REDDINGSPOGINGEN KWAMEN TE LAAT Plumpudding bleek vies rundvlees Meer woningen nodig dan cijfers uitwijzen „Eenzijdige overeenkomst met Oost-Duitsland" Voorgangers Heerlijk bakken met appelen! Twee doden bij Bleriek DULLES ZELF NAAR PARIJS Monsterse postbode krijgt zeven jaar Vrijdag 12 décember 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Lauw antwoord van minister Van Aartsen Grotewohl in ziekenhuis Statistiek geeft geflatteerd beeld Geen <>\aet beeld Besluit stond vast DE ZAANSTREEK: Eerst de Coentunnel Belgisch vliegtuig neergestort Pag. ff Ondanks vele bedenkingen K.v.K. neemt deel in Hiltonplan Thijs de Tuinman zegt: Twee doden Treinongeluk in Engeland Moskou wordt ongeduldig en herhaalt: Los van verplichtingen MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Kroesjtsjef dreigt VONDST VAN OUDE POOLVORSER Paspoortenverzamelaar had vage motieven AUTOMOBILIST WAS ONDER INVLOED AFRO-AZIATISCHE LANDEN GEVOLGD AANNEMER MAAKTE DODELIJKE VAL Amsterdamse politie niet te spreken over justitie AppEL- BROMFIETSER GEDOOD Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. En 't is ook nog réuze gezond! Vervolg van pag. 1 Prof. inr. Rommê, de leider van de KV P-fractie, heeft nog een poging gedaan om de minister er toe te bewegen althans een tijdschema vast tê stellen voor het nemen van beslissingen voor de fiscale voorzieningen, die de begroting i960 ten goede zouden moeten komen. óór hel komende zomer reces weten we immers meer. zo was zijn redenering. Zou minister Hofstra de boel zo achterlaten Dan zou een ander ook de boel voor 1959 in orde moeten maken. Weinig fraai, zo luidde zijn slot som. Het is een volstrekt misver stand, dat de eisen op de fakkêl- dragersdag iets te maken zouden hebben met een dreigement, zo' riep vervolgens de socialistische fractieleider mr. Burger uit. De K.V.P. en de A.R. hebben het re geringsprogram verscheurd. Daar mee verviel de grondslag voor; deelneming van de -socialistische ministers aan het kabinet. De zeven punten waren alleen een poging om de samenwerking voort te zetten, aldus mr. Burger, die zijn opvat ting handhaafde dat met de beperking van de verlenging een poging wordt ge daan om de bestedingsbeperking ten bate van de beter gesitueerden op te heffen, én voor de minder draagkrach- tigen te laten voortbestaan. Heftig tumult brak er los over de vraag of mr. Burger de anti-revolutio nairen woordbreuk zuo hebben vèrweteit. Er werd gezwaaid met kranten en af en tóe ontlaadde de gespannen sfeer zich in een honend gelach. Er is heel iets anders aan de orde dan dè vraag van één of twee jaar. zo riep mr. Burger uit. Gaat men de melkprijs terugdraaien, of de suikerprijs of de tarieven van de openbare vervoersbedrij ven? Een loonronde van vijf procent al leen zou een tegemoetkoming kunnen zijn. Zijn laatste verwijt was dat de rech terzijde een crisis wil forceren en dat men daarmee toegeeft aan ,,de zuig kracht van het conservatisme". Zowel dr. Bruins Slot, de anti-revolutio naire fractievoorzitter, als de chr. hist, fractieleider dr. Tilanus gaven te ken nen dat zij geenszins een crisis wensten te forceren, maar slechts in 1959 de si tuatie opnieuw wilden beoordelen. De Kabinetten, die voorheen zijn af getreden wegens gebrek aan over eenstemming met de meerderheid van de Tweede Kamer: 1. ministerie De Kempenaer Donker Curtius 1 november 1849. 2. ministerie Van der Brugghen 18 maart 1858. 3. ministerie Van Zuylcn van Nijevelt Loudon 31 januari 1862. 4. ministerie Fransen van de Putte 1 juni 1866. 