Kwestie - Berlijn vormt hoofdschotel overleg Zaakgelastigde moet zelf kachel stoken Amerika is garant voor status quo Nw.Guinea israëiTweert duitse films Boekverkopers achter beleid van bestuur Ministersconferentie van Navo Begroting E.E.G. moet omlaag NOBELPRIJZEN UITGEREIKT, MAAR PASTERNAK ONTBRAK Ned. legatie in Peking geboycot Na 10 jaar reden tot feest geen FRANSE COMMUNISTEN ZONDER GELDBRONNEN Dinsdag opening Andere kwesties Franse studenten demonstreren tegen Pinay mag met meer CYPRUS IN PARIJS GROTTEN ONTDEKT IN BELGIË Egypte vliegen op Tunesië CHEF-PSYCHOLOOG SCHNEIDER GAAT DE CEL IN V.S. krimpt luchtmacht op Formosa in Volhardend inbreker hoort zes jaar eisen Regering Luxemburg ten val gebracht Minister Luns steunt plan voor internationaal congrescentrum Wielrijder gedood Drie Amsterdamse artsen verliezen proces Maar situatie blijft onduidelijk (radio Westen moet vrij Berlijn waarborgen Donderdag 11 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie Van onze correspondent PARIJS Wanneer alles gaat zoals men hoopt zal minister Dulles genoegzaam hersteld zijn van zijn ziekte om zondagmiddag op de Quay d'Orsay de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland, Duitsland en de Verenigde Staten bij te wonen. Het zou een tegenvaller zijn wanneer hij niet zou kunnen komen, te meer omdat de desbetreffende landen het nog lang niet eens zijn over het gevolg dat zij zullen geven aan de Russische nota van 27 november over de toekomstige status van Berlijn. Vandaar ook dat men het be treurt dat bondskanselier Aden auer waarschijnlijk niet, zoals eerst zijn plan is geweest, in staat zal zijn naar Parijs te komen. Het Duitse standpunt is overigens be kend. a Men wenst de kwestie-Berlijn ge seheiden te houden van de kwes tie van hereniging van Oost en West- Duitsland; Men wenst niet op de Russische nota in te gaan alvorens Rusland de ultimatieve vorm ervan heeft terug genomen. De Engelsen zijn daarentegen echter van oordeel dat men de deur in ieder geval op een kier moet laten voor moge lijke onderhandelingen. Frankrijk schijnt evenmin als Duitsland iets te gevoelen voor onderhandelingen met het zwaard van Damocles van een Russisch ultima tum boven de conferentietafel. Uit pres- tige-overwegingen zou Amerika zich bij dat voorstel willen aansluiten: Dulles moet echter van oordeel zijn dat men geen gelegenheid tot het vinden van een vreedzame oplossing voor een probleem dat nu eenmaal vroeg of laat opgelost Herziening sulfietverbod (in gehakt) mogelijk UTRECHT (ANP) De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal zich nader beraden over zijn verbod tot het verwerken van sulfiet in gehakt. Door het toevoegen van sulfiet behoudt het gehakt een frisse kleur. Volgens de voorzitter van het Prudukt- schap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, die dit gistermorgen in Utrecht heeft meegedeeld, hebben enkele be stuursleden van het produktschap de minister duidelijk gemaakt, dat argu menten als misleiding van het publiek en schadelijkheid voor de gezondheid onvoldoende zijn voor de motivering van een verbod. moet worden, mag laten voorbijgaan. Zaterdag zuilen de deskundigen van de verscheidene landen op de Quai d'Orsay samenkomen teneinde de besprekingen van zondag voor te bereiden. Het staat overigens nog niet vast of het antwoord aan Moskou gezamenlijk zal worden gegeven, dan wel door elk van de landen afzonderlijk. 