Belangrijke bouwplannen in de Zeeuwse hoofdstad BULK EN SPECIALITEIT OP DE EFFECTENBEURS f eere houdt van oudmaar dan ook levend Burgerlijke stand Het Kerstverhaal Gymnasium, politiebureau en brandweer garage Betaling koopsom leidde tot belastingvermindering W AT ER AAN SOMMETJES VASTZIT Restauratie Oude Kerk duurder dan verwacht Conjunctuurpolitiek nog wel nodig? Bod Pradjekan-Tangarang definitief; termijn verlengd Opvallend verschil accentueert de groei Voor kleine belegger zeer belangrijk Interessant arrest levensverzekeringsbedrij f Jeugclploeg tegen het Rotterdams elftal Bftterdag 6 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Als ik u op dit ogenblik mijn span aou laten zien, dan zou u, indien u ook maar enige kijk op het werk hebt, di rect zeggen: ,,0, die zitten te rekenen." Dat is ook zo, en het is daaraan te mer ken, dat ze met zo'n hevige ernst be zig zijn, wat niet te verwonderen valt, want het is zulk een allerbelangrijkst en ook een uitermate moeilijk vak. Denk eens in, als goede rekenmeester, of -meesteres (dat is tegenwoordig ook al mogelijk), hebt je toch maar de kans om minister van Financiën te worden. Ja, zélfs een minister van Financiën is doodgewoon bij een ,,schooljuffer" be gonnen met 1 plus 1 is 2. Als je daar ais schooljuffer om denkt, krijg je eer bied voor je zelf. Maar vlak ook die an dere kant niet uit. Al die honderddui zenden huisvrouwen in ons land, als die eens niet konden rekenen, hoe kregen ze dan ,,de eindjes aan elkaar geknoopt?" Dan sloegen alle huisvrouwen failliet en dan kon zelfs de knapste minister van Financiën met zijn landelijke huishoud- portemonnaie niets aanvangen, want die zou ook leeg blijven. Nou, zulke consequenties zitten er toch maar aan onze sommetjes vast. Eilacy zijn het niet allemaal prima rekenmees ters en -meesteressen! Geleerd door bit tere ervaringen kan ik het zowel van bovenaf zien, dat het vanmiddag met Tineke weer grondig mis gaat in het re- kenschriftje en als ik dadelijk even speu rend een ommegang maak, weet ik voor honderd procent zeker, dat het bij Willem, niet te verwarren met onze Wim, ook weer radicaal mis zal zijn. Het is nodig, dat ik naar Tineke draaf, wil er weer niet een bladzijde in het rekenschriftje vies verknoeid raken. Het zal Tineke een zorg zijn, maar mij wel. Ze schrijft de sommetjes op en zet dan maar voor het vaderland weg er wat achter. Ze blikt zo nu en dan wel bij haar bankbuurtje en als ze ziet, dat die wat anders heeft staan, wel dan is, althans voor haar, de eenvoudigste ma nier, dat je even je vinger met ..spuug" nat maakt en zo over de verse inkt veegt, dan raakt dat oude cijfertje wel onder de voet en kan buurmeisjes cijfer daar een plaatsje vinden. Kan niet sim peler, wel? Tineke vindt het allang goed, want ronduit gesproken, heeft ze maling aan alle sommen. Nee, dan „mooie les- sies leze?", daar is ze kwiek genoeg in. Ik ben net bij Tineke's bank als de natte „spuug"vinger blak bij het schrift je is. Tineke kijkt me gewoonweg ver wijtend aan, omdat ik verhinder de zaak tot een goede oplossing te brengen Ver schrikt is ze niet in het minst. Ver wacht ik ook niet, de jongedame nu wel kennende. Al kijkt zij dan ook ver wijtend, ik doe het eveneens en nog méér ook. Voor vandaag is echter Tine ke's rekenschriftje weer veilig gesteld, al is daarmee niet gegarandeerd, dat er goede antwoorden in komen. Maar de „spuugveeg" dan toch niet. Nu ik toch wandel, kijk ik meteen eens op Wil- lem's blaadje. Natuurlijk weer radicaal mis. Het is me tot nu toe niet gelukt Willem blijvend het verschil tussen plus en min bij te brengen. Hij voegt con stant alles bij elkaar. Van „min", dus iets weggeven, wil hij niet