Vara hamert op luisteraar in - NCRV pijnlijk verrast Kamer faalde tegen felle oppositie HAAL SPAARKAARTEN Bil UW SUNILLEVERANCIER VLIEGTUIGWRAK IN PUT VAN HET HARINGVLIET Toren-in-aanbouw bij Steinse mijnen stortte in: negen doden KABINETSCRISIS IN RADIOPROGRAMMA'S is een feest op zichzelf De aanbieding van de fraaie couverts bij Sunil sluit onherroepelijk op 31 DECEMBER a s. Friendship vliegt Dublin-Parijs Toneelstuk met sensationeel slot De H" Belangrijk geschenk aan Rijksmuseum vliegt uigen Twee verongelukt op Soesterberg Weduwen pensioen op vijftigste jaar Ontspanning om Formosa Maand tegen uitvoerder geëist NU HET KOUDER WORDT Prima zware fietsjekkers met steekzakken 59 - 63 Herenjekkers speciaal voor de auto 59, - 65, - 85 Jongens sportjackets, geheel gevoerd21 - 28 Jongens en meisjes monty coats.22, - 29, - 35 Ruime keuze in jongens en meisjes sportjackets. HOOFTMAN S SPORTKJLEDING, Vlasmarkt 33-35, Middelburg Doe het eens verrassend anders: OFFICIËLE PUBLICATIE Elke dag stromen er duizenden aanvragen binnen Is üw aanvraag daar al bij? Doe vooral uw bestelling tijdig! Slechts f. 2.- voor lepel en vork samen bij 6 Sunilmerkjes Intern Ie MEISJE voor de huishoudelijke dienst Officiële publikatie moderne kachel z.g.a.n Dinsdag 16 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 DE kabinetscrisis heeft in verschillende radiopro gramma's stevige gaten geslagen. Voor de Vara was zij aanleiding tot urenlange be sprekingen. inlassen en pro grammawijzigingen. Heet van de naald kon de socialistische uit Den want op I programma's |ln het kort WOENSDAG 17 DECEMBER RADIO I HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en S.O.S.-ber; 7.10 Gram; 7.40 Idem; 7.50 Een woord voor £l.dï,g; A'00 Nws: 815 Gewijde muz; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram: 9.35 Wa- tersfc; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.25 De stil le overwinning, hoorsp. middag 12.20 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Omr koor, kamerork en solist; 12.37 Adventsstonde; 13.00 Nws: 13.15 Met PIT 6p pad. caus: 13.20 Instr septet; 13.40 Gram; 15.00 Jeugdork; 15.45 Gram; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.43 Gram; 17.55 Een goed woord voor een goede zaak, caus. avond 18.00 Gram; 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven; 18-30 Vocaal ens; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Koorzang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af, caus; 30.00 Radiophilharmoniscb ork en solist; 21.00 De existentiefilosofie, caus: 21.20 Vo caal ens; 21.50 Dit kleine, grote land, t klankb; 22.15 Gram: 22.25 Mil ork: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws; 23.15 Zaal- sportuitsl; 23.20—24.00 Platennieuws. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram ».00 Nws-, S.1S De ontbijtclub-, 9.00 Gym v d vrouw: 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Gevar progr omroep het nieuws Haag niet brengen, donderdag is de Vara niet in de ether. Maar vrijdagmorgen kwam hel uur dat de rode (kemp (haan kon gaan kraaien. Volop Yj1 M. Vrolijk gaf de eerste com mentaar, die later op de dag werd herhaald. Vrijdagavond liet men een van de succesprogramma's het cabaret Politieke parade vervallen voor flitsen uit de Kamer zitting van donderdag, met commen taar van Evert Vermeer op de toe spraak van prof. Romme. Voorlichten X?n ook de volgende dagen hebben verscheidene kopstukken uit de Partij van de Arbeid gelegenheid ge kregen om de politieke situatie