„Ik ben zegt Ltj de Hartogh DE NATUUR I M DAL-PUZZEL Petsie Pelle Pin go I KAPPIE en de zeeplantage W oensdag 10 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Dat ontzag, maar anders Kustvaarder Soemba maakte water „Wij willen De Hartogh' „Ook een hondje?" Inenting tegen polio in 1959 voortgezet Getuigen - verdacht van meineed - gearresteerd Succes voor maximum snelheid Tankvliegtuig stort lieer op woonhuizen Proefbundel nieuwe psalmberijming Voetganger gedood 1 Ik kon niet meer' Acht maanden voor man die archieven plunderde ,Zo maar een idee in en om uw huis Uit de kerken P. W. RÜSSEL'S Rotterdam Hoe is het als je ineens een daverend succes heb? Als alle kran ten in Nederland je bejube len en de best opgepoetste adjectieven van stal halen om hun lof kracht bij te zetten? Als je werk door Jan Willem Hof- stra voor de televisiekijkers op een bijzonder lovende wijze wordt besproken? Ik heb het gisteren gevraagd aan de acteur Leo de Hartogh (43), in zijn flat op de zevende verdieping in het hart van Rotterdam. ,,Ik ben blij", zei hij. HET is misschien een hele vreemde vergelijking, maar ik dacht gaste len aan een monteur van de P.7.T.. toen ik met Leo de Hartogh sprak. Voor zo'n monteur heb ik altijd het grootste ontzag. U moet zo'n man eens bezig zien, wanneer hij een telefoon uit elkaar haalt; of erger, zoals ik eens zag, een hele telefooncentrale. Al die honderden gekleurde draadjes, die allemaal naar een bepaald pinne tje toe moeten en daar vastgesoldeerd. En zo'n monteur vergist zich (prak tisch) nooit. Dat ontzag maar dan weer anders heb ik ook voor een acteur. Want het waren eigenlijk zes De Hartoghs, die gisteren tegenover me zaten. Daar was de purser uit Goede Reis", maar ook de directeur van het textïelconcern in „Heeft iemand nog iets?", en de vader van vier doch ters in ..Hotel Het Paradijs", maar eveneens de graaf in het (komende stuk) „La Vedova Scaldra". Ja, en natuurlijk de man Kilo uit ..Suiker". Neen, die rollen speelde De Har togh niet achter elkaar; die rollen speelt hij allemaal nü, door elkaar. Vandaag Kilo, morgen de textielman, overmorgen de vader van de vier dochters en gaat u maar door. En zo'n acteur vergist zich (prak- tiSjch^.^QOit: '4Vil iil>« K-V' IJMUIDEN (ANP) Enkele be nauwde ogenblikken maakte de Neder landse kustvaarder Soemba door. toén het onder de Nederlandse kust in het stormweer van maandagnacht water maakte. De kapitein van het diep liggende schip liet een deel van de deklading hout over boord zetten. In de loop van gistermiddag is de Soemba veilig het Noordzeekanaal binnengelopen. ZIJN rol als Kilo in het stuk van Hugo Claus „Suiker" heeft hem van een scteur-met-succes tot eén succes-acteur gemaakt. Ineens, in twee weken tijds. De ene criticus struikelt in zijn re censie nog meer over de loftuitingen dan de ander Niemand schijnt te wé ten hoe men Leo' de Hartogh genoeg recht kan doen wedervaren. Ik heb gistermiddag eens in die kritieken zitten lezen. Het zjjn stuk voor stuk „getuigschriften", die het - herinnerde ik in deze rubriek aan het bekende woord, dat de revolutie haar kinderen verteert. Het was wel een merkwaardig samentreffen, dat de voorpagina de bevestiging van deze erva ringswetenschap had gebracht met het bericht, dat Iwan Se- rof, de 54-jarige bevelhebber van de Russische veiligheidsdienst, ontslagen was. Zijn voorganger was de beruchte Beria. die geen natuurlijke dood gestorven is. hoezeer hij ook ten bate van de communistische machthebbers was tekeer gegaan. Ook zijn opvol ger als commandant van de