Macmillan wil Engelsen wel naar stembus sturen Stemmen in Tweede Kamer waarschuwen tegen al te veel Europees gevoel President doof voor verweer fruitwerker van gave Met zo'n ontbijt groeit bij altijd! mmm... en kerngezond! Woensdag 10 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD „Gemeenschappelijk belang niet altijd het onze*' v' - Salarissen Niet zuiver Tweede Kamer kritiseert V.S. Automobilist zag ontvluchte lopen Veteranen zitten elkaar in 't haar Eieren in Zeeuwse melkoorlog Priesters vrijgesproken van overtreding processieverbod Zwaarste klok gegoten voor beiaard in N.O.P. DOOR MEER VITAMINE-ZEKERHEID Isolatiemateriaal vatte vlam BRAND OP VLAGGESCHIP IN AANBOUW VAN ORANJELIJN Eerste Kamer vraagt min. Staf opheldering Beperken Valse dollarbiljetten ook in Rotterdam Oorzaak onbekend Ondanks goed begin in Genève nog veel onenigheid EUROPESE SCHOOL OPGERICHT VOOR MANAGERS DENEMARKEN BOYCOT GOEDKOPE VLAGGEN Rel in Lagerhuis over Suez NA TWEE JAAR MOTIES? Gevangenisstraf voor winkeldievegges Linschoters tegen beenzwartfabriek Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Laten we het oplossen van de Franse moeilijk heden maar overlaten aan de Fransen, die zijn daar meesters in, zei gisteren de liberaal drs. Korthals tijdens de buitenlandse debatten in de Tweede Kamer. Ik heb volledig begrip voor hun po sitie, maar aangezien zij zich in de E.E.G. al een zeer schone po sitie hebben verworven moeten zij het niet al te veel hebben over grote offers voor de vrijhandels zone. Als Frankrijk net zulke offers had gebracht als ons land, zo meende drs. Korthals, dan zou de E.E.G. nooit in het Franse parlement zijn aanvaard. Maar wat gaat Frankrijk op 1 januari doen? En hoe brengen wij onze be langen in veiligheid? Ik wil de rege ring op het hart binden het uiterste te doen om de vrijhandelszone tot stand te brengen en zich tot het uiter ste te verzetten tegen de Franse be houdzuchtige stroom, aldus deze libe rale woordvoerder. Over het initiatief van Benelux om de besprekingen over de vrijhandels zone weer op gang te helpen sprak de a.r. afgevaardigde mr. Biesheuvel zijn verheuging uit. maar het had hem toch in hoge mate verwonderd dat het voor de landbouwtarieven een bevriezing van de geldende toestand inhield. Hij vroeg minister Luns of dit uit de Belgische koker kwam. België voelt, volgens mr. Biesheuvel, niet veel voor een vrij land- bouwverkeer. Ook in zijn betoog klonk eenzelfde nuchtere toon door als in dat van drs. Korthals, die zich nog altijd niet ge lukkig voelde met het E.E.G.-verdrag. Internationaal gezien is het niet genoeg vanwege de te geringe „eenwording" en nationaal niet vanwege de landbouw en het verkeer. Mr. Biesheuvel meende dat wij er ons voor moeten hoeden om al te Europees te gaan denken. De ge- meen schappelijke belangen en de onze lopen lang niet altijd parallel. Behalve idealistisch moeten wij ook nuchter zijn en dat past best bij elkaar. Mr. Bies heuvel meende dat ons land grote waakzaamheid moet betrachten bij het inpassen van onze nationale economie in de Europese belangen. Ook de „Europese" salarissen en de belastingvrijdom zijn nog ter sprake gekomen. Mr. Biesheuvel drong aan op een spoedig tot sfand komen van een belastingregeling in de E.E.G. en Eura tom en drs. Korthals waarschuwde er voor om een aparte klasse van Europese ambtenaren te kweken, noch wat het salarispeil noch wat de belastingvrij dom betreft. Als echter de ministers het snoeimes zetten in de begroting van de E.E.G., dan moeten zij het ook doen in die van hun eigen