Nieuw gebouw vakschool voor meisjes officieel geopend ChefarineA Douwe Egberts tabak 1958 „De Schelde" huldigde jubilarissen Afscheid van directrice Amelink ter gedachtenis Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Ik heb nooit geweten dat zo lekker kon zijn! Woensdag 17 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 1 Zeeuwsch Dagblad Vier dagen Vier weken Belangrijke gebeurtenis voor Goes en omgeving „Geen sentimentele overwegingen" Even proberen Donkere ivolken geen ontslag KRACHTSINSPANNING ATOOMENERGIE DE JUBILARISSEN ERE-DIPLOMA'S DECORATIES ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Twee smokkelaars veroordeeld tot twee maanden celstraf Schooltandverzorging in Middelburg Burgemeester Middelburg eert jonge redder „Vooruit" boekt successen Autonoom blijven Protestants-Christelijk T)R. BEEL, de informateur van H.M. de Koningin inzake de kabinets crisis, heeft vier dagen gevraagd, om na te gaan, welke mogelijkheden er in de huidige politieke constellatie zit ten, om tot een oplossing te komen. Waarschijnlijk zal hij dus zaterdag aan onze Vorstin rapport uitbrengen, of er kansen zijn, dat het demissionaire ministerie van dit moment blijft zit ten, voorlopig blijft zitten, aangevuld dan wel niet-aangevuld blijft zitten, of dat het heen moet gaan en zo ja, wanneer en op welke wijze. Er zijn dus een heel aantal mogelijkheden. De heer Beel zal moeten nagaan, of het evenveel onmogelijkheden zijn en daar over rapport aan onze Koningin moe ten geven, die dan haar beslissing kan bepalen. Hieruit blijkt, dat de Kroon in ons land toch heel wat meer is dan het „ornament", waartoe een aantal po litici in ons land in het eind van de vorige en het begin van deze eeuw het hebben willen verlagen. Met name de Christelijke politieke partijen heb ben daar toen een zware strijd tegen gestreden. We zijn dankbaar, dat het in deze richting is gegaan. Want wie in deze dagen naar aanleiding van de kabinetsmoeilijkheden al heeft opge merkt: het lijken wel Franse toestan den, stuit hier op een verschil, dat ook voor de toekomst verwachtingen mag wekken, dat we daarheen niet afzak ken. W/IJ WILLEN thans niets meer hier over zeggen. De vier dagen die de informateur gevraagd heeft, moeten dagen van rust zijn. Dat heeft ook de Tweede Kamer be grepen, toen ze gisteren weer gewoon bijeen kwam, gewoon dan voor tij den van kabinetscrisis en zich verre hield van de punten, die in conflict zijn. Zelfs klonken er woorden van verontschuldiging. Zelfs grote mannen kunnen in tijden van spanning mistas ten. We vergeven hun dat. Al valt er niet aan te ontkomen, dat tenzij er een allen-bevredigende oplossing wordt gevonden bij een eventuele verkie zingsstrijd, waarvan de mogelijkheid in een nabije toekomst nog geenszins uitgesloten is, de vergissingen stellig breed uitgemeten zullen worden. Maar zelfs daarover kunnen we ons op dit ogenblik geen zorgen maken. Want we hebben op politiek gebied vier dagen rust voor informatie. DUST IS ER NOG GEENSZINS op het terrein van de buitenlandse po litiek. Met het Kerstfeest in het voor uitzicht, is het er toch uitgesproken roerig. Rondom de NAVO zijn span ningen in verband met de positie, die Frankrijk wil innemen als één der eerste mogendheden, terwijl de moei lijkheden rondom West-Berlijn en de vraag in dat verband; moeten we pra ten met de Russen of zonder meer „neen" zeggen, het gevaar doen ont staan, dat Rusland ermee gaat reke nen, dat het wel een breuk in de Wes terse eenheid kan doen ontstaan en dan voor zijn politieke spel in de wereld vrijer baan kan krijgen. En dan zijn er de onenigheden rond om de Europese Economische Ge meenschap en de vrijhandelszone, die in Parijs een dergelijk tafereel te zien gaven als in de Tweede Kamer van Nederland, toen