Kerstmis Donners paarden vernietigen titel kansen van v. d. Berg Damliteratuur verrijkt met twee werken van Eekhoud Haagse Hof: wel stoppen op kruispunt bij Gorcum Tahitiaanse lachte rillerig in zonnig zomerjaponnetje Mode-theater bij Romeinse monumenten Politie vroeg van tv hulp Om de nationale schaaktitel QE LEZEN Donderdag 18 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Vijf gulden boete voor automobilist Waterschap Schouwen: verbetert de dijken Rijvers speelt mee met de Oud-Internationals De Snellius terug uit Nieuw-Guinea DRIE JONGENS GEDOOD IN HET VERKEER TITO GAAT PRATEN IN INDONESIË In het water gereden. Indonesië bezuinigt in Den Haag D. W. Meelis overleden Sparsa Collecta voor prof. Van Eysinga Toekenning Visser- N eerlandiaprij zen Verzwakt PSV klopt sterk Sedan (2-0) Pagina 9 door Rita Beukman HE Italianen houden van theater LJ en wat dat aangaat zijn ook de modeontwerpers in dat land voortref felijke patriotten! Zij weten van een modeshow puur theater te maken, vooral als het tegen Kerstmis loopt en aan feestelijke kleding weer eens alle aandacht kan worden besteed. Stromen pure zijde uit Como, prach tige fluwelen uit Lyon en fijne Zwit serse kanten als uit bijna onzichtbare draden gevlochten of hoog opgewerkt in relief, werden op de ateliers van de Romeinse couturiers tot kersttooi omgetoverd. Organza, zo doorzichtig als Botticelli- sluiers en dunne taft, knisperend als het goudpapier waarvan men overal in Trastevere kerststerren maakt, past men bovendien veel toe bij de kleding voor Kerstmis, waaraan druk werd gewerkt, terwijl men tussen de bedrij ven door ook al aan de nieuwe collec ties voor 1959 bezig" is. Mocht die nieuwe mode even vrou welijk worden als wat men aan vrou welijke kersttooi van die prachtige stoffen maakte, dan zullen de heren het volgend jaar met onze kleding zeker heel ingenomen zijn! In zee van licht |/"ORTE en laiige fees- telijke robes die strak om het figuur sluiten en van een heel smalle taille of fraai gevormde heupen geen geheimen meer maken, nemen in alle Italiaanse kerstcollecties weer de ereplaats in. Leest en heupen wor den zelfs weer extra duidelijk aangegeven, evenals de rondingen die Gina Lollobrigida en Sophia Loren tot beroemdheden maakten. Heel Rome liep uit toen Eleonora Garnett voor enige Amerikaanse tydschriften haar kerst creaties liet fotogra feren, met het Colos seum als ach tergrond. Dit gebeurde by avond in een zee van licht, zodat het inderdaad een fascinerend schouwspel werd, dat geen Romein zich liet ontgaan. Waar bij dergelijke schouwspelen in Italië de vrouwen blyven is ons altijd een raadsel, ze zyn dan uitzondering onder het publiek. Al die mannelijke be langstelling schijnt de Italiaanse mannequins overigens absoluut niet te hinderen. Integendeel zij po seren met extra veel flair en theater na tuurlijk - - als er dui zenden bewonderende mannenblikken op hen zijn gericht. Dit foto's maken met het Colosseum in flood light als decor werd de modeshow, waarover het meest werd gepraat dit seizoen in Rome. Spaanse trappen INE zusters Fontana, L' die ook wel weten wat theater is als Liet om mode gaat, konden zich daarna beslist niet onbetuigd laten. Zij kozen de Piazza di Spagna uit voor een openluchtvoorstelling in kerstsfeer. Mannequins in Fon- tana-creaties gekleed, daalden op een avond de hoge Spaansé trap pen af naar dat plein, in stralende lichtbun dels en voor een leger van fotografen. Men kon de