3P DINSDAG wordt de ministerconfe rentie van de Navo geopend; daar zal het gebruikelijk jaarlijkse overzicht worden gegeven, de plannen voor de defensie voor het volgende jaar zullen worden vastgelegd en natuurlijk zal men het ook hebben over het Franse plan voor een interne reorganisatie van de Navo op politiek en economisch gebied. Daarbij zouden dan Frankrijk met Enge land en Duitsland een belangrijker plaats willen gaan innemen. Daar Frankrijk op militair gebied nog steeds een zwakke broeder is, ligt het voor de hand dat de meeste landen zich sterk zullen verzetten tegen een leiding van drie of vier ande ren waarin ook Frankrijk betrokken is. NATUURLIJK zal men het ook over Cyprus en over Berlijn hebben- Zo als gewoonlijk zal men van de aanwezig heid van de ministers in Parijs profiteren om andere bijeenkomsten te houden. Maandagochtend: Raad van ministers van de O.E.E.S.-landen en van de Raad van Europa, maandagmiddag: Raad van ministers van de Westeuropese Unie. Er gaan geruchten dat Engeland ter bijeenkomst van de O.E.E.S. een „specta culaire beslissing" ten aanzien van de Vrijhandelszone zal willen mededelen Engeland schijnt die kwestie belangrijker te vinden dan die van Berlijn. Mogelijk, ook dat het een verband tussen de op lossing van de problemen, voortvloeiendKoning Gustaf Adolf van Zweden reikte uit beide punten, wil leggen. I in het concertgebouw van Stockholm Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het is de eenstem mige mening van de Raad van Mi nisters van de Europese economische gemeenschap dat er aanzienlijk op de begroting van de Europese organen moet worden bezuinigd zei gistermid dag staatssecretaris drs. Van der Beugel in de Tweede Kamer. Op de Nederlandse begroting is voor de E.E.G. 5 miljoen uitgetrokken, maar zoals de E.E.G.-begroting nu luidt zou deze bijdrage meer dan 10 miljoen moeten bedragen. Daarom zal er aanzienlijk moeten worden be snoeid, zelfs als men zich dan niet zou kunnen houden aan het tijd schema van de begroting. Het is niet de bedoeling om de Europese organen af te remmen of te beïnvloeden. Er zal volgens drs. Van der Beugel ook worden bezuinigd op het secretariaat van de Raad van Mi nisters, bij wijze van voorbeeld. Over de salarissen zei drs. Van der Beugel dat men niet zal kunnen af wijken van de regeling van de K.S.G., of er voor de E.E.G. en Euratom salarisregelingen komen of niet. De Engelse uitvoer had in november een waarde van 304 miljoen, de in voer van 313 miljoen. Het invoerover schot van 9 miljoen was op een na het kleinste voor een maand in 1958. MINISTER LUNS: DEN HAAG. Gisteren was het tien jaar geleden dat de universele verklaring van de rechten van de mens door de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties werd aangenomen. Er is vooralsnog geen reden om die gebeurtenis uitbundig te vieren, zei minister Luns giste ren in de Tweede Kamer in een beschouwing, die hij aan dat feit wijdde. Geconstateerd kan worden, aldus de minister, dat vele jonge landen de verklaring in hun constitutie pogen na te streven en ook elders ziet men de invloed van de verklaring. Daartegenover staat evenwel de flagrante schending van dezelfde ver klaring in gro te delen van de wereld. Minister Luns zei daarbij te doelen op bijv. de gebeurte nissen in Hon garije en de positie waarin miljoenen verkeren in Oost-Europa. Het schandalige optreden van Indonesië is evenzeer in volstrekte tegenspraak met de verklaring van de rechten van de mens. Bezinning op de doelstelling van de verklaring is nodig, zo besloot minister Luns zijn beschouwing. De aanvaarding van de verkla ring tien jaar geleden is gister middag in Utrecht op een nationale bijeenkomst herdacht. Staatssecre taris Veldkamp hield er een rede. MIN. LUNS STOCKHOLM (Reuter) Drie Russen, drie Amerikanen, een Engelsman en een Belg hebben gisteren hun Nobel prijs in~óntvangst genomen. Een vier de Rus, de schrijver Boris Pasternak, die was onderscheiden met de Nobel prijs voor letterkunde, maar die prijs had geweigerd, ontbrak. Van onze correspondent PARIJS. Tienduizend Parijse studenten en hun professoren hebben gistermiddag twee uur lang op de Boulevard St.