namelijk de Franse vertegenwoordiger boos uit de verga dering van de representanten der 17 OEES-landen wegliep. Men heeft elkaar ten slotte toch weer gevonden invier weken uit stel. Half januari komt men weer Wj- TJET GAAT HIER om grote dingen. Het gaat er namelijk om, of er een handelsoorlog zal uitbreken tussen de zes van de EEG en de andere elf van de OEES, dan wel of deze zes zich nauwer zullen verbinden en toch zulk een contact met de elf zullen houden, dat er een redelijke mate van vrijhan del tussen de 17 zal blijven bestaan. Wij moeten dit laatste wensen. Laten we hopen, dat de vier weken rust op dit gebied, weken, waarin het vredelied van Kerstfeest in al deze landen zal klinken en toch ook de oren der politici zal bereiken, de be reidheid geven, om elkaar de hand toe te steken, ter bevestiging van de ver zekering, dat men zins en willens is, hand aan hand de economische vraag stukken op te lossen, eikaars voordeel daarbij te zoeken, want dat is tot aller profijt, dat wil zeggen: dat van de vol ken, die achter ieder der vertegen woordigers staan. En wie weet als men elkaar op één gebied vindt, zfin de mogelijk heden daartoe op ander gebied, ook al zijn daar gedeeltelijk weer anderen bij betrokken, groter. Van een onzer verslaggevers GOES. Het was gisteren een belangrijke dag voor de vereniging „De Ambachtsschool" te Goes. Het nieuwe gebouw van de Vakschool voor meisjes, een onderwijsinstel ling, die van „De Ambachtsschool" uit gaat, kon officieel in gebruik worden genomen en tevens werd afscheid genomen van de directri ce van deze school, mej. W. C. Weststeijn. De officiële opening vond plaats namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen door de inspectrice van het huishoudonderwijs, mej. E. Lommen. Tal van spreeksters en sprekers hebben daarna het be stuur gelukgewenst met de inge bruikneming van de nieuwe school en de scheidende directrice hulde gebracht voor de deskundigheid en de voortvarendheid, waarmede zij tal van jaren de belangen van de school heeft gediend. De nieuwe directrice, mej. H. Ybes, die reeds enkele maanden aan de school is verbonden, werd hartelijk welkom geheten. In de cantine van het nieuwe en riante schoolgebouw aan de Bergweg waren gistermiddag velen, waaronder vertegen woordigers van gemeentebesturen, onder wijsinstellingen, kerken en maatschappe- Advertentie Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Elk labiel Chefarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachien. De vier middelen lezamen werken nóg beier en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefaroi. Op de algemene begraafplaats van De Bilt-Bilthoven is maandag door de ver bondsraad van het C.N.V een grafteken ter gedachtenis aan de oud-secre'tar t van het verbond, de heer H. Amelink, die ruim een jaar geleden stierf, aan de familie overgedragen. De voorzitter van het C.N.V.. de heer M. Ruppert, heeft hierbij herinnerd aan de grote verdien sten. die de heer Amelink, de laatste van de grote drie uit de begintijd van het C.N.V.Kruithof, Amelink, Ruppert sr., voor de opbouw van de Christelijke vakbeweging heeft gehad. Hij was de denker en de schrijver en de man van het internationale werk. Met name voor de grondlegging van de gedachte van de PBO heeft hij veel gedaan. Ook was hij medeoprichter zo wel van het In. Christelijk Vakverbond als van de Prot. Christelijke Arbeiders- internationale. Op de steen, die door de oudste zoon, de lt. kol. der marechaussee H. J. Ame link, werd aanvaard staat onder het vig net van het, CNV: „Onze toegewijde verbondssecretaris Herman Amelink. Uit dankbare herin- nering. Herman Amelink, geboren 21 decem ber 1881, overleden 27 oktober 1957. Nooit kan 't geloof te veel verwachten." lijke organisaties bijeen