Via Con- dotti eenvoudig niet meer in, zoveel mensen bleven voor dit „spec tacle" stil staan. Menige nieuwsgierige kreeg een koud bad in het bassin rond de fontei nen door het gedrang. Vandaar dat er over deze modeshow nu ook wel het een en ander wordt gezegd. Overdag als de zon schijnt ziet men overi gens in Rome tegen Kerstmis overal manne quins in geklede toilet ten poseren. Sfeer met zon TVTARM is het wel niet VV voor die Italiaanse schoonheden, waarvoor blond zijn en manne quin hetzelfde lijkt, zo in dunne zijde of flu weel gekleed buiten te verschijnen. Maar het gaat net, want een Romeinse winter is wei een beetje anders dan een Nederlandse. Enige voorbeelden van hetgeen die bedrij vige fotografen zoal voor de lens kregen aan Italiaanse kerst mode ziet u hier. Mo dellen door Fontana en Eleonora Garnett ont worpen voor de feesten op donkere winterda- gen, waarop in Rome Li de zon echter dikwijls ook nog van de partij is. Kerstmode in Jtalië: (foto's van boven naar beneden) Een japon van fraai bedrukte zijde, uit de kcrstcoUeetie van Garnett gekozen. Weer een heel smalle taille en geaccentueerde heupen, door een bollende strook tot blikvanger gemaakt, is typerend voor deze ereatie van Fontana. De japon is van rode, knisperende taft vervaardigd. De hoed werd in witte struisveren uitgevoerd. Zilveren sterrenregen op fluweel, bij een kerstrobe van Eontana. Eigen nieuwsdienst EDE. De politie te Ede heeft gis teren een laatste poging gedaan ophel dering te brengen in de moord op de 74-jarige heer C. H. A. Canter Visser, die op 4 augustus in zijn wóning aan de Wekeromséweg' te Ede dood wérd aangetrofen. Via het Nederlandse tele visiescherm werd na de uitzending van „De kleine prins" een extra poli tiebericht omgeroepen, geïllustreerd met foto's van de vermoorde. De politie te Ede hoopt nu dat zij in lichtingen krijgt over de identiteit van de twee mannen (wellicht ook een en de zelfde man) waarmee de vermoorde de laatste dagen van zijn leven in con tact is geweest. Eén bezoeker "an dé heer Canter Visser is op vrijdag 1 augus tus bij hem thuis op bezoek geweest en heeft ook de nacht bij hem doorgebracht. De tweede man heeft met het slacht offer op 2 augustus 's avonds zes uur in Arnhem in een eetgelegenheid geze ten. Of de geheimzinnige bezoeker en de gast in Arnhem de zelfde zijn, staat nog niet vast. Alle verhoren die de po litie in deze zaak heeft afgenomen, heb ben geen enkel resultaat gehad. Ook de identiteit van beide mannen is nimmer komen vast te staan. Ondanks herhaalde opi'oepen hebben zij zich nooit geméld. De politie te Ede handhaaft de belo ning van duizend gulden voor iedereen die inlichtingen kan geven die leiden tot opsporing van de mannen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De kans van drs. Van den Berg om de nationale schaaktitel te veroveren is gisteravond door de cavalerie van Donner vernie tigd. Dertien zwarte paardenzetten telden Wij onder de veertig, die het knappe duel duurde. Toen werd met een fijne combinatie een paard ver overd en de begaafde Van den Berg gaf het op. Het was een duel op hoog niveau ge weest, waarin velden, ruimten, steun punten en diagonalen de manoeuvres beheersten, waar de veldslag onder gronds woedde om zich plotseling te ontladen in een slotactie van de zwar te dame. Het wordt tijd, dat Donners presta ties der laatste jaren met de titel groot meester worden gehonoreerd. Formeel is dit mogelijk, maar ook de F.I.D.E.