KORAALDUIVELS Zorgvuldig loodste bioloog De Graaf ze naar Artis BE JOOD ««ROME Oude visser verdronken bij omslaan van schip SOWJETAAP KWAM UIT DE MOUW IN GENÈVE DE NATUUR Mcwm Petsie Pelle Ping KAPPIE en de zeeplantage Donderdag 11 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 e juwelen van I het koraalrif Ontsnapte vlak bij gevangenis gepakt Eervol ontslag voor opperofficieren l)e 100.000 is er uil VERBETERING VAN WEG BLIJFT UIT Zes maanden en vijl jaar niet rijden Collectie Van Beuningen 20 december te zien Verdachtenbankje zal wel leeg blijven Vierhonderd marmotten stierven als ratten in en om uw huis 00M BAZURKA JAMPIE W. Lohman y0 5 g H /2 m 8 4 P g P 7 lÜ Vliegtuig neergestort Uit de kerken Van onze Amsterdamse redactie A MS I ERDAM De koraalduivel. een stev ige en grillig ge vormde tropische vis. die op de koraalriffen, van de Indi sche Oceaan leeft, moet men maar niet proberen over de rug te aaien. Dit zou namelijk een zekere dood door vergiftiging ten gevolge hebben of in het gunstigste geval zou men er een ver lamming van over houden. De koraalduivel. die zich sierlijk als een balletdanser door het water begeeft, is namelijk in het bezit van een serie uiterst giftige rugvinstekels. lijk in diepe ep onbereikbare gaten en spleten. Toch kregen we in zestien da gen vierhonderd vissen bij elkaar. Heel voorzichtig worden de lieve, beestjes gevoerd want na het nuttigen van hun mosseltje hebben zij maar een onderdeel van een se conde nodig om in de aan val te gaan. A IET het nodige ontzag hebben wij daarom toegekeken hoe de Am sterdamse bioloog F. de Graaf, hoofd van het aquarium van Artis. een aantal koraalduivels zonder blikken of blozen mossels voerde. De heer De Graaf hield daarbij de mossel tussen duim en wijsvinger, een van de koraalduivels hapte er tevreden in om onmiddellijk daar op in een bliksemsnelle beweging een aanval met de stekels op de hand van de bioloog te lanceren. Maar die hand graaide dan al weer in het bakje naar een volgende mossel. Even wennen HET is een kwestie van wennen. meende de heer De Graaf en als hij ergens aan gewend is, dan is het zeker aan koraalvissen. Gedurende september en oktober vertoefde de bioloog namelijk op Cey lon om er een kollektie koraalvissen •te vangen. Voor de leek lijkt dit mis schien nauwelijks opzienbarend, de werkelijkheid is echter anders. Het vangen en naar een ander werelddeel transporteren van een dergelijke kol lektie vissen is een karwei, dat tot op heden in de biologie als onmogelijk werd beschouwd. De vissen waren niet tegen gevangenschap bestand en ze stierven aan een geheimzinnige ziekte. I.((ii(/ zoeken DKIE jaar lang werkte de Amster damse deskundige aan de puzzel van deze ziekte en hij ontdekte, dat de koraalvissen te gronde gingen aan een parasitaire alg, die zich op de kieuwblaadjes vastzette. De volgende wetenschappelijke stap was het zoeken naar een afdoende bestrijdingsmiddel Pm de vissen voor deze' verstikkings dood te behoeden. De heer De Graaf vond dit middel en met deze gloed nieuwe kennis gewapend, trok hij naar de kust van Ceylon. Het onmogelijke bleek mogelijk geworden. Het resul taat van zijn reis is een kollektie van bijna vierhonderd zeldzame vissen in ruim zestig verschillende soorten. Van 19 december tot en met 15 fe bruari kan het publiek deze vangst, waartegen geen visserslatijn is opge wassen. bewonderen op de in het aquarium te houden expositie Juwelen van het Koraalrif. Weinig verlies