Stroom vluchtelingen naar West-Berlijn gestremd Kroesjtsjef geeft hoog op van nieuwe raketten Zondag begint Westers overleg over Berlijn Russisch schrijver kiest via Berlijn de vrijheid Angelo LITRICO Burgemeester van Bordeaux voorzitter van Assemblee ZEEUWSCH DAGBLAD IN HET TROOSTELOZE VLUCHTELINGENKAMP MARIENDORF BRANDT EEN KERSTBOOM SINDS RUSSISCHE I NOTA VERSCHEEN 1 West-Friesland wil snelle inpoldering Markerwaard Lemster knokploeg veroordeeld IC.P.M. verkocht dertien schepen Adenauer komt niet naar Parijs NAVO-CONFERENTIE TWEE DAGEN LATER Oneens Laatste waarnemers weg uit de Libanon Zaak van Vlissingse notaris voor Hoge Raad Show voor mannen zonder „show Heel mannelijk Sofia Loren Geen cassatie voor poging lol moord Tips voor Nederland Tussen mondain publiek 1 f Mee Ovatie Progressie in huren voorgesteld Hulde Vervroegd weerzien voor negen zeemansvrouwen Russisch onderzoek onder water Woensdag 10 december 1958 door Pieter Terpstr* BERLIJN De Duitsers, die in Oost-Berlijn in troosteloosheid en onder dreiging leven, zien iedere avond in het westen achter de Brandenburger Tor de hemel ver licht boven het vrije deel van hun oude, geliefde stad. Ook zonder dat ze er zelf geweest zijn weten zij dat het leven daar anders en begeerlijker is. Ze weten ook, dat het niet onmogelijk is, daar te ko men. Vier miljoen landgenoten hebben voor hen reeds kans ge zien om door een gaatje van het ijzeren gordijn te komen. En voor al tussen Oost- en West-Berlijn zijn de mogelijkheden aanwezig. Maar in Oost-Berlijn hebben zij nog bezittingen, voor zover de communis ten hun die gelaten hebben; daar ver dienen ze hun brood; daar kunnen ze nog op hun inkomen rekenen. In het westen wacht de vrijheid, maar ook de onzekerheid. Toch zijn er dagelijks enkele honderden, die voor de verlei ding van de lichtende hemel van West- Berlijn bezwijken. Het zijn vooral zij, die hun zaak in een Volkseigen Be- trieb zagen veranderen of zich bij de communistische leiders „unliebsam" hebben gemaakt. Soms zijn het de bergenhoge belastingschulden en de dreigende woorden van de communis tische Oostduitse tollenaars die hen de sprong naar de vrijheid doen wagen, soms de politieke infecties, die hun kinderen dreigen op te lopen. Ze komen in West-Berlijn. met enkele bezittingen bij zich en zonder te weten hoe ze er hun bestaan zullen vinden. hoorlijk op de hoogte zijn. Ze stéllen hun vragen zakelijk en deskundig; zij geven geenszins de indruk, dat ze elke nieuw aankomende met enthousiasme in de vrije sector binnenhalen. Maar achter hun woorden schuilt altijd' een bewo genheid met het lot van hun Landgeno ten. Ze weten immers tè goed wat er aan een vlucht vooraf moet zijn gegaan. En na de ondervraging wachten dan de gele. stenen barakken van het kamp. Het verblijfoord is niet ideaal. Maar in deze decembermaand brandt voor het complex een grote, verlichte kerstboom en daar gaat toch een zekere vriende lijkheid, een zekere hoop van uit. Deze kerstboom is knders dan die de vluch telingen in de regeringswinkels aan de Stalinallee hebben gezien. Vrijheid in ENKHUIZEN ANP De besturen van 31 gemeenten in West-Friesland zijn verontrust omdat de regering heeft overwogen eerst zuidelijk Flevoland en pas dan de Markerwaard te laten in polderen. Een snelle inpoldering van de Markerwaard is van het allergrootst be lang voor de ontwikkeling van West- Friesland, zo schrijven de 31 gemeen ten in een uitvoerig rapport aan minis ter Van Aartsen. West-Friesland ziet in de Marker waard een goede mogelijkheid voor de plaatsing van een gedeelte van de agra rische overbevolking, terwijl de in de polder ontworpen wegen West-Fries land en de hele kop van Noordholland uit hun isolement zouden verlossen. Niet alleen de Oostduitsers zoeken in West-Berlijn de vrijheid. Ook een Russische soldaat, die wacht moest lopen bij het oorlogsmonument, dat de Russen in West-Berlijn hebben heeft onlangs zijn post verlaten om dat de westelijke vrijheid hem blijk baar meer trok dan de grauwheid van het oosten. Sindsdien moeten er twee