Anna's grote Klederdrachten9 liefhebberijen poppentreinen REIS S BRAND MAAKTE GEZIN IN EEN UUR DAKLOOS (BASens] door Zeeland Schooltandverzorging in Souburg en Vlissingen een succes Zeeuwsch Dagblad Kritiek Mannequin Nachtelijk drama in 's-Heer Arendskerke „Ik had zo'n voorgevoel Rijkspolitie vraagt chauffeur en meisje inlichtingen Gemeente moet sober zijn met subsidie Burgerlijke stand De speciaalzaak voor uw Bril VOLLEYBAL Weg naar gerechtigheid versperd door deur Vermiste Terneuzenaar te water geraakt Verbod beplanting binnendijken wekt protesten Kruininge binnenkort vij fduizend inwoners Oostburg heeft 4000 inwoners Vierduizendste één van een tweeling Honig-prijs valt in Krabbendijke Geen water ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE Zaterdag 6 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Esso Extra (Winter Grade) voor Protestants-Christelijk U iterlijkheden Wij weten allen, dat in het leven veel afhangt van uiterlijkheden. Ve len hechten grote waarde aan het op houden van een uiterlijke schijn. Een schijn van welvaart, om poverheid te kamoefleren, een schijn van wijsheid, om geestelijke armoe te verbergen. Maar daaraan denken wij nog niet het meest, als wij vandaag naar aan leiding van enkele concrete punten over uiterlijkheden schrijven. Wij denken dan hieraan, dat vele mensen ook aan uiterlijkheden han gen als het gaat om het bepalen van hun houding ten aanzien van de keu ze, die zij in het leven moeten doen. HEINKENSZAND. - An na zoals mevrouw A. Pol derdijk uit Heinkenszand alom door vriend en kennis wordt genoemd deze Anna heeft naast haar man nog twee liefdes: poppen en treinen. In echte Zeeuwse dracht gesto ken poppen, die zij nu al bij vele tientallen heeft aange kleed, en complete goederen treinen, waarvan zij dagelijks de inhoud controleert en ver zegelt; dat is het dubbele le ven van „Anna van het spoor": poppen, klederdrachten en treinen. Anna-van-hel-spoor bij een van haar hobby's: treinen. (Foto Zeeuwsch Dagblad) vijfentwintig jaar geleden, maar mevr. Polderdijk heeft de jubileumdag stille tjes voorbij laten gaan. Een kwart eeuw geleden werd Anna aangesteld als con tractante van de N.S. met standplaats Heinkenszand. Wat dat inhoudt? Wel, zij moet de vrachtbrieven van de goederenwagons, die er via Heinkenszand op de ringlijn gaan, nakijken en afstempelen, de in houd controleren en de wagens verze gelen. Dan rollen ze het station van An na uit, naar het oosten, zelfs tot diep in Duitsland en Boedapest. Elke dag een trein en in de bietentijd, zoals nu zijn het er wel zo'n vijf per dag. delenshow voor de televisie (dec. '57)? Wie bood dit jaar bij de opening van miniatuur de Middelburgse burgemees ter een Zeeuwse pop aan? Wie verte genwoordigde ons gewest in de oude kledij bij de opening van de geëlektri ficeerde Zeeuwse spoorlijn? En wie bij de officiële ingebruikname van de t.v.- toren te Goes? Wie was de dame in Bevelandse dracht, die in Den Kaag een lezing hield voor 300 mamien, o.w. zes professoren? Achter al die vraagte kens kunt ge de naam van mevr. Pol derdijk, alias Aima-van-het-spoor zetten. Op menige show heeft ze met veel zwier tal van Zeeuwse drachten ge- toont. Soms vier, vijf binnen enkele uren, en wie bekend is met de bewer kelijke aanklederij, weet dat zo'n snel le verkleedpartij bepaald geen sinecure is. Maar de Zeeuwse mannequin doet het graag. Er zijn wel mensen, die er iets van zeggen, omdat ze zelf niet meer de dracht heeft aangehouden, of omdat ze dikwijls in protestantse kledij showt, terwijl ze rooms-katholiek is. Maar daar trekt ze zich niets van aan. ,,'t Is mij om het even wat ik aan heb", zegt ze er zelf van, ,,het gaat tenslotte om het costuum en niet om wie er nu toevallig inzit." Toch zit het haar wel een beetje dwars, al die kritiek, en daarom stelde ze dan ook voor om voor onze fotograaf dan maar de r.k.