ver- volgingsdienst der Russen had zich reeds zulk een beruchtheid gege ven, dat hij met de historische naam ..Iwan de Verschrikkelijke" werd aangeduid. Kind van de re volutie, die gewoonlijk een bloe dig spoor door de geschiedenis trekt, had hij zich een waar kind van de vijand der mensen ge toond, door een bloedspoor achter te laten, waar hij zijn voeten had gezet. Maar de veiligheid, die hij op deze manier voor de communistische republiek en haar leiders trachtte te vestigen, de Jehu's ijver, waarmee hij daar bij te keer ging en waardoor hij steeds hoger poogde te klimmen, heeft voor hemzelf geen veilig heid geschapen. De vraag is. of we ooit iets meer van hem zullen horen dan zijn doodsbericht. En dat zou wel eens heel spoedig kunnen komen. Want voor deze mensen gaat in vervulling; die 's mensen bloed vergiet. diens bloed zal door de mens vergoten worden. Deze oude bijbel wijsheid blijft waar. Wie haar loochenen en met voeten treden, ondervin den het tot hun grote schrik. Revolutie is opstand, opstand te gen God, opstand tegen elk ge- z,ag. Revolutie zelfs de zoge naamde onbloedige revolutie vestigt zich altijd met geweld, neemt het gezag op onwettige manier in eigen handen en kan het dan doorgaans alleen door harde hand behouden. De vloek daar van kan rusten op een volk. dat a_an de gezagsondermijning niet de principiële tegenstand heeft go- boden. die eis is. In de geschie denis van het Russische volk, zijn bloedige leiders en de uitvoer ders van hun bloedterreur, wordt het bevestigd. „solliciteren" elders overbodig moe ten maken; men zou verwachten, dat de directeuren van toneelgroepen nu in de rij staan voor dat Rotterdamse flat en de kreet aanheffen: ,,Wij wil len De Hartogh". Als u nu zoudt zeggen: ïk wil naar die en die toneelgroep en daar willen ze me hebben, dan kunt u dat toch doen, nietwaar?, vroeg ik aan Leo de Hartogh. „Helemaal niet", zei hy en toen bleek ine, dat ook in de toneelwereld zo gecoördineerd is, dat er zelfs een vaste week per jaar bestaat, waarin theaterdirecties met acteurs mogen praten over een verandering van werk kring. En een eigen rol uitzoeken is er ook niet by. „Je volgende rol wordt je gegeven", zei Leo de Hartogh. T EOPOLD-ROBERT, de zoon die einde van deze maand een half jaar wordt „en van wie we nog niet weten wat hij moet worden", zoals zijn vader zei, lag in de box. Onder het vlaggeschip en dat bestond uit vijf gekleurde washandjes aan een band. om mee te spelen. En tien mi nuten later, toen Leopold-Robert al lang in zijn bedje lag, sloeg ik een beste beurt toen ik zei: „Heeft u ook een hondje?". „Neen", antwoordde Leo de Hartogh, „dat was de baby, die even hoestte". Van mevrouw Cis de Hartogh-Trie- zenberg had ik iets gehoord dat met muziek te maken had en ik vroeg er naar. „Ja, mijn vrouw hééft zangles van Corrie Bijster op het Rotterdams Con servatorium. En ik vind het erg knap van haar, dat ze die lessen stevig vol houdt, ondanks het wérk dat ons huishoudentje en de zoon toch echt wel meebrengen." 1 indt u het nodig, dat ik veel bij deze joto zegY Het zijn Leo de Hartogh met. zijn vrouw en zoon. Ikzelf vind het meer een foto om naar te kijkendan om bij te praten. heel persoonlijke mening te lanceren. Kijk, ik zie nogal eens televisie, zoals men dat noemt. En ik zie de laatste zes maanden bijna steeds dezelfde acteurs, ook de minder beste onder hen. En nu weet ik wel, dat de wei-goede het natuurlijk druk hebben en van de ene rol in de andere duiken, maar het zou toch een bij voorbaat geslaag de avond voor, pak weg. driehonderd duizend kijkers betekenen, wanneer men een acteur als Leo de Hartogh voor een T.V.