Vijf en twintig plastic vletten voor Zeeland Zeeuwse Spekclub grpotste van Nederland GA FLITSEN Intensieve voorlichting in Zak van Zuid-Beveland Dankzij de Groningers... dan had ik- hem niet bekeurd Pagina 3 Overdracht in Zierikzee ERNSTIGE KRITIEK OP CENTRALE DIENST Zeeuwsch Dagblad Actie verwacht I Actie verwacht II Landsteinerpenningen uitgereikt te Goes Vaantjes Ijs betrouwbaar MET KERSTMIS Sedert generaties is»>4711< Eau de Cologne het traditionele feestgeschenk. Moet rechter stoplicht PREDIKBEURTEN KERSTDAGEN Verkeersexamen voor de jeugd De ]aren drukken V minder dan die Rhenmatische Pijnen per se werken Mosselexport neemt af Wapenstilstand in melkoorlog Mis die aansluiting niet! Zeeuwse dag van groententelers „Geeft niks"... Een onvergetelijk kerstfeest Vrijdag 19 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD ZIERIKZEE. Staande in een oranjekleurige plastic vlet, heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot gistermiddag op het Havenplein te Zierikzee symbolisch de 25 nieuwe soortgelijke vletten voor Zeeland in ontvangst genomen die langs de een nieuwe overstroming van dienst te kunnen zijn bij het redden gehele Zeeuwse kust zullen worden gestationeerd om in geval van van drenkelingen. De vletten werden namens de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen door haar voorzitter de heer J. P. Weijburg aan de Zeeuwse commissaris avergedragen, die ze op zijn beurt toevertrouwde aan de provinciaal commandant van de BB in Zeeland, de her Kakebeeke. Met deze symbolische overdracht op het Havenplein waren slechts enke le van deze vletten aanwezig is een begin gemaakt met het voorzien in de uit de februariramp geboren be hoefte om langs de gehele Nederland se kust reddingvletten te stationeren. Met name in Zeeland, maar ook elders langs de kust en de grote rivieren waar een kans op overstroming tot de moge lijkheden behoort. In Zeeland zijn er 25 gekomen die alle in beheer en gebruik zullen blijven van de provinciale B.B. Rlke vlet die oranjekleurig is en van onbreekbaar massief plastic, weegt 200 kg., biedt plaats aan 8 a 9 personen en bezit een buitenboordmotor van 5V2 pk. voor en achterin de vlet bevindt zich een luchtbak die gevuld is met schuim- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen rubber waardoor het vaartuig niet kan zinken. „Indien wij deze vletten tijdens de ramp hadden kunnen benutten waren er zeer beslist minder slachtoffers te be treuren geweest", aldus jhr. mr. De Ca sembroot tijdens de overdracht. Er komen vijf vletten op Schouwen, drie op Tholen, vijf op Zuid- en Noord- Beveland, zeven in Zeeuws-Vlaanderen, vier op Walcheren en van een is de standplaats nog niet vastgesteld. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen In raad Oostkapelle Van onze correspondent OOSTKAPELLE. De begroting voor 1959 van de gemeente Oostkapelle is voor de gewone dienst sluitend ge maakt met een bedrag van 9522,78, waarvan men hoopt, dat het als extra uitkering de gemeente toegewezen zal worden. De post onvoorzien vermeldt f 2800. De kapitaalsdienst heeft een te kort van 500.877,87. Tijdens de laatste gemeenteraadsver gadering, waarvan wij het belangrijkste nieuws reeds woensdag publiceerden, deelde de voorzitter mee, dat een le- hïng van 20.000 \yas overeengekomen met de N.V. Bank v. Nederlandse ge meenten. Voor de watervoorziening in onrendabele gebieden werd een krediet van 5400 uitgetrokken. Het betreft hier vijftien panden. Bij de behandeling van de begroting merkte de heer J. de Visser (s.g.p.) op, dat niet alle posten zijn instem ming hebben. Hij is weliswaar geen te genstander van sport, maar meent toch, dat de hiervoor beschikbaar ge stelde gelden het toelaatbare over schrijden. Ook betreurde de heer De Visser het, dat de café's op zondag zijn opengesteld. De subsidiëring zou hij graag zo zien, dat het eigen initia tief niet wordt uitgeschakeld. De P.v.d.A.