-dracht aan te trekken, hetgeen dan ook (zie foto's) gebeurd is. En dan al die poppen. Tientallen zijn pr door haar aangekleed met zelfgenaai- de, natuurgetrouwe miniatuur-costumes. In de loop van de tijd heeft ze er al heel wat aangeboden bij officiële plech tigheden: bijv. aan dr. ir. Frans den Hollander bij de elektrificatie, aan dr. ir. Van der Toorn (dir.-gen. P.T.T.) op de t.v.-toren, aan burgemeester mr. Joh. de Widt enz. Momenteel is er een tentoonstelling van 250 poppen op tournee naar Ca nada, Amerika en Australië, waarvan mevr. Polderdijk er 30 in Zeeuwse Het is met de treinen begonnen. Juist Dat was haar eerste hobby. Maar dracht gestoken heeft. Deze expositie Mevr. Polderdijk (nu eens in r.k dracht) bezig met haar tweede liefhebbe rij: Zeeuwse poppen aankleden. (Foto Zeeuwsch Dagblad) te zien is geweest en thans is er een echte ouderwetse Zeeuwse kraamkamer gemaakt, die binnenkort in Arnhem wordt geëxposeerd. Gedurende de a.s. zomermaanden zal er in Middelburg een grote show van Nederlandse klederdrachten worden ge houden in het stadhuis. De burgerzaal zal dan 's avonds met kaarslicht in sfeer worden gebracht, terwijl talrijke mannequins, o.w. natuurlijk mevrouw Polderdijk, de tientallen klederdrach ten, w.o. de Zeeuwse, zullen showen. Er gilde een locomotief buiten. „Ik moet er even vandoor", excuseerde me vrouw Polderdijk zich, die nu plotseling weer Anna-van-het-spoor was. Zo is het leven van deze Heinkenszandse, een bon te afwisseling van hobby's, waarin ze met hart en ziel opgaat. En kom niet aan haar treintjes of poppen. Want daarvoor gaat deze kordate vrouw door het vuur. Met de halfslapende meisjes in hun ar- mevr. Polderdijk had energiek en le- werd in febr. jl. in de bijenkorf te venslustig als ze is daar nog niet ge- Amsterdam geopend door prof. dr. F. noeg aan. Vrij kort na de oorlog kwam de Roos en is opgezel door de Ver_ bUekUerderaechte# <r°terC hefbebbenJ tof Verspreiding der Heilige Schrift om van de opbrengst in groten getale Iemand van het departement van o., kinder- en kleuterbijbels te versprei- k. en w. te Den Haag, die in de oorlogs- den onder de Nederlandse jeugd. Een jaren in Heinkenszand was ondergedo- ton is daarvoor nodig Mevrouw Pol- Wen geweest, riep mevr. Polderdijk te nam or. zich on ver.chUlpnde hulp bij het verzamelen van kleder- .°P,JU verscniuenae drachten. Ze had tot haar trouwen in Zeeuwse drachten te maken, prote- de (r.k.) Bevelandse dracht gelopen en stantse, r.k. en kinder drachten, uit alle graag wilde ze meewerken aan het in hoeken van Zeeland. ere houden van de mooie Zeeuwse cos tumes. Van het een kwam het ander en Ijllllt IftflfMl nu, ruim tien jaar later, is mevr. Pol- derdijk ongetwijfeld de bekendste man- Zij is ook medewerkster van het open- nequin van Zeeuwse drachten. luchtmuseum te Arnhem. In opdracht van het ministerie van o., k. en w. gaat Een paar grepen uit haar journaal: ze de boer op en koopt kledij en oude wie nam als Zeeuwse deel aan de rijks- sieraden e.d. op en daarna maakt de Heinkenszandse het geheel klaar. Zo wel interieurs, costumes als ook pop pen. Zo heeft ze onlangs een volledige banketbakkerswinkel mee samengesteld die twee jaar in het openluchtmuseum WIJ HEBBEN in de afgelopen week de poging tot een boycotactie te gen de Panhonlibco-schepen gehad. Naar het uitwendige leek dat alles netjes en