5. ministerie Van Zuylen van Nijevelt Heemskerk Azn. 4 juni 1868. 6. ministerie Thorbccke III 6 juli 1872. 7. ministerie De Vries Fran sen van de Putte 27 augustus 1874. 8. ministerie Van Lyrtden van Sandenburg 23 april 1883. 9. ministerie Van Tienhoven 9 mei 1894. 10. ministerie De Meester 11 februari 1908. 11. ministerie Colijn 8 maart 1926. 12. ministerie Colijn II 31 juli 1935. 13. ministerie Colijn V 10 aug. 1939. Afgetreden wegens gebrek aan overeenstemming met de minder heid van de Tweede Kamer: 1. ministerie Drees Van Schaik 15 maart 1951. (aftreden mr. Stikker, omdat de fractie van de V.V.D. het ver trouwen in het kabinet opzegde.) Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Minister Van Aart sen zal zich ..zo spoedig mogelijk" over de verhoging van de Belgische Rijnvaartpremies in verbinding stellen met zijn Belgische ambtsgenoot. Ook de bezwaren van Amsterdam zullen dan onder de aandacht van de Belgi sche regering worden gebracht. Dat is het weinig dynamische ant woord van de minister op de vraag van de Amsterdamse Kamer van koop handel om ..krachtig stelling te ne men" tegen de verhoogde premies. De Kamer had tevens gevraagd om ..pas sende maatregelen van overheidswege", indien de verhoging zou worden door gevoerd. 'In Amsterdamse havenkringen is men van mening dat de premies, die de Bel gische regering voor de Rijnvaart op Antwerpèn verstrekt, de Amsterdamse haven nadeel toebrengen. BERLIJN (Reuter) Premier Gro tewohl van Oost-Duitsland zou volgens het Westberlijnse blad B.Z. in het re geringsziekenhuis van Oost-Berlijn zijn opgenomen. Vorige week is gemeld dat Grote wohl vrij ernstig ziek was. Maandag verscheen hij echter toch in de Volks- kammer, het Oostduitse parlement, om zijn nieuwe kabinet voor te stellen. B.Z. weet te melden dat de premier énkele malen tijdens de vergadering door een dokter is behandeld. De Oost- jduitse veiligheidsdienst schijnt niet te hebben., toegestaan Grotewohl op te «e- men in het universiteitsziekenhuis van Oost-Berlijn. Van een onzer verslaggevers CULEMBORG Krotbéwórters worden de dupe van geflatteerde cijfers, zei gisteren iemand in een vergadering van eèn paar honderd mensen die allemaal werken aan het lenigen van de woningnood. Volgens de officiële gegevens lêldé Gelderland op 1 januari van dit jaar negen gemeenten zonder een statis tisch woningtekort. De werkelijkheid is een heel andere, zo bleek gisteren weer eens. Voorzitter E. J. van Snankeren sprak over ,,het leggen van een rookgordijn, als gevolg van een bijzonder eenzijdige voorlichting, met een kwalijke conclusie". Hedel heeft nog steeds 99 noodwo ningen anno 1945. dat is vijftien pro cent van zijn hele voorraad. Herwij nen telt 152 dijk-krotwoningen. Culêm- borg aldus zijn burgemeester heeft statistisch gezien zelfs woningen te over. maar wij hebben nog altijd 524 woningzoekenden, zeventig onbe woonbaar verklaarde woningen en 151 van dezelfde soort op de nominatie. Gezien tegen deze achtergrond kreeg het betoog van proJ'. mr. A. Klpyn. burgemeester van Meppel en hoogleraar aan de Nêderlandsche Economische Hoogeschool te Rotter dam. extra accent. Zelf noemde hij ziin beschouwing die „van een twij felaar. die statistische cijfers met arg waan benadert". Do bepaling van het statistisch wo ningtekort in Nederland is een sta- tistische krachttoer geweest, zei hij, maar zij gééft geen exact beeld van de bestaande woningbehoefte en -nood Zij gaat voorbij aan typisch mense lijke facetten, omdat zij geen reke ning houdt met de kwaliteit