- molens malen langzaam. Collega mr. Straat at tegen achten gebakken aardappelen, sperciebonen en een biefstukje; hij nam er de tijd voor Toen hij, goed gehumeurd, opnieuw de speelzaal betrad, dacht Orbaan nog steeds na over zijn achttiende zet. De vorige zeventien waren er niet erg overtuigend uit gekomen, hoewel Con- stantijn zijn geliefkoosde 2 e6-variant van de Sicihaan vermocht te spelen, en Wij vernamen op dat ogenblik dat Van Weezei en mr. Spanjaard de vrede had den getekend. Het was een Konings indiër geweest is er niets anders meer onder de zon? waarbij Zwart veron derstelde, dat Wit er alles van af wist, omdat hij, Zwart, die variant al eens tegen Wit had gespeeld. Het was een Dit ranke avondtoilet met dui zenden pailletten bezaaid en door „vleugels" van dunne zijde opgeluis terd, heeft Eleonora Garnett ontwor pen. Mr. Erades vice-president Rotterdamse rechtbank Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Tot vice-prèsident van de rechtbank is benoemd mr. L. Erades, die nu rechter bij die recht bank is. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het omstreden kruispunt onder Gorinchem, waar zoveel over te doen is geweest, zal toch gerespecteerd moeten worden. Dit heeft het Haagse gerechtshof uitgemaakt door een automobilist, die zonder stil te houden was door gereden, te veroordeelen tot vijf gulden boete. De raadsman van de verdachte beraadt zich nog over het instellen van een cassatieberoep. In eerste aanleg sprak de kanton rechter de verdachte vrij. De recht bank ontsloeg hem in hoger beroep van rechtsvervolging. Beide rechterlij ke instanties waren van mening, dat het besluit gan Gedeputeerde Staten tot instelling van dit stopkruispunt on verbindend was, omdat de verkeers veiligheid evengoed gediend zou zijn geweest met een minder vergaande maatregel, bijvoorbeeld het instellen van een voorrangskruispunt. De Hoge Raad besliste evenwel, dat de rechter niet bevoegd is het be sluit te toetsen aan de richtlijnen in de bijlage op het Wegenverkeersre glement, waarin de eis wordt gesteld, dat de maatregel voor de verkeers veiligheid nodig moet zijn. Deze richtlijnen, aldus de Hoge Raad gelden alleen voor de wegbeheerder en als er bezwaren zijn moet men Klacht over concurrentie door minder validen GRONINGEN. De Groningse Kamer van koophandel heeft geklaagd over de concurrentie, die minder validen in beschutte werkplaatsen in het noorden van het land het bedrijfsleven aan. doen. In Groningen alleen al werken 235 minder validen, die afgewerkte produkten maken en ver beneden de handelswaarde verkopen. De minister en de federatie van beschutte werk plaatsen in de drie noordelijke provin cies zullen de klachten onderzoeken. zich tot de Kroon wenden. Dé zaak werd teruggewezen naar het Haagse hof. De procureur-gene raal sprak op de zitting als zijn me ning uit, dat men nu nog slechts een eenvoudige verkeersovertreding be hoeft te berechten. Zijn éis was even eens vijf gulden boete. Dé raadsman wees op het verkeers- tractaat, dat z.i. zou prevaleren bo ven de nationale wetgeving en waar in ook de eis van de noodzaak voor de veiligheid wordt gesteld. Mocht het hof de verdachte toch schuldig ach ten, dan zag hij graag alleen een schuldigverklaring, zonder strafopleg ging', uitgesproken, opdat dan toch de ze, naar zijn mening, onjuiste maat regel zonder effect zal blijvèn. ZIERIKZEE (ANP) In een protest brief aan de minister van verkeer en waterstaat zal het