P. J. J0 Dekker aanvaard als nummer een voor dijkgraaf Hervormd Kruiningen kreeg officieel nieuw orgel Mijn naam weten ze wel op het politiebureau" Geestelijke volkskracht nodig veranderend Zeeland Hoe zal de bevolking reageren in „WIJ BEMESTEN MEER EN BIDDEN MINDER" Concentratieoperatie, die niet geheel pijnloos kan zijn Ook in Geersdijk N.C.V.B.-af deling GROTE BOUWACTIVITEIT IN ZOUTELANDE POLDER GEEFT DORPSHUIS Kerstveiling te Bergen op Zoom y Pagina 3 55De Breede Watering" maakte voordrachten op Wachthuisje voor buspassagiers in Renesse Prof. Van Niftrik spreekt voor ZVU Konijnententoonstelling in Middelburg Mr.W.F.Schokhing droeg instrument over Cadeau voor Wilhelminadorp Ziektebestrijding in fruitteelt Kantongerecht Middelburg Invoer appelen weer verboden Geen muntmaar rekenpenning NU EN STRAKS IN DELTALAND (I) Ds. Korevaar voor Zeeuwsvlaamse C.B.T.B. THOLEN Onderlinge wedstrijden Donderdag 11 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD GOES. Het Provinciaal Bestuur had gisteren de door de inge landen aangewezen kiesmannen van de polders en waterschappen op Zuid-Beveland, die binnen korte tijd geconcentreerd zullen worden in het waterschap De Breede Watering van Zuid-Beveland, bijeengeroe pen, teneinde de voordracht op te stellen voor de functie van dijk graaf, gezworenen en hoofdingelanden, uit welke voordracht deze functionarissen door de Kroon en Ged. Staten zullen worden be noemd, op te maken. Een 200 man waren hiertoe in „De Korenbeurs" te Goes bijeengekomen. Zij wijdden zich de gehele morgen tot over het etensuur toe aan hun gewichtige, maar toch wel droge taak, om voor elk der 16 districten de voorgestelden op de voordracht te kiezen. Geheel van een leien dakje ging het niet. Uit enkele ingekomen stuk ken bleek al, dat er tegenstellingen waren. Ook in de plaatsing van tegenkandidaten kwam dat aan de dag en dan moest de vergadering door stemming beslissen, zodat de drie stembureaus werkelijk behoor lijk werk hadden, al kon de voordracht voor het overgrote deel bij enkele kandidaatstelling geschieden. Gelukkig kwam het niet zover, als het dreigende beeld dat de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot aan het begin der vergadering opriep: als over alle plaatsen gestemd had moeten worden, zouden er meer den 43.000 stembriefjes de bureaus hebben moeten passeren. Het aantal bleef nu tot misschien een 2000 beperkt. Bij de aanvang der vergadering her dacht de Commissaris de heren L. Voge laar en A. Minderhoud, die als leden van de commissie van advies inzake de sa menvoeging belangrijk werk hebben ge daan voor deze zaak. Dijkgraaf De eerste kandidaat voor de functie van dijkgraaf bracht de minste moeilijk heid. Tegenover de heer P. J. J. Dekker (Wemeldinge) was geen enkele kandi daat gesteld, zodat hij met aller instem ming nummer 1 geplaatst werd. Voor de tweede en derde kandidaat was wel stemming nodig. Het werden de heren D. J. Dees (Oudelande) en J. Glerum (Kruiningen). Gezworenen Voor gezworene werden voorgedragen: District 1: W. H. van Gorsel (Lewedorp), A. H. Zandee en A. C. Meulenberg (Nieuw- dorp). District 2: A. Koert, J. J. Klompe en M. J. Mol (Wolfaartsdijk). District 3: P. Th. de Baar ('s-Heerenhoek), A. Vermue Jz. ('s-Heer Arendskerke) en J. de Winter ('s-Heerenhoek). District 4: P. Dekker en M. Nijsten (Bors- sele) en C. de Winter (Ovezande). District 5: J. P. Lindenberg ('s-H. Arends- kerk), J. Goense (Ovezande) en J. Vermue (Heinkenszand). District 6: D. J. Dees. P. M. C. v. Nieu- wenhuijzen (Oudelande), D. Goense (Drie wegen) en als reserve M. P. van Nieuwen- huijzen (Oudelande). Voor district 7: Ir. J. Minderhoud (Wil- helminadorp), D. M. Rouw (Goes) en J. F. Meulenberg (Wolfaartsdijk). District 8: J. C. van 't Westeinde en M. H. van Liere ('s-Heer Abtskerke) en Iz. Lu- teijn (Nisse). District 9: W. Boonman (Nisse). M. Steijn- Goense en Iz. Groenewege(Hoedekenskerke). District. 