Mr. Höppener belooft volgend jaar met sportnota te komen Drie nieuwe belastingontwerpen bij Kamer ingediend (Nog) geen verlichting voor ongehuwden GEEN „DUBBELE EN DRIE DUBBELE KINDEREN" MEER Nog geen akkoord over de Euro-bezuinigingen Boycot voorbij LICHTERE TOEKOMST VOOR WERKENDE GEHUWDE VROUW Complex van wijzigingen Mr. Vrolijk zet er De smokkel op de Ali-S Laatste trap van raket opgebrand spoed achter WACHTEN VAN VERLOOFDE NA 47 JAAR BELOOND Toch veroordeling van echtgenoot De Gaulle krijgt zijn zin C.D. moet ook betalen I FRANSE SOCIALISTEN TEGEN DEELNEMING AAN REGERING Kamer ontzag de minister Geen vrijstelling meer voor landbouw Thee op matinee Vrijdag 5 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Herkapitalisatie voorgoed geregeld HILTON OOK EVEN IN ROTTERDAM Indonesische order naar Duitsland Met moeite Tempo Natuurlijk VERPLAATSEN UITGAVEN West-Duitsland krijgt raket Nike-Hercules Israël vraagt om spoedbijeenkomst van Veiligheidsraad Mollet voelt meer voor oppositie en voor de Gaulle als president Fabriekstrawler wordt niet rendabel geacht Amerikaanse scholen worden gekeurd FISCUS PAST ZIJN WETTEN AAN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er komt schot in de algehele herziening van het belastingrecht. Drie nieuwe omvangrijke wetsontwerpen voor de inkomsten-, de vermogens- en de loonbelasting zijn door mi nister Hofstra hij de Tweede Kamer ingediend. Zij zijn voorbe stemd de oude wetten, die door vele wijzigingen hijzonder inge wikkeld zijn geworden, te vervangen. Op drie aspecten van de nieu we wetsontwerpen heeft de mi nister, in de algemene inleiding in de memories van toelichting, de nadruk gelegd: J de ontwerpen bedoelen een vereenvoudiging van de be lastingwetten te geven. Een der gelijke vereenvoudiging is in het belang van de rechtsgelijk heid voor alle belastingbetalers. Wie thans de hoeken engaten van de bestaande wet goed kent of een bijzonder slimme be lastingconsulent raadpleegt kan een voordêel behalen, dat een ander ontgaat; 2 de vereenvoudiging heeft echter zijn grens en wel in die zin, dat de steeds ingewik kelder maatschappij verfijnin gen eist in het stelsel van be lastingheffing. De ontwerpen willen dan ook een aanpassing geven aan deze eisen; 2 ons belastingstelsel ondergaat in deze wetten geen funda mentele wijzigingen. In het bij zonder zal met de nieuwe wet geen hogere of lagere opbrengst worden verkrege- Evjsnmin in troduceren zij fisc h maatrege len voor bezitsvorming of ge ven zij verlichting in het tarief voor ongehuwden. Deze kwes ties dienen afzonderlijk te wor den geregeld. In het algemeen zijn de wij zigingen dus slechts structurele veranderingen, die de grondsla gen van ons belastingstelsel ge heel intact laten. Minister Hof stra heeft zich wel afgevraagd of hij deze weg moest inslaan De tijd, waarin wij leven, is echter naar de mening van de bewinds man niet geschikt voor zulke diepgaande wijzigingen. De groeiende Europese samenwer king zal van invloed zijn op de nationale belastingstelsels. Ons belastingrecht is dan ook nog steeds in beweging en de tijd is nog niet gekomen om ons stel sel geheel om te gooien, zo meent de minister. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor de werken de, gehuwde vrouw wij minister Hofstra enige verzachtende, fiscale bepalingen invoeren. Over het bij haar man belaste, gezamenlijke in komen, kan een aftrek worden toe gepast van drie gulden voor elkê dag. waarop zij heeft gewerkt. Voorwaarde voor die aftrek is dat zij tenminste vier uur per' dag heeft gewerkt. Is zij niet in dienstbetrek king, maar werkt zij bijvoorbeeld thuis, dan stelt de minister als eis dat zij haar arbeid over een aange sloten periode van vier uur per dag heeft verricht, een eis die hij ove rigens soepel zal hanteren. De