Pleegde Eedenaar meineed? Oostburgse raadsleden bespraken begroting Jenever in de man, wijsheid in de kan, auto tegen de boom... fóTUJ&Hxi Pag. 4 Nog geen uitbreiding van straatverlichting Rijk moet betalen voor ziekenhuis Zeeuwse rijkspolitie speelde verdienstelijk tafeltennis Meisjesval^sehool te Goes vierde feest Damwedstrijden te Kapelle Kerstnachtdienst in Kapelle Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Uw schoonheidsbehandeling thuis Zierikzee steekt de kaarsjes al aan Poolvorming koelhuis peren te Kapelle B luswatervoorziening in kom van Kerkwerve Voorlichting over gladiolenteelt Net van rijwielpaden sterk uitgebreid Kustvaarder nog steeds aan de grond Grenswijziging tussen Krabbendijke, Waarde en Kruiningen Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekker Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! Vrijdag 19 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD OOSTBURG. De gemeente raad heeft de begroting 1959 goed gekeurd, nadat vooraf over tal van punten uitvoerig van gedachten was gewisseld en diverse raads leden veel kritiek te berde hadden gebracht, doch misschien wel heel weinig oplossingen van de hand deden. Een wijziging in het ont werp werd vastgesteld. Voorge steld was namelijk de plaatselijke muziekvereniging een subsidie te verlenen van 650,Dit bedrag werd verhoogd tot duizend gulden. Het raadslid W. C. F. de Groene (KVP) sprak als zijn mening uit, dat het tekort van ƒ48.000,zoveel mogelijk dient te Advertentie worden beperkt. De heer Vuyst (GB). had kritiek op de wijze, waarop de wet houders waren gekozen. De heer P. Dekker (Prot. groep) heeft hem naderhand geantwoord, dat de groep van gemeentebelangen bij de verkiezing van wethouders zelf verdeeld was, waar door men de kiezers heeft teleurgesteld. De heer Dekker was verder van mening, dat oud-wethouder J. H. van Kampen 'n onderscheiding had verdiend. Ook over het raadhuis, dat vrij duur zou zijn en waarover Ged. Staten een scherpe brief aan het gemeentebestuur hebben ge schreven, maakte de heer Dekker een opmerking. Hij zeide dat het raadhuis moet worden gezien als het sluitstuk van de wederopbouw. Het ging bij het ver schil van mening meer om de grootte van het stadhuis dan om een tikkeltje minder of meer luxe. De begrotingscommissie uit de raad kon indertijd niets tegenover het uitge voerde plan stellen. Het verwonderde spr. dat niets is gezegd over de plaats van het raadhuis. Aan onteigening was hiervoor bijna een ton nodig, terwijl de architect op een andere plaats veel goed koper had kunnen bouwen. Over een bastion van een ton en een dure Hogen dam is geen woord gerept, aldus de heer Dekker. Spreker betreurde het dat geen oplos sing kon worden gevonden voor de uit breiding van de straatverlichting. Zoals bekend hebben Gedep. Staten hieraan geen medewerking willen verlenen. Het verdisconteren van de kosten van straat verlichting in de grondprijs achtte spr niet juist. Dit is vroeger ook niet ge beurd en daarom zullen er onbillijkheden kunnen ontstaan. De heer Dekker had van het gemeente bestuur graa° wat meer activiteit gezien, wat betreft elektrificatie en het aan leggen van aterïeidingbuizen voor de buitenwijken. Met alle respect voor de burgemees ters, meende de heer Dekker toch zijn bevreemding te moeten uitspreken over het feit dat in het bestuur van de Be schutte Werkplaats veel burgemeesters zitting hebben gekregen. Voorts brak hij een lans voor een nieuwe b.l.o.