE SPIEGEL VOOR HOOFDSCHOTEL VAN LUISTERRIJK FEEST JOURNALISTIEKE ARBEID De fraudeurs van Koblenz streken twee miljoen op DELTAPLAN KRIJGT AL ZICHTBARE VORMEN Jong paar in woning zonder gas, licht, toilet en keuken Jaarrede voorzitter H. D. Louwes NVV„Wij zullen weerstand bieden" Vrijdag 19 december 1958 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pagina 5 Vijftig jaar Nederlandse dagbladpers Koblenz. Het bedrog Perfecte controle Koud kunstje Als een geldteller EMPLOYÉ VAN TOTO-BUREAU VULDE BILJET WAT LATER IN Laatste obstakel '5 V Vooruit VRIJSPRAAK VOOR WOHLGEMUT Overbrugd Buiten de stad GÉÉN LEKKE BAND ONAFHANKELIJK PERSVRIJHEID COMMERCIËLE T.V. JAAR GEËIST TEGEN VERHUURDER NIETS GEDAAN DE BRAND AAN BOORD VAN DE EEMDIJK COASTERS WEER VLOT BELASTING WINST UIT PRIJSVRAAG televisie Het bed rog door Barend Buisman duurde ruim negen maan den. Het begin van het einde, dat leidde tot een mam- moeth-proces, kwam, toen Su zanne Frédéricq, een van de hoofdpersonen uit het grote drama rondom de Rheinland- Pfalzische Sport Toto GmbH in Koblenz, ziek werd. De reeks handelingen, welke er in ruime mate toe bijdroeg, dat negentien personen ruim 2.000.000 gulden rijker werden, werd op dat mo ment noodgedwongen afgebro ken. De achterdocht, die men al een tijdje koesterde in deze fraudezaak, maakte plaats voor zekerheid en de arrestaties volg den elkaar daarna snel op. De negentien staan nu voor de rechtbank van Koblenz terecht. Zij zijn de beklaagden over wie heel West- Duitsland spreekt; in Koblenz zelfs met enige bewondering. Het plan was namelijk bijzonder sluw bedacht en de manier, waarop de belanghebbenden in de zaak de lot to-afdeling van de toto-organisatie heb ben bedrogen, was afschrikwekkend en tegelijkertijd toch ook wel weer ko misch. OP EEN zomeravond had tijdens een Duitse televisie-uitzending een interview plaats tussen Hans Michel, lid van de Duitse TV-staf, en Robert Weinand, directeur van de to to uit Koblenz. Weinand verklaarde in het gesprek, dat zijn organisatie, be- staande uit 40 man, geheel te vertrou wen was en dat hij gewoonweg niet aan fraude dacht, aangezien het con trölesysteem perfect functioneerde. Het systeem bleek echter allerminst waterdicht te zijn. Tot de kijkers en luisteraars op die avond behoorde ook een zekere Manfred Ecquit. De 24-ja rige Ecquit was employé óp het toto- hureau en degene die de basis legde voor de werkzaamheden welke latei- betiteld zouden worden als een van de grootste naoorlogse schandalen uit de Westduitse criminaliteitsgeschiede nis. Hij wreef zich vergenoegd in de handen bij het vernemen van de woor den van zijn werkgever, omdat hij de boel reeds enige tijd aan het oplich ten was zonder ook maar enig wan trouwen te hebben ondervonden. Het goede nieuws van zijn directeur werd zelfs het moment, waarop hij besloot grotere bedragen tot zich te trekken. De winst van enkele duizenden gul dens bevredigde hem niet meer; hij besloot het kruimelwerk te laten lig gen en zich toe te leggen op het bij- elkaar strijken van imposantere be dragen. WAARUIT bestond nu de werkwijze van Ecquit? De door verlammin gen aan armen en benen gepijnigde, roodharige jongen bezat, evenals Su zanne Frédéricq, een sleutelpositie in het controlesysteem van de totocentrale en het zou voor hem dan ook een koud kunstje zijn het bureau op een wel haast onnavolgbare manier bij de neus te nemen. Ecquit besloot mee te doen. maar daarvoor moest hij medeplichtigen hebben; lieden, die voor hèm speel den. Iedere week nam hij een totobrief- je, verdeeld in een A-. B- en C-strook. Op elk van die stroken stonden veer tien velden gedrukt, d.w.z. de A-strook bestond uit veertien velden elk weer onderverdeeld in 49 getallen en de B- en C-strook waren daaraan gelijkluidend, zodat men alleen de A- strook behoefde in te vullen om door middel van carbonpapier dezelfde uit werking te krijgen op de B- en C- strook. Om nu voor deelname in aanmer king te komen moest men tegen beta ling van 50 cent per veld zes wille keurige getallen aankruisen Men werd dus per totoformulier in staat gesteld veertien maal te spelen. Ecquit