weten. En kel maar bij elkaar brengen. Ja, eigen lijk zou daar dan toch wel een excellen te minister van Financiën in steken! Maar in het alledaagse leven gaat het toch zo niet. Daar moet je kunnen ge ven en nemen. En voorlopig poog ik onze Willem voor het alledaagse leven klaar te maken. Daarom wring ik me weer eens in het bankje naast hem en Wil lem is gewillig genoeg en met toegewij de ernst leest hij de woorden van mijn lippen en aan instemmend knikken ont breekt het ook niet. We gebruiken als hulpmiddel het materiaal, dat we het dichtst bij de hand hebben en wel in letterlijke zin, want met te zamen onze 20 vingers zijn we hevig in de weer. Als er „min" staat laat ik Willem mijn of zijn vingers eenvoudig onder de bank wegmoffelen. Zo nu en dan kijk ik eens naar de rest van mijn kroost, want ze moeten niet al te gerust zijn ten aan zien van mijn toezicht. Dat is bij reke nen te verleidelijk. Willem heeft net al le tien mijn vingers, de duimen dus in begrepen, onzichtbaar gemaakt, door ze onder de bank weg te stoppen. En wer kelijk het was goed, want er stond een minnetje". Willem blij en ik ook voor een klein ogenblikje, want ik vrees, dat als ik een keer een som met een plusje onder zijn neus houd dat we weer in de narigheid raken, wat me spijt om de knaap, want al is hij dan in het re kenen een brekebeen, verder kan hij wel aardig mee, al is hij op geen enkel gebied een hoogvlieger. Hij heeft het ook wel door, dat het met die re- kenarij totaal mis is en dat drukt hem neer. Enfin, we hebben hem weer eens een duwtje in de goede richting gegeven en met een bemoedigend woord verlaat ik hem, mijn verstijfde leden uit zijn bankje rukkend en trekkend. Zo echter laat mijn student me niet gaan. Hij heeft nog wat op zijn hart. Opeens rechter zittend en met vreugdige verzekerdheid zegt hij: „Juffrouw ikke ken met twee oepels tegeliek oelaje. En dan kijkt' hij mét die meewarige blik naar mij, of ik mijn sommen niet ken! Van een onzer verslaggevers VEERE. In Veere, rijk aan historie en cultuur, is altijd wel iets te restaureren. Dat werk gaat dan ook vrijwel constant door. Ter wijl bouwlieden van aannemer Kodde de steigers zetten voor de restauratie van het Hendrik Wil lem van Loonmuseum aan de Kade, kwam bij de massieve oude Her vormde kerk een pittoresk poortje gereed (zie foto). Vroeger was dit dichtgemetseld, maar nu de fa. Kodde de muur onderhanden had, is het poortje weer opengebikt en komt nu weer in volle glorie tot zijn recht. De oude, slingerende muur nadert ook haar voltooiing. Veere houdt van oud en historie. Oud, maar niet dood. Daarom moe ten de oude, hoge bomen rondom de Hervormde kerk verdwijnen. Successievelijk zijn ze alle dood gegaan, waarna besloten werd deze verre van fraaie levenloze stam men uit het stadsbeeld te verwij deren. Een groot aantal (zie foto) is al omgezaagd, terwijl de rest dezer dagen zal verdwijnen. Inmid dels zijn echter reeds nieuwe boom pjes geplant. (Foto's Zeeuwsch Dagblad) AMSTERDAM (ANP) Tijdens de uitvoering van de eerste en de tweede etappe der restauratiewerkzaamheden aan de Oude Kerk te Amsterdam (totale kosten 755.000) is gebleken dat de ge raamde bedragen niet alle kunnen wor den gehandhaafd. Ten dele is dit te wij ten aan de slechte toestand, waarin het gewelf van de kapel van het heilig graf verkeert en anderdeels aan een stijging der prijzen van natuursteen en brons. Ook ten gevolge van een verzakking van een steunbeer moeten er meer voor zieningen worden getroffen aan de fun deringen. De verhoging der kosten voor deze werkzaamheden wordt geraamd op twee ton, waarin bijdragen: het Rijk, de gemeente en naar verwacht wordt de provin'cie. B. en W. van Amsterdam