-Michel gedemonstreerd tegen de onvoldoende huisvesting van middelbare scholen, collegezalen en laboratoria. Ook in andere Franse steden met name te Rijsel, Grenoble, Straatsburg', Marseille en Clermont- Ferrant is bij het onderwijs ge staakt. Te Parijs droegen de studenten gro te spandoeken met zich mee waarop slogans stonden als: geen sardineblik jes maar laboratoria! Pinay, geef cen ten! e.d. Ook waren de uitroepen niet van de lucht: Wij hebben niets aan be loften, maar willen daden, Pinay is een bedrieger, wèl gevangenissen bouwen, maar geen lycea! Natuurlijk moest Pinay het ontgelden omdat hij als minister van financiën de kredieten voor het hoger Onderwijs heeft moeten verlagen. Rustig verloop De meeting had een bijzonder rustig verloop. De studenten hadden zelf een ordedienst ingesteld die de zaak binnen redelijke banen hield. De Parijse poli tie had men wijselijk een eind uit de buurt in reserve gehouden. Het verkeer had reeds dinsdag de raad gekregen het Quartier Latin te mijden. Er waren ook verscheidene sprekers, die van een balcon van het huis van de nationale studentenfederatie vlak bij het Panthéon af de betogers toespra ken. Een van hen had een goed argu ment: Men spreekt veel over de groot heid van Frankrijk. Ik heb maar één antwoord: Frankrijk heeft sedert 1934 geen enkele Nobelprijs voor wetenschap pen gekregen. Prins Fahd al FeisaI, burgemeester van Ryiad in Saoedisch Arabië is op zakenbezoek in Nederland. Zijn Am sterdamse collega, burgemeester Van Hall, heeft hem een prettige ontvangst bereid en hij had ook een cadeau voor de prinselijke burgemeester, een mooi fotohoek van Amsterdam. De heer in het midden is de tolk. Hij vindt ook kennelijk het boek wel mooi. LONDEN (Reuter) Van de Atlanti sche conferentie die deze maand te Pa rijs zal worden gehouden, zal gebruik worden gemaakt, zo deelde premier Macmillan gisteren in het Lagerhuis mee. om een nieuwe poging te onderne men tot oplossin* van de kwestie-Cy- prus. ..Ik bén er zeker van", zei de premier, ..dat deze poging alle kans heeft, met succes bekroond te worden" LUIK (Reuter) Bij Hampteau aan de Ourthe. een zijriviertje van de Maas, Een vliegtuig van de Misrair dat hebben Belgische onderzoekers een paar woensdag op het vliegveld van Tunis zeer uitgestrekte grotten ontdekt. Door was aangekomen is onmiddellijk nadat een ervan liep een onderaardse rivier, de passagiers waren uitgestapt weer.De grootste grot had een hoogte van vertrokken. vijftig meter. TUNIS (Reuter) De regering van Tunesië heeft de Egyptische luchtvaart maatschappij Misrair verboden de dienst tussen Kairo en Tunis nog langer te blijven uitvoeren. Eigen nieuwsdienst Üementszetels betekent voor de partij da er tc H,| J-, ee.n maandelijkse strop van ongeveer 40 F ARIJS. riet ödst de communis-1miljoen frsncs tische partij in Frankrijk thans in elk opzicht bijzonder slecht. Niet alleen Krant «Inurder heeft zij op tien na al haar zetels in de Nationale Vergadering verloren, Het zondagsblad van de partij, Huma- maar daardoor tevens een belangrijk I nité-Dimanche, zal voortaan 40 francs deel van haar inkomen. De commu-1 ^sten, een prijsstijging van tien francs. nistische afgevaardigden hebben na melijk steeds een gedeelte van hun vergoeding als parlementslid in de partijkas gestort. Gisteren bekende het partijbestuur in een verklaring op de voorpagina van de THumanité: Deze bijdragen vormden een belangrijk middel in de ontwikke ling van de activiteiten en de propa ganda van de partij Ingrijpende bezui nigingsmaatregelen zijn onvermijdelijk, aldus hel bestuur van de communisti sche partij. Het verlies van zoveel par- Drie provinciale dagbladen van de par tij, met een gezamenlijke oplage van een kleine 120.000 exemplaren zullen verdwijnen. Dit alles is het gevolg van de hoogst onrechtvaardige kieswet, zegt het