vulde meestal dertien velden in; het veertiende veld had hij nodig voor zijn manipulaties. De rechtbank van Koblenz. Derde van links de president dr. Habuleck, die het proces in de toto-affaire leidt. Hij wordt geflankeerd door drie bijzitters, eveneens rechters. De president gaat bijna schuil achter de stapel dossiers in de frauduleuze zaak van Koblenz. ALS LID van de totocentrale mocht Ecquit niet meedoen. Hij nam dus een wedder in de arm en de eerste maal was dat de 49-jarige beambte George Centner, aan wie hij vertelde, dat hij een systeem kende, dat het altijd deed en waardoor men steeds een geldprijs kon winnen. De arme Centner nu ook een van de beklaagden vloog er in. Hij zet te zijn naam en adres op het totobil- jet en Ecquit zorgde voor de rest. Hij kruiste de getallen op dertien velden aan, waarna hij het biljet naar een ■i to-agentschap bracht. Daar werd de A-strook er afgescheurd, die Ecquit terug ontving. De B- en C-strook gin gen naar het totobureau. De zondag daarop werd er getrok ken; dan werden op de centrale de zes winnende getallen bekend ge maakt. Bijna een week was de orga nisatie vervolgens bezig om haar con trolesysteem toe te passen. Ecquit kwam toen eerst goed in actie! TNAAR HIJ de naam van het agent- L» schap wist, waar het biljet was afgegeven, kon hij op het bureau gemakkelijk het bundeltje met de nog aan elkaar zittende B- en C-stroök vin- voor de televisie had verklaard, dat bedrog onmogelijk was, legde Ecquit er een schepje bovenop en zorgde er telkens voor alle zes de getallen goed te hebben NA HET „huiswerk", de volgende dag, bracht de kreupele jongen uit Koblenz de B- en C-strook den èn grijpen, die afkomstig waren van de desbetreffende toto-agent. Met de routine van een geldteller liet hij de stroken door zijn vingers glijden totdat hij zijn biljet gevonden had. Dat werd er dan snel en zonder dat iemand het merkte, uitgehaald, waarna het in de zak van Ecquit ver dween. Thuisgekomen, kon hij rustig de A-strook op de B- en C-strook leg gen, dezelfde ballpoint pakken waar mee het briefje enkele dagen geleden was ingevuld, en zonder een zweem van spijt het veertiende veld aankrui sen. De eerste keren maakte hij met op zet een fout. Hij kruiste slechts vijf van de zes winnende getallen aan, zo dat hij een prijs aan de „bescheiden" kant ontving; een tweede prijs zo ge zegd. Doch toen directeur Weinand A'i: X A V A x' X X x Vijf van de veertien getallenvelden van een lottobiljet uit de Toto GmbH van Koblenz. Om voor deelname in aanmerking te komen, moest men op elk veld zes willekeurige getallen aan kruisen. Het veld, waar de pijl naar verwijst, liet Manfred Ecquit voor zijn later te verrichten manipulaties open. In de toekomst per dag 35000 voertuigen over Volkerak Van een medewerker NA HET leggen'van de bouwput in het Haringvliet, waar het dit jaar vrij stil is geweest maar waar volgend jaar de bouw van het enor me sluizencomplex begint, is men al enige tijd bezig met het tweede kapitale project in het kader van het Deltaplande bouw r/an de dam door het Volkerak, althans met de voorbereidingen daarvoor. Bij Willemstad zijn werkhavens aangelegd en van daaruit is men be zig met het opspuiten van het ei land, waarop te zijner tijd het ver keersplein zal worden aangelegd, waarover de Zoomse Weg zal gaan, die een zijtak naar Goeree-Over- flakkee krijgt. Dit verkeersplein wordt van geweldige afmetingen en vermoedelijk het grootste van Ne derland. Er zullen zesbaans wegen over leiden naar de brug over het Haringvliet, die waarschijnlijk ook zes rijbanen, fiets- en voetpaden zal hebben. Men kan het plein en het eiland rustig grote afmetingen geven, omdat het wordt opgespoten in het brede Volkerak en Hollands Diep en men daar niet op een naar honderd meter behoeft te kij ken. ALS DIE Zoomse Weg, met inbegrip van de brug, de Volkerakdam en de sluizen, alsmede de dam naar Flakkee. klaar zullen zijn. verwacht men dat per dag tenminste vijf en dertig duizend voertuigen dit punt zul len passeren. Op het moment is men al een eind gevorderd met dit eilandje. Volgens ir. C. Swier. hoofd van de dienst Del