gekomen. Zij werden welkom geheten door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer M. J. Stoel Feuerstein, die mededeelde dat men reeds achttien jaar geleden tot de overtuiging kwam dat het oude gebouw van de Vakschool voor meisjes aan de Beestenmarkt niet aan de eisen van het onderwijs voldeed. In maart 1955 werd toestemming ontvangen voor het houden van een openbare aanbesteding voor de bouw van een nieuwe school en in ja nuari 1956 kon met de uitvoering van het werk worden begonnen. De bouw onder vond grote vertraging, toen bleek dat de eerste aannemer het werk, wegens finan ciële moeilijkheden, niet kon afmaken. Een andere aannemer werd gevonden, die met grote spoed het werk voortzette en tot een zeer goed einde bracht. De heer Stoel Feuerstein dankte mej. Weststeijn voor de voortreffelijke wijze, waarop zij de school van 1 oktober 1923 af als directrice heeft gediend. Hij heette haar opvolgster, mej. Ybes, hartelijk wel kom. De inspectrice van het huishoudonder wijs, mej. E. Lommen, wees in een toe spraak op de betekenis van de onderwijs inrichting en zeide groot respect te heb ben voor de scheidende directrice. Hierna is in tal van toespraken getuigd van de vreugde over het in gebruik kun nen nemen van de nieuwe school en werd mej. Weststeijn dank gebracht voor het gegeven onderwijs, voor de goede relaties, die men steeds met haar mocht hebben en voor de doortastendheid, die zij aan de dag wist te leggen. Achtereenvolgens spraken: burgemeester H. K. Michaëlis te Goes, mej. Ybes, die namens het perso neel gelukwensen aanbood, de heer C. J, Buurman, directeur van de ambachts school, mej. M. van Kleunen namens de leerlingen, mej. J. de Vries namens de oud-leerlingen, ir. J. Luyt, architect, mede namens aannemers en onderaannemers mevr. E. Saarels-van Rijn namens de vrouwenvereniging in Goes, de heer P. Willemse namens het hoofdbestuur van de Ned. Bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, mr. L. G. Wolf, in specteur van het lager onderwijs, namens een groot aantal onderwijsinstellingen, ds. W. J. Coenraad, Ned. Herv. predikant te Goes namens alle kerken te Goes, de heer J. de Graaf namens de Mater Amabilis- school en het Zonnebloemwerk, de heer J Hart, vertegenwoordigend de Vereniging Ambachtsschool voor Schouwen-Duive- land te Zierikzee en door mej. E. Jansen te Goes, namens de deelnemers aan de eettafel, die 's middags in het gebouw van de school wordt gehouden. Aan deze eettafel wordt, tegen een matige vergoe ding, o.a. deelgenomen door alleenstaande personen, die thuis geen warme maaltijd bereiden. Diverse toespraken gingen vergezeld van de aanbieding van geschenken, zo- Geestdriftig vuurde de heer Kousemuker zijn zangklas aan, toen de genodigden bij de officiële opening van de vakschool werden verrast met enkele vrolijke liedjes. wel aan het bestuur als aan mej. West steijn. Ook werd in diverse toespraken het afscheid van mej. Ossewaarde, een der leraressen, gememoreerd. Het bestuur der school bood aan de vereniging een klok aan. Mej. Weststeijn dankte in een toespraak waarin zij kans zag op beknopte wijze tot elk der sprekers woorden van beteke nis te zeggen, voor het gesprokene en de aangeboden geschenken. Zij offreerde de school een prachtige foto van het Ko ninklijk gezin en verklaarde haar wei'k Advertentie Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!", dacht ik. Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan zijn, merkte ik eerst, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geur.... de voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. koren bij elkaar als directrice steeds als een opdracht te hebben beschouwd. Van de gelegenheid tot het bezichtigen van de nieuwe school, waarover wij reeds meermalen schreven, werd druk gebruik gemaakt. Hierbij mochten de architect, de aannemers en de bedrijven, die tot de inrichting van de school hebben bijge dragen tal van loftuitingen in ontvangst Burg. Michaëlis demonstreert na de offi ciële opening in het waslokaal zijn huis vaderlijke talenten bij een wringer terwijl zijn echtgenoot glimlachend toe kijkt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Bij de Bel gische grens speelde zich op 1 de cember jl. een merkwaardige smokkelaffaire af. De veehandela ren J. M. uit Sas van Gent en G. A. v. O. uit St. ansteen waren op die dag in een personenauto met aanhangwagen aan het toeren. Maar daar de beide heren mits gaders hun auto bij de douane niet al te best bekend stonden, had de 22-jarige commies I. J. H. uit Zuid- dorpe zich met een portofoon en prismakijker verdekt opgesteld. Op een andere plaats had de 34- jarige commies J. A. de V. uit Axel zich verborgen, terwijl een auto gereed stond. De commies H„ die voor de econo mische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, als getuige optrad, zag op een gegeven moment door de kijker hoe de auto voor een café, dat vlak bij een Nederlandse grenspaal stond, stopte en twee personen hij kon niet zien wie het waren de aanhangwagen een boerenerf op Belgisch grondgebied op trokken. Even later hoorde hij gekrijs van biggen en na enkele ogenblikken werd de personenauto achteruit het erf opgereden, waarna men weer met de aanhangwagen vertrok. „Dat kan niet", sprak prompt de heer M., die nu al voor de negentiende keer terechtstond, „dat kan helemaal niet, want we zijn er niet geweest!" De po litierechter antwoordde: „Als het niet kan, houdt natuurlijk alles op". Getuige De V. had met een collega in een auto op een bericht zitten wach ten. Toen de wagen aankwam, lieten zij deze auto stoppen. In de auto her kende men de heren M. en Van O., ter wijl in de aanhangwagen biggen knor den. Verdachte M. verklaarde, dat hij Hoogwater donderdag 18 december 1958 Vlissingen: 7.13 u. 165 m., 20.00 u. 166 m. Terneuzen: 7.44 u. 183 m„ 20.25 u. 184 m. Wemeldinge: 8.50 u. 126 m.. 21.27 u. 150 m. Zierikzee: 8.17 u. 106 m„ 21.01 u. 130 m. ST. ANNALAND. Alle brand weermannen in St. Annaland werden gistermiddag opgeschrikt, door het loeien van de sirene op de Hervormde kerk. Van alle kanten kwamen zij naar het dorp. Het ujos in St. Anna land echter alom vredige rust. Alleen een klein jongetje zat een beetje in zijn rikketik. Want hij was het, die ook eens op de alarmknop had willen drukken Bij de Koninklijke Maatschappij „Dé Schelde" zijn de jubilarissen van 1958 collectief gehuldigd. Daarbij werden aan alle jubila rissen herinneringsborden van de Maatschappij „De Schelde" en ere diploma's van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitge reikt. Bovendien ontving een aan tal jubilarissen uit handen van mr. B. Kolff burgemeester van Vlissingen een koninklijke on derscheiding. Aan het begin van de bijeenkomst, die gehouden werd in de toneelzaal van het Scheldekwartier voerde de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-direc- tie zijn traditionele jaarrede. De heer Hupkes begroette naast andere genodigden in het bijzonder de jubilaris sen, die ditmaal 71 in getal waren, van wie 7 hun 50-jarig, 25 hun 40-jarig en 39 hun 25-jarig jubileum vierden. Zij bren gen het totaal aantal sedert de oprichting van de maatschappij op 2953. De heer Hupkes verheugde zich ook over de aanwezigheid van drie oudge dienden, die alle drie 90 jaar oud zijn en die hun 25-jarig pensioen-jubileum vier den. Dat zijn de heren H. v. d. Graaf, oud-voorman modelmakerij, D. de Hamer, oud-werkman zagerij en G. Dingemanse, oud-stellingmaker. Deze jubilarissen ont vingen een gratificatie. Wijzende op de vernieuwing en moder nisering van