HET volgende en al even moeilijke probleem vormde het transport. Temperaturen wisselden van 26 via 37 tot 21 graden. Ieder kwartier moest het water in de transportbuns en bak ken worden ververst. Steeds weer kre gen we met zuurstofgebrek te kampen. Maar het verliespercentage bleef ver beneden de pessimistische verwachtin gen. De meeste exemplaren overleef den de reis. die voor de koraalvissen een barre overtocht moet zijn geweest. Met dit succes van de heer De Graaf vaart Artis wel. De juwelen van het koraalrif vormen een kroon op de jaarlijks wisselende aquariumtentoon stelling, die ditmaal voor de insiders een wereldprimeur betekent en die de liefhebbers verrast op een geluidloos en boeiend spel van kleur en bewe ging. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De Haarlemse poli tie heeft gisternacht de 23-jarige J. M. van R. aangehouden, die er maandagmiddag in geslaagd was om met behulp van een mede-gevangene over de muur van de gevangenis te Haarlem te' wippen en te verdwijnen. De man werd gearresteerd in een woning aan de Scheepsmakerdijk, op nauwelijks tweehonderd meter afstand j van de gevangenis. Hij logeerde daar al vanaf zijn ontvluchting bij kennissen. De Haarlemse recherche kwam door een tipgever achter de schuilplaats. Verrast De aanhouding was een volkomen verrassing voor Van R.. die zich zon der verweer gewonnen gaf. Tot maan dag moet hij nu zijn straftijd uitzitten; daarna zal hij ter beschikking van de regering in een asylinrichting' worden geplaatst. Juist om daaraan te ontko men was hij ontvlucht. Eigen nieuwsdienst DEN HAAQ. Aan luitenant-generaal H. M. G. J. Lentz, generaal-majoor H. Adriaansen, generaal-majoor L. J. Span- jaerdt Speekman, brigade-generaal K. D. Scheffer en brigade-generaal H. T. J. M. Lohmeijer, is met ingang van 1 januari 1959 op hun verzoek eervol ont slag verleend uit de militaire dienst. DEN HAAG (ANP) De prijs van' honderdduizend gulden in de staats- I j loterij is gevallen op lot nummer. 1982. Van dit lot zijn de series a tot en met f verkocht in Maastricht, Doetinchem, Haarlem, Amsterdam, Leiden en Den I Haag. j In alle series zijn de loten verkocht in j vrij kleine coupures. Vaak waren de kopers loterij clubjes. Eigen nieuwsdienst HARDINXVELD. Een oude vis ser uit Hendrik Ido Ambacht, de 77- jarige J. Klop, is gistermiddag het slachtoffer geworden van zijn beroep. Hij verdronk, toen de stalen drijvers schuit met buitenboordmotor, waarop hij samen met zijn zeventigjarige neef C. Klop aan het werk was, kapseisde Wondermiddel HET was overigens bepaald niet ge makkelijk, vertelde de heer De Graaf ons. De op de koraalriffen ge vangen vis stierf aanvankelijk na en kele dagen gevangenschap. In allerijl moest ik dus ook daar mijn bestrij dingsmiddel, waaraan de Ceylonse deskundigen al spoedig de naam van ..wonderdrug" gaven, toepassen. Daar na schakelden we beroepsvissers en duikers in. De scherpe riffen maken het gebruik van normale fuiken en netten namelijk onmogelijk. Bovendien zijn de vissen uiterst schuw en ver stoppen zij zich bij onraad onmiddel- Plannen voor later maar: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Maar al te dikwijls I blijven noodzakelijke wegverbeteringen achterwege, zegt de ANWB. omdat ,,het voornemen bestaat in de naaste toe- j komst ingrijpende wijzigingen aan te brengen". Zo deelde het Provinciaal Bestuur van j Noordbrabant in 1952 mee. dat een slip-! gevaarlijk weggedeelte door Vlijmen niet j vervangen zou worden, omdat er voor- bereidingen voor een omlegging werden j getroffen. Zes jaar later pas werd de aanleg van de aarden baan aanbesteed. De ANWB noemt het onverantwoord een weggedeelte zo te laten liggen, ook al zal een groot gedeelte van het door gaand verkeer er in de toekomst geen gebruik van maken en heeft er bij Ge- j deputeerde Staten van Noordbrabant op I aangedrongen de weg te verbeteren. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Zes maanden gevan genisstraf en de maximum ontzegging van de rijbevoegdheid vijf jaar i heeft het Haagse gerechtshof de 44-ja- rige voormalig beheerder van een bank kantoor te Middelharms J. J. Z. opge legd wegens hel doorrijden na ongeluk ken en het veroorzaken van zwaar let sel bij aanrijdingen. De Rotterdamse rechtbank had dezelfde straf gegeven. Z. was in een onverklaarbare onrust van Rotterdam naar Middelharnis gere den. Onder Pernis reed hij een fietser omver, die zwaar werd gewond, en even later, op de weg tussen Hellevoetsluis en Middelharnis. botste hij achtereen volgens tegen een vrachtauto en een per- sonenwagan. Drie zwaar gewonden vie-1 len er. Van Z. zelf werd een been ver- brijzeld. ROTTERDAM. Op zaterdag 20 de cember 's middags om 3 uur is in het Museum Boymans/Van Beuningen de opening van de zalen, waarin de kunst werken van de collectie Van Beuningen zijn geplaatst. trof het mij weer, hoeveel onder werpen er feitelijk elke dag in aanmerking komen, om over te schrijven. Moest het vandaag gaan over het plan tot vestiging van een regeringscentrum in het noordoosten van ons land, of over de vele ongelukken op het laat ste stuk van de weg van het zui den naar ons huidig regeéreen- trum? Over de plannen, om bij Bergen op Zoom werk te schep pen voor 140.000 mensen onge twijfeld voor Zeeland ook belang rijk, maar toch niet de enige op lossing op dit punt? Over de ziek te van Dulles of de verzwikte en kel van de prins van Wales? Over het feit, dat er bij het toneel een grote verandering optreedt in dit opzicht, dat het veel minder ver- maak-zonder-meer wordt, maar zich met de huidige levensproble matiek bezig houdt, of over de zoveelste proefbundel van de psalmen? Over de jassen voor grote mannen, of over de debat ten in de Tweede Kamer zowel over de belastingen als over de buitenlandse verhoudingen" Keus genoeg. Er was nog veel meer. Maar ik moest een keus doen. En voor mij sprong er één ding uit. Het Waren er feitelijk drie: de Russische schrijver Pasternak u weet wel, die van de Nobel prijs die zich in zijn lot van als - veroordeelde-in-Rusland-blij- ven-wonen schikt en die andere Russische schrijver, die naar het Westen gevlucht is. omdat hij het geestelijk klimaat daar niet lan ger verdragen kan èn het feit, dat de stroom van vluchtelingen uit het oosten in Berlijn is gestremd, nu men daar in het oosten vreest, dat ook West-Berlijn gelijkgescha keld zal worden. Dat West- en Oost-BerlijnWie weieens gestaan heeft bij die Brandenburger Poort. wie de scherpe tegenstelling gezien heeft tussen de vale annoe daar in het communistisch deel van de slad en de lichtzee van hei. westelijk deel, waar in de etalagekai>ten het beste van het beste is ten toongesteld en ieder weel. dat hij dat ook kopen kan. als hij het geld maar heeft en velen schij nen dat te hebben. Wie weieens onder het ijzeren gordijn is gedo ken en gewandeld heeft tussen de troosteloze ruïnes, die het Oosien nog steeds heeft en de sombere blikken van de mensen