Onze huizen deugen niet GROTE T.V.-TOESTELLEN IN TE KLEINE KAMERS KRIS 36^ t i KOLEN DE NATUUR ZEGT WONING-EXPERT IR. VAN EMBDEN door Zeeland i Junqham Petsie Pelle Uit de kerken I t Ds. W. Nijenhuis promoveerde in Leiden Sancties tegen zwarte lonen KAPPIE en de zeezeef ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 «ft Matrozen, die niet uit wilden varen, berecht Treinverkeer Utrecht- Amsterdam gestremd AMSTERDAMSE HAVEN NIET ACHTERUIT Gezellige mensen stoken in en om uw huis en NIEUWE TANKLICHTER VOOR ESSO NEDERLAND Vrijdag 19 december 1958 door Th. van Bergen DE NEDERLANDSE bevolking geeft haar geld uit aan televisietoestellen, maar diezelfde bevolking bouwt huizen waarvan de kamers te klein zijn om er dergelijke toestellen in te kunnen zetten. Ir. S. J. van Embden zegt dit in een per soonlijk gesprek. En ook dit: Toch verschijnt de televisie in grote massa in die te kleine kamers. Het glazen scherm spreekt dus blijkbaar meer tot de verbeelding dan een goede comfortabele woning. Op die manier gaan we volgens mij belang rijke waarden van het leven voorbij. IR. Van Embden is architect, maar ook: man met moderne ideeën, vooruitziende blik en, naar hij zelf zegt, optimistische doch zeer per soonlijke inzichten. Hij is bo vendien de tweede vooraanstaande Ne derlander, van wie de laatste weken een ernstige waarschuwing is uitge gaan over onze woningen. De ander was, de. psychiater dr. B. Chr. Hamer, die egn beklemmend beeld schilderde van wat hij noemde onze woonnood. Wij moeten ir. Van Embden niet ver keerd begrijpen. Hij maakt, gezien on ze beschikbare middelen tot nu toe, niemand een verwijt. Wat hij wel doet is een pleidooi houden voor andere, betere woningen. Het zullen huizen moeten zijn, waarmee niet alleen wij (met onze te laag afgestemde apprecia tie) genoegen nemen, maar ook een volgende generatie. IR, Van Embden zegt de dingen zeer duidelijk: De voorzieningen buiten onze woningen zijn veel beter dan die er binnen. De straten, de ver lichting en de plantsoenen voldoen aan zeer redelijke normen. Objectief bezien kan ik niet zeggen dat dit ook voor binnen geldt, behalve dan voor de technische voorzieningen zoals gas, licht en water, die wèl goed zijn. Ik acht het uitgesloten dat men dit zou accepteren als men het er niet mee eens was. Dat komt eenvoudig door een verschil in appreciatie bij ons Neder landers. Wij hebben er te weinig voor over, waardoor we krijgen wat we vragen. Nederland bouwt nu huizen zoals het maatschappelijk inzicht die aanvaard baar acht. Dat komt voor de arbei derswoningen neer op kleine kamer tjes en doorgaans maar twee natte punten, één in de keuken en één in de douchecel, die vaak een even klei ne als nare. trieste ruimte is (ondanks het daarin geplaatste ingenieuze ap paraat dat lavet heet). Dat betekent dat het hele gezin zich om beurten moet wassen in die cel of in de keu ken. Maar is een gootsteen nu echt GEREF. KERKEN Bedankt voor Dwingelo: D. Bremmer te Numansdorp. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten en voor Al- dergrove (Canada) J. Brons te Mij drecht. 9 Onder leiding van de heer J. A. van Neuren, hield de Geref. Mannenvereni- ging „Paulus" te Kapelle haar jaarver gadering. Secretaris J. J. Mol en pen ningmeester L. Florijp brachten hun jaarverslagen uit. Hierna was er een bijbelinleiding over het huwelijksleven naar aanleiding van Efeze 5 2223. De heren J W. Wilsing en J. Mol hielden een vraeenspel en Ds. Van der Leek sloot de avond. 