stelllen de raad voor d'e reeds verleende subsidies voor beide etappen der restauratie te verhogen met 31.500 tot 205.875. Advertentie gebeiteld in steen Rijken en armen, edelen, burgers en boeren werkten in devote toewijding eendrachtig samen om dit wonder van de middeleeuwen te wrochten: de beroemde kathedraal van Chartres* met voor de ongeletterden het kerstverhaal gebeiteld In steen en gebrand in glas. Een treffend en inspirerend artikel in het decembernummer van Het Beste uit Reader's Digest. Verkrijgbaar aan de kiosken, bij de boek en tijdschriftenhandel. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg deden de raad een uitvoerige nota toekomen, waarin ze een overzicht geven van de stand van voorbereiding van een aantal plannen voor belangrijke gebouwen, waarbij ze enkele voorstellen doen, waarover ze van de raad een principe-uitspraak vragen. Gymnasium Het in 1954 vastgestelde plan, om het oude gebouw aan de Latijnse-School- straat te verlaten en deze belangrijke onderwijsinrichting over te brengen naar de Kloveniersdoelen, waarbij dan een of meer vleugels zouden verrijzen, blijkt te komen op een bedrag van 1.210.000, waarvan slechts 883.500 door subsidie gedekt zou worden, zodat voor dit gym nasium met plm. tachtig leerlingen de gemeenten een extra uitgave van 335.500 zou moeten ó'oen. B. en W. ach ten dit niet verantwoord en stellen daarom voor. plannen te maken tot bouw van een nieuw gymnasium met elf lokalen, incl. gymnastieklokaal en aula tussen Balans en Haringplaats, op het terrein, dat tot 1940 werd ingenomen door de St. Jorisdoelen. De nieuwbouw zal dan moeten passen bij de Abd'ij met de overige oude gebouwen en een afslui ting van het plein moeten geven. Politiebureau en brandweergarage Middelburg heeft naar het oordeel van het ministerie van binnenlandse zaken een der slechtste politiebureaus van ons land. In 1956 is de architect P. Götzen uitgenodigd, een voorlopig plan te maken voor een nieuw ge douw op het terrein van het tegenwoordige gymnasium. Dit terrein blijkt echter buitengewoon on gunstig voor een representatief gebouw. Bovendien zou het moeten wachten op verplaatsing van het gymnasium. In 1948 en 1953 stond de raad kredieten toe van f 320.300 voor de bouw van een brandweer- en feinigingsgarage op het en Breestraat. Deze plannen hebben zelfs al goedkeuring van G. S. en een bereid verklaring van de regering. B. en W. stellen de raad thans voor, van 'deze plannen af te zien en een nieuw politiebureau met als achterbouw brand weer- en reinigingsgarages te bouwen op het terrein aehter de Houttuinen, dat indertyd is gpkocht van de N.V. Alberts. Gebouw Vrijz. hervormden Nog altijd moet er een gymnastiek zaal gebouwd worden, ter vervanging van die in de abdij, die voor de oorlog bij de verenigingen voor dit doel in ge bruik was. Ook moet het verenigingsgebouw van de ver. van vrijz. hervormden dat in de oorlog verloren ging worden vervangen. B. en D. stellen nu voor, een gebouw, bevattende een gemeentelijke gym nastiekzaal en een verenigingsgebouw voor de vrijzinnig hervormden te stich ten aan de Bachtensteene. Deze zullen dan een gezamelijke hoofdingang krijgen. Deltamuseum Ten slotte stellen B. en W, de raad voor de Kloveniersdoelen, na restauratie, te bestemmen tot Deltamuseum. De minister voor O., K. en W. en Ged. Staten kun nen zich hiermee geheel verenigen. In de toekomst zullen hier ook andere verzamelingen in onderge^ bracht kunnen worden, terwijl in de achter het gebouw liggende zg. Hof van Tange een nieuwe attrac tie als opvolgster van Miniatuur Walcheren zou kunnen worden in gericht, gedeeltelijk als openlucht museum. WESTKAPELLE Geboren: Jakob, z.v. P. Willeboordse