10: B. M. van Nieuwenhuijze (Kloetinge). A. C. Burger (Goes) en J. F. Buijsrogge (Kloetinge). District 11: P. J. Dekker (Wemeldinge), J. van Overbeeke (Kapelle). J. Burger Fzn en M. C. Lindenbergh (Wemeldinge, de laatste als reserve). District 12: J. L. de Jager, P. Scheele en F. van Hoorn (Kapelle). District 13- H. Glerum (Schore), L. Eè de Koeijer (Yerseke), P. H. A. Polderman (Krui ningen) en als reserve C. J. v. d. Velde (Yerseke). District 14: J. Glerum, J. Sinke, C. van I waar den en A. J. Boone Fzn (Kruiningen, de laatste als reserve). District 15: I. J. Smallegange, A. D. J. Dees en M. van Fraassen (Waarde), met J. Zandijk (Krabbendijke) als reserve. District 16: Ir. W. Kakebeeke, C. van Gor sel en Jog Blok (Rilland-Bath). Hoofdingelanden Het opmaken van de lange voordracht voor de Hoofdingelanden vroeg uiteraard de meeste tijd. We noteerden de volgende uit slag van de tweetallen (een derde naam is die van de reserve; de vijfde plaats voor elk district is die voor de vertegenwoordi ger van bebouwd). District 1: 1. A. C. Meulenberg, B. Remijn, C. de Winter (Nieuwdorp): 2. J. P. van den Broecke (Middelburg), D. Sanderse (Grijps- kerke); 3. A. H Zandee (Nieuwdorp), P. Vette Jr (Borssele), A. J. de Jager Gz. (Nieuwdorp); 4. J W. van Nieuwenhuysen (Lewedorp), A. Blom Pz. (Nieuwdorp); 5. M. Boonman (Nieuwdorp), C. van 't West einde (Borssele). District 2: 1. S. Wisse ('s-Heer Arends kerke). G. de Jager (Wolfaartsdijk); 2. J. J. Klompe, A. Rijk, J. P. van Kleunen (Wol faartsdijk); 3. M. J. Mol, W. M. van Liere, A. C. Blok (Wolfaartsdijk); 4. J. G. de Jager, J. van der Weele (Wolfaartsdijk); 5. B. H. G. ter Haar Romeny, A. M. van Oeveren (Wol faartsdijk). District 3: 1. Aelbr. Remijn, J. Vermue Hz. Cs-Heerenhoek); 2. J. de Jager A.Fzn (Nieuwdorp) M. Vermue (Lewedorp); 3. P. E Vermue Jz., C. van Stee (*s-H. Arends kerke); 4. J. v. d. Dries, L. Rijk (Ovezande); 5. F. Dekker ('s-Heerenhoek), J. Kloet ('s-Heer Arendskerke). District 4: 1. M. Nijsten, P. Dekker Pz., W. Vrmue (Borssele); 2. C. de Winter, A. de Jonge, M. M. Rijk (Ovezande): 3. A. Quist, J. C. van Stee (Ovezande); 4. W. A. Mol, D. Boonman (Ovezande); 5. L. de Win ter. A. I. van Overbeeke (Borssele). District 5: 1. J. Goense (Ovezande), C. J. G. de Wael (Heinkenszand); 2. J. Vermue, C. Vermue (Heinkenszand); 3. P. van Stee (Ovezande), A. Knuit (Heinkenszand); 4. J. P. Lindenbergh, J. Allemekinders ('s-Heer Arendskerke), M. B. van Iwaarden (Hein kenszand); 5. T. J. Andriesse, M. Grim (Heinkenszand). District 6; 1. D. Goense (Driewegen), J. Steketee (Baarland); 2. M. J. Almekinders, D. Driedijk (Baarland); 3. P. M. C. van Nieuwenhuijzen (Oudelande), J. Sinke, D. J. Dee (Baarland); 4. A. Koeman Pz. J. Krij ger (Driewegen); 5. J. de Dreu Pz„ W. N. van Liere (Baarland). District 7: 1. D. M. Rouw, J. Oudkerk, G. de Feyter (Goes); 2. L. J. Burger (Wilhel- minadorp), M. van Nieuwenhuijzen (Wol faartsdijk); F. A. Bom. M. Janse (Wilhel minadorp); 4. F. de Goede (Wilhelmina- dorp), J. F. Meulenberg (Wolfaartsdijk), R. B. Boelman (Wilhelminadorp); 5. C. Burger, C. J. Bal (Wilhelminadorp). District 8: 1. J. C. van 't Westeinde ('s-H. Abtskerke), J. Boonman Dz. (Nisse), B. Mar- kusse ('s-H. Abtskerke); 2. M. H. van Liere, P. Minnaard, L. Tolhoek ('s-H. Abtskerke): 3. I Luteyn, M. Mol J.Jz. (Nisse), G. Braam ('s-Heer Abtskerke); 4. ir. A. A. Bruijning (Goes), J. Nieuwenhuijse (Nisse); 5. D. M. Vermet. M. Schipper Mz. ('s-Heer Arends kerke). District 9: 1. W. Boonman (Nisse), Jac. Boonman ('s-Gravenpolder), D. Jasperse (Hoedekenskerke): 2. M. Steijn-Goense (Hoe- dekenskerke), J. Rijk ('s-Gravenpolder) H. Leendertse (Hoedekenskerke) ;3. I. Groenen- wege, J. Bogaard, P. van 't Westeinde (Hoe dekenskerke): 4. C. Bogaard ('s-Gravenpol- der), A. Wouterse (Hoedekenskerke); 5. J. Vermue, H. J. M. Stieger (Nisse). District 10: 1. B. M. van Nieuwenhueijze, J. v. d. Velde( A. Sinke Jz. (Kloetinge); 2. Mr. H B. Bouwman, A. C. Burger (Goes), A Bolier (Kloetinge); 3, M. E. J. F. van Dissel (Goes), J. Buteyn (Kloetinge); 4. J. F. Buijsrogge, J. A. Trimpe Burger, M. M. Noorthoek (Kloetinge)j 5. M. J. Bakker, W. Mamelynck (Goes). District 11: 1. J. van Overbeeke (Kapelle), J. Burger Fz., K. P. L. Dominicus (Wemel dinge); 2. M. C. Ljndenberg, W. A. G. Dek ker, A. Wabeke Jz. (Wemeldinge): 3. J. M. Straub (Kapelle), J. Meeuwsen (Kloetinge): 4. S. Wartena, Joh. van Leeuwen (Krab bendijke); 5 