ministerscomité, zo meende hij. Een geheel ander geluid lieten de woordvoerders van de beide grootste fracties horen. Drs. Schuyt van de K.V.P. protesteerde ertegen dat men sprak over „Europrofiteurs" en de socia list jhr. mr. Van der Goes van. Naters sprak over het „begrotingsrumoer" rond de Europese organisaties. Volgens hem is de geladenheid rond de salaris kwestie niet altijd zuiver. De teneur van beider betoog was dat men de Europese salarissen niet alleen moet beoordelen aan de hand van die van onze buitenlandse dienst maar ook moet vergelijken met die in andere landen. Minister Luns en staatssecretaris Van der Beugel zullen vanmiddag antwoor den. ROTTERDAM. „Deze gave man is in een mand rot fruit terecht ge komen". De zinsnede is afkomstig uit het reclasseringsrapport, dat is uitgebracht over één van de zeven verdachten, die voor de Rotterdamse rechtbank terecht hebben gestaan verdacht van diefstal en heling van 471 kisten sinaasappelen ten nadele DEN HAAG. De Amerikanen zijn fiks bezig om onze sympathie te ver spelen. Ik hecht geen enkele waarde aan hun geruststellende verzekeringen in zake de wapenleveranties aan Indo nesië, zei de liberaal drs. Korthals gis teren tijdens de buitenlandse debatten in de Tweede Kamer. Hij noemde de houding van de Ame rikanen eenvoudig onbegrijpelijk. Met veronachtzaming van onze gevoelens leveren zij wapens op een ogenblik dat ons in Indonesië honderden miljoenen worden ontnomen en de Nederlanders daar het leven onmogelijk wordt ge maakt. In Nieuw-Guinea vervullen wij geen taak ten eigen bate, aldus drs. Korthals. Hij bleek evenals de chr. hist, afgevaar digde generaal Calmeyer en de K.V.P.- er Welter van oordeel dat de Westerse mogendheden ons hier niet alleen mogen laten staan. Zij moeten ons in ieder ge val waarborgen verschaffen dat wij onze taak daar ongestoord kunnen vervullen. Drs. Korthals informeerde daarom naai de resultaten van het jongste gesprek van minister Luns met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Naar aanleiding van de tegenstelling tussen het kabinet en de socialisten op het stuk van Nieuw-Guinea zei drs. Kort hals dat ons land er goed aan zal doen zo spoedig mogelijk een groep intellec tuelen onder de Papoea-bevolking te vormen, die de zelfstandigheid van het gebied kan voorbereiden. Bij die gedachte sloot drs. Biesheuvel zich geheel aan. Volgens hem wordt er van verscheidene kanten aan het rege ringsstandpunt getornd en de motie- Burger was daar het eerste symptoom van. Bij de anti-revolutionairen is wat betreft de soevereiniteit geen enkel ver schil van mening met het kabinet. De chr. hist, afgevaardigde Van de Wetering sprak van de „knutselmethode" van senator In 't Veld, die het Kabinet alleen maar voor de voeten loopt. De Partij van de Arbeid heeft nu wel de mond vol over de onderontwikkelde ge bieden, aldus de heer Van de Wetering, maar zij hindert met haar standpunt onze mensen in Nieuw-Guinea het werk te doen. En wij zullen onze taak daar moe ten vervullen. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Twee dagen lang al heeft de Haarlemse politie zonder re sultaat geprobeerd de uit de strafge vangenis in Haarlem ontsnapte 23-ja- rige Joseph M. van R. weer op te spo ren. Van R. is een Haarlemmer. Ver moedelijk heeft hij dus in Haarlem tal van schuiladressen. Daarom heeft de Haarlemse recherche maandagavond verscheidene huiszoekingen verricht. Die hebben echter niets opgeleverd. Bij de politie is wel een aantal mede delingen binnengekomen van mensen, die menen de ontsnapte