bewindsman is tot deze rege ling van een zg. forfaitaire aftrek gekomen, omdat hij vreest dal de belastingdienst er op een andere manier niet uit zou komen. Niemand zal ontkennen dat een gezin voor ex tra onkosten komt te staan wan neer de vrouw werkt, bijvoorbeeld extra huishoudelijke hulp. Maar het aantonen van deze uitgaven zou in de praktijk bijzonder moeilijk zijn in het bijzonder onbillijk tegenover hen, die de eigen huishouding op ei gen kracht blijven verzorgen en dus geen aantoonbare extra kosten ma ken. DEN HAAG Dé nieuwe wéts- weduwe of weduwnaar met een of ontwerpen van de inkomsten-, loon- en vermogensbelasting bevatten ta) van veranderingen. Zo kunnen bij voorbeeld bij het overlijden van een ondernemer de erfgenamen verzoe ken, dat de oude fiscale waardering van het bedrijf wordt doorgescho ven naar de opvolger, wanneer de zaak op dezelfde voet wordt voort gezet. Bij de buitengewone lasten is de va ge aanduiding van uitgaven voor ziekte ..en andere dergelijke uit gaven" vervallen. De kosten van be valling zijn nu uitdrukkelijk vermeld. DE NIEUWE bepalingen voor de aftrek zijn iets ongunstiger geworden. Het ontwerp stelt weliswaar, dat het percentage van de buitengewone las ten is verlaagd van 6 tot 4 procent van het inkomen, maar zij kunnen niet meer geheel worden afgetrok ken. Ziektekosten blijven volgens het ontwerp voor 2 procent geheel voor rekening van de belastingplichtige. Zulke kosten zijn niet abnormaal, zegt de minister. Ook is de ingewikkelde procedure van zg. dubbele en driedubbele kinde ren vereenvoudigd. Voorgesteld wordt de vermindering van het percentage van de buitengewone lasten loe te la ten van het derde kind af en het te limiteren tot 3 procent. STUDIEKOSTEN worden volgens het ontwerp aftrekbaar gesteld als zij de 200 overschrijden. Dit is dus een geheel nieuw element. Hieronder vallen ook de extra kosten voor een studeerkamer. VOOR DE STERK wisselende on dernemersinkomens is een nieuwe regeling voorgesteld. De verschuldig de belasting zal onder bepaalde voor waarden worden berekend naar een gemiddeld inkomen van de laatste drie jaar. ONDER DE ANDERE wijzigingen, die worden voorgesteld kunnen wor den genoemd: de verhoging van de meer kinderen, wanneer deze zijn overleden of meerderjarig zijn gewor den en toepassing van het bijzonder tarief volgens artikel 48. Deze wordt beperkt tot bijzondere inkomsten, die hoger zijn dan X.000. Voorts zal het heffingspercentage van minimaal 20 en maximaal 40 procent worden bere kend uit het gemiddelde inkomen van de laatste drie jaar. DE REGELING voor vervroegde afschrijving en investeringsaftrek is verfijnd. De investeringsaftrek zal volgens het ontwerp -pas kunnen be ginnen in het jaar van betaling in plaats van het jaar van bestelling, zo als thans het geval is. Bij de vervroegde afschrijving is er één verschil met de vorige regeling. In het wetsontwerp is niet meer opge nomen de regeling dat vervroegd kan worden afgeschreven bij de bestelling van de nieuwe bedrijfsmiddelen. BIJ DE VERMOGENSBELASTING is het sociale element meer op de voorgrond getreden. De vrijstelling voor lijfrenten is sterk verruimd. Ook wil de minister de vrijstelling voor pólissen van levensverzekering enigs zins verruimen. Tot de bezittingen rekent het wets ontwerp niet: rechten op pensioenen, kinderbijslag en op uitkeringen van wege wettelijke bepalingen terzake van overlijden, ouderdom, invaliditeit, ziekte of ongeval. Ook rechten op der gelijke uitkeringen wegens vrijwillig gesloten Verzekeringen worden binnen ruime grenzen in het alge meen niet meer als bezit aangerekend- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De voorwaarden voor herkapitalisatie, zoals deze zijn gere- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Na de besprekingen, die