Vrijwilligheid bij verbetering landbouwstructuur Zierikzee voor ramp gespaard Arnemuidse visser metselde eerste steen voor school NIEUW GEBOUW VOOR CHR. H.B.S. TE MIDDELBURG Z.V.U.-avond in Terneuzen Zuid-Beveland WALCHEREN Bruinisse sympathiek tegenover bejaardenhuis in Noordgouwe BAAYENS Pagina 3 Zeeuwsch Dagblad Tegen dictatuur Kamerlid Biewenga tot Zeeuwse boeren Opvolgingsproblemen in de onderneming „Stille kracht" te Zoutelande 25 jaar IN 1960 OOK M.M.S. Vijf maanden cel voor man uit Biervliet Burgemeester Bos weer hartelijk ingehaald De speciaalzaak voor uw Bril VGravenpolder gaat ratten te lijf Schouwen-Duiveland JL Zaterdag 13 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk TAONDERDAGMIDDAG, toen de Tweede Kamer in grote meerder, heid vasthield aan haar recht, om zonodig jaar op jaar te beslissen, hoe de belastingen zullen zijn en zij zich niet voor twee jaar wilde binden aan belastingverhogingen, die indertijd als tijdelijk zijn ingevoerd, trad zij echt op in de rol, die de Staten-Generaal van ouds af hebben gehad. Immers de Staten-Generaal zijn ontstaan, doordat de vorst, om in de financiële behoeften van zijn regeerapparaat te voorzien, een „bede" voor het gehele gebied richtte tot de Staten-Generaal, een verzoek, om hem een bepaald be drag, bepaalde heffingen toe te staan Het was de eerste stap in de rich ting van democratie, die geheel lag in de aard van ons volk, dat in het nog grijzer verleden zijn volksverga deringen kende. Deze stap lag niet in de lijn van absolute monarchen. Maar ons volk heeft die ook maar weinig gekend Altijd was er het streven naar de erkenning van het eigen recht van het volk, dat in zijn strijd om de bodem te winnen en te behouden op zijn terpen tegen het water had ge streden en dat daardoor een geheel eigen, zelfstandig karakter had ver worven, een karakter, dat in de woor den „eigen heer en niemands knecht" wellicht het best is getekend. Dat hield niet in, dat het geen gezag er kende, geen leiding aanvaardde. De betekenis daarvan had het immers ook in zijn strijd ervaren? Niet voor niets staan dijkgraven en allen, die leiding geven in polder en water schap hoog in aanzien. Maar de in geland behield zijn zelfstandigheid, zijn medezeggenschap, zijn invloed, zijn stemrecht. QVERHEERSING, DICTATUUR kun- nen wij als Nederlanders maar moeilijk aanvaarden. Kan een deel van het volk soms lang onder zware druk gebukt worden gehouden, het ogenblik komt er toch altijd weer, dat het zich van deze druk verlost en zijn zelfstandigheid herneemt. Het is één van de grote fouten van het liberalis me in de vorige eeuw geweest, dat het aan een bovenliggende laag alle macht en Zeggenschap wilde geven en dat het onder de leus „vrijheid, ge lijkheid en broederschap" een dicta tuur van een minderheid vestigde. Het is een fout van het socialisme, dat het onder de naam „democratie in ons volk feitelijk dictatoriaal wil heersen. De ondergrond van de poli tieke crisis, waarvan we deze week het hoogtepunt beleefden, is, dat zich dit gewroken heeft, I TET SOCIALISME, na de oorlog in wondere wegen men denke aan de terzijdestelling van het oude par lement en de gemeenteraden tot zijn invloedrijke en overheersende positie gekomen, heeft het nimmer kunnen zetten, dat het, hoezeer het zijn ware afkomst en aard verhulde en naar de volksgunst dong, bij de eerste verkiezingen geen meerder heidspartij werd, die het in Nederland absoluut voor het zeggen zou heb ben. Het heeft door een merkwaar dige popularisering van het regerings werk, waarbij het alle goeds, dat.tot stand kwam, op zijn conto deed schrij ven, gepoogd de meerderheidsinstem ming te krijgen. Het is daarin niet geslaagd. Wel boekte het aanvankelijk winst, maar deze hield in het licht dei- werkelijkheid geen stand en bij de laatste verkiezingen, die van dit jaar voor de provinciale staten, bleek, dat het volk voorzover het daarvoor had gekozen zich van het socialisme af keerde. Daarbij speelde mee een rol, dat een deel van de oude volgelingen, dat zich verraden voelde in de uit wendige afzwakking van het socialis me in zijn marxistische afkomst, een radicaler koers wilde kiezen. Verlies dus naar twee zijden. Dit heeft het socialisme, zoals het zich in de Partij van de Arbeid had georganiseerd, kittelorig gemaakt. En van het mo ment van die verkiezingsnederlaag af, was er enerzijds de neiging tot radi calisme, anderzijds een poging, om het socialistische stempel krachtiger op het regeerbeleid te zetten. Dit bracht