A' De bedwongen Petsie Peïle Pin go KAPPIE en de zeeplantage 99 dagen He 'RotIr "n Roll* zak! REISVERSLAG VAN DR FUCHS EN HILLARY Niet alleen avontuur MEER COMFORT EN HULPMIDDELEN VAN VROEGER, MAAR DE WORSTELING MET HET GRIMMIGE IJS BLEEF ZWAAR.... Meter voor meter mWwm ■^mmk v s - - -■ L Voor 9000 gekocht zes miljoen waard Meineedzaak gaat vandaag niet door Eindelijk! Eerste elektrische polshorloge te koop Bouvier tikte hem het ziekenhuis in Reuzenkerstboom gebroken Kroesjtsjef deelt geheimen mee Biefstuk H1 Bergketen Costaricaan.se vlag niet langer goedkoop Geen ruzie MEER LETTERS DAN BROOD IN DEN HAAG Wem iêR i Uit de kerken Boymans-Van Beuningen gedeeltelijk gesloten Maandag 8 december 1958 Pag. 2 voo? het wist m een gkt&jprspluet LS EEN gedachtenspel is het begonnen. In 1949 toen dr. (thans Sir) Vi vian Fuchs, de bekende Britse Poolvorser, overwinterde op Graham Land. In de eenzame dagen en nachten in zijn tent werd een stout plan geboren. Zou het mogelijk zijn te land dwars over het Zuidpoolconti- nent te trekken? Nog nimmer tevoren w.as dat gepresteerd. Wat zou men daar allemaal voor nodig hebben? Hoe moet zo'n gigantische onderneming worden geui ganiseerd? Met enige tientallen wakkere man nen uit Engeland, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrik, tezamen vormend de Transantarctische expeditie van het Gemenebest, heeft Fuchs bewezen dat het mogelijk was. In een boeiend boek De Zuid pool bedwongen hebben Fuchs en sir Edmund Hillery. die even eens een belangrijk aandeel had in het welslagen van de onderneming, verslag gedaan van de expeditie. F. J. kliphuis zorgde voor een goede vertalihg van de uitgave, die ver schenen is bij Soheltens en Giltay in Amsterdam. NIET alleen het grote avontuur lokte deze mannen naar het barre met sneeum en ijslagen overdekte Zuidpoolcontinent. Vooral de weten schap was de grote' drijfveer. On bekende gebieden in kaart brengen. De dikte van de ijskap bepalen. De invloed van de Zuidpool op het klimaat van het Zuidelijk halfrond vaststellen. In het kader van het Internationale Gofysische Jaar wer den daartoe waarnemingen verricht. Zwaartekrachtmetingen, waarnemingen van het poollioht en nog tal van andere onderzoekingen behoorden tot de taak van de expeditie. Tussen 1949 cn 1955 werd de orga nisatie voor de Zuidpoolexpeditie op poten gezet. In het laatste jaar begon nen de voorbereidingen pas goed. Op 14 november 1955 waren duizen den in Londen getuige van het begin van het-grote avontuur, dat maanden achtereen dc gehele wereld in span ning zou Tiöüaon'. Dr. Vivian Fuchs - vertrok vanuit London met acht pio niers die ergens aan de Zuidameri- kaanse kant van het Zuidpoolgebied, op het kustijs aan de Weddell Zee een basis moesten aanleggen waar vanuit de expeditie de aanval zou beginnen. Vel minder mensen, maar zeker zo enthousiast, waren op 2 maart 1958. om Iwee minuten voor tweeën, getui ge van de zegevierende slotfase van de tocht. Op die dag trok Fuchs in gezelschap van de Nieuwzeelander Hillary. de bedwinger van de Mount Everest, die hem tijdens een deel van de tocht had bijgestaan, aan de an dere kant van liet Zuidpoolgebied de Scott-basis aan de McMurdo Sound binnen. De expeditie was met succes bekroond. TUSSEN die twee data 14 november 1955 en 2 maart 1958 ligt een zee van moeilijkheden, ongelukken, tegen slagen en vooral van inspanning. Mensen, dieren en machines hebben zich tot het uiterste gegeven om het grote doel te bereiken. In het belang van de wetenschap, maar ook om der wille van het avontuur. De eigenlijke tocht dwars over Ant arctica via de Zuidpool heeft 99 da gen geduurd. Daar tussen liggen 3453 kilometers rulle sneeuw, bikkelharde puntige sneeuwkegels, levensgevaar lijke spleten in het ijs. bergen soms wel 3000 meter hoog. ontoegan kelijke gletsjers en