-spel wist te krijgen. En ik meen me ook te herinneren, dat bij andere gelegenheden toen De Hartogh op het beeldscherm te zien was, de kritieken zeiden: „Meer doen, die Leo de Hartogh in Bussum halen". De beroepsmensen van de televisie weten het natuurlijk beter dan ik. Maar het was zo maar een idee. Het komende jaar zullen anderhalf tot twee miljoen kinderen van zes tot veer tien jaar van rijkswege worden inge ënt tegen kinderverlamming. Voor de vaccinaties van 1959 zullen vier miljoen doses RIT-vaccin uit Bel gië worden geïmporteerd. Een eerste zending van een miljoen doses entstof zal maandag in een .wagon met een speciale koelinrichting naar het Rtiksin- stituut voor de volksgezondheid te Utrecht worden vervoerd. ARNHEM (ANP) De rechtbank te Arnhem heeft gisteren de 27-jarige fa brieksarbeider G. J. K. uit Didam tot een gevangenisstraf van acht maanden en tot teruggave van 75 gulden aan de landbouwer B. B. veroordeeld. Drie ge tuigen, de vrouw van K. en het echt paar W.. werden verdacht van mein eed tijdens de zitting in arrest ge steld. K. en de drie getuigen hadden ver klaard, dat de 44-jarige landbouwer B na een nachtelijk feestje met de echtpa ren K. en W. ..de twee vrouwen rijke lijk had beloond voor in de feestelijke stemming passende tolerantie". De rechtbank achtte bewezen cat K. de boer het geld afhandig had gemaakt en stelde de getuigen in arrest op grond van verklaringen van de vroegere ver loofde van de zoon van W. en van de boer zélf. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. Het aantal verkeers ongelukken met dodelijke afloop in de elf grootste gemeenten van ons land is in het eerste jaar na de invoering van de maximumsnelheid ten opzichte van het jaar daarvoor gedaald van 414 tot 261. Het aantal gewonden daalde van 1624 tot 1592; het aantal ongelukken van 74.567 "tot 71.240, Bij het vergelijken van de cijfers moet ook nog in aanmerking worden geno men, dat het verkeer in de loop van de twee jaren intensiever is geworden. Een verkeerspolitiecommissie, die gis teren in Enschede vergaderde, is op grond van bovenstaande cijfers van oor deel, dat tot nog toe geen enkele po ging om het verkeer veiliger te maken zo veel succes heeft opgeleverd als de beperking van de snelheid in de be bouwde kommen NORFOLK 'UPIi Vlak buiten het vliegveld van Norfolk, in de Ameri kaanse staat Virginia, is gisteren een tweemotorig tankvliegtuig van de ma rine op straat neergestort na enkele huizen te hebben geraakt. Behalve de vier inzitte'-J-n kwamen twee kleine kinderen in een van de huizen om het leven. Verscheidene mensen op straat en in de huizen werden gewond door de uitstromende brandende benzine. On der de gewonden bevond zich de moe der van de twee omgekomen kinderen, wier derde kind eveneens brandwonden opliep. DE gouverneur kondigde de staal van beleg af. De verbitterde soldaten sleepten schuldigen en onschuldigen voor het ge recht en het was voldoende, dat iemand ervan beticht werd tot de „wrekers van Israël" te behoren. Het regende doodvon nissen. De wet verbood Romeinse burgers anders dan door het zwaard ter dood te brengen. Ges- sius Flor liet Joden, zelfs wanneer ze de titel van ridder en de gou den ring van de tweede Romeinse adel droegen, smadelijk aan het kruis nagelen. Toen ook twee le den van de Grote Raad zouden worden veroordeeld, verscheen prinses Berenike. de zuster van ko ning Agrippa. begeleid door een zwijgende, eerbiedige menigte voor de officieren van de buitenge wone rechtbank. Zij had, nadat ze van een ernstige ziekte genezen was, een zware belofte afgelegd, zodat haar hoofdhaar nu gescho ren was en ze geen versierselen meer droeg. Ze was een mooie vrouw, die in Jeruzalem heel be mind en ook zeer gezien aan het Romeinse Hof was. Haar manier van lopen was beroemd over de hele wereld. Van de Duitse grens tot Soedan, van Engeland tot de Indus kon men een vrouw geen groter compliment maken dan haar te zeggen dat ze een zelfde gang had als prinses Bereniké. Nu kwam dezê voorname vrouw dee moedig en barrevoets als de ande ren om bescherming smeken. Haar zwart gewaad, werd alleen door 's-GRAVENHAGE. Naar men ons van de zijde van de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming be richtte. zal een proefbundel, die reeds 110 psalmen bevat, nog voor de kerst dagen in ce boekhandel verkrijgbaar zijn. Dez'e bundel, aangeboden door de stichting. zal worden uitgegeven door vier in dezen samenwerkende uit- gevers. De proefbundel is ihet resultaat van een samenwerking gedurende vele jaren van een aantal dichters en theo- 1 logen in de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming. De bundel draagt nog het 'karakter van een proeve, omdat de stichting van mening is. dat de berijmingen slechts goed te beoordelen zijn, wanneer zij ook gezongen worden. LEEUWARDEN (ANP) Bij het oversteken van de Stationsweg te Leeu warden is gisteren de 69-jarige voet ganger J. Sas uit Leeuwarden door een personenauto gegrepen en zo zwaar ge wond, dat hij 's middags in een zieken huis overleed. een koord bijeengehouden en haar hoofd met het gekortwiekte haar boog naar de grond. Ze knielde voor de voorzitter der rechtbank en smeekte om genade voor de beide priesters. De officieren wa ren aanvankelijk hoffelijk en ga lant, doch toen de prinses bleef aandringen, werden ze koel en kort af en ten slotte zelfs onbeschoft, zodat Berenike deerlijk vernederd weer gaan moest. In deze vijf dagen, van de 21ste tot de 26ste mei kwamen in Jeru zalem meer dan 3000 mensen om het léven, onder hen ongeveer dui zend vrouwen en kinderen. De stad kookte van zwijgende verontwaardiging. Tot nu toe had den vooral boeren en proletariërs deel uitgemaakt van de „wrekers van Israël", maar nu sloten zich hoe langer hoe meer burgers bij hen aan. Overal hoorde men fluis teren en soms zelfs openlijk ver kondigen, dat overmorgen, neen morgen het land op zou staan te gen de Romeinse overheersing. De inheemse regering, het college van de opperpriester en de Grote Raad zagen met zorg welke keer de din gen namen. De aristocratie de bovenste lagen der bevolking wenstë vrede met Rome en was bang voor oorlog. De ..Onwrik- baar-rechtgelovige partij", meest aristocraten en rijke lui, die rege ringsbaantjes hadden, vreesden terecht, dat na een oorlog met Ro me een revolutie tegen hun eigen heerschappij zou uitbreken. Van oudsher hadden ze immers de be scheiden eisen van de pachters, kleine luyden en proletariërs star en hoogmoedig teruggewezen. De „Zuiver-schriftgelovigen", de par tij der doctoren van de Jeruzalem- se tempel, geleerden en democra ten, die de sympathie der grote massa had, meende dat men het aan God moest overlaten of de ou de staatsvrijheid weer hersteld zou worden of niet en waarschuwde voor iedere poging tot geweld, zo lang de Romeinen de leer niet aan tastten de 613 geboden van Mo- zes. De leiders van beide partijen wendden zich tot de koning Agrip pa, die in Egypte toefde en ver zochten hem bemiddelend op te willen treden