allerlei conflict. Inzake Nieuw-Guinea werd de P.v.d.A. ontrouw aan haar jongste verleden en aan de lijn, die men dus voor haar verder optreden meende te kunnen verwach ten. Inzake de financieel-economische politiek kon men een glimlach zien in de richting van alle groepen van het volk, waar men meende, kiezers te kunnen winnen. Dit laatste nu, wilde men tot alle prijs verwezenlijken en aan de andere groepen in ons parle ment bindend opleggen. Ook na de volgende verkiezingen wilde men heersen. Men moest toch de grote groepen kiezers kunnen zeggen: Dit hebben wij voor u gedaan. UET KON NIET ANDERS dan dat de Christelijke partijen, en in dit geval de liberalen naast hen, aan deze dictatuur een „neen" toeriepen. Door dat de socialisten dit „neen" niet wil den aanvaarden, is de crisis ontstaan. Ongetwijfeld vloeien hier moeilijk heden uit voort. Maar de grote winst is, dat de scheiding der geesten duidelijker aan de dag is getreden. Eigen nieuwsdienst De vorderingen van wetenschap en techniek zijn in de laatste tien tallen jaren zo groot, dat ze tot structurele veranderingen van het leven, ook van het agrarisch bedrijfsleven leiden. Ze werden reeds zichtbaar tussen de beide wereldoorlogen, maar toen werd ze ver sluierd door de economische crisis, door de voorbereidingen voor de oorlog en daarna door oorlog zelf en door de grote tekorten aan voe-, dingsmiddelen na de oorlog. Thans is er eer overvloed dan schaarste en nu openbaren de structurele problemen zich heel duidelijk. Dit zei de heer A. W. Biewenga, lid van de Tweede Kamer, toen het gisteren middag sprak voor de winterledenvergadering van de C.B.T.B., waar voor een 400 leden naar de „Prins van Oranje" te Goes waren geko men, die een zeer belangstellend gehoor vormden. De heer Biewenga liet zich niet ver leiden, om te spreken over de gebeurte nissen rondom het kabinet, al zei hij wel, dat het niet onverschillig is voor de aan pak van de problemen, welke regering er is. Een anders samengestelde dan die, welke we totnogtie hadden, zou de pro blemen anders bekijken dan deze. Het gaat bij de agrarische structuur om die problemen, die niet op korte ter mijn te wijzigen zijn, als bedrijfsgrootte en -type, de bekwaamheid van de onder nemer, de arbeidsbezetting en de exter ne produktieomstandigheden. De produktie in een land staat, als men het per hectare bekijkt, in Neder land op zeer laag peil. Maar als men de produktiviteit per man bekijkt, dan blijkt, dat we achter liggen bij bijv. Amerika, Canada en andere gebieden. En daarop komt het vooral aan van de po sitie, de beloning van de agrariër, zowel ondernemer als arbeider. Het is te verwachten, dat de produkti viteit per man in de industrie nog ge weldig zal stijgen, maar voor de land bouw ligt het wat moeilijker. De organi saties staan echter voor de taak, de men sen rijp te maken, om hieraan mee te werken. Teruglopend De landboirvvbcroepsbevolking, die voor de oorlog 20 pet. van de totale be roepsbevolking- uitmaakte, is thans nog ongeveer 12 pet. en «al, naar de verwach ting van deskundigen teruglopen tot pet. Dat is niet zo aantrekkelijk, maar we zullen ons op deze harde feiten heb ben in te stellen. Het aantal landarbeiders daalt per jaar met 1 a 2 pet. en dat zal zich in de toe komst nog wel voortzetten. Maar ook het aantal ondernemers vermindert. Spreker acht dat gelukkig, want wij moeten er rekening mee houden, dat we de kant van de bedijfsvergroting op moeten. In verband met de groeiende agrari sche bevolking zijn tussen de beide we reldoorlogen nogal wat bedrijven ge splitst. Maar daardoor zijn er een groot aantal bedrijven zo klein, dat er niet vol doende werk is voor de ondernemer en zijn opvolger. Als eis voor de bedrijfs grootte moet men daarop richten. In een oppervlaktemaat bijv. min. 7 ha is dat niet uit te drukken. Men moet er mee rekenen, welke arbeid een be paald bedrijf vraagt. Bedrijfsvergroting In dit verband noemde spr. de cijfers. Meer dan de helft der Nederlandse be drijven heeft minder dan 10 ha, de helft daarvan weer minder dan 5 ha. Een groot deel daarvan biedt geen plaats voor een ondernemer en zijn inwonende kin deren. Een vrij groot aantal inwonende zoons bereidt zich erop voor, ook boer te wor den. Maar een groot aantal van hen zal geen plaats kunnen krijgen op een zelf standig bedrijf. Daarom moeten de orga nisaties de leden adviseren, niet meer dan twee van hun zonen landbouwer te laten worden. De andere moeten, via het technisch onderwijs e.d. overgaan