spiegelgladde ijs vlakten. Er tussen liggen dagen met temperaturen van 30-40-50. ja zelfs van 52.8 graden Celsius onder nul; dagen met sneeuwstormen ep mist. Niets heeft de mannen van Fuchs en Hillary kunnen tegenhouden. Er stond de twee groepen waar de expeditie eigenlijk uit bestond een waar arsenaal aan materiaal, voertui gen, vliegtuigen en schepen ten dien-1 ste. Dicht bij de Weddell Zee werd in de poolzomer '55'56 de enorme basis Shackleton gebouwd. Daar ver- rezen een grote woonhut en opslag plaatsen voor 40.500 liter vliegtuigben- zine. Daar werden generatoren geïn stalleerd en lichtleidingen. Een vvarm- waterinstallaiie. een radiozend- en ont vangstinstallatie en ruimten waar ton- nen en tonnen voedsel, wetenschappe lijke instrumenten en materiaal wer den opgeslagen. Sneeuwvoertuigen en vliegtuigen konden er worden gerepa reerd. sleden hersteld. reeks ijsbarrières en nog tal van an dere hindernissen worden genomen, die soms onoverkomelijk leken. METER voor meter moest herhaalde malen het terrein worden gepeild om te bepalen of de sneeuwbruggen over spleten in de ijskorst wel sterk genoeg waren om de tonnen wegende Sno-cats, Weasels en Muskegs, zoals dë snèeüwvoertuigen heetten, te dra gen. Onmetelijk diepe kloven en spe lonken ((soms wel twaalf meter breed) werden er maar al te dikwijls ont dekt onder onbetrouwbaar zwakke sneeuwbruggen. Op een traject van nog geen zes km werden er eens 50 geteld. Majestueus als een slagschip kon den de Sno-Cats zich over de witte sneeuw voortbewegen, maar ontelbare malen zakten ze gedeeltelijk weg in verborgen spleten; eenmaal zelfs vijf uren achtereen. Onheilspellend knalde en rommelde het onderwijl daar diep beneden in het ondoorzichtige blauwe ijs. Het deed denken aan het geluid van kokende stoomketels. Maar niets kon Fuchs en de zijnen afhouden van de wetenschappelijke waarnemingen die zij moesten ver richten. Hoe ondoordringbaar soms de mist, hoe striemend de sneeuw stormen, ze werden gedaan wanneer het moest. Gebrek aan slaap was op den duur het gevolg van het straffe regime waaronder de expeditie moest leven. Het eentonige voedsel maakte alles nog onaangenamer. expe- basis 24 november 1957 de ditie vertrekt uit de Shackleton. 21 december South Ice, dat door de lucht was bevoorraad, wordt bereikt: 558 km afgelegd. 25 december nog 888 km van de Zuidpool. 18 januari 1958 de pool nog 88 km ver. 19 januari Fuchs bereikt de Zuidpool; 1400 km achter de rug. 24 januari begin van 2000 km lange tocht naar Scotf- Basis. 7 februari Fuchs bereikt het. verste depot door Hillary aan gelegd. op 883 km van de pool. 23 februari laatste seismolo gische waarneming. 1 maart laatste kamp op 35 km van Scott-basis. 2 maart het doel bereikt. Fuchs in Scott-basis. Totale afgelegde afstand ShackletonZuidpoolScott- basis 3453 km. Duur tocht 99 dagen ge middeld per dag afgelegd 35 km. 5 maart 1958 Fuchs. Hillary en hun mannen verlaten Zuid poolgebied. CHICAGO (A.P.) Twee advocaten in Chicago hebben drie zestiende-eeuw- se meesterwerken in hun bezit, die zij dit jaar voor ongeveer 9000 gulden koch ten en die nu geschat worden op een waarde van meer dan zes miljoen gul den. Prof. Amadore Procella, een kunstex pert van het Vaticaan heeft de schilde rijen echt verklaard. Het zijft Kruisdra- gende Christus van Giorgone, Gewijd ge sprek van Giovanni Bellini en De Moord op de onnozele kinderen van Raphael. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Een rechtszaak te gen vijf Maastrichtenaren vier man nen en een vrouw die worden verdacht j van meineed gaat morgen niet door. De raadsman van de verdachten heeft bezwaarschriften ingediend tegen de, dagvaardingen. De bezwaarschriften zullen eerst moeten worden behandeld. De meineden zouden zijn afgelegd! tijdens de berechting van de Maastrich tenaar P.. die in augustus verzet zou hebben gepleegd, toen twee politieagen ten hem aanhielden wegens het besturen yan een auto onder invloed vart alcohol. Volgens de vijf getuigen hadden de agenten gebruik gemaakt van hun gum miknuppels. De politicagenten en de of ficier van justitie beweerden dat er niet met gummiknuppels was geslagen. Na de zitting werden de getuigen onder ver denking van meineed gearresteerd. De strafzaak tegen P. werd in septem ber- en oktober behandeld, maar moest worden opgeschort in afwachting van de behandeling van de meineeclzaak. AMSTERDAM (A.N.P.i. Een Franse producent van polshorloges heeft na jarenlang experimenteren vijftig oc trooien verworven en verwerkt in een elektrisch horloge, dat nu op de Euro pese markt is gebracht. De klassieke veer is in dat horloge vervangen door twee batterijtjes, die zo groot zijn als een koffieboon. In het nieuwe uurwerk zijn maar zes tot zeven radertjes nodig in plaats van de twintig radertjes in de mechanische uurwerken. Voorlopig wordt het nieuwe polshorloge alleen in goud uitgevoerd, zodat de prijs ervan ongeveer veertienhonderd gulden bedraagt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Een achttienjarige glazenwasser joeg zaterdag in de Insu- lindestraat een levensgrote bouvier de stuipen op het lijf toen hij plotseling met zijn hoofd voor het raam verscheen, waar door het dier naar buiten zat te kijken. Met één klap van zijn zware poot sloeg de hond de ruit aann scherven. Daarvan schrok op zijn beurt de glazenwasser zo, dat hij zich, met een stuk glas in de lip. op topsnelheid naat beneden liet zakken. Hij deed het iets te snel. Enkele seconden nadat hij de veilige grond had bereikt, sloeg de ladder met een flinke klap tegen de straat. Het slot van het drama speelde in het ziekenhuis, waar de glazenwasser zijn lip liet verbinden. Zion reizen zal en dan voor goed. Neen, zo heel lang zal hij nu niet behoeven te wachten. Langer dan zeven of acht jaar zal hij ze ker niet meer op de planken staan. En dan eindelijk zal hij Jeruzalem zien. Hij droomt van de tempel, hoe die stralend boven de stad ligt met zijn reus- acchtige terrassen en witte en gou den zalen. Hij droomt van het mat glanzende gordijn, dat voor het Heilige der Heiligen hangt, het kun- stigste weefwerk van de wereld. Ieder voorwerp het heiligdom kent hij nu reeds en waarschijnlijk beter dan menigeen, die het met eigen ogen zag, zó vaak heeft hij zich ervan laten vertellen. Ze zijn bij de haven van Os- tia aangekomen. De zonneklok wijst het achtste uur aan. Kinder lijk, moeizaam en volhardend be rekent Jozef, dat het nu één jaar, zeven maanden, twaalf dagen en vier uren geleden is, dat hij uit Judea vertrok. Plotseling .over valt hem een bijna lichamelijk verlangen naar Jeruzalem en zou hij meer wind in de zeilen willen blazen, om hel schip sneller te doen varen. Zijn drie vrienden staan op de kade. Irene ernstig en stil, Justus.spottend en treurig; maar met een wijd gebaar strekt Demetrius Liban zijn arm uit met de vlakke hand naar voren. Het -is meer dan een afscheidsgroet voor Jozef alleen. Een groet aan hel verre, zo vurig begeerde land. De mensen verdwijnen nu, Os- tia, Rome en Italië verdwijnen. Jo zef is in open zee. Een vaart naar Judea. Met hem op hetzelfde schip reist een geheime koe rier, die de gouverneur van Judea het bevel brengt om de stad Cae- sarea de keizerlijke beslissing over het stemrecht te verkondi gen. De dertiende mei ontving gou verneur Gessius Flor 's morgens om 9 uur een deputatie van de LONDEN (Reuter). De reusachtige! Noorse kerstboom die een plaats zou krijgen op Trafalgar Square is tijdens het uitladen in de haven doormidden ge- broken. Evenals verscheidene andere Europe' se stéden krijgt Londen elk jaar een gro' te kerstboom uit Noorwegen. De staking bij de Amerikaanse lucht-- nieter lange boom brak 7 me- vaartmaatschappij TWA. die zestien' dagen heeft geduurd en alle vliegtuigen van de maatschappij aan de grond heeft gehouden, is geëindigd. Dinsdag zullen alle uitgevoerd. vluchten normaal worden LONDEN (AP. I. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey, die juist is teruggekeerd van een bezoek aan de Sovjetunie, heeft van premier Kroesj tsjef een aantal geheimen, te horen ge kregen. Dat vertelde de senator toen hij op doorreis naar de Verenigde Sta ten in Londen was. Zijn gesprek met Kroesjtsjef had acht uur geduurd. De Russische premier had hem een persoonlijke boodschap voor president Eisenhower meegegeven. Over de inhoud kon de senator niets vertellen. Het is een boodschap van betekenis. ze'i'Kij alléén. Humphrey noemde Kroesjtsjef beslist de leidende man in de Sovjetunie; in-vele opzichten een zeer opmerkelijk man. Hij zag er uitstekend uit, maar zei last van zijn nieren te hebben. ter van de top. Mocht spalken onmoge lijk zijn dan krijgt Londen een nieuwe kerstboom, beloofde men op de Noorse Premier Kroesjtsjef had aangedrongen ambassade. op uitbreiding van de handel tussen Later bleek dat de boom niet gerepa-1 Amerika en de Sovjetunie, deelde de reerd kon worden. senator mee. magistraat van Caesarea en liét het keizerlijk besluit voorlezen, waarbij de heerschappij over de officiële hoofdstad van het land voor de Joden verloren ging. Om tien uur werd het edict door de vertegenwoordiger van de Rege ring van de redenaarstribune op het Grote Forum verkondigd. In de werkplaatsen van de gebroe ders Zakynth was men al bezig de tekst van het edict in brons te gieten, opdat het in deze vorm i.n de archieven der stad tot in leng te van dagen bewaard zou kunnen worden. Onder de Gr'°ks-Romein- se bevolking barstte een oorverdo vend gejuich los. De kolossale beel den aan de ingang van de haven, de standbeelden van de godin Ro me en 'de stichter der monarchie, de busten van de regerende keizer op de hoeken der straten werden feestelijk bekranst. Muziekkorpsen en spreekkoren trokken door de straten, in de haven schonk men gratis wijn en zelfs de lijfeigenen kregen verlof. In de Joodse wijken waren de anders zo lawaaiige huizen uitge storven en verlaten en de winkels gesloten. Drukkend hing vrees voor een pogrom boven de gloeiendhe- te straten. De volgende dag een sabbat- vonden de Joden toen zij hun hoofdsynagoge wilden bezoeken de leider van een Grieksche patrouil le met zijn mannetjes voor de in gang bezig een vogeloffer te bren gen. Zulke offers brachten meestal alleen melaatsen en in Voor-Azië was het een algemeen verspreide opvatting een der talloze symp tomen van haat tegen de Joden dat ze afstammelingen van-Esyp- tische melaatsen waren. De diena ren van de synagoge verzochten de Grieken beleefd een andere plaats voor hun offer te willen kiezen. De Grieken antwoordden honend, dat de tijden, waarin de Joden in Caesarea een grote bek konden opzetten, voorbij waren. De Joodse beambten wendden zich hierop tot de politie. Die ver klaarde, dat ze eerst om nadere instructies moest vragen. Een paar heethoofden onder de Joden wilden deze brutale ceremonie van de Grieken niet langer meer aan zien en trachtten zich hierop met geweld van het offervat meester te maken. Dolken en messen flik kerden. Eindelijk, nadat er reeds doden en gewonden waren geval len kwamen de Romeinse,.troe pen tussenbeide. Ze arresteerden een groot aantal Joden als rust verstoorders, maar bij de Grieken namen ze'alleen het offervat in beslag. Wie van de Joden er kans toe zag, vluchtte met have en goed ui* Caesarea. De heilige Thorarol len werden in veiligheid gebracht. Wordt vervolgd A AN de McMurdo Sound, aan de D andere kant, verrees een soortgelijke basis. Van daaruit heeft de tweede groep- onder Hillary najaar 1957 en begin 