Heftige disputen de Noordoost polder Akkoordje met smokkelaars DE NATUUR Pingo De eerste van twee reportages uit het Nieuwe Land KAPPIE en de zeezeef lil E' Alleen jong Het centrum H I Ons zelf blijven Een koude bakker Drijvende bok ramt brug Koning Boudewijn had aanrijding In- en uitbreker opnieuw gegrepen Monsterachtig D N in en om uw huis Dinsdag 16 december 1958 Pagina 2 EEN OF VIER -£f- Elke donderdag komt „de hele polder" in Emmeloord. Dan is het markt- én beursdag. En op het grote plein vóór 't Voorhuys staan dan dé tientallen kraampjes en auto's terwijl intussen in twee Voorhuys-zalen de beurs draait en de zaken voor de hele week worden gedaan. Hoe de laatste marktdag gebukt ging onder sneeuw- en regenstriemen, dat laat deze foto zien. ^MMELOORD Midden in het Nieuwe Land, op de bodem van wat u als kind leerde dat Zuiderzee heette, stap ik een eethuis binnen. De ober geeft de kaart en ik lees: „Cham pignons au jam bon sur toast", verder „Caneton a l'orange" en ook „picatta a la Mi- lanaise". Bij de deur van dit eel- lokaal, dat tegelijk een hypermodern hotel is en' ,,'t Voorhuys" heet, staan vier paar klompen. Netjes op een rij en naast de cocosmat. i.Petites carottes glacées" zegt het menu ook en aan de leestafel praat een stem in duidelijk Zeeuws: ..Toch is één ge meente het enige dat de Noordoost- polder redden kan". In een zijzaal zit ten veertien mensen in rotanstoelen te kijken naar een televisietoestel. „Le Misanthrope" van Molière. ..De VVD is in z'n geheel ook voor één gemeente en als je met AR-mensen alleen praat, geven ze je gelijk; alleen als fractie zéggen ze; vier gemeenten", klinkt het aan de leestafel, nu in een onvervalst Fries. „Vier kalfsoesters, licht gepa neerd", bestelt de ober aan het kéuken- loket. zegt de lieer De Feyter. „Neem de industrie, die wordt hier nog steeds niet gevestigd. Volgend jaar komen er twee- tot driehonderd jongens van de ambachtschool. Waar moeten die gaan werken? In Emmeloord wonen 150 in genieurs en alle onderwijzend perso neel. Het is een heel andèrs geaarde bevolking dan in de dorpen. Eer we een jaar verder zijn hebben we in Emmeloord acht gymnastieklokalen, maar in de dorpen is er niet één". Financieel is het voordeliger: één gemeente. Dat zegt de heer De Feyter ook. Dat kost maar één burgemeester, één paar wethouders, één gemeente raad. „Maar het gaat erom dat we de gemeenten een functionele positie moe ten laten innemen in de landelijke gemeenschap. En ik stem voor dit laatste". meentelijke plantsoenendienst finan cieel'cfe gemeente zouden nekken. Ik zou wel eens willen weten hoe de voor standers van vier gemeenten zich voorstellen, dat al die gemeentedien sten moeten werken enbetaald worden!". EN wat die van Bant zeggen? „Ons dorp ligt zes kilo meter van het gemeente huis van Emmeloord. Maar komen er vier gemeenten, dan horen we onder Nagele, dat is 8 kilometer van ons vandaan. Wordt er een baby geboren, dan moeten we eerst die acht kilometer brommen om het kind aan te geven en dan toch eens door naar Emmeloord, want al leen daar kun je kaartjes laten druk ken grond, die éen, rijke brengst leveren. al^kerbouwopr fN de Noordoostpolder gaat het leven van alle dag ge woon zijn gang. Een modern leven, van moderne, jonge mensen, afkomstig uit alle delen van ons land en alle soorten van onze taal sprekend. Het is óns en toch een ander land, dat men achter Kampen