goed. De socialistische tran- sportarbeidersinternationale had deze boycot tijdig afgekondigd. De socia listische Nederlandse organisatie had tijdig bericht gezonden aan de werk geversorganisaties, nadat ze gepoogd had, ook met de andere bona-fide or ganisaties tot overeenstemming te ko men. Het had dus een heel rustige actie kunnen worden, als allen mee deden en zich niemand verzette, waarbij dan alleen de hierbij betrok ken schepen en hun reders het ge merkt zouden hebben, omdat deze schepen niet geladen en gelost zouden worden gedurende vier dagen. Na die vier dagen zou alles helemaal gewoon zijn. Nogmaals: het was alles even keurig en netjes. En het was nog voor een goed doel ook: de bestrijding der valse vlaggen. Het was zo zuiver, dat een Rotterdamse rechter, die hierover uitspraak moest doen, zei: er moet ge legenheid zijn voor dergelijke nette en goedbedoelde acties. Toch waren er anderen, die er be zwaar tegen hadden. De cargadoors tekenden verzet aan, een rechter in Amsterdam zag er contractbreuk in, de Christelijke bond deed niet mee om principiële redenen en wij hebben ons achter dit standpunt gesteld. \^ANT HOE NETJES en keurig deze actie ook leek, dit was uiterlijke schijn. In wezen ging achter het be sluit tot deze staking, want dat was het, ondanks de naam boycot een re volutionair beginsel schuil, het syn dicalistische besinettingsprincipe, dat staking ziet als hèt strijdmiddel dus niet het strijdmiddel in uiterste instan tie van de arbeiders en dat de sta king in het ene bedrijf, door besmet verklaring van werk, wil overbrengen naar andere bedrijven. Wat was toch het geval? Met een aantal reders van Panhonlibco-sche pen kon de socialistische internatio nale niet tot overeenstemming komen over contracten voor de zeelui. Voor zover" ze die overeenstemming wèl ge kregen had, had de ITF geen bezwaar tegen het iaden en lossen dezer sche pen. Het ging dus in feite niet tegen de valse-vlaggen-schepen, het ging slechts tegen de reders van een aan tal dezer schepen, waarvoor de ITF of haar aangesloten organisaties geen contract hadden. En om dat nu te for ceren, zouden de havenarbeiders, die met het contract voor de zeelieden niets te maken hebben, moeten sta ken. Het blijkt dus, dat onder de nette schijn een verkeerd principe schuil gaat. Men schoof de schijn van een nette actie voor een verkeerde zaak. Dit geval nu moet ons onderschei dingsvermogen opscherpen. Om de nette schijn willen velen wel socialistische organisatie aanvaarden. Maar ze vergeten dan, dat er onder deze schijn gevaren verborgen zijn, die in een principieel gefundeerde or ganisatie beter onderscheiden kunnen worden, omdat die nu eenmaal niet besmet zijn met revolutionaire af komst en theorieën. ^/IJ DACHTEN in dit verband ook aan een andere uiterlijkheid, die voor velen richtsnoer is, om hun or ganisatie te kiezen. Dat is de zondag. Velen zien die als een duidelijk on derscheidingsteken. Ze zouden niet graag lid zijn van een organisatie, al gemeen of socialistisch, die de zondag misbruikt als vergaderdag, zoals in het verleden heel vaak bij deze orga nisaties geschiedde. Maar deze organisaties hebben op den duur wat geieerd. Zij hebben de zondag leren ontzien. Niet omdat ze er om principiële redenen respect voor hebben. Maar omdat bestuurders en leden de zondag liever vrij heb ben, om die voor zichzelf, voor sport e.d. te besteden. Trouwens die sport werd voor hen ook een concurrent, waarmee ze rekenen moesten. Nu zijn er mensen, die zeggen: nu is ons bezwaar weggevallen. Deze or ganisaties vragen van ons niet, dat wij de zondag misbruiken voor