WESTERSCHELDEBEKKEN: EEN SOORT BENELUXPOORT Gemaal „Hellewout" te Ellewoutsdijk in gebruik DE in de p(jp! Chefarine .4 Met valse autonummerborden roomboter gesmokkeld Vakorganisaties in Zeeuwse melkfederatie? Makelaar te Biggekerke verstrekte logies aan Duitsers zonder vergunning beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Zeeuwsch Dagblad Industrie Prof. Van Beusekom te Middelburg: Ondernemers dienen nu nog actiever te worden Beroepsvoorlichting voor middelbare scholieren Zevende klimop televisietoestel in Terneuzen C.H.-kiesvereniging te St. Annaland opgericht Economische politierechter Middelburg Dijkgraaf Dees stelde pompen in werking Weer folkloristische dagen te Middelburg Politierechter Middelburg Een niet in de loteri]... COOPVAERT Woensdag 10 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestan ts-Ch rislelij k 7EELAND IS INDUSTRY-MINDED, hebben wij gisteren betoogd, toen wij schreven over de noodzakelijkheid van uitbreiding der blijvende werkge legenheid althans blijvend voorzo ver wij mensen kunnen bepalen in onze provincie. Aan het karakter en het gehalte der Zeeuwse bevolking ligt het niet, dat er tot nogtoe niet meer industrie is. Trouwens de in- dustrie van onze oude Zeeuwse steden Fnrnnnnrt alc°"pprstö en dorpen heeft reeds eeuwen terug °P 3lS eer£*e bewezen dat de Zeeuwse bevolking P1 °j ekt zien in onze nationale ook technisch produceren kan. {ontwikkeling; onmiddellijk daar- Als de industrialisatie van de vorige !na komt het Westerscheldebek- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Kan men en de eerste helft van deze eeuw aan grote delen van Zeeland is voorbijge- ken, dat men kan beschouwen als een soort Beneluxpoort. Maar de gaan, zijn daar andere factoren oorzaak industriële revolutie in Zeeland van geweest, het feit, dat Zeeland bui- hangt veel af van de belangstel ten het grote verkeer kwam te liggen ling, welke de ondernemers zul len hebben voor het scheppen van mogelijkheden voor zware nijver heid. Is die interesse in belang rijke mate aanwezig, dan zal daarna het Rijk waarschijnlijk wel komen om de naar voren ge brachte wensen en suggesties gestalte te geven of helpen te en dat de verdeling in eilanden een vervoersprobleem schiep, dat de ont wikkeling moest stagneren. AAR OOK OF HET OGENBLIK zijn er voor industrievestiging be zwaren. We mogen niet wachten met de op heffing van die bezwaren, tot het Del taplan er is. Dan is het te laat. We I jl"" zijn dan een kwart eeuw verder en de nieuwe opbouw van industrie, die deHit zei gistermiddag prof. dr ir. H. G. van Beusekom uit Den Haag tijdens een tweede industriële revolutie met zich lunchbijeenkomst van de Ned. Mij. voor brengt, zou dan aan onze provincie kunnen zijn voorbij gegaan. Als dat geschiedde, zou er voor Zeeland niet anders overblijven, omdat het toch goeddeels leeggelopen is, dan recreatie provincie te zijn. Hoe aardig dit klinkt, dit is niet in het belang van ons land en is een te povere functie voor een provincie met de mogelijkheden van de onze. Ongetwijfeld is er ook thans nog het bezwaar van de lange afstand tot de centrale punten. Een belangrijk punt in dit verband is de verbetering van de havenoutillage in diverse plaatsen. Vervoer te water kan echter een heel stuk van de bezwaren tegen de hoge kosten van weg- en railvervoer weg nemen. JAAR ER IS nog een heel ander be zwaar, waarvan de oplossing van rijkswege bevorderd zou kunnen wor den. Het is in Zeeland duur industria liseren. Niet alleen is de grond duur, maar de vestiging van industrie