en J. W. v. d. Welle; Jakoba, d.v. M. Janse en J. Gabrielse; Pieter J., z.v. P. Heijt en C. HET achter ons liggende jaar toont duidelijk aan, dat het vrijwel over bodig was paal en perk te steller aan de ontwikkeling van de hoogconjunc tuur in ons land, aldus de directie van de H.B.U. De economische terugslag in het Amerikaanse bedrijfsleven werd onvermijdelijk ook in Nederland ge voeld. Hierbij kwam nog de kwestie Indonesië. Bovendien spelen psycholo gische factoren een dusdanig belangrij ke rol, dat men zich ook uit dezen hoofde moet afvragen, of het voeren van een conjunctuurpolitiek in Neder land nog wel zin heeft. Zou het niet van meer realiteitsbesef ge tuigen, wanneer de overheid zich van het terrein van de conjunctuurpolitiek zoveel mogelijk zou distanciëren en de economische ontwikkeling meer vrij spel zou laten?, zo vraagt de directie van de H.B.U. zich af. Heeft de econo mische ontwikkeling niet aangetoond, dat de bestedingsbeperkingsmaatrege len in feite overbodig waren of althans veel te laat kwamen? De fiscale politiek en het prijsbeleid van de overheid waren geheel en al inge steld op het afremmen van de bedrij vigheid juist toen het economische le ven in Nederland behoefte kreeg aan een stimulans ter* voorkoming van een inzinking. De teruggang in de wereldconjunctuur vormde een ernstige bedreiging voor de Nederlandse export. Om deze reden hadden van regeringswege dan ook op bevordering van de Nederlandse export gerichte maatregelen moeten worden genomen. Deze maatregelen bleven evenwel achterwege juist in een tijd waarin van opbouwende, dus moed ge vende maatregelen een waardevolle psychologische invloed uitgaat. Spruijt; Adriana, d.v. K. Huiszoon en J. Lie- vense. Ondertrouwd: L. A. Kodde, 25 j. en P. Faasse, 22 j. Gehuwd: P. de Witte, 25 j. en C. Faasse, 19 j. Overleden: J. Roelse, 72 j., e.v. M. Kaland. HOEK Geboren: Alice L., d.v. S. M. van Straten en G. J. Bruggeman; Jan, z.v. A. F. van Hoorn en W. C. E. Leppens. Gehuwd: M. A. de Lyser, 22 j. en J. T. Platteeuw, 23 j.; C. L. van Dixhoorn te Ter- neuzen, 28 j. en J. M. Reminsen, 23 j. Overleden: S. van der Welle te Terneuzen, 57 j. VROUWENPOLDER Geboren: Johanna N., d.v. P. Wattel en J. Suurmond. Overleden: C. van Maldegem, e.v. C. Meij- ers, 70 j. KORTGENE Geboren: Henderik, z.v. I. Bolle en L. de Waal; Anna P., d.v. A. Schippers en A. P. Oranje te Goes; Marinus J., z.v. J. van Da len en N. A. de Bruine; Leendert J., z.v. L. G. Geelhoed en J. C. Zandee; Catharina C. J., d.v A. de Lange en J. N. Platschorre; Elisabeth G., d.v. H. C. Filius en M. W. Ale- bregtse; Marinus, z.v. M. de Smit en C. L. Janse. Ondertrouwd: P. de Boer, 58 j. te Diemen en E. Groenleer, 47 j.; H. de Vos, 27 j. te Redwater (Canada) en C. Karman, 24 j.; W. M. Bouwense, 21 j. en C. M. Dyke, 19 j. Gehuwd: C. J. Seri er, 23 j. en J. J. Boot, 23 j.; J. j. van Fraassen, 30 j. te Wissenkerke en P. N. Klaassen. 24 j.; W. F. F. E. baron von Engelhardt, 30 j., te Andernach (Duits land) en J. W. de Vos, 19 j.: R. J. Boeye, 33 j. te Axel en H. Goulooze, 21 j.; M. de Wit, 32 j. te Wissenkerke en S. Kramer, 29 j. Overleden: J. Markusse, 76 j., e.v. P. van der Maas; H. A. Hage, 82 j., e.v. C. Tien pond; J. Platschorre, 50 j., e.v. P. C. Bou- terse; J. Platschorre, 82 j., e.v. J. Verburg; J. Verburg, 77 j., wed. v. J. Platschorre. AMSTERDAM Aangezien een vol doende aantal aandelen Cultuur Mij. Pradjekan-Tangarang ten verkoop is aangeboden, zal het bod' op deze stuk ken definitief worden. Besloten is de termijn van aanbieding tot 19 december te verlengen. Tot die datum kunnen nog aandelen worden ingeleverd. Van onze beursredacteur DE ONTWIKKELING in het bedrijfsleven