-afgevaardigde A. Don drong aan op ernstige bezuiniging van de post administratie. Ernstige kritiek liet hij horen over de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht te Sou burg. Hij drong er bij B. en W. op aan, uit deze dienst te treden. De voorzitter zei, dat er de laatste tijd niet veel te klagen is geweest over de dienst en zeg de toe, dat B. en W. deze zaak op korte termijn zullen onderzoeken. De heer C. de Hollander (Herv. kies- ver.) wenste, dat de raad er bij het wegschap Walcheren op zou aandringen dat de zg. Rooie weg naar het strand wordt verbeterd. Zoals gemeld, ontspon zich over het beleid van B. en W. inzake kampeer- vergunningep een fel debat. De burge meester verdedigde krachtig het beleid van B. en W. Hij zei, dat de kampeer- verordeningen zijn geconcentreerd op het bestaande kampeerterrein „Burg vliet". B. en W. zijn, zo zeide de burge meester, niet bereid tot decentralisatie. Zij zijn van mening, dat het kamperen niet gestimuleerd moet worden. Advertentie Protestants-Christelijk ^L IS DE KABINETSCRISIS, of wellicht liever „de politieke crisis" in ons land nog niet op een punt, waar men definitief kan zeggen: het gaat in deze of die richting, toch is de al gemene verwachting, dat met verkie zingen rekening moet worden gehou den. Zelfs de datum wordt al genoemd: 11 of 18 maart. De P.v.d.A. is zich reeds aan het sterk maken, om een krachtige, wat zij noemt „voorliehtingsactie" te gaan voeren. Haar voorzitter had eer ge zegd, dat de P.v.d.A. ervoor gereed is, maar de voorlichting, die de secretaris geeft, is een andere: er zal een grote inzameling gehouden worden „ten behoeve van het strijdfonds ter ver sterking van de democratisch-socia- listische invloed in Nederland". We weten ook uit de ontwikkeling van de laatste weken, wat dat betekent: doen wat de P.v.d.A. izegt, of anders In alle ruim 930 afdelingen van de P.v.d.A. wordt thans met inzamelings- lijsten gewerkt, werd aan de pers meegedeeld. Wij delen dit ook mee. Niet om op die inzamelingslijsten de aandacht te vestigen of eigenlijk ook wel, om daarmee te zeggen: teken er niet ar geloos op maar om de vraag te stellen: zijn de Christelijke politieke partijen er ook al mee begonnen? En om verder reeds nu op te wekken, dat een ieder op de lijst van zijn eigen Christelijke partij, zodra die komt, intekent, wat hem of haar mogelijk is. Het gaat om grote dingen in deze tijd. Ware het mogelijk, dat voor de ver kiezingen en met het oog op de ver kiezingen reeds bepaalde vormen van samenwerking werden nagestreefd, het ware ons te liever. Maar ook als dat niet het geval is. zal versterking van de Christelijke partijen ook financieel van grote betekenis zijn. Personele versterking, door toetreding en acti viteitsopvoering komt dan vanzelf ook in orde. ]7R ZIJN TWEE HEREN ROEMERS, precies genaamd drs. D. Roemers. De ene is lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, de andere is secreta ris van het NVV. Ze dragen dezelfde kleding, hebben hetzelfde gezicht, spreken met dezelfde stem en zijn al tijd op dezelfde plaats aanwezig, maar hebben verder niets met elkaar te maken. Want „het NVV draagt geen politieke verantwoordelijkheid", heeft de ene drs. Roemers gezegd. En daar na is hij een aantal eisen gaan stellen op sociaal-economisch gebied, waarbij hij precies de PvdA-opvattingen in de Tweede Kamer vertolkte. Nogmaals: dat deed niet het PvdA-Tweede Ka merlid drs. D. Roemers, maar de poli- tiek-neutrale NV V-secretaris drs. D. Roemers. De eerstgenoemde stond waarschijnlijk alleen in hem achter het spreekgestoelte en knikte telkens met de blonde kuif van de spreker mee: zo is het. Intussen kan uit dat knikken van de twee heren Roemers begrepen wor- i VoQr het diploma ^ijkverpieegster is den, dat bet NVV actie verwacht en ue Amsterdam geslaagd mej. zr. M. Jobse alvast zijn plaats kiest achter de PvdA. te Zoutelancfe. GOES. In „Slot Ostende" werden Landsteinerplaquettes en -penningen uit gereikt. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van het Roode Kruis, de heer A. J. van Heel, mede, dat In het ver volg de plaquette pas zal worden toe gekend, als een donor 20 maal bloed heeft gegeven. De kosten van plaquettes en penningen vragen van het Roode Kruis f30.000 per jaar, zodat enige bezuiniging in dit opzicht niet overbodig is. De Landsteinerplaquette (15 maal bloed gegeven) werd uitgereikt aan me vrouw A. R. M. de Kock-De Rijcke en de heer M. C. F. Rijk. Landsteinerpenningen (vijf maal bloed gegeven) ontvingen: M. P. C. Aert, C. Allemekinders, Dr. D. Barends, L. J. C. Beimaert, P. K. van den Berge, Mevr. C. BerrevoetRoose, D. Bliek, B. van der Blom, Mevr. L. van der Blom- van der Kruyt, G. Bruël, Mevr. C. B. Bruy- ning—Dljksterhuis, J. Dekker—Welleman, A. Eversdijk, M. Fraanje, L. P. J. Geene, Joh. Gunst, P. Hollestelle, P. Huybregtsen, P. J. Janssens, Mevr. R. Kakebeeke—van der Veen Vonck, Mej. A. Karelse, W. van der Kloos ter, A. Koole, D. Korstanje, Mevr. N. S. van Melle—Lamain, P. Mos, A. de Munck, Mevr. J. de Munck—van Sprang, P. de Munck, C. Nefs, Bf. de Nooyer, Mevr. K. S. Schouls— Kort, J. Schouls, Mevr. E. Schregel-r-Hoek, Mej. C. M. H. Sinke, W. Sinke, C. J. Smeenk A. Stam, J. J. de Smidt, Mej. A. C. M. de Valk, M. J. Verburg, Mej. A. P. Vingerling, J, P. Wullems, J. Zandee. Van een onzer verslaggevers GOES. De Vereniging „Ijsver maak" hoopt, wanneer er tfs komt, op verschillende plaatsen in Goes ijzeren wimpels te kunnen uithangen, wanneer het ijs betrouwbaar is. Er is weinig animo bij de leden van „Ijsvermaak", nu er al twee winters geen berijdbaar ijs is geweest. De illu sie van de vereniging is dan ook, een kunstijsbaan in te richten, waar, als het maar even vriest, gereden kan wor den. Men heeft gedacht aan de rol- schaatsbaan, maar weldra geconsta teerd, dat de oppervlakte van deze baan te klein is. Wat betreft het schoonhouden van de banen de singels zijn onderhande lingen gevoerd met gemeentewerken, die tot een gunstig resultaat hebben ge leid. Het bestuur van de vereniging meent, dat er wel animo bij leden en andere schaatsliefhebbers zal bestaan voor een vergadering van „Ijsver maak", als er werkelijk ijs is. Men is daarom van zins om in een ijsseizoen een openbare vergadering te houden, waarop ieder wensen en klachten te berde kan brengen. Advertentie >47II< DOOR KWALITEIT HET WERELDMERK KANTONRECHTER MIDDELBURG In de Chr. school te Sint-Annaland kwam de afdeling van de C.B.T.B. samen onder leiding van de voorzitter, de heer Johs. Overbeeke Nic.zn. Als spreker trad op de heer A. Spruit, assistent van de tuinbouwvoorlichtingsdienst uit Steen bergen, die een causerie hield over aardbeienteelt. Als notabelen van de Ned-. Herv. kerk te Sint-Anrialand werden herkozen de heren Jb. L. Goedgebuure Abr.zn, D. J. Duijzer en Abr. J. Kurvink Janzn. Het ligt in onze bedoeling in de krant van dinsdag 23 december a.s. de predikbeurtenlijst voor de beide Kerstdagen op te nemen. Opgaven hiervoor dienen uiterlijk a.s. maan dagochtend met de eerste postbestel ling in het bezit van de redactie te zijn. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Eigen nieuwsdienst GOES. In de Zak van Zuid-Beveland is het aantal rationalisatiebedryven op 67 gebracht. De voorlichting werd hier in de afgelopen jaren geintensiveerd, d.w.z. de bedrijven worden vaker bezocht om adviezen te geven, dikwijls gekoppeld aan premies voor verbetering van het werktuigenpark, aankoop van hoogwaar dig fokvee en inrichting van bewaar plaatsen. Vooral de veehouderij werd hierbij extra onder de loep genomen. Aan de veevoederkernen, waar advie- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen In de zaal van de heer Fr. Rijnberg te ST. ANNALAND hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een ge zinsavond. De avond werd gevuld met het opvoeren van enkele toneelstukjes, die door enkele kinderen op zeer aardige wijze vertolkt werden. GOES. Aan het schriftelijk Jeugd- verkeersexamen, date in Zuid- en Noord Beveland onder auspiciën van de afde ling de „BEVELANDEN" van het Ver bond voor Veilig Verkeer op 12 maart 1959 zal worden gehouden, zal door 71 scholen met ruim 1700 candidaten wor den deelgenomen. zen worden gegeven over de samenstel ling van rantsoenen in de stalperiode en het opstellen van voederwinningsplannen werd in de periode 1957/1958 deelgeno men door 77 personen met 930 dieren. Voor het winterhalfjaar 1958/1958 is de belangstelling groot, doch er is nog plaats voor enkele deelnemers. In het afgelopen seizoen werden voorts vijf cursussen gegeven met 82 deelne mers. Er zijn thans 102 deelnemers aan zeven cursussen. Op enkele bedrijven in de Zak van Zuid-Beveland is een boekhouding voor het eerst of nieuw opgezet. In de ko mende winter zullen analyse-begrotingen worden gemaakt, waarmede het bouw plan voor het komende jaar op rentabili teit kan worden getoetst. Wat de huishoudelijke voorlichting be treft, zijn enkele voorbeeldobjecten reeds klaar. Het ligt in de bedoeling in februari een beroepententoonstelling te organiseren. Advertentie Drijf toch tenminste die pijnenuit Doe era bloedzuiverende knor Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. 't Is of mét de pijn ook de jaren van U afvallen, naar mate ICruschen's heilzame werking zich aan Uw organen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed 't U doet. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Het blijkt nog steeds, dat men het met de verlichting van voertuigen niet al te zwaar neemt;dit kwam ook weer tot uiting tijdens de zitting van de kantonrechter te Middel burg, mr. J. Moolenburgh, die weer een respectabel aantal ver keersovertredingen moest berech ten. De leerling-werktuigkundige T. R. uit Vlissingen stond terecht omdat hij op 27 november jl. op een motor had gereden, waarvan zowel de voor- als de achter lamp niet brandde. R. bracht naar vo ren, dat hij niet gezien had, dat de schakelaar defect was geweest en de accu bijna leeg. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, eiste twee geldboetes van elk 10 subs. 2 dagen. Het vonnis luidde twee boetes van 7 subs. 2 da gen. Ook de landbouwer S. M. uit Vrou- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Eigen nieuwsdienst YERSEKE. De mosselexport naar België is reeds over het hoogtepunt heen en Frankrijk, dat nog wel goed afneemt, geeft ook reeds tekenen, dat het record is bereikt. Dit is te merken aan het over schrijden der licenties, die nog tot 1 ja nuari duren. De algemene verwachting is, dat na januari geen licenties meer nodig zullen zijn. De import van mosselen is vrij. Ten aanzien van de oesters is nog geen definitieve beslissing genomen. Wat de O.E.E.S. voor de oestercultuur van Zee land in verband met Frankrijk zal op leveren, valt nog niet te zeggen. Zeker is. dat de Zeeuwse oestercultuur pas zal kun nen bloeien, als de Franse grenzen voor de oesters opengaan. wenpolder had zich aan een dergelijke overtreding schuldig gemaakt. Op 31 ok tober bemerkte hij te, Oostkapelle, dat alle koplampen van zijn auto het niet deden. Hij schakelde over op klein licht, maar toen obk dit defect bleek te zijn, ontstak hij de parkeerlichten. Aan een wachtmeester, die hij inmiddels ont moet had, vroeg hij of hij het manke ment even mocht repareren, hetgeen werd toegestaan. M. bracht de auto op een