binnenrijdt. Ouden van dagen zijn er niet. En mocht hier of daar al eens êén bejaarde man of vrouw lopen, dan is het een opa of oma op bezoek by de kinderen. Kinderen kléine kinderen die ziet men des te meer. Wat wilt u? Een jong land, goed tien jaren, dat door jonge, sterke handen rijp voor een steeds grotere opbrengst wordt ge maakt. Waar jonge mannen en jonge vrouwen wonen, die bouwen aan een verse toekomst, daar zyn kleine kinderen Een stuk van Nederland deze Noord oostpolder en tóch, bijna zo'n beetje Australië. Zestienhonderd boerderijen en tuinbouwbedrijven en bijna alle boeren hebben auto en telefoon. Biina geen landarbeider zult ge er vindon zonder bromfiets. Niet omdat ze er allemaal zo rijk zijn of worden. Maar omdat ze teven in een moderne ge meenschap, die gebruik maakl van de hedendaagse techniek IK WEET niet of er werkpaar den zyn in de Noordoostpolder. Maar ik heb er niet één ge zien. Landbouwtrekkers en dorsmachines bij honderden. „Melk krijg ik van mijn buur man en eitjes van tic kruidenier", zegt me de lieer H. P. H. Waalkens uit Tni- lebeek, pachter van 48 staatsheotaren Het is niet zo, dat elke boer zijn eigen kippetjes, wat varkens en koeien heeft en daarnaast doet, wat men noemt: de landbouw beoefenen. Dit hier in de Polder zijn industrieën en uit de „fabrieken" rollen de honderden en duizenden tonnen aardappels, bieten cn wat dies meer zij. Gerichte akker- en tuinbouw op een land. onttrokken aan de zee en inge deeld in kaarsrechte lappen grond, waarvan ruim 27.000 mensen leven. Volkomen in de geest, die deze eeuw van technische sprongen ons biedt. rET GAAT dus allemaal prachtig in die Polder? Ja, met de machines en de hele beste wegen, dat wel. Maar ik proef êr iets, dat ik een ongezonde onrust zou willen noemen. Het is terug te brengen tot twee getallen en één woord: 1 of 4 Wat moet er met deze Noordoostpol- der gebeuren? Een provinciaal bestuur kent men niet. Want er zijn wel een heleboel mensen die met „onze twaalfde provincie" de Polder bedoelen, in feite is het helemaal geen provincie, valt alleen Urk onder Overijsel, kunnen de overige polderbewoners alleen maar voor een Tweede en niet voor een Eerste Kamer hun stem uitbrengen en worden ze bestuurd door éen land drost, die ir. A. P. Minderhoud heet en in Zwolle woont. Vanwaar dan onrust? Het gaat toch al jaren goed, zo? 0 Door een wetsontwerp en nergens anders door. Want als dat wets ontwerp erdoor komt, dan is het: vier. geen vraag meer; dan is het: vier. En daarmee is, heb ik mijn oor goed te luister gelegd, heel veel meer dan de helft van de rolderbevolking het niet eens. H. P. H. WAALKENS één „Het dorp Tollebeek zou, bij het instellen vén vier gemeenten, onder Nagele komen", vertelt de heer H. P. H. Waalkens. „Stel je voor: er zijn nu al dikwijls venijnige verhoudingen als men bij het houden van collectes op el- kaars gebied komt. En Creil, dat moet dan ook een zelfstandige ge meente worden. Er is niet eens een bakker. Alleen maar een „koude bak ker", die zijn brood uit. Emmeloord krijgt. -7 Ik stem voor één gemeente". Gymnastieklokalen spelen geen rol. De dorpen krijgen ze ook, dat kan ik u verze keren", vertelt me de heer Wier in ga. „Ik woon zelf in éen van de dorpen", zegt de heer Waalkens. „In Tollebeek, zoals ik u al zei, waar ik boer ben. Maar ik kan u vertellen, dat de band van de dorpen onderling net zo vast is als los zand. Je