Waterschap Schou wen aandringen op versterking van de zwakke plekken in de Koudekerksedijk en de Langendijk tussen Scharendijke en Brouwershaven. Als zich weer even hoge waterstanden voordoen als bij de ramp in 1953 zouden, volgens het waterschap, deze dijken wei nig weerstand bieden. Verhoging van de Langendijk vooral is noodzakelijk geworden door de bouw van een dam bij Bruinisse. Als die klaar is kan het water rond het eiland Schou wen niet meer doorstromen. Zware eisen zullen dan worden gesteld aan al le dijken tussen Bruinisse en Renesse. door P. Roozenburg E SCHRIJVER van de Damgids Den enkele andere welbekende werkjes heeft de verschijning van zijn laatste oeuvre niet meer mo gen beleven. Enkele maanden na zijn overlijden zijn thans bij de Uitgevers maatschappij M. E. Kluwer zijn laat ste geesteskinderen verschenen. De titels luiden: „De combinatie regeert het damspel" en „De invloed van de openingstheorie op het damspel". Eekhoud, de schrijver van beide laat ste, typografisch uitstekend verzorgde boekjes, is altijd een markante persoon lijkheid geweest. Vrij jong overleden beeft hij een veelbewogen bestaan ge leid. Ondanks de meestentijds kommer volle omstandigheden, is hij in het dam spel echter voortdurend zichzelf geble ven. Hierin kon hij zichzelf zijn; situaties scheppen, waarin het tot explosies moet komen. Deze geladenheid en de ontspan ning door middel van het combinatie spel drukken hun stempel op geheel zijn werk. Het beste kon hij zich uitleven in „volle" standen, hetgeen zijn uitge sproken voorkeur voor openings- en middenspelstudies verkaart. Zijn tempe rament en zucht tot originaliteit doen hem bij voorkeur de geijkte paden ver laten, zonder evenwel de banden met theorie en praktijk door te snijden. TN^DE KEUZE van het materiaal heeft ■I de schrijver veelvuldig gebruik ge maakt van eigen gespeelde partijen. Het Op 1 januari te Haarlem HAARLEM. Voor de traditionele wedstrijd tussen HFC en de Oud-Inter nationals, die op nieuwjaarsdag wordt gespeeld, zijn de navolgende spelers uit genodigd voor het team van de Oud- Internationals: Doel: Halle; achter: Schijvenaar en De Vroet; midden: Paauwe, Van Schijn- del en Schaap; voor: Van Dijk, Bies brouck, Roozen, Rijvers en Smit. Re serves zijn: Van Roessel, Stijger en Groeneveld. Scheidsrechter is de heer Formanoy. geheel krijgt daardoor een sterk per soonlijk karakter. In een hoofdstuk als de „partie Bon- nard" zou men ongetwijfeld mogen ver wachten. dat hierin tenminste enkele van de talloze oprm 'telijke verrichtin gen van een speler als de oud-kampioen ven Nederland, W. de Jong, op dit ter rein waren opgenomen. Eenzelfde be zwaar: tenminste één partij van onze meest vermaarde flank .lelspeler, R. C. Keiler, had hierin moeten voorkomen. Daardoor kunnen beide boekjes niet ais representatief worden beschouwd voor het hedendaagse wedstrijdspel. Ondanks deze bedenkingen moeten we schrijver en uitgever dankbaar zijn voor het gebodene. De indeling van de stof is uitermate overzichtelijk, terwijl men bewondering moet hebben voor de zeer sterke dosering aan combinatieve afwik kelingen. Niettegenstaande elk werkje slechts 80 bladzijden telt, vindt zelfs de ge oefende speler op vrijwel iedere blad zijde een rijke schat gegevens, waar mede hij stellig zijn voordeel kan doen. In het bijzonder de gevorderde speler, die belangstelling heeft voor de uiter mate boeiende en veelal riskante op- sluitpartijen, bevelen wij deze