VAN BREKEN EN BOUWEN MIJN HOND IS NIET GEVAARLIJK" Chefarine ,4 E Gunstige ontwikkeling bij chr. lyceum en chr. hbs L Eikerzee verliest zijn (oude) hart H. W. v. Loon-museum compleet met „oudheid" Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Bejaardensociëteit Domburg herdacht vijfjarig bestaan ABDIJSIROOP J Donderdag 4 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zeeuwscli Dagblad Onverkwikkelijk (I) Onverkwikkelijk (II) Wens vervuld Kantonrechter Middelburg Herdershond heet kind in het gezicht TANDPASTA IVOROL WERKLOOSHEID 30 GESTEGEN „Nu met Hope" uit Bruinisse zestig jaar HOOIMIJT IN BRAND Toestemming voor bouw ziekenhuis te Goes Jaarverslag 1957 Reizend Zeeuws Volks toneel speelt „modern" MÏSTONGEVALLEN OP DE SCHELDE 1 Contractteelt voor de industrie J Ll fceeimseg lafibelaar Ruzie om tapvergun- ning van Koewaclitse pastoor Protestants-Christelijk rjE SEMOB-SENATOR, de 86-jarige prof. mr. A. Anema, heeft in de Eerste Kamer de huidige politieke si tuatie in ons land als „onverkwikke lijk" aangeduid. Wü menen, dat dit een juiste betiteling is en dat in het debat in de Eerste Kamer ook wel duide lijk aan het licht trad, dat de buiten parlementaire actie van de voorzit ter van de Tweede-Kamerfractie der PvdA, de heer Burger, die onder ap plaus van een aantal ministers met de minister-president zeven eisen aan re gering en parlement stelde voor het verder deelnemen van de PvdA aan de regering, de oorzaak is van deze onverkwikkelijkheid. De AR heer Ruppert, de CH heer Kolff, de RK heer Kropman hebben de zeven punten, „Burgers seven-up", zoals ze wel worden aangeduid, tot op het bot toe uitgebeend en er is maar weinig vlees afgekomen. Ken nelijk het is in de Eerste Kamer heel duidelijk aangeduid en wij heb ben het al eer geschreven dient het hele optreden van de PvdA op deze onparlementaire wijze alleen, om te genstellingen in eigen kring te bedek ken en tegelijk ook de opdringende actie van de pacifistische socialisten de wind uit de zeilen te nemen. Het is inderdaad een onverkwikke lijk geval. Maar dat verwek je, als je als door braakpartij alles wilt omvamen en om vatten. ONVERKWIKKELIJK is ook de ont- wikkeling in Frankrijk. Door een listige stembusmanoeuvre, waarbij men de districten en de stem verhoudingen zo verknipte, dat de meerderheid der kansen naar één kant moest vallen, is daar nu een nationale vergadering uit de (stem)bus geko men, die alle gevaren in zich heeft, dat de toekomst van Frankrijk sterk beïnvloed kan worden door mensen, die veel verder willen gaan, dan ge neraal De Gaulle ooit wenste. Ook al heeft hij nog vele machtigingen en ook al heeft de nationale vergadering niet zo heel veel te zeggen hij kan aan deze stembusuitslag niet voorbijgaan, tenzij hij zelf ziet en vaststelt, dat het een verminkte uitslag is. Doch dat zal niet zo licht gebeuren. Hoe dit ook zij, het blijkt wel, dat Frankrijk op een sterk hellend vlak is, waarvan men nog niet kan zien, of de val gestuit kan worden en zo niet in welke afgrond het glijden zal. Hier wreekt zich, dat in Frankrijk feitelijk al sinds eeuwen het principi ële element in de politiek nagenoeg is uitgeschakeld. Het kwaad van de Bartolomeusnacht en van de doorwer king van de revolutiegeest wreekt zich vandaag. Dit is voor Frankrijk ernstig. En wij betreuren dat om het Franse volk, dat zoveel charmes heeft en dat de wereld toch ook zoveel goeds geboden heeft. Maar het is ook voor europa