-school. De kosten van de Zeeuwse muziekschool achtte spreker te hoog. De heer J. Leenhouts (PvdA) was het niet eens met het resultaat van de wet houdersverkiezing. Ook bracht hij de straatverlichting ter sprake en de slechte toegangen tot de noodwoningen. Wensen Tal van wensen werden vervolgens nog gelanceerd. De heer Vuyst wilde meer geld voor excursies van personeel, de heer Leenhouts stelde voor op de reis kosten van b. en w. te beknibbelen, de heer v. d. Coene wilde de gemeente uit bouw- en woningtoezicht doen treden, de heer Dekker bracht bezwaar naar voren over het feit. dat de gemeentenaren zelf de graven van overledenen niet mogen onderhouden en merkte op dat een kraamverhuurder een hoge prijs bere kent de heer Vuyst wilde minder ver schil in rechten voor benzinepompen en de heer Leenhouts had eenzelfde wens t.a.v. de terrassen. De heer De Coene pleitte voor verdwijning van het gebouw tje op het Ledelplein. De lyceumkosten van ƒ2500,— per leerling vond de heer Dekker te hoog. Wat betreft de straatverlichting werd door de voorzitter nog medegedeeld, dat deze zaak in Ged. Staten zal worden be sproken. Medegedeeld werd dat de R.K. kerk drie lampen heeft aangeboden. Axel B.B. en Atoomenergie AXEL. Drs. A. v. Hecke hield woens dagavond in „Het Centrum" een lezing voor de B.B. over de ontwikkeling van de atoomenergie. Hij wees op de grote gevaren door ge bruik van deze energie, maar ook op de mogelijkheden ervan. Met atoomenergie, zo zei drs. v. Hecke, is het de mens mis schien mogelijk de honger uit te bannen. Na de causerie van drs. Van Hecke wer den films vertoond waarin bouw en werking van een atoomreactor te zien waren. Specialist gehuldigd Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Gistermiddag is dokter C. Leman in hotel „De Gouden Leeuw" op grootse wijze gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum als specialist. Namens het comité van patiënten en oud-patiënten weró' hij toegesproken door de arts H. B'lom, van Assendelft, die een televisietoestel offreerde. De heer Ch. Legein voerde het woord namens de artsenkring en bood een pick up aan. Voorts spraken nog ver tegenwoordigers van het maatschappij ziekenfonds M.Z.B.. de huisartsen, de af deling Bergen op Zoom van E.H.B.O. en de huisartsen. In het Algemeen Burgergasthuis, waar aan de jubilaris vele jaren is verbonden geweest, werd de heer Leman eveneens hartelijk gehuldigd. Hier werd een stoel aangeboden. In hotel „De Gouden Leeuw" von<? voorts een zeer druk bezochte receptie plaats. Gemeenteraad Ellemeet ELLEMEET. De gemeenteraad heeft uitgesproken van mening te zijn dat het rijk de aangegane verplichting tot beta ling van rente en aflossing voor een le ning ten behoeve van het Rode Kruis- ziekenhuis ten volle dient na te komen. De minister van Sociale Zaken en Volks huisvesting heeft de stichting aangespro ken voor restitutie van betaalde renten en aflossing voor een gegarandeerde geldlening. De raad verklaarde van me ning te zijn dat de verpleegprijzen niet verder kunnen worden verhoogd en dat de gemeenten niet in staat zijn een hogei exploitatietekort voor hun rekening te nemen. De raad besloot voorts aan de Nederl. Vereniging tot Reumatiekbestrijding een subsidie toe te kennen van een cent per inwoner. Besloten werd niet in te stem men met een verzoek tot wijziging van de basis voor premieheffing van de Zieklekostenvoorziening Ambtenaren in Zeeland. De raad was van mening'dat de resultaten van de afgelopen jaren zo danig zijn, dat geen hogere inkomsten noodzakelijk zijn. Besloten werd een herziene begroting op te maken ten aanzien van de exploi tatie van de tot verenigingsgebouw ver bouwde noodschool. Op verzoek van de korfbalvereniging werd in principe besloten de leegstaande noodsecretarie te bestemmen voor club gebouw en geen uitvoering te geven aan het besluit tot verkoop. Daar de nood- secretarie gemeenschappelijk eigendom is, zal hierover contact worden opgeno men met het gemeentebestuur van Eiker zee. Het bedrag voor het openbaar on derwijs werd voor 1959 vastgesteld op ƒ58,64 per leerling. Voorts werd de gemeentebegroting '59 vastgesteld. Op de gewone dienst is een tekort van ƒ5.615,—, waarvoor