Conrad N. Hilton (71, multimiljonair, hoteleigenaar-in-het-groot) in Amsterdam heeft gevoerd, was hij ook even in Rot-J terdam. Daar arriveerde hij gistermid-i dag. Met enkele autoriteiten, die betrok-! ken zijn bij de voorbereiding, van het Rotterdamse Hiltonhotel, gebruikte hij de lunch in het Bouwcentrum, waarna hij de tentoonstelling Europoort een schakel" bezocht. Veel tijd had hij niet. Spoedig reisde hij weer af, naar Parijs. De plannen voor het Rotterdamse Hil-| ton-hotel zijn vager dan die in Amster dam, waar al een contract is getekend. Plannen zijn er in Rotterdam echter wèl. Zij zijn ontworpen door architect H. A. Maaskant. Het Rotterdamse hotel, dat een .zake lijker" karakter zal krijgen dan het Amsterdamse is zoals bekend ge- projecteer^ aan de zuidzijde van het Weena. Bij elkaar zal het Rotterdamse hotel 253 kamers en één sjaite krijgen met 508 bedden. Het gebouw wordt met twee verdiepingen 38 meter hoog. Op de begane grond bevinden zich enige win kels en een dames- en herenkapsalon. KOPENHAGEN (A.N.P.) De Deeci- I se politie heeft gisteren op de Neder-. I landse kustvaarder Ali-S. ook de hom- I derdduizend gesmokkelde sigaretten, diie bij het eerste onderzoek onvindbaar wa- j ren, te voorschijn gehaald. Zij lagen j verborgen in de machinekamer. De reder van het schip is in Frede- ricia aangekomen in gezelschap van een kapitein, een machinist en een kok, dte hun drie gearresteerde collega's moeten i vervangen. Na een storting van zestig. I duizend kronen borg mocht het schip naar Odense vertrekken. BREMEN (DPA) De Indonesische regering heeft bij de werf Luerssen in Bremen eèn order geplaatst voor zes motortorpedoboten, ter waarde van der tig miljoen mark. Derde Russische kunstmaan LONDEN. (Reuter) De laatste trap van de raket die de derde Russische kunstmaan in haar baan heeft gebracht en sindsdien zelf als een kunstmaan heeft rondgecirkeld, is woensdag in de dampkring terechtgekomen en opge brand, waarschijnlijk omstreeks half zes in de avond. Het laboratorium van de R.A.F. te Farnborough. waar men de laatste uren van de raket nauwkeurig heeft gevolgd, wist nog niet mee te delen, waar het ding is* verbrand. Van ver-uiteengelegen punten op aarde zijn berichten binnengekomen dat men vuur bollen of lichtflitsen had gezien. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Al heeft het dan ten slotte nog heel wat moeite gekost, toch heeft de Tweede Kamer gisteren staatssecretaris mr. Höppener de toe zegging ontwrongen o mhet volgende jaar met een sportnota te komen. Daar echter een belangrijk deel van de Kamer na allerlei ervaringen weinig vertrouwen meer heeft in de beloften van deze staatssecretaris, is er daarna nog een motie tegen hem ingediend door de socialist mr. Vrolijk. Iri eerste aanleg scheen mr- Höppener eigenlijk niet veel te voelen voor een toezegging. Hij weidde uit over. de moei lijkheden die hij ondervond met het ver zamelen van gegevens om een volledig beeld te krijgen van wat er op het ge bied van de sport tot nog toe was tot stand gebracht, een inventarisatie dus. waarvoor hij de gegevens moest krijgen van de gemeenten en organisaties. Die moeten op korte termijn worden ing zonden en dan begint pas het eigenlijke onderzoek. Zo probeerde de staatssecre taris aan te tonen, dat het uitgesloten was voor het zomerreces gereed te ko men. Ook voerde hij nog aan, dat de wijzi ging van de loterijijwet, die de weg opent voor een regeling van de voetbal pool, van invloed is op het sportbeleid van de regering. Als wij hieromtrent niet meer zeker heid krijgen, aldus wierp mr. Vrolijk tegen, dan horen wij het volgende jaar weer hoe moeilijk het allemaal is ge weest. Dat was de reden waarom hij een motie indiende, waarin wordt geëist, dat de sportnota nog dit zittingsjaar bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Vanzelfsprekend zal ik er naar streven om dat te doen, antwoordde mr. Höppe ner, maar ik wil mij niet binden. Hvj wist niet wanneer alle gegevens binnen NEW YORK (Reuter) Mevrouw Julia Wohlfert, een 68-jarige weduwe, is op weg naar Stockholm om te gaan trouwen met de man weermee zij 47 jaar geleden verloofd was. Zij vertrok gisteren per vliegtuig naar Europa. Vlak voor haar vertrek vertelde zij, dat haar vroegere ver loofde, Eduard Vesteson, die nu 68 jaar is, haar had laten weten, dat hij altijd op haar was blijven wachten. In 1911, toen zij met hem verloofd was, had zij het uitgemaakt, omdat zij in de gelegenheid werd gesteld in de Verenigde Staten een verpleeg stersopleiding te gaan volgen. Twee jaar na haar aankomst in Amerika was zij getrouwd met Hugh Wohlfert, een Amerikaan. Zij had haar vroegere verloofde niet meer geschreven, denkend, dat hij haar wel gauw zou vergeten. Zeven jaar geleden, toen zij we duwe was geworden, ontmoette zij tijdens eeh bezoek aan haar geboor teland Eduard Vesteson weer. Hij vroeg haar toen opnieuw ten huwe lijk. Zij hield dat tweede aanzoek toen in beraad. Drie maanden gele den, toen zij weer eens in Zweden terug was, gaf zij haar jawoord. Het huwelijk wordt gesloten in Linköping, waar zij elkaar in hun jeugd beminden. Meisje aan gezag onttrokken AMSTERDAM. (A.N.P.)De £7-ja rige Amsterdammer M. E. B. is door het gerechtshof te Amsterdam wegens het onttrekken van een minderjarig meisje aan het wettig gezag in hoger beroep veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Enige tijd geleden had B. zich te ver antwoorden voor de rechtbank te Alk maar. Omdat hij inmiddels was ge trouwd met het meisje, waarmee hij te gen de zin van haar ouders naar Bel gië was gegaan, kon hij niet meer we gens schaking worden veroordeeld. De Alkmaarse rechtbank vond het toen re delijk hem evenmin te veroordelen voor het minder strafbare feit: onttrekking aan het wettig gezag. Het hof heeft daarover naar nu blijkt anders gedacht. zouden zijn. Ik zal deze motie of wel formeel naast mij moeten neerleggen, of wel het gevaar lopen' een niet afge ronde nota in te dienen. I De k.v.p.'er Klejsterlee wierp de onder druk gezette staatssecretaris op dat ogenblik een reddingsboei toe met de opmerking, dat. als de gegevens op tijd binnenkomen, de nota dan rio-g wel voor het zomerreces gereed zal zijn. Hierop kon de staatssecretaris niet anders dan een Hartgrondig: Natuurlijk! laten horen. De motie zal overigens de volgende week maandag, als zij in stemming komt. een zware dobber hebben. Zij heeft steun van socialisten, liberalen en com munisten, die samen niet over een meer derheid beschikken, zodat het zal af hangen van de opkomst van de rechter zijde die zich waarschijnlijk in haai geheel legen de uitspraak zal keren of deze motie zal worden aangenomen of verworpen. PARIJS (Reuter) Vertegenwoordi gers van de regeringen van Frankrijk, de Verenigde Staten en Groot-Britannië zijn begonnen met het voeren van be sprekingen om te komen tot een grotere mate van coördinatie in politiek opzicht, zoals is voorgesteld door generaal de Gaulle in zijn geruchtmakende brieven aan Eisenhower en Maomillan. De Gaulle wenst dat de samenwerking tussen de voornaamste partners van het Atlantische pact vooral op het gebied van de internationale politiek, nauwer wordt. In Duitsland en de andere landen die lid zijn van de Navo bestond de vrees dat de Gaulle erop uit was, een Van onze correspondent kregen Door nu de bijdrage in de kosten dezer dienst lerug te brengen en dat wil BRUSSEL. De door de ministers dus zeggen door de kosten goeddeels van financiën van de zes landen van vooi rekening van de Kolen en Staal de twee nieuwe Europese gemeen-gemeenschap te laten, die