daar heeft gezien. Wie gekerkt heeft in één van die ruïnekerken, waar toch zovelen kwamen om een woord van troost en bemoediging te ho ren.. Wie dat beeld zijn leven lang voor ogen houdt, die komt diep onder de indruk van de te genstellingen. die onze wereld ver scheuren en die ook zovele levens van mensen aan diggelen slaan. En toch leven zovelen aa.n de goe de kant onbewogen, want zij heb ben het toch zo goed.... Als ik de macht had. zou ik weieens een schreeuw door de wereld willen laten gaan, een kreet doen horen, die ook de gerusten en stillen, bij hun haarden en hun televisietoe stellen konden verstaan: zie toch, hoeveel er in onze wereld nog hersteld en verbeterd moet wor den. Begin met de lessen van het Evangelie te beluisteren, die ons leren, dat wij moeten liefhebben. Onze liefde moet uitgaan vooral naar hen, die het moeilijk heb-' ben. Ons hart moet branden van een liefde, die ons het recht doet zoeken in een wereld, waarin zo veel goede dingen zijn. maar die toch zo in het boze ligt. dat die goede dingen aan zovelen onthou den en in feite ontroofd worden. bij een mislukte poging om een sleep te pikken. De mannen, die hun leven lang op het water hebben gezworven, hadden in Werkendam een lading Vis afgeleverd en waren op weg naar huis. Zij werden bij Hardinxveld, midden op de Merwe- de, ingehaald door de sleepboot Fatima met drie sleepschepen en besloten zich een stuk te laten trekken. Zij wierpen een draad over naar het sleepschip Edelweisz, dat naast een an der vaartuig achter de Fatima hing. Tot hun ontzetting merkten de mannen even later, dat hun scheepje hoog uit het water werd getild. Een ankerdraad, die onzichtbaar van d'e Edelweisz in het water hing, was beklemd geraakt tus sen het zwaard en de romp van het vissersbootje, dat kapseisde toen de ankerdraad omhoog kwam. De jongste van de vissers kon zich vastklemmen aan het sleepschip en was spoedig binnen boord gehaald. Zijn neef wist zich zwemmend nog eventjes drijvend te houden. Toen hij door de kraandrijver T. Putters, die met een roeiboot van de scheepswerf De Hoop te hulp was gekomen, uit het water werd gehaald, was hij al overleden. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De Sovjetunie is in de conferentie over het staken van proe ven met kernwapens gisteren met de aap uit de mouw gekomen. Volgens dat land moet het toezicht op naleving van een verbod van proeven met kernwapens in hoofdzaak nationaal zijn. De westelijke mogendheden ach ten internationaal toezicht de kern van de gehele overeenkomst waarover wordt onderhandeld. In de maandag ingediende Sovjet- russische voorstellen hebben de weste lijke delegaties overigens nog verschei dene andere fijne kneepjes ontdekt, die alles behalve overeenkomen met hun wensen. Verder kwam gisteren aan de orde een Engels voorstel over de samenstel ling van een internationale commissie van toezicht en een al eerder ter sprake gekomen Amerikaans voorstel. De Sovjetunie werjst dat de verschil lende commissie van toezicht in hoofd zaak nationaal van samenstelling zullen zijn. Er zouden een of twee buitenlan ders aan toegevoegd kunnen worden. Met andere woorden: in de Sovjetunie moet een .c sche commissie van toezicht ko. rin bijvoorveeld een Amerikaan en Engelsman opgeno- 'meii kunnen worden. Uit een gedegen bestudering van de Sovjetrussische voorstellen van maan dag is gebleken dat het Kremlin het volgende wil: a. Eenstemmigheid bij alle belangrijke beslissingen