C. N. F. van Sas, Joh. Hame link (Wemeldinge). District 12: 1. J. L. de Jager, F. v. Hoorn J. Goud (Kapelle). L. Verdurme (Schore); 2. P. Scheele, J. de Regt, J. L. de Jager- De Vlieger (Kapelle -Biez,); 3. W. J. in 't An ker, C. Goud (Schore); 4. J. J. Lindenberg (Wemeldinge), W. J. Beerens (Schore); 5. H. G. van Suylekom, J. Balkenende (Kapelle- Biez.). District 13: 1. H. Glerum (Schore), L. J. Boot (Kruiningen), C. J. v. d. Velde (Yer seke); 2. L. E. de Koeijer (Yerseke), J. E. Koole (Wemeldinge), J. Simonse (Yerseke); 3. J. J. de Koeijer, J. Rouw (Yerseke); 4. p. H A. Polderman (Kruiningen), W. Rijk (Schore), A. Zandee (Wemeldinge); 5. A. C. Willemse, P. J. de Leeuw (Yerseke). District 14: 1. J. Glerum, Jae. Sinke, A. C. poley (Kruiningen); 2. A. J. Boone, Joh. Boone (Kruiningen), J. J. Mol (Hansweert); 3. J. Blok Az., A. F. Blok (Krabbendijke); 4. L. J. de Rijke Sr. L. J. de Rijke Jr. (Yerseke); 5. C. van Iwaarden (Kruinin gen), A. A. Visser (Krabbendijke). District 15: 1. Jac. Vogelaar, W. N. Kake beeke (Krabbendijke); 2. M. van Fraassen, C. Mol, J. Blok (Waarde); 3. A. D. J. Dees (Waarde), J. Zandijk (Krabbendijke), A. C. Panny (Goes); 4. D. P. Wouterse, J. Voge laar Tz. (Krabbendijke); 5. L. Cnossen (Krabbendijke), A. Lokker (Waarde). District 16: 1. ir. W. Kakebeeke, G. van Gorsel, C. J. v. d. Werff (Rilland-Bath); 2. L. J. Bruijnzeel (Rilland-Bath), H. van Gor sel (Krabbendijke); 3. J. M. Kakebeeke (Goes), H. J. Sentse (Rilland-Bath); 4. J. A. N. van Liere (Rilland-Bath), Mr. J. Thielen (Kloetinge); 5. J. Q. C. Lensoek (Kloetinge), Joh. Blok (Rilland-Bath). Grote operatie Aan het eind der vergadering richtte de heer S. A. N. van Oeveren zich met een woord van dank tot het college van Ged. Staten voor hetgeen zij met be- loos kon zijn, maar waarbij Ged. Staten chirurgische bekwaamheid hebben ge toond, zodat de operatie geslaagd is. De heer P. J. J. Dekker, de eerste kan didaat voor dijkgraaf, deed een beroep op G.S., om richtlijnen te geven met het oog op problemen, die zich in de komen de tijd mochten voordoen. Hij meende, dat de polders nu nog zelfstandig hun rekening over 1958 moeten vaststellen en daarna pas de rekening overdragen. De commissaris onderschreef dit. Zij nerzijds had hij er nog op gewezen, dat de polders en waterschappen hun begro ting voor 1959 moeten opstellen als ware er nog geen concentratie in het verschiet. G.S. zullen ongetwijfeld nog richtlijnen geven. De samenstelling van de voordrachten voor de nieuwe besturen is nu voltooid. Spr. stelt zich voor, t.z.t. de nieuwe be sturen te installeren. Hij schetste hoe de concentratie een omvangrijk werk is ge weest, waarvoor hij de heren De Koster daan. Het was een operatie die niet pijn- trekking tot de concentratie hebben ge en De Pagter, ambtenaren der provincie, alle hulde bracht, maar vooral ook aan de heer C. Philipse, voor wie deze dag, nu ook op zijn geboorte-eiland de con centratie tot stand kwam, een ontroeren de moet zijn. De lieer Van Oeveren heeft met een zeer gelukkig beeld gezegd, dat dit werk een operatie was. Inderdaad hebben G.S. daarbij ernaar gestreefd, deze zo pijn loos mogelijk te doen verlopen. Maar bet blijft pijnlijk voor hen, die tal van jaren met de hun door God gegeven gaven de taak van polder- en waterschapsbestuur der naar eer en geweten hebben vervuld, waarbij er waren, die daarin een familie traditie van vader en grootvader voort zetten en die nu deze functie niet meer zullen bekleden. Spr. hoopt, dat het nieuwe bestuur van God wijsheid en kracht moge ontvangen om een eerlijk, goed en vaderlijk bestuur te voeren en d^t de ingelanden mogen blijven medeleven met het belang van hun waterschap. De busjesactie voor de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg heeft over het derde kwartaal in Sint Annaland op gebracht f 62,86. Van onze correspondent RENESSE. Voor de buspassagiers zal aan de Vroonweg een schuilgelegen- heid worden geplaatst; de halte Hooge- zoom komt bierdoor te vervallen be sloot de gemeenteraad van Renesse. De weg, waaraanvvijf woningen zijn gebouwd door particulieren, zal Van Kloosterweg genoemd worden. De raad heeft verder uitvoerig gespro