partijbestuur. Verder is het ontslag aangekondigd van een onbekend aantal personeelsle den van de communistische partij. Alle communisten en sympathiseren- den in het land worden dringend opge roepen nieuwe bronnen van inkomsten te zoeken om de partij te helpen haar Strijd voort te zetten. BONN (Reuter). De 39-jarige Robert Schneider, de Oostenrijker, die het in Bonn wist te brengen tot chef psycholoog van de Westduitsestrijd- krachten, is wegens oplichting veroor deeld tot een gevangenisstraf van 46 maanden. Hij had zijn hoge betrek king verworven op grond van ver valste papieren. Sinds het einde van de oorlog had hij zich, naar hij zelf vertelde tijdens zijn zeer langdurige proces, voortreffe lijk in het leven weten te houden als arts, kruier, los werkman, musicus, theo loog, havenarbeider en huisleraar. Toen de opbouw van het Westduitse leger begon, in 1955, deed hij zich voor als psycholoog en kreeg een post als officier van gezondheid bij de keuring van recruten. Spoedig daarop werd hij bevorderd tot chef-psycholoog. De keu- ringsmethoden die hij invoerde werden gebruikt bij de keuring van 80,000 van de 100.000 man die onder de wapenen waren op het ogenblik, dat men achter Schneiders bedrog kwam. In 1956 wérd hij gearresteerd. TAIPEH (UPI) De sterkte van de Amerikaanse luchtmacht op For mosa wordt op het ogenblik vermin derd. Men acht de spanning in dit gebied kennelijk afgenomen. In een officiële bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel wordt gezegd dat de inkrimping kan worden uitge voerd, gezien hel verbeterde defensieve vermogen van de Chinese nationalisten. Nadat de communisten de bombarde menten op Quemoy en andere nationa listische eilanden voor de kust van het Chinese vasteland deze zomer hadden hervat, hebben de Amerikanen aanzien lijke militaii'è versterkingen naar For mosa gezonden. De afgelopen dagen zijn ten minste vijftien grote tankvliegtuigen en tien tvansporttoestellen uit Formosa in Ho- noloeloe aangekomen. Op een basis van de Amerikaanse luchtmacht in Califor nia is een squadron Starfighters terug gekeerd na een verblijf van ruim drie maanden op Formosa. de prijzen voor scheikunde, natuur kunde en geneeskunde uit, en in de aula van de universiteit van Oslo ont ving de Belgische pater George Pire, gekleed in witte pij, de prijs voor de vrede van Gunnar Jahn de voorzitter van het Noorse Nobelprijscomité. De onderscheidenen die in Stockholm hun prijs ontvingen waren de Engels man dr. Frederick Sanger, die de prijs voor scheikunde won. de Rus sen dr. Pavel Tsjerenkof, dr. Igor Tamm en dr. Ilja Frank, die de prijs voor natuurkunde deelden, en de Ame rikanen dr. George Beadle, dr. Ed ward Tatum en dr. Joshua Leder- berg. die samen de prijs voor ge neeskunde behaalden. Weigering doet geen afbreuk De secretaris van de Zweedse akade- mie, dr. Anders Österlin.g. maakt in het kort officieel melding van de toe kenning van de Nobelprijs voor letter kunde aan Boris Pasternak. Dr. öster- ling zei dat de prijs aan Pasternak was toegekend als erkenning van zijn belangrijke plaats onder de heden daagse dichters en onder de Sovjet- russische romanschrijvers. Zijn wei gering, aldus dr. österling. doet geen afbreuk aan de waarde van de onder scheiding. De Zweedse akademie be treurt het dat de prijs niet aan Pas ternak uitgereikt kan worden. De prijswinnaars zaten in met rood pluche beklede stoelen tegenover de leden van de Zweedse koninklijke fa milie. In Oslo woonden koning Olaf van Noor wegen en prinses Astrid de plechtige uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede bij. Pater Pire deelde in een dankwoord mede dat zijn prijs voor de helft zal worden gebruikt voor de voltooiing van het vluchtelingendorp Fritjof Nansen bij Brussel en voor de andere hellt voor de bouw van het vluchtelingendorp