op hun eigen wijze te bespreken. Nu is politieke propaganda buiten de zendtijd van po litieke partijen: om voor de radio ver boden. maar voorlichting aan het Ne derlandse volk is natuurlijk toegestaan. De andere omroepverenigingen heb ben. in vergelijking met de Vara, veel minder omroeptijd aan de kabinets crisis en wat daarmee samen hangt, besteed en zij zijn ook niet van plan het in de komende dagen te doen. Ie NCRV is onaangenaam door de politieke crisis verrast. Zij haalt een dike streep door een programma dat de NCRV op 1 januari had willen brengen onder de titel: Excellentie, mag ik u eens wat vragen. De pro grammaleiding heeft haar plan moe ten wijzigen er zal nti een programma brengen dat ..Wat dunkt u van 1959" hegt. fierin zullen enige (demissionaire) ministers en andere vooraanstaan de figuren hun toekomstvisie zullen geven. De meese oorspronkelijke af spraken met de bewindslieden hoeven daardoor niet te worden geannuleerd. Zo zal minister Helders enkele woor den voor de microfoon zeggen tijdens het verlovingsfeestje van zijn dochter. TELEVISIE NTS. d kind. middag V d kind. avond NCRV: 17.10 V NTS: 20.00 Weekoverz; VARA: 20.30 kleine prins, TV-spel. PARIJS fU.P.I.) Een passagiers- vliegtuig van het type Fokker Friend ship van de Ierse luchtvaartmaatschap pij Aer Lingus heeft maandag twee uur en een kwartier ilodig gehad voor een vlucht van Dublin naar Parijs. Deze vlucht betekende de opening van de rechtstreekse dienst tussen bei de steden. Deskundigen die de vlucht hebben meegemaakt waren zeer te spreken over de eigenschappen van de Friend ship. Zowel wat het interieur betreft als het vermogen van het toestel na een zeer korte aanloop te starten. Ook is hen zeer opgevallen dat voor de landing maar vijftien seconden no dig was. Men was algemeen van oordeel dat het Nederlandse vliegtuig de beste ver- De vanger is van de DC-3 die thans aan de markt wordt gebracht. middag 12.09 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Ha- waiianens en orgel; 13.00 Nws en ten toonstellingsagenda; 13.20 Promenade ork; 13.50 Medische kron; 14.00 Gram: 14.45 Jazzmuz; 15.00 V d jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Regeringsuitz: Emigra tiepraatje. avond 18.00 Nws en eomm op het mvs: 18.20 Hammondorgelspel; 18.40 Act; 18 50 Gram: 19.00 V d kind: 19.10 V V.D. of W H caus; 19.25 VARA-Varia. VPRO- 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Tus sen de regels door. caus; 20.15 Gram; plm. 20.55 Wat brengt hel pQdium: p!m. 21.05 Operamuz; plm. 21.40 Wat brengt het -podium? plm. 21:55 Operamuz; 22.20 Lichte, jnuz; 22.45 Tussen mens en nevel vlek. caus; 23.00 Nws: 23.15 Gram; 23.50 24.00 Socialistisch mvs in Esperanto. Televisie AMSTERDAM Mevrouw R. Morpur- go-Natkiel te Amsterdam heeft ter na gedachtenis en volgens de wens van wijlen haar echtgenoot de heer L. Mor- ourgo. het Rijksmuseum ten geschenke aangeboden een ronde, loden plaquette, welke Noach voorstelt, de ark betrek kende. Hoewel de herkomst van de compo sitie in Italiaanse trant onbekend is, dui den de opzet en de gewaadbehandeling op de tijd omstreeks 1600. Figuren, plooi- enval en behandeling van voorgrond en boomblad zijn geheel in de trant van Adam van ViatfeiV. Door dit geschenk is de kunstverzame ling van het Rijksmuseum op zeer wel kome wijze verrijkt. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De politieke span ning heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer ontladen op een ma nier, zoals het in ons rustig parle ment uitermate zelden voorkomt. Van de kabinetscrisis bleef niet meer dan een vage achtergrond over, toen de meerderheid van de KVP, AR, CH, en VVD haar besliste wil oplegde aan de revolterende socialisten, die ten slotte hun obstructie zover voer den, dat zij een stemming onmogelijk maakten door de zaal te verlaten. Wat er gebeuró'e. had veel weg van een toneelstuk, waarbij in het eerste bedrijf alles uit de doeken wordt ge daan wal zich verder gaat afspelen, maar dal toch tot een sensationeel slot leidt. De diepere zin van de her haalde botsingen tussen enerzijds de Kamermeerderheid en anderzijds mi nister Hofstra en de socialisten is ech ter tijdens het nogal vreemde debat niet aangeduid. WEINIG GEZEGD Het ó'ebat bleef overigens beperkt tussen de voorzitter en mr. Burger. Slechts de voorzitter van de vaste com missie van financiën dr. Lucas kwam er tussen om te vertellen, dat de grootst mogelijke meerderheid van deze com missie achter het voorstel van de voor zitter stond, maar geen behoefte had' aan een discussie erover. En minister Hofstra maakte zijn mening aan de voorzitter per brief kenbaar. Er is dus weinig gezegd maar veel gedaan. Uit dit alles blijkt wel, hoe stroef de omgang is geworden en boe onplezierig de verhoudingen tussen b'e vroegere regeringspartners liggen De meerderheid wenste afhandeling van de belastingverhogingen op de zelfde manier zoals de Kamer er aan bezig was tot aan het ogenblik van het conflict, dus alle voorstellen die waren inged'iend in de vorm van twee wetsontwerpen te zamen. De ene groep betrof de regelingen die in het bij zonder betrekking hebben op het be drijfsleven en de beter gesitueerden: verhoging van de vennootschapsbelas ting en de vermogensbelasting en de maatregelen voor de investeringsaf trek en de vervroegde afschrijving. De andere categorie omvatte voorname lijk de kostprijsverhogende voorstellen op het terrein van de indirecte belas tingen: enkele verhoogde tarieven van de omzetbelasting, het bijzonder in voerrecht op benzine en de motorrijtui genbelasting op dieselauto's. Alleen a'e sigaren zouden duurder worden als op 1 januari deze maatregelen niet langer van kracht zouden zijn. LASTENVERDELING Nu heeft de Kamermeerderheid vo rige week dond'erdag uit de mond van mr. Burger een scherp verwijt te horen gekregen, namelijk dat men erop uit zou zijn om de minder draagkrachti- gen op te schepen met de zwaarste lasten. Dat verwijt zou men van so- cialistische zijde met recht kunnen aanvoeren als men na het conflict nu wel de kostprijsverhogende maatrege len zou goedkeuren, maar de ana'ere voorstellen zou verschuiven naar een latere datum. Het is de kennelijke bedoeling van de Kamermeerderheid om duidelijk aan te lonen, dat het haar is begon nen om een evenredige lastenverdeling. Gisteren echter was zij niet bij machte om haar wil aan de uit alle macht., tegénspartelende oppositie op tè leg gen. iEr ontbraken daar toén drie af- Figen nieuwsdienst HELLE V OETSLUIS - Bij het graafwerk in de bouwput voor de spui- sluizen in het Haringvliet is men ge stuit op wrakstukken van een Engels vliegtuig. Het wrak is in de loop der jaren in de bodem van de rivier ver zonken en nagenoeg vergaan. Daar men het niet uitgesloten acht te dat het vliegtuig een bommenlast bij zich had, waarschuwde men het korps hulpverleningsdienst dat met een be hoedzame ontgraving begon-. Gisteren werden drie bommen van SOEST Twee vliegtuigen een straaljager van de Noorse en een Harvard