ernstig, gezien de verwevenneid, die al ster ker is geworden in ae naoorlogse tijd en die ons volk in economisch en poli tiek opzicht nauw aan f rankrijk neeit verbonden. Wat het op deze wijze met de EEG en met de in AVO moet worden, is ons een raadsel. Naar ons oordeel kunnen wij ons niet door Frankrijk laten bin den aan een politiek, die alleen op sterke Franse nationalistische tenden- zen is gebaseerd. Zulk een politiek zou voor Europa en ook voor ons land levensgevaarlijk kunnen zijn. In alle betekenissen van net woord moeten wij de vensters naar het wes ten ruim open houden. Daarnaast zul len wij ons ook niet kunnen verbinden aan een politieke ontwikkeling, die tegenover dictatoriale machten in het oosten een andere dictatuur stelt, waardoor de westerse democratie op de duur geen verdediging meer heett tegen de oostelijke, die deze naam voert, om haar dictatuur te camoufle ren. De mannen, die in deze tijd op Euro pees niveau onderhandelingen hebben te voeren, hebben wel bijzondere wijs heid nodig, om uit deze onverkwikke lijke situatie nog iets goeds naar voren te kunnen brengen. QNZE COLLEGA van de Provinciale Zeeuwse Courant ondersteunt een initiatief, dat het Utrechts Nieuws blad zou genomen hebben, om te pro pageren, dat het overschot van de AOW-premie wordt gebruikt voor de weduwen- en wezenverzekering. Er is hier echter geen sprake van een initia- tief. Onze collega had dit al eer biji ons kunnen lezen. En wij brachten het niet als een initiatief onzerzijds, dochl als een opvatting, die leeft in de krin gen, die direct met deze materie te maken hebben. De wens van onze col lega is dus al vervuld, voor hij werd uitgesproken. Alleen, dat het nog een kerstverras sing zou kunnen zijn, lijkt ons te opti mistisch. Zó snel werkt de wetgevende molen niet. En die is er toch voor nodig, zelfs als het een noodregeling zou zijn. Wij hopen dit laatste echter niet. Want met noodregelingen hebben we over het algemeen geen prettige er varing. Doch de zaak is in voorbereiding. Dat kunnen we onze collega verzeke ren. Als er op politiek terrein geen gekke dingen gebeuren, is een regeling binnen afzienbare tijd te verwachten. Van een onzer verslaggevers De 25-jarige W. A. A. de K. di recteur van de Scheepsbouw Maat schappij uit Terneuzen, hield op 17 september j.l. te Hansweert geen toezicht op zijn hond, een Mechelse Herder, zodat deze op een gegeven ogenblik een erf oprende en een drie-jarig kind, dat daar liep in het gezicht beet. Het kind liep hierbij dusdanige verwondingen op, dat de wond naderhand door een arts moest worden gehecht. Voor de kantonrechter Mr. J. Moolenburgh veronderstelde de K- dat het kind evengoed tegen de hond opgebotst had kunnen zijn. De kantonrechter was dit echter niet met hem eens, daar het kind anders toch niet zulke verwondin gen zou hebben. Reeds vaker waren er klachten binnen gekomen, dat de hond dikwijls vocht en mensen aanviel, toch wilde de K. niet toegeven, dat het dier gevaarlijk was. De officier van justitie Mr. Ph. M. chenkenberg van Mierop eiste f40 subsi- dair 8 dagen, de kantonrechter vonniste, daar de K. ook reeds de rekening van de arts had betaalt f 25 subsidair 5 dagen. De 56-jarige bloemenkoopman P. J. A. uit Souburg moest voorkomen daar hij te Vlissingen zijn motorcarrier had voort geduwd en daarbij tegen een verkeerd geparkeerde vrachtauto was gebotst. „Het was zuiver een ongelukje," sprak de man en veronderstelde