gevangene te hebben gezien. Hij liep toen nog in zijn gele overall, de nogal opvallende gevan genisplunje. Een automobilist heeft nog geprobeerd Van R. te achterhalen. Toen de jongeman echter merkte, dat hij werd achtervolgd, heeft hij een andere weg gekozen. De automobilist verloor toen de gevangene uit het oog Naar legioen? Van R. had in de gevangenis al mee-1 gedeeld, dat hij zou proberen om in het' Vreemdelingenlegioen te komen. De Haarlemse politie heeft daarom alle grensposten gewaarschuwd Wanneer hij zijn plan uitvoert zal hij aan de grens zeker worden aangehouden. Er ls proces-verbaal opgemaakt tegen een andere gevangene in de Haarlemse strafgevangenis, die Van R. heeft gehol- - pen bij zijn geslaagde ontvluchting Hu^ verlenen aan iemand die in bewaring is gesteld, is namelijk strafbaar. Muur te laag Van R. had met zijn maat het plan tot ontsnapping tot in alle details uitgewerkt. Zij hadden samen de muur eens bekeken, waar Van R. overheen zou moeten klau teren. Zij hadden ontdekt, dat het niet moeilijk was om de bovenkant van de muur te bereiken. Van R. moest dan op het hoofd van zijn medegevangene gaan staan om het uiterste puntje van de muur met zijn handen te kunnen bereiken. De vorige directeur van de Haarlemse strafgevangenis heeft meer dan eens ge klaagd over de gevangenismuur, die met hoog genoeg is om ontsnappingen te voor komen. Nu de praktijk heeft uitgewezen hoezeer hij gelijk had, zullen er wellicht maatregelen worden genomen waardoor het in de toekomst onmogelijk is. dat gevangenen over deze muur ontsnappen. Plannen voor geteeld Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Mr. W. J. Spanjaard, advocaat te Amsterdam, lid van het hoofdbestuur van het Veteranenlegioen Nederland, heeft een klacht wegens smaad ingediend tegen de heer N. Koch- heim te Zeist. De heer Kochheim, oud-afdelingsbe stuurder van het legioen, wordt er van beschuldigd dat hij stencils rondstuurt waarin hij mr. Spanjaard aanwijst als een der beramers van een plan om de zetel op te blazen van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging, het buitengoed Backershagen in Wassenaar. Het plan zou zijn opgeworpen toen de Indonesische regering in november 1957 de anti-Nederlandse campagne begon. De klacht is een uitvloeisel van een conflict dat al lang de gemoederen van het Veteranenlegioen Nederland in be roering houdt. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. In de vroege morgen uren staat sinds een paar dagen een politieagent op wacht bij een melkdis- tributiestation in de Verkuyl Quakke- laarstraat te Vlissingen. Niet om het vet gehalte te controleren, maar om de daar wonende melkslijter C. Poppe te vrijwaren van molestatie met eieren en andere projectielen. De heer Poppe is sinds eind november de enige „vrije" melkslijter in Vlissin gen. Hij heeft zich afgewend van de sa nering en een bloeiende wijk opgebouwd'. De strijd tussen hem en zijn gesa neerde concurrenten is nu ontaard in persoonlijke plagerijen, waarbij de melk wagen van de heer Poppe wordt klem gereden en de bestuurder met eieren (verse overigens) is bekogeld. De klan ten van alle melkslijters in Vlissingen ei soeciaal zij, die in de nieuwe flat complexen wonen varen er wel bij: zij hebben niets meer te klagen over de service. Ook niet van de kant der ge saneerde melkslijters. DEN BOSCH (ANP) Het gerechts hof in Den Bosch beeft in hoger beroep dr'r.k. priesters, die in juni in Geer- truidenberg het processieverbod zouden hebben overtreden, vrijgesproken. Het hof kon zich verenigen met de gronden