9 Onder voorzitterschap van de heer B. Spuy hield de afdeling Kapelle-Bieze- lingevan de bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis de jaar vergadering. Besloten werd het bestuur met twee personen uit te breiden in verband met het vele werk. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren M. Stevense en B. A. Roose. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: voorzitter B. Spuy, vice-voor- zitter F. C. van der Vliet, secr.-penning- meester J. C. Staal; leden: G. W. P. de Kam, M. H. Glas, M. Stevense en B. A. Roose. 9 De 46-jarige landbouwer Anth. Duine te Oud-Vossemeer liep een zware her senschudding op bij een val van een sta pel geperste pakken stro in zijn land- bouwschuur aan de Kromme Dreef. De afdeling Kruiningen van de N.C.V B. hield een zeer geslaagde Kerstbijeen komst. De kerstliturgie van de N.C.V.B werd door twee leden voorgelezen. Daar na volgde een kerstmeditatie van mevr E Tange-van Noppen. Na het optreden van het zangkoortje, volgde declamati van de heer Florusse uit Wemeldinge die ook een zeer boeiend kerstverhaal voor droeg. Mevrouw H. Koppejan-Trimpe ein digde met een slotmeditatie. wel de meest geschikte plaats voor toilet maken? De ontwikkeling gaat echter door, in versneld tempo zelfs. Als wij niet worden getroffen door een nieuwe ca tastrofe, zai de welvaart stijgen. Er be staat dan kans, zegt ir. Van Embden, dat wij dezelfde kant opgaan als in Zweden. Men is daar al zoveel verder dan hier, dat er vrijwel geen ver schil meer bestaat tussen midden stands- en arbeiderswoningen. RUIMTE KOMT het daar inderdaad van, dan zullen ook de Nederlan ders eer we een halve generatie ver der zijn, geen genoegen meer nemen met deze huizén. Ik vrees dat onze kinderen die woningen dan te klein, onvoldoende uitgerust en onvoldoende afgewerkt zullen vinden. Persoonlijk zou ik het zwaartepunt willen leggen op de ruimte. Een flinke bewegingsvrijheid bevredigt me meer dan de laatste snufjes, hoewel ik toch ook een kind van deze tijd ben. Maai de voorzieningen op dat gebied zullen zozeer toenemen, dat de mensen hun eisen als vanzelf hoger zullen gaan stellen. Het is zelfs zeer de vraag, of de gro te massa meer ruimte zal prefereren boven het andere. De meerderheid zal waarschijnlijk liever een koelkast heb ben dan een ruime keuken. Zij ver geet dan echter, dat meer voorzienin gen meer ruimte vragen! HOGERE EISEN DE Nederlander van de toe komst zal ongetwijfeld en te recht ook hogere eisen stellen aan de kwaliteit van de uitvoering der hui zen, die nu in vele gevallen „aan de magere kant" is. En hij zal meer af werking op prijs stellen, dat wil zeg gen: meer tegels, vaste vloerbedekkin gen en meer natte punten. Wie zal nu zeggen, of over 25 jaar een vaste was tafel op iedere slaapkamer overdreven is? Na de waarschuwing past een uiting van het optimisme. Ir. Van Embden zegt: Ik koester de hoop dat de Neder lander in de toekomst een grotere waarde zal hechten aan de manier waarop hij zal wonen, als een deel van zijn levensnorm. Want uit de massafi- catie van nu zal weer een individueel leven ontstaan. Wij zullen ongetwijfeld weer een BERGEN (A.N.P.) De restau ratiecommissie van de Ruinekerk in Bergen is gistermiddag in de graf kelder van het eeuwenoude bouwwerk afgedaald. Daar zijn de zware eiken houten grafkisten van de graven en gravinnen van Nassau bijgezet. De commissie ging na, in welke staat de grafkisten zich bevonden. Drie kisten bleken nog intact. Op twee daarvan kon men de initialen lezen van Willem Lodewijk, graaf van Nassau, die in 1792 overleed en van Adriana Petronella van der Does van Noordwijck, gravin van Alblas. over leden in 1770. In 