Anne Frank in Noorwegen. „Meer dan ooit", zei hij „zal mijn toekomstige activiteit zijn gericht op een streven dat nooit zo urgent is geweest als nu: het streven naar een duurzame vrede tussen de volkeren." Van onze parlementaire redacteur Ik doe een beroep op de Kamer, aldus DEN HAAG De Verenigde Sta- 'minister Luns, om vertrouwen te heb- ten onderschrijven het standpunt van minister-president dr. Drees, dat zij met hun wapenleveranties aan Indo nesië een grotere verantwoordelijk- heid op zich hebben genomen ten op zichte van Nieuw-Guinea. Ik heb van minister Dulles, zo ver klaarde minister Luns gistermiddag in de Tweede Kamer, machtiging om te verklaren dat de Verenigde Staten zich garant stellen voor de status quo op Nieuw-Guinea. Het principe van het Amerikaanse be leid. dat geen agressie mag worden ge bruikt om uitbreiding van grondgebied te verkrijgen, is volgens minister Luns ook aan de Indonesische regering bekend gemaakt. Het jongste optreden in de Straat van Formosa bewijst dat het de Amerikanen ernst is met dit standpunt Tijdens zijn onderhoud met zijn Ameri kaanse ambtgenoot is minister Luns ge bleken, dat de agitatie van Indonesië, in Washington als belangrijk wordt aange merkt en dat de Amerikaanse regering grote en verhoogde aandacht heeft voor onze positie in het Verre Oosten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Zes jaar met af trek heeft de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof geëist tegen de 43-jarige beier F, H. S, uit Rot terdam, die voor een serie inbraken in fabrieken was veroordeeld tot drie jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. S. bekende alles. Ter afwisseling had hij ook wel eens fietsen wegge nomen. Zowel hij als de officier van justitie waren van de straf en de maatregel in hoger beroep gegaan, maar hun be zwaren stonden lijnrecht tegenover elkaar. S. wilde minder gevangenisstraf, want zijn mededader had maar anderhalf jaar gekregen en hij vond dat hij zelf niets slechts had gedaan omdat hij al leen bedrijven en geen arme mensen had bestolen. Ziek Voor de terbeschikkingstelling zag hij geen enkele aanleiding want het psy chiatrisch onderzoek zou maar acht mi nuten hebben geduurd en op grond daarvan kon een psychiater nooit tot de door hem getrokken conclusie zijn ge komen. De conclusies waren daft S. sterk ver. minderd toerekeningsvatbaar was, ge zien zijn gestoorde persoonlijkheidsstruc tuur die naar psychopathie neigde. De officier van justitie had de straf onjuist en de maatregel ondoelmatig ge vonden. S. heeft al dertien jaar in de gevangenis gezeten, na vijftien veroor delingen én er hangen hem nog twintig maanden voorwaardelijk boven het hoofd. Voor de terbeschikkingstelling vond de officier geen plaats meer, wel voor een forse straf en hij had ook zes jaar geëist. De procureur-generaal deelde zijn mening ten volle. Hij noemde S. een beroepsmisdadiger die een afschrikwek kende straf moet hebben. PEKING (AFP) De leden van de Nederlandse vertegenwoordiging in Peking en hun gezinnen bevinden zich in ernstige moeilijkheden: sinds bijna twee maanden is het volledige Chinese personeel in staking. Dat betekent dat het werk op de legatie praktisch stil ligt want onder de 42 stakers bevinden zich behalve be dienden, koks, chauffeurs en tuinlieden ook de vertalers. Dat betekent ook dat de echtgenoten van de drie Nederlandse diplomaten de leeftocht voor hun kolo nie van dertien zielen zelf moeten halen bij de Coöperatie voor buiten landers. Dat wil zeggen dat ze al vroeg in de morgen in de rij moeten staan tussen het keukenpersoneel van de andere vertegenwoordigers. Voorts moeten de zaakgelastigde, zijn raad en zijn kanse lier zelf zorgen voor de verwarming van de drie gebouwen van het Neder landse complex, wat niet gemakkelijk valt nu het