wijst erop dat kleine en grote beleggers steeds meer dienen te letten op het on derscheid tussen bulk (producenten van massa-artikelen) en speciali teit (producenten van gespeciali seerde goederen)Het verschil tus sen beide soorten van produkten is relatief en kan in eerste instan tie worden gebaseerd op de om vang van de markt. Over het alge meen zet zich een marktver- nauwing in naarmate het produkt zich van het stadium van grond stof naar eindprodukt beweegt. Grondstoffen bezitten meestal nog een ruime aanwendingsmogelijk heid en kunnen voor de fabricage van talrijke eindprodukten wor den gebruikt, maar het eindpro dukt zelf is maar op één behoefte ingesteld en heeft daardoor een belangrijke marktvernauwing ver kregen. Wanneer nu de eindpro dukten nog weer in sterk gespe cialiseerde vorm worden omge bouwd, ondervindt de markt een nog grotere beperking. Tegenover dit nadelige verschijnsel van een beperkte markt staat echter weer het voordelige verschijnsel van de prijs. In de naoorlogse jaren zijn de detailhandelsprijzen aanzienlijk meer gestegen dan die van de grond stoffen en dit verschil is zelfs lang zamerhand een onderwerp van ern stige zorg geworden voor talrijke eco nomen. Naarmate een produkt meer is gespecialiseerd en tot de zg. spe- cialité's gaat behoren krijgt het ook een meer onafhankelijke prijsvor ming, die vaak in de vorm van ho gere winstmarges een voordeel af werpt voor de producent. Voorwaarden Wil een bedrijf met zijn specialité's slagen dan dient aan twee belangrijke voorwaarden te worden voldaan: de nor male markt moet zeer groot zijn en het bedrijf moet over een krachtige re search beschikken. De eerste voorwaar de is het belangrijkste en wordt in de vrije wereld nog het beste benaderd door de grote binnenlandse markt van de V.S. De gewone markt van ongeveer 180 miljoen mensen is daar zo groot, dat kleinere deelmarkten voor extra ge specialiseerde produkten een grote kans van leven hebben. Men ziet in de V.S. dan ook talrijke bedrijven van dit soort welke tegelijker tijd steunen op een krachtig research- apparaat. In omvangrijke laboratoria worden dagelijks onderzoekingen ver richt teneinde en dat is juist het doel van deze research het kwaliteitspro- dukt op peil te houden en vooral om steeds nieuwe specialité's aan het totale assortiment toe te voegen. Op deze wij ze wordt de totale markt, welke een dergelijk bedrijf door het samenvoegen van al die kleinere deelmarkten be strijkt, automatisch groter. Levensmiddelensector Vooral voor kleinere beleggers is het van groot gewicht dat bovengenoemde tendens zich in sterke mate in de le vensmiddelensector voordoet. Volgens de beleggingsleer behoren aandelen uit de levensmiddelenbranche door hun rustig en solide karakter (levensmiddelen zi^n nu eenmaal opder alle omstandigheden noodzakelijk) tot een van de eerste soorten, die een kleine belegger in zijn portefeuille dient op te nemen. Slaan wij eens het laatste jaarverslag van de Libby, Mc-Neill Libby, een producente van velerlei soorten groente-, fruit-, vlees- en diepvriesconserven in Chicago op, dan stuiten wij al spoedig op de verzuchting van de directie, dat alle voedingsmiddelenprijzen in de V.S. sedert het gemiddelde van 1947'49 met 22 pet. zijn gestegen maar dat die van haar ingeblikte conserven slechts met 10 pet. omhoog zijn gegaan, nauwelijks of eigenlijk helemaal niet voldoen de om de sindsdien schrikbarend geste gen kosten te dekken. En hier ziet u de nadelen voor een bulkproducente ten voeten uit. Libby brengt over de gehele wereld haar pro dukten aan de man. Zij zijn ook tot in onze Nederlandse keukens binnengedron gen en toch kan het bedrijf zich maar nauwelijks staande houden, louter en al leen omdat de winstmarges in de bulk zo gering zijn. Ander geluid Hiertegenover staan de zo succesvolle General Foods en Standard Brands, twee producenten van levensmiddelen meest ook verpakt maar tevens twee zeer actieve leveranciers van speciali té's aan de lopende band. Elk jaar ver laten talrijke nieuwe salade's, desserts, puddingsoorten, aroma's enz. de labora toria van deze bedrijven en zij verheu gen zich reeds direct na de eerste ver schijning in een opvallende populariteit. Het leeuwendeel van de investerin gen bij deze twee bedrijven gaat echter ook naar de research en General Foods is thans zelfs met de aanleg van een uitgestrekt en kostbaar nieuw laborato riumcomplex bezig. Om te zien hoe verschillend bovenge noemde drie maatschappijen, die ook op het Damrak verhandeld worden en met uitzondering van Libby in vele Neder landse portefeuilles een eervolle plaats innemen, zich sedert 1950 hebben ont wikkeld volgt in onderstaand overzicht een groeivergelijking waarbij de omzet, nettowinst en dividend per aandeel even als de gemiddelde koers van 1950 op 100 zijn gesteld. De tussen haakjes aangegeven getal len stellen de huidige notering voor. Het blijkt dat Standard Brands en vooral Ge neral Foods in nettowinst enorm konden uitlopen maar dat Libby ondanks omzet- verhoging haar kostenstijging niet heeffc kunnen opvangen en lelijk in winstver mogen is afgetakeld. Bovendien volgt uit deze opstelling overduidelijk, dat het be leggend publiek de mooie groeifondsen General Foods en Standard Brands, al terdege heeft opgemerkt. Sector warenhuizen Eenzelfde merkwaardige tendens speelt zich af in de sector der warenhuizen in de V.S. Hier staan bijvoorbeeld tegen over elkaar Woohvorth, de verkoper van goedkope massagoederen (onze Hema) en Sears Roebuck, die meer gespeciali seerde en luxe artikelen aan de man brengt. Op dezelfde wijze als in het vo rige is ook in onderstaand staatje een vergelijkende ontwikkeling sedert 1950 uitgewerkt, waaruit blijkt dat Sears dui delijk aan de kop gaat maar ook in koersstijging de leiding aangeeft. Woolworth Sears Roebuck Omzet 133 140 Nettowinst p. aand. Dividend Koers 90 120 100 120 90 220 51) 36) Zelfs de omzetverhoging kon de kos tenstijging bij Woolworth niet goed ma ken omdat de winstmarges op de vol gens eenheidsprijzen verhandelde bulk goederen te gering zijn. Sears heeft het er dank zij haar specialiteiten met de verfijnde prijsstructuur beter van af ge bracht. Het Damrah Geïnteresseerde lezers zullen zich on getwijfeld met spanning afvragen of een dergelijke tendens ook bij fondsen op onze beurs waarneembaar is. Nu zij di rect opgemerkt dat de Nederlandse bin nenlandse markt bijzonder klein is en dat een op export aangewezen bedrijf met gespecialiseerde produkten op min der solide basis berust. Vandaar dat ty pische specialiteitsondernemingen in ons land klein zijn gebleven en maar weini gen de weg tot de officiële beurs heb ben kunnen vinden. Toch zijn er wel een aantal ruwe schetsen van de ge analyseerde tendens aan te geven. Voedingsmiddelen Wat de voedingsmiddelensector betreft zou men voor onze beurs de buikprodu centen Centrale Suiker, Meelfabrieken Ned. Bakkerij en Hero Conserven tegen over Albert Heijn, Unilever en Zwanen- berg-Organon kunnen plaatsen. Bij gebrek aan gegevens (Nederlandse ondernemingen zijn in hun publikaties nu eenmaal niet scheutig) wordt onder staand alleen de winst na belastingen maar vóór afschrijvingen en reservingen gevolgd en tevens zijn de dividenduit keringen alsmede het koersverloop van 1950 met die van 1957 vergeleken. Situatie 1957 op basis 1950 100 Centrale Suiker Meelfabrieken Hero Conserven Albert