het organisatiedoel. Om deze uitwendig heid kunnen ze er dus lid van zijn. Wie zo denkt ziet voorbij, dat hij het geval van de boycot is een duide lijk voorbeeld daarmee ook de prin cipiële gevaren van die organisatie accepteert. pjET CHRISTELIJK ORGANISATIE LEVEN heeft een veel dieper fun dament dan het al dan niet-gebruiken van de zondag. Dat is slechts een uit wendige maatstaf, ai heeft die een principiële grond. Van het beginsel uit, worden staat en maatschappij, worden alle facetten van het leven anders gezien. Wij we zen dit enkele weken geleden nog aan ten aanzien van de sport. Men is met de zaterdagsport nog niet klaar met een Christeliike sportbeschou- wing. Dat is slechts de uitwendige onderscheiding. Maar de gehele visie op taak en plaats van de sport is een andere. Dat bedenke ieder, die, op wat ge bied ook, een keuze van organisatie heeft te doen. De heer Poortvliet voor zijn uitge brande huis. tFoto Zeeuwsch Dagblad) Van een onzer verslaggevers 's-HEER ARENDSKERKE. „Toch vertrouw ik het niet erg; de schoorsteen voelt zo verdacht heet." Jan Poortvliet had bezorgd tegen de wand gevoeld voor hij met zijn vrouw naar boven ging om te slapen. ,,'t Was net of ik er een voorge voel van had," zei hij ons gister morgen toen hij voor zijn geheel uitgebrande woninkje stond en verbijsterd naar de verkoolde res ten van de inboedel staarde. Er was gisternacht brand van geko men en het echtpaar Poortvliet in 's-Heer Arendskerke had zich met de drie kleine kinderen maar ter nauwernood in veiligheid kunnen stellen. Alles ging verloren, op twee fietsen en een wringer na 't Was al geruime tijd niet in orde geweest met de schoorsteen. Vorig jaar was de 'bliksem ingeslagen en vermoe delijk zijn er toen scheuren in de schoorsteenwand ontstaan. Toen het ka- cheltijd was en de .muur er boven wel wat verdacht heet werd, waarschuwde de bewoner een timmerman, maar die Ongeluk bij Kloetinge KLOETINGE. De groepscomman dant van de rijkspolitie te Kloetinge telefoon 0-1100—2029 verzoekt aan de bestuurder van een bestelauto die op woensdag 3 december omstreeks 8.40 uur getuige is geweest van het tegen een boom rijden van een volkswagen be stelauto, zich in verbinding te stellen met hem. o de politie van zijn woon plaats. De bestelauto was vermoedelijk een Ford-Taunus en had een groene kleur. Ook drie meisjes, die zich in de on middellijke nabijheid van de plaats van het ongeluk bevonden, worden verzocht zich met de politie in verbinding te stel len, voor het geven van nadere inlich tingen. Het bedoelde ongeluk gebeurde op de 's Gravenpolderseweg; de oorzaak van het ongeluk was het teveel links rijden van een vrachtauto, die uit tegenover gestelde richting kwam. s-Heer Arendskerke •s-HEER HENDRIKSKINDEREN. De a.r. kiesvereniging „Nederland en Oranje", afdeling 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen, belegde woensdagavond een vergadering in het verenigingsgebouw te 's-Heer Hendriks kinderen. De heer Jac. de Schipper Jzn., lid van de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke, sprak over het onderwerp „Gemeentepolitiek". Aan de hand van de gemeentebegroting ging hij in op de financiële situatie van 's-Heer Arends kerke, waarbij hij opmerkte, dat het te kort van de dienst 1939 van ruim 73.000,is toe te schrijven aan de toename van de verplichte uitgaven. Na tuurlijk heelt de gemeente de taak bij een dergelijk tekort de nodige soberheid te betrachten. Daarom achtte spreker subsidieverleningen uit de gemeentekas alleen dan toelaatbaar indien de finan ciën zulks toelaten en de noodzakelijk heid voldoende wordt aangetoond. De