Russische soldaten wacht lo pen; ze kunnen dan wat op elkaar passen. Misschien lopen ze eerst door het leven dige centrum van de grote stad' en mis schien gaan hun blikken naar de ver leidelijke étalages van de enorme wa renhuizen. Maar even later voert hun weg lang's een smalle klinkeyotraatwèg naar de troosteloze gele blokken van het vluchtelingenkamp Mariendorf, kilome ters buiten de stad. En daar zullen ze voorlopig blijven. Ze komen in een hal, waarin vele van hun lotgenoten al wachten. In de lange gangen van het hoofa'gebouw zijn ban- ken geplaatst, waarop ze in rijen naast j elkaar zitten, de schamele bagage tussen I hen in. Kinderen zitten bedrukt te kij ken; een jonge man drukt een huilen- I de vrouw in zijn armen. Ondervraging 1 Later is er de ondervraging door een commissie van drie. Het zijn Duitsers, 1 die eens als vluchtelingen uit de oost- 1 zone zijn gekomen en die van de toe standen achter het ijzeren gordijn be- Het verblijf in het kamp Mariendorf is tijdelijk. Voor ieder, die er komt, worden vroeg of laat mogelijkheden ge vonden. Velen gaan door naar West- Duitsland, waar de vluchtelingenstroom overigens genoeg problemen met zich mee brengt. In de wachtlokalen spra ken we velen, die met een zekere hoop het kamp verlieten. Een aantal van hen was het gelukt, huisvesting te vinden bij familieleden. Een gezin van een man, vrouw en enkele kinderen werd afge- j haald door twee ontroerde oude men sen: de ouders, die in Hannover wonen. Ze zeiden, dat hun huis groot genoeg is voor het hele gezin. En werk? Ja. dat zou misschien wel loslopen Doorn in oog Zo gaan er iedere dag vluchtelingen van Oost-Berlijn naar West-Berlijn en van West-Berlijn naar West-Duitsland. Mariendorf is een doorgangshuis, dat de communisten een doorn in het oog is en dat ook één van de redenen is voor hun politiek, die de banden om West- j Berlijn vaster aan wil snoeren. De Russische nota heeft trouwens ook op i de vluchtelingenstroom zijn invloed al gehad. De leiding van kamp Mariendorf vertelt dat het aantal vluchtelingen in enkele weken tijds is gedaald van 400 op 250 per dag en dat het kamp momen- teel lang niet meer helemaal bezet is. Onzekerheid' over het lot van West- Berlijn. vergroot door de dreigende taal aan de oostzijde van de sectorgrens is er oorzaak van, dat een aantal Oost- berlijners eersi maar eens wacht tot de storm een beetje geluwd is. Lokkend licht Toch brengen de 250 cTie er komen nog iedere dag hun problemen met zich mee. Iedere dag vergroten zij het aan bod van mensen, die niet alleen om vrij heid maar ook om werk gekomen zijn. Vooral intellectuelen komen er in West- Berlijn en ook in West-Duitsland zo zoetjes aan veel te veel. Maar ondanks die problemen blijft I het vrije West-Berlijn, a'at iedere avond met zijn duizenden lichten de hemel zo verlokkend kleurt, open .staan voor de j stad-' en landgenoten, die niet meër j verder kunnen leven onder het juk van I de communisten. En aa&rom brandt voor kamp Mariendorf in decern ber- maand 1958 een kerstboom. Heel vrien- delijk, als een welkom. De man Ike een i wil geven door Rita Beukrnan 1 Tg CHT STOER MANNELIJK moet herenkleding zijn. zei Angela fjj Litrico toen wij aan de bar van het Romeinse Excelsior Hotel met hem een Campari dronken. Deze Romein werd plotseling beroemd als IJE kleermaker van premiers en staatshoofden, toen de Russische premier Nikita Kroesjtsjef twee overjassen voor eigen gebruik bij hem bestelde en kort daarna de eerste minister van Engeland Mactnillancostuums door hem ontworpen ging dragen. Kubitchek, de president van Brazilië, kon blijkbaar de bekoring vun zijn bijzondere snit ook al niet weerstaan en werd nummer drie op de lijst van Litrico's vooraanstaande klanten. Zo'n smoking heeft de president van Brazilië nu en van dezelfde stof maakte ik een tailleur voor Sofia Loren. ZWOLLE, (A.N.P.) Drie mannen 1 die in Lemster en omgeving bekend stonden als ,,de knokploeg", zijn voor het mishandelen van een politieman I door de rechtbank te Zwolle tot ge vangenisstraffen van zeven