naar andere bedrijven, waartoe de regionale industrialisatie mogelijkheid moet bie den. Ook emigratie kan voor hen, die landbouwer willen blijven, uitkomst bie den. De regering zal daarbij moeten hel pen. Kleine bedrijven bieden moeilijkheid om tot een redelijk inkomen te komen, al moet „overig Nederland" niet menen, dat de prijzen van de landbouwproduk- ten hoog zijn, omdat er veel kleine be drijven zijn, want die beneden de 7 ha komen bij de berekening van de kost prijs niet in aanmerking. Bedrijfsvergroting moet hoofdzakelijk tot stand komen door ruilverkaveling. Hiervoor komt een groot deel van Ne derland in aanmerking, waarbij Zeeland door de na oorlog en watersnood toege paste herverkaveling een gunstige uit zondering maakt. Voor de helft van de landbouwgronden is thans ruilverkave ling aangevraagd, doch het apparaat daarvor kan een 30 a 40.000 ha per jaar verwerken, zodat dit gehele werk wel tot het jaar 2000 zal duren. Door het prijsbeleid kan de ontwikke ling van de structuur deze beïnvloeden. Spr. voelt daar echter niet voor. doch hoopt, dat men langs vrijwillige weg tot verbetering zal komen. Pas als dat niet zou kunnen, zouden wettelijke maatere- gelen nodig zijn. Spr. wil die echter voorkomen. Hij vroeg veel aandacht voor onder wijs en voorlichting en sprak als zijn overtuiging uit, dat op zijn minst de la gere landbouwschool als basis nodig is voor de toekomstige boer, omdat hij de voorlichting daardoor veel beter zal ver staan. Ook aan de vrouwen moet hierbij aan dacht gegeven worden en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de C.B.P.B. de Kamperland Stichting „Vrederust" De afdeling Kamperland van de stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft in de Gereformeerde Kerk een bij eenkomst belegd. De voorzitter Ds. A. Postma sprak een inleidend woord, waarna Ds, F. J. Veld man van Colijnsplaat sprak over het onderwerp: „Het in- en uitwendige van geesteszieken". De spreker gaf daarbij een toelichting en wees op de barmhartigheid aan de hand van de Bijbel. Aan deze avond verleende ook de Christelijke Zangvereniging „Soli Deo Gloria" haar medewerking. Hoogwater zondag 14 december 1958 Vlissingen: 3.56 u. 239 m„ 16.26 u. 230 m. Terneuzen: 4.27 u. 254 m„ 16.57 u. 246 m. Wemeldinge: 5.52 u, 175 m.. 18.15 u. 184 m. Zierikzee: 5.23 u. 150 m„ 17.52 u. 160 m. ZIERIKZEE. Twee mannen hebben in Zierikzee een ramp voorkomen, toen daar brand uitbrak in de mengka mer van een propaangasfabriek. De fabriekschef. de heer A. Bakker en een van de werklieden, de heer C. Heiboer, konden het vuur tijdig bedwingen. Daar door werd het gevaar voor ontploffing van 74 ton propaangas, die in voorraad was, gekeerd. De heer Bakker werd aan handen en gezicht gewond en moest naar het zie kenhuis m Zierikzee worden gebracht. Een tweede gewonde was de technicus C. Koert uit Den Haag, die na te zijn verbonden naar huis kon worden ge bracht. De oorzaak van de brand is niet be kend. Vermoed wordt dat er vuur in een van de propaanleidingen is ont staan. Het bedrijf heeft geen stagnatie opgelopen. se voorlichting geeft over agrarische so ciale vragen. Er is ook een „moderne ruilverkaveling", een ruilverkaveling nieuwe stijl, waarbij aan de sociaal-cul turele zijde van het plattelandsleven, aan elektrificatie, waterleiding e.d. aan dacht wordt gegeven. Ook daar, waar niet spoedig ruilverkaveling tot stand komt, zal aan deze zaken, die de platte landsbevolking ten goede komen, aan dacht moeten geven. Vrijwilligheid Ook in het tweede deel van zijn be toog legde de heer Biewenga er alle na druk op, dat de bedrijfsvergroting moet worden bereikt in de weg der vrijwillig heid. Hü stond daarbij stil bij de bevor dering daarvan door de negatieve toet sing van de pachtovereenkomsten vol gens de Pachtwet en de wet Vervreem ding landbouwgronden, waarbij hij ook aanstipte het verschillend optr van de socialistische en andere -verte genwoordigers op deze punten. Hij vroeg ook aandacht voor en bestu dering van de bepalingen, die het nieu we burgerlijk wetboek inzake het erf recht zal brengen, waarbij ook wordt voorgesteld, dat de boedelrechten de grond aan één van de kinderen kan toe wijzen. Spr. zou ook graag zien, dat langs vrij willige weg bereikt werd. dat het stellen van vestigingseisen met betrekking tot vakbekwaamheid en bedrijfsgrootte kan worden voorkomen. Ook moeten we er tegen waken, dat gronden, die met ont zaglijk veel overheidsgeld in goede orde zün gebracht, niet opnieuw worden ge