heer De Schipper was van mening, dat teveel aanvragen om subsidie worden ingediend zonder dat hiervoor voldoen de reden aanwezig is. Hij wilde deze maatstaven ook aanleggen bij subsidie verlening voor de bouw van kerken. MELISKERKE Geboren: Margrietha, d,v. J, Jobse en F. Joosse. Ondertrouwd: G. A. Geschiere, 25 j. te Biggekerke en C. J. Davidse, 23 j.: C. Stroo, 22 j. te Arnhem en S. Jakobsen, 21 j. Adverentie kon zo op het oog geen mankement constateren. Zou wel meevallen, dacht deze en zo redeneerde mevrouw Poort vliet ook. De boel staat niet zo maar in brand Toen de Poortvliets de avond voor St. Nicolaas naar bed gingen, begon de heer des huizes er weer over. ,,'t Is net of-ie almaar heter wordt", vond hij. De heer Poortvliet, die als arbeider van „De Schelde" te Vlissingen elke och tend vroeg uit de veren moet, is ge wend bijzonder vast te slapen. Maar gisternacht kon hij geen wenk in de ogen krijgen. Toen hij een half uur had1 liggen draaien, ging hij in zijn pyjama Wolphaartsdijk Bejaarden en St. Nicolaas WOLPHAARTSDIJK, In de bejaar- densociëteit vierden de ouden van dagen onder leiding van mevrouw Ter Haar Romeny het St. Nicolaasfeest. Er heer ste een gezellige stemming. Het echt paar Wissekerke-Corstanje zong enkele liedjes uit de oude doos. De heer L. Geene dankte het comité voor de ge zellige middag. Over veertien dagen vieren de bejaarden het kerstfeest. GOES. De prognoses voor de van daag te spelen wedstrijden zijn als volgt: Ireneschool (dames) O.K.K.Smash 3, Chr. Lyceum (dames) Astra IIE.G.V.C. 3, Chr. Lyceum (heren I) E.G.V.C. Smash I 1, Chr. Lyceum (heren II) Astra III—K.V.C. II 1. Chr. Lyceum (heren I) Astra IVlam 1Chr. Lyceum (heren III) K.V.C. II—Smash II 2. Tot hulpsluiswadhter bij de rijkswa terstaat is benoemd de heer B. F. Begijn, te TERNEUZEN. Voor het diploma gemeente-financiën, eerste gedeelte, zijn in Den Haag geslaagd de heren F. J. Janse te MELISKERKE, L. de Witte te KOUDEKERKE, J. A. Hos te te KLOETINGE en J. Geus te HOE- DEKENSKERKE. Op 17 december a.s. zal burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg een nieuw Caltex service station openen aan de weg Vlissingen-Middelburg. Het station zal 3 pompen krijgen aan beide zijden van de weg. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De weg naar de gerechtigheid staat gewoonlijk voor ieder burger open. Soms zijn er opzienbarende obstakels en een enkele keer is het alleen maar de solide deur die weigert aan het Sesam open u van een wachtmeester gehoor te geven. Zo kon het gebeuren dat de Rotter damse rechtbank gisteren in optima forma zat te wachten op de komst van een verdachte, die in het huis van bewaring het uur van zijn berechting verbeidde. Er gingen vele deuren open en dicht maar wie er kwam geen verdachte. Wèl boog zich een wachtmeester fluisterend tot de president van de rechtbank over. Het gevolg was dat de volgorde van de rol werd ge wijzigd en een andere verdachte voor het hekje verscheen. Een half uur later kwam dan toch de man die voorrang had gehad. Het Meelc dat het slot van de deur. die hem van de rechtzaal scheidde onklaar was geraakt. Zijn er nog vaklui nodig geweest om de deur open te krijgen?", infor meerde de president belangstellend. „Er zijn er anders genoeg Er was geen behoefte aan hen ge weest, want het personeel van de rechtbank had over evenveel vaardig heid beschikt. Advertentie Eigen nieuwsdienst SLUISKIL Het stoffelijk overschot van de sinds woensdag te Sluiskil ver miste 68-jarige handelaar in landbouw werktuigen, E. M. Cortvriendt is gister morgen met zijn bromfiets opgehaald uit de langs de weg Ter neuzen-Sluiskil lopende waterleiding. Een omwonende zag daar een pet liggen en waarschuw de de politie, die onmiddellijk ging dreg gen. Aangenomen moet worden, dat de heer Cortvriendt, na zijn zakenbezoek in Ter uzen op weg naar huis, door de mist de onlangs bij de bushalte aan gelegde bocht in het rijwielpad niet heeft opgemerkt en daardoor te water is ge raakt. De heer L. J. Jasperse, tijdelijk hulp commies te Retranchement, werd bevor derd tot grenscommies. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Uit het jaarverslag van de Stichting Schooltandverzorging Vlis singen en omstreken blijkt, dat in het schooljaar 19571958 het aantal deelne mende scholen in Vlissingen zestien be droeg, omvattende 95 klassen met 3293 leerlingen, waarvan 2601 kinderen bij hel onderzoek werden ingeschakeld, terwijl 692 kinderen niet aan het onderzoek deel namen. In Oost- en West-Souburg bedroeg het aantal deelnemende scholen vijf, omvat tende 30 klassen met 874 leerlingen, waar van 635 kinderen wel en 239 kinderen niet aan het onderzoek deelnamen In Vlissingen werd ongeveer 79 procent van het totaal aantal leerlingen bij het onderzoek behandeld, terwijl voor onge- Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Op 15 december zullen de staten van Zeeland moeten be slissen over een voorstel van G.S. om het reglement van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland zodanig te wijzigen, dat er voortaan geen bomen meer geplant c.q. herbeplant mogen wor den op de zg. binnendijken. Deze binnendijken hebben na de ramp meer aandacht gekregen, al is de toestand nog verre daarvan, dat ze bij enige cala miteit het water zouden kunnen keren. Aangezien practisch alle dijken met bomen zijn beplant, gaat het hier om ruim 100.000 bomen voor Zeeland, het geen, gezien de toch al boomarme toe stand, als zeer ernstig moet worden ge zien. Daarnaast gaat het om uitholling van particuliere eigendom. Ook de pol- KRUININGEN Het gemeentebestuur van. Kruiningen verwacht dat, als gevolg van het feit dat de Ambonnezen in het bevolkingsregister worden ingeschreven, het inwonertal van deze gemeente zeer binnenkort de vijfduizend zal hebben be reikt. ders hebben er bezwaren tegen. Twaalf polders stuurden bezwaarschriften in. De stichting „Het Zeeuwse Landschap" heeft de zaak in studie. Ook in de afdelings vergaderingen van de Staten kwamen overwegende bezwaren naar voren, zodat het 15 december een zware dobber kan worden voor G.S. Van onze correspondent OOSTBURG. Rudolphe Petrus Ame lia de Houck is de 4000-ste inwoner van Oostburg geworden. De 4001ste volgde onmiddellijk, in de persoon van Herman Bernhard Adrea de Houck. De vader van deze tweeling, de ?geer R. P. de Houck, die op 1 oktober jl. als leraar aan de lagere technische school in dienst trad, kon dit niet be vroeden, toen hij zijn spruiten ter se cretarie ging aangeven. Eerst toen de burgemeester mr. K. Hoekzema, verge zeld van secretaris P. A. Bril het ge lukkige echtpaar kwam feliciteren en twee spaarbankboekjes, elk met twintig gulden, aanbood, werd duidelijk, dat in Oostburg een mijlpaal was bereikt. veer 21 procent door de ouders geen toe stemming werd gegeven. Deze percentages waren' voor Oost- en West-Souburg resp. 73 en 27. Hieruit mag, aldus het jaarver slag, zeker niet worden geconcludeerd, dat de kinderen, die niet aan de schooltand verzorging deelnemen verstoken zijn van tandheelkundige verzorging. Een groot aantal van deze kinderen wordt behan deld door de gezinstandarts. Er wordt echter naar gestreefd het aantal deelne mende kinderen zo hoog mogelijk op te voeren. Bij de te