over eigen schappen - E.E.G. en Euratom - £ldedfen besch,kt' kan Euratom bezui- verlangde bezuinigingen op de begio- genoemde bezuinigingspercentages tingen voor 1959 zijn gisteren te Brus- houden geen vermindering' van salarissen sel opnieuw behandeld in „een verga- in. die immers op hel peil liggen van de dering van de beide ministerraden der Kolen- en Staalgemeenschap. Er zit wel gemeenschappen en de twee Europese j enige beperking van de ontwikkeling van commissies De besprekingen, die nogde personeelsbezetting in. maar de minis- niet Int resultaat hebben °eleid en m ters waren hel er met de commissies over mei lot ïesuitaai neooen geieia en yf,4«viiAii van hniriP smeert- werden eens, dat de activiteit van beide gemeen- geen geval mag worden januari worden voortgezet, WC1UC11 j schappen in gevoerd aan de hand van een eerste beperkt, rapport van dooi de regelingen be- Duitse minister Etzel, die de ver noemde deskundigen. gadering van de raden gisteren presi- ydeerde, zal het optreden van de commis- Het bezuinigingspercentage dat de mi-j gie van deskundigen over tien dagen nisterraad, die een zeer omvangrijk voor bet Europese parlement toelichten. secretariaat heeft, voor zichzelf blijkt te overwegen ligt zeer hoog, namelijk bijna dertig procent. De commissie van Eura tom denkt 15,3 procent te kunnen bezui nigen Namens de commissie van de Euromarkt is nog geen mogelijk percen tage genoemd "Wel heeft voorzitter Hall- slein verklaard, dat het door de deskun digen gesuggereerde percentage van twintig procent niet is te bereiken. De twee eerstgenoemde percentages blijken vooral mogelijk te zijn door ver plaatsing of afwenteling van de uitgaven. Zo overweegt de ministerraad om de kosten van de delegaties, die vergaderin soort' directoraat" van de Westelijke gen bijwonen, ten laste te doen komen soon y -I.,,,a-o,. aat ris van de nationale begrotingen en niet grote drie te vest ge mL,er vau je ministerraden van Euro teren bekend is gemaakt, dat de re markt en Euratom. minimale kosten van verwerving van j*eM in de t irin mi f 19(1 tindien de vrouw ook wil ministei Hotstia thans m zijn i Jin vinV200 tot 7 240) l^euwe belastingvoorstellen vastleggen arUpn I (strafklas- Het bijzondere tarief van 20 procent nlJJvM b mrS worden van een voor dc inkomstenbelasting, zowel voor se) teiuggezet kunnen - -de bonusaandelen als voor het daarvoor verstrekte dividend in contanten, blijft daarin gehandhaafd. De herkapitalisatie- BONN (Reuter» West-Duitsland overweegt de aanschaffing van Ameri kaanse luchtdoelraketten van het type Nike-Hercules. Een iets eenvoudiger luchtdoelraket (type Nike-Ajax) maakt al geruime tijd deel uit van de lucht verdediging van West-Duitsland. Het Westduitse ministerie van defen sie deelde gisteren mede dat de keuze op de Nike-Hercules zou kunnen val len omdat die raket grotere trefzeker heid biedt. Drie bataljons zouden met deze raketten moeten worden uitgerust. De kernladingen van de Nike-Hercules zouden dan onder beheer van de Ameri- voorwaarden zijn afgestemd op herkapi talisatie door in Nederland gevestigde n.v.'s en zullen in het algemeen niet worden vervuld bij bijv. split up's van Amerikaanse fondsen. De minister meent daarom dat afwijking van de voorwaarden mogelijk moet zijn ten aanzien van de bonusaandelen welke buitenlandse maatschappijen uitgeven. Of de regeling nu definitief is, hangt van de beslissing over een eventuele belastingheffing over vermogenswinsten af, zo zegt de minister. Het twaalfduizend ton metende mo torschip North Marchioness, dat bij A. Vuijk en Zonens scheepswerven n.v. te Capelle aan den IJssel is ge bouwd, ging gistermorgen vlot door de sluis van de stormvloedkering tussen Capelle en Krimpen aan den IJssel. Het schip was daarmee het eerste, dat door de