splitst. Overheidsmaatregelen zijn altijd dwangmaatregelen. Daarbij is het gehele probleem van gezag en vrijheid aan de orde. Als wij de structurele tekortkomin gen zelf helpen oplossen, zal de overheid niet behoeven in te grijpen, om misstan den op te heffen. Door toepassing van de Christelijke A. W. BIEWENGA vrijwilligheid grondslagen kunnen wij bijdragen tot de oplossing. De grote problemen van deze tijd vragen, dat wij onze roeping en taak vervullen op de grondslagen van de Bij bel. Daarom riep spr. allen op, op deze vaste grondslag in hun organisatie voort te werken. Na een goede discussie sprak ds. P. Kloosterman, Ned. Herv. predikant te Kloetinge, een boeiend slotwoord naar aanleiding van de gelijkenis van de wijn stok. Huishoudelijke zaken In de morgenvergadering waren onder leiding van voorzitter C. de Putter te Axel de huishoudelijke zaken behandeld. De begroting voor 1959 werd vastgesteld op een eindcijfer van f52.900. De contri butie werd ongewijzigd aanvaard. De heer C. P. Marinussen deed mededelin gen over het boekhoudbureau, dat thans gegroeid is tot 530 leden. Doordat het werk per lid zeer toeneemt, zal het ta rief in 1959 verhoogd worden. Voor de kwestie van de premie A.O.W. voor me dewerkende kinderen zal binnen afzien bare tijd een oplossing gevonden worden. Volgend voorjaar zal een aanvang ge maakt worden met de bedrijfseconomi sche boekhouding, waarvoor tot nog toe te weinig deelname was. De Onderlinge Waarborg Maatschappij ontwikkelt zich gunstig. De premie voor de auto- en tractorverzekering zal per 1 januari verlaagd kunnen worden, terwijl de buitenlanddekking kosteloos wordt. De heer G. J. de Jager, lid van de Ge meentelijke Raad van het Landbouw schap, besprak aan de hand van ingeko men vragen verschillende problemen, waarbij het er o.m. op wees, dat minister Vondeling geen garantie-, maar een inko- menbeleid voerde, wat onaanvaardbaar is voor de landbouw. GESCHENKVAN OUDERCOMMISSIE Van een onzer verslaggevers ARNEMUIDEN. Men zou kunnen zeggen, dat de eerste visser in Arne- muiden bezig is zich om te schakelen. Tot deze gedachte kwamen we tenmin ste gistermiddag, toen de heer Joz. Sie- reveld, visser van beroep wat ook duidelijk in zijn kleding tot uiting kwam de troffel hanteerde om een eerste steen te metselen. Het kwam echter niet zover, dat de heer Siere- veld ons mededeelde inderdaad metse laar te worden. Het uitsmeren van de specie was voor hem slechts een ge legenheidsdaad: hij legde de eerste steen voor de nieuwe openbare lagere school, die thans verrijst aan de oost kant van het dorp. Wie thans het interieur van de ervoor staande oude school bekijkt, zal tot de conclusie kamen, dat het bouwen van een nieuwe school geen overbodige weel de is. Het is hard nodig, want het be staande gebouw ziet er haveloos uit, is te klein geworden, kortom het vol doet niet meer aan de eisen, die men tegenwoordig aan lagere scholen stelt. De nieuwe school zal dit zeer stellig wel doen. Men hoopt dat zij omstreeks Pasen geopend kan worden, maar dan zullen toch in elk geval de weersom standigheden moeten meezitten. Het nieuwe gebouw zal zeven klassen tellen. In een korte samenkomst in het oude schoolgebouw verwelkomde de voorzit ter van de oudercommissie van de school, de heer P. Janse, talrijke ge nodigden, onder wie burgemeester en wethouders van Arnemuiden, de heer A. A, Leerihouts, inspecteur van het la ger onderwijs, het hoofd der school, de heer v. d. Velde en ere-voorzitter Bliek. De heer Janse vertelde, dat de eerste steen een geschenk was van de ouder commissie, dat aangeboden werd aan de gemeente. Het verheugde hem daar om, dat het oudste lid van de commis sie, de heer Siereveld, zich bereid had verklaard de eerste steen te leggen. Hij wais de aangewezen man, omdat hij al 27 jaar de belangen van de school „in de buitendienst" behartigt. Burgemeester W. H. v. d. Heide loon de zich bijzonder dankbaar voor de GOES Dr. D. Horringa te 's-Graven- hage heeft gistermiddag voor het Neder lands instituut voor efficiency, afdeling Zeeland, gesproken over leiderschap en opvolgingsproblemen in de Nederlandse onderneming. Dr. Horringa maakte onderscheid tus sen drie soorten ondernemingen, de on derneming waarbij één man aan het hoofd staat, de familie-onderneming en de open N.V. Ter illustratie van de moeilijkheden die kunnen ontstaan in de opvolging van een bedrijf, dat door een alleen heerser wordt geregeerd, haalde de in leider de figuren Henry Ford en Anton Philips naar voren. Het