wordt be schikt over een gedeelte van de saldi van voorgaande jaren. Een lokaal in de hui dige noodschool zal van gordijnen worden voorzien. Voor de tuingrond naast de wo ning van de heer J. T. Dalebout aan de Burgemeester De Bruijnstraat zullen ge gadigden voor een jaar worden opge roepen. OOSTBURG. De 18-jarige inwoner W. S. van het grensdorp Eede bij Aar denburg is gisteren ter zitting van het kantongerecht te Oostburg in verzekerde bewaring gesteld onder verdenking van meinedigheid. Zijn vriend I. A. de P. uit Breskens heeft, aangezien hij ervan verdacht wordt de meineed te hebben uitgelokt, dit lot gedeeld. Laatstgenoemde De P. werd er van beschuldigd, in Sluis, toen hij daar be zig was zijn auto te parkeren, zonder licht te hebben gemanoeuvreerd. Boven dien was zijn kentekenbewijs zo ver vormd en verminkt, dat het niet meer herkenbaar was. De P. ontkende ten stelligste in Sluis te zijn geweest, en om dit te staven bracht hij op de rechtszitting twee ge tuigen mee. Hij had echter tegen zich de getuigenis van een marechaussee, wachtmeester B., die op de bewuste avond, De P. herkennend als een be kend smokkelaar, nieuwsgierig de wagen was gevolgd, benieuwd wat De P. in Sluis deed. Op de kade parkeerde De P. zijn auto, die volgetast was met do zen boter, doch ging er als de wind vandoor toen de marechaussee hem wil de aanhouden voor zijn onverlicht" manoeuvreren. Dit gebeurde, volgens de verklaring van de wachtmeester, op zondagavond 9 november om tien voor zes; De P. ontkende echter ten stelligste in Sluis te zijn geweest op die dag. De ene ge tuige a decharge was minder pertinent in zijn verklaringen dan de 18-jarige S. Deze verklaarde zelfs precies te weten hoe laat het was toen De P. hem in Eede vroeg mee te rijden: de torenklok wees tussen vijf voor zes en zes uur. Ondanks herhaalde pogingen van de kantonrechter, mr, H. van der Belt en de Officier van Justitie mr. Andrae, om de getuige tot waarheid te brengen, bleef deze bij zijn verhaal. Hij werd toen met zijn vriend in ver zekerde bewaring genomen. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. De Zeeuwse rijks politieambtenaren hebben zich van een uitstekende tafeltenniszijde getoond, op de dinsdag te Dordrecht gehouden wedstrij den van de rijkspolitie-sportvereniging ,Luctor", tussen agenten uit Zeeland en Zuid-Holland. Het Zeeuwse team bracht de wisselbeker mee. D. Draayer uit Axel behaalde de individuele tweede prijs en C. W. Bloemers uit Terneuzen de derde. Eigen nieuwsdienst GOES. Ter gelegenheid van de of ficiële opening van de nieuwe vakschool voor meisjes te Goes, is gisteravond in het Schuttershof aldaar een feestpro gramma, samengesteld door de leer krachten en leerlingen der school, uit gevoerd. Moeite noch kosten waren ge spaard om iets goeds te brengen. Voor al trof de fantasie en originaliteit van menig nummer. Men zag bijv. de ooievaar de ver schillende soorten scholieren bij de di rectrice deponeren. Geestig was de le vende notenbalk welke Jan Kousema ker presenteerde: even goed leek ons het schimmenspel, dat het vakschoolon- derwijs over een periode van vijftig jaar liet zien. Het detectivestuk met zijn verrassend slot borg ook nog kan sen in zich voor het winnen van een prijs; dan was er nog declamatie, het vrolijke tafereel in de paskamer en de zoete droom van de vakschool. Namens het bestuur had de heer M. Haasdonk een welkomstwoord gespro ken. Hij stipte even aan hoe de vak school zich heeft ontwikkeld tot grote betekenis voor heel Zuid- en Noord-Be veland. Het was een zeer gezellige en geslaag de avond. KAPELLE. Om het persoonlijk kam pioenschap van de damclub Kapelle wer den deze week weer enkele wedstrijden gesueeld met de volgende uitslagen: J. C. WalraveC. van Overloop 11; G. Le- poeterC. van Liere 02; C. Blanken- burghJ. Lindhout 20; H. van de Vrie W. v. d. Vrede 20; J. GansemanC. van Liere 20; J. C. van LiereG. Le- poeter 2—0; C. van der Schraaf—C. van Overloop 2—0; J. Ganseman—J. C. Wal rave 20. KAPELLE. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft besloten op 24 de cember a.s. een Kerstnachtdienst te hou den in de Herv. Kerk. Voorganger in deze dienst welke om tien uur begint, zal zijn de plaatselijke predikant ds. Jebbink. Medewerking wordt verleend door het Mannenkoor ,,Zang en Vriendschap" o.l.v. de heer J. Kousemaker en een jongens koor, terwijl de heer G. de Kok het or gel zal bespelen. Bevestiging en intrede te Zoutelande ZOUTELANDE. Op zondag 11 janu ari, om 10 uur, zal ds. J. v. Dullemen uit Oudega bevestigd worden als predikant van de Hervormde gemeente te Zoute lande. Bevestiger is Ds. P. van Oijen uit Gaast. Des middags om half 3 zal ds. v. Dul lemen zijn intrede doen. Advertentie HORMOONCRÈME Nu kan elke vrouw zichzelf een schoonheids- behsndeling geven. Er is nu Endocil Hormoon crème. Een geheel nieuwe, wetenschappelijke dag- en nachtcrème, die uw huid weer glad en veerkrachtig maakt. Perzik-zacht en met een tedere, levendige gloed! Neem voortaan Endocil Hormooncrème voor uw schoonheidsbehandeling thuis. Alleen Endocil Hormooncrème geeft u binnen enkele weken de bekoorlijkheid terug van uw eerste jeugd... Endocil Horntooncrème werkt anders en neterl Endocil Hormooncrème geeft uw huid een na tuurlijke schoonheidsbehandeling en prikkelt de huidcellen tot snellere vervanging en nieuw leven. Met als natuurlijk resultaat: een gave, lachte, gezonde huid. In Zierikzee wil men de gezelligheid en de intieme sfeer rond de komende feest dagen ook buitenshuis demonstreren, getuige dit aardige tafereeltje dat onze fotograaf gistermiddag in deze oude Zeeuwse stad vastlegde. GOES Kerstvergadering Chr. Plattelandsvrouwen GOES. De afdeling Zuid- en Noord- Beveland hield gisteren een gadering, die zeer geslaagd mag heten. Het begin was evenwel droef, omdat de presidente, mevrouw J. op 't Hof het pas overleden lid mevrouw J. Dijk-Mo] herdacht. Een uitmuntend Kerstdeclamatorium richtte aller aandacht op de herdenking van de geboorte van de Heiland. Me vrouw Van Spronsen-Taal hield een Kersttoespraak. De diverse onderdelen van het programma werden vervolgens afgewerkt en afgewisseld met het zingen van Kerstliederen. Door een koortje, dat in eenvoud en zuiverheid een goede ver tolking gaf van een aantal mooie Kerst liederen. Het Kerstverhaal hield de aan dacht gespannen. Deze middag beantwoordde aan het doel, het Kerstfeest voor de komende da gen centraal te plaatsen. GOES. Onder presidium van mevr. v. d. Rest-Jongepier hield de N.C.V.B. haar kerstavond. De kerstliturgie werd gelezen door de dames van der Rest en de Leeuw, afgewisseld door een zangkoor der leden, dat begeleid werd door mevr. Duvekot-Sparenberg. Daarna trad op de heer J. Nobel uit Hilversum. Voortreffe lijk werden diverse kerstliederen voorge dragen alsmede enige luimige stukjes. Voor deze avond bestond bijzonder veel belangstelling. KAPELLE. De telers van peren van het ras Conference welke deze hebben opgeslagen in het koelhuis van de veiling Kapelle, hebben tijdens een woensdag avond gehouden bijeenkomst besloten in de komende tijd deze peren regelmatig te gaan verkopen en over te gaan tot zgn. „poolvorming" voor dit produkt. Dat wil zeggen dat er met ingang van de eerste week na nieuwjaar elke week een kwan tum zal worden geveild en de telers krij gen na afloop de gemiddelde prijs uitbe taald. Er is ongeveer 100 ton Conference in het koelhuis van de veiling Kapelle opgeslagen en het grootste deel van de kwekers heeft^ besloten zich bij deze poolvorming aan te sluiten. Indien er zich geen bijzondere omstandigheden voordoen zal de eerste verkoop worden gehouden op 7 januari a.s. Mocht er eerder grote