nieuwe sluis werd ge sleeptdat wil zeggen: officieel. Vóór de ingebruikneming van de stormvloedkering zijn er namelijk óók al zeeschepen door de sluis gegaan. Jllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllini t Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De nieuwe be- S lastingvoorstellcn van minister Hofstra stellen voor ook de Neder- landers in het buitenland, in dienst van een Nederlandse publiek- rechtelijke rechtspersoon, voortaan S onder de inkomsten- en vermo- gensbelasting te brengen. Dit betekent o.m. dat onze di- =5 plomatieke vertegenwoordigers in jE het buitenland in de toekomst be- lasting moeten gaan betalen, over hun privé-inkomsten en vermogens. Het is nog niet bekend of de voorstellen van minister Hofstra de animo voor een post in onze 5 buitenlandse dienst heeft doen afnemen. geringen van de andere ledenstaten van het pact voortdurend op de hoogte zul len worden gehouden. JERUZALEM (Reuter, UPI). Is raël heeft om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd om de klacht te bespreken die het heeft inge diend tegen de Verenigde Arabische Re publiek. Het beschuldigt speciaal Syrië van een agressieve actie tegen Israël. Volgens Israël hebben Syrische leger eenheden met Russische kanonnen ne derzettingen in Galilea beschoten. Dit incident gebeurde als gemeld woensdag. In de omgeving van het Hoelehmeer is grote schade aangericht aan gebou wen en woningen van Israëlische land bouwkolonies. De schade zou honderd duizend pond bedragen. Het besluit om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen werd gisteren genomen na een speciale ver gadering van het Israëlische kabinet on der leiding van premier Ben Goerion. In de loop van de bijeenkomst werd dc chef-staf van het Israëlische leger, ge- neraal-majoor Chaim Laskol. binnenge roepen om aan het overleg deel te ne men. Over het door Euratom in uitzicht ge stelde bezuimgingspercentage vernamen wij. dat het voor een belangrijk deel mogelijk is, doordat men de bijdrage in de kosten van de gemeenschappelijke diensten scherp verlaagt, namelijk tot In kringen van het parlement was name lijk bezwaar gemaakt tegen dit optreden om institutionele en politieke redenen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De P.T.T. is gister avond in de Tweede Kamer wel bij zonder zachtzinnig behandeld. Dat vond zijn reden in de clementie die de Kamer betrachtte met de nieuwe minister Van Aartsen. die nog niet zodanig op de hoogte bleek van alles wat er met dit ingewikkelde en kostbare staatsbedrijf samenhangt, dat hij voor de vuist weg de overigens niet geringe bezwaren be treffende de winsten en de tarieven kon ontzenuwen. De Kamer, moest daarmee wel genoegen T,- - nemen, om niet de kans te lopen de }??.n PI0CC,M- Een dezer gemeenschappe- j rnïnister bij zijn eerste optreden al in V v ,dl<rns Is ï$v: f dienst voor de onoverkomelijke moeilijkheden te bren- statistiek van de Hoge Autoriteit van de gen Deze deed weliswaar zijn best, maar Kolen en Staalgemeenschap, die ook overtuigend in zijn beredenering van de werkt voor E.E.G. en Euratom zonder er financierings- en investeringspolitiek van daarna veel personeel te hebben bijge- de P T T was hij zeker niet. Hij gaf wel enige hoop voor de toe komst, nl. de verzekering' dat de hoge winsten en de gevolgde methode van afschrijving ten slotte de gebruikers ten goede zullen komen, zij het niet dit jaar dan toch in d'e volgende jaren. Dit kan wellicht betekenen dat de nieuwe be windsman wat voorzichtiger zal zijn met tariefsverhogingen. De begroting van de P.T.T. voor 1959 werd dus maar goedgekeurd en hetzelfde gebeurde daarna met de begroting van het staatsvissershavenbedriif te IJmuiden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vannacht om twaalf uur is aan de vierdaagse