van de huizen, de uitgestelde huwelijken, ver vanging van krotten en de wens tot interlokale migratie. Zonder woningtekort zou het vesti gingspatroon van Nederland er op het ogenblik heel anders uitzien. Massa's mensen wonen namelijk op een ver keerde plaats, maar zij blijven in het statistisch woningtekort buiten schot. Met het trekken van conclusies uit de officiële gegevens moeten we daar om zeer voorzichtig zijn. Spreker zou zelfs willen adviseren, het statistisch woningtekort buiten beschouwing te laten bij het toewijzen van dc wo ningcontingenten aan de gemeenten. Een werkelijke woningpolitiek zal van deze cijfers slechts weinig kun nen profiteren. Er zou een systema tisch, gemeentelijk te voeren, woning- onderzoek moeten komen. Pas dan zal blijken, zo besloot prof. Kleyn, dat de behoefte aan huizen veel gro ter is dan het statistisch tekort wil doen gelóven. I laatste vroeg zich af hoe minister Hof- 1 stra. als hij zo weinig zekerheid had, zijn begroting voor dit jaar had kunnen opstellen. Het werd ten slotte een heen en weer praten. Minister Hofstra ging eigenlijk niet meer in A>p het voorstel van dr. Tilanus om nog eens overleg met de vaste commissie te plegen. Ik wil het alleen als er kans is op een overeen stemming, zei hij. De minister-president kwam tenslotte uitleggen hoe het de laatste dagen was gegaan: dinsdagochtend is er nog een buitengewone kabinetsraad gehouden en daarin had minister Hofstra al laten weten dat hij het onaanvaardbaar zou laten horen. Afgesproken werd dat hij het niet in eerste instantie (dus diezelfde dag nog) zou uitspreken, omdat hét dan de vorm van een politiek dreigement zou kunnen aannemen Ook ontkende hij dat de fractie van de Partij van de Arbeid druk op de sociai- listische ministers zou hebben uitge oefend. Er bestond in het Kabinet over eenstemming over de wenselijkheid dat de belastingverhogingen twee jaar moés ten worden verlengd, maar niet over de vraag of hierbij de kabinetskwestie móést worden gesteld. Prof. mr. Oud bracht nog ter sprake wat er nu zou moeten gebeuren: onmid dellijk een nieuw kabinet vormén met nog ruim een jaar vol verkiezingsrumoer voor zich, of zou er een rompkabinet moeten komen dat aan de Koningin de voordracht doet de Kamer te ontbinden, zodat vervroegde verkiezingen kunnen worden gehouden. Dr. Drees wilde hierop echter niet ingaan. Het ligt niet op mijn weg om in te gaan op de verdere gang ^an zaken, zo was zijn iaatste woord. Ten langen leste kwam de Kamer tot de stemmingen over de motie en het amendement. Beiden werden met een ruime meerderheid aangenomen bij hoof delijke stemming, op uitdrukkelijke wens van de socialisten. Het slot was dat minister Hofstra schorsing van de be raadslagingen over het wetsóntwerp vroeg, wat geschiedde. Dr. Korténliórst deelde nog mee dat hij zich met de mi nisters zou verstaan om te onderzoeken of de Kamer haar begrotingswerk maCn-i dag z,al kunnen voortzetten. Eigen nieuwsdienst ZAANDAM. Nadat Amsterdam mi nister Van Aartsen bad gevraagd de bouw van de IJtunnel voorrang te ge ven boven die van de Coentunnel. heeft ook de Zaanstreek een uitvoerig adres aan de minister van verkeer en wa terstaat gericht. Daarin vragen de adressanten negen Zaanse gêraeen-- tebesturen. de Kamer van koophandel en het Industrieschap op hun beurt om voorrang voor de Coentunnel. De Coentunnel is volgens adressanten het sluitstuk van de ringweg rond Am sterdam en voert het voor Amsterdam bestemde verkeer zo aan. dat een ge leidelijke afsplitsing naar de verschil