ken over de benoeming van een nieuw hoofd voor de o.l. school. Vier sollici taties waren binnengekomen. Uiteinde lijk werd besloten om het huidige hoofd van de school te verzoeken in dienst te blijven tot september 1959, daarna zal van 1 september tot februari 1960 de heer J. H. Blom, thans onderwijzer aan de school, tot waarnemend hoofd wor den benoemd. Na deze datum volgt zijn vaste aanstelling. Het voorstel tot wijziging van de poli tieverordening m.b.t. het verbieden van zg. gokapparaten in de café's e.d. werd aangehouden. Op de Korte Reeke zal nieuwe straatverlichting worden aange bracht; ook zal de Hoogenbospolder voorzien worden van nieuwe verlichting. Nadat het restant van de oude bomen op het Dorpsplein gerooid zal zijn, wordt het plein opnieuw van beplanting voorzien. GEERSDIJK. Het gew. bestuur van de N.C.V.B., onder leiding van mevr. N. Homburg-Hoekveld is er in geslaagd een afdeling van de Ned. Christen- Vrouwenbond op te richten in Geersdijk (N.-Beveland). Na een hartelijk welkom en een ope ningswoord, sprak de presidente een in leidend woord over het ontstaan van de bond. De gewestelijke hoofdpropagandiste, mevr. Jellema-van Dijk zette 'het doel en de grondslag van de bond uiteen. Na deze uiteenzetting wensten 22 da mes zich op te geven als lid. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de dames: E. Kastelein-Heijstek, presidente, P. Dees-Klap, secretaresse, W. N. de Haze-Vroonland, penningmees- teresse, N. Kastelein-Baas, alg. adj. GOES. Op dinsdag 16 december a.s. des avonds om acht uur zal in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam voor de ZVU, in samenwerking met de vereniging voor pedagogiek, af deling Walcheren een rede uitspreken. Zijn onderwerp zal luiden: ,,De proble matiek van het menszijn". Eigen nieuwsdienst ZOUTELANDE Van 's mor gens tot 's avon-ds klinkt in de knusse badplaats Zoutelande, waar weer nieuwe voorbereidin gen worden getroffen voor het komende toeristenseizoen, volop het lied van de arbeid. De bouw activiteit in deze gemeente is groot. Stond Zoutelande in het be gin van 1958 in het teken van de sloop, thans kan met recht ge zegd worden, dat de gemeente in het teken van de wederopbouw staat. Vooral in de buurt van de Ooststraat- Raadhuisstraat. Allereerst willen wij de aandacht vragen voor de bouw van een moderne garage, waarbij ook een wo ning voor de eigenaar, de heer J. Vos zal worden geplaatst. Vlak naast dit complex is een begin gemaakt met de bouw van twee woningen. Verder ko men in deze straat nog twee huizen en voorts is er grond aangekocht voor de bouw van een nieuwe boerenleenbank. En niet te vergeten: ook de nieuwe christelijke school komt in deze omge ving. Verder wordt in de Zuidstraat ge werkt aan de bouw van vijf woningen. Begin januari zullen twee woningen in de Verlengde Noordstraat voor bewo ning gereed zijn. In de Langstraat wordt het café van de heer A. Lievense herbouwd op de plaats van het vorige gemeentehuis. Naast het moderne winkelpand en bakkerij van de heer van de Vreugde verrijzen twee woningen voor rekening van de heer Van Loo te Middelburg. De gevaarlijke onoverzichtelijke hoek Kerkplein-Westkapelseweg zal spoedig tot het verleden behoren. Voorts worden her en der verspreid in de gemeente enkele woningen gebouwd. MIDDELBURG. 'Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum organiseert de Koninklijke Middelburgse Konijnenfok kersvereniging ,,Nut en Sport" op 26 en 27 december a.s. een provinciale ten toonstelling van konijnen, hoenders, dui ven en cavia's. Prijzen zijn o.a. be schikbaar gesteld door H. M. de Konin gin, Z.K.H. prins Bernhard, de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, burgemeester en wethouders van Middelburg, The Vitrite Works en de Nederlandse Konijnenfokkersbond. De tentoonstelling zal worden gehou den in de hal van het stadhuis. O De heer D. J. Oggel, in actieve dienst bij de Ned. strijdkrachten te Laren is bevorderd tot grootmajoor. Eigen nieuwsdienst KRUININGEN. Tijdens een plettige dienst is gisteravond het nieuwe orgel in de ned. herv. kerk van Kruiningen officieel overge dragen aan de kerkeraad. Tot de bouw van dit fraaie instrument