veiliger plaats en maakte de fout in orde. De eis van de officier 10 subs 2 dagen) werd door de kantonrechter gewijzigd in 6 subs. 2 dagen. Op 30 oktober reed de chauffeur J. W. in een vrachtwagen, waarvan slechts het linkse stoplicht werkte. Reeds eerder was deze zaak voor de kantonrechter geweest en toen had de verdachte ver klaard, dat één stoplicht en wel het linkse voldoende en zeker niet strafbaar was. Daarom had men de verbalisant, de brigadier M. S. uit Middelburg erbij gehaald. S. meende, dat als er twee stoplichten waren aangebracht, deze ook allebei moesten functioneren. Hierop vroeg de officier, wat de brigadier had gedaan wanneer W. geen rechts stop licht had gehad. Het antwoord van de getuige luidde, dat hij hem dan natuur lijk niet had bekeurd. Het bleek dus, dat de zaak een zeer persoonlijk karak ter droeg en de officier eiste dan ook ontslag van rechtsvervolging. De kan-® tonrechter ging hiermee akkoord. Terwijl in het kanaal door Zuid-Beve land een schip geladen werd en een ro de vlag droeg, voer de Zwitserse schip per A. S. met zijn schuit met grote snelheid voorbij. Er ontstond daardoor zulk een grote deining, dat de kabel waaraan het te laden schip was vastge maakt, brak. De wachtmeester te wa ter, C. uit Hansweert, was met het on derzoek belast geweest. Hij merkte op, dat vele ooggetuigen verklaarden, dat S. geen vaart geminderd had, hoewel de Zwitser en een loods dit wel beweerden. De officier eiste 25 boete hubs. 5 da gen. De kantonrechter veroordeelde con form. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen De „melkoorlog" in Vlissingen is ge ëindigd. De vrije melkbezorger C. Pop- pe is opgenomen in de melksanering, hij krijgt een wijk toegewezen en alle gesaneerde melkbezorgers hebben zich verplicht om alle mogelijke service te verlenen. Zodat de melk weer wordt be zorgd aan alle deuren, tot in de hoog ste flats. Voordat de ruim veertig Vlissingse melkhandelaren hun handtekeningen plaatsten onder het nieuwe, verbeterde contract, waarin de melksanering is vastgelegd, heeft men geruime tijd uit voerig gediscussieerd over alle proble men, die hiermee verband houden. De secretaris van de Zeeuwse melkfedera- tie, de heer C. Zee uit Middelburg, die de vergadering van de Vlissingse melk bezorgers leidde, slaagde er na bijzon der veel moeite in, allen tot elkaar te brengen. Of de melk-oorlog in Vlissingen defi nitief tot het verleden zal behoren, zal de tijd moeten uitwijzen, want de melk- slijters blijven tóch nog bezwaren koes teren tegen het trappen lopen. Tijdens de vergadering werd voorts besloten dat de vakantieregeling, waar over onder de consumenten grote ont stemming heerst, verbeterd zal worden. De commissie bestaat uit de dames O. J. Gillissen-Verschage (napiens ge meentebestuur), W. E. Kapsénberg, P. Moll en J. Sc'hreuder (namens de geza menlijke vrouwenorganisaties) en de he ren P. Meijers en M. Volkers (namens melkslijters) terwijl nog een lid van het Vlissingse actie-comité zal worden aan gezocht om zitting in de commissie te nemen. Gebruik die flitsaansluiting I op uw fototoestel. Voor kiekjes binnenshuis: fcïï de leukste van uw leven! op met 52 leden. En thans is het de reid waren wekelijks 50 cent in te leg- grootste van Nederland, met ruim 600 gen. leden. Om de lezer niet langer in het onze- Sp©ItSIllJcl0I?S kere te laten, houd ik de microfoon even voor de mond van voorzitter Schol- Nauwelijks was in december '57 de tens: „Het begrip spekclub stamt uit verdeeld, of het ledental steeg tot Groningen. Daar heb je er tientallen, 462 en de afgelopen vier dagen ga- waarvan er sommige al vijftig jaar en ven z*ch nog eens 165 leden op. Met langer bestaan. Zo'n club bestaat uit le- dat legertje van 627 speksnijders is de den, die elke week een bepaald bedragje Jon8"e Zeeuwse club