1958 de vermaarde versnelde tocht naar de Zuidpool ondernomen. Oorspronkelijk was het plan ge weest dat Hillary tussen de basis Scott en de Zuidpool alleen een aan tal depots zou aanleggen die Fuchs zou kunnen gebruiken op het twee de deel van zijn tocht door Antarc tica. Maar toen Hillary tot 800 km van de Pool was doorgedrongen en daar het laatste depot had aangelegd, had hij nog voldoende brandstof en menselijke energie over om door te gaan. Op 4 januari kwam hij bij het Amerikaanse weerstation op de Zuid pool aan. Fuchs had intussen 500 km ten zui den van Shackleton een tweede basis South Ice kleiner maar uitstekend bevoorraad laten aanleggen. Na uitgebreide luchtverkenningen werd de plaats ervoor bepaald. Tussen bei de bases werden tal van depots aan gelegd door afzonderlijk opererende sledegroepen om het de later komen de sneeuwvoertuigen van de eigenlij ke expeditie gemakkelijker te maken. Aangezien dit de zwaarste etappe T 'i worden van de hele tocht, geen over bodige luxe. Er moest om op het land- ijs te komen een hoge bergketen, -en [ET verschil met vroegere pogingen de Zuidpool te bedwingen wordt wel zeer duidelijk wanneer men leest dat eens een vliegtuig klaargemaakte biefstukken, keurig in papier met een rood lint erom, boven de expeditie liet neerdalen! En het verhaal van een kerstmaal in Shackleton, compleet met schildpadsoep, verse aardappe len. kalkoen, ananas en pruimen spreekt boekdelen. Met acht voertuigen vertrokken Fuchs en zijn groep voor de tocht dwars door Antarctica. De sleden er achter gekoppeld torsten bij het ver trek 109 vaten benzine. 24.000 liter in totaal, een vracht van 21 ton. Aan smeermiddelen voerde men 0.5 ton mee en 1.5 ton gereedschap en onder-1 delen, negen ton explosieven, pro- j SAN JOSÉ (UPI). De president van' Costa Rica heeft zaterdag een decreet uitgevaardigd, waarbij 128 niet-Gostari- caanse schepen, die de Costarieaanse („goedkope"! vlag voerden, uit de regis ters werden geschrapt. Bij een nieuwe wet. die het congres van Costa Rica vorige week aannam, zai de registratie van het restant van de 233 vreemde schepen die onder de Costari-1 caanse vlag varen, op 31 december wor den beëindigd. Talloze reders hebben tegen deze maat- i regel geprotesteerd. Het protest gold vooral de korte opzeggingstermijn, die de i reders naar zij vrezen vee] schade zal berokkenen. viand en petroleum, instrumenten en tenten. Niet het minst door pech aan de voertuigen geraakte Fuchs in tijd nood. Hillary was op een bepaald mo ment bang dat Fuchs niet op tijd aan de McMurdo Sound zou zijn om nog vóór het invallen van de winter uit 1 het Zuidpoolgebied weg te kunnen va-: ren. j TOEN Fuchs nog 100 kilometer van de Zuidpool was ontving hij het beruchte telegram van Hillary: Ga niet verder dan de Pool. Laat je per vliegtuig ophalen en ga volgend jaar verder. Geen denken aan, seinde Fuchs te rug. We gaan door! De leider had beslist, Hillary schik te zich meteen. Van ruzie was geen - sprake, schrijft Fuchs, zoals de we reldpers wilde doen geloven. Hij vond het verantwoord verder te gaan en hij heeft het volbracht. Hillary heeft hem tot het einde loyaal bijgestaan. No. 13. Omschrijving Horizontaal: 1. zeker, wezenlijk; 7. Spaanse rivier; 8. uitgestorven vogel; 9. harde pees in bereid vlees; 10. rustplaats; II. aarde; 13. afkorting; 14. aanhef boven brieven; 16. uiting van vrolijkheid; 19. vluchtige stof; 21. soort mijt; 22. insecten eter; 24. Europeaan; 25. voornaam, aan zienlijk. Verticaal: I. opsmuk: 2. schouwburg; 3. afkorting; 4. kwab; 5. denkbeeld; 6. uitroep van opluchting: 7. klein hert; 9. onmatig .