trainer van de Koninklijke luchtmacht zijn gistermiddag kort na elkaar op de vliegbasis Soesterberg verongelukt. Een piloot, die van de Noorse straalja ger, werd licht gewond. De straaljager van de Noorse lucht* macht van het type F 84 F Thunderflash, die op doorreis was, wilde gistermiddag op de vliegbasis een tussenlanding ma ken. De snelheid van het toestel was echter te hoog, zodat het in de aan het eind van de startbaan bevestigde vang- kabels terecht kwam. De piloot, luitenant Gröteland, sloeg met zijn hoofd tegen het instrumenten bord. Met een hoofdwond is hij in het militaire hospitaal Oog in Al :n Utrecht opgenomen. Een mede-inzittende, majoor With, bleef ongedeerd. Het loestel werd zwaar beschadigd. De linkervleugel was gebroken. Een Harvard trainer van de Koninklij ke luchtmacht liep kort daarna ernstige schade op. Het toestel rolde over de startbaan en zou juist opstijgen toen de piloot de verkeerde handle overhaalde. Daardoor werd het landingsgestel inge trokken, zodat het toestel met een klap op de startbaan terecht kwam. gevaardigden! Vanmiddag zal de op komst wel beter zijn! VERWIKKELINGEN Ook de vraag hoe het nu verder moet, hield' de gemoederen gistermid dag sterk bezig. Het blijkt, dat de weigering van minister Hofstra niet wordt gedekt door de meerderheid van het Kabinet. De brief aan dr. Korten- horst was ook door hem alleen oncier- Nu is het staatsrechtelijk mogelijk om een wetsvoorstel in het parlement af te handelen zonder dat er een mi nister aan te pas komt. Maar de mi nisteriële handtekeningen waarmee de wetsontwerpen kracht van wet ver krijgen, zullen zeker niet die van mi nister Hofstra zijn, zod'at deze ten slotte de opzet van de meerderheid nog kan doen stranden. Minister Hofstra echter heeft zijn ontslag aangeboden, zodat het zeker niet denkbeeldig is. dat tezijnertija een andere minister, optredend als minis ter van financiën ad interim, de con- tra-signering zal verrichten. Dat ?al d^n; a'e afloop, zijn van het spel'van Vérwikkelinèeiïj' daf pnvêr- 250 Engelse ponden elk blootgelegd. Daar de explosieven voorzien waren van zogenaamde no handling ontste- DEN HAAG. Uit reacties van le zers is ons gebleken dat één van de in voeringsbepalingen uit de komende we duwen- en wezenvoorziening nog met voldoende duidelijk is. Het wetsontwerp zelf stelt voor een kers. die bij de geringste aanrakingweduwe pensioen toe te kennen op vijf hun werk gaan doen. zal men dc bom-j tigjarige leeftijd. Daarop is echter een men vandaag voorzichtig naast de uitzonderingsbepaling gemaakt voor het bouwput brengen en daar laten sprin- tijdstip, waarop de wet in werking komt. gen. o'p dat tijdstip Kent de wet aan haat', De mensen van het korps hulp vei- die reeds weduwe is, alleen pensioen toe leningsdienst houden er rekening mee, dat er nog meei bommen worden ge vonden tussen de restanten van het wrak. Het feit, dat de drie tot nu toe gevonden projectielen vlak naast el kaar lagen, bewijst dat zij onder, een der vleugels hebben gehangen. Dat zou kunnen inhouden, dat er nog drie bom men onder de aarde verborgen liggen. Deskundigen veronderstellen. dat het vliegtuig in het begin van de oor log is neergestort. Zij leiden dit af uit de kleur van de explosieven. Er zijn nog geen menselijke resten in het wrak gevonden. TAIPEH (Reuter). De Amerikaanse Zevende vloot, die gedurende de ci'isis om Formosa in de wateren rondom dat eiland was gestationneerd, heeft zich nu weer verspreid over een zeer groot deel van de Westelijk Stille Oceaan. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat de spanning in dat deel van de wereld aanzienlijk is verminderd en dat de na tionalisten op Formosa en de andere eilanden nu beter in staat zijn om zeil een inval al te slaan. In weerwil van de ontspanning in het Verre Oosten blijft de Amerikaanse Ze vende vloot een van de sterkste eska ders van de wereld. Er zijn zo goed als geen schepen naar de Verenigde Staten teruggezonden. De gehele vloot is voort durend paraat. indien zij zestig jaar is. Dat is dus uit drukkelijk een afwijking. Het streven is de wet op 1 januari 1960 in werking te laten treden. „Voorwerp" was aangereden voetganger Eigen nieuwsdienst SOEST Een kolenhandelaar uit Baarn merkte gisteravond mei schrik dat ,,het voorwerp", dat midden in Soest op de drukke weg Amersfoort—Amster dam lag en waar hij met zijn zware vrachtwagen bijna over was gereden, een mens was. De kolenhandelaar had sterk geremd, maar door de gladheid was zijn wagen doorgeschoven. De auto kwam tot stil stand net voor een 55-jarige voetganger uit Soest. Hij was al door een andere auto aangereden, maar de chauffeur daarvan was doorgereden. Ernstig gewond werd de man ;n «en ziekenhuis opgenomen. TOKIO (Reuter). Ongeveer 130.000 Japanse mijnwerkers zijn in staking ge gaan om een nieuwjaarsuitkering af te dwingen. Twaalf kolenmijnen zijn ge troffen door de staking die van onbe paalde duur heet te zijn. w'achts kruist. dé kabinetscrisis hééft doör- Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH. De advocaat-gene raal bij het Bossche hof, mr. Moons, heeft gisteren na een zitting die de hele dag heeft geduurd, een maand hechtenis geëist tegen de uitvoerder A. G„ die hij schuldig' achtte aan de instorting van een in aanbouw zijnde toren bij het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen te Stein. Het ongeluk gebeurde op 30 december en kostte aan negen mensen het leven. Tegen ir F W.. die eveneens ter zake van dit ongeluk terechtstond, maar die in feite weinig met de bouw te maken heeft gehad, eiste de advocaat- generaal vrijspraak. Beide beklaag den zijn verbonden aan het Bredase beton- en aannemersbedrijf voorheen H. Vriens. TE ZWAAR BELAST |n een urenlang verhoor van de ge- tui'gen-deskundigen bleek, dat zij het niet eèns waren over de oorzaken die tot de instorting hebben geleid. Prof. dr. ir. Haas van de Technische hogeschool te Delft was van mening dat door een onachtzaamheid van G. de benedenvloer van de toren te zwaar was belast. Dr. ir. Emmen, adviserend in genieur van de Rijksgebouwendienst, zocht de fout echter in het materiaal van een rail die in de constructie was gebruikt. Dat verschil van inzicht was voor G. van groot belang. Het zwakke punt in zijn positie was immers het feit dat hij van de door hem geprojecteerde hulp constructie geen tekening had gemaakt en de druk op de benedenvloer van de toren slechts globaal had geschat. De advocaat-generaal meende daarom dat G. in gebreke was gebleven. Hij achtte de man schuldig, hoewel in mindere mate dan de officier van justitie te Maastricht, die twee maanden hechtenis tegen hem had geëist. Ook hij eiste vrijspraak tegen ir. W., daarmede het voorbeeld van de officier van justitie te Maastricht volgend. Mr. Toxopeus uit Breda, die G. ver dedigde, wees erop dat de door G. aan gebrachte hulpconstructie herhaaldelijk gecontroleerd en in orde bevon'den as. Hij bepleitte daaróm' vrijspraak. heerlijk warm met capuchon |- Ha! - juichen ze