stof van harte aan. Een treffend staaltje combinatietech niek ontlenen wij aan diagram 13, blz. 11 van „De Combinatie regeert het Dam spel". andere meneer „Wit" geweest, naar later bleek. Wat dit met de opening te maken had, werd ons ook overigens nadien niet geheel duidelijk. Het spel verliep vrij regelmatig, zij het dat wit met zijn paar den nogal op tournee ging overigens een onschuldige demonstratie en ze daarna rustig stalde. Nadat de dames waren geruild en de torens elkaar in het gelaat blikten, werd terecht tot remise besloten. Eigen stijl Dat Jonkman en Cortlever de Losbla dige. Pachman, De Bilguer. dr, Euwe's twaalf deeltjes, Keres, The Modern Chessopening, etc. etc aan hun laars zouden lappen stond in de sterren ge schreven. Zij ontwierpen een eigen ou verture en vervolgden beiderzijds lange rokkades. Maar tussen de bedrijven door wierp mr. Nicolaas een witte raadsheer terug naar g3, waar hij de rest van de partij in de hoek mocht staan, ingeslo ten door eigen boeren. Dat de V.A.S. topman daarna een snelle winst ver zuimde. nam de zaal hem kwalijk. Want deze komt om bloed te zien! Doch Jonk man koesterde ook na dit respijt .niet al te veel hoop meer. De zwarte c-pion, die tot de tweede rij was doorgedrongen was hem daartoe een te pijnlijke angel; desondanks afgebroken. De partij Van DonkOrbaan was on der al deze bedrijven toch nog verdei' gekomen. Wit had geweldig zwaar ma teriaal op de e-lijn geconcentreerd, waarover Orbaan zich terecht zorgen maakte. Het duurde tot de dertigste zet. Roessel heeft opnieuw een zware dag achter de rug; niet het verlies van de afgebroken partij tegen Donner dat kwam door vrijwillige opgave tot stand doch de murw makende beuksti.i) van Van Scheltinga dwong hem tot urenlang verdedigen, verdedigen, verdedigen. Het kwam tot een eindspel dat voor zwart zeer gunstig staat. Wit: F. Roessel Zwart; T. D. v. Scheltinga 1. Pgl—f3, d7—dö: 2. g2g3, Pb8d7; 3. Lfl—g2, e7e5; 4. c2— c4, d5xc4; 5. Ddl—a4. c7C6; 6. Da4xc4, Lf8—d6; 7. d2—d4, Pg8—16; 8. Pbl—c3. h7—h6; 9. 0—0, 0—0; 10. Lel—e3, P£6—g4, 11. Le3—d2, Pd7—b6; 12. Dc4—d3. f7—f5; 13. e2e4, Ld6—c5; 14. h2—h3, e5xd4; 15. h3xg4, d4xc3; 10. Dd3xc3, 15xe4; 17. Pf3h2, Dd8—d4; 18. Dc3— b3t, Dd4—c4: 19. Tal—cl, Dc4xb3; 20. a2xb3, Lc5—<14; 21. Ld2c3. Ld4xc3: 22. b2xc3, Lc8—eO; 23. c3e4, a7a5; 24. Tfl—el, a5—a4; 25. Telxe4, Tf8e8; 26. b3xa4. Pb6xa4: 27. c4—c5, Le6—f7; 28. Te4—b4. Ta8—a7: 29. Lg2—11, Ta7a5; 30. Tel—al, Te8—a8; 31. Tb4xb7, Pa4xc5; 32. Talxa5,Ta8xa5; 33. Tb7—c7, Lf'7d5; 34. Lfl—g2, Ta5—al: 35. Ph2—fl, Pc5e4; 36. f2—f3, Pe4xg3: 37. Tc7—c8-, Kg8—£7; 38. Kgl—f2. Pg3xfl; 39. Lg2x£l, Kf716: 40. Lfle2, Tala3. Afgebroken. De resultaten van de 7e ronde waren: Jonkman—Cortlever afg.: Roessel—Van Scheltinga afg.; ir. van Donk—Orbaan 1—0; Van den BergDonner 0—1; Van Weezei mr. Spanjaard >'2— y2; dr. Barendregt was vrij. Voorts werejen nog een drietal afgebroken partijen uit de voorgaande ronden uitge speeld: 4c ronde: Van Weezei—Van Donk 0—1; 5e ronde: Roessel—Donner 01; Van den Berg—Van Weezei té—té. Na de 7e ronde luidt de stand: 1. Donner 6té punt; 2. Van den Berg 3té punt (uit 61: 3. Spanjaard .'"e punt: 4, Cortlever 3 pun ten en 2 afg. (uit 6); 5. Van Donk 3 punten (uit 6); 6. Van Scheltinga 21) punt en 2 afg.; 7. Roessel 2 punten en 2 afg.: 8. Jonkman 2 punten en 1 afg.; 9. Barendregt l"i punt en 1 afg; (uit 6); 10. Van Weezei rij punt (uit 6); 11. Orbaan 1 punt en 1 afg. (uit 6). Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Een grote totem paal met onmiskenbare mannenfiguren sierde het voordek van H.M.S. opne mingsvaartuig Snellius toen dat gister middag uit Nieuw-Guinea in Den Hel der terugkeerde. Het witte vaartuig, dat meer op een jacht dan op een oorlogsschip lijkt, is drie jaar in de wateren van Nederlands Nieuw-Guinea geweest, waar het hoofd zakelijk aan de zuidwestkust opnemings- werk deed. De bemanning van 87 koppen, die pet- vliegtuig werd afgelost, is anderhalf jaar jvan huis geweest, Eign nieuwsdienst ROTTERDAM. Bij verkeersonge lukken in Amsterdam, Zwolle en Ees- veen zijn drie jongens om het leven ge komen. De zestienjarige wielrijder P. J. M. de Jong werd in de Clerqstraat te Am sterdam, toen hij enige fietsers inhaal de, overreden door een passerende truck met oplegger. Hij was op slag dood. De zestienjarige scholier J. Havekamp uit Olst raakte bij het uitgaan van zijn school te Zwolle onder een achteruitrij dende autobus. Kort na aankomst in een ziekenhuis overleed hij. De twaalfjarige R. de Jonge werd, toen hij te Eesveen. gemeente Steen- wijkerwold. met zijn fiets plotseling van een erf de weg opreed door een militai- re jeep gegrepen en zo zwaar gewond, !dat hij kort daarna overleed. STADSKANAAL (ANP). In een zie kenhuis te Groningen overleed gisteren de 45-jarige R. Breedveld uit Stadska- DJAKARTA (A.P.) - President Tito van Zuidslavië zal op 23 december voor een officieel bezoek van tien dagen in Djakarta aankomen. Hij gaat politieke beprekingen voeren met president Soe- karno en premier Djoeanda. Verwacht naai. Hij was dinsdagmiddag met zijn;wordt. dat de staatshoofden een ge fiets te Nieuw Buinen in het kanaal ge-zamenlijke verklaring zullen afleggen Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Glimlachend, maar wat rillerig in haar geel met rood bebloemd zomerjaponnetje, dat met een halsketting van koraalstok jes de sfeer van warme Zuidzee-ei- landen moest oproepen, stapte de Ta hitiaanse Suzanne Toomaru gistermid dag op Heliport uit de Brusselse he licopter. Zij kwam als afgezante van de vrolij ke muzikale bevolking van Tahiti („Ie dereen zingt bij ons") om de première van de muzikale komedie South Pacific in het voor Todd-AO herbouwde Haag se Asta-theater op te luisteren. Todd-AO is een grootbeeld-systeem met dieptewerking, verrassend van ef fect, op een scherm dat 13,5 meter lang is en 6 meter breed. Geen enkele ande re Nederlandse bioscoop dan Asta heeft het of zal het voorlopig krijgen. „Alleen de projector voor de film, die 70 milli meter breed is (dubbel zo breed als normaalfilm) kost meer dan een ton", zei de assistent-manager Werkheim van Fox veelbetekenend. Omdat sij lief is Suzanne Toomaru weet van dit alles niets. Zij heeft nog hooit Todd-AO ge zien („Geen enkele bioscoop op Tahiti heeft dat", zegt zij spijtig) en ook de film South Pacific ziet zij vanavond op de galavoorstelling voor het eerst. Waarom zij dan naar Nederland is ge komen? Omdat Fox luister wilde bij zetten aan de feestelijke heropening van Asta. De filmmaatschappij vroeg aan de T.A.I.. die van Parijs via Indonesië en Australië naar de Stille Zuidzee vliegt met Bora Bora als eindpunt, om een lief Tahitiaans meisje te sturen. Suzan ne werd gekozen omdat zij aardig kan zingen en dansen, wat zij behalve van avond ook vrijdag en zaterdag in Asta zal doen. dess Odette Meeus, die met Suzanne van Tahiti was meegekomen en met deze in charme en schoonheid wedijverde. Odet te („Mijn vrienden noemen mij Dicky") is van Vlaamse afkomst, maar haar huidkleur had het brons van lange uren aan het strand van Tahiti. Wit wint hier door: 1. 