tussen de opstande lingen en de Romeinse regering. Wordt vervolgd 5/ K heb kort geleden dat stuk „Sui ker" gezien, zoals ik u toen liet we ten. En ik zei u ook al. dat de rol clie Leo de Hartogh erin speelt op mij zeer veel indruk maakte. Is het een vermoeiende rol, die Kilo-figuur?, vroeg ik hem gisteren. „Het is zo, dat je doorgaans de tol len na verloop van tijd met een be paalde routine gaat spelen", zei hij. ..Maar de rol van Kilo. daarmee gaat dat niet. Ik moet er helemaal instap pen, me meer dan honderd procent concentreren en dat is enorm ver moeiend. Als Kilo in dat stuk huilt, dan kan ik maar niet doen alsof. Dan huil ik echt. Maar om dat te kunnen moet ik me zo intens in die rol in- I leven, dat ik 's avonds doodmoe thuis j kom. Zo moe, dat ik een schaakwed strijd van de N.R.S.V.. de Nieuwe Rotterdamse Scnaak Vereniging, af moest zeggen. En dat zegt wal voor me, want ik schaak erg graag. Maai ik was op, ik kon niet meer." Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Acht maanden ge-j vangenisstraf met aftrek van vijf maan- j den voorarrest heeft de Haagse recht-; bank de 33-jarige Fransman G. M. A. B. 5= opgelegd wegens talrijke diefstallen uit; Nederlandse archieven. In 1946 was B. j die een groot bewonderaar voor Napo- 2 leon is, begonnen poststempels te ver- zamelen uit de Napoleontische tijd. Al spoedig had hij geen geld genoeg j om zijn verzameling naar genoegen uit te breiden, zodat hij tot diefstallen uit archieven kwam. Hij volgde het spoor van Napoleon naar het noorden en alle archieven, die hij op zijn weg vond, beroofde hij on- gemerkt. Hij ontwikkelde zich tot een erkend deskundige en zodoende kreeg 1 hij overal gemakkelijk toegang. Hij [trok verder naar België. Nederland en Duitsland, zijn praktijken voortzettend. In Den Haag vond hij bij toeval zijn Waterloo, toen stukken, die hij ten ver koop aanbood, werden herkend. Hij zal na het uitzitten van zijn straf vermoe- I delijk worden uitgewezen. ISSCHIEN mag ik van deze ge legenheid gebruik maken een ge- WitJofwortels kunnen nu spoedig ge- I oogst worden; de gele kroppen zullen zich onder de grond nu al wel ontwik-, kelen. Indien men dit proces wil ver vroegen kan men over de kuil waarin de wortels gepoot zijn een laag stro mest aanbrengen b~oeimest of blaf of andere ruigte, doch in ieder ge- j val materiaal wa' broeien wil en warm te geeft. Bedek er dan slechts een ge deelte van de kuil mee want anders komen er toch aiJe wortels nog tege lijk en Jat moet men zo veel mogelijk zien te voorkomen. Bij het oogsten van het witlof komen dus de wortels vrij; die kun ïen voor konijnenvoer gebruikt worden. No. 15 Omschrijving Horizontaal: 1 smakelijk. 4 pers. vnw-, 6 gereedschap, 7 zuigen, kluiven. 10 verhindering, 12 voortreffelijk. 13 gebied, 14 kenni«. vergaren. 16 aanvangen. 17 pro jectiel, 18 afkorting. 19 gewoon raken. Verticaaal: 1 smaad. 2 met zacht geluid golven. 3 standaard, 4 alcohol, drank. 5 dun. doorzich'ig, 6 van beton ge maakt. 8 belegering. 9 verzamelen, uitzoe ken. 11 schrijven. 15 kerkgebruik. 