treft elkaar allemaal in Emmeloord: Dat is van het eerste begin het centrum van de polder geweest en dat blijft het. Daarpbi moet "de polder ook één gemëènte worden. En twee of drie dorpjes' telkens sarrt'ertvoégeif tot"-één géméente, dat klopt niet. Danu zou jé krijgen, dat bijvoorbeeld de bevolking van Tollebeek zou vragen aan het ge meentebestuur van Nagele (waar we dan onder zouden vallen) om ééns in de week een zitdag te houden in Em meloord, omdat we daar toch voor onze zaken moeten zijn. En als er in Emmeloord één gemeentebestuur zit voor de hele polder, dan kun je alles achter elkaar afdoen". „Nog iets", zegt de heer Waalkens. „Neem datzelfde Tollebeek. Dat heeft zoveel gras en plantsoenen, dat alleen al de kosten van een zelfstandige ge- Treinverkeer vertraagd Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. Een bijna zes meter hoge drijvende bok is gisteravond om streeks half elf tegen de onderkant van de spoorbrug bij Dordrecht over de Oude Maas gevaren. De schipper had zich in de hoogte vergist. Op de spoorbaan werden een paar ijzeren platen opgeschoven over de rails, waardoor het treinverkeer- van Dor- dréefrt-'rt&aï** "Rotterdam moest"worderr stopgezet. 'Bussen hebbede dg reizigers vervoerd-.t a.* v.** BRUSSEL (UPD. - 'Koning Boude wijn heeft bij Oostende een kleine aan rijding gehad maar is er zonder kleer scheuren afgekomen. Hij kwam zondag in een sportwagen in botsing met een kleine personenauto. Zijn vader, ex-ko- ning Leopold, die met hem meereed, bleef ook ongedeerd. 55 Plechtig stonden de Leviten met hun instrumenteh op de treden van de heilige tempel, achter hen, bin nen in de tempel, de priesters van alle 24 rijen. Na de plotselinge overwinning op Ceslius Gall, die ieder verrast had, had de opper priester Anan, ofschoon hij leider der „Onwrikbaar rechtgelovige partij" was, een dankdienst moe ten ordonneren en nu celebreerde men het grote Hallel. De gebeurtenissen der laatste da gen hadden langs alle wegen vreemdelingen de stad doen binnen stromen, die nu diep onder de in druk het strenge ceremonieel aan gaapten. Van de gouden treden hoorde men een gebruis als Van af- en aanrollende golven: dit is de dag des Heren. Laat ons juichen en vrolijk zijn. En telkens weer in de 123 voorgeschreven variaties: loof de Heer. Jozef stond helemaal vooraan. Hij droeg zijn witte ambtskledij met een blauwe ceintuur, waarin bloemen geweven waren, om zijn middel. Opgaande in het ritueel wiegde hij als de and -ren zijn bo venlichaam op de voorgeschreven maat. Hij was werkelijk geheel en al overgave op dit ogenblik en nie mand voelde dieper dan hij hoe wonderbaarlijk deze overwinning was, die ongeschoolde troepen vrij willigers op een Romeins legioen hadden bevochten dit meester werk van techniek en nauwkeurig heid, dat zich ofschoon het uit vele duizenden was samengesteld, voort bewoog als één man, als geleid door één brein. Beth Hores, Josua. Dit alles was een grandioze beves tiging van zijn gevoel, dat voor de benauwenissen van het huidige Je ruzalem enkel verstand niet vol doende was. Al deze wondere da den waren geen daden van zuiver verstandelijke aard, maar ontspro ten uit goddelijke inspiratie. Dui zenden, die op de tempeltreden stonden, zagen met ontroering hoe innig vroom deze jonge priester de dankhymnen meezong. In zijn heilige overtuiging kon hij niet verhinderen, dat hij zich in gedachten