die de drie kernwapen- mdgendheden zullen nemen. Die beslis singen gouden voor alle andere aan het internationale toezicht deelnemende landen bindend moeten zijn. b. Vetorecht voor de drie kernw'apen- mogendheden bij het nemen van alle be langrijke beslissingen. c. Internationaal beraad over elk be sluit tot uitzending van controleurs naar gebieden waar naar men vermoedt het verbod van proeven met kernwapens is overtreden. De westelijke mogendheden, .wensen geen recht van veto. Zij willen niet dat de drie kenwapenmogendheden alle andere landen hun wil kunnen opleggen. Zij willen groepen controleurs zien uit gezonden zodra dat wenselijk is, dus zonder voorgaand beraad dat alleen maar. tijdverlies zou opleveren. 51 WELISWAAR hadden de Ro meinen deze koning slechts het wettig gezag over trans- jordanië en een paar steden van Gallilea gelaten en in Ju- dea zijn bevoegdheid tot het op pertoezicht over de Tempel be perkt, doch hij droeg ten slotte nog de naam van koning en gold daar om als de belangrijkste en voor naamste persoonlijkheid onder de Joden, die bij iedereen bemind was. Toen het verzoek der Joodse regering hem bereikte, reisde hij dan ook zo snel mogelijk naar Je ruzalem om daar zelf het volk toe te spreken. Tienduizenden kwamen naar hem luisteren. Zij begroetten hem ernstig en" gedrukt en misschien zelfs wat wantrouwig. Door de rij en buigende officieren schreed prinses Berenike uit de poort van het paleis. Ze was wederom in net zwart gekleed, doch ditmaal niet als iemand die om bescherming kwam smeken, maar in zwaar en donker brokaat. Onder het korte haar scheen haar lang gelaat nog eens zo frank en edel. Alles ver stomde toen zij uit het paleis trad, zoals gebeden verstommen van hen, die met nieuwe maan op de komende maan gewacht hebben: eerst was ze onzichtbaar tussen wolken, doch nu was ze versche nen en verheugde men zich. Lang zaam daalde de prinses de trap pen af en kwam haar broer tege moet en zwaar golfde het brocaat om haar langzaam schrijdende ge stalte. Toen zij beide handen, met de handpalmen naar boven, ten te ken van groet ophief, beantwoord de het volk stormachtig en harts tochtelijk haar groet: ,,Wij groeten u Berenike, die komt in de naam des Heren." De koning begon zijn toespraak tot het volk. In pakkende zinnen zette hij uiteen, dat een opstand tegen het protectoraat van Rome hopeloos was. Agrippa deze ele gante verschijning haalde de schouders op. liet ze dan weer zakken en schilderde met heel zijn lichaam en alle gebarenkracht, waarover hij beschikte, het zinne loze van deze onderneming. Ston den niet reeds alle andere volke ren op de bodem der realiteit? Was heden een bezetting van 2000 Romeinen niet voldoende om twee volkeren ih bedwang te houden, die vroeger een zo grote rol ge speeld hadden: de Grieken, die zich eens tegen heel Azië konden hand haven en de Macedoniërs, voor wie Alexander tijden geleden het zaad voor een wereldrijk uitstrooide. Gallië had 305 verschillende stam men, bezat uitstekende, natuurlij ke vestingen, produceerde al zijn materiaal in eigen land, riaar 1200 man waren voldoende niet meer soldaten dus dan het land steden telde om de minste of geringste gedachte aan oproer te onderdruk ken. Twee legioenen waren tegen woordig voldoende om de Romein se orde in het reusachtige, rijke, oud-beschaafde Egypte te handha ven. Tegen de Duitsers, die naar men weet, heftiger van aard zijn dan wilde dieren, had men genoeg aan vier legioenen en