28—23 19x28; 2. 30x19 14x23 gedw., 3. 33x22 17x28a; 4. 39—33 28x30; 5. 35x24 23x34; 6. 37—32 26x28; 7. 38—33 29x38; 8. 43x5 wint. a. 318x27; 4. 29x18 13x22; 5. 37—32 26x23; 6. 39—33 28x30; 7. 35x24 20x29; 8. 38—33 29x38: fl. 43x5 wint. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft twee van de vier huizen, waarin zij is ondergebracht, gesloten. De inkrimping van de vertegenwoor diging is thans zo ver voortgeschre den, dat zij met de panden Prinses- segracht 21 en Jan Evertsenstraat 1 toe kan. De panden Prinsessegracht 19 en 20 staan thans leeg. De inkrimping van de Indonesische ver tegenwoordiging is begonnen in juni vorig jaar, nadat een diplomaat de vertegenwoordigingen in West-Europa was afgereisd om te bestuderen waar en hoe op de buitenlandse dienst kon worden bezuinigd. Dat was nodig met het oog op de precaire financiële positie waarin Indonesië verkeerde en nog verkeert. Toen vorig jaar de ^bezuiniging begon waren op de vertegenwoordiging in Den Haag nog circa tweehonderdvijf tig mensen werkzaam, van wie ver reweg het grootste deel Nederlanders. Thans zijn er nog maar 82 mensen in dienst, onder wie nog slechts 35 Nederlanders. "Op de vertegenwoordiging verzekerde men ons, dat de inkrimping, die dus vooral het Nederlandse personeel treft, niets heeft te maken met de anti-Nederlandse actie. Wel houdt na tuurlijk de omvang van de vertegen woordiging verband met het vermin derde belang, dat Indonesië aan be trekkingen met Nederland hecht. Over de bestemming van de leegstaan de huizen is nog geen beslissing ge nomen. Suzanne Toomaru, kersvers van Tahiti, op Heiiport. Nooit in film Zij heeft nooit in een film gespeeld en wonderlijk filmbedrijf ir, aanraking dit was de eerste keer dat zij met het kwam. Haar grote ogen konden er niet over uit en opgewonden fluisterde Su zanne Toomaru met de T.A.I.-stewar- Van onze kunstredactie HILVERSUM. De schilder Derk Willem Meelis is gisteren op 86-jarige leeftijd in hel rusthuis De Berken te Hilversum overleden. Hij was een schilder van stillevens, j van de auteur. reden en toen door voorbijgangers op lover dé'rol. die de neutrale landen moé-landschappen en bloemen, maar genoot maarde figuur is-geweest op het gebied j en Van den Heuvel, (vaardoor PSV wel het nippertje gered. Hij was vader van ten spelen in de politieke situaties van.ook bekendheid door zijn tékeningenvan het internationale recht. PrinsesI zeer sterk gewijzigd legen de Franse negen kinderen. de dag. 'van Amsterdam en Artis. Beatrix woonde de pleehtigh.id bij. profs moest optornen. Eigen nieuwsdienst LEIDEN. Gistermorgen heeft mr. K. P. van der Mandele in het Leidse juridische studiecentrum Het Graven steen aan prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. oud-hoogleraar in het volken recht aan de Leidse universiteit en oud- rechter in het vroegere permanente hof van internationale justitie, het eerste exemplaar aangeboden van Sparsa Col lecta. Dit boekwerk bevat onder meer een groot aantal publikaties van Van Eysinga, die heruitgegeven zijn door prof. mr. F. M. baron van Asbeck, mr. E. N. van Kleffens, mr. K. P. van der Mandele en mr. J. R. Stellinga. Voorts bevat het boek een complete bibliografie die een zeer ver- DEN HAAG. Het Algemeen Neder lands Verbond heeft aan de volgende