boycotactie te gen schepen, die onder goedkope vlag varen, een eind gekomen. De heer Lawrence White, een woord voerder van de internationale federatie van transportarbeiders, verklaarde in zijn Rotterdamse hoofdkwartier dat 193 sche pen door de actie zijn getroffen. Het- grootste deel daarvan, namelijk 143,; werd in Amerika geboycot. De secretaris-generaal van de organi satie, de Belg Omer Becu, is gisteren van Antwerpen naar Londen gevlogen. Een speciale commissie van de' federatie zal de resultaten van de boycot binnenkort bespreken en zich over nieuwe stappen beraden. De Griekse minister voor de koop vaardij, Adrianopoulos, zal m Londen en Néw York binnenkort besprekingen voeren met de Griekse reders, aldus As sociated Press. Hij wil hen ■■oorstellen de marit' me wetgevingen van toepassing te maken op de opvarenden van Griekse schepen onder goedkope vlag. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillilllllllllllllilllllllllll DEN HAAG De regering is van mening dat de geldende fiscale bepalingen, I volgens welke waardeveranderingen van onroerende goederen, die tot een land-j bouwbedrijf behoren, geen invloed op de winst hebben, de tot een landbouwbedrijf behorende gronden in een ongerechtvaardigde uitzonderingspositie hebben geplaatst. 4UUUCll ^ai, Volgens de minister moet de grond voor de eigenaar, die daarop zelf een kaanse troepen in de bondsrepubliek landbouwbedrijf uitoefent, als bedrijfsmiddel worden beschouwd De bestaande blijven De Nike-Ajax heeft een gewo- vrijstelling kan daarom niét worden bestendigd ln het wetsontwerp is een over-: ne springlading. 1 gangsregeling opgenomen. I Van onze correspondent PARIJS. Ter gelegenheid van het buitengewoon congres van de socialistische partij heeft Guy Mol let, minister van staat in de huidi ge Franse regering tegen zijn ge woonte in reeds op de eerste dag een rede gehouden. Hij heeft daarin gezegd, dat de socialisten niet het plan hebben regeringsverantwoordelijkheid te nemen, wanneer zij er niet van overtuigd zijn dat de nieuwe rege ring het land zal blijven stuwen in de richting van de socialistische democratie. Daar hij veronderstelt dat daartoe weinig kans bestaat, meent hij, dat de socialisten dus niet aan de nieuwe regering van de Gaulle zullen deel nemen. Hij heeft er echter bijgezegd, dat een nationale vergadering van de socialistische voorlieden t.z.t. over het al of niet deelnemen aan de regering een definitieve beslissing zal moeten nemen. Hij voegde daaraan toe: ,.Er is tegenwoordig een meerderheid moge lijk en wanneer men gelooft wat er tijdens de verkiezingscampagne is ge-: zegd, dan zal het programma van die meerderheid niet op het onze lijken." Guy Mollet heeft verder gepreci seerd dat de socialisten waarschijn lijk wel in de oppositie zullen gaan. Die oppositie moet echter construc tief en intelligent zijn, zoals hij het noemde, en hij liet duidelijk merken, dat ze niet vergeleken mocht worden met die van de Poujadisten of van de communisten. De socialisten zullen niet systematisch tegen de nieuwe re gering stemmen. Hij vond het voorts fout, zo zei hij, wanneer de socialistische ministers uit de huidige regering zouden tre den voprdat er een nieuw.e regering zou zijn gevormd. 