werd besloten na de ramp in 1953. Na een welkomstwoord door de presi dent-kerkvoogd, de heer J. A. Poley, voerde mr. W. F. Schokking, vice-voor- zitter van het Nat. Rampenfonds en voor zitter van de orgelcommissie van de ned. herv. ker het woord. Tevens trad mr. Schokking op als woordvoerder namens de generale synode van de ned. herv. kerk. In zijn toespraak vertelde hij, dat kort KAPELE. Voor de fruitkwekers uit Kapelle-Biezelinge en Omgeving zal volgende week vrijdag de heer J. Hert- gers, van de Plantenziektekundige Dienst in hoted „De Zwaan" een lezing houden over de resultaten van de ziektebestrij ding in de fruitteelt in het afgelopen seizoen en ook mededelingen doen over de mogelijkheden voor de toekomst. Ook een assistent van de Tuidbouw- voorlichtingsdienst zal hierbij aanwezig zijn voor het geven van in- en voorlielr ting. MIDDELBURG. De 18-jarige pa pierperser K. M. V. uit Middelburg bleek niet op zijn mondje te zijn geval len, toen hjj in zijn woonplaats, na een verkeersovertreding te hebben begaan, door een agent werd aangehouden. V. was op zijn bromfiets een straat inge reden. daarbjj een bord, aangevend een verbod om in te rijden, negerend. „Ik kan niet steeds kijken of er ook ergens een bord staat", voegde de jongeman de agent toe en toen hem naar zijn naam werd gevraagd, ant woordde de knaap: „Vraag het zelf op het politiebureau". Hjj werd gisteren door de kanton rechter onderhanden genomen en ver oordeeld tot tien gulden boete. De 81-jarige J. B. v. d. W. uit Hein kenszand, die een tochtje per fiets maakte, had geen doorgang vrijgelaten bij een splitsing, waardoor een aanrij ding ontstond. De oude man werd zo danig gewond, dat hij veertien dagen in een ziekenhuis moest worden ver pleegd. „Ik heb fatsoenlijk gereden, edelacht bare heren", sprak de oude baas over tuigend, „en ik 'ben me er niet van be wust, dat ik schuld heb, Ik heb al zo verschrikkelijk geleden, door veertien dagen in het ziekenhuis te moeten door brengen." De edelachtbare heren dachten er echter anders over en de officier eiste een geldboete van 10.- subs. 2 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem conform. Geen waterleiding De 50-jarige landbouwer S. B. de P. uit Colijnsplaat had in zijn huis geen waterleiding, hoewel dit verplicht is ge steld. Reeds eerder had hij hiervoor op het matje moeten komen, maar nog steeds had hij geen pogingen aangewend om waterleiding te laten aanleggen. Hij vertelde gisteren, een aangetekende brief te hebben verzonden. De zaak zal worden aangehouden, daar men zekerheid wil hebben of ver dachte inderdaad de brief heeft verzon den. Fietsers bekeurd Tijdens een openbare verkoping in het Notarishuis te Middelburg waren der tien fietsen tegen het hekje aan de over kant van het gebouw geplaatst en wel zo, dat ze een groot deel van de toch reeds smalle straat in beslag namen. Een agent- bekeurde de dertien eige naars. De boete bedroeg drie gulden per fiets. GOES. De Nederlandse autoriteiten hebben besloten dat met ingang van 11 december de invoer van appels in ons land uit België en Luxemburg weerver boden zal zijn, met uitzondering van het ras Cox's Orange Pippin. Enige weken geleden werd de invoer van appelen uit België en Luxemburg weer toegestaan, echter met uitzondering van de Goudrei- nette. Een druk gebruik werd echter niet gemaakt van deze invoermogelijk- heid omdat België geen goed fruit voor export beschikbaar heeft. ZOUTELANDE. Rogier Dingemanse was bij de herstelwerkzaamheden aan de duinen, na de ramp van 1 febr. 1953, in het bezit gekomen van een oude munt. Dezer dagen liet hij de munt aan de heer P. L. den Hollander zien. Deze zond de munt op naar het Ko ninklijk Kabinet van munten, penningen en gesneden stenen. De directeur. Dr. H. Enno van Gelder, antwoordde met het volgende schrijven: Het is niet een munt, doch een rekenpenning die dienst deed als schijf op een rekenbord. waarmee op dezelfde wijze gewerkt werd als met een telraam. De penning is vervaardigd te Neurenberg in het midden van de 15de eeuw (de produktie van dit soort reken penningen was daar gecontentreerd). Uit Neurenberg werden zij naar geheel West-Europa geëxporteerd. Op de voor zijde staat een beeltenis (afbeelding) van Fortuna. Op de keerzijde staat het wapen van Bourgondië. De omschriften zijn (zoals dikwijls) let terreeksen zonder zin. Rekenpenningen met Fortuna stonden bekend als „Venus- pfenninge". WILHELMINADORP De dorpsgemeenschap van Wilhel minadorp zal in juni van het vol gend jaar een geschenk krijgen van de „Wilhmelminapolder". Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de polder zal de bevol king een dorpshuis worden aan geboden. Het gebouw zal worden beheerd door een nog in het leven Van één onzer redacteuren IN DIVERSE KRINGEN in de provincie Zeeland heerst bezorgd heid t.a.v. de toekomstige ontwik keling van dit gewest in geeste lijk en sociaal opzicht. Men is het er wel over eens, dat, na de vol tooiing van het Deltaplan op eco nomisch gebied, Zeeland vele nieuwe kansen en mogelijkheden krijgt, maar men vraagt zich ook met soms vrij grote bezorgd heid af, hoe het geestelijk en so ciaal straks zal gaan. Zal de ontkerstening in ons ge west na verloop van enkele de cennia zeer grote afmetingen heb ben aangenomen en hoe zal op het gebied van ontspanning, ontwik keling, vrijetijdsbesteding en be langstelling voor maatschappelijke vraagstukken over enkele tiental len jaren de situatie zijn? Over deze vragen is in de afgelopen jaren al veel geschreven en ook gespro ken. Telkens blijkt echter opnieuw onlangs nog in een te Goes gehouden vergadering van „Pro Juventute" dat het probleem van de toekomstige ont wikkeling velen en met name hen, die zich met sociale vraagstukken bezig hou den met zorg vervult. Hoe zal het straks, als na het gereed komen van de dammen, Zeeland uit zijn isolement komt, de bevolking reageren op het contact met het overige Westen? Zal er sprake zijn van een kritische ont moeting of van een zich met huid en haar verkopen aan de invloed van het Westen? Deze vragen zijn uiteraard zeer summier en met tal van andere uit te breiden Dit wordt thans echter echter- wege gelaten. In sociologische rapporten wordt be weerd, dat de mysiek en quietisme (in geestelijk opzicht beschouwend en be rustend zijn) een stempel hebben ge drukt op de Zeeuwse eilanden. Dit geldt echter, merkt men dikwijls op, ook voor de bevolking van de Zuidhollandse eilan den. Er is sprake van een passieve ge- loofs- en levenshouding. Een gevolg daarvan is weer, dat men in het algemeen vrij gesloten is, en zich moeilijk uit. Daardoor kan een tekort ontstaan aan wederzijds contact men ontmoet elkaar slechts op zakelijk niveau en dan is men overigens bij de pinken. Het gevolg van het ontbreken van meer intens contact is dikwijls, dat er ook een tekort is aan wederzijdse waardering en begrip. Dan ontstaat een vroegtijdig oordelen over zaken, die men nauwelijks heeft be- studeerd of een soort natuurlijke afweer tegen personen, waarmee men geen con tact heeft Dan wordt iets „nieuws", gebracht door een nieuweling, bij voorbaat veroor deeld, niet vanwege het nieuwe, doch omdat men de persoon, die de suggestie deed, ais een vreemdeling blijft beschou wen. Er is contact, noch begrip. Op deze wijze kan men in een onvruchtbaar con servatisme terecht komen. Nu mag de vraag worden gesteld of dit soort conservatisme in Zeeland wordt gevonden en of er hier op geestelijk ge bied in sterke mate sprake is van berus ting. Bovendien en dat moet vooral ook worden overwogen dient nage gaan te worden of de berusting, hierbo ven bedoeld, ook tot gevolg heeft, dat er een gebrek aan initiatief ontstaat of al reeds is. Het lijkt ons interessant het antwoord op deze vragen thans niet te geven. Het zou hoe kan het anders? sterk generaliserend zijn en bovendien is het veel beter dat elke lezer zichzelf eens gaat beoordelen. Zelfkennis is een voor treffelijke eigenschap. Op de te Goes gehouden vergadering van Pro Juventute is o.a. de vraag ge steld. hoe het is in andere gebieden, die in het verleden zijn „ontsloten" is ge gaan met het reageren van de bevolking op de contacten met de grote bevolkings centra. Nu kan men de conclusie, ge trokken in sociologische rapporten over de ene streek van ons land, niet zonder meer toepassen op een ander gebied. Men moet daarmee