tawerken in het Volkerak, is men met dit werk aangenomen door N.V. Za- nen en Verstoep maanden op het werkschema vooruit, dank zij gunstige weersomstandigheden en de macht van mensen en materiaal, die het aan nemingsbedrijf hier heeft geconcen- treerd. t Datzelfde geldt voor de aartsluitmg Nederlandse soldaat ging in Oostfriesland op roof uit LEER. Een twintigjarige soldaat M. S. uit Kraggenburg in de Noordoost polder, heeft gisternacht het Oostfnese Stadje Leer. enige tientallen kilometers over de Duitse grens in opschudding ge1 bracht. Hij kwam per auto uit Gronin gen de grens over en sloeg in de Mül- lerstrasse de spiegelruit (waarde 500 gulden) van een juwelierszaak in Tus sen de scherven viste de militair voor 1500 gulden aan ringen en horloges op, waarna hij op topsnelheid naar de grens terugreed De halve Müllerstrasse was echter wakker geworden van het lawaai en de politie werd gealarmeerd met de mededeling dat de ruitentikker er waar schijnlijk in een auto met een Neder lands nummer vandoor was gegaan Een politieauto zette de race naar de grens in en won: bij de post Bunreneuland werd de soldaat achterhaald. Hij is te ruggebracht naar Leer voor een ver hoor. KARLSRUHE (Reuter) Dr. Wolf gang Wohlgemut, die destijds een iet wat geheimzinnige rol heeft gespeeld toen dr. John, het hoofd van de West duitse inlichtingendienst, overliep naar Oost-Duitsland, is gisteren door het Hoge gerechtshof te Karlsruhe vrij gesproken. Hij was beschuldigd van het onderhouden van iandsverrader- lijke betrekkingen met Oost-Duits land. In 1956 werd dr. John tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn verraad, maar vorig jaar werd hij vrijgelaten omdat hij in aanmerking kwam voor amnestie. Volgens dr. John heeft Wohlgemut destijds een slaap middel in Johns koffie gedaan waarop agenten van de Oostduitse regering het hoofd van de Westduitse inlichtin gendienst konden ontvoeren. na»r Goeree-Overflakkee. Met behulp van een kilometerslange persleiding is er al een ferme dam in het Hellegat tot stand gekomen, die dezer dagen de kust van Flakkee, tussen Ooltgensplaat en Den Bommel, heeft bereikt. Er zit nog een hiaat in het midden van deze stroom, het in schipperskringen be kende Ventjagersgaatje. Maar overbrugd is dat ook al, door de persleiding en door een stevige, naast die leiding gelegde houten brug. Binnenkort zal het dus mogelijk zijn om lopend vanaf de Flakkeese wal het verkeersplein te bereiken. Overi gens is daar nu natuurlijk nog maar weinig van verkeer en van een plein te bespeuren; het lijkt meer een duin landschap, nu echter niet door de na tuur, maar door mensenhanden ge vormd. En voorlopig is zo'n wandeling alleen nog maar iets voor waaghalzen, want men zou er veel drijfzand tegen komen, zoals deze week de burgemees ter van Ooltgensplaat met zijn raadsle den en vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Willemstad hebben ondervonden, toen deze op uitnodiging van Zanen en Verstoep de werken eens gingen bezichtigen. De burgemeester moest een zijner wethouders, die tot over de kaplaarzen was weggezakt, uit het drijfzand trekken, waarna hij op zijn beurt geholpen moest worden. Recreatiegebied is het dus beslist nog niet. DE werkhaven bij Willemstad zal te zijner tijd worden opgenomen in het haven- en sluizencomplex van de Volkerakdam. De havens zijn gepland op een lengte van niet minder dan 4 km. en de sluizen zijn naar rato. Men heeft deze uitzonderlijke afmetingen nodig, omdat de schutsluizen al het tussen Rotterdam en Antwerpen op en neergaande scheepvaartverkeer te verwerken zullen krijgen. Schutten blijft nodig omdat er altijd wel ver schil in waterhoogten zal blijven aan weerszijden van de Volkerakdam. De Hellegatdam, vanaf het toekom stige verkeerseiland tot aan het Vent jagersgaatje is reeds met bitumen be spoten, aan de teen extra versterkt en onderaan voorzien van wat de des kundigen een kreukelberm noemen. Deze berm komt later geheel onder zand te liggen als er een soort strand langs de dam is gevormd. Over deze dam rijden thans al voertuigen van de aannemers. Maar het zal wellicht niet zo heel lang meer duren of er loopt een vierbaansweg over, want de ze, dus op Flakkee aansluitende dam, wordt het tracé, waarover ook Schou wen Duiveland de Zoomse Weg zal kunnen bereiken, via de dam in de Grevelingen, die in 1964 klaar kan zijn. Behalve die vier banen voor snelver keer legt men er ook een weg voor langzaam vervoer en een rijwielpad op aan. Als dit onderdeel, de dam door het Hellegat, klaar is, zal er twee miljoen kub. meter zand voor zijn op gespoten, zeventig duizend ton asfalt op aangebracht en vijftig duizend kub. meter klei aan zijn verwerkt. Maar eerst moet het Ventjagersgaatje nog helemaal dicht. En daarvoor heeft men zinkstukken nodig, die belast zul len worden met vijftienduizend ton si lex, vuursteen, die vrij komt bij de afgraving van de Sint Pietersberg in Limburg. ijlings naar het kantoor terug. Intus- sen waren daar door het controlesys teem de B- en C-stroken van elkaar gescheiden. Geen nood; Ecquit wist dat, zocht het pakje C-stroken van het bekende agentschap op en moffelde de C-strook van hem daar netjes tussen. De B- strook gaf hij ten slotte aan Suzanne Frédéricq. Suzanne Frédéricq: zij was het, die het laatste obstakel uit de weg moest ruimen. Zij zat op de afdeling, waar de tegencontrole werd toegepast en aangezien zij eveneens op de hoogte van de naam van het bewuste agent schap was, kon ook zij de strook een voudig in de daarvoor bestemde bun del de bundel der B-stroken dus van de voor haar bekende agent leg gen. Tijdens de vergelijking van de B- en C-stroken, de laatste handeling die zich voltrok voor het bekend maken van de winnaar(s), klopten de zaken dus altijd als een bus. De winnaars de handlangers van Ecquit kregen daarna bericht en met de A-strook, die zij terug hadden gekregen van Ecquit en die als bewijs diende, togen zij opgewekt naar het bureau om, nadat de A-strook onder politietoezicht was vergeleken met de daarbij behorende B- en C-strook, de poet in ontvangst te nemen! RUIM NEGEN maanden duurde het bedrog. Het liep allemaal best en na de eerste drie coups wilde Ecquit zijn terrein van mede werkers uitbreiden tot ver buiten Ko blenz om iedere vorm van achter docht te kunnen ontduiken. Nadat Centner 24.000 gulden had ge wonnen de buit werd later vanzelf sprekend verdeeld tussen de wedder, Manfred Ecquit en Suzanne Frédéricq en Karl Graf, een tweede slachtof fer, bedragen had geïnd van 2000 en 8000 gulden, besloot het tweetal het complot te versterken. Een oom van Ecquit, de zilversmid Peter Keuser, en de cementfabrikant Jakob Rühle werden erin betrokken en twee genoemde heren gingen bui ten Koblenz als bemiddelingspersonen optreden. Zij vonden Heden die mee wilden doen; de meesten van hen waren ken nissen of familieleden. De plaats, waar Ecquit de B- en C-stroken vervalste, werd verlegd naar de zaak van Keu ser. Keuser, de man met het intel lect, zoals men in Koblenz zegt. De aanklacht tegen hem Is keihard en scherp. Hij wordt als de grote ani mator beschouwd. Ofschoon hij als een der hoofdpersonen wordt aange merkt, is zijn houding irritant geble ven. Hij vecht voor zijn zaak, los van de andere beklaagden. Dat doen ze trou wens alle negentien, waarvan het grootste deel 'overigens niet zo heel veel te vrezen heeft. Dat deel bestaat hoofdzakelijk uit onwetende Heden; uit wedders, die zich een eventueel bui tenkansje niet wilden laten ontgaan. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De chauffeur van een vrachtwagen met aanhanger, die een lading vlas uit de richting Utrecht vervoerde, merkte gisteravond op'de Plaszoom in Rotterdam enige schokjes in zijn gerij. Hij dacht aan een lekke band en stapte uit. Achter hem lagen vijftien afge- knatpe lantaarnpalen, die hij met zijn lading van de straat had geveegd. Het vlas was namelijk gaan uittulpen, zodat er een buR van meer dan twee meter buiten de auto uitstak. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Met een in vele opzichten luisterrijke bijeenkomst in het Koninklijk instituut voor de tro pen te Amsterdam heeft de vereniging van dagbladdirecteuren de „Neder landse dagbladpers" gisteren haar vijf tigjarig jubileum gevierd. Op de bij eenkomst, die onder andere werd bij gewoond door leden van de Raad van State, de voorzitter van de Eerste Ka mer mr. Jonkman, de commissaris van de Koningin in de provincie Noordhol land dr. Prinsen en de burgemeesters van Amsterdam en Utrecht, hebben de voorzitter van de N.D.P., de heer W van Norden en mr. R. G. A. Höppener, staatssecretaris van O., K. en W. in feestelijke trant over enkele actuele aspecten van het dagbladwezen van gedachten gewisseld. De heer Van Norden besteedde in zijn uitgebreide jubileumrede aandacht aan de verhouding pers-overheid. Hij kwam tot de conclusie dat een niet-rendabele pers nimmer een vrije pers kan zijn Onder vrije pers verstond hij de vorm van journalistiek, die altijd kritisch waakzaam staat tegenover de daden van de overheid. Ook zal in principe de journalist vol ledig onafhankelijk van zijn direotoe moeten werken. De laatste tijd, zo con- stateerdc de heer Van Norden, wordt meer en meer de combinatie van het hoofdredacteurschap met het directeur schap gesignaleerd. De argumenten, die tegen deze constructie van de top van de krant worden ingebracht, zijn goed. De toekomst zal echter moeten leren in hoeverre de voorstanders ongelijk hebben. Staatssecretaris Höppener, die ver klapte dat hij de rede van de heer Van Norden tevoren had mogen inzien, trad op het punt van de verhouding overhoid- pers in een lichtvoetige discussie met de dagbladdirecteur. Hij vroeg zich af doelende op de passage in de toe spraak van de heer Van Norden over de kritisch-waakzame houding van de journalist tegenover de overheid of deze niet datgene wat in wezen een onderscheiding is, tot een tegenstelling had uitgediept. Volgens mr. Höppener moet de over heid, krachtens haar zorg voor het alge meen welzijn en binnen de daardoor ge stelde grenzen, de publieke opinie infor meren en mede informeren. Informeren door met het volk, hetzij in de volks vertegenwoordiging, hetzij daarbuiten, een gesprek te voeren. De informeren de taak van de overheid zag de staats secretaris in het op gang brengen van het gesprek over vraagstukken, waar van de overheid van mening is, dat zij in openbare discussie hehoren te komen. Overheid en pers ontmoeten elkaar der halve op hetzelfde terrein van de open bare mening, waarvan de vorming hei der taak is, zij het onder een verschil lende gezichtshoek, De vorming van de openbare mening is dus het gemeen schappelijk doel van pers en overheid. Deze twee machten staan niet tegenovei elkaar, maar nemen ieder een eigen plaats in. Mr. Höppener besteedde in dit ver band ook aandacht aan de persvrijheid. Die is beperkt, zo zei hij, doordat de pers gebonden is aan haar taak tot het vormen van een gezonde openbare me ning. Daarom kan dan ook niet van een onbeperkt recht op nieuws worden ge sproken. Het publiceren van een bepaald soort gegevens is eveneens aan grenzen gebonden en vindt in de noodzakelijk heid van voorlichting van de publieke opinie zijn toets. De openbaarmaking van nieuws moet doelmatig zijn. Een onderdeel van de rede van de voorzitter van de N.D.TU, waarover staatssecretaris Höppener zich in het geheel niet uitliet, was de cri de coeur, die de heer Van Norden slaakte ten aan zien van het probleem van de commer ciële televisie. De Nederlandse dagblad pers ziet natuurlijk reclame in de t.v. AMSTERDAM De voorzitter van het Landbouwschap, de heer h. d. Louwes, heeft zich gisteren als voorzitter van de nationale coöperatieve landbouwvereniging Centraal Bureau nogal heftig ver weerd tegen de kritiek die er de laatste tijd op de boerenstand is geoefend en zich daarbij voorna melijk gewend tot de vakbonden als machtigste concentratiepunt van de consumenten. Zonder meer wilde hij erkennen dat ook de vakverenigingen een grote acti viteit ontplooiden op velerlei gebied van verantwoorde ontspanning, van ontwik keling en vorming. Maar bij vergelijking van boeren en tuinders met de consu menten blijkt de activiteit van de eer sten toch wel zeer overwegend. De heer Louwes sprak in de algemene vergade ring van Centraal Bureau, die door bijna duizend plaatselijke