gevaar is, dat een alleenheerser willoze figuren om zich heen verzamelt, die alleen uitvoerders zijn van zijn wil. Het zorgen yoor opvolging kost tijd. Als die tijd niet gevonden wordt, vs er grote kans dat er na het zich terug trekken of overlijden van de leider gro te moeilijkheden voordoen. Als een der niet te veronachtzamen punten noemde dr. Horringa het salaris ,,Geef uw opvolger minstens zeventig procent van uw salaris, dat is uw zaak wel waard." Bekwame commissarissen zijn van enorm belang-bij een zaak, zowel voor een eenpersoonsbedrijf, als in een fami- lie-n.v. Men moet het belang van de fa- milie-n.v. niet onderschatten, niet min der dan 50 procent van de Nederlandse produktie wordt voortgebracht door der gelijke zaken. Er zijn tal van familiezaken, waarin de opvolgers van de stichter tegen wil en danik een bedrijf besturen. Dr. Hor ringa stond uitvoerig stil bij de contro verse, die kan bestaan tussen vader en zoon. Met een variatie op het opschrift van het monument op de afsluitdijk besloot dr. Horringa zijn causerie: „Een onder neming die leeft, bouwt aan zijn mana gers." Van onze correspondent ZOUTELANDE. Vele geschenken en felicitaties heeft het bestuur van de Hervormde vrouwenvereniging „Stille kracht" te Zoutelande gisteravond in ontvangst mogen nemen, toen de ver eniging in een feestelijke bijeenkomst het 25-jarig bestaan vierde. Na een openingsliturgie sprak de pre sidente, mevr. T. Schoenmaker-Bliek een welkomstwoord met als thema: „Dient elkander door de liefde". In het spel, dat door alle leden werd opge voerd onder het motto „Verleden en he den" werd lief en leed van de afgelo pen 25 jaar gereleveerd. Mevr. Janse- Sturm, die van de oprichting af lid was, werd door de presidente het Hugenoten- kruis opgespeld. Mevr. Oosthoek, oprichtster van „Stil le kracht" werd een mooie plant aan geboden. De jubilerende vereniging schonk aan de kerkeraad een groen ta felkleed voor de consistoriekamer, een collecteschaal en een enveloppe met 300 bestemd voor de centrale verwar ming. Dit bedrag was met verjaardagsbus jes bijeengebracht. Mevr. Schoenmaker ontving eveneens een plant. Namens de kerkvoogdij bood de heer J. van der Vreugde ieder lid een insigne aan en de heer H. J. Schoenmaker sprak zijn gelukwensen uit namens de kerkeraad onder aanbieding van enkele kandela ren. Na de pauze was er zang en toneel. MIDDELBURG De bouw van de nieuwe christelijke H.B.S. in Middelburg zal binnen zes maan den worden aanbesteed. Aan het park „De Griffioen" zal een rui me, modern ingerichte school ver rijzen. Gisteren heeft het ministe rie van O., K. en W., beh'oudens enige wijzigingen, goedkeuring aan de plannen gehecht. Ongeveer vijf en twintig leslokalen, een directeurskamer, een leraarskamer, een administratielokaal, een portiers loge en een dokterskamer alsmede een ruime aula, kon de heer J. Laport, voorzitter van de Stichting voor Chris telijk Voorbereidend Hoger- en Middel baar Onderwijs in Zeeland ons niet zon der enige trots noemen. Bij de school zullen twee sportvelden behoren. De nieuwe school zal een capaciteit van 600 leerlingen krijgen, terwijl met uitbreiding rekening is gehouden. Op de school en er naast is gelegen heid tot het bouwen van zes lokalen, twaalf in getal dus. De aula in de nieuwe H.B.S.die te vens overblijflokaal zal zijn, krijgt 300 zitplaatsen. Er komt een ruim toneel in met kleedkamers. Twee gymnastiek lokalen met daaronder een fietsenstal ling voor ruim 400 rijwielen, een apart muzieklokaal en daaronder een handen- Rechtbank Middelburg Van een onzer verslaggevers. MIDDELBURG. De president van de rechtbank te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft gisterien uitspraak gedaan in de zaak tegen de Biervlietse metaal bewerker L. H„ wie ten laste was ge legd dat hü op 29 juni 1957 in Sluis een fiets had gestolen en daarna in Knocke een meisje had overvallen. H. werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan ze ven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling. Het vonnis was bijna gelijklui dend aan de eis van de officier, die evenwel geen vyf, maar zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf had ge vorderd. De draglinemachinist A. B. uit Noord- gouwe, die betrokken was geweest bij het ernstig auto-ongeluk met dodelijke afloop op 23 augustus van dit jaar in Kerkwerve, werd conform de eis ver oordeeld tot f150 boete subs. 30 dagen. De landarbeider W. M. uit Goes, die ervan beschuldigd was een huurkoopac tie opzettelijk