•ten cn drinken: 12. stijloefening; 15. palirf- meel: 17. ongeschonden; 18. fatsoen; 20. tennisterm: 23. hersplaats. en 76-6) Geef me eens een boor, Pelle, aan ons huis. muizen houden,.moeten we ook zorgen, ik heb weer een beetje kracht verza- Ik ben een boon, als ik begrijp wat dat er muizegaten zijn. Het zou toch meld, toen ik daarnet sliep. We hebben die Zeebeer nou weer bedoelt. jammer zijn als dat arme kleine ding iets ontzettend belangrijks vergeten,! Kijk eens, beste vrienden, als wij er zelf een moest knagen? Ullllllllillillii'-lt.'lliilMllllllliiHIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllMIMIIIIIIIIIIIIIIIIlMIHIIIlllllfMIIIIinilltlllllllllMltllllllllllllllMIIIIIIIIIUJIIIIIIIIIIIllllllllMlllilllllllllllllllIlllllllllK^ Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tientallen Hagenaars j hebben gisteren banketletters in plaats I van brood moeten eten. Bij heel wat broodwinkels bleek er aan het eind van de zaterdagmiddag namelijk een opval-1 lend tekort aan brood te zijn. j Vorig jaar waren de Haagse bakkers) na Sinterklaas met grote stapels brood blijven zitten. Zij hadden daarom dit i keer wat minder gebakken. NUNSPEET (ANP) Minister J. j Stfurhoff heeft zaterdagmiddag te Nun- speet het C.J. van Liendenhuis geopend, een rusthuis dat is gesticht door het Algemeen Nederlands onderling zieken fonds. In het gebouw met 55 bedden zullen vrouwelijke verzekerden van het fonds, die rust nodig hebben, veertien dagen kunnen verblijven. De kosten worden! door de aanvullende verzekering van het Anoz gedekt. ah*-» Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: I. noch: 3. echo: 5. eng: vroom; 9 dar; II. aan: 13. rem; 14. erg; 15. Gad: 17. gat; 19. etage; 22. ADO; 23. toom; 24 mand. Verticaal: 1. nood; 2. her; 3. ego; 4. Oran; 6. nog; 7. vrede; 8. marge; 10. ara; 12. aga: 15. goot; 16. rad; 18. tand; 20. ttflr 21 gom. Een vroom gemoed acht eer voor goed- 45. In hun pogingen om professor Bla dergroen over te halen zijn eiland te verlaten voor het helemaal verdwenen was, lieten Kappie en zijn mannen veel kostbare tijd verloren gaan. De stap- pertjes waren vlugge eiertjes en er vva- ren er een heleboel van. Zo kon het dan ook gebeuren, dat de maat even I later een vreemd gevoel onder zijn voe ten gewaar werd. Hij stiet een akelige i gil uit en probeerde krampachtig met beide voeten op de grond te blijven staan, maar toen de grond langzaam maar zeker in 'tweeën spleet viel dat niet mee. ..H-help. h-elp, Kappie!" riep de maat, wanhopig met zijn armen zwaai end. Maar Kappie kon hem niet hel pen. Kappie en de anderen hadden het zelf veel te druk om de eindjes van het bij elkaar te houden. Al'spoedig I bleek echter dat het zinloos was. De iStapparis-plantjes roeiden met hun bla deren rond de laatste stukken betrouw bare bodem en begonnen die, al bij tend, grondig uiteen te rafelen en te verteren. „Sakkers!" riep Kappie met een be zorgde blik in de richting van de Kraak, die als een klein stipje in de verte lag. „Allemaal als de weerlicht naar de Kraak. Straks beginnen die doorgeteerde vretertjes ook nog aan die grote bladeren en dan kunnen we dat hele eind naar de Kraak ja zwemmen." NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Wilp (Gld.) Th. van Sprang te Zundert; naar Beetsterzwaag (wijkgemeente Nijbeets) H. K. de Wil de, vicaris te Den Haag. Bedankt voor Bodebraven: H. N. van Heilsbergen te Renkum. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Nieuwerkerk a. d. IJssel; Kand. J. Niemantsverdriet teBa- rendrecht, die bedankte voor Oldemarkt, Onderdendam. Hijlaard, Ottoland, Zwar- tewaal Abbenbroek. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN. Beroepen te Westzaan H. B. Bijleveld te Noordeloos. ROTTERDAM De zalen voor de oude schilderkunst van het museum Boymans-Van Beuningen zijn van 11 tot 20 december gesloten wegens het op nemen van de schilderijen en andere kunstwerken uit de collectie Van Beu ningen in do verzameling van hel mu seum.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2