vertegenwoordigers uit het hele land werd bezocht. Waar is uw ingespannen en stoer door gezette activiteit van concentratie op het hoofdbedrijf van uw leden, wierp hij de vakverenigingen voor de voeten. Dat is meteen het allerbelangrijkste bedrijf in ons land en de wereld: het huishoudbe- drijf met zijn allerbelangrijkste figuur, de huisvrouw en moeder. Én waar zijn uw scholen, uw coöperaties, uw evenknie van ons Landbouw-economisch instituut, uw Huishoudelijk economisch instituut? In de kringen van de consumenten be staat er geen enkele instelling als het L.E.I., dat onpartijdig en wetenschappe lijk nagaat hoe het huishouden econo misch functioneert en hoe de resultaten van onderwijs, voorlichting en uitwisse ling van ervaringen zichtbaar worden in een betere behoeftenbevrediging van het gezin voor hetzelfde of minder geld; en die vervolgens de resultaten op een presenteerblaadje aan de lopende band aan ons volk aanbiedt, resulterende in gematigde of verlaagde looneisen. Dat doet onze boerenstand onophoudelijk, aldus de heer Louwes, Naar zijn stellige overtuiging zouden de werkelijke belangen van ons volk zeer gediend worden, als de consumen ten met hun machtigste groep, de vak verenigingen, tot een dergelijke opbou wende arbeid zouden kunnen komen. Voor ons economische leven zou dat ook een bevrijding kunnen betekenen van de zo statische tyrannie van het index- Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Een schrijnend uitvloeisel van de woningnood is gisteren voor de Haarlemse recht bank behandeld. Terecht stond de 44-jarige J. B. uit Haarlem, wegens oplichting meermalen gepleegd. Hij had een onbewoonbaar huis aan de Bakenessergracht gekocht en daar via advertenties huurders voor op geroepen. De kandidaten moesten achthonderd gulden betalen om het huis te laten opknappen, zij zagen van hun geld niets terug en van verbouwingen is evenmin iets ge komen. Zonder requisitoor te hou den heelt de officier van justitie, mr'. G. W. F. van der Valk Bou- man een jaar gevangenisstraf te gen hem geëist. Een van de eerste kandidaten op de advertentie was de 56-jarige weduwe mevrouw W. S.-B. uit Overveen. Zij gaf verdachte geld, maar trok zich later terug. Verdachte zei toen, dat zij maar moest zien, dat zij haar geld terug kreeg. De volgende gegadigde was het jon ge echtpaar J. B. W. Verdachte be loofde dat de kamers zouden worden behangen, geverfd en gestucadoord. Bovendien zou er op zolder nog een kamertje worden gemaakt. Alle lei dingen zouden worden vernieuwd. Toen de jongelui in februari hun huisje betrokken was er vrijwel niets gedaan. Er was geen gas, hoegenaamd geen licht en geen w.c. Evenzo verging het een echtpaar dat sinds half februari de benedenverdie ping van het pand had bewoond. Toen in maart een technisch ambtenaar van de gemeente, gealarmeerd door klachten van de bewoners, kwam kij ken, keurde hij alle, gas-, licht- en wa terleidingen af. De riolering werkte niet, de w.c. was verstopt, de keukens waren on bruikbaar en de kamers slechts ge deeltelijk behangen en geverfd. Bij spoedmachtiging van B, en W. weigicn de allernoodzakelijkste her stellingen gedaan. Die kostten 1094 gulden. Verdachte heeft de gemeen te niet terugbetaald, omdat hij daar het geld niet voor zei te hebben. Hij U failliet verklaard. cijfer van de kosten van levensonder houd, die consumenten en vakbonden tot een conservatieve macht in ons volk dreigen te maken. Dezelfde soort activiteiten als de boe renstand ontplooit, zou hun dynamiek vergroten en hun binding met de leden een gewaardeerde aanvulling geven, zo zei hij. In het algemeen constateerde de heer Louwes dat ons volk zijn boerenstand slecht kent en zijn glorieuze coöpera tieve activiteit bijna helemaal niet of het heeft er spijtige en verdraaide ge dachten over. Ook de intellectuelen be seffen weinig van wat hier omgaat. De heer Louwes vroeg zich af hoe het an ders kwam dat bij het vele spreken over structuurbeleid en dito verbetering nooit wordt gewezen op de grootse wijze waarop de boer, waar dit mogelijk is, door coöperatie de kleinheid van zijn on derneming overwint en