wordt belemmerd door hoge water-, eiektri- citeits- en gastarieven, drie essentiële punten voor industrievestiging. Wij hebben daar al eerder de aan- BERGETS OP ZOOM Tijdelijk directeur BERGEN OP ZOOM. De heer H. dacht op gevestigd. Het is zelfs op het Zandvoort te Bergen op Zoom is be Nijverheid en Handel, departement Zee land, in hotel De Burg te Middelburg. Prof. Van Beusekom was zijn causerie begonnen met op te merken, dat terwijl de Randstad Holland steeds dichter be volkt raakt, Zeeland tot de zogenaamde expulsiegebieden behoort. Dit laatste komt tot uiting in het vertrekcijfer, dat voor ons gewest 7 per 1000 inwoners be draagt. De hoogleraar was ervan over tuigd dat hetgeen door dit cijfer wordt uitgedrukt, funest is voor de hele ont wikkeling van de samenleving in dit ge bied. In plaatsen waar de bevolking achteruitgaat worden steeds minder voor zieningen te algemenen nutte getroffen. Volgens prof. Van Beusekom is het een absolute noodzaak, dat er elk jaar een industrialisatienota verschijnt. Hij lan ceerde echter een uitspraak van het ETI van Zuid-Holland, waarin gewaarschuwd wordt voor te sterke industriespreiding. In dit verband zei spreker, dat hij het merkwaardig vond, dat in het onlangs door een speciale commissie in het leven geroepen boekje over de groei van hei westen des lands met geen woord wordt gerept over Zeeland. Hij geloofde dat de hoofdoorzaak van dit verzuim ligt in de gebrekkige verbindingen tussen Zeeland en het overige westen. En industrieplan voor het Westerscheldebekken kwam dus uiteraard niet ter sprake. In de zesde industrialisatienota even wel werd de schijnwerper van de minis ter mede op Zeeland gericht. Prof. Van Beusekom meende niettemin te moeten konstateren, dat terwijl overal in Neder land aktiviteit waar te nemen is op het gebied van de streekontwikkeling, men eigenlijk niets doet om de industrialisatie in Zeeland te bevorderen. Hij kwam daarna met de suggestie om van het Westerscheldebekken een soort Benelux poort te maken. Naar zijn mening zou de aktiviteit onder de ondernemers echter nog iets opgevoerd kunnen worden. Hij had de indruk dat wat hier in Zeeland gebeurt, niet zo gedragen wordt door de publieke opinie in overig Nederland. Men weet wel welke problemen er in Fries land of Groningen liggen, maar van de moe. ijkheden in Zeeland weet men maar zeer weinig. Prof. Van Beusekom zag in de pro vincie Zeeland grote mogelijkheden tot vestiging van basisindustrieën, omdat alle hiervoor vereiste factoren aanwezig zijn. Hij herinnerde in dit verband aan het pleidooi van burgemeester Heusdens van Vlaardingen voor een ontwikkeling van het Westerscheldebekken en ver klaarde dat hij wat diens zienswijze voor Zeeland betreft geheel achter de burgemeester van deze Randstadge meente stond. Zeeland heeft altijd een gunstige ligging gehad en deze moet worden uitgebuit. Hij waarschuwde zijn gehoor echter, dat men de grote stap- Ipen niet uitsluitend van de overheid moet verwachten, maar dat de bevol king van Zeeland zelf zal moeten wor den ingeschakeld. Ten slotte legde de Inleider nog de nadruk op de vorming van de mens tijdens de komende industriële ontwik keling, welke laatste evolutie volgens spreker in Zeeland onmogelijk is tegen te houden er liggen hier taken voor kerk en gemeente, taken die erop ge richt moeten zijn, dat de mens moet worden opgevangen en in een nieuw en verantwoord milieu moet worden ge plaatst. Wanneer ook het platteland zal worden betrokken bij 'if' vestiging van zware nijverheid, dan deze inscha keling