het Scheldekwartier, consta teerde de heer Hupkes, dat deze grote vooruitgang het jaar 1958 voor „De Schel de" goed karakteriseert. Immers in vrijwel alle afdelingen kwa men vernieuwingen en verbeteringen tot stand. Hij noemde enkele van de grote verbeteringen in de afdelingen machine bouw en scheepsbouw en hij stelde vast, dat het bedrijf van „De Schelde" thans gerekend mag worden tot de allermodern ste scheepswerven en machinefabrieken in Nederland. Ook op organisatorisch en sociaal ge bied zijn vorderingen gemaakt, waarvan een der belangrijkste is de statutaire winstdeling voor het gehele personeel, gewacht wordt nog op de goedkeuring van de overheid voor deze winstdeling. Wat de arbeid in het bedrijf betreft, deelde de heer Hupkes mede, dat er voor de naaste toekomst voldoende werk is, maar dat de economische achteruitgang in de wereld ook op „De Schelde" zijn invloed doet gelden. De aanvulling van de orderportefeuille kon geen gelijke tred houden met de af leveringen. De concurrentie wordt scherper en de uiterste krachtsinspaning wordt thans ge vergd om verzekerd te blijven van een goede werkgelegenheid voor allen. Het valt niet te ontkennen, dat er don kere wolken aan de hemel zijn. Een angstvallige bewaking van het kostenni veau is nodig en de overheid mag hierbij niet achterblijven. De belastingdruk op de bedrijven kan niet verder verhoogd wor den. Een blik werpend op de toekomst, verklaarde de heer Hupkes, dat er bij „De Schelde" thans werk is tot in 1961 Bij de huidige stand van zaken wordt niet gedacht aan ontslag van pèrsoneel of verkorting van de werktijd. Wel is het moeilijker om nieuwe opdrachten te verkrijgen, vooral op het gebied van de scheepsbouw. Een ruime mogelijkheid van export financiering zal hierbij van het grootste belang zijn. Op het gebied van de atoomenergie gaat de ontwikkeling gestadig voort. De eerste aanbieding van „De Schelde" voor het leveren van een atoomcentrale is ge volgd door een andere. De heer Hupkes verwacht de bestelling van de eerste atoomcentrale in 1959 en hij neemt aan. dat „De Schelde" in elk geval een aan zienlijk aandeel van het aan de bouw van een dergelijke centrale verbonden werk zal krijgen. Er zijn daarvoor goede contacten ge legd in Engeland, Amerika en met be drijven in Nederland. Met het uitwerken van de Sloeplannen, zo zei de heer Hupkes, zullen wij krach tig voortgaan. Gehoopt wordt, dat de gronden thans spoedig aangekocht kun nen worden, opdat men kan aanvangen met het terrein. Terugkerende tot de jubilarissen bracht hij hen hulde en dank voor de arbeid, welke zij verricht hadden en hij reikte vervolgens aan allen het traditionele ge schenk uit. Deze jubilarisen zijn: Met 50-jarige dienst: j. Huser, J. de Jong, J. Schot, D. C. Smit, I. J. van de Velde, C. N. de Vries, A. Walrave. Met 40-jarige dienst: c. J. van Aken, A. Bedet, B. van Belle, D. van Belzen, A. Bertijn, J. L. Borgs, J. Bostelaar J. Bou- van Gelder, C. Gilde, J. Groenenberg, L. cherie, M. Burgerhoff, L. P. C. Debra, A. Jacobse, J. L. Kokké, A. C. Kole, P. Laport, L. H. Pol, A. Pot, D. Sanderse, J. Schoe, A. van Splunder, D. A. de Visser, A. de Vries, J. H. Wigard. Met 25-jarige dienst: L. Antheunisse, B, Antonissen A. Baljé, G. Damman, P. Dinge manse, J. W. Geelhoed, W. Goossen, B. Hee- res, G. Heijt, M. Heijt, A. Huibregtse, D. Huser, W. Huson, J. Jeras, D. Joziasse, E. C. de Kam, M. van de Ketterij, C. J. Kloeg, J. A. de Koene, J. A. Koningstem, M. Kra nendonk, K. Kruizinga, L. J. Kuijs, K. La gendijk, L. Leeuwensteijn, L. H. Leijdekker, J. van Loenen, B. Marijs, J. Nöthen, P. de Pagter, P. A. van de Putte, J. de Ridder, A. C. Robbesom, H. Sluis, L. van Sluijs, J. Sturm, J. J. van de Velde, C. Verbokkem, M. Verheij. De