doorbreekt. Minister Zijlstra was helaas niet in de gelegenheid zijn toegezegde rede over het kartelbeleid te houden, naar de voorzitter snedig opmerkte: als gevolg van de „politieke hooibouw" in Den Haag. AMSTERDAM (ANP) „Het N.V.V. zal grote weerstand bieden aan het conservatisme, als dat gestalte krijgt in het sociaal-economische beleid." De heer D. Roemers,, waarnemend voorzitter van het N.V.V.zei dit gis teren op de hoofdbestuursvergadering van het verbond te Utrecht, toen hij de politieke situatie besprak. Ook zei hij, dat van het N.V.V. geen enkele medewerking kan worden ver wacht aan een huurverhoging in de ko, mende tijd. „Eerst moet een drastische verlaging van de bouwkosten aan de or de komen." Bezorgd is het N.V.V. over het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank over de boycot-actie van de schepen onder goedkope vlaggen. „Als dit vonnis zou voortspruiten uit het gel dende recht waarover wij ons thans geen oordeel willen aanmatigen dan zou het gevolg zijn, dat het stakings recht in Nederland aanzienlijk beperkt is", aldus de heer Roemers, „Voor het N.V.V. is dit onverdraaglijk", zo merk te hij op. AMSTERDAM (ANP). Bij het ver voer van zeer brandbare ladingen is het, volgens de Raad voor de scheep vaart, gewenst, dat alle luchtkokers aan boord van een schip met kopergaas worden afgedekt. De raad deed deze aanbeveling bij zijn uitspraak over de brand aan boord van het s.s. Eemdijk, toen dit op 31 januari 1957 te Schiedam in een droog dok lag. De oorzaak van de brand, waardoor de lading katoen, in ruim V werd be schadigd, is niet komen vast te staan, aldus de raad. Het meest waarschijn lijk is, dat vuur van buiten af in de lading terecht is gekomen. De sterke indruk, dat de brand op twee plaatsen tegelijk uitbrak wijst', naar de mening van de raad, op het binnendringen van vonken door de paalmast-luchtkoker. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Nederlandse kustvaarder Mariatt-H, die dinsdag in de Limfjord bij Jutland aan de grond liep, is op eigen kracht vlot gekomen. Het schip gaat voor onderzoek naar Aal- borg. Aan boord is alles wel. Nadat het grootste deel van de lading kolen was gelost is ook de Nederland se kustvaarder Rex uit Appingedam, die sinds maandag voor de Deense haven Marstal aan de grond zat, los gekomen. In een dichte mist is het schip buiten de haven voor anker gegaan. liever niet verschijnen dan wel, omdat zf) afbreuk zal kunnen doen aan de eigen zakelijke mogelijkheden van de dagblad pers op het terrein van de publiciteit. De heer.Van Norden zei echter volle dig te beseffen dat dit nimmer een motief mag zijn om de reclame via de t.v. de weg te versperren. Wat de N.D.P. wel met klem vraagt, is, om indien er al een mogelijkheid wordt geschapen om dit concurrerende reclamemedium te bezi gen, de exploitatie daarvan te laten ge schieden volgens zakelijke beginselen. Het scheppen van een reclamemedium, dat direct of indirect wordt gesubsidieerd of dat een monopolistische positie ver krijgt, acht de N.D.P. strijdig met de houding, die tegenover de pers dient te worden ingenomen. Het liefst zou de dagbladpers bij de exploitatie van even tuele reclame in de t.v. betrokken zijn. De voorzitter van de N.D.P. sprak voorts over de fiscale lasten, die volgens hem nadelig op de produktie en de in voer van courantenpapier drukken. De bijeenkomst in Amsterdam kreeg een bijzonder feestelijk karakter niet alleen door het optreden van het Hol lands strijkkwartet (kwartetten van Mo zart en Beethoven), maar ook door de vooral om zijn snedige ernst frapperende rede van prof. mr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije universiteit en lid van de Eerste Kamer. Met een waarlijk formidabel tempo doorkruiste hij het ganse gebied van het dagbladwezen, hier een schelmse oorvijg verkopend, daar een vriendelijk compliment uitdelend. Men kon hem horen citeren uit de geschriften van lieden, die de journalist beschouwen als een lasterlijk insect en die in de krant niet veel meer zien dan een hoop vuilnis, waarin geen behoorlijk mens naar een sigarenpeuk wil speuren. De hoogleraar gewaagde