lende stadsdelen mogelijk zal worden. Het werk aan de Coentunnel vergt ternauwernood sloping van gebouwen ol inrichtingen: bij de bouw van de IJtun nel is het tegendeel het geval. De bouw van de Coentunnel vergt volgens adressanten ook een veel lage- 1 re investering dan de IJtunnel. Boven dien zou de Coentunnel zijn functie al kunnen uitoefenen, zonder dat ten zui den van het Noordzeekanaal allerlei aan- voerwegen worden aangelegd. Ook dat g voor dc IJtunnel niet op. MOSKOU (Reuter) Een vliegtuig van de Belgische Zuidpoolexpeditie is in het bergachtige gebied van Koningin Maudland neergestort. Twee Russische vliegtuigen zijn vertrokken om de be manning te redden. Volgens het Russische persbureau Tass zullen de reddingsvliegtuigen eerst naar Mawson vliegen, de Australische basis in het Zuidpoolgebied. Mawson ligt on geveer 1400 kilometer van de plaats waar het Belgische vliegtuig is neerge stort. In Mawson zal worden bijgetankt voor dat de Russen verdér vliegen. AMSTERDAM Ondanks de beden kingen van vele leden, heeft dé Am sterdamse kamer van koophandel gister middag besloten voor maximaal hon derdduizend gulden deèl te nemén in het aandelenkapitaal van de Amsterdamse Hilton hotelmaatschappij n.v., voor zo ver hêt nodige kapitaal niet van andere zijde bijeen wordt gebracht. Een van de tegenstanders van het be sluit was de heer Staal, directeur van hotel Krasnapolsky, die zei te spreken namens het horecabedrijf le Amster dam. Hij kritiseerde de ongekende over heidssteun voor het hotelplan en wees op de omstandigheid dat de kapitaal- en kredietverstrekkers geen invloed op de exploitatie kunnen oefenen. De heer Staal drong er bij de kamer op aan, dat in het algemeen zal worden geprobeerd kredietfaciliteiten van de overheid te verkrijgen opdat ook de Nederlandse ondernemers voor nieuw bouw en uitbreiding kredieten kunnen opnemen, die hun door het gewone bankbedrijf niet worden verleend. Advertentie Fakkeldragersdag MANCHESTER (Reuter) Twee men sen zijn om het leven gekomen en dertig gewond bij één merkwaardig ongeluk tussen Liverpool en Manchester. Een personentrein reéd op een gróte grijper die van,ëèp kraan was afgevallen en op de spoorbaan was terechtgekomen. Ver scheidene rijtuigen ontspoorden. Evén later reed een tweede personen trein op de ontspoorde wagons van de eerste in. Nog drie uur na het ongeluk warén dè reddingsploegen bezig met het zoeken naar slachtoffers. Van tien van dé ongèveer dêrtig gewonden is de toe stand ernstig. De spoorlijn is geheel gestremd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tot zeven jaar ge vangenisstraf mét aftrek hééft de Haag se rechtbank de 46-jarige Monsterse postbode G. V. veroordeeld, die op 2 april zijn echtgenote van het léven zou hebben beroofd. De officier van justitie had wegens doodslag tien jaar met af trek geëist maar de rechtbank kwalifi ceerde hét feit als zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende. V. had zijn vrouw met een hamer op hfe4 hoofd geslagen, terwijl zij op de zol dertrap .stond. Zij was op de grond ge gleden en gaan gillen waarop haar man haar de keel had dichtgeknepen, hel- gêér. de dood veroorzaakte. V. heeft volgehouden dat hij niet de opzet heeft gehad zijn vrouw te dóden en dat hij er zelf ontsteld van is ge weest. Van onae correspondent LONDEN De heren van het Kremlin zijn van mening dat het Westen niet vlot genoeg reageert op de Russische nota over Ber lijn en hebben hun ongenoegen daarover gisteren in een door het persbureau Tass verspreide