voorzitter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel departement Zee land, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, huldigde daarna de jubilarissen. Hij wees op de lange geschiedenis van de Maat schappij en memoreerde dat bij deze maatschappij de arbeid steeds in ere heeft gestaan. Aan alle jubilarissen bood de spreker het ere-diploma van de Maat schappij aan. Tenslotte was het woord aan mr. B, Kolff, burgemeester van Vlissingen. De burgemeester deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd aan een aantal „Schelde"-jubilarissen koninklijke onder scheidingen toe te kennen. Deze onder scheidingen speldde de burgemeester persoonlijk op de borst. De ere-medalje verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud is toegekend aan D. C. Smit, idem in zilver aan L. J. Jansen, J. de Jong, P. S. Lenselink, T. Mes, M. J. Ratelband, I. J. van de Velde. In brons aan: J. Bimmel, I. Catsman, L. v. d. Hof, J. Huser, J. Jobse, A. W. de Keijzer, F. Kopmels, C. H. Lagendijk, L. L. Lagendijk, J. L. Lippens, W. Lute, G. Ma- rinissen, Th. C. P. de Meulder, M. J. Naere- bout, M. de Nooijer, D. Peeman, A. Roelofse, w. van Rooijen, W. J. Rozenberg, J. Schot, M. Schout, J. Sehuurbiers, C. N. de Vries, A. Walrave. Namens alle jubilarissen en gedeco reerden sprak de heer D. C. Smit een wooi'd van dank tot de directie en tot de burgemeester. MIDDELBURG. In het jaarverslag van «die stichting „Schooltandverzorging Middelburg" wordt vermeld, dat twaalf «scholen aan de verzorging hebben deel genomen. De samenwerking met de zie kenfondsen en de schoolhoofden was in het verslagjaar aangenaam. Het aantal leerlingen dat deelnam was 1878. Bij alle scholen w«erd de tweede ronde vol tooid. De controle had plaats op de scho len-, de behandeling in het „Medisch Centrum". Het percentage goed gebit bedroeg 60 procent. Er werden 1799 vullingen gelegd. De gemiddelde kosten bedroegen 6,65. MIDDELBURG. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, zal op woensdag 17 december des middags om drie uur uit na-am van het Carne gie Heldenfonds aan de 14-jarige Anton Piening ©en fototoestel uitreitoen. Anton had op 31 juli jl. een 2y2-jarig meisje uut het water van de Maisbaai gehaald. WAARDE. De toneelgroep van de muziekvereniging „Vooruit" heeft zater dagavond een uitnodiging gekregen het stuk „Het meisje met het leeuwejong" van Hans Nesna, tweemaal in andere plaats-en op te komen voeren. De uitvoering van het muziekgezel schap „Vooruit" en van de toneelver eniging, zaterdagavond, is een groot suc ces geworden. De zaal was weer hele maal vol. Mruziek en toneelspel stonden op hoog peil. Aan de laatste verzocht hij ook de dank aan H.M. de Koningin over te brengen voor de verleende onderscheidingen. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de kleine wolken, die zich thans aan de „Schelde"- hemel vertonen, spoedig zouden ver dwijnen in het belang van de grote „Schelde"-gemeenschap. Nadat gepauzeerd was, werd door een toneelgroep het vrolijke spel in één be drijf „Arme Rijken" opgevoerd. Vermel den we voorts nog dat het orkest van de „Schelde"-ambtenaren zorgde voor een pittige muzikale omlijsting. en zijn compagnon helemaal niet hadden gesmokkeld. Omdat hij geen benzine meer had, koppelde hij de wagen los om zodoende beter te kunnen tanken. De beide Zeeuws- Vlamingen hadden eerst wat ge draaid met het noemen van de naam van de handelaar van wie zij twin tig biggen hadden gekocht. De politierechter zag in dit laatste een bewijs. Immers als zij de dieren voor smokkeldoeleinden gebruikten, zou ook de handelaar hierin betrokken wor den zonder hij er iets van afwist. De beide verdachten vonden dit waar schijnlijk te onmenselijk en aarzelden met het noemen van de naam. De officier van justitie, mr. T. Lebret, eiste