1789 werd de gravin van Nassau de Lek-Odijk ook in deze grafkelder bijgezet. Men is van plan de g-.'aven te restaureren De kelder werd in 1940 voor het. laatst geop',^}-. Toe, heeft men er koperen krimi* voor de Duit sers !n verborgen. BIJ DE FOTO: Ir. S. J. van Embden: Wij zullen ongetwijfeld weer een persoonlijk, eigen-geaard be staan gaan leiden en daarbij behoort nu eenmaal een aan gepast woonmilieu. Dat is volgens mij voldoende ruim te en goed-geoutilIeerd. Daar aan ontbreekt het nu. persoonlijk, eigen-geaard bestaan gaan leiden en daarbij hoort nu eenmaal een aangepast woonmilieu. Dan is ge horigheid van de huizen een van de verschrikkelijkste dingen. Een intellec tueel kan wel werken in de eenzaam heid en de stilte van de kluizenaars cel, maar in een gehorig massahuis wordt dat veel moeilijker. Iets aan de geluidsisolatie doen is zeer kostbaar. Laten we echter niet aan belangrijke waarden van het le ven voorbij gaan, door ons geld te be steden aan verkeerde dingen. Advertentie HORLOGES denkbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 36.50 (heren) en f 48.SO (dames) Bij Uw horfoger-juivelier bewees een verhaal in onze krant, welke belangrijke en ern stige gevolgen het lostrillen van een paar moeren kan hebben. Twee wielen vlogen van een au to af, of auto: een grote truck met oplegger, volgeladen met stro. Het gevaarte kantelde en de lading kwam tegen een huis te recht. Er waren gelukkig geen persoonlijke ongelukken en er was ook geen verdere materiële scha- i de, maar dit had op onze drukke Zeeuwse rijksweg zo heel anders i kunnen zijn. Politie en justitie i zullen nu wel uitzoeken, wat de i preciese oorzaak is van het los- j trillen van deze moer, maar het gebeuren wijst er op, welke grote i invloed in het verkeer ook de heel j kleine dingen kunnen hebben. Wie j bij dag en nacht de grote trucks I hoort en ziet daveren over de gro- i te wegen, één of twee mannen j voorin, moet er wel eens aan denken: loopt deze rit tot het eind I toe goed? Want het zijn hele ge- j vaarten met tonnengewicht. Ze maken snelheid. Want tempo is j eis. En toch: de kleinste kleinig- j heid kan een eind aan de rit ma- j ken met alle gevolgen daarvan. i Bij de snelheid van heel ons leven in deZe tijd, bij de inge- j wikkeldheid ervan in technisch, economisch en politiek opzicht komt het ook zo heel vaak op j kleinigheden aan. Een verkeerd j geschreven of verkeerd gelezen of l verkeerd begrepen brief we zou- den daar voorbeelden van kunnen j noemen kan voor jaren groot j kwaad stichten, kan mensen van elkaar vervreemden, oorlogen doen uitbreken. Een verkeerde handeling, een ruk aan een handle j of een druk op een knop kan de j ernstigste gevolgen hebben. Er I zijn zoveel moeren in het hele le- I ven, die kunnen lostrillen, terwijl j op de draagkracht ervan alles j aankomt, al zijn het nog zo klei- ne onderdeeltjes. j Daarom is het goed. dat zo'n on- j geval als dat bij 's Heer Arends- kerke ons er weer eens op wijst, i dat wij ook in het kleine getrouw i moeten zijn. HAARLEM. De twaalf matrozen, die op 5 februari weigerden uit te va ren met de IJmuidense treiler Haarlem, zijn door de rechtbank te Haarlem com form de eis veroordeeld tot vijftig gul den Uoete. De mannen hadden het bevel van hun schipper om zee te kiezen niet opge volgd, omdat naar hun mening het weer te slecht was. LEIDEN. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de theologie ds. W. Nijenhuis, Herv. predikant te 's-Gravenhage-Loosduinen op een proefschrift, getiteld: „Calvinus oecumenicus". Als promotor trad op prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Het proefschrift van dr. Nijenhuis be spreekt in het tweede hoofdstuk Calvijns. oecumenische-betrekkingen met Zwingli anen, Lutheranen en de kerk van En geland, waarbij ook het oordeel over Iwingii en Luther ter sprake komt, als mede de relaties met Bullinger. In het derde hoofdstuk handelt dr. Nijenhuis over de grenzen van Calvijns oecume nisch streven, waarbij aan de orde ko men het R. Katholicisme, het anabap tisme, het spiritualisme en het anti- trinitarisme. In het vierde en slothoofd stuk staat de schrijver stil bij Genève als oecumenisch centrum. Dr. Nijenhuis heeft aan zijn disserta tie twintig stellingen toegevoegd, waar van één luidt: ,,Bij de term „midden- orthodoxie" laat zich theologisch wei nig denken" en een andere „Het poli tieke getuigenis der kerk behoort min der analyserend en constaterend dan proclamerend en normatief te zijn". In de voortgezette vergadering van de Ned. Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond heeft de heer J. Apon afscheid genomen als voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Stam huis, uit Utrecht, Naar aanleiding van een vraag deel de de secretaris, dr. G. J. Stapelkamp mee, dat de in de c.a.o. opgenomen bepalingen tegen het betalen en ontvan gen van zwarte lonen niet bedoeld zijn als papieren bepalingen, doch wel dege lijk zullen worden aangewend, om uit wassen tegen te gaan. Als de spanningen op de bouwmarkt weer zouden toenemen, zouden deze ook weer op loongebied kunnen terugke ren. Met minister Witte is echter afge sproken, dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid op dit punt ad viezen zal geven, teneinde deze spannin gen te voorkomen. De bewindsman was voornemens, door het vergunningsbe- leid regulerend op te treden. DEZE keer studeerde hij niet zo dat Nachum hem vroeg of hij er ook niet vóór was, dat men „de wrekers van Israël" in de rege ring koos. Dr. Nittai fronste zijn voorhoofd. „Men mag van de Hei lige Leer toch geen schop maken om mee te graven", zei hij nors. „De Heilige Schrift is toch niet iets om politieke munt uit te slaan." Er was een gedurig ko men en gaan in Nachums winkel en fabriek. De buit van Rome bracht geld in de stad en men groette de vele kopers waardig, bood hun allerlei verfrissende li monades aan, die in sneeuw ge koeld waren en bonbons. Een gro te heerlijke overwinning, niet waar? De zaken gaan God zij dank goed. Als dat zo blijft, kun nen we spoedig ook zulke grote magazijnen bouwen als de ge broeders Chanan onder de ceders van de Olijfberg. Wie met de ar beid van zijn handen zijn brood verdient, staat hoger dan wie God vreest, citeerde hij, howel het er niet veel mee te maken had. Maar hij bereikte zijn doel: Dr. Nittai ergerde zich. Hij kende menig citaat, dat precies het tegenovergestelde ver kondigde, doch hield zich in, als hij zich opwond, merkte men da delijk zijn Babylonisch accent en plaagde hem daarmee. „"Jul lie Babyloniërs hebt de tempel verwoest", zei men dan en dr. Nitai kende geen gekscheren op dat punt. Hij nam geen deel aan het gesprek, studeerde ook niet, maar hurkte in de prettige zon en soesde voor zich uit. Hoe vaak waren nu, sedert hij Nehardea, zijn vaderstad in Babylonië ver laten had, de priesters van de achtste rij, de rij Abija, waar van hij deel uitmaakte, aan de beurt geweest om tempeldienst te verrichten. Vaak was het zijn beurt geweest om delen van het offerdier naar het altaar te bren gen. Maar zijn hoogste droom, de wierook uit de gouden schaal op het altaar te schudden, was nim mer