allemaal als u na al dat zoet binnenkomt met hartige vishapjes: feest- hapjes! Licht verteerbaar, ge rond en verrukkelijk. Ontdek wat u allemaal in weinig tijd met vis kunt doen: vraag meteen de folder vol ideeën aan Paling, haring en garnalen voor uw gevarieerde toostschoiel. Rolmops en zure haring voor uw salade. Visconserven: altijd handig om in huis te hebben. ft O N voor gratis vouwblad Vis bij feesten' aangeboden door het Produkt- schap voor Vis en Visproduklen. Vul duidelijk uw naam (niet druk letters) in en zend deze bon in open enveloppe, waarop 4 ets. postzegel aan: Voorlichtingsbureau voorde Voeding, afd Vis.IJmuiden. NAAM ADRKS PLAATS: D 49 OFFICIËLE PUBLICATIE Gemeente Vlissingen Sluiting bureaus en dien sten der gemeente op 27 december 1958. Burgemeester en wethou ders der gemeente Vlissingen brengen ter openbare ken nis, dat op 27 december 1958 de bureaus van alle open bare instellingen en diensten der gemeente voor het publiek gesloten zullen zijn, met uitzondering van het bureau van de burgerlijke stand, welk kantoor op die dag zal zijn geopend des morgens van 9-10 uur. Vlissingen, 26 nov. 1958. I Onttrekking; aan het openbaar j verkeer van een gedeelte van de Singel. Burgemeester en wethouders van Vlissingen; gelet op artikel 12. 2e lid, der Wegenwet; bren gen ter openbare kennis; le. dat het raadsbesluit van 26 september 1953, no. 25a, tot het onttrekken aan het open baar verkeer van het gedeelte van de Singel, gelegen tussen de Koningsweg en de Van Dis- 1 hoeckstraat, zoals nader op de I bij dat besluit behorende over- I zichtstekening met een róde kleur is aangeduid, door Ge deputeerde Staten van Zeeland bij hun beschikking van 18 november 1958, no. 238, 2e af- deling, is goedgekeurd: 2e. dat voormeld goedge keurd raadsbesluit met de daarbij behorende overzichts tekening van 16 tot en met 31 december 1958 ter gemeente secretarie. 2e afdeling, voor een ieder ter inzage is neergelegd. Vlissingen. 12 december 1958. HAAST UHAAST Ui :Op de PSYCHIATRISCHE INRICHTING „VREDE RUST" te Bergen op Zoom komt de plaats vacant van (sen in het hoofdgebouw. Leeftijd 20- 27 jaar. Prot, Chr. godsdienst. i Prettige werkkring met goede arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties aan de Geneesheer-Directeur. CERTIFICAAT INZAKE GOEDERENVERKEER Als gevolg van de inwerkingtreding van het verdrag tot oprich ting van de Europese Economische Gemeenschap zullen de in voerrechten voor goederen, welke uit het vrije verkeer van een bij de Gemeenschap aangesloten staat (een z.g. lid-staat) in een andere tot de Gemeenschap behorende staat worden in gevoerd met ingang van 1 jan. 1959 in het algemeen met 10 t.h. I worden verlaagd. Als bewijs dat zodanige goederen inderdaad! uit een lid-staat herkomstig zijn, zal een z.g. certificaat inzake j goederenverkeer (model d.d. 1) moeten worden overgelegd, het-, 1 welk door dé douane van de exporterende lid-staat moet zijn j I geviseerd. Voor wat Nederland betreft zullen de formulieren ivoor bedoelde certificaten van 15 december 1958 af bij de| ontvangers der invoerrechten tegen de prijs van 0,02 per stuk i j verkrijgbaar worden gesteld. j 'Kabouter' U kunt die kachel natuurlijk op Uw nek nemen en hem huis aan huis te koop gaan aanbieden. Misschien hebt U geluk en bent U hem in 10 minuten kwijt. Maar U kunt er ook 6 weken mee lopen... wees toch verstandiger. Een doet bel veel praetischer en vlugger en de prijs is nu

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4