en beslissingen, vervat in het vonnis van de rechtbank, en bevestigde dit daarem. Vier arbeiders zijn om het leven ge komen door een instorting in een mijn bij de Westduitse stad Oberhausen. Al le vier waren gehuwd en hadden kin deren. ASTEN. In de klokkengieterij Eijs- bouts in het Noordbrabantse plaatsje Asten is gisteren de zwaarste klok ge goten voor de beiaard die straks in de grote watertoren van Emmeloord word* gehangen. De 2500 kg zware klok is de basis- klok van de beiaard. Zij zal ook dienst doen als luidklok. De beiaard met de 47 klokken van samen elfduizend kg zal geschikt zijn om er concerten op te geven. Hij wordt uitgerust met hand- en automatisch spel. In juni moet hij klaar zijn. Het opschrift van de zwaarste Klok luidt: Juliana Regina. Zij is evenals de andere klokken versierd met reliëfs van de beeldhouwer IJ. v. d. Wielen. van een Rotterdamse fruitimporteur. De opbrengst van het door diefstal verkregen fruit zou ongeveer achtdui zend gulden hebben bedragen en onder de zeven verdachten zijn verdeeld. Ge durende de behandeling van de zaak wees de president van de rechtbank op de mentaliteit en de moraal in de fruithandel, die in de Rotterdamse ha ven over het algemeen veel te wensen over laten. De zegswijze: „Wie appels vaart, die appels eet" doet meer en meer op geld, aldus de president. Hij verwierp het verweer van verdachten, die er zich op beriepen, dat het milieu in de branche waarin zij werkten misdaad bevorderend zou zijn geweest. De drie fruitwerkers, de 32-jarige A.V., de 41-jarige P. S. en de 29-jari- ge A. van den B„ die alle drie bekend staan als uitstekende arbeidskrachten, gaven toe gedurende de jaren '56, '57 en '58 (het meest in '57) geregeld meer kisten op hun wagens te hebben gela den dan waartoe zij gerechtigd waren. Een expediteur verzorgde het vervoer v dit surplus naar de 59-jarige gros sier W. J. D. De diefstallen werden mogelijk gemaakt doordat van het loodspersoneel de 48-jarige baas van de buitendienst R. V„ zijn zoon de 28-jari- ge expert-fruitwerker G. V. en zijn broer de 51-jarige pakhuisbaas R. J. V. in het complot zaten. Laatstgenoem de drie mannen bekenden regelmatig bedragen van 50 tot 100 als hun deel uit de opbrengst te hebben ontvangen. De officier van justitie eiste tegen de verdachten A. V„ P.S. en A. van den B. wegens diefstal een gevangenis straf van twaalf maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en drie jaar toezicht. De eis tegen het loodspersoneel (R. G. en R. J. V.) luidde wegens heling zeven maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk. Voor de vierde he ler, de grossier W. J. D. Vroeg de offi cier zes maanden met aftrek waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en drie jaar toezicht. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat er van armoede bij de betrokkenen geen sprake is geweest. Er waren behoorlijke inkomens De raadslieden vroegen geringere en zo mogelijk voorwaardelijke straffen. Zii waren van mening dat het toege staan gebruik van de „eigen eet" en het uitbetalen van zgn. „botengeld" (het geld dat de arbeiders van de stu wadoors ontvangen voor service d.w.z. voor snel lossen van de boten) op zichzelf al tot de twijfelachtige mérites behoren die andere malversaties in de hand kunnen werken. De grossiers in de citrushandel zou den bovendien dikwijls de kans lopen overgeleverd te zijn aan een zekere wil lekeur van de zijde van de veilingmees ters, die op geforceerde wijze bepaalde grossiers partijen zouden gunnen. Ver dachte W. J. D. zou als grossier