meteen gepromo- betalen om dan aan het eind van het veerd tot de allergrootste In den lande, jaar daarvoor een groot pakket „vers aIIe Groningse Groningers ten spijt, van het varken" te ontvangen. Daar TI, zorgt het bestuur voor, dat daartoe var- Woensdagavond ben ik even gaan kij- kens laat kopen en slachten." .en ktf dé grote uitdeling in het Vlis singse Concertgebouw. Op lange tafels Het doel is dus tweeledig: voorop stonden de pakketten uitgestald. „In staat de wens om elk jaar tegen de Groningen krijgen ze een stuk varken, feestdagen vers spek, vlees en worst omdat het niet mogelijk wordt geacht van de eigen slacht te krijgen en ten zoveel porties kant en klaar af te wer- tweede is het een soort spaarsysteem ken", aldus de bestuurders, „maar sla- om tegen Kerstmis „gratis" ruim Ser Blankenburgh speelt het wel klaar.." acht kilo varken in ontvangst te kun- nen nemen, ^en groot aantal „varkensmoten" was al verzonden, want het zijn heus 40 Tf)l*k Aitv niet a,,en Walcherenaren, die tot de Ïtt club behoren. Over alU delen van Zee- Wat er in zo'n in cellofaan ver- land en ook ver daarbuiten zitten ze, pakt vleespakket van 8.3 kilo zit? tot zelfs in Hoek van Holland, Rotter- Slager Blankenburgh uit NIEUWDORP, dam, Utrecht, Soestdijk, Arnhem en de die evenals vorig jaar voor de levering wijnstreek. Mensen uit alle lagen der bevolking: arbeiders van „De Schelde", een deur waarder uit Middelburg, een drogist uit Goes en een Zuidbevelandse ge meentesecretaris. Kerstavond Stichting Walcheren MIDDELBURG. De maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters van de Stichting Walcheren hielden een bijeen komst, die in het teken stond van het naderend Kerstfeest en waar als geno digden aanwezig waren de moderamen- leden van de Stichting met hun dames. De leiding berustte bij mej. B. Bouman. Er was een Kerstliturgie en mej. H. Ver- sluijs las een Kerstverhaal voor. De voorzitter der stichting ds. L. H. W. Theunissen van Aagtekerke sprak een slotwoord. Namens het bestuur werd aan alle aanwezigen een kompaskalender aangeboden, waarbij de voorzitter een korte toelichting gaf. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen MIDDELBURG. Het algemeen be stuur van de Zeeuwse Groentetelersver eniging heeft besloten op woendag 14 ja nuari in Middelburg de jaarlijkse Zeeuwse Groenteteeltdag te organiseren. In de morgenvergadering zal de teelt van spruitkool in behandeling komen, terwijl in de middagvergadering een deskundige van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen zal spreken over „De Ne derlandse tuinbouw en de Euromarkt." Verder zullen dan ook de huishoudelijke zaken aan de orde komen. Verder heeft het algemeen Bestuur van de Zeeuwse Groentetelersvereniging in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer W. Kweldam te Middelburg, tot adviseur der vereniging benoemd de heer R. W. Jans, directeur van de veiling Walcheren". (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Hemeva-busjes brachten ruim 150.000 op Eigen nieuwsdienst. GOES. De bekende Hemava-busjes, waarvan de opbrengst is bestemd voor het protestantse kinderbeschermings- werk van de Hendringgestichten te Zet ten, de Martha Stichting te Alphen aan de Rijn en de Stichting Valkenheide te Maarsbergen hebben in 1958 ruim f 150.000,opgebracht. In de inrichtin gen zijn in totaal meer dan 1000 kinde ren opgenomen. Voor het tijdvak van 15 december 1958 tot en met 31 januari 1959 is alt tijdelijk onderwijbzeres aan de School met den Bijbel te ST. ANNALAND benoemd mej. L. Vos uit Bennekom. De Unie-collecte te Gapinge heeft 167 opgebracht. Advertentie VLISSINGEN. 