dat er mis schien een put in de weg was geweest, waar de wagen veel sneller op reageert als men hem duwt, dan wanneer men er op zit. Hij lichtte een en ander met een theatraal gebaar toe. De officier eiste f 15 subsidair 3 dagen, wat door de kantonrechter werd terug gebracht tot f 12,50 subsidair 3 dagen. Op 30 september hield de 60-jarige ver tegenwoordiger L. G. de R. uit Roosen daal stil voor de stopstreep bij het kruis punt Scheldestraat-Paul Krugerstraat, zijn aandacht werd plotseling afgeleid door Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen f Elk tablei Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hei bestanddeel (hefarox. Advertentie DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 et Eigen nieuwsdienst De werkloosheid in Zeeland is in de maand november aanmerkelijk gestegen. De geregistreerde arbeidsreserve (zoals de werklozen tegenwoordig vergoelijkend worden aangeduid) is gegroeid van 2.096 op 2.729, een vermeerdering dus met 633. Procentueel behoort Zeeland tot de drie provincies, waar de werkloosheid het sterkst omhoog ging. Het landelijk percen tage van de stijging in november was 11754. Maar in Zeeland bedroeg de stij ging 130 pCt. Friesland met 139 pCt stond helemaal bovenaan. Dan volgt Drente met 133 pCt. Groningen met Zeeland één der provincies van sterke stijging, staat nu lager, zij het slechts 1 pCt; het ging dus met 29 pCt omhoog. Overzien we de districten van onze pro vincie, dan blijkt Goes, met een stijging van 239 op 407 (70 pCt) bovenaan te staan. Daarop volgt Zierikzee met een stijging van 182 op 298 (64 pCt), vervolgens Ter- neuzen: 778 op 980 (25 pCt) en tenslotte Middelburg: 897 op 1044 (16 pCt). Men verbinde hieraan nog geen voor barige conclusies. We hopen deze week nog wel in de gelegenheid te zijn, een nadere ontleding van deze cijfers te ge ven. Maar één ding is zeker: voor hen: die in deze cijfers vervat zijn, voor de werklozen dus, zal Sinterklaas geen vro lijk feest zijn. Bij de CoÖp. Boerenleenbank te HOEDEKENSKERKE werd tot 1 decem ber ingelegd 1.474.242,79 en in dezelfde periode werd terugbetaald 1.194.215,56. Het saldo van de (spaar) bank bedroeg op 1 december 3.543.082.56. Er kwamen 212 nieüwe spaarders bij, onder wie 53 in het kader van de jeugdspaarwet. een wielrijder rechts van hem, die een klap op zijn auto gaf, of misschien zich afduwde. Daar de fietser doorreed, lette de R. niet meer op het verkeer van links en volgde het voorbeeld van de wielrijder zodat een van links komende wielrijder plotseling krachtig moest remmen en ach ter de auto omrijden om een botsing te kunnen voorkomen. De officier eiste voor deze onoplettend heid 25,subsidair 5 dagen. De kan tonrechter gaf toe, dat men vaak last kan hebben van fietsers, die vlak naast de auto's stilstaan en vonniste 15,subsi dair 3 dagen. Op 21 oktober werd de 53-jarige pluim veehoeder J. M. uit 's-Heer Arenskerke in staat van dronkenschap te Goes door de politie op de openbare weg aangetrof fen en mee naar het bureau gebracht. M. zei echter dat hjj helemaal niet dron ken was gewéést en voor alle zekerheid zijn brommer voor het café had laten staan en ijsbeerde zelfs de rechtszaal door om aan te tonen hoe h(j gelopen had toen hjj het café verliet. De officier legde er de nadruk op, dat dit nu beslist de laatste geldboete zou worden, daar M. nu al voor de tweede keer voor een der gelijk feit gedagvaard was. Hij eiste 30,subsidair 6 dagen. De