vals te hebben gespeeld, hoorde een vonnis tegen zich wijzen van zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. De president van de rechtbank verklaarde, dat inderdaad van oplichting sprake is geweest. De enige zaak, die gisteren door de Middelburgse rechtbank in het openbaar werd behandeld, was die tegen de vlas ser A. P. uit St. Kruis bij Aardenburg. P. was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter te Oost burg, die hem had veroordeeld tot- f 15 boete subs. 3 dagen wegens het met een te hoge snelheid rijden mét een motor in een haakse bocht te Aardenburg. Een aanrijding met een vrachtauto was het gevolg hiervan geweest. De officier van justitie bij de rechtbank, mr. J. L. An- dreae, vroeg bevestiging van het vonnis, waarna de verdediger van P., mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg vrijspraak vroeg omdat hij op grond van enkele arresten van de Hoge Raad niet bewezen achtte, dat zijn cliënt schuldig was. De president bepaalde de uitspraak op 24 december. TERNEUZEN. De pianiste-compo- niste-chansonnière Marjo Tal trad op voor de leden van de Z.V.U. in het Pe trus Hondiuslyceum te Terneuzen. Voor de pauze deed zij zich kennen als een uitstekende chansonnière. Het was een genoegen Marjo Tal te horen in die veel al eenvoudige gedichtjes over dingen van alle dag van Jacques Prévert, Guillaume Apollinaire, Francis Bernard en Robert Desnos. Haar composities vormden een prachtig geheel met de tekst en de wijze waarop zij deze bracht deden het kleine maar aandachtige gehoor om een toegift vragen. Voor een buitenlandse componiste is het een hele prestatie wanneer haar werk in een stad als Parijs niet alleen wordt gewaardeerd, maar ook toege juicht. arbeidlokaal maken de school compleet. Bij het gebouw zal een conciërgewoning komen. Gezien het feit dat op de H.B.S. thans 400 leerlingen gaan, moet men veronder stellen, dat het bestuur een niet onaan zienlijke uitbreiding verwacht. Deze groei zal worden veroorzaakt door de oprichting van een Christelijke Middel bare Meisjesschool, die In het gebouw aan „De Griffioen" zal komen. In 1960 zal de meisjesschool, die een onderdeel van de H.B.S. zal zijn, worden geopend. De totale bouwkosten van de school zullen ongeveer een 1.925.000.be dragen. Tezamen met de inventari» en de sportterreinen rekent men op een bedrag van twee-en-een-half miljoen gulden. Lachend gaven de aanwezigen op de gisteravond gehouden jaarverga dering van de stichting, het bestuur vol macht om ten verkrijgir van dit geld een lening te sluiten. Kruiningen RAAD KOMT BIJEEN KRUININGEN. Woensdag 17 decem ber zal de gemeenteraad van Kruiningen in openbare vergadering bijeen komen. Behandeld zal worden o.a. een verzoek van de PZEM om een bijdrage voor de aansluiting van een nieuw te bouwen perceel van A. J. Jansen aan de Eenden- poelweg. Van de gemeente wordt een bijdrage gevraagd van f80,—. B. en w. menen, dat, waar het hier een geval van nieuwbouw betreft, de consequenties daarvan volledig voor rekening van de bouwer moeten komen en stellen daar om voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De bijzondere school te Kruiningen heeft een tweede noodschool gebouwd bij het gebouw van de bestaande school. B. en w. stellen voor ingevolge de l.o.- wet gelden beschikbaar te stellen tot 'n bedrag van f 2500,voor de grond- kosten. Ook in deze gemeente komen geregeld verzoeken binnen om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van schoolkinde ren ingevolge art. 13 der l.o.wet. De be oordeling van deze verzoeken levert vaak moeilijkheden op. Daarom stellen b. en w. thans voor een verordening in het leven te roepen, waarin regels worden vastgesteld voor de berekening en toe kenning van dergelijke tegemoetkomin gen. In de plaats van de heer J. Witte wordt aanbevolen te benoemen als be stuurslid van de stichting „Ons Dorps huis" de heer P. H. A. Polderman. Hoewel de commissie van advies in gevolge de woonruimtewet weinig be hoeft op te treden, worden de leden toch periodiek herbenoemd. Thans zijn aftre dend mej. H. Burger en de heren M. J. l'e Clercq, A. Weststrate, P. A. Westdijk en A.' Kievit. Ook voor de commissie van toezicht op het gemeentelijk sportterrein moet 'n lid gekozen worden. Aftredend is de heer P. A. Kakebeeke. Na het herstel van de Lavendeldijk na de ramp van 1953 is een vroeger bestaan de oprit in deze dijk niet meer aan gebracht. Ten behoeve van een ter plaat se gelegen exportbedrijf is het gewenst, dat weer een oprit wordt