vraag naar dit ras komen, dan zal de ge vormde poolcommissie zich beraden over het eerder met de verkoop beginnen. Eigen nieuwsdienst KERKWERVE. De raad der gemeen te Kerkwerve kwam onder voorzitter schap van burgemeester S. Francke in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevonden zich twee ontwerpbesluiten van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zee land met betrekking tot de bezoldiging van de secretarissen en de ontvangers. In de nieuwe bezoldigingsregeling voor de secretarissen komt een bepaling voor, dat bij de betrekking burgemeester/ secretaris, wanneer deze functies worden bekleed door een persoon, de wedde voor secretaris niet meer mag bedragen dar; 1740,vermeerderd met de procentuele verhogingen. Omdat dit salaris lager is, dan betrokkenen thans genieten, behou den de burgemeesters, tevens secretaris, die thans als zodanig zijn aangesteld hun oude bezoldiging. Hierbij wordt opge merkt, dat de nieuwe bezoldiging voor de secretaris in dit geval niet staat in ver houding tot de werkzaamheden die hier voor moeten worden verricht. De raad sprak zich uit tegen de op dit punt voor gestelde wijziging. Met betrekking tot de wedden voor de ontvangers kan de raad zich met het ontwerpbesluit verenigen. Op een verzoek van de vereniging voor Reumatiekbestrijding wordt besloten een subsidie toe te kennen m.i.v. 1 januari 1959 van lA cent per inwoner. Vervolgens besluit- de raad zonder hoofdelijke stem ming tot het aanleggen van een telefoon aansluiting ten behoeve van de comman dant van de brandweer. Voorts besloot de raad geen medewer king te verlenen voor het aansluiten van twee dienstwoningen van het waterschap Schouwen bij het gemaal Prommelsluis op het elektriciteitsnet in herverkave- lingsverband. Het desbetreffende verzoek ingediend door de N.V. P.Z.E.M. werd afgewezen, omdat gebleken is, dat voor dergelijke aansluitingen in een andere gemeente ook geen bijdrage is gevorderd. Voorts deelde de voorzitter mede, dat 'n plan in voorbereiding is voor het aan leggen van een bluswatervoorziening in het dorp met een inhoud van 175 m Voorts besloot de raad, dat de raad van bestuur van het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee haar ingenomen standpunt met betrekking tot de ingetrokken rijks garantie voor de betaling van rente en aflossing van de onrendabele bouwkos ten dient te handhaven. De raad is tegen tariefsverhoging, omdat dan de meerdere kosten door middel van deze tariefsver hoging op de bevolking zullen worden afgewenteld, hetgeen niet de bedoeling is geweest van het Zweedse Rode Kruis. De leden van de commissie van advies Middelb. Jazz Society werd Walcherse MIDDELBURG. De Jazz Sociëteit, die in augustus van dit jaar in Middel burg werd opgericht, blijkt een vereni ging te zijn, die haar doel het naar voren brengen van de jazz als kuituur vorm niet alleen tot haar „geboorte plaats" wil beperken, maar tot geheel Walcheren. Vandaar, dat het bestuur de naam onlangs heeft veranderd in Wal cherse Jazz Society. Om deze naams verandering luister bij te zetten zal de vereniging zaterdag a.s. in restuarant Delta te Vlissingen voor haar leden een bijzondere avond organiseren. Het be stuur heeft gemeend met iets aparts voor de dag te moeten komen. Het heeft daartoe de bekendste Zuid-Nederlandse dixielandformatie, „Les Rats de Saint- Germain" uit Roosendaal uitgenodigd, die dus zaterdag een concert zal geven. OOSTERLAND. Onder auspiciën van de C.A.V. werd in het café „Even Buiten" een z.g. voorlichtingsavond gehouden, waarop werd gesproken over: „Gladio lenteelt en -afzet'De heer J. Ooster- veer, directeur van het H.B.G., sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat de gla diolenteelt in het voorbij gegane seizoen een onverdeeld succes is geworden, en dat de drogerij te Stevensluis in