't Moet on geveer zó zijn begonnen: „Zou'st wel wat van 't zwien lust'n, Jan?..." Alsof hel babf zo Uefdevol Nou wat dachtst, man. Wol worden de vleespakketten inde arm geno- vartien pond toegeliek men door bestuur ell werwerkers van de Spietig, da we hier geen spekclub 'ebbn, liek as in Grönn'n Köwwe toch zelf oek op- richt'n, nait?" U raadt het al hier waren twee Eerste Zeeuwse. Van voor naar achter: V. d. Dries contrCenninga (best.). De Jonge (secr Schollens voorz.)Wiltjer bestslager Joh. BlankenburghNagel- kerke (veehandelaar uit s-Heerenhoek een van de slagersknechten en W. v. d. Horst (contr.) zorgde, heeft me dat even netjes uit de slachtdoeken gedaan: ..Tweemaal gekeurd, al dat spek en Gehakt, koteletten, stukje ham. vlees" vertelde de heer W. v. d. Horst stukje vet spek, stukje mager spek. Ult vlissingen, die evenals de heer G. stukje (echte) leverworst, soepbenen en v- Dries uit Souburg door de leden een zakje hoofdkaas. vergadering tot controleur was be- noemd. En die heren, resp. oud-slager Om 642 porties van 8,3 kilo te kunnen en slachter, verstaan hun vak uiteraard leveren, moesten 49 varkens worden ge- uitstekend. slacht. Slager Blankenburgh heeft er met nog vijf man vijf dagen aan gewerkt. En dan dagen van soms ivel 19 uur.Er was zoveeldat de uitdeling in twee avon den moest geschieden. De vorige week werden 24 varkens geslacht en in Sou burg verdeeld, deze week in Vlissingen nog eens 25. In totaal 5l/o ton vers var kensvlees. Voor f 61.600, want. zo dik was de pot dit jaar. rasechte Groningers aan het woord. Niet «ïïlLwfe d6 "hM^sünkf We? aan de voet van de mooie Martini of kfn °°r 77 "het stinkt hier elders in „stad en ommelaand" zoals a de Gionnegers het hoge noordoosten wel wordt betiteld, g-< - maar net precies in de zuidwest- wïFOIlIllgC?™» punt van ons land. in Vlissingen. Tegen De „Eerste Zeeuwse Spekclub" heeft het spectaculaire decor van hijskranen Eens op bezoek in sodastad Delfzijl, in de twee jaar van zijn bestaan een en scheepsrompen, daar waar klinkha- zei de burgervader mij met een ironi- enorme vlucht genomen. Najaar '56 mers en drilboren de toon aangeven, sche lach: „Zet drie Groningers bij el- waren er vijf oprichters uit Vlissingen Op de werven „De Schelde". kaar en het eerste wat ze doen is en Souburg: voorzitter Scholtens (af- De twee Groningers die ik aan het een spekclub oprichten."t komstig uit Groningen), secretaris De begin al sprekende bij u invoerde, be- Alsof ze het in Vlissingen gehoord had- Jonge (de enige Zeeuw), Wiltjer (afk. horen tot het technisch personeel van den, want een jaar later in 1956 van Winsum), Cenninga en Lijnema ..De Schelde". Twee van de vele noor- richtten daar vier Groningers en een (beiden uit Bedum). Spontaan gaven derlingen, want zoals een „omme- Zeeuw de „Eerste Zeeuwse Spekclub" zich tientallen Vlissingers op, die be- Sneeller dan dn speklaag van de var kens groeit de club. Komen er zo langzamerhand niet teveel? heb ik gevraagd. „Dat geeft niks", klonk het spontaan van achter de be stuurstafel, „hoe meer zielenhoe meer vreugd. Dan slachten we er nog een var kentje of wat bij Ik zal een exemplaar van deze krant naar collega's in Groningen sturen. Toch benieuwd, hoe de reactie zal zijn op het vaststaande feit, dal de Groningers-in-de- diaspora de echte Groningers zomaar een- twee-drie de loef hebben afgestoken Twee dia elkaar met Kerstmie eefw verrassen. Voor hem een Bravn Combi. Voor haar een Braun Multlmlx. Geschenken die dagelijks genoegen geven Braun Combi voor mesglad sneller en comfortabeler elek trisch scheren. Met tondeuse in luxe etui 59.75 Braoa Muftimlx de elektrische keuken machine, waarmee U iedere dag werk en tijd bespaart, bezuinigt en ge zondere maaltijden maakt (400 Watt, schakelaar voor 3 f Ro standen) Shaver-folder nr. 1088 en Multimlx. folder nr.414/2 bij Uw handelaar of de importeur N.V. Hapé, Amsterdam-C. Tel. 63957 (4 lijnen) Gev. J9I3.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3