gemaakt. De totstandkoming is verzekerd, wanneer de kosten van aanleg voor rekening v, orden genomen van het waterschap Waarde, de gemeente Kruiningen en belanghebbende, ieder voor een derde gedeelte. Met het over 1958 geraamde bedrag ad f6000,— voor bijdrage in de kosten van scholen voor het Nijverheidsonderwijs zal niet kunnen worden volstaan. Reeds alleen aan de gemeente Goes, is een bijdrage verschuldigd van ruim f6000, voor de Ambachtsschool, en de Vakschool voor meisjes. Het geraamde bedrag moet daarom met f 500,worden vedhoogd. door de oudercommissie geschonken steen. Omgekeerd brengt deze steen de dankbaarheid van de bevolking tot uiting en de liefde voor het openbaar onderwijs, aldus de burgemeester. Dat de school er komt is nu verder de taak van het aannemersbureau Gevaerts en Bergshoef te Rotterdam. Straks zal dan een vurige wens van een deel der be volking in vervulling zijn gegaan. 9 De te Sint-Anna land gehouden collec te ten. bate van de Hervormde Bijbel kring heeft f57,20 opgebracht. In andere gemeente Van onze speciale verslaggever MELISSANT. Niet alleen in Dirks- land, maar ook in de beide andere ge meenten, die tot Eet ambtsgebied van burgemeester H. Bos (voorheen ge meente-secretaris te Krabbendijke) be horen, is de nieuwe magistraat bijzon der hartelijk ingehaald. In Melissant mocht loco-burgemeester C. Keizer gisteren de nieuwe burge meester de ambtsketen omhangen, na dat hij een hartelijk begroetingswoord had gesproken, waarin hij tevens enke le problemen van de gemeente schetste. Burgemeester Bos stelde in zijn rede, dat hij ook aan deze gemeente zijn beste krachten zal geven in afhanke lijkheid van God. Raadsleden, vertegenwoordigers van kerken, scholen en verenigingen spra ken de nieuwe burgemeester toe. In Herkingen was de ontvangst van de heer en mevr. Bos wel zeer spon taan. Bij aankomst voorx het pas ge reedgekomen nieuwe en zeer moderne verenigingsgebouw, werd het echtpaar Bos toegezongen door de schoolkinderen en werden bloemen aangeboden. In de zaal waren tal van bloemstukken als een hulde van de plaatstelijke vereni gingen en bedrijfsleven aanwezig. Loco-burgemeester J. Witvliet hing de heer Bos de ambstketen om en wethou der M. de Geus sprak een welkomst woord namens de raad. Burgemeester Bos sprak in dezelfde geest als bij de voorgaande installaties. Vele sprekers voerden ook hierna het woord. Wijkgebouw Groene Kruis Arnemuiden aanbesteed ARNEMUIDEN Voor rekening van de vereniging „Het Groene Kruis" en onder architectuur van de heer L. Beye te Veere is gistermorgen aanbesteed het bouwen van een wijkgebouw. Ze ventien firma's hadden ingeschreven. De uitslag was als volgt: Gebr. Jobse, Serooskerke 23.866; Fa. Boone, Arnemuiden 23.950; A. Blankenburgh, Nieuwdorp» 26.200; W. C. C. Oreel, Arnemuiden ƒ26.467; A. C. C. Polderdijk, Nieuwland 26.700; C. Priem, Lewedorp ƒ26.990; A. Hoefkens, Vrouwenpolder 27.413; Fa. P. M. van Doorn en Zn., Serooskerke 27.462; A. M. van Schaik en 't Gilde, Middelburg 27.496; D. van der Poel, Oudelande 27.499; J. K. Crucq, Arnemuiden 28.250; J. Adriaanse, St. Laurens 28.400; Fa L. de Hamer, Arnemuiden 28.472; Gevaerts en Bergshoef, Rotter dam ƒ28.955; Aannemersbedrijf J. Ver- hage, Vlissingen 29.700; D. Priem, Overzande 30.629; Fa. P. de Kam, Oostkapelle 31.499. Westkapelle Jaarvergadering V.V.V. WESTKAPELLE. De V.V.V. West- kapelle houdt op vrijdag 19 december haar jaarvergadering. Tijdens deze bij eenkomst zal afscheid worden genomen van de voorzitter, mr. M. Tydeman, we gens zijn vertrek naar Blaricum. De vergadering, die om 8 uur begint, wordt gehouden in „Kasteel Batavia". BRUINISSE De gemeenteraad van Bruinisse staat wel sympathiek tegeno ver het plan van de gemeente Ouwer- kerk om van het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe een verpleeghuis voor bejaarden of chronische zieken te ma ken. De raadsleden twijfelden echter aan de financiële mogelijkheden. Al vorens zijn standpunt definitief te bepa len zal de raad het rapport afwachten van de daarvoor gevormde commissie. De loco-burgemeester, de heer D. van den Berg deelde mede, dat de school- melkvoorziening een succes is gewor den. Aan 81 pet van de daarvoor in aanmerking komende kinderen zal schoolmelk worden verstrekt. Voorts gaf de voorzitter een toelich ting op punt vijf van de agenda; het voorstel tot aanwijzing van een plaats vervangend wethouder. Door het vertrek van burgemeester Michaelis is de ver houding in het college van B. en W, niet in