en negen maanden veroordeeld. De 23-jarige N. S. en de 25-jange A. de J. kregen negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk; de 22-jarige M. V. zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zij mogen een jaar lang niet in cafè's komen. De mannen hadden in de nacht van 12 op 13 september te Ruttén kermis gevierd en daarbij stevig gedronken. Zij zetten in een café de boêl op Stel ten en vielen een gewaarschuwde wachtmeester van de rijkspolitie aan. Hij werd mishandeld en zo in het nauw gedreven, dat hij zijn revolver moest trekken. Toen een waarschu wingsschot niet hielp schoot hij S. in een been. De officier van justitie had tegen liet drietal tien, acht en zês maan den met aftrek geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. WASHINGTON (Reuter) De Sowjetunie beweert nieuwe typen raketten te hebben ontwikkeld, De Amerikaanse democratische senator Humphrey heeft dat vo ltige week in Moskou van premier Kroesjtsjef te horen gekregen met wie hij acht uur heeft gesproken. LEEUWARDEN. - De achtjarige Jan Albert van Drooge is, toen hi.i gis termiddag aan de Noorderweg te Leeu warden fietste, door een militaire vrachtwagen overreden en op slag ge dood. AMSTERDAM. De K.P.M. heeft weer dértien schepen verkocht. Daar mee heeft zij, sinds de vaart in de In donesische wateren onmogelijk is ge worden 27 van haar schepen (tezamen 34.202 brt.l verkocht. Van dé dertien schepen is er een, de Plancius (bouwjaar 1924) voor de sloop verkocht. De andere de Japara, Bandjermasin, Lararttuka, Lampong, Legundi, Lahewa, Larat, Lembeh. Lek- sula. Lasem, Lawu en Lebak zijn verkocht voor de vaart. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Zóndag zullen de mi nisters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland in Parijs bijeen ko men om het westelijke standpunt te formuleren inzake de kwestie-Ber- lijn. Hun werk is de laatste dagen al in Bonn voorbereid dóór diplomatie ke vertegenwoordigers van deze lan den. Twee dagen na de besprekingen be gint ook in Parijs de conferentie van de Navo-raaö. De kwestie-Berlijn zal daar eveneens op de agenda staan Oorspronkelijk heeft het in de bedoe ling gelegen de beide bijeenkomsten in de Franse hoofdstad te doen vooraf gaan door een Brits-Westduits gesprek Bondskanselier Adenauer had daar om gevraagd. Hij is echter zwaar verkou den geworden en kan niet vóór het weekeinde naar Londen komen. Adenauer was er bijzonder veel aan gelegen over het antwoord op het voor stel van dc Sowjetunie om van West- Berlijn een vrije stad te maken eerst eens met premier Macmillan te komen praten. De standpunten van Londen en Bonn lopen namelijk nogal uiteen. Engeland wil de Sowjetunie antwoorden met het tegenvoorstel om niet alleen over de toekomst van Berlijn maar t van geheel Duitsland te praten De na druk dient van meet af aan gelegd op de noodzaak het land te herenigen. Ade nauer wil uitsluitend een gesprek met dé Russen over Berlijn. Hij heeft dat tijdens zijn jongste bezoek aan West- Berlijn duidelijk verklaard. De burge meester van West-Berlijn, Willy Brandt, voelt meer voor het Britse standpunt. In Bonn vragen velen zich zelfs af of het Westen wel moet antwoorden met een tegenvoorstel. Zou het niet beter zijn 1 de Russische voorstellen botweg af te wijzen' menen zij. BEIROET «Reuter) De laatste (waarnemers van de Verenigde Naties die 'nog in de Libanon svaren zijn gisteren'1 j uit het land vertrokken. De comman-1 Idan' van de groep bracht dinsdag een) afscheidsbezoek aan president Sjehab en aan de leden van de regering. De waarnemers waren de afgelopen zo- mer op verzoek van president Chamoen en de toenmalige regering naar de Libanon gekomen om toe te zien dat ;geen infiltranten van de Verenigde Ara bische Republiek het land binnen I kwamen. De heer Kroesjtsjef, zei Humphrey gisteren tegen journalisten, beschouwt ze als van veel betekenis maar ze zijn niet van zoveel betekenis als hij denkt. Humphrey verklaarde dit na afloop van een onderhoud met president Eisen hower. Hij heeft de president verslag