alle op zichten goed voldoet, al kwam het wel voor, dat er ruimte te kort was. Van de zijde van het HBG zal alles in het werk worden gesteld om in de toekomst te zorgen voor meer drooggelegenheid, ter wijl het ook aan goede voorlichting niet zal ontbreken. Ook moet het zover ko men dat de bollen in de drogerij export- klaar kunnen worden afgeleverd en zal alles in het werk worden gesteld om de onkosten van deze verwerking zo laag mogelijk te houden De Schouwen-Dui- velandse gladiolen waren van sublieme kwaliteit, en deze teelt is vooral voor de kleinere bedrijven van groot belang, vooral door de grotere arbeidsintensivi teit. De heer J. Oostdam, verkoopleider van de H.B.G., legde spr. uit, hoe de prijzen der gladiolenbollen ontstaan op de we reld. Hij gaf de raad vooral de gronden te ontsmetten, terwijl ook het plantma- etriaal van een zeer goede kwaliteit dient te zijn. Talrijke soorten (er zijn er 111) passeerden hierna de revue. Verder volgde mededeling, dat handplanting verre te verkiezen is boven machinaal en dat het afgesneden loof nimmer mag om geploegd worden. Na droging verbrande men dit. Ook moeten de zieke planten op tijd worden verwijderd, omdat deze vaak een bron van besmetting vormen voor de gezonde. In hetverenigingsgebouw te Tholen vierden de kleuters van de chr. kleuter school hun kerstfeest. Nadat de heer H. Dijkslag een kort openingswoord had gesproken, vertelde mej. C. van Dorp op een eenvoudige wijze het Kerstevan gelie en mej. A. Baks declameerde. Hoogwater zaterdag 20 december 1958 Vlissingen: 9,28 u. 144 m., 22.15 u. 155 m. Terneuzen: 9.55 u. 162 m., 22.40 u. 173 m. Wemeldinge: 10.54 u. 117 m., 23.36 u. 144 m. Zierikzee: 10.22 u. 98 m., 23.11 u. 125 m. Op Walcheren OOSTKAPELLE. Door het gereed komen van het rijwielpad tussen West- hove en Zeeduin in de buurt van Oostkapelle heeft het rijwielpadnet van de particuliere vereniging „Rijwiel pad Walcheren" een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Evenals de andere rij wielpaden der vereniging, loopt dit pad door een bijzonder fraai duin- en bos gebied. Het rijwielpadnet over Walche ren zal echter nog een belangrijke uit breiding ondergaan, doordat het bestuur besloten heeft, het thans gereed geko men pad door te trekken in oostelijke richting en aansluiting te geven aan de Dam in het Drie Eilandenplan tussen Vrouwenpolder en Wissekerke. Zodat straks, na gereedkomen van dit plan het mogelijk zal zijn, per rijwiel van Noord Beveland door de mooiste delen van Walcheren tot aan Vlissingen te rijden. Dit deelde de voorzitter der vereni ging, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, mede tijdens de donderdag morgen gehouden algemene ledenverga dering. Hij sprak er echter zijn grote teleurstelling over uit, dat jaarlijks voor grote bedragen vernielingen worden toe gebracht aan het bezit der vereniging, vooral aan de aanduidingsbordjes. De vereniging zal met een ledenwerfaktie starten omdat het huidige ledental van 100 op een bevolkingssterkte van 70.000 op Walcheren niet die waardering uit drukt, die men heeft voor de uitsteken de rijwielpaden. Getracht zal worden de algemene jaar vergadering van de Nederlandse Federa tie van Rijwielpad Verenigingen in 1960 wederom op Walcheren te houden. ingevolge de woonruimtewet werden her benoemd. Tenslotte werd een sluitende begroting voor het dienstjaar 1959 aangeboden. De post van onvoorzién is 1765,93 groot. POLITIERECHTER MIDDELBURG Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG. Toen de We- meldingse koopman J. C. op 18 september van dit jaar te diep in het glaasje had gekeken, kreeg hij ruzie met een sluisknecht. De po litie vond het raadzaam zich met de twistende mannen te bemoeien doeh C. verzette zieh tegen de mannen van het recht en liep als Loods- en kistenterrein St. Annaland gegund SINT