uiterst voorzichtig zijn. Ook speelt de dynamiek van de tijd, waarin men toen, nu en straks leefde, leeft en naar men hoopt leven zal, een belangrijke rol. Elders Enkele jaren geleden heeft drs. A. V. J. den Hartogh, socioloog bij de Provin ciale Planologische Dienst in Gelderland een uitgebreide niet gepubliceerde studie gemaakt van de ontwikkeling in een vrij grote Gelderse plattelandsge meente. Ongeveer vijftig jaar geleden bestond de bevolking daar van de land bouw en van de huisnijverheid. In de plaats van de huisnijverheid kwamen de fabrieken, het verkeer werd intensiever en zelfst ontstonden, op het gebied van de arbeid vooral rond de eeuwwisse ling vrij nauwe contacten met Duits land. Hoe heeft de bevolking op dit al les gereageerd? Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat ook de bevolking van de ze gemeente een ietwat fatalistische in slag had en geslotenheid hier een veel voorkomende karaktertrek was. Het ligt niet in de bedoeling in dit ar tikel het omvangrijke rapport van drs, Den Hartogh te bespreken. Uit liet door hem ingesteld onderzoek bleek echter en men kan dat op tal van bladzijden bespeuren dat het leven vanuit de re formatorische beginselen, zij het mis schien ietwat vermengd met traditie, een behoudende kracht is geweest op geeste lijk gebied. Behoudend dan bedoeld in de goede zin van het woord, d.w.z. dat de normen voor het leven van elke dag ontleend werden aan het Goddelijk ge tuigenis. Op die wijze ontstond een stuk volkskracht. Was er dan onder de autochthone de oorspronkelijke bevolking wel eens een gebrek aan initiatief en kwamen de „vreemden" met initiatieven, dan werden deze getoetst aan de Bijbelse normen en, konden zij de toetst doorstaan, met ver eende krachten tot uitvoering gebracht. Zal zo in de toekomst ook de ontwik keling in Zeeland (moeten en kunnen) zijn? In een volgend artikel mogen wellicht nog andere facetten van de toekomstige ontwikkeling van Zeeland aan de orde worden gesteld. te roepen „Stichting Dorpshuis Wilhelminadorp". Aan het dorps huis zal een badinrichting worden verbonden. De nieuwe aanwinst voor Wilhelmina dorp, die de aannemer nog voor het vallen van de vorst onder de kap hoopt te hebben, bestaat uit een grote zaal met modern toneel, die 250 zitplaatsen zal krijgen, een kleine zaal, een keuken, een ruime hal en vijf douchecellen. De kleine zaal is bedoeld als verga derruimte voor de verenigingen, als on derkomen voor de bejaardensociëteit en voor muziekavonden. In de ruime hal zal een paneel worden aangebracht, dat in hout een voorstelling geeft van ver leden en heden vaii de Wilhelminapol- der. Dit paneel, dat zeven meter lang en 165 centimeter hoog zal zijn, wordt vervaardigd' door de Rotterdamse kun stenaar Tens van de Berg. Onder het toneel bevinden zich twee ruime kleedkamers. In februari moet het gebouw, dat geheel gelijkvloers is, worden opgeleverd. na de ramp een kleine groep van des kundigen een bezoek aan de kerk bracht en spoedig werd men het eens over de nieuwe plaats van het orgel in het kerk gebouw: niet meer achter in de kerk, maar voorin. Hiermee was tevens het lot van het oude orgel bezegeld, want dit zou op de nieuwe plaats ongetwijfeld te zwak zijn. De afwikkeling van de schade aan de kerken en kerkorgels behoorde tot de laatste taken van het Rampenfonds. Als gevoug daarvan groeide een hechte sa menwerking tussen een kleine groep van deskundigen. Bij de beantwoording van de vraag of een orgel al of niet voor de restauratie in aanmerking komt heeft m enzich steeds voor ogen gesteld, dat de kerkvoogdijen ook in de toekomst zo min mogelijk herstel kosten mogen heb ben. Bovendien ging men uit van de ge dachte: wat elders niet goed genoeg is, is ook niet goed genoeg voor Zeeland. Mede door zijn fraai kerkgebouw in Kruiningen bijzonder bevoorrecht. Met de wens, dat al hetgeen gedaan is, moge strekken tot Gods eer droeg hjj het orgel over aan de kerkvoogdij, waarna de president-kerkvoogd op zijn beurt 't instrument overdroeg aan de voorzitter van de kerkeraad, ds. W. C. van Burge ier, die het met dankbaarheid aanvoord- de. Na deze overdracht beproefde Adr. Engels uit Den Haag zijn