Vlissingen in behande ling genomen 2601 kinderen werden 616 vullingen gelegd en bij de te Souburg be handelde 635 kinderen werden 616 vullin gen gelegd. Hoewel, aldus het verslag, er een aantal ouders is, dat geen toestem ming voor behandeling wenst te geven, kan toch over het algemeen worden ge zegd, dat de schooltandverzorging een suc ces is geworden. In het exploitatietekort wordt door de gemeenten Vlissingen en Souburg bijge dragen naar evenredigheid van het aan tal inwoners per 1 september van elk schooljaar. Over het schooljaar 19571958 bedroeg het exploitatietekort 809,22. Hiervoor kwam voor rekening van de ge meente Vlissingen 652,29 en voor Sou burg 156,93. ber 2871 mensen gewassen. In oktober waren het er 2681. 1000 harde guldens Eigen nieuwsdienst KRABBENDIJKE. „Vitamine a, b, c". Met dit korte zinnetje, dat de laatste regel vormde van een versje, heeft mevrouw M. J. de Boef-van Sab- ben te Krabbendijke, een prijs van 1000 gewonnen, in een prijsvraag, die was uitgeschreven door het verkoop kantoor van Honigsartikelen. Dinsdagmiddag kreeg mevrouw De Boef een telegram, dat luidde: „blijf vrijdagmiddag tussen 2 en 3 uur thuis. Ik kom. Piet met de zak". Deze duistere aankondiging van „iets groots" bracht de nodige spanning in het gezin De Boef. Gistermiddag, St.- Nicolaasdag, kwam de provinciale ver tegenwoordiger van het Honigs-verkoop- kantoor, de heer J. Oele, met de prijs aandragen. Duizend harde guldens wer den op de Krabbendijkse tafel uitgeteld. men, gewitokeld in dekens, rende het echtpaar het weggetje af, de dikke mist in. Te redden viel er niets meer en de brandweer moest gewaarschuwd worden. Vijfhonderd meter verder stond het dichtstbijzijnde huis, waaruit men door de zware mist niets van de brand ge merkt had. Vandaar kon telefonisch de brandweer worden gealarmeerd, die even na middernacht arriveerde, onder commando van de heer J. van Samme, maar aanvankelijk machteloos moest toezien omdat er geen waterleiding is en men in de mist op zoek moest naar een naburige sloot. Toen het eerste water werd gegeven, was het woonhuis al vrijwel uitgebrand. Alleen het aangrenzende -schuurtje, waarin een varken en wat gereedschap pen zaten, kon worden behouden. De ge hele woninginventaris, op een wringer' en de fietsen na, ging verloren in de vlammen. Ook de brandweerploeg van Nieuwdorp is nog enige tijd op het ter rein geweest, om zonodig assistentie te verlenen. Burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer Arendskerke stelde zich per soonlijk van de situatie op de hoogte. Het huis, eigendom van de heer Poort vliet, was verzekerd. Het gezin is onder gebracht bij de ouders van mevrouw Poortvliet, de familie De Kok aan de Vlaamseweg. Mevr. Poortvliet met Loekie en Lien- ke. Ina, de baby, sliep nog na de emo tionele nacht. Foto Zeeuwsch Dagblad) Toen (hij de kamerdeur opendeed, zag hij dat het toch gebeurd was. De vlam men en rook sloegen hem tegemoet en meteen flitste het door zijn hoofd: „De kinderen!". Hij rende naar boven, riep zijn vrouw en haalde de drie dochter tjes (resp. 4, 3 en bijna 2 jaar oud) uit hun bedjes Goddank, de kinderen waren veilig. Aile«n ESSO BENZINE geelt Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooft! zomerprestaties in de winter! MET ESSO BENT BETER UITt terug naar de kamer om naar de schoorsteen te kijken, „'k Zal het me wel verbeelden, maar 't is net of de muur nog warmer is geworden," mom pelde hij en ging weer naar bed. Erg gerust was hijs er echter niet op en te gen half twaalf wilde hij weer eens gaan kijken. J

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3