vervuld. Steeds als de Magre- pha, de grote orgelpijp, die aan kondigde dat op dat ogenblik het rookoffer gebracht zou worden, zich deed horen, kwam een ge voel van diepe jaloezie op de priester, wie deze zegen ten deel viel, over hem. Hij voldeed aan alle voorwaar den en had geen van de 147 li chamelijke fouten, die een pries ter ongeschikt maken voor zijn ambt. Hij was alleen niet jong meer. Zal Jahve beschikken, dat ook hij nog eenmaal aan de beurt komt om het rookoffer te bren gen? Jozef had de glasblazer intus sen medegedeeld, dat hij besloten had he* terrein niet te verkopen. Nachum aanvaardde deze mede deling zonder zich er ook maar het minst over te ergeren. „Ik hoop, dat uw besluit ons beiden geluk brengt, dr. Matthias", zei hij be leefd. De jonge Ephraim, Naohums jongste zoon, veertien jaar oud, kwam bij hen. Hij droeg het in signe met de letters: Makkabi. Een mooie, frisse jongen, die van daag dubbel van het leven genoot. Hij had Simon Bar Giora d« held gezien. Geestdriftig straal den zijn ogen uit zijn vurig, don ker gelaat. Misschien was het niet juist geweest, dat hij vandaag de werkplaats in de steek had gela ten. Maar hij kon „t grote Hallel in de tempel toch niet verzuimen. En hij was er immers ook voor beloond, want hij had Simon Bar Giora gezien. Wordt vervolgd BREUKELEN. Door een kabelbreuk onder de hefbrug bij Breukelen is het treinverkeer tussen Utrecht en Amster dam tussen half zeven en middernacht gestremd geweest. Het verkeer is ge durende die tijd omgeleid via Hilversum. De brug kon niet meer geheel dicht. Met groot materieel hebben de N.S. het euvel verholpen. AMSTERDAM. De Amsterdamse haven in haar geheel heeft dit jaar geen achteruitgang getoond ondanks de daling van de goederenstroom alom. De heer H. J. W. Brouwer, voorzitter van de vereniging De Amsterdamse haven, die dat gisteravond tijdens een bijeenkomst van het Havengilde mee deelde, verwachtte dat ook dit jaar het zevenduizendste schip zou worden geno teerd. Advertentie te INTUSSEN PROBEERT DE BIJZIENDE ANNETTE DE BRIEF TE LEZEN. SCHOONHOVEN. Bij de n.v. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar is gisteren de nieuwe veer pont voor Schoonhoven dwarsscheeps te water gelaten. De Schoonhoven II gaat haar ongeveer dertig jaar oude naamgenoot vervangen. Zij is belangrijk groter. De pont krijgt geen roeren, maar wordt manoeuvreer- baar door de twee stuwschroevfen mid scheeps. No. 22. Van dit kruiswoordraadsel geven wij nu eens met de omschrijving, maar de oplos sing. echter zijn de letters van de sleutel woorden vervangen door andere letters, zo dat in feite de oplossing in geheimschrift gegeven is. Gevraagd wordt mei behulp van het kruiswoordschema de oorspronkelijke op lossing terug te vin-den. Horizontaal: 1 K/H/P/P/G; 5 G/D/A; 8 N/P; 9 C/D/E/F/F/G; 10 J/G/D/D/M; II M/B/R/B/B/C: 14 B/N/G/B; 16 B/C/N/M; 17 M/B/F/ G/B/C; 19 G/N/P/P/H; 21 D/M/B/C/ E/B; 23 C/B; 24 H/KC; 25 K/C/B/A/B. Verticaal: 1 K/N/J; 2 H/P/G/G/ N/B: 3 P/C/D/M/B/G; 4 G/D/M/B; 5 G/F/O/B/C; 6 D/F; 7 A/G/D/C/M; 12 R/B/C/N/B/C; 13 B/N/G/O/C/A; 14 B/M/D/D/H; 15 G/F/N/B/C; 18 B/G/E/K; 20 H/B/B; 22 M/l. A/B C/D/E/F/F/G/H/I/J/K/E/B L/B/M N/K A/B O/B/K/E/B P/Q A/B L/B/M A/B/G C/D/E/F/F/G wormen een eezosde Allerlei aardige kerststukjes ziet men n, bij de bloemist en bij de bloemwin- kelier; stukjes met en tonder bloemen want ook zonder de bekende rode tulp jes en witte hyacinthen is er toch wel iets aardigs te maken. Een plat schaaltje heeft men er voor nodig; daar in legt men dan een stevige bal mos en daarin kan men een lange, witte kaars prikken en die werkt men ver der aan de voet af met enkele bruine sparreappels en wat sparrengroen; en kele takjes beshulst zuilen het er ook uitstekend doen. 2 3 4 s 6 7 m 9 /O 12 '3 /s tb '7 '9 2 O 2/ 22 =iü 21 TA m 2S~ WAT HEBJEDAARYiK HET) EEN BRIEF GEKRESEN, MAAR IK KAN HEM NIET •ZO BEST LEZEN. 