16 gat In het ijs. 17 afkorting. avonturen van fn 78-6) Hé, wat is dat voor een lief huisje. Dat lijkt wel een poppenhuis. Of misschien wonen hier op dit eiland wel dwergen. Ha, ik voel me een enorme reus! Haha, als er iemand in dat huis is, dan kan-ie ook wel naar buiten komen. Ik zal nog eens „boeh" roepen, dan ge beurt er altijd iets grappigs. Nou, wij geven altijd netjes een hand. Dat is zo de gewoonte onder reuzen. ^IIHIIIIIIIilllilillïil<:llllllllllll|illllllll>lllinilllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll||||||||lllll||||||l|||||||||||||||||miM||||||inillllllllllllllll!l|l|||llll|||||||||HI|IUi|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||M|^ j Vee blij ft verbeurd z 2 4 jT 6 9 üi /O 1/ n 13 '4- IS n 16 '7 §P m 5555 (S> 7j1 iiiiiiiHiiiimiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, cir. P. J. Platteel, zal 19 decem ber in Nederland aankomen voor het voeren van roulinebesprekingen. Hij zal ongeveer drie weken in ons land blijven. DEN HAAG (ANPi Omdat hij niet was aangesloten bij de gezondheidsdienst van de provincie of een vereniging van veehouders veroordeelde het gerechts- bof in Den Bosch enige lijd geleden de landbouwer G. W. V. uit Gorssel tot een geldboete met verbeurdverklaring van zes runderen. De man tekende hierte gen cassatie aan: zijn beroep werd gis teren door de Hoge Raad verworpen. Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1 waar. 4 orde. 7 rak, 8 UNO. 9 oker, II geen, 13 Nemesis, 16 lam, 17 recital, 21 huig, 22 kano, 24 til, 25 den, 26 aloë, 27 vest. Verticaal: 1 wrok, 2 aak. 3 Aken, 4 ongemak, 5 roes, 6 eens, 10 religie, 12 eis. 14 mat, 15 reu. 17 Rhea, 18 cito, 19 lade, 20 lom, 23 Nes. 47. Op de hielen gezeten door de hon gerige menigte Stapparis-planten be reikte het groepje net op tijd de Kraak. Want toen zij zich even later over de verschansing bogen, zagen zij, hoe nog slechts hier en daar een zielig stengel tje in zee dreef, terwijl alle planten- eters zich thans om de romp van de Kraak hadden geschaard om er aan hel wier té beginnen. In het begin aten de planten nog wel met lange tanden, doch alras kreeg hun onstilbare honger weer de overhand en verdween het wier als sneeuw voor de zon. Voor de bemanning van de Kraak was dat natuurlijk een hele opluchting. „Ziezo, nou kunnen we tenminste weer varen", sprak de meester tevre den. „Die doorgeroeste planten hadden bijna mijn kruiskoppeiing ontwricht!" ..Welja!" riep professor Bladergroen smartelijk. „Denken jullie maar aan de techniek! Begrijpen jullie niet hoe vre selijk het is voor een wetenschapsman om zijn hele schepping vernietigd te zien?" En droevig staarde hij naar de plek, waar eens zijn drijvende plantage was geweest. „Hoe licht had ik niet beroemd kun nen worden", fluisterde hij voor zich heen. „Ach, achmaar nu is er zelfs geen zaaddoosje over". Toen zijn blik evenwel naar de knab belende Stapparis-planten terugdwaalde, scheen hem iets te binnen te schieten. ..Maar natuurlijk,..." mompelde hij, ..dat ik daar niet aan gedacht heb.... alles is nog niet verkeken!" NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Vorden: J, J. van Zorge le Uithuizermeeden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Werkendam: A. J. Don- dorp te Domburg; te Bergen (N.H.) kand. R. v. d. Berg te Arnhem. Kand. Th, P. van Belzen te Arnemui- den kan geen verdere beroepen in over weging nemen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen le Rozenburg: T. Brienen (a-ccl.) te Mussel. Bedankt voor Maassluis: F. Bakker te Huizen (N.H.), voor Urk: J, C. Ra- venswaay te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal le Lisse: A. Elshoek te Utrecht en H. van Gilst te Dirksland waarvan laatstgenoemde is beroepen. Bedankt voor Scherpenzeel en Vlaar- dingen: H, Ligtenberg te Rotterdam- West. REM. BROEDERSCHAP. Tweetal te Amsterdam fvac. dr G. J. van Hoenderdaal) dr. H. Heering le 's Gravenhage en J. A van Nieuwen- huyzen. pred.-dir. van de V.P.R.O. te Hilversum.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2