overeenstemming met de rege len van de democratie. De heer D. de Koning meende, dat de heer Hoogerheide(ar) als langst zittend raadslid hiervoor de meest aangewezen persoon is. maar de heer Hoogerheide deelde mede, het wethouderschap niet te ambiëren. Met algemene stemmen werd daarop dé heer S.A. Jumelet(ch) tot tijdelijk wethouder benoemd. Het voorstel tot toekenning van een renteloos voorschot aan de speeltuinver eniging maakte de tongen los. De voor zitter meende, dat zonder toezicht, de speeltuin aanleiding zou geven tot vecht partijen. Toezicht is voor Bruinisse ech ter niet mogelijk. Ook het gevraagde bedrag is nogal hoog. Alle leden staan sympathiek tegenover de plannen van de speeltuinvereniging, maar willen de verwezenlijking daarvan overlaten aan het particulier initiatief. Om te tonen, dat de raad de tot standkoming van speelterreinen toe juicht, werd besloten, dat de gemeen te de terreinen daarvoor gratis zal afstaan en op verschillende plaatsen in het dorp zandbakken zal laten maken. In de rondvraag ontstond een uitvoeri ge discussie over een vraag van de heer Kik inzake de vele gaten in het fietspad langs de Dorpsweg, waarop ook al in een vorige raadsvergadering was geattendeerd. In deze discussie werd ook gesproken over een vraag van de heer De Koning over de egalisatie van de grond achter de bejaardenwoningen. Adverentie „OPTIEK STg.IQ6.g0iS' Van onze correspondent 's-GRAVENPOLDER. De gemeente 's-Gravenpolder gaat dit en volgend jaar de rattenbestrijding ter hand nemen. Deze mededeling verstrekte burgemees ter J. D. Jansen in de gisteravond ge houden raadsvergadering tijdens de be handeling van de gemeentebegroting voor 1959, die sluit met een tekort van 8000.—. Naar aanleiding van de begroting merkte de heer Joh. op 't Hof (ar.), op, dat hij de post voor de beplanting van enkele straten geschrapt wilde zien en zag dit geld liever besteed aan de verbetering van de buitenwegen. Deze mening werd echter niet gedeeld door de andere raadsleden. Voor het derde gedeelte van het uit breidingsplan werd grond aangekocht. De raad keurde de begroting van het B.A. goed (tekort; 26.57). Enige dis cussie ontstond over de gemeenschappe lijke regeling voor bouw- en woningtoe zicht van de zeven gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland. De heren Kopmels (c.h.) en Op 't Hof vonden dat het aan tal gemeenten teruggebracht moest wor den op vier. De voorzitter achtte dit een moeilijke opgave. De raadsleden gaven uiteinde lijk toch hun goedkeuring aan de rege ling. Een krediet werd verleend voor het plaatsen van een lantaarn in de Boom gaard-Bakkers traat. Nu voor de Bosseweide en de Raad huisstraat eenrichtingsverkeer is inge steld, is op de hoek Molendijk-Lenshoek- dijk een gevaarlijk punt ontstaan. Er zal nu een nieuwe aansluiting tot stand worden gebracht tussen de Molen- en Lenshockdijk ten zuiden van het PZEM- gebouwtje. Waarde Muziekuitvoering WAARDE. Tijdens de uitvoering van de muziekvereniging „Vooruit" heeft de voorzitter, de heer H. M. Dek in welgekozen bewoordingen hulde en dank gebracht aan de directeur, de heer P. Krijnsen en de secretaris, de heer P. M. Wondergem, die resp. 50 en 40 aar lid zijn van de vereniging en een foto ontvingen, waarop de leden van de oprichting af staan. Bloemen werden aangeboden en jeugdige muzikanten speelden „lang zullen ze leven". Op succesvolle wijze werd het stuk „Het meisje met het leeuwenjong" op de planken gebracht. SPIEGELTJE WAS NIET AFDOENDE LEWEDORP, Omstreeks vier uur gistel-middag wilde de heer H. B. uit Lewedorp met zijn vrachtauto zijn erf aan de rijksweg oprijden. Hij kwam uit de richting Goes en keek, alvorens hij naar de linkerkant van de weg draaide, door het zijspiegeltje van zijn auto. B. bemerkte niets, maar op het moment, dat hij zijn voornemen wilde uitvoeren, werd zijn auto van achteren aangereden door een personenwagen, bestuurd door de heer W. M. te Vlissingen. Het aanrij dende voertuig lieg) lichte materiële schade op. Dreischor W aterbouwkundig ambtenaar DREISCHOR. Voor de benoeming van een tijdelijk waterbouwkundig amb tenaar voor de polders Dreischor, Zonne- maire en Nieuw Bommenede is door de besturen dier polders de navolgende aan beveling opgemaakt: 1. J. J. de Wilde, Zonnemaire; 2. B. A. Mosselman, Kou- dekerke en 3. H. C. Flipse, Hansweert. In de vergadering van ingelanden van de Polder Dreischor op 19 december a.v zal de benoeming aan de orde worde* gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3