in Peking met de dag kou der wordt. Bevel vakbond De moeilijkheden zijn ontstaan door het ontslag van twee Chinese bedien den. Op 20 oktober drongen deze twee het bureau van de zaakgelastigde, mr B. J. Slingenberg, binnen. Deze had al gezegd dat hij hen niet wilde ont vangen en dat zij zich maar tot de per soneelschef moesten wenden. De heer Slingenberg pakte de twee Chinezen in de kraag en zette ze buiten de deur. De volgende dag begon de| staking op bevel van de vakbond. Sedertdien zijn bijna acht weken ver lopen. Ondanks langdurige onderhande lingen door tussenkomst van verschei dene buitenlandse vertegenwoordi gingen blijft de vakbond eisen dat de heer Slingenberg persoonlijk zijn ver ontschuldigingen aanbiedt. Hij wei gert dat. Verontrusting De chef protocol van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, wie de heer Slingenberg gevraagd heeft tussenbeide te komen, heeft zich af zij - dl* gehouden. Het ging om een „ge woon arbeidsconflict" meende hij en dat viel niet onder zijn bevoegdheid. Het is vooral deze houding van de Chinese regering, die ook andere bui tenlandse vertegenwoordigingen ver ontrust. De staking' komt volgens hen neer op een systematische boycot van de dienst van de Nederlandse zaak gelastigde. Men begint zich af te vragen of het in de toekomst meer zal gaan voor komen dat op zichzelf onbetekenende, huiselijke conflicten zullen leiden tot acties tegen vertegenwoordigingen van landen, die zoals Nederland welis waar de Chinese volksrepubliek heb ben erkend, maar zich verzetten tegen toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. LUXEMBURG (AFP) In Lu xemburg is voor het eerst sinds elf jaar een regeringscrisis ontstaan. De vier socialisten in het kabinet zijn af getreden. Hierop heeft premier Frie- den het ontslag van het kabinet aan geboden aan groothertogin Charlotte. Zij aanvaardde het ontslag. De af getreden regering, bestaande uit so cialisten en rooms katholieken was sinds 1951 aan het bewind. Motie De crisis is ontstaan door beschuldi gingen van liberale zijde tegen de so cialistische minister van arbeid en jus titie Bodson. Deze zou volgens de libe rale parlementsleden geprobeerd heb ben een mislukte poging tot omkoping van een ambtenaar in de doofpot te stoppen. De minister verweerde zich met de verklaring dat hij degenen die de poging tot omkoperij hadden gedaan niet had laten vervolgen, om de amb tenaar die liet geval zeil had aangege ven moeilijkheden te besparen. De liberalen hadden ten slotte in het parlement een motie van afkeuring ingediend, welke met steun van d« ka tholieken is aanvaard. ben in de Amerikaanse houding. Dit beroep is gebaseerd op goede gronden van feitelijke aard. Minister Luns erkent dat ook in het kabinet de soevereiniteitsgedachte is ge- relaviteerd. maar dat is volgens hem duidelijk omdat deze soevereiniteit slechts een tijdelijk middel is om ons doel te bereiken: de soevereiniteit van Nieuw-Guinea zeil. De gedachte dat nationaal prestige onze drijfveer zou zijn is volgens minister Luns absurd. Van ofcize parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft minister Luns gisteren warm ge kregen voor de plannen oim in Den Haag een internationaal congrescentrum te stichten. De minister van buitenlandse zaken is de toezegging ontwrongen dat hij dit object bij zijn ambtgenoten zal steu nen, maar, zo voegde hij er aan toe, dit wil helaas niet zeggen zoals men bij ervaring weet dat het er dan ook van zal komen! Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Doordat zijn hoed afwaaide verloor de tachtigjarige fiet ser C. Hoogenboom op de Jan Verfail- leweg in Den Helder gistermorgen de macht over het stuur. Hij werd door een militaire vrachtauto gegrepen en daarbij zo gewond, dat hij enige tijd Ia ter in een ziekenhuis overleed. AMSTERDAM (ANP) De drie Am sterdamse artsen, die door de Maat schappij tot bevordering van de genees kunst voor een jaar als leden waren ge schorst, hebben het korte geding, dat zij de maatschappij in verband daarmee hadden aangedaan, verloren. De artsen, alle drie redactieleden van De vrije artsentribune, waren geschorst vanwege een ingezonden stuk, dat zij aan een dagblad hadden gestuurd. Gisteren bevestigde het gerechtshof te Amsterdam het vonnis, dat de presi dent van de rechtbank in eerste aanleg had gewezen. Dit hield in, dat de vor dering van de artsen de schorsing uit te stellen in afwachting van een pro ces, dat nog aanhangig zou worden ge maakt, van de hand werd gewezen. In het gewraakte ingezonden stuk had den de drie artsen hun afkeuring uitge sproken over het systeem van de ge sloten ziekenhuizen, waardoor de patiën ten huns inziens niet meer vrij zijn in de keuze van een arts. De patiënten moeten zich, aldus de artsen, onderwer pen aan de behandeling van een hun aangewezen medicus. Hierdoor zouden de belangen van de ziekenfondspatiën ten worden geschaad. Het bezwaar van de drie artsen in het artikel was, dat de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst niets deed om aan deze toe stand een einde te maken. TEL AVIV (A.P./AFP). De Israë lische bioscopen hebben besloten geen Duitse films meer te draaien. Dit besluit is genomen in afwachting van het oordeel van een commissie, die zal onderzoeken of Duitse films al dan niet in Israëlische theaters vertoond mogen worden. Die commissie woi'd't samengesteld uit rege ringsfunctionarissen. vertegenwoordigers van de bioscoopbond en enige particu lieren. De overheersende mening van het Is raëlische publiek is dat men geen films moet vertonen uit het land waar de af gelopen jaren miljoenen Joden de dood hebben gevoncfen. Van onze kunstredactie UTRECHT. De leden van de Ne derlandse Boekverkopersbond hebben zich met overgrote meerderheid ae- coord verklaard met het beleid van het bestuur. In de buitengewone algemene verga dering. die gisteren in Utrecht is gehou den, is met slechts enkele stemmen te gen een motie aangenomen, waarin ver trouwen in het bestuur wordt uitgespro ken, maar waarin het bestuur tevens wordt opgedragen te trachten het regle ment van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels aan te passen aan de thans ontstane situatie. De aanneming van deze motie bete kent. wat het eerste gedeelte betreft, dat de leden van de Nederlandse boekver kopersbond accoord gaan met het be leid ten aanzien van de aanvraag van de vestigingsbeschikking, van 29 novem ber j.l. Daarin wordt verboden het boek- verkopersbedrijf uit te oefenen zonder vergunning van de S.E.R., maar bepaald dat ieder mét vergunning' dat vak mag uitoefenen. Onzekerheid Wat het tweede deel van de motie be treft aanpassing van de z.g. verkeers regels heerst in kringen van de Boek verkopersbond nog onzekerheid. Er wordt in de motie gezegd dat het bestuur daar bij moet samenwerken met een commis sie van de Vereniging, waarin leden zit ting hebben uit alle kringen die bij het boek betrokken zijn. De Boekverkopersbond is echter nog niet op de hoogte van de gevoelens van de uitgevers en de Vereniging. Het be stuur kon gisteren dan ook niet mede delen in welke richting de bemoeienis sen zullen gaan. Evenmin kon men zeggen welke con sequenties de vestigingsbeschikking mee brengt ten aanzien van boekverkoop door kruideniers, kiosken, hotels, enz. Men streeft ernaar, aldus de voorzitter, de heer H. W. Blok, te geraken tot een liberalisering binnen de perken van het vak. Hij kon echter niet de vraag beant woorden in welke richting hij die libe ralisatie dacht, aangezien hij ook op dit punt niet bekend was met de gedach ten van andere betrokken bedrijfsgroe pen. Wij streven naar orde en