86-6) Kijk eens, hij is tot vlak bij het water gerold. Fijn, dat is prachtig, dan hoeven l-f-i a-» Cprt we hem niet zo'n end te verslepen. Moet sie. We hebben het al meer gezegd: je O je je eens indenken, wat dat een prach- had scheepsbouwer moeten worden. tig schip zal worden Hm, wat heb ik toch een zin om Kijk, nu gaan we eerst daar aan er spijkers in te slaan. Zo fijn van boem het hakken boem boem. Je bent werkelijk fantastisch, Pet- Spijkers? Maar Pelle, dit wordt een schip waar helemaal geen spijkers aan te pas komen. We maken het op een heel moderne manier. Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal; I rogge; 5 dom: 8 home; 9 dra; 10 om; il deb.; 14 da; 15 voteren; 18 agave; 19 belegen; 21 er; 22 nel; 23 de; 25 ego; 27 Eris; 29 lof; 30 kneep. Verticaal; 1 rho; 2 oom; 3 g.m.; 4 gedogen; 5 d-d6 orde; 7 maand; 12 etage; 13 bevelen; 15 val; 16 ren; 17 abeel; 20 ergo; 23 die; 24 esp; 26 of; 28 re. Diepvrieskip bij kruidenier Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Binnenkort zullen er in de kruidenierswinkels diepvrieskippen worden verkocht. Staatssecretaris Veld kamp heeft bij de Tweede Kamer een wetswijziging ingediend, waardoor het monopolie van de poeliers voor de ver koop van diepvrieskippen ongedaan wordt gemaakt. 6. „Mag ik mij even voorstellen", zei het heertje hoffelijk. „Zifter is mijn naam. Professor Zifter. U bent kapitein Wobbe Knels, klopt dat?" „Aangenaam", bromde Kappie. de draden van zijn lijf rukkend. „Mag ik nu weer los?" „Met genoegen", verklaarde de pro fessor. „Als ik het goed begrepen heb, wenst u dus een sleep?" „Waarvoor sta ik hier anders?" vroeg Kappie korzelig. „Ook dat klopt", zei de professor. Hij haalde een hefboom over en meteen kwamen Kappies voeten weer vrij, zo dat hij op de grond rolde. „Nou niet weer beginnen", zei hij, overeind' krabbelend. „Dat is ja niet de manier om een fatsoenlijk zeeman om een sleep te vragen en zo is het maar net". „U kunt nu gaan en staan waar u wilt", zei de professor. Hij wees naar de geheimzinnige cylinder. „Dit is uw sleep. Morgen vertrekken we. Is dat af gesproken?" „Dat kan geregeld worden", zei Kap pie. „Maar ik zou toch wel eens willen weten „Daar is de deur", zei professor Zif ter beminnelijk. Hij drukte op een knop en de wand schoof weer open. „Ik reken op u, kapitein. U heeft' mijn volste ver trouwen!" Hoofdschuddend spoedde Kappie zich in de richting van de Kraak. „Wat een zeeman zich soms al niet van landrotten moet laten welgevallen", bromde hij. „Wacht maar, straks op zee ben IK de baas en dan zal ik hem die landrotten- fratsen wel eens afleren!" Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Na een technische proefvaart nam gisteren de Esso Ne derland N.V, de nieuwe tanklichter Es so Nederland 68 over van de Scheeps werven Piet Hein te Papendrecht. Het schip, dat een laadvermogen heeft van twaalfhonderd ton, is bestemd voor het binnenlandsvervoer van zowel schoon produkt als stookolie. ALKMAAR (ANP). Het melkprijs advies in Noord-Holland zal, met ingang van het nieuwe boekjaar, op 26 april, worden vastgesteld op basis van vet ea eiwit. De Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken 4 Noordholland heeft dat gisteren besta ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2