ANNALAND. Notaris E. D. van de Velde uit Tholen heeft ten ver zoeke van de Land- en Tuinbouwvereni- ging ..Veiling Sint-Annaland en Omge ving" bij inschrijving verkocht de Rom- leyloods, staande naast het aardappel koelhuis in de Joanna Maria-polder te Sint-Annaland. Er waren voor het huren van het daaromheen gelegen terrein twee inschrijvingen binnengekomen en wel van de heer Abr. P. Heijboer voor f 900,50 en van de heer Johs. van Vossen voor f200,10. De afrastering van het kistenter rein in de Joanna Mariapolder werd ge gund aan de heer Heijboer voor genoem de prijs. Voor de Romleyioods waren ze ven inschrijvingen binnen gekomen en wel van P. J, de Ruiter uit Sint-Philips- land voor f 4025,Schelling uit Tholen voor f2113,07; Lt. J. Rijnberg uit Sint- Annaland voor f 3333,33. De Koelhuisver eniging „Eiland Tholen" voor 15000,—. Gebroeders Van den Berg uit Naaldwijk voor f5152,J. J. van Luijk Pzn. te Sint-Annaland voor f 6125,De Coöpe ratieve Kolenbond „Ons Belang" te Sint- Annaland voor f9610,De loods is ge gund aan de hoogste inschrijver, de Ko lenbond te Sint-Annaland. SINT ANNALAND. De 300 ton me tende kustvaarder „Hebe Nobel", die de vorige week in de nacht van maandag op dinsdag tijdens een vrij hevige storm aan de oostzijde van de Krabbenkreek aan de grond liep, zit nog steeds vast. Enkele pogingen om het schip, dat op weg was naar Sint Annaland, om aard appelen in te nemen met bestemming Londen, mislukten. De gezagvoerder was van mening, dat zijn schip in de loop van vorige week wel vlot zou komen, doch tot op heden is het hem, ook bij hoog water, nog niet gelukt vrij te ko men, hetgeen een grote schadepost bete kent. Sint Annaland Rente boerenleenbank SINT-ANNALAND. De rentevoet op de Coöp. Boerenleenbank te Sint-An naland is voor 1959 voorlopig, als volgt vastgesteld: Debetrente: Vaste hypothe ken: 4% pet. Voorschotten onder andere zekerheid dan hypotheek; 5 pet. Debet- saldi in rekening-courant: pet. Lenin gen aan rechtspersonen: 4% pet. Credit rente: Spaargelden: direct opvraagbaar: 3 pet. Voor één jaar vast: 1/8 procent. Jeugdspaarovereenkomsten: V/\ pet. Cre- dit-saldi in rekening courant: 11 /8 pet. De gewone provisie en de bereidstel- lingsprovisie in rekening-courant blijven ongewijzigd. C.B.T.B. vergaderde VEERE. Onder voorzitterschap van de heer Jac. de Nood kwam de afdeling Veere van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond in vergadering bijeen. Het winter- programma werd vastgesteld en mede gedeeld werd dat bij de onderlinge ver deling van de bestuursfuncties als vice- voorzitter was aangewezen de heer W. Kasse Dzn. en als algemeen bestuurslid de heer J. de Nood Jzn. De heer C. van Liere, hoofdassistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst hield een causerie over de moderne aardappelverpleging en behandelde daarbij in het bijzonder het systeem ..Ramond". Van onze correspondent ZIERIKZEE. Op het nieuwe orgel vende organiste Addy de Jong uit Delft Zierikzee gaf de jonge, maar veelbelo vende organist Addy. de Jong uit Delft gisteravond een concert. Zij bracht werken van Joh. Seb. Bach en van G. F. Handel en Jac. Bijster ten gehore alsmede enkele bewerkingen van bekende kerstliederen. De manier waarop deze 17-jarige or- ganiste deze perken vertolkte met veel gevoel en muzikaliteit belooft veel voor de toekomst. Het concert werd afgewisseld door sa menzang van bekende Kerstliederen en door schriftlezing. Ds. M. v.d. Klis Chr. Gerei, predikant opende en sloot deze goed geslaagde mu zikale avond in Kerstsfeer. gevolg daarvan enkele slagen met een gummiknuppel op. Gisteren moest hij bij de Middelburgse po litierechter op het matje komen. C. werd, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en onder toezicht stelling van een consultatiebureau voor alcoholisme. Voor een soortgelijke