0 DE GAULLE OF UOTY Guy Mollet heeft ook gesproken over de steun, die de socialisten zou den willen geven aan de verkiezing van generaal de Gaulle tot president van de republiek. Wanneer, zo zei hij, generaal de Gaulle kandidaat wordt, wens ik met al mijn kracht, dat de socialistische partij in haar geheel zijn campagne zal steunen, want het zou een grote fout zijn, wanneer men zou denken dat de Gaulle en de U.N.R. (de par tij van de gaullisten) een eenheid zijn. Dat is namelijk niet waar. Wanneer de Gaulle geen kandidaat voor het presidentschap van de republiek wordt en wanneer hij voorzitter van de mi nisterraad zal blijven, zullen de socia listen voor president Coty stemmen. EINDHOVEN.. De aanmoedigings prijs 1958 van 500 gulden v-an de ge meente Eindhoven is toegekend aan de 23-jarige Robert Cox te Eindhoven voor diens bijzondere prestaties in grafische technieken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een probleem, dat al jaren in visserijkringen leeft de bouw van een grote fabriekstrawler, die eni ge maanden op zee kan blijven en zijn vangst gefileerd en ingevroren aan de wal brengt is acuut geworden. Een commissie uit het Produktschap voor vis en visprodukten heeft thans positief gereageerd op dc meermalen hieromtrent gestelde problemen Zij ziet een markt voor visfilets, die op zee zijn ingevroren en tegen een matige en vaste prijs van ongeveer f 0.75 per kilo worden verkocht. De afzet in het binnenland wordt op 1.200.000 kilo per jaar geschat. He', is bij deze afzet niet mogelijk een sluiten de exploitatie van het schip te krijgen; de overheid zou moeten bijspringen meent de commissie. Dat wil weer piet zeggen, dat de be staande vloot in haar vangstmogelijkhe den moet worden aangetast. De fa briekstrawler zou dan ook niet beneden de kostprijs mogen werken wel er bo ven. Bovendien is de Nederlandse vis- serïjvloot sinds het uitvallen van de vis serij in de verre wateren van IJsland en de Beringzee goeddeels aangewezen op de Noordzee terwijl een fabrieks- schip wel de verre wateren kan opzoe ken. Het gevolg is een ander soort vis als van de Noordzee: de wat grovere ka beljauw. Hiertegenover staal, dat er een bijzonder vers produkt kan worden aan gebracht, hetgeen bij de Noordzcevisse- rij niet altijd mogelijk is. De vasie prijs van de vjs en het panklare produkt zijn twee eveneens onmiskenbare voordelen. NEW YORK (UPI) In de staat New York worden alle scholen op nieuw gekeurd op hun veiligheid. Aan leiding daartoe is de afschuwelijke schoolbrand te Chicago geweest, waarbij negentig mensen om het le ven zijn gekomen. Op de eerste dag van de keuring werd er al een school gesloten. Het was een Joodse lagere school, waar men de kans op brand zo groot oordeelde, dat de lessen meteen werden gestaakt en de kinderen naar huis gezonden. Het onderzoek naar de noodlottige brand in Chicago duurt nog voort. De aanvankelijke theorie dat de ramp is veroorzaakt door een krankzinnige, is nog niet bevestigd. Het enige wat men 1 met zekerheid heeft kunnen constateren, is dat de concierge wat slordig was en dat er veel vuil en afval onder de trap lag. waarin gemakkelijk brand had kun nen ontstaan. Verder is gebleken, dat er niet vol doende tussendeuren in de gangen en op de trappen waren, waardoor het gehele gebouw werkte als een reusachtige schoorsteen. LONDEN (A.P.» De matinee's in de Londense theaters worden zo slecht bezocht, dat de bekende actrice Beatrice Lillie is begonnen persoonlijk voor de bezoekers thee in te schenken. ,,Ik dacht dat het een goed idee was het publiek nader in contact met de acteurs te brengen", zei de producer David Pelham. Daarom vroeg hij Beatrice Lillie, de ster van de -show Auntie Mame, of zij tibee wilde serveren voor de dames en de enkele heren, die op gewone weekse dagën naar de matinee's komen, f,,Ik vond het natuurlijk goed", vertel de de actrice, die buiten het toneel La dy Peel is. Gisteren is het voor het eerst gedaan in het Adelphitheater. Het werd zulk een succes, dat het iedere week herhaald zal worden. Ondanks de mist kwamen, dankzij de advertenties dat Bea Lillie en Florence Desmond thee zouden ser veren, bijna 500 bezoekers meer naar hel theater dan een week eerder. De actrices varen er goed bij, wan| hun gages hangen samen met de recefc te.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5