capaciteiten op het prachtige instrument, dat gebouwd werd door de gebr. Van Vulpen te Utrecht. Hij speelde enkele werken van Buxtehude, Bach en Mendelssohn-Bar- tholdy. Tijdens de dienst werd het orgel bespeeld door mej. Janny Rouw uit Yer seke. Na dankgebed en samenzang eindigde ds. Van Burgeier de dienst met het uit spreken van de zegenbede. Ten gerieve van de orgelliefhebbers geven wij hier nog enkele technische ge gevens: Hoofdwerk: Prestant 8', Octaaf 4', Oc taaf 2', Mixtuur 1*4-5/5 st., Roerfluit 8', Ged. Fluit 4', Qintadeen 16'. Trompet 8'. Rugwerk: Prestant 4', Holpijp 8', Roer fluit 4', Gemshoorn 2', Nasard 1A, Scherp 4 st., Dulciaan 8', Sexquialter 2 st. Pedaal: Subbas 16', Prestant 8', Octaaf 4'. Mixtuur 6 st., Bazuin 16', Schalmei 4f. Koppelingen: I en II, Ped. en I, Ped. en II. BERGEN OP ZOOM. In de veiling hallen te Bergen op Zoom werd gisteren een kerstveiling gehouden van fruit. Ruim 40 ton fruit werd aangevoerd, waarvan 25 ton verpakt. Dit jaar waren ook verschillende in zendingen van Zqeeuwse kwekers, met name van het eiland Tholen, waarvan een vijftal onder de beschikbaar gestelde prijzen voor het mooiste ingezonden fruit vielen. De eerste prijs, een vergulde medaille, werd behaald door R. Roggeband-Koo ien uit Tholen: de 2e prijs door P. Ja cobs uit Woensdrecht, eveneens een zil veren medaille, terwijl de Stichting Vre derust de derde prijs behaalde. De verdere prijzen bestonden uit tuin- bouwvoorwerpen; A. Hommel uit Oud- Vossemeer behaalde de 4e prijs; H. Ge luk uit Tholen de 5e, P. Roggeband-Ge luk uit Tholen de 9e prijs en Mevrouw Snijder uit Oud-Vossemeer de 10e prijs. Van onze correspondent AXEL „Zeeland heeft door dc eeuwen heen een ander aanzien ge kregen: niet alleen een verandering in de klederdrachten, maar ook een ver andering des geestes. Hetzelfde is het ge val met de boerderij en het bedrijf waar op wij werken. De sikkel is vervangen door de combine. Tegenwoordig is het meer bemesting en minder bidden. Hier schuilen gevaren des geestes in." Deze opmerking maakte ds- C. A. Korevaar, Ned. Herv. predikant te Rotterdam gisteravond in „Het Centrum" te Axel tijdens een contactbijeenkomst van de Chr. hoerenorganisaties van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. In een boeiende causerie meende ds. Korevaar dat men wel eens vergeet, dat boven ons land Gods hemel is. Onze bid dagen voor het gewas worden minder, omdat wij kunstmest hebben en wij ge- De uitslagen van de onderlinge dam- wedstrijden te Tholen luiden als volgt: L. MoelikerL. v. Dijke 11; J. van NieuwendijkP. Jeroense 0—2; J. Dorst B. Leunis 20: C. QuistI. Deurloo 02: J. HoogerheideH. Nieuwenhuijze 02; B. LeunisJ. Dorst 20; M. Hee- sen—C. Gebraad 0—2; S. de Korte—J. Elenbaas 02; D. de VosS. de Korte 2—0; W. NieuwendijkM. Schot 2—0; C. Moelijker—C. de Korte 0—2; M. Hee- sen—C. Moeliker 1—I, voelen ons minder afhankelijk van God. Ziet men dit gevaar in? vroeg de pre dikant, Na de pauze brachten enkele leden van de jongerenorganisaties op verdienste lijke wijze het toneelstuk „Vliegtuig vermist" op de planken. Aan het begin der vergadering gaven de Christelijke Plattelandsmeisjes een prachtig tableau ten beste onder het motto; ,,'k Heb u lief, mijn Zeeuwse land". De leiding van deze bijeenkomst be rustte bij de heer P. van Hoeve te Axel. Ds. H. Fransen viert zilveren ambtsjubileum GOES. Woensdag 17 december a.s. zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat ds. H. Fransen, gereformeerd predikant te Nieuw Weerdinge (Drente) bevestigd werd als predikant in de Gereformeerde Kerken. Op zondag 17 december werd kandidaat Fransen door ds. H. W. En- gelkes te Amersfoort, toen nog predikant te Meppel, in het ambt te Driewegen be vestigd, waar hij tevens ook de gemeen te van Borssele diende. In augustus 1945 ging ds. Fransen in militaire dienst. Tij dens zijn periode als legerpredikant is hij o.a. ongeveer twee jaar in Indonesië werkzaam geweest. Na zijn terugkeer uit Indonesië werd de jubilaris op. 19 september 1948 door zijn voorganger, ds. M. Kamper bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Nieuw Weerdinge.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3