overtreding stond de houthandelaar J, W. den D. uit Axel terecht. In de nacht van 1 op 2 novem ber was hij in zijn woonplaats, toen hij in sterk benevelde toestand een auto be stuurde. in botsing gekomen met een boom. De man was 's middags op de bewuste, dag. naar de Axelse markt ge weest en had daar in een café vrede willen sluiten met een relatie, waarme de al geruime tijd minder prettige be trekkingen bestonden. Voor de verzoe ning tot stand zou komen, had de hout handelaar echter de jeneverkruik al flink aangesproken en toen de relatie kwam opdagen bleek de oude „vijand" reeds in beruchte kennelijke staat aan tafel te zitten. De relatie had niet veel behoefte tot het sluiten van vrede en vriendschap onder deze omstandigheden. De houthandelaar wijdde toen zijn aan dacht verder maar weer aan het geest rijke vocht. In de auto gestapt, vlqog hij al spoe dig tegen een boom aan. De man ver klaarde gisteren voor de politierechter dat hij. toen hij op de rem wilde trap pen, het gaspedaal had geraakt, het geen de rechter de opmerking deed ma ken dat de houthandelaar dan wel over een grote maat schoenen moet beschik ken. De man werd veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en acht maanden en zes maan den voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs. Eveneens zal Den D. zich on der toezicht van een consultatiebureau voor alcoholisme moeten stellen. BUURMAN SLAAPT Mevrouw V. v. d. H. uit Middelburg hield er vreemde manieren op na wat betreft de omgang met de buren. Als haar buurman, de heer G. H.. die werk zaam is bij de P.T.T., nachtdienst had en dientengevolge overdag moest slapen, timmerde buurvrouw op de verwarming in haar huis, zodat de vermoeide PTT-er wakende bleef. De echtgenote van de PTT-er had de „verwarmings-pianiste" verzocht het concert te staken, doch zij werd door haar buurvrouw zeer onheus bejegend. Daar het de tweede keer was dat de ze verdachte voor een dergelijk feit terecht moest staan, achtte de officier van Justitie een hoge boete noodzake lijk, namelijk dertig gulden of zes'dagen hechtenis. De politierechter vond dit be drag echter nog te laag en maakte er vijftig gulden of tien dagen van. Diefstallen D. K. J. en R. F. S., beiden uit Mid delburg, hadden in hun woonplaats lo den buizen en andere metalen gestolen. S. meende dat de buizen toch kapot wa ren en weinig waarde hadden. K. had zijn overtreding nog ernstiger gemaakt, door de metalen onder valse naam te verkopen. De Officier vond de vergrij pen zeer ernstig en vroeg voor S., wiens vijfde veroordeling dit was, twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en voor K., ook geen onbekende van de po litie, twee weken onvoorwaardelijk. De politierechter veroordeelde beide man nen tot een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. W. P. de S. uit Nisse had samen met De G. uit deze plaats een kist appelen uit een boomgaard gestolen. De politie rechter veroordeelde de S. tot het beta len van een boete van vijftig gulden, eventueel te vervangen door een gevan genisstraf van tien dagen. De G. zal voor de kinderrechter moeten verschij nen. Van onze correspondent WAARDE. B. en W. van Waarde stellen de raad voor in de vandaag te houden gemeenteraadsvergadering te be sluiten een verzoek aan de Kroon te richten tot grenswijziging van de ge meenten Waarde, Kruiningen en Krab bendijke. Het betreft hier slechts zeer kleine stukken grond. De gemeentegrenzen, die eertijds wer den gevormd door de Vliet en de Ka- dijk. lopen daar nu niet meer parallel mee. nadat de Vliet en de Kadijk in verband met de herverkavelingswerk zaamheden zijn rechtgetrokken. Dc raad zal verder hebben te beslis sen over het toetreden tot een gemeen schappelijke reinigingsdienst Kruiningen. Krabbendijke en Yerseke.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4