verklaring kenbaar gemaakt. Zij her halen daarin het dreigement dat de Sowjetunie eenzijdig een overeen komst met de Oostduitse volksrepubliek zal sluiten, wanneer het Westen onwillig blijft en niet wil ingaan op de Russische plannen. Deze plannen (om van West-Berlijn een „vrrje stad" zonder eigen verbindingen met West-Duitsland te makenl zijn pas twee weken geleden bekend gemaakt en hoewel het Westen er nog niet officieel op heeft gereageerd, is reeds uit alles ge bleken, dat hel ze van de hand zal wijzen. In de Russische verklaring wordt ge constateerd dat het Westen ook geen be langstelling schijnt te hebben voor een zakelijke bespreking Van de Russische plannen. „Wanneer de Verenigde^ Staten, Groot-Britannië en Frankrijk niet met de Sowjetunie wensen mee te werken aan het tot' stand komen van een oplossing van de kwestie-BerJijn. dan blijft ons niets anders ever dan ons los te maken „,-.,^„„0 van de verplichtingen die op ons rusten M AKI li LAIN A-KOKLKb als bezettende mogendheid en een over eenkomst in die zin te sluiten met de regering van de Oostduitse volksrepu bliek." Overigens is de Sowjetunie, zo blijkt uit de verklaring, bereid om een vier- mogendhedenconferentie te houden die zou kunnen leiden tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, maar Rusland zal niet bereid gevonden kun nen worden om achter de rug van de Duitsers om over hereniging van Duits land te praten. Van vrije verkiezingen^in geheel Duitsland, zoals het Westen eist, wil Moskou niets weten. In Washington zowel als in Londen circuleren ondertussen geruchten dat het Westen bereid is met de Sowjetunie over de toekomstige status van West-Berlijn te onderhandelen. Noch het State deparl- ment noch het Foreign office wilaén zich over deze geruchten uitlaten. De juist heid ervan werd in elk geval niét onl- 1 kend. Advertentie AMSTERDAM. Tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk en met aftrek van voorar rest heeft de officier van mstitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Abspoel, gisteren geëist tegen de 29- jarigê L.P.B. Hij wordt m-van ver dacht op geraffineerde wijze ver scheidene mensen hun paspoort af handig te hebben gemaakt. Hoewel de man zelf verklaarde, dat e. zekere dr. René Berg van een gro- Zwitscrse industrie de paspoorten voor rnr.ig sr:i'n per stuk wilde ko pen. achtte de officier de juiste beweeg redenen van verdachte zeer vaag. Voor een liaan De verdachte was als volgt te werk gegaan: met een advertentie had hij sollicitanten opgeroepen voor de func tie van particulier chauffeur. ~>e solli citanten moesten in hêt bezit zijn van ee.i paspoort. Dat paspoort moestén zij afstaan ..voor het inwinnen van infor maties". Een kennis van B.. die als ussennersoon op zou treden, rook lont en waarschuwde de politie. De president, mr. J. Knottenbelt, zei niet te begrijpen waarom verdachte, die nog nooit met de justitie in aanra- kine was geweest en niet slecht bij kas ais, tot deze praktijken was gekomen. Do officier van justitie wilde, mede ge zien hêt straffeloos verleden van ver dachte. geen |goge straf eisèn. MÜNCHEN (A.P.) „Een poging van het Westen om zich met geweld een weg te banen naar het geïsoleerde West-Berlijn betekent oorlog met de Sowjetunie", heeft Kroesjtsjef ver klaard in een vraaggesprek met de Süddeutsche Zeitung. Hij voegde er aan toe, dat hij niet geloofde dat het Westen bereid was een oorlog over Berlijn te riskeren. Eigén nieuwsdienst EMMEN. Dé automobilist G. de L. uit Fmmén, die vorige week zater dag te Emmer