instelling en personen een Visser-Neer- landiaprijs of eervolle vermelding toe gekend: Stichting Centrum voor Jeugdpsychia trie te Utrecht 10.000 gulden ten behoe ve van het onderzoek, de opvoeding' en behandeling van psychisch gestoorde pubers in huize Zandwijk te Amers foort; E. W. Mulder te Amsterdam 1000 gulden voor hét componeren van zijn werk „Vijf geestelijke motetten" voor sopraan met begeleiding van ver schillende instrumenten, Oscar van He mel te Hilversum 1000 gulden voor het componeren van zijn cantate „Maria Magdalena" voor koor, solo en orkest, J. Reuland te Almelo 1000 gulden voor het componeren van zijn werk „Het Woord" voor mannenkoor, solo en or kest, G. Boedijn te Hoorn 1000 gulden voor zijn beiaardcompositie met orkest en 250 gulden voor zijn beiaardcompo sitie „Toren aan zee", Ir. H. C. King te Amsterdam 750 gulden voor zijn beiaardcompositie „Suite klokmuziek", A. Verhe te Eigen-Brakel 500 gulden voor zijn beiaardcompositie „Sonatine", W. Vogel te Amsterdam twee eervolle vermeldingen voor zijn beiaardcomposi ties „Thema met 13 variaties" en So natine voox beiaard, Mevrouw B. Tide- man-Wijers te Almelo een eervolle ver melding voor haar „Kleine suite voor beiaard" en aan R. Peeters te Eisden een eervolle vermelding voor zijn bei- aardcompositie „Sarabande met varia ties Om de Vriendschapsbeker EINDHOVEN In de voorronde van de strijd om de Europese Vrlendschaps- beker had PSV liet Düsseldorfse For- tuna uitgeschakeld en speelde woensdag avond bij kunstlicht de eerste wedstrijd van de achtste finale tegen het Franse profteam Sedan uit de eerste divisie. De achtduizend toeschouwers hebben een wedstrijd gezien, waarin de Fransen veel beter voetbal speelden. Vooral de voor hoede. Niettemin won PSV met 20 door doelpunten van Röhrig in de tweede speelhelft. En q'at terwij] de Eindhovenaren in het veld kwamen zonder hun beste spe ler. Kruiver, die wegens een knietje waarschijnlijk maandenlang uitgescha keld zal zijn. Voorts ontbraken Renders In de Times: Mao Tse-toengs wens. af te treden als Chinees staatshoofd om zich te kunnen gaan wijden aan de commu nistische partij en de communistische leer, is een onderstreping van zijn verlangen, zich te ontdoen van al zijn formele verplichtingen en China waar achtig leiding te geven in de onstui- mige fase van de „ononderbroken re volutie" die dat land nu doormaakt. In ieder opzicht blijft hij de leider, bovenal van de volkscommunes, die op zijn initiatief zijn gevormd. In de Daily Telegraph: Het is dan ook waarschijnlijk dat het nieuws uit Peking, dat Mao zal aftreden als staatshoofd maar voorzit ter van de Chinese communistische partij zal blijven, betekent dat op or- delijke wijze de kwestie van zijn op volging wordt voorbereid. Vast staat dat hij van zijn macht, die hij van de partij heeft gekregen, niets zai prijsgeven. In de Netvs Chronicle: Het is mogelijk dat het Chinese staatshoofd wegens zijn 65 jaren af stand wil doen van formele verplich tingen. Mao's voornaamste beweegre den is waarschijnlijk zijn verlangen, zich meer te gaan wijden aan de stu die van de communistische leerstellin gen. Hij is altijd een intellectueel ge weest. Hij staat bekend als een man die zijn hart aan de dichtkunst heef! verpand. Wat hij ook mag hebben misdreven, aan zijn intellectuele ga ven heeft nooit iemand getwijfeld. Hï is de Lenin, niet de Stalin, van da Chinese revolutie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9