in het hele gebied aan deze zijde van Rijn en Donau reisde men even onbe zorgd als in Italië zelf. ,,Hebt gij dan allen geen maatstaf voor uw eigen zwakheid en de kr-acht van Rome?" Bekommerd schudde de koning het hoofd. „Zegt mij dan, waar uw vloot,is en uw artillerie. Waar zijn uw bronnen van inkom sten? De wereld is Romeins gewor den. Waar wilt ge bondgenoten en hulptroepen vandaan halen? Uit de woestijn misschien?" Koning Agrippa praatte heel rus tig met zijn Joden alsof het on verstandige kinderen waren. Wel beschouwd waren de belastingen, die Rome verlangde, niet boven matig hoog. „Denkt er toch eens o"-" na, dat een stad als Alexan- d 'n één maand meer belasting m opbrengen dan heel Judea in c jaar. En Rome doet toch ook wel wat in ruil voor die be lasting. Hee'ft het ons geen uitste kende wegen gegeven, moderne waterleidingen en ee.n snel func tionerend en goedgeschoold be stuur?" Met brede, intensieve ge baren bezwoer hij de vergadering. Wordt vervolgd DORDRECHT'. Het verdachtenbank je blijft leeg vrijdag, als de rechtbank te Dordrecht, de zaak tegen de.29-jari- ge R. G. T. uit Laren zal behandelen. De man, die ervan wordt verdacht 68 inbraken te hebben gepleegd, ontsnapte vorige week uit het huis van bewaring' te Dordrecht en is nog steeds spoor loos. Overigens zijn hem maar vier in braken te last gelegd. APPELSGA. In de hokken van de marmotten, die in het Beatrixoord te Appelsga worden gebruikt voor proefne mingen, vonden de verzorgers dezer da gen vierhonderd lijkjes. Daar men aan vankelijk aan opzet a'acht, werden poli tie en justitie erin gemengd. Te^ijker- tijd werden enige cadavers aan verschil lende laboratoria gestuurd. Daar wordt de mogelijkheid met uitgesloten geacht, dat de dieren zijn gestorven aan een tot nu toe onbekende ziekte met een epide misch karakter. AMSTERDAM. Een 27-jarige chauf feur U. W. uit Bussum is gearresteerd op verdenking dat hij tal van auto's heeft verduisterd. Hij heeft kans ge zien met een vals rijbewijs, ayto's te huren die hij niet aan de verhuurders terugbracht. Hij verkocht de wagens en verbraste het geld. De chauffeur heeft al enige verduiste ringen bekend. De politie meent dat de man veel meer .op zijn kerfstok heeft. Het onderzoek wordt voortgezet. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Overjarige herfstphloxen zijn ideaal voor tuinbeplanting; in de nieuwereI soorten komen prachtige kleuren voor; sdörten met enorm grote bloemtrossen! j en indien u verouderde phloxen bezit is 1 het wel eens prettig wat nieuws aan te planten. Als het niet vriest is het er j nu de goede tijd voor, doch men kan' I het oók uitstellen tot volgend voorjaar, i Phloxen verlangei: wel een losse grond die ook voldoende bemest moet zijn.; Oude mest is heel nuttig, doch indien' de grond voldoende voedsel bevat kan j men ook heel goede resultaten bereiken i met de bekende roze tuin- en gazonkor- I relmest i en no. m. Van dit kruiswoordraadsel geven wij nu eens niet de omschrijving maar de oplos sing, echter zijn de letters van de sleutel woorden vervangen door andere letters, zodat in feite de oplossing in gehcim- schrifi gegeven is. Gevraagd wordl met behulp van het kruiswoordschema de oor spronkelijke oplossing terug te vinden. Horizontaal: I N.G.L.GJ.B.H.C; 6. D, O.l..1: 7. F.O.G: 8. A.B.K; 10. B.K; II. M.G.C.B.l.H; 12. E.B.F.B.H; 13. E.1..G, F.B.H; 14 A.G; 15 i.B.H: 16. I.D.L; 17. E.G.L.I; 18. E.L.G.K.N.B.L.M. Verticaal: I. N.O.O.K; 2. G.L.G; 3. L.l: 4. J.H.B.C.B.H; 5. C.D.D.H.G.G.L.I: 6. D.F.B.L.E.G.H.H; 8. A.H.F.B.H, 9. K.B.H; II. M.B.F.B.O.K; 12 E.G.I; 14. A.D.L.M; 16. I.G.L.: 17. E.B. A.B.C D.D.E F.G.H I.B I.B.B.K.C.B.L J.G.G.M.C A.B.C N.G.G.L.I F.B.C vor men een bekend ee/egde S door in De vrolijke avonturen van en 79-6) -Kijk, er wonen alleen maar schildpadden. Dus dan zijn wij toch geen reuzen. Zeg, Pingo, zouden dat soms nog neefjes van onze Schildpad weet toch ook niemand iets nieuws. 