zich zonder schokken moeten voltrekken. budget van de joonarbeider die in Zeeland heel vaak op het laagste klas- sificatiepeil staat een post van be tekenis. Hoe moet het dan zijn met water-, stroom- en gasverterende fa brieken? T1 ÉN VAN DE PUNTEN, daf in lan- J delijk verband daarom alle aan dacht moet hebben wij wezen daar reeds eerder op en zullen op dit aam beeld blijven hameren is de egali satie, de gelijkmaking van deze tarie ven voor het hele land. Dat is ook in het belang van de noordelijke provin. ciën, waar eenzelfde problematiek speelt als in Zeeland, maar die veel meer aandacht hebben, misschien om dat daar meer kiezers wonen. Tariefsegalisatie een eis der recht vaardigheid, passend in de huidige ontwikkeling. Kolen- en staalprijzen maakt men gelijk voor een aantal lan den om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Maar water-, elektrici- teits- en gastarieven laat men in het eigen land nog altijd rusten op de maatstaven van de tijd, dat elk ver zorgingsgebied zijn eigen apparatuur bouwde. Daarmee wordt voor de in dustrievestiging een oneerlijke concur rentie aangedaan aan de gebieden, die thans, als het goed is, mee het geheel van ons volk moeten dragen. Een juiste kijk op de ophouw van ons volksgeheel brengt mee, dat hier aan spoedig een eind wordt gemaakt. noemd tot tijdelijk directeur van de R.H.B.S. te Bergen op Zoom. GOES. In het gebouw van het Goese Lyceum aan de A. Joachimkade te Goes zal woensdag 17 december de jaarlijkse heroepenvooriichtingsmiddag voor de leerlingen van de hoogste klassen van scholen voor v.h.m.o. in Zeeland. Voor de meisjes is deze mid dag georganiseerd door mej. J. Jansen van de commissie inzake beroepsvoor lichting van de v.v.a.o., voor de jongens door de heer J. v. d. Woude, waarne mend rector van het Goese Lyceum. De voorlichtingsmiddag begint om kwart over twee. Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 1 TERNEUZEN. Voor de zevende en laatste maal trok het Klim-op-bestuur uit Terneuzen er gisteravond op uit om een televisietoestel van de Klim-op St. Nicolaasactie aan een gelukkige winaaar uit te reiken. Ook hiervoor bestond weer, vooral van de zijde der jeugd, zeer grote belang stelling. Steeds groter werd de stoet van „volgelingen" der kleine auto-kara vaan, die door Terneuzens straten trok. En toen voor de woning van de win nares, mej. W. J. Lensen, Westkolk- straat, werd gestopt, was er helemaal geen doorkomen meer aan. Mej. Lensen werkt op het kantoor van de Rijkswaterstaat. Zij kon het niet ge loven, dat zij de prijs had gewonnen. Pas toen de politie haar op de hoogte i kwam stellen was zij zeker van de verrassing, die haar te wachten stond.: Haar laatste ingezonden getal luidde I 761258, omdat zij meende, dat het ze-' vende toestel op 6 december 1958 zou worden uitgereikt. Overigens moeten meer personen er zo over gedacht hebben, want nog vier anderen hadden hetzelfde nummer ge raden en dat klopte precies met het nummer, dat notaris K. J. Hoving van Terneuzen had vastgesteld. Naar een voorzichtige schatting zijn er minstens 75.000 getallen ingezonden. SINT-ANNALAND. In de Thoolse gemeente St.-Annaland is een C.H.