afvroeg, wat -"oor ge volgen deze onvoorziene overwin ning der Makkabilieden hem per soonlijk brengen zou. Jeruzalem had niet veel tijd ge had om hem voor zijn succes in de kwestie der drie onschuldigen te huldigen Nauwelijks een week na zijn terugkeer waren de onlusten uitgebroken. Desondanks was hij door zijn succes in Rome populair geworden en kon de gematigde re gering de jonge aristocraat, ofschoon men hem dikwijls in de Blauwe Zaal van de „wrekers van Israël" had gesignaleerd, niet langer ne geren. Men had hem dus het ambt j rpri'Arfi?'in dPnach^van Jepp'iibp" i sPaanse regering is bijzonder ren, die in de nacht van 3 decenrbei Awa op spectaculaire wijze uit het Huis van; bewaring in Dordrecht was ontsnapt. is gisteravond in zijn woonplaats ge-'| arresteerd. en de titel van geheimschrijver in dienst van de tempel gegeven. Vee! te weinig. Zijn kansen zijn nu na de overwinning natuurlijk geste gen. De regering zal er niet aan kunnen ontkomen ook enkele „Makkabilieden" hoge posities te geven Ze zai niet anders kunnen met het oog op de stemming on der het volk. Morgen of overmor gen zal er reeds een algemene vergadering van de drie wetgeven de lichamen plaatsvinden. De hoge staatsbetrekkingen moeten op nieuw worden verdeeld en toege kend. Ontoelaatbaar hem daarbij over het hoofd te zien. „Looft de Heer'4, klonk het „looft de Heer." Hij kon heel goed begrijpen, dat de regering tot nu toe de oorlog met Rome met alle middelen had trachten te vermijden. Zelfs giste ren nog. na de grote overwinning, hadden een paar heel verstandige lieden overhaast de stad verlaten en waren gouverneur-generaal Ces- tius Gall achterna gerend om hem, ondanks zijn nederlaag', te verzekeren, dat zij geen deel had den genomen aan de arglistige overval van de muiters op het le ger van de keizer. De oude rijke Chananja is heimelijk ui* de stad verdwenen, staatssecretaris Sebu- lon heeft zijn huis en verdere be zittingen gelaten voor wat het is en is verdwenen, Zefanja en Herodes, twee priesters, zijn naar de over zijde van de Jordaan gevlucht in het gebied van koning Agrippa. Ook vele Essaeërs zijn vlak na de zege over Cestius weggetrokken en al de sektariërs, die zich Christe nen noemen, hebben ook de benen genomen. Wordt vervolgd MADRID (U.P.I.) In Spanje is een begin gemaakt met het onschadelijk maken van een bende smokkelaars die het land voor miljoenen schade heeft berokkend. Er zijn volgens onbevestigde berichten vijftig men sen gearresteerd. Zij hebben zich be zig gehouden met het smokkelen van dollars uit Spanje. In totaal zou er een bedrag van 280 miljoen dollar langs illegale weg uit het land ,verd wen en zijn, .waarschijn lijk" naar Zwitserland. Bijna duizend mensen, onder wie voor aanstaande figuren uit de'Spaanse fianciële wereld, schijnen thans on der politietoezicht te staan. Spaanse regering is bijzonder in verlegenheid gebracht door deze On verkwikkelijke zaak. Vooral omdat zij, gezien de steeds zwakker wor dende economische toestand van het R. T. zat in voorarrest. Hij wordt ver- land. geen dollar kan missen. dacht van een groot aantal inbraken in! Men zou bereid zijn niet al te rigoureus Noord- en Zuid-Holland. Hij werd in dertijd gearresteerd na een inbraak te Leerdam. op te treden tegen de deelnemers aan het complot, op voorwaarde dat de dollars terugkomen. E heer W. G. de Feyter is lid van het adviescollege van de Landdrost, voorzit ter van de AR-fractie en boer. Hij voert steeds volgaarne het woord in dat adviescollege, dat men zo'n beetje een gemeenteraad kan noemen en het kost hem weinig moeite te praten als ik hem naar zijn mening vraag. „Ik ben vóór vier gemeenten", zegt hij. „Ik geloof, dat 99,9 procent van de polderbevolking zegt: we willen de 12de provincie zijn. Maak je van de polder één geheel, dan krijg je midden in het land één monsterachtige ge meente. Bovendien: de taak van de commissaris der Koningin in een pro vincie is toezicht houden op de ge meenten. Hoe kan dat met één ge meente?" „Wat er bij gemeenten behoort, dat gebeurt hier niet in de polder", U praat ik met een inge nieur: „Ruim een jaar geleden was het plan, dat de hele polder één ge meente zou worden. Dat leek niet anders dan logisch, want de opzet is altijd als één geheel ge- No 19 Omschrijving Horizontaal: 1. eenheid v. elektr. weer stand: 4. robe; 8. zwartsel; 10. lofdicht; 11. gerief; 13. leerling; 14. bijzondere handig heid om zich ergens door te slaan: 16. uit wcest. Toen kwam half oktober van 1 Denemarken: 18. groeizaam: 19. verlaagde -t j J 4 .,./\4/.nr>4,iTnvn unnr- 4!l/ir I *- OUDERKERK A. D. AMSTEL (ANP) Twaalf schapen werden gisteren ge-, dood. toen de veewagen, waarin zij wei -1 den vervoerd, op de Polderweg in Ou derkerk aan de Amstcl door het ver schuiven van de levende lading onbe stuurbaar was geworden en van de ho ge weg naar beneden tuimelde. In de wagen stonden 36 schapen, twee stieren, een koe en een paard, die naai de veemarkt te Amsterdam werden ge bracht. De chauffeur J. van der Lee bleef ongedeerd. Hortensia's &ijr. met volkomen w.nter-i hard en zekér niet dé nieuwere soorten; het is dus goed hen een weinig te dek-1 kén. Turfmolm bij de voet aanbrenger, kan echter alleen niet voldoende be- schutting bieden; de bloemknoppen zit ten juist aan de uiteinden van de tak- kén en die moet men beschermen Bindt l daaróm dé takken bij elkaar en steek er daarna wat sparregroen tussen. Zelfs dé réstanten van de kérstboom kunnen hiervoor nog goede diénsten bewijzen. dit jaar, dat wetsontwerp voor vier' In een officiële publikatie lees ik j het: Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van vier gemeenten: Emmeloord, Creil. Marknesse en Nagele. De taak en de I bevoegdheden die krachtens wettelijke voorschriften toekomen aan Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten of aan de commissaris der Koningin in de pro- vincie. worden ten aanzien van de gemeenten uitgeoefend door de minis ter van Binnenlandse Zaken. Bezits vorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. En intussen stuurt de Poldercommissie voor Algemene Belangen een adres aan dr. W. Drees. waarin men de regering met de meeste klem verzoekt te willen bevorderen. ..dat de gemeentelijke indeling uiter lijk medio 1959 tot stand zal zijn gekomen" „En daarmee zijn we het nu hele maal niet eens", zegt mc de heer II. J. Wieringa, directeur van 't Voorhuys. „Waarom nu uit elkaar gooien wat als één geheel werd opgericht en goed marcheerde. Dat is tegennatuurlijk, dat is niet logisch. Ik hoor hier in de zaak van honderden mensen de mening: driekwart is voor één gemeente". De heer Wieringa roept een man aan, die met een zwarte pet op het hoofd .midden in het café staat. „Cor. kom eens" toon: 20. damp: 23. klein hert; 24. berg plaats: 25. nooddruft; 26. voorzetsel. Verticaal: I. bacchanaal; 2. vragend vnw.: 3. moeder (Fries); 5. assurantiedocu- ment; 6. rivier in Duitsland; 7. landtong; 9. meubel; 12. gering v. grootte; 15. steek wapen v. insect; 16. rijsmiddel; 17. op koper v. gestolen goed: 18. opnieuw; 19. spoedig: 21. Ion; 22. plaats in Gelderland. 