'Uiiiiiiiiiiiiitiikii.'iii'.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiliiiiiilliiliiiiiliiiiiiiMliiliiliiliiiiiiiiiiliiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiilillilliiilliiiiiiil^ Dat zijn flinke kerels. Nu zullen we eens laten zien, wat Pelle bij zich heeft. Enfin, wij gaan maar verder. Hier Mm, vandaag smaakt het ijs geloof ik bizonder goed, niet? Zeg, Petsie, zie je die daar met die witte muts? Daar zullen we eens een praatje mee gaan maken. 2. e Z f 9 to W: /S '6 'MM Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1. lekker; 4. wij; 6. bijl; 7. sabbelen; 10. belet: 12. edel; 13 zone; 14. leren; 16. beginnen; 17. mijn; 18. it; 19. wennen. Verticaal: 1. larter; 2. kabbelen; 3. ezel; 4. wijn; 5. ijl; 6. betonnen; 8. beleg; 9. lezen; II. pennen; 15. rite; 16. bijt; 17. m.i. 48. „De enige manier om nog be- 1 roemd te worden is, dat ik een van de Stapparis Happers Florae mee aan land neem prevelde professor Bla- [dergroen voor zich heen. Nu het mij niet gelukt is om de planten d~ wereld te laten veroveren, kan ik tenminste zorgen, dat de wereld wordt afgegraasd door de ontaarde kweeksels, die uit 'mijn experimenten zijn voortgekomen. ,Hei is tenslotte nog nooit iemand gelukt jom een plantenetcnde plant te kwe lken „Wat betekent dat?" riep Kappie, die toevallig die laatste woorden had op- I gevangen. „Hoor eens. ik heb ja genoeg i van die planten van jou, meneer Blader- groen!" 1 De geleerde wees als antwoord naar het bedrijvig gedoe van de gewassen •langs de romp van het schip. j I „Het wier is bijna geheel geconsu- meerd". verklaarde hij somber i „Da's dan prachtig", meende Kappie. i j „Dan kunnen we weer varen!" „Nee", antwoordde Bladergroen hoofd- schuddend, „dat is helemaal niet prach- tig Als de planten niets meer te eten hebben, kunnen zij licht beginnen elkaar op te peuzelen en dan blijft er van mijn experiment niets over en dan zal ik nooit beroemd worden. Ik moet een j exemplaar zien te redden, voor het te laat is En met die woorden verdween hij met een kloeke sprong in het water. OKLAHOMA (U.P.I.) Een Ameri kaanse bommenwerper van het type B-52 is kort voor middernacht bij hot dorp Altus in Oklahoma neergestort en uitgebrand. NED. IIERV. KERK Beroepen te Nieuwe Tonge: B. J. Zaal te Houten (Utr.). Aangenomen naar Dwingeloo: (toez.) H. Bosma te Beers. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-Moerwijk: (2e pred. pi.) D. Bouwknegt te Wolïaarts- dijk, te Mariënberg: Th. P. van Belzen, kand. te Arnemuiden, te Grouw-Irnsum G. O. N. Veenhuizen, kand. te Ede. GEREF KERKEN (VRIJGEMAAK'I*) Beroepen te Leerdam: fals miss. pre dikant voor Nieuw-Guinea). P. Kingma ie Noordbergum. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravendeel: G. J. Buys te Papendrecht. Bedankt voor Urk: J. C. van Raven- swaay te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderk -k: M. Blok tl Russen en C. Moolenaar te Leiden, van wie eerstgenoemde is beroepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2