-kies vereniging opgericht. Daartoe was gis teravond een samenkomst belegd in het Hervormd verenigingsgebouw. Het re sultaat was. dat tot oprichting werd besloten. Een voorlopig bestuur werd gevormd, waarin zitting hebben de heren J. A. Heyboer (Haven), voorzit ter, C. van Winkelen, secretaris en M. Ligtendag, penningmeester. De leiding van de bijeenkomst berustte bij de voor zitter van de Statenkieskring Tholen, de Heer J. van der Veiae, die in het kort het beginselprogram van de C.H.U. be lichtte. De secretaris van de kring, de heer P. W. C. van Westen uit Oud-Vos- semeer vertelde een en ander over de organisatorische opbouw van de unie. Aandachtig kijken enkele belang stellenden naar het water, dat door het nieuwe gemaal „Hellewout" de haven van Ellewoutsdijk wordt in gepompt. Even tevoren had in een korte bijeenkomst de dijkgraaf, de heer D. J. Dees de pompinstallatie in werking gesteld. St. Annaland „Activa" bijeen De middenstandsvereniging „Activa" hield een algemene jaarvergadering in de zaal van de heer Fr. Rijnberg, onder voorzitterschap van de heer M. J. van der Maas. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. de Gof- fau, bleek, dat de inkomsten f 185,63 wa ren, terwijl er een bedrag van f 275,06 was uitgegeven. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren Corns. J. van Oost, M. J. van der Maas en J. de Goffau, werden her kozen. Als spreker op deze avond voerde het woord mr. D. Kluiver, die een uiteenzet ting gaf over het gewestelijk district en over de Deltacommissie. Verder sprak deze juridisch adviseur nog over de be lasting en over de telefoontarieven en posttarieven en tenslotte over het komen tot oprichting van een K.N.M.B. Ook de heer Fr. J. Stols, de vroegere voorzitter van „Activa", brak een lans tot toetre ding tot de N.K.M.B. Voorts werd nog van gedachten gewis seld over de verplichte vakantieweek. Een voorstel om op de oudejaarsavond te sluiten werd verworpen. Otto Sterman declameerde in Middelburg Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Voor een aan dachtig en talrijk gehoor, dat grotendeels uit militairen bestond, verzorgde Otto Sterman gisteren in het „Schuttershof" te Middelburg een voordrachtsavond. Deze bijeenkomst was georganiseerd door bet Prot. Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.), afdeling Middelburg. De be kende declamator bracht zijn programma onder de titel: Ik ben een neger. Voor de pauze bestonden zijn voordrachten uit proza, waarin vooral het stuk „De Sla vernij" de aandacht trok, alsmede de bijbelse vertellingen over de ark van Noach en de verloren zoon. Na de pauze liet Otto Sterman blijken, dat de neger niet alleen droefgeestig is maar ook de humor weet te waarderen. Hij vertelde enige kostelijke sprookjes en legenden. De legerpredikant ds. H. Altena, dankte voor het gebodene. De voorzitter van de afdeling Middel burg van het P.I.T., de heer L. M. Naaktgeboren, dankte de collectanten, die deze avond hebben mogelijk ge maakt. Van een onzer verslaggevers roomboter in. Het tweetal kreeg MIDDELBURG. Op 17 sep- evenwel geen tijd om de boter te tember van dit jaar maakte de vervoeren, want op een gegeven handelaar A. C. G. van I. uit moment klom een commies door Bergen op Zoom een afspraak het raam van de autoschuur en MM U AMM J All I, M A met een vlasser, een zekere W. S. uit Aardenburg. Van I. wilde namelijk zijn auto, die als smok kelauto bekend stond, aan S. ver kopen. Zij ontmoetten elkaar en reden naar de garage van zekere P. te Sluiskil. In het donker en met de deur van de garage angst vallig op slot laadden zij 800 kg. Van een onzer verslaggevers GOES. De Zeeuwse Melk- federatie, afdeling Zuid-Beveland Eigen nieuwsdienst ELLEWOUTSDIJK. Met een fikse draai aan de handle van de pompinstallatie heeft dijkgraaf D. J. Dees gistermiddag het nieuwe gemaal „Hellewout" aan de voet van de zeedijk te Ellewoutsdijk officieel in werking gesteld. Met