Heijn Unilever Zwanenberg Huidige koers op gem. 1950 Winst Dividend 100 als basis 150 110 135 (245) 140 150 125 (290) 115 100 84 (131) 210 122 140 (270) 214 200 300 (450) 220 170 135 (345) Hoewel ,,bulk"-producenten als Centra le Suiker en Meelfabrieken goed kunnen meekomen, blijken zij toch niet zo krach tig te kunnen groeien als de onderste drie van de tabel. De betere ontwikke ling van onze bulkbedrijven dan van die in de V.S. moet echter eerder worden gezocht aan de kant van de kosten (be tere loonbeheersing) dan aan de zijde van de prijzen. Albert Heijn (producen te van eigen specialité's), Unilever (dank zij een uitgebreide research telkens nieuwe zeep- en vetprodukten) en Zwa nenberg (vlees- en farmaceutische spe cialiteiten) blijken in hun ontwikkeling toch sneller vooruit te komen dan eerst genoemde drie. Vooral de krachtiger winststijging is hier opvallend. Papier Doordat in ons land in de sector van de warenhuizen de bulk- en specialitei tenverhandeling in één hand berust (Bij enkorf beheert ook de Hema) kan hier geen vergelijking worden opgesteld. Wel kan tot slot van deze beschouwing nog een opvallende vergelijking voor de papierbranche Worden opgesteld, waar de buikproducent Van Gelder (massa krantenpapier) tegenover Bührmann (le verancier van talrijke papierspecialitei ten) kan worden geplaatst. De al eerder gebruikte opstelling ziet er voor deze twee bedrijven als volgt uit: Van Gelder Bührmann De les die vooral kleine beleggers uit deze analyse kunnen leren is deze, dat wil men van rust en aantrekkelijke groei in één fonds verzekerd zijn, men in de eerste plaats te rade moet gaan bij gespecialiseerde voedingsbedrijven. Maar ook in andere bedrijfstakken gaat dit verschijnsel volledig op. Voor waarde is dat de markt voldoende ruimte biedt tot ontplooiing. Winst 200 300 Dividend 133 200 Koers 120 (185) 300 (285) LONDEN (Reuter). Op de Londense vrachtenmarkt bleef de gemakkelijke stem ming bestaan. Er werd afgesloten voor 9.500 ton zwaar graan van Halifax naar Londen tegen 38/9, dee.-jan., 11.250 ton zwaar graan van Vancouver naar Avonmouth tegen 65 sh., jan.-febr., 12.000 ton gerst van Brits Co- lumbië naar Engeland tegen 75 sh., jan., 9.500 ton zwavel van Golfhavens naar Santos tegen 5, f.i.o dec.-jan. en 9.500 ton kolen van Hampton Roads naar Rio de Janeiro tegen 5, dec.-jan. Van onze belastingmedewerker 1\/TEN kan wel zeggen dat over ver- schillende vormen van levensver zekering veel strijd is geleverd met de fiscus. Het is wel gebleken dat de werkers in het levensverzekerings bedrijf niet alleen uiterst actief zijn bij het afsluiten van posten, doch ook zeer militant zijn als het er op aankomt om belastingbesparingen of faciliteiten te verwerven. Inderdaad is bij het afsluiten van posten de mogelijkheid van belasting besparing vaak een doorslaggevend argument geweest. Doch meestal be trof dat dan het feit, dat men tot een maximum van f 3600 de betaalde lijfrentepremie van het belastbaar inkomen kon aftrekken. Daarom verdient het arrest van de Hoge Raad van 4 juni 1958 no. 13582 bijzonder de aandacht omdat daarin een gloednieuwe mogelijkheid naar voren komt die in voorkomende ge vallen zorgvuldig overwogen en toe gepast zal kunnen worden. Het geval was als volgt: Een belas tingplichtige, die gescheiden was en wiens zoons aan de moeder waren toe gewezen, had een studieverzekering af gesloten en als begunstigde een van zijn zoons aangewezen, die in 1955 de ouderdom van 19 jaar had. De studieverzekering bedroeg 6000, en in december 1955 werd de eerste kwartaaltermijn ad 250 uitbetaald. Op verzoek van de vader werd deze ter mijn aan zijn vroegere echtgenote over gemaakt. De vader wenste deze 