niet tegen deze praktijken hebben opge- kund en zijn gaan knoeien met de an dere verdachten. Aldus deelde zijn raadsman mr. S. Ivens mee, aan wiens pleidooi wij ook bovenstaande re gels hebben ontleend. Ook zo'n zoon-in-de-groei, mevrouw? Een beetje on verschillig, maar zo gevoelig voor Uw aandacht? Verzorg en verwen hem elke dag met lekkere, gezonde boter hammen. Wees gul met Blue Band! „Smaakt het?" is dan een overbodige vraag geworden. Regelmatig groeien is dan vanzelf het prettige gevolg. Zeker nu Caroteen nog een gezond woordje meespreekt! Meer dan ooit helpt Bluè'Band in de dagelijkse vitaminebehoefte voorzien. Al jaren geeft Blue Band U vitamine A en vitamine D. Dat betekent weerstand en energie, maar ook een sterk beender- gestel en een gezond gebit. Nu is Blue Band nog verrijkt met CAROTEEN (provitamine A), dat een waardevolle bijdrage levert tot de gezonde groei van Uw kind. Hoe lang, hoe zwaar moeten Uw kinderen zijn? Hoeveel vitamine A en caroteen hebben ze dagelijks nodig? jongens lengte gewicht vitamine A caroteen 9 jaar 126 CFRV 29 kg 1376 f.Ê. 1525 fit 10 jaar 131 cm 31% kg 1485 I.E. 1675 m 11 jaar 136 cm 33% kg 1485 1.6. »826 n i 12 ja.ar 141 cm 35% kg 1485 I.E. 2009 pt Heeft U jongere kinderen? Ook daarover pu bliceert Blue Band in andere advertenties ge gevens, die natuurlijk altijd een gemiddelde zijn. BLUE BAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een groot aantal leden van de Eerste Kamer heeft minister Staf opheldering gevraagd over de be grotingswijzigingen van oorlog en mari ne 1957—1958. Onder deze wijzigingen bevinden zich de additionele uitgaven voor het Hunter-project van 151 miljoen gulden en de verhoging van de marine begroting 1957 met 22,7 miljoen gulden. Zelfs na de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer van deze wijzigin gen is het deze leden niet duidelijk ge worden, hoe een en ander had bijge dragen tot de bestedingsbeperking. Het beeld van de begrotingswijzigingen is zo ingewikkeld, dat een juiste controle door de Staten-Generaal wel erg moei lijk is, zo klagen zij. Verscheidene Eerste-Kamerleden zeggen in het voorlopig verslag dat het hun niet ontgaan is, dat zelfs de minister in de Tweede Kamer een aantal vragen daar over niet kon beantwoorden. Eigen nieuwsdienst HARDINXVELD-GIESSENDAM Op het toekomstige vlaggeschip van de Oranjelijn de Prinses Irene, dat aan de afbouwkade van de n.v. Scheepswerf en machinefabriek de Merwede te Hardinxveld-Giessendam ligt, is gistermorgen om half zeven in het vriesruim brand uitgebroken. Het isolatiemateriaal van het vries ruim vatte snel vuur en veroorzaakte een hevige rook, waardoor het moeilijk was vast te stellen waar de haard van de brand was. De bedrijfsbrandweer van de werf werd met drie spuiten gehol pen door de brandweer van Hardinxveld- Giessendam en door enkele leden van de brandweer van Gorinchem met mas kers. Er werd zo veel water gegeven, dat het schip na een paar uur zwaar begon te hellen. Toch lukte het niet de brand te bedwingen. In een van de ruimen op het tussendek brandden de brandweer lieden daarop een gat om doeltreffender te kunnen werken. In de loop van de morgen werden met een torenkraan twee motorspuiten aan boord van het schip gehesen. Door enkele waterdichte deuren te sluiten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ook in Rotterdam zijn valse tien-dollarbiljetten in betaling gegeven. Een radiohandelaar in de bin nenstad ontving er drie van een hem onbekende man die Engels sprak en die een draagbaar radiotoestel bij hem kocht. Hij betaalde met zestig gulden deugdelijk Nederlands bankpapier en drie tien-dollar biljetten die. maar la ter bleek, van dezelfde soort waren als waarmee zondag te Amsterdam ver scheidene caféhouders werden bedrogen. Het signalement van de Engels spre kende man die te Rotterdam zijn eerste slag sloeg luidt: ongeveer 35 jaar, 1.75 meter lang, lang en hoekig gelaat, een weinig pokdalig en gekleed in een lich te regenjas. lukte het toen de brand te beperken en later geheel baas te worden. Men was nog even bang, dat de hevige warmteontwikkeling een ontploffing in het vriesruim zou veroorzaken, omdat daar explosieve stoffen lagen. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Wel is de nacht tevoren op het schip gewerkt. Ook over de scha de valt nog niets te zeggen. De Prinses Irene meet 9000 dwt en is 139 meter lang. Het schip is door prinses Irene in juli te water gelaten. De afbouw verkeert wat de betimmering van de 113 passagiershutten en de verblijven betreft nog in het beginstadium. In maart zou het schip naar Rotterdam vertrekken en de proefvaart maken. Het is nog niet zeker of die nu moet worden uitgesteld. GENÈVE (AP) Uit het door al le partijen op de conferentie in Ge nève van kernwapendeskundigen aan vaarde eerste paar artikelen voor een ontwerp-verdrag inzake het sta ken van de proeven met kernwapens, blijkt dat Oost en West onbeperkte samenwerking en hulp hebben toege zegd aan een op te richten controle orgaan. Dit moet een eventueel ver bod van het nemen van proeven con troleren. Bevoegdheden Over de organisatie van het controle- orgaan moet nog worden gesproken. Er bestaat nog een diepgaand meningsver schil over de bevoegdheden van de con trole-instanties. De Russen willen de drie mogendheden het recht van veto geven over alle werkzaamheden van de controle-organen. De twee westelijke landen daarente gen willen de voorgestelde 180 contro leposten en de mobiele inspeetiegroe- pen algehele vrijheid van handeling ga randeren. DEN HAAG. Op initiatief van de Parijse Kamer van Koophandel is on langs opgericht het Institut Européen d'Administration des Affaires. Het stelt zich ten doel afgestudeerde, in de eerste plaats Europese, academici een zodanige praktische na-opleiding van circa een jaar te geven, dat zij geschikt geacht kunnen worden als „manager" in handel of industrie een positie te bekleden. Een geheel nieuw aspect daarbij is dat instituut en opleiding in al hun ge ledingen niet Frans, maar werkelijk Europees zullen zijn. De te behandelen studie-onderwerpen, die men zich denkt in de vorm van problemen uit de prak tijk van grote Europese bedrijven, zul len dan ook worden geplaatst in het ka der van de Euromarkt en eventueel van verdere integratie. Grote instemming Het Europese karakter zal zich ook manifesteren in de keus van de profes soren, die gedeeltelijk permanent ge deeltelijk „part-time" aangetrokken zul len worden. Het onderwijs zal navenant drietalig worden gegeven, in het Frans, Duits en Engels. In september van het komende jaar hoopt het instituut zijn poorten te openen. De heer W. Chr. Posthumus Meyes, ambassadeur der Nederlanden met ver lof buiten bezwaar van 's Rijks schat kist, vertelde ons in zijn kwaliteit van directeur-generaal van het instituut, dat hij hoopte op voldoende belangstelling van de zijde van het Nederlandse be drijfsleven om in de financiering van het instituut deel te nemen. Hij meende dat het instituut voor Ne derland van zodanig belang kan worden, dat ons bedrijfsleven in deze niet mag achterblijven. Het denkbeeld van een dergelijk instituut heeft in elk geval bij het bedrijfsleven zeer grote instemming ontmoet. ESBJERG (A.P.) Vrijdagochtend om zeven uur zullen de havenarbeiders in alle Deense havens een boycotactie beginnen tegen schepen onder goedkope vlag. Het eerste schip dat erdoor ge troffen zal worden zal het Panamese vrachtschip Astarte zijn dat met een lading steenkool in Esbjerg wordt ver wacht. Van onze correspondent LONDEN Een plotseling op laaiende rel in het al weken kal me Lagerhuis, naar aanleiding van de artikelen over de Suesaf- faire door het politieke enfant terrible Randolph Churchill, de zoon van sir Winston, heeft mis schien voor Engeland de algemene verkiezingen naderbij gebracht. Het waren eerst de mindere godo- van Labour die vragen over Ran dolph's „onthullingen" en het daarop volgende dementi van het Foreign Office bezighielden. Onverwacht meng de partijleider Gaitskell zich in de strijd, verhit opspringend. Geamuseerd keek de nog steeds zwij gende sir Winston toe toen Macmillan zelf de handschoen opnam en spottend antwoordde: „Deze publicatie heeft u gestimuleerd ineens over Suez te praten, hetgeen u twee jaar lang niet hebt willen doen. Nee, ik ben niet van plan een officiële oorlogsgeschiedenis van deze periode te laten schrijven. Dit moet worden overgelaten aan het oordeel van de geschiedenis en van de kiezers. lEn algemene verkiezingen komen misschien eerder dan u denkt." Was Macmillan weer even speels La bour de angst op het lijf aan 't jagen? Misschien. Maar gisteravond werd in Londen nog lang over zijn woorden ge speculeerd. Want vandaag komt Labour'» schaduwkabinet bijeen om verder aan te dringen op een officiële lijkschouwing van de Suezaffaire. Indien Labour opnieuw wil beginnen aan een serie moties van afkeuring zal Macmillan de tijd misschien eerder rijp achten voor verkiezingen dan men denkt. Daarbij komt bij dat hij zeer gesteld is op een topconferentie over Berlijn en de gehele Duitse kwestie wanneer hij redelijke kansen op succes ziet. In dat geval zou hij daarmee veel prestige en populariteit kunnen winnen en niet uit het oog verliezend dat er later mis schien meer werkloosheid zal zijn ver vroegde algemene verkiezingen aankon digen. VENLO (ANP) Twee inwoonsters van Venlo zijn gistermorgen door de rechtbank te Roermond wegens het ple gen van winkeldiefstallen tot gevangenis straffen veroordeeld. De 38-jarige mevrouw A. van E. kreeg acht maanden, de 26-jarige mevrouw M. van T. zes maanden gevangenisstraf. De beide vrouwen waren maanden lang samen op rooftocht uitgegaan. Het gestolen goed hadden ze in hun wonin gen opgeslagen. UTRECHT. Sommige inwoners van Linsehoten zouden niet zo gelukkig zijn met de overplaatsing van de beenzwart- fabriek te Utrecht naar hun dorp als het gemeentebestuur. Zij hebben be zwaar tegen de stank en de last van ongedierte die de fabriek volgens hen mee zou brengen. Zij verwachten ook schade voor de ve le zelfkazende boeren in de buurt van Linsehoten. Melk zou namelijk gemak kelijk de kwalijke geuren en dampen opnemen hetgeen de kwaliteit van de produkten ernstig zou kunnen benade len. Een opgericht actiecomité antibeen- zwartfabriek bestrijdt voorts het argu ment dat door een vestiging werkgele genheid wordt geschapen. Men neemt aan dat het bedrijf de Utrechtse arbei ders zal meenemen. De Utrechtse beenzwartfabriek heeft indertijd vele protesten te slikken ge kregen van omwonenden die last had den van de maden en vliegen die of de benenkluif vegeteerden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6