deze handeling werd een mijlpaal bereikt op het gebied van de waterbeheersing in de Zak van Zuid-Beveland. In een korte bij eenkomst met vertegenwoordigers van rijks- en provincale water staat, verscheidene waterschaps besturen, autoriteiten van de her verkaveling en cultuurtechnische dienst werd door enkele sprekers die heugelijke feit naar voren ge bracht. Het nieuwe gebouw te Ellewoutsdijk vormt het hoofdgemaal, waarmee een gebied van ongeveer 3500 ha. bemalen kan worden. Daarom betekent de in werkingstelling van het gemaal een belangrijke vooruitgang in de water beheersing van de Zak van Zuid-Beve land. Niet alleen het waterschap Elle woutsdijk profiteert van deze verbete ring bij de bemaling, maar ook de Met een flinke draai aan de handle stelde dijkgraaf D. J. Dees gister middag het gemaal Hellewoutte Ellewoutsdijk officieel in werking. waterschappen Ovezande, Nissestelle en Baarland. Namens het adviesbureau Drok te Ter neuzen, die de technische verzorging van het gemaal voor rekening heeft genomen, sprak ir. K. Drok een begroetingswoord tot de aanwezigen. Hij riep in gedach ten terug de ramp van 1 februari 1953. „Toch is er iets goeds uit voort gekomen: de herverkaveling van de Zak van Zuid- Beveland en daarmee de waterbeheer sing", aldus ir. Drok, die verder enkele technische gegevens verschafte. In het gemaal zijn twee schroefcentri- fugaalpompen opgesteld met een capaci teit van 165 kubieke meter per minuut. Voor de onderbemalingen te Ellewouts dijk en Baarland heeft men de beschik' king over twee vijzelpompen met elk een capaciteit van 48 kubieke meter per minuut. Ir. G. Frieling, hoofd van bureau van uitvoering Zak van Zuid-Beveland, meen de in zijn toespraak dat dit grote project tot stand is gekomen door een geest van teamwork (waterschappen, rijks en prov. waterstaat, herverkaveling en cultuur technische dienst). Hij bracht dank aan allen, het aannemingsbedrijf J. A. Leys te Kapelle incluis, die hun medewerking bij de bouw hebben verleend. Dijkgraaf D. J. Dees was van mening, dat dit gebouw zeker de toets der kri tiek kan doorstaan. Ook hij sprak dank woorden voor de medewerking. Intussen vroeg de heer Dees zich wel af of niet ernstig onder het oog moet worden ge zien de deelname van de omliggende polders bij de waterbeheersing door mid del van dit gemaal. „Ik geloof, dat er naar middelen of wegen gezocht moet worden om dit te bewerkstelligen. Dit zou de exploitatie-kosten aanzienlijk drukken. De grondeigenaren moeten n.l. een flink bedrag op tafel leggen voor waterschapslasten". Ook ging de heer Dees nader in op de naam „Hellewout". Deze naam is ontleend aan de historie; volgens ge schiedschrijvers moeten zich in vroeger eeuwen in de omgeving van Ellewouts dijk grote wouden hebben bevonden. Na zijn speech stelde de dijkgraaf zich op achter het schakelbord in het gemaal cn met een draai aan de handle werden de pompen in werking gesteld. De be maling werd hiermede een feit. Een be langrijk feit. heeft gistermiddag in een ver gadering te Goes de organisato rische vorm van de federatie be sproken. De afdeling Tholen had zich positief uitgesproken voor belangrijke inmenging van de drie melkslijtersorganisaties. De afdeling Walcheren had zich reeds over deze kwestie uitge sproken, en verklaard dat de tijd hiervoor nog niet rijp is. In zijn inleiding tot de bespreking van deze zaak zei de voorzitter, ir. J. Min- derhoud, dat hij vreesde, dat door in menging van de vakorganisaties ook het Zeeuwse melkbeleid in het politieke vlak zou worden