83-6 Van die grote boom daar gaan we een schip maken. Ik heb een hele nieuwe manier uitgevonden. Als we die boom maar eenmaal omgehakt heb ben Maar we zijn d'r nog niet. Het men. Alleen zijn we nu allemaal erg geeft ook niet, want als het vandaag niks wordt, dan lukt het morgen wel. Neen, we zijn niets verder geko- Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1. label; 4. mos; 7. abeel; 8. ramen; 10. Eva: 11 Edda; 13. nona; 15. 23. „Dat is de man vanhet taxibedrijf |kopt; ,8 me6r. 20. wee: 22. engte; m Emmeloord. een KVPer. vult hij d - - aan. En dan: „Cor. wat is je mening: las' tdlua' terwijl hij speurend om het gebouwtje één of vier?''. Verticaal: i. Laren; 2. bomen; 3. land; liep. Waar was de zonderling gebleven. ..Eén. natuurlijk", antwoordt Cor. 4. mee; 5. oever; 5. sla; 9. Edam; 12. Aken; die hem een sleepje had beloofd? Er- ..Èén, en als polder zelfstandig, want 114. omega; 16. orgel; 17. tweed; 19. eelt; gens in dat rare botenhuis, dat stond onder Overijssel willert we ook niet. 120 wel; 21. sas. .voor hem vast. We zijn ons zelf en we moeten onszelf u ..Kom er eens uit riep hij. met zijn blijven". I bonen vangen veel wmd. vuisten tegen de wanden beukend. 3. Kappie begon zich op te winden, Ik weet best dat je binnen bent. Ik laat me ja niet voor aap zetten!" Maar niemand gaf antwoord. Grimmig pakte hij een balk op. en deze als storm ram gébruikend, rende hij op het boten huis toe. Maar juist op het ogenblik, dat hij de wand met een dreun dacht te raken. schoof deze plotseling opzij, zodat nij hals over kop door de opening tuimelde. Een ogenblik leek bet er op dat hij in een vaargeul zou duiken, waarin een vreemdsoortig vaartuig dobberde. Maar- vlak bij de rand bleef hij als aan de grond genageld staan, want zijn voelen zaten eensklaps muurvast aan de grond! ga te Hengelo (O.). moe.We zijn al over zoveel moeilijk heden heen gekomen, dat we ook nog wel over die boom heen zullen komen. NED. HERV. KERK Beroepen te Wijk bij Heusden: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. door de gen. synode voor buitengew. werkzaam heden (geestelijke verzorging collectief gehuisveste gerepatrieerden in Gronin gen, Friesland en Drentel. A. L. la Pré voorheen pred. prot. kerk in westelijk j Indonesië, te Groningen. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. v. d. Haar) G. H. v. Kooten te Gette- l muiden, GEREF. KERKEN Beroepen te Tholen-Poortvliet W. H. v. Halsema. kand. te Zwolle. Te EindhO- ven (zesde pred. plaat) J. Couvee té i Velp. i Tweetal te Hoogeveen 'vac. L. ri. Kwast) M. J. C. Bosscha te Westerbork en M. N. de Wolf te Klazienaveen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Gouda M. Baan te Dor drecht en G. Bilkes te Amsterdam, van wie laatstgenoemde is beroepen. GEREF. GEM. Beroepen ïe Moerkapeile A F. Iion- köop te Goes. OLD GEREF. GEM. Bedankt voor Scheveningen L. Ge braad L St. Philipslancl. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-Oost M. Nij, kamp te Meppel. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Treebeek F. E. Huiz«

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2