Compascuum op de weg langs Kanaal A éen ongeluk veroorzaak te, waarbij motorrijder J Dokter werd gedood en diens vrouw ernstig werd ge wond. is gearresteerd. Gebleken is, dat de man ondér invloed van sterke drank zi' auto bestuurde. Zonder enige nood zaak was hij plotseling op de linker weg- helf* gaan rijden. Eigen nieuwsdienst VENLO De 47-jarige mevrouw A. Weijers-Brouwers uit Bleriek is gister morgen op de Meielseweg te Asten om het leven gekomen, toen zij met haar auto slipte en tegen een langs de weg Staande boom reed. Aan de Blerickse zijde van de brug Venlo-Blerick is gisteravond de 72-jarige H. Pauwels op zijn fiets aangereden door een personenauto. De oude man, die geen voorrang had verleend, was op slag dood WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles zal aan het hoofd staan van de Amerikaanse delegatie naar de Atlanti sche conferentie te Parijs die volgende week begint en waarop o.a. de kwestie- Berlijn zal worden besproken. Men weet echter nog niet wanneer de minister het Walter Reed hospitaal zal mogen verla ten waar hij wordt verpleegd wègens een ontsteking in de buikholte. De Atlantische bondgenoten zullen op die conferentie proberen een gezamen lijke politiek te vinden tegenover de Russische plannen. Men verwacht éch ter niet dat men verder zal komen dan het formuleren van enkele zeer algeme ne richtlijnen. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Een groot conservenblik dat de Engelse poolvorser John Ross in 1829 in het noordpoolgebied aantrof Werd gisteren samen met verscheidene i andere stokoude blikken levensmidde len opengemaakt in Leatherhead. Men dacht dat het blik, dat déél uit maakte van de voedselvoorraad die sir Edward Parry in 1823 meenam op een ontdekkingsreis, plumpudding bevatte. De teleurstelling was groot. Niet alleen zat dat heerlijke kerstgebak er niet in maar de brokken rundvlees die wel de inhoud vormden waren bedorven én verspreidden een kwalijke reuk. dat afkomstig was van de voorraad EUROMARKT DOOR leeftocht van Ross zelf. Toen gevraagd werd of mén het schaap vlees zou kun. nen eten zonder er nadelige gevolgen van te ondervinden antwoordde een van de deskundigen die de blikken hadden geopend: „Dat hangt er van af. Wie honger heeft zal het gerust kunnen eten Maar niemand bleek veel trek in .schaapvlees te hebben. Een blik chocola uit 1915 ging met een GEEN ANIMO Niemand van degenen die de „plechtige" opening van de blikken levensmiddelen bijwoonden op uitnodiging van een laboratorium voor onderhoek van ver duurzaamde levensmiddelen waagde het dat rundvlees te proeven. Het zag er nog nauwelijks als vlees uit. Een vormloze grauwe massa was het ge worden. Geen wonder, want het blik was dooi de schenkster jarenlang als huipstoépje gebruikt. Die schenkster, mej. Joan McNeel Caird, een afstammelinge van Ross. vertelde: „Ik heb het blik jaren lang gebruikt als afstapje". De drempel van haar buitendeur lag wat hoog boven de grond. Andere blikjes hadden het bederf beter geweerd. De inhoud ervan bleek nog eetbaar te zijn. Zo bijvoorbeeld het uit RM9 stammende gebraden schaapvlees, plof open toen de blikopener er in was gezet. De eerste die proefde van de chocola zei: „Lang niet gek." De andere proevers beaamden dat oordeel. De in houd smaakte in ieder geval nog naar chocola. Er was ook een blik plumpudding uit 1900. Het was meegeweest met een ex peditie dóór tropische oerwouden. Dé verwachtingen van de inhoud waren dan ook niet hoog gespannen. Toch viel die plumpudding de proevers mee. Er