getrokken, terwijl thans het overleg zuiver op het technische vlak ligt. Vanuit de vergadering kwam een stem, die verklaarde voor invloed van de vakorganisaties in de melkfederatie te zijn. Hij verweet de Zeeuwse Melk- Tederatie, dat de landelijke bonden wei nig medewerking van haar zijde hadden ondervonden. De vakorganisaties heb ben veel leden gewonnen, zo betoogde het lid, en veel melkslijters hebben geen interesse meer voor de melkfederatie. De voorzitter antwoordde hierop, dat de geringe mate van samenwerking, waar over het lid sprak, te wijten was aan het gedrag van de landelijke bonden. Hjj zei voorts, niet te geloven dat er van de zijde der melkslijters meer in teresse voor de federatie zou gaan groeien, wanneer de vakorganisaties in vloed zouden gaan uitoefenen. De secretaris, de heer C. Zee, meende dat de vakorganisaties zich onmisbaar willen maken, maar zei, dat wel de mogelijkheid bestaat, dat vertegenwoor digers van deze lichamen als rechtsper sonen deel uitmaken van de melkfede ratie. Hij waarschuwde tegen verdeeld heid onder veehouders, fabrieken en melkslijters, omdat deze groepen samen moeten trachten, de regering te bewe gen tot het nemen van gunstige be sluiten. Aangezien de voorzitter, ir. J. Min- derhoud, wegens drukke werkzaam heden zijn functie wilde neerleggen, werd ter voorziening in de vacature, een verkiezing gehouden. Het bestuur had een aanbeveling opgemaakt, waarop als de eerste werd genoemd ir. A. E. Bruy- ning, die met grote meerderheid van stemmen werd gekozen. De verkiezing van vertegenwoordigers in het bestuur van de verschillende Iedengroepen werd uitgesteld, om de groepen gelegenheid te geven, een aanbeveling op te stellen. De heer Zee dankte de aftredende voorzitter, die gedurende zes jaar deze functie heeft waargenomen. Aan het begin van de vergadering had de heer Zee een uiteenzetting gegeven over het melkprobleem. De winstmarge van de melkhandel noemde hij buiten gewoon laag. De samenwerking tussen veehouders, melkfabriek en slijters op Zuid-Beve land noemde hij goed. Ook merkte hij ZEELAND - BIETEN LAND. Dit gezegde doet in deze dagen onge twijfeld veel opgeld. Wie een tochtje door ons gewest maakt ziet allerwegen de wagens, geladen met bieten, voorbijtrekken. Mo menteel is het bij de losplaatsen zo drwk, dat wachttijden van meer dan een uur geen zeldzaamheid zijn. In lange rijen wachten de boeren om hun wagens met bieten gelost te krijgen. De Middelbur gers vooral kunnen dit elke dag opnieuw aanschouwen. Het ver keer uit de richting Vlissingen moet zelfs omgeleid worden, om dat de bietenwagens de gehele Blauwedijk in beslag Hemen. Gis teren was de file zo groot, dat de wagens tot aan het PZEM-gebouw aan de Polendaelesingel stonden. Onze fotograaf maakte deze plaat op de Blauwedijk, waar een lange rij bietenwagens stond opgesteld. MIDDELBURG. Aangemoedigd door het succes van voorgaande jaren zullen in 1959 te Middelburg weer folkloristische dagen met sjezen en ringrijden worden gehouden. Voorts zullen volgend jaar op vijf avonden enkele gebouwen en mo numenten in een feestelijke verlichting worden gezet. Deze avonden kosten de V.V.V. te Middelburg 3000. Deze mede delingen verstrekte de heer P. Blaauw als voorzitter van de gisteravond gehou den najaarsvergadering van de V.V.V. te Middelburg. In zijn openingwoord constateerde de heer Blaauw dat het afgelopen seizoen in het begin vrij slap is geweest, ten gevolge van de onrust in Frankrijk. Over het algemeen viel ook het dagbezoek erg tegen. Ondanks de Expo mag men echter niet klagen, daar de hotels en pensions later goed bezet waren. Voor het komende seizoen worden ho ge verwachtingen gekoesterd, aldus de heer Blaauw. In en om het militair hos pitaal zal een .Deltamuseum worden in gericht. Verder zal een gids over Walche ren verschijnen. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat er een boot ter bezich tiging van de Deltawerken in de vaart komt. Voor verhoging van gemeentelijk sub sidie, dat thans 2000 bedraagt, richtte men onlangs een schrijven tot het ëe- meentebestuur, met verzoek om 4000 subsidie. Het antwoord luidde echter ne gatief. Wel is de gemeente bereid om in incidentele gevallen een bijdrage te verlenen. Chr. agrariërs uit Zws.-Vlaanderen bijeen AXEL. De christelijke boerenorgani- saties in Zeeuwsch-Vlaanderen komen woensdagavond in ,,Het Centrum" te Axel bijeen voor een contactbijeenkomst. Ds. C. A. Korevaar, Ned. Herv. predi kant te Rotterdam zal een rede uitspre- op, dat de sanering in Goes en omlig-j ken en voorts zal het toneelstuk ,,Vlieg- gende plaatsen voldoet. 'tuig vermist" worden opgevoerd. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG De makelaar G. uit Biggekerke, die 's zomers een motel dr^ft, moest zich voor de politierechter verantwoorden, omdat hij de afgelopen zomer, in de tijd dat de Expo duizenden bezoekers trok, in de weekends aan Duitse toeristen logies had verstrekt. Ook had hij maaltijden en dranken geserveerd en dit alles zonder de vereiste ver gunning. De heer J. T„ ambtenaar bij de Kamer van Koophandel, lichtte toe, dat G. in de eerste plaats is ingesteld op een cafeta ria en in een cafetaria moet het ver strekken van spijzen nummer een staan. Het serveren van dranken komt op de tweede plaats en logies verstrekken is verboden. De officier achtte alle punten vol doende bewezen en eiste drie boetes van 250-subsidair 50 dagen, waar van drie keer 200.subsidair 40 dagen voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. Uitspraak dinsdag 16 december. De 53-jarige H. B. uit Rotterdam, die te Renesse een kampeercentrum heeft, verkocht afgelopen zomer melkproduc ten, om de goede service hoog te houden, zonder echter in het bezit te zijn van een geldige vergunning. Bovendien bleek, dat hij op deze manier ongepasteuri- seerde melk en yoghurt had verkocht, die reeds een dag oud was en niet in een behoorlijk gekoelde omgeving had ge staan. B. vertelde wel een kelder te hebben, die echter niet aan de eisen van de warenwet voldoet. Hij deelde mede, van kwam er een andere douane door een achterdeur naar binnen. De geüniformden legden onmid dellijk beslag op de boter. Toen de auto door de beide politie mannen werd doorzocht bleek dat het achterlichtje apart kon worden uitge schakeld en dat het verenstel extra ver sterkt was. Bovendien vond men achter het dashboard enkele Belgische num merborden. Allemaal feiten, die erop wezen, dat de auto voor duistere doel einden werd gebruikt. Voor de economische .politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, ont kende Van I. gisteren iets met de zaak uitstaande te hebben. Hij zei niet te hebben geweten, dat die borden in de auto lagen en dat de wagen versterkt was. Een assistent van de belastingen, die als getuige optrad, verklaarde de avond tevoren op post te hebben gestaan in Sas van Gent. Hij had dezelfde auto voorbij zien komen, met een van de Bel gische nummerborden ,die achter het dashboard werden gevonden. Bovendien meende hij, dat de persoon van Van I. overeenkwam met de bestuurder van de wagen. Een andere assistent van