tegen beiden drie maanden gevan genisstraf met verbeurdverklaring van auto, aanhangwagen en biggen. De raadsman van de twee, mr. W. F. P. Kurtz, meende, dat de eerste getuige zich gemakkleijk had kunnen vergissen, omdat het ook al in verband met de bietencampagne erg druk op de weg was geweest. De politierechter achtte het bewijs echter voldoende geleverd. Hij verklaar de er vaak rekening mee te honden, dat een gevonniste de kerst- en nieuw jaarsdagen graag thuis wil doorbrengen, maar gelet op het grote aantal veroor delingen van M. kon hij hier toch echt geen sentimentele overwegingen laten gelden. Hij vonniste twee maanden on voorwaardelijk met verbeurdverklaring van auto, aanhangwagen en biggen. DEVIES PLAATSELIJKE BIBLIOTHEEK Van een medewerker GOES. Lezen is niet alleen een vrije tijdsbesteding, doch werkt ook mee aan de geestelijke en culturele ontwikkeling van de mens. Het kan zelfs beslissend zijn voor zijn ge- dachtenleven. Daarom is bibliotheek werk een zeer verantwoordelijk werk. Deze woorden sprak de heer J. W. Ooms uit Velp, tijdens de provincia le ledenvergadering van de Protes tants-christelijke Lektuurraad. Vele mensen lezen uit gewoonte. Dat behoeft op zichzelf niet verkeerd te zijn. aldus de heer Ooms in zijn causerie „Lezen, lezers en bibliotheken". Al be schouwt de lezer het als ontspanning, het is ook altijd inspanning. Hij of zij gaat zich in het boek inleven. We mo gen de waarde van een boek nooit on derschatten. In een boek komen ook de gedachten van de personen die beschre ven worden naar voren, alsmede de drijfveren voor hun daden. Dit alles ver nemen we niet bij een gesprek tussen mensen. We zeggen elkaar wat we kwijt willen wezen, maar bepaalde gedachten houden we voor ons zelf. In een boek komt alles naar voren. Werkelijkheid Helaas weten vele lezers niet waarom het in een boek gaat. Zij zien soms al leen «de gebeurtenissen. Doch daarom gaat het de schrijver niet. Hem gaat het om de mens, hoe die mens zich tij dens deze gebeurtenissen gedraagt. De chrisiten-auteur probeert daarbij ook te laten zien hoe of deze mens wezen moet. Als het goed is, moet de auteur laten zien waarom het gaat in het leven, wat de werkelijkheid van het leven is. Het is duidelijk dat alle lezers niet gelijk zijn. De belangstelling gaat uit naar verschillende facetten van het le ven. De bibliothecaris moet zijn lezers kennen, weten wat hij geven kan. Daar om pleitte de heer Ooms voor zo min mogelijk wisselingen in het uitleners korps. Bij veel wisselingen leert men de lezer niet kennen, komt er geen weder zijds vertrouwen. Dit vertrouwen is no dig om de mensen ook iets anders te laten lezen. Een eenzijdige belangstel ling is nooit goed. Voor vele kleine bibliotheken kan een Centrale Plattelandsbibliotheek zeer nut tig zijn, o.a. voor bibliotheektechnische voorlichting, wisselcollecties e.d. De financiële regeling moet echter aantrekkelijk zijn, terwijl de plaatselij ke bibliotheek volkomen autonoom moeten blijven. Autonoom, ook ten aan zien van de inhoud der wisselcollecties. Alleen de plaatselijke bibliotheken ken nen hun lezers. Dit is in de praktijk mogelijk, zo betoogde de heer Ooms, zelf functionaris van een centrale plat telandsbibliotheek. Een bibliotheek heeft de zware, doch mooie taak om te zorgen dat de mens aan het venster van het leven blijft staan. Daarom moeten we er altijd mee door blijven gaan, zo besloot de heer Ooms deze leerzame causerie. Op het gesprokene volgde een zeer prettige dis cussie waarin vele facetten van het bi bliotheekwerk nader besproken werden. Van bestuurszijde werden tevens me dedelingen gedaan over de stand! van zaken met betrekking tot de Central# Plattelandsbibliotheek voor Zeeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3