waren er zelfs die vaker dan één keer ervan proefden. HOOGLAND <ANP> - De 32-jarige aannemer G. Schoonderbeek uit Hoog- lanc" is woensdagmiddag van het dak van een zeven meter hoog kippenhok ge vallen, waarop hij aan het werk was. Hij werd door zijn val zo ernstig ge it ond, dat bij ter plaatse is overleden. KAIRO (AP) Veertig Aziatische en Afrikaanse landen gaan tegenover de Europese economische gemeen schap (Euromarkt) een eigen econo mische organisatie stellen om een sterkere positie te krijgen. Daartoe strekkende besluiten werden gisteren in de slotvergadering van de conferentie van die landen met algeme- jne stemmen aangenomen. Zij voorzien in: 1. oprichting van een organisatie die de naam Afrikaans-Aziatische organisa tie voor economische samenwerking zal krijgen, 2. samenwerking met de Economische organisatie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFEi, een orgaan van de Verenigde Naties. Een raadgevende commissie moet de oprichting van de te stichten organisa tie voorbereiden. De voorlopige zetel zal Kairo zijn. In de raadgevende com missie zijn de volgende e' landen ver tegenwoordigd: dc Chinese Volksrepu bliek. Ethiopië, Ghana, Indië, Indone sië, Irak. Japan, Libye, Pakistan, de Soedan en de Verenigde Arabische Re publiek, De commissie moet in samen werking met de secretaris-generaal van de organisatie een ontwerp-handvest cn ontwerp-slatuten opstellen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdam se politie acht zich in het onderzoek naar de handel in marihuana belem merd door de rechtbank. i Dit blijkt uil het dezer dagen vér- schenen jaarverslag' van de Amster damse politie over 1957. Daarin wordt uitvoerig en in kritische zin aan dacht besteed aan een aantal vonnis sen, waarbij rokers van marihuana- sigaretten werdén vrijgesproken. De rechtbank kon niet meegaan met de opvatting van de olficiêr van justitie dat roken valt onder het in de opium wet voorkomende begrip „aanwenden". Welke juridische motiêvèn hierbij heb ben gegolden is heel moeilijk uit te ma ken. aldus het jaarverslag van de po litie, maar naar onze mening was het toch zo. dat de rokers op het moment dat zij een marihuana-sigaret rooktén in het bezit waren van marihuana en dat het woord ..aanwendén" min of meer buiten het geding stond. Nutteloos Dat door deze uitspraken van de rechtbank hel onderzoek naar handela ren in marihuana moeilijker is géwor den. zal wél begrijpelijk zijn, aldus het verslag. Het hêefi vrijwel geen zin 1 meer de rokers als uitgangspunt voor j oen onderzoek te gebruiken. Zij beroepen zich nu, zo stelt de politie spijtig vast, op de door de rechtbank gedane uit spraken en zeggen „We hebben niets met u te maken, want hetgeen wij doen, is niet strafbaar bevonden". Liclite straf De kritiek van de politie beperkt zich niet tot de vrijsprekende vonnissen van de rechtbank in marihuanazaken. Naër aanleiding van de veroordeling van éeil handelaar in marihuana merkt de ver slaggever nl. op: „Hij kwam er bij de rechtbank ook al zeer genadig af en hoorde een vonnis tegen zich uitspi eken van zes maanden gevangenisstraf, on danks het feit dat hij al twee r.-.aal voor overtredingen van de opiumwet was veroordeeld en wel de tweede maal tot acht maanden gevangenisstraf". PANNEKOEKEN. 's-HEERARENDSKERKE CA.N.P.) Bii hel oversteken van de rijksweg le 's-Heerareiidskèrke is giste:middag cic 49-jarige A. B. uit Heinkenszand met zijn bromfiets door eèn personenauto gegre pen en op slag gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7