de belas tingen, bracht naar voren, dat het be kend was dat er met Van I.'s auto werd gesmokkeld. Op de avond van de 17e september zag men die wagen in Sluis kil. Na informatie bleek dat hij op weg was naar de garage van P, In deze garage namelijk had P. jr. bij gebrek aan een eigen bergplaats een partij boter opgeslagen. De officier van justitie, mr. T. Lebret, achtte de zaak rond en meende, dat de nummerborden de doorslag hadden ge geven. Hij eiste een gevangenis straf van drie maanden, waarvan één maand voorwaardelijk, met verbeurd verklaring van de auto en een proeftijd van twee jaar. Mr. Van Empel ver oordeelde Van I. conform de eis. Daarna stond W.S., de koper van de auto, terecht, die tot zijn verdediging aanvoerde, dat hij de auto had willen kopen om hem voor de handel te kun nen gebruiken. Hen ontkende eveneens iets van de versterkingsmaatregelen af te weten en lichtte verder toe, dat hij telefonisch 'bij P. 400 kg. boter had be steld en de andere 400 kg. voor een derde moest meenemen. De officier meende echter tegen S. dezelfde eis als tegen Van I. te moeten stellen, benevens verbeurdverklaring van de boter. De raadsman van S., mr. Toxopeus, was daarentegen van oordeel, dat daar verdachte een oude bekende 'was en de vroegere eigenaar van de auto zich ook met smokkelen had beziggehouden, hier het spreekwoord: Wee de wolf, die in een kwaad gerucht staat, van toepassing was. Hij vond de hoeveelheid boter ge woon; er zijn winkeltjes, die per dag wel 600 kg. boter omzetten. Mr. Van Empel achtte S. ondanks alles strafbaar en veroordeelde hem conform de eis. Het echtpaar P. uit Clinge had op 24 september ook met boter geknoeid. Die dag namelijk had het 500 kg. ingekocht, waarna diezelfde avond een smokkelaar met een zak boter op zijn rug werd aan gehouden bij de garage, die aan de win kel is gebouwd. De vrouw, die kennelijk de baas scheen te zijn, bracht naar voren, dat ze deze boter had ingekocht omdat ze een dubbeltje goedkoper was dan andere. Op deze manier was er veel winst te behalen. Van het gebeurde 's avonds zei ze niets te weten. Mr. Lebret eiste tegen P. een boete van 200 subs. 40 dagen, met daarnaast een maand voorwaardelijk, een proef tijd van twee jaar en verbeurdverkla ring van de boter. Tegen mevrouw P. eiste hij een boete van 500. Mr. P. C. Adriaanse, de raadsman van het echtpaar-, vroeg zich af of de boter wel voor duistere doeleinden was ingekocht. Hij meende daar de heer P. er niets mee te maken had, een straf voor hem niet op zijn plaats was. De politierechter hield met een en ander rekening en vonniste voor beiden een boete van 10 subs. 2 dagen met verbeurdverklaring van de boter. Advertentie maar... Douwe Egberts rachte geurige pijptabak Dreischor Bouw openbare school DREISCHOR. In het Dorpshuis had gisteren de aanbesteding plaats van de bouw van de drieklassige openbare lagere schoolt Er waren niet minder dan 24 inschrijvingen. De hoogste besomde f 103.650,De laagste was M. Slager, uit onze gemeente, met een inschrijvings som van rond f84.000,—. plan te zijn het bedrijf uit te breiden. De officier van justitie eistq 150.subs. 30 dagen, waarvan 100.subs. 20 dagen voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde conform. De 39-jarige handelaar J. L. uit Middelburg had op 29 september de in boedel van T. C- V. L. naar Vlissingen vervoerd zonder hiervoor over de ver» eiste papieren te beschikken. De officier eiste 65.subs. 10 dageul de politierechter vonniste 50.sul* 10 dagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3