van het mammonisme, dat het courantierschap bedreigt, maar toch zag hij een lichtzijde: de verdediging van de waarheid. Goedgeluimd hebben de dagbladdirec teuren ten slotte tijdens een druk be zóchte receptie Amsterdams burgemees ter, mr. G. van Hall, aangehoord, die tegenover hen uitdrukking, gaf aan zijn bewondering voor de journalist, die altijd tot taak heeft precies te vertellen hoe de zaken in deze wereld zich hebben toegedragen. „En dat, terwijl hoogge leerde heren het daarover met elkaar maar zelden eens kunnen worden". Van onze Haagse redactie DEN HAAG, Een ontwerp van wet voor de heffing van belasting op met prijsvragen gewonnen verdiensten is op het ogenblik in studie bij de Raad van State. Tot nu toe is de situatie zo, dat op brengsten van prijsvragen, waar het geluk de overwegende rol in speelt, vrij van belasting waren. Dit geluk bij een geluk geldt niet bij puzzels en prijsvra gen, waarvoor behoorlijk denkwerk moet worden verzet of wel een slagzin moet worden bedacht, die door een jury wordt bekroond. Daarbij meent de belas tingdienst te doen te hebben met inko men uit arbeid; de prijs wordt belast onder de inkomstenbelasting. Dat kan een zeer onredelijke aanslag ten gevolge hebben. Om aan deze situatie een eind te ma ken, kan nu een wetsontwerp tot uni forme belasting van prijsvraag- en puzzel-winsten worden verwacht, zoals ook een regeling voor de staatsloterij bestaat. Het is de bedoeling dit ontwerp tegelijkertijd in te dienen met de wijzi ging van de loterijwet, die een nationale voetbalpool mogelijk moet gaan maken. Ook deze wijziging is nog bij de Raad van State in studie. SCHIPHOL (A.N.P.) Half januari zal er op Schiphol een proef worden ge nomen met een bedrijfstelevisienet. Het is in de eerste plaats bedoeld voor het geven van inlichtingen aan reizigers, maar de mogelijkheid van reclame-uit zendingen is niet uitgesloten. programma's In het kort ZATERDAG 20 DECEMBER i radio HILVERSUM I 402 m. ochtend i 5Rv a'l00 H5 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.4S Mor gengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; S.50 V d hudsvr; 10.00 V d kleu- ïïr£i sVA5 Gr,am' Be" Je zestig? 11.00 V d zieken; 11,45 Gram. middag 'Y10. Middagklok- noodklok; 12.03 Gram; JJ-'J Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; Jf'IS TAc,L ,3'00 Nws: 1315 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d kind: 14.00 y, leugd; 14.10 Metropole ork en solist; 14.45 Kron v letteren en kunsten; 15.20 Lichte muz; 15.40 Boekbespr; 15.50 Gre goriaanse zang; 16.20 V d jeugd: 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte muz; 17.40 Ge- var muz. avond 18.00 Journalistiek weekoverz; ïs.io Strijkork; 1.30 Gram; 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw; 10.00 v ,ct; ^'2o Lichtbaken caus; 19.35 Kamerork. en solist; 20.30 Ja, met mij, schets; 20.35 Gevar progr; 21.55 Pol caus; 22.05 Lichte muz; 22.35 Wij luiden de zondag in Aansluitend: Avondgebed en S. 2322 Nws Esparan- to; 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.30 Hammondor gelspel; 8.50 V d vrouw; 9.00 Gvm v d vrouw; 9.10 Gram. VPOR: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. ™*1 '0-20 V d vrouw; 10.45 Cabaret; 11.15 Buiten! weekoverz; 11.30 Orgelconc. middag 12.00 Am us muz; 12.30 Land- en tuinb med, 12.33 Gram; 13.00 Nws: 13.15 Jazz "JU*! 13.40 Sportnws; 14.05 V d jeugd; 14.40 Kamerkoor; *15-00 Conpertgebouwork; 15.55 Boekbespr: 16.15 Meisjeskoor; 16.35 Pol rep; 17.00 Gram; 17,30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm. op het nws; 18.20 Lichte muz; 18.35 Muriekkdosk; 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus; 19.40 Machten en mensen, '5S Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws: 20.05 Thuis best?: 20.13 Ge- var. progr; 21.30 Socialistisch comm; 21.45 Lichte muz; 22.00 Oude en nieuwe dan sen; 22.35 Opsporing verzocht: 23,15 Nws: 23.30-24.00 Gram middag KRO: 17.00 V d kind avond NTS. 20,00 Journ en weekoverz. AVRO 20.00 Weekendshow; 21.15 Luipaard o» •choot; 21.40 Van je familie moet j« t hebben, qui*. J

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5