250 als buitengewone last te beschouwen en derhalve terzake daarvan vermindering van belasting te krijgen. Afwijzing Het afwijzende standpunt van de in specteur hield in dat de zoon de uitke ring als begunstigde en derhalve uit eigen recht had ontvangen en dat ove rigens de uitgaven niet op de vader haddén gedrukt, aangezien deze uitga ven waren gedekt door een verzekering. De vader daarentegen stapte over het feit, dat de verzekering rechtstreeks aan de zoon betaalde heen en hield er aan vast dat de 250 eerst voor hem een vermogensvermeerdering was, waar na hij het bedrag aan de zoon betaalde voor diens onderhoud. Het Gerechtshof was het niet met va der eens. Het oordeel was hier dat de uitkering niet eerst in het vermogen van de vader terecht was gekomen, doch door de zoon krachtens begunsti ging onmiddellijk van de verzekerings maatschappij was verkregen. De Hoge Raad oordeelde echter dat Situatie 1957 op basis 1950 100 General Foods Standard Brands Libby McNeil Omzet 172 175 150 Nettowinst p. 'aand. 226 140 32 Dividend 200 132 100 Huidige koers gem. 1950 100 als basis 350 270 125 78) 60) iiy2) hier wel degelijk van buitengewone las ten voor de vader sprake was. Al kreeg de zoon dan ook zijn geld rechtstreeks van de verzekeraar, dan ontving hij haar nochtans Ingevolge het door de va der gemaakte beding ten titel van door laatstgenoemde te verstrekken levens onderhoud. En al had de vader zich door betaling van een koopsom destijds van een recht op uitkering van het uitbetaalde bedrag verzekerd, dan nam dat niet weg dat de uitgaven van 250 op hem (dus de vader) drukte. De vader kreeg dus vol komen zijn zin en daardoor de gewens te belastingvermindering. Niet de koopsom Allerlei twistpunten over het al dan niet aanvaard hebben van de begunsti ging enz. deden hier niets terzake. Het eenvoudige feit was dat de vader des tijds een koopsom stortte voor een polis waaruit later aan zijn zoon een uitke ring werd gedaan ter bestrijding van studiekosten, die zoals reeds eerder werd beslist deel uitmaken van het levens onderhoud. Niet deze koopsom was destijds een buitengewone last doch de uitkeringen die daarna aan de zoon werden gedaan. Men kan er van op aan dat dit interes sante arrest door de fiscale deskundigen van het Ievensverzekeringsbedrijf goed benut zal worden en wellicht tot nieuwe en nog grotere mogelijkheden aanlei ding kan geven. DEN HAAG. Het jeugdelftal van de KNVB. dat op woensdag 10 december in het stadion Feijenoord, tegen een Rotter dams elftal om de Gouden Onafhankelijk heidsbeker zal spelen, is als volgt samen gesteld Doel: v. Hees wijk (Blauw Wit); achter: Veldhoen (Feijenoord) en De Jong (DWSA); midden: Franssen (GVAV), Schilder (Spar ta) en Althof (Blauw Wit); voor Lazeroms (NAC), Rutten (MVV), Theunissen (Vites se), Groot (Stromvogels) en Hosselaar (Spar ta). Reserves: Van Pelt (Feijenoord), de Groot (HDVS) en Marcus (HVC). Mijlpaalwoning in Gorkum voor gerepatrieerd gezin Ei&en nieuwsdienst GORKUM. De tweeduizendste wo ning, die na de oorlog in Gorkum werd gebouwd, is gisteren door minister mej. dr. M. Klompé geopend en door het uit Indonesië gerepatrieerde gezin van de heer O'Herne in gebruik geno men. De plechtigheid betekende tevens de officiële opening van 22 nieuwe winkels in hetzelfde complex, gelegen aan de Kon. Wilhelminalaan. Eén van de win kels zal door de heer O'Herne worden ingericht als chinees-indiseh restaurant. Minister Klompé was gevraagd de plechtigheid te verrichten, zo zei bur gemeester mr. L. ridder van Rappard, omdat zij in het begin van dit jaar ee* oproep heeft gedaan de repatrianten 4 Nederland op te vangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5