regelmaat, zei de heer Blok. Wel uitbreiden, maar ook begrenzen. Boeketi en boeken Men is ook niet zeker van de moge lijkheid voor anderen dan boekverko pers om boeken te verkopen. Zoals be kend interpreteert men in kruideniers kringen de wet zeer ruim. Men be schouwt daar het verstrekken tegen be taling van plaatsjesalbums en reclame- boekeh als boekverkoop. Men zou van de staatssecretaris van economische zaken de verzekering' hebben gekregen dat tus sen boeken en boeken geen onderscheid wordt gemaakt. De boekverkopers blijven ook hierover nog in onzekerheid. Ook al heeft het be stuur van de Nederlandse boekverkopers bond thans het vertrouwen van zijn le den, de situatie in de boekhandel is na deze vergadering op geen enkele wijze duidelijker geworden. programma's (ln het korf VRIJDAG 12 DECEMBER President Eisenhower WASHINGTON, (Reuter) Pre sident Eisenhower heeft gisteren gezegd dat de westelijke mogendhe den niet slechts het recht maar bovenal de plicht hebben het vreed zame voortbestaan van een vrij West-Berlijri te waarborgen. Hij deelde verder mede dat de Amerikaanse regering nog steeds op het standpunt staal dat de verdeeld heid van Duitsland niet in hgt belang is van het behoud van de wereldvre de en dat zij nog altijd streeft naai de hereniging van beide delen van dat land. Wat deze kwestie betrof bevatte de persoonlijke boodschap van Nikita Kroesjtsjef, de premier van de Sov jetunie, die senator Hubert Humphrey hem had overhandigd, geen nieuwe ge zichtspunten. HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.50 V jeugd: 7.40 Gram: 7.45 Morgengebed en ll kal: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d huisvr; 0.35 Waterst: 9.40 Schoolradio; 10.05 ?,r.amL w-3» Idem; ll.oo V d zieken; 11.40 Gram. middag 12.00 Middagklok Noodklok; 12.30 Gram 12.30 Land- en tuïnb meded; 13.33 Gram- 12.n0 Act: 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; t,Llcht<; muz; 13 45 v d vrouw; 14.00 Kamerkoor: 14.25 Gram; 14.35 Sonr en piano; 15.00 Schoolradio: 15.35 V d zieken: 16.30 Muzikale caus; 17.00 Boek- bespr; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber- 17.45 Pianorecital. avond '8,;ü5d Dansork en soJ; 18.30 Strijkork; tr M Hegeringsuitz: Emigratiepraatje van A- van Luyk; 19.00 Nws; 19.10 Act: 19. i0 Gram; 19,25 Pol caus: 19.35 Ver? progr v d mil; 20.30 Rep K.V.P.-Con- gres; 21.30 Gram; 21.50 Limburgs symf- sol; 22.50 Weduwe zijn, caus; Nws; 23.15—24.00 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 m. och/end VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym- 7.»0 Gram 8.00 Nws: 8.18 De ontbijtclub. 9 00 Gym VPROVr0mnn9'Il' Gliam: 9'40 Schoolradio VPRO. 10.00 Avonturen met kinderen, 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 \r j .v,rou.w" 1100 Sopr en piano; 11.15 V d kleuters; 11.30 Lichte platen. ork 23.00 caus V middag AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.20 Kege- Lan<ib rubriek 1 Goed en voor- °P|e'ding en de prak- J \°Tr landbouw mechanisatie te fi,,dorp; 12.30 Land- en tuinb metled: ïln» en Prognose; 12.50 Pianospel; Thêai ornVÏ Meded en gram. 13.25 Tinne??, e" sr,llste: '3 55 Beursber: iiv"® Ce,]}° «n P'ano; 14.30 Literaire bnek; 14.45 Gevar progr. VARA. Muzikale caus; 16.30 V d zieken- V d jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.55 ru- 16.00 17.00 Act. avond 18.15 Vlaamse notities; De puntjes op de i. 38.20 caus; 18.00 Nws; Gram, 18.50 io'iS tV d 3fug,ci; 1!U0 Jazzmuz. VPRO 19.30 Leven m Nederland, caus; 19.45 Het kunstleven in Arnhem, caus; 19 50 Vpro- nvvs; 20.00 Nws; 20.05 Onderling verkeer toespr; 20.20 Boekbespr; 20.25 D® fiirri als lijdend voorwerp, caus; 20.35 Reec- rmgsuitz: De Verenigde Naties; 20.45 Voor hof; 'Se Lichte muz° S Ió1° pf' ggj*- vaju.i As; ttn-uü t

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5