uitgebracht van zijn gesprek met de Russische premier. Hij weigerde mee te delen om welke nieuwe typen raketten het precies gaat waar Kroesjtsjef zo hoog van heeft op gegeven. Berlijn Humphrey heeft ook inlichtingen ge kregen over proefexplosies met kern wapens in de Sovjetunie en er was ge sproken over de kwestie van het staken van de proeven. De senator, die lid is van de commis sie uit de Senaal voor de buitenlandse betrekkingen, zei dat het gesprek met Kroesjtsjef hem overtuigd had van de reële mogelijkheid om op de lopende conferentie in Genève tot een akkoord te komen. Ook ovêr Berlijn was er gesproken, zei Humphrey. Ook daarover valt er nog wel met Kroesjtsjef te praten, meende hij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Voor de Hoge Raad heeft mr. A. Mout, raadsman van de 54-jarige Vlissingse notaris J. L. V. hel 1 cassatieberoep bestreden, dat de procu- j 1 reur-generaal bij het Haagse hof had i ingesteld tegen het vrijspreken van de notaris van verduistering, j De rechtbank te Middelburg had de j heer V.. die door zijn talrijke activitei-1 ten voor het eiland Walcheren zijn kan toor had verwaarloosd en toen een con-1 trole dreigde met geld uit een erfenis had gemanipuleerd, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens vals- heid in geschrifte en verduistering. Het Haagse hof echter achtte op grond van j de feiten wel een vermoeden van ver- duistering aanwezig, maar gezien de omstandigheid, dat de heer V., nog voordat er iets aan de hand was, het geld normaal had uitbetaald, was het van mening, dat verduistering niet was bewezen. Voor valsheid in geschrifte kreeg V. een boete van vijfhonderd gul den. Mr. Mout betoogde voor de Hoge Raad. dat de vrijspraak een zuivere is geweest en derhalve niet voor cassatie vatbaar moet worden geacht. Hij vroeg het openbaar ministerie niet ontvanke lijk te verklaren in het beroep tegen de vrijspraak. De procureur-generaal zal 16 decem ber0 concluderen. Of er voor die orders rekeningen werden aangeboden vermeldt de ge schiedenis niet. Litrico verstaat na melijk de kunst, om door het geven van nieuwe creaties als geschenk aan belangrijke personen, overal in de publiciteit te komen. Hij staat nu op het punt naar Amerika te vertrekken, waar hij toch toevallig moet zijn voor een congres van modeontwerpers in Chicago. Dan neemt hij een overjas van kameelhaar en een golfcostuum voor president Eisenhower mee, dit in elk geval wel louter als geschenk. Echt mannelijk, zei de kleine Ita liaan, die naast ons zat aan die bal en ,,de Dior van de Italiaanse he renmode" Angelo Litrico was. Hij maakte zijn schouders extra breed ging voor ons staan en trok toen, 11a eerst met een buiging daarvoor toestemming te hebben gevraagd zijn jasje uit. Kijk. die brede schouders moeten echter een kwes tie van coupe zijn. Vullingen mo gen er beslist, niet aan te pas ko men, die vind ik volkomen uit de tijd. Ik heb een New Look voor de mannen geschapen en dat is de Vi rile Look, want het moet nu hier in Italië maar eens uit zijn met al die Torero-mannetjes. Zij dragen pak ken die te veel getailleerd zijn, maar ik vind zo'n zandloperlijn ge woon belachelijk voor de man. „Correttezza e Disinvoltura", kor- rektheid en ongedwongenheid, dat vind ik je ware voor herenkleding, zei de kleine breedgeschouderde kleermaker van premiers en presi denten, zijn jasje dat hij minuten lang druk pratend met uitgestrekte armen vöor zich hield, weer aan trekkend. Wat de stoffen aangaat moet men in de herenmode echter meer gaan durven met kleuren, dat wordt nu echt hoog tijd. In Biella, dat is het beroemde Italiaanse centrum van textielfa brieken die herenstoffen maken hun dessins worden overal nage maakt en ook mijn ideeën gaan daardoor de wereld rond heb ik reeds een grote omwenteling te weeg gebracht. Toen de kleurenstellingen die ik bedacht insloegen, is men daar voor mij speciale weefsels gaan maken. Voor de smoking heb ik bijvoor beeld een soort wollen shantung in de kleur Renaissance-leather, een warm, donkerbruin, laten weven. DEN HAAG (ANP) Het cassatie beroep van W. G. van del' K. te Meyel (L.>. die door het gerechtshof in Den Bosch tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld omdat hij samen met een ander had getracht zijn vrouw te vergiftigen, is door de Hoge Raad ver worpen. Ik heb ook Nederlandse klanten, die hebben nu juist de gestalte voor mijn stoere, mannelijke coupe. Maar van bijzondere kleuren wil len zij niets weten in uw land, al tijd grijs en grijs! In zo'n land met weinig zon zou men juist meer ge durfde kleuren moeten dragen, een van de nieuwe streepdessins bij voorbeeld in multicolor, met hier en daar een paarse toets. Er kwamen twaalf buitengewoon goed geklede heren binnen in de lounge van het Excelsior Hotel en dat was het enige wat de spraak waterval van Litrico vermocht te stuiten. Ook door zijn radheid van tong is deze kleermaker van staats hoofden een echte Italiaan! Die twaalf heren Vormen Litri- co's equipe van mannen-manne quins. Mannen in stoere, breedge schouderde uitvoering of in elk ge val stoer gekleed, behoren er toe. Elke dag kan men hen aantreffen op de terrassen, aan de bars of in de .restaurants van de Via Veneto, de Romeinse Champs Elysees. Zij bewegen zich daar als gewo ne burgers, die louter uit eigen am bitie zo goed gekleed gaan. Litrico maakt echter voor hun garderobe nieuwe costuums, overjassen enzo voort aan de lopende band. Mannen moet je niet over een po dium laten lopen om iets nieuws op het gebied van de herenmode te la ten zien, zegt Litrico. Ze voelen zich dan verschrikkelijk belachelijk en naar zoiets als een modeshow voor heren komt geen man kijken. Laat een man zich gewoon bewe gen in die speciaal ontworpen kle ding, overal in alle milieus waar mondain publiek komt. Heus, mannen zijn dan net als Speciaal t oor president Eisenhower ontwierp Litrico een uier jus ran een kostliaar soort kameelhaar. I>ie jas, in heet licht beige, heeft een zaclit-grijze lederen kraag. Om n re luien zien hoe de jas de president zoo staan, hebben wij een montage voor u gemaakt. Omdat wij ranzelfsprekend niet op het oordeel ran do president van de Verenigde Staten over het ge schenk van Litrico willen vooruit lopen hebben wij een wat terug houdende gelaatsuitdrukking ran Eisenhower gekozen. vrouwen! Ze denken zo'n costuum, zo'n overjas, wil ik ook wel hebben. Alleen zij vragen niet rechtstreeks aan degenen die het dragen, wie heeft dat gemaakt, zoals vrouwen dikwijls doen. Zij proberen daar langs zijwegen achter te komen, nu mijn model-mannen zorgen er wel voor, dat dit niet al te moeilijk is. Door dit systeem van „modeshows in het volle leven", heb ik ook al die bestellingen van voorname klan ten gekregen. Litrico, nu op het punt met een overjas en golfcostutim uoor pre sident Eisenhower naar New York te vertrekken, neemt ook enige van zijn Via Veneto „gewone heren in showfunctie" mee. In Fifth Avenue zal daar, naar zijn mening, ook wei- iets mee te bereiken zijn! Van onze correspondent PARIJS. Tegen alle verwachtin gen in heeft generaal de Gaulle gis teren op de eerste zitting van de As semblee Nationale van de Vijfde Re publiek niet gesproken. Hij heeft het protocollair onjuist gevonden het woord tot de vergadering te richten, omdat hij als minister-president (en voor 99 procent zeker ook als toe komstig staatshoofd) op geen enkele manier de verkiezing van de voorzit ter wilde beïnvloeden. Daar de ten slotte ook gekozen Cha- ban-Delmas, burgemeester van Bor deaux en gaullist sedert 1940. aanwe- zig was. zou het hebben kunnen lijken i of de Gaulle hem een stille goedkeu ring zou hebben meegegeven. I De Gaulle is nu eenmaal zeer gevoe lig voor dit soort dingen, en daarom heeft hij gezwegen. De Assemblée heeft hem bij zijn binnenkomen een ovatie gebracht, die enige minuten lang heeft aangehouden. Alleen de communis ten hielden de armen over elkaar ge slagen. Het viel. omdat zij zo in de min derheid zijn, nauwelijks op. Maurice Thorez. wel gekozen, was niet geko men. AMSTERDAM (ANP) Subsidies j voor de woningen moeten afhankelijk worden gesteld van maximum-inko mens: in de premiesector geen of ver- i minderde premie boven bepaalde in komensgrenzen en in de woningsector I hogere hurer voor mensen met grotere j inkomens. Die gedachte is gisteren ontwikkeld 'door dr. H. Umrath, wetenschappelijk medewerker van de Algemene Neder landse bouwbedrijfs'bond (N.V.V.). Hij I wees er op op de jaarvergadering van het Nederlands instituut voor volksbuis- vesting en stedebouw dat een dergelij ke differentiatie naar bikomen zal lei den tot een vermindering van de hoog- iste subsidies. Men zou daardoor kunnen i afstappen van de situatie dat 95 procent j en meer van alle nieuwe bouw in Ne- jdeiTand wordt gesubsidieerd, zo althans volgens de heer Umrath. De kanunnik Kir heeft als oudste lid de vergadering voorgezeten en met een redevoering geopend. Hij t ucht daarin o.a. hulde aan de leden die niet waren herkozen. Hij heeft gesproken over Algerije en de sociale rechtvaar digheid. over de rol van het parlement in het Franse staatsbestel en over de vrede. Hij toonde zich een voorstander van de Europese gemeenschap. Luid geapplaudisseerd heeft de Assemblée toen de kanunnik hulde bracht aan pre sident Coty ..die het voortbestaan van de republiek heeft verzekerd". Ook de Senaat is gisteren bijéén ge weest om een voorzitter te kiezen. 'Er waren twee kandidaten, Ga ton Monner- ville en de communist Lhuiller. Mon- nerville werd gekozen met 224 stem men. De communist kreeg er slechts zeventien. Voor de eerste minister run Engeland Macmillanmaakte Ei trico enige kostuums in deze stijl. DEN HAAG (ANP) Negen Noorse zeemansvrouwen zullen vanmorgen op Schiphol aankomen om zich even later in de armen van hun mannen te stor ten. Een,deel van de bemanning van het te Amsterdam in dok liggende Noorse tankschip Thorsvaag won een prijs vraag, die was uitgeschreven door een Noors blad. in samenwerking met een bank en de K.L.M. De hoofdprijs was een reis voor de familieleden van de winnende ploeg naar de haven in West- Europa waar het schip - van de win naars zou liggen. Ook een baby van drie maanden en een kind van zes jaar zullen met het gezelschap, dat enige dagen aan boord blijft logeren, meekomen. Deze smoking in een warm donkerbruin dat Litrico Renais sance leather" noemtwerd ont worpen voor Knbilcheck- de president van Brazilië. MOSKOU (AP) Russische, onder zeeërs zullen de komende jaren de we reldzeeën vooral op het zuidelijk halfrond doorkruisen voor het ver richten van wetenschappelijke waarne mingen. Deze onderzeeërs zullen het werk voortzetten, aldus meldde Radio Moskou dinsdag. van de Russische geleerden in verband met het Interna tionale Geofysische Jaar. In samen werking met gewone schepen zullen de onderzeeërs op allerlei plaatsen oceano- grafische onderzoekingen doen. Binnen kort zal de eerste onderzeeboot die spe ciaal voor deze onderzoekingen ii uit gerust zee kiezen. FRANKFORT (UPI) Dc Russische schrijver Alexander Tsjeiswilli is naar het Westen gevlucht. Hij verblijft thans in Frankfort als gast van John Riley. de directeur voor West-Duitsland van de organisatie American friends of Rus sian freedom. Hij is vermoedelijk op 26 of 27 no vember naar West-Berlijn gekomen. Tsjeiswilli woonde in Oost-Berlijn een schrijverscongres bij. Hij week naar de westelijke sector van de stad uit en stel de zich in verbinding met de Russische emigvantenórganisatie N.T.S. Hij zou tegenover functionarissen van die or ganisatie hebben verklaard ..als com munist teleurgesteld te zijn in zijn idea len en verwachtingen". Na een paar uur is dc schrijver per vliegtuig naar West-Duitsland gebracht. Het is niet bekend door wie hij op zijn vlucht is geholpen. Alexander Tsjeiswilli is in 1903 in Georgië geboren in een boerengezin. Hij trad in 1928 tot de communistische partij toe en publiceerde een jaar la ter zijn eerste werk In 1951 ontving hij de Stalinprijs voor zijn roman Loln, Zijn laatste boek is Zon over Georgië. Hij woonde in Tiflis. Tsjehwllli is M het Westen vrijwel onbekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5