kantonrechter hoopte het niet meer te beleven dat M. nog een keer zou moeten voorkomen. M. antwoordde dat hij dit ook hoopte en dat het toch eigenlijk allemaal niets gedaan was en hij er spijt van had. Mr. Moolenburgh veroordeelde M. con form de eis van de officier. De werkzaamheden aan de nieuwe keersluis te Zierikzee een enorm pro ject vorderen snel. Omstreeks kerst feest zal de sluis moeten worden opgele verd. Foto Z.D.) Van onze correspondent BRUINISSE. Is er te Bruinisse sprake van een opgewekt verenigingsle ven, zoals dit blijkt uit de voetbalclub, die wekelijks goede prestaties levert, een duivensportvereniging, die op 12 de cember een tentoonstelling organiseert en een V.V.V. in wording, de grootste plannen heeft toch wTel de muziekvereni ging „Nu met Hope" in verband met haar zestigjarig bestaan. Op tweede Pinksterdag 1959 zal deze vereniging een concours organiseren on der auspiciën van de Kon. Ned. Federa tie van Muziekverenigingen. Dit bete kent, dat aan dit concours verenigingen van buiten het eiland zullen deelnemen, en dat muziekliefhebbers op deze dag zeker iets bijzonders zal worden gebo den. Eveneens worden er pogingen aange wend om ter gelegenheid van dit jubi leum ook een drumband te presenter,èn. Om de kosten te dekken worden rente loze aandelen uitgegeven. Eigen nieuwsdienst Gistermiddag raakte een hooimijt bij de boerderij van de Gebr. Vermuere, in de buurtschap Steenhoven, onder Schoondij- ke, door onbekende oorzaak in brand. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat het vuur de bijgelegen bedrijfsgebouwen be dreigde. Door snel ingrijpen van de brand weer werd dit gevaar echter bezworen. Eigen nieuwsdienst GOES. De minister van Soci ale Zaken en Volksgezondheid heeft zijn instemming betuigd met de plannen tot het bouwen van een protestants-christelijk ziekenhuis te Goes met een capaciteit van 175 bedden. Aanvankelijk bestond het plan een zie kenhuis te stichten met 150 bedden, doch het bestuur van de Stichting Prot. Chr. streekziekenhuis was van mening dat dit aantal té gering was. Thans is dus gebleken, dat de minister de zienswijze van het bestuur deelt. Het stichtingsbestuur heeft in afwach ting van de beslissing van de minister niet stil gezeten, doch reeds veel voorberei dend werk verricht voor de bouw van het ziekenhuis op het Valckeslot. GOES In het elfde jaarverslag (over j 1957) van de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger on derwijs voor Zeeland wordt zowel voor i het Christelijk Lyceum te Goes als voor de Chr. H.B.S. te Middelburg gesproken van een gunstige ontwikkeling van het schoolleven. Daarvoor is het bestuur zeer dankbaar. De scholen hebben een grote omvang ge kregen, terwijl de bereikte resultaten bij de eindexamens tot grote voldoening stemden. Voor het godsdienstonderwijs kon nog geen bevredigende oplossing worden ge vonden. De oplossing wordt gezocht in de richting van een full-timer, die te vens met de pastorale zorg voor de leer lingen wordt belast. Van onze correspondent DOMBURG. In hotel „Juliana" werd onder grote belangstelling het vijf jarig bestaan van de bejaardensociëteit gevierd. Deze viering was mogelijk ge worden door financiële medewerking van gemeente en diaconie van de Ned. Herv. gemeente, naar de leider van de bijeen komst, de heer C. Minderhout, bekend maakte. Hij herinnerde er hierbij tevens aan, dat door dezelfde instanties vijf jaar ge leden de totstandkoming van de soos mogelijk werd gemaakt. Het gebouw „Rehoboth" met verlichting en verwar ming werd gratis door de diaconie be schikbaar gesteld. Hoewel in het begin velen aarzelend stonden, is thans ieder vol lof en is de deelname zo groot, dat meer ruimte gewenst zou zijn. Ds. J. v. Vliet, als voorzitter van de Christelijke wijkverpleging, en wethou der A. Passenier als waarnemend bur gemeester (wethouder J. F. Seydel en gemeentesecretaris B. Goedbloed wa- Eigen nieuwsdienst HULST. Het Reizend Zeeuws Volks- neel, dat drie keer achtereen het Zeeuws Landjuweel heeft gewonnen en daarmee het vaandel definitief veroverde, breekt dit seizoen met de traditie. Driemaal achtereen heeft dit gezelschap, dat on der regie van drs. L. Lockefeer werkt, een stuk uit het klassieke repertoire ge speeld, de laatste keren was het er een van Molière. Dit speelseizoen, nu er geen Zeeuws Landjuweel is geweest, is gewijd aan een moderne Amerikaanse thriller „Het woord is aan de vermoorde" van Philip Weathers. Gedurende de maand decem ber worden opvoeringen gegeven te Sas van Gent, Vlissingen en Kloosterzande. Verder komt het R.Z.V.T. uit in de eindwe.dstrijd van het landelijk landju weel, waarin de succesvolle Zeeuwse to neelclub vijf rivalen heeft. ren eveneens aanwezig) spraken woer den van blijdschap over dit werk. Het is vooral de heer Minderhout, die veel voor de totstandkoming deed. Het zijn de dames J. Minderhout-Maramis en zuster Cocq, die vijf jaar de wekelijk se verzorging op zich namen. Het jongste lid van de soos, mej. P. Maas bracht in dichtvorm dank aan de verzorgsters. Een oud-gediende, de heer J. v. Huys, schetste op humoristische wijze het leven op de soos-middagen. Een door de gemeente aangeboden kof fiemaaltijd liet zich goed smaken. In de avonduren trad met veel succes de eerste Zeeuwsche kamermuziekschool op onder leiding van J. Adriaanse, uit Vlissingen. De conferencier, de heer Tol man sr. hield de stemming er in. Zang en declamatie vulden verder de avond. De heer P. Passenier, voorzitter van de afd. van de bond van ouden van da gen sprak woorden van dank uit voor de welgeslaagde dag en voor alles, wat op dit gebied in de gemeente gedaan wordt. Eigen nieuwsdienst KLOOSTERZANDE. Bij Walsoor den zijn gistermiddag om vijf uur niet minder dan vier binnenschepen tussen boei 46 en 48 omhoog gelopen. Ongeval len deden zich hierbij niet voor. Woensdag vierden de heer en me vrouw J. Scherpenisse-Moerland te SINT ANNALAND hun 55-jarig huwelijksfeest. Zij genieten een zeer goede gezondheid. De grote moeilijkheid bestaat echter in de keuze van de juiste man op de juiste plaats, aldus de secretaris, ds. W. C. van Burgeier, die verder de Ameri kaanse reis van dr. D. Barends, de pro motie van drs. M. W. Rombout en diens benoeming tot rector te Zeist memoreer de. De penningmeester, de heer C. Duvekot Lz., kon melding maken van een bevre digend financieel verloop in het afgelopen boekjaar. Aan het Chr. Lyceum kon door de be noeming van niet minder dan acht docen ten bijna alle uren weer worden bezet. Met inbegrip van de eindexamenliefheb bers waren er aan het eind van het elfde schooljaar 289 leerlingen. Dr. Barends meent, dat er alle reden tot dankbaarheid is voor de zegen, die God heeft willen schenken. De Chr. H.B.S. te Middelburg telt thans 304 leerlingen, die alle een plaats kunnen vinden in de noodschool. De plannen voor nieuwbouw hadden langzame voortgang; de koopacte voor de grond is inmiddels getekend. Voor een afdeling M.M.S. werd nog geen goedkeuring verkregen. Direc teur H. J. van Alpen kan eveneens te vreden zyn over de resultaten van zjjn leerlingen. Advertentie Ik riskeer niets: juist in deze maanden kan elk hoestje verergeren tot griep of bronchitis. Daarom staat in ons wisselvallig klimaat de ïjQ fles Abdijsiroop altijd klaar, vy f* m In ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Het Bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten, dat in 1959 voor de conservenindustrie de mogelijkheid zal worden opengesteld, om contracten voor de teelt van spinazie en sper- ciebonen af te sluiten met niet aangeslotenen-A. Dit betekent, dat b.v- ook boeren, die geen tuinbouwteeltvergunning hebben, het volgend jaar voor de industrie spinazie en bonen op con tract kunnen telen. Hiervoor zullen zij namelijk een bijzondere ver gunning ontvangen. Hiermede ontstaat op dit terrein weer een geheel nieuwe situatie. OP HETZELFDE tijdstip, dat in het Schouwse dorpje ELKERZEE slopershanden een aanvang maakten met de afbraak van de tweehonderd jaar oude Hervormde kerk, is men in VEERE begonnen met een grondige restauratie van het oude patriciërshuis waarin de bekende schrijver HENDRIK WILLEM VAN LOON leefde en werkte en dat nu het Van Loon-museum zal worden. Een stukje dorpshistorie wordt te Eikerzee afgesloten, terwijl in Veere juist een brok afster vende geschiedenis weer gaat opbloeien. Artemis toog gisteren met onze fotograaf naar beide plaatsen, om deze contrasterende bouwactiviteiten vast te leggen. ELKERZEE. Een groot dorp is het nooit geweest, dat Eikerzee. Vijfentwintig boerderijen en huizen, meer hebben er daar nimmer bij elkaar gestaan. Maar niettemin Eikerzee was een dorp. Met een eigen kern: de oude kerk, de pastorie en de school. Dat was Eikerzee. Was, want binnen luttele jaren is het aantal huizen gehalveerd en geleidelijk verdween ook de kern. Over enkele weken zal ook die kern zijn verdwenen. Vielen pastorie en school reeds eerder ten van weer en water heeft getrotseerd, onder slopershanden, omstreeks de jaar- Bij de jonaste watersnood, toen het wilde ^rlwfehondee?dgjaar 'oKrkVeÜ -ter een we, vrat door de ditken. brokkeld en tot puin geslagen zijn. Deze kreeg de in zijn ouderdom vergrijsde kerk buurman mij, „en ook niet alleen omdat we er wat aan gehecht geraakt zijn Waarom dan wel? Ze zeggen het op E1-' kerzee niet met zoveel woorden, maar het komt er maar op neer: nu zijn we hele maal onze dorpskern kwijt. Én zo is het. Het handjevol woningen staat vriendelijk saamgedromd langs de landweg, maar een kern zult ge er straks tevergeefs zoeken. Zo is ook de bedoeling, want in het wederopbouwplan stond niet Ei kerzee maar Scharendijke als woon kern aangeduid. En in die geest heeft zich de verandering dan ook voltrok ken. Steeds meer gezinnen trokken weg naar Scharendijke en slechts weinig huizen werden na de ramp weer in Ei kerzee opgebouwd. Of ze er nu werkelijk erg rouwig om zijn die bewoners. „Welnee," antwoordde week hebben sterke slopershanden het een z0 gevoelige klap die ze nimmer te een parmantig oud boertje en liet z'n mes erin eezet. Het mes dat het hart i,oveU js gekomen. Het betekende het be- stompje sigaar speels tussen de lippen gin van het einde; het einde, dat nu in draaien, „necênt, want strakkies kriege zicht is. mes erin gezet. Het mes dat het hart uit de woonkern Eikerzee gaat snijden. Karkas we toch de saemenvoeginge, is 't niet zö?" Het nieuwe- oude Van Loonmuseum in Veere in de steigers (Foto Z.D.) Ook voor de Hervormde gemeente be tekent het slopen van de oude kerk geen verlies. Op oogafstand immers, in Scha- kerkgebouw, dat als een zieltogend slacht- ren(jijke? js een mooi modern kerkgebouw Een triest gezicht, zo'n ontluisterd offer ligt te wachten op de genadeslag Weldra een uitgebeend karkas en ten slotte zal een hoop stof de plaats op het vluchtheuveltje markeren, waar eeuwen lang de kerk (en voordien het nog oudere, afgebrande bedehuis) heeft gestaan. Uit cultuurhistorisch oogpunt is het ech ter geen verlies. Veel schoonheid is er aan het gebouw als zodanig niet op te merken, zoals het door de eeuwen door in het wijde Schouwse polderland de kracli- uit het water gerezen en reeds sedert de wederopbouw als bedehuis in gebruik. Toch klinken de mokerslagen van de sloper de omwonenden niet als het ritme van vreugdmuziek in de oren. „Niet om dat ik het zo'n mooi ding vindl!" zei een De Elkerzeese aannemer zwaait drei gend zijn slopershamer boven de oude kerk. Zo zag onze fantasierijke fotograaf liet tenminste. (Foto Zeeuwsch Dagblad) VEERE. Wel eens iets van de schrijver Hendrik Willem van Loon gelezen? In elk geval zijn naam wel eens gehoord, denk ik. Dan weet u waarschijnlijk ook wel, dat deze Nederlandse Amerikaan (die inmiddels reeds is overleden) een tijdlang in Veere heeft ge woond en gewerkt. In de „Houttuin", een fraai patriciërshuis aan Kade (no. A 62). De industrie kon de laatste jaren na melijk deze produkten reeds op contract laten telen en kreeg hiervoor een speciale vergunning. Maar daarbij gold dan de be paling, dat enkel contracten mochten worden afgesloten met aangeslotenen-A., dat zijn de tuinders met teeltvergunning voor groentegewassen. Deze kregen dan buiten hun normale teeltvergunning nog een extra oppervlakte, die zij voor de fa brieken konden benutten. In tuinderskringen is men lang niet ge lukkig met deze nieuwe maatregel van het produktschap. Sedert 1933 bestaat in de tuinbouw namelijk het stelsel van de teeltvergunningen. Het tuinbouwbeleid is hierop gebaseerd. Het is uiteraard wel de vraag, of er voor de tuinbouwteeltregelin gen, zoals we die tot op heden kennen, wel recht van bestaan is onder de ont wikkeling die we op de Europese markt mogen verwachten. Wanneer er geen teeltregeling is, be staat steeds de mogelijkheid, dat b.v. boe ren, die over voldoende grond beschikken, zich gaan toeleggen op de teelt van tuin- bouwprodukterï'. Hierdoor kan de markt gemakkelijk worden verstoord. De huidige situatie maakte, dat iets dergelijks niet kon plaats vinden. De nieuwe regeling voor 1959 van het Produktschap voor Groenten en Fruit zal de vrijheid, om spinazie en bonen te te len, aanmerkelijk vergroten. Het is te begrijpen, dat de tuinbouw dit overwegend ziet als een aantasting van haar reeds 25 jaar bestaand recht. Voor de niet-tuinbouwbedrijven is er nu echter een nieuwe teeltmogelijkheid bijgekomen. Men mag echter niet vergeten, dat een dergelijke teelt heus niet zo eenvoudig is en niet alleen heel wat arbeidskrachten vraagt, maar ook vakkennis. Hierdoor be staat de kans, dat de uitbreiding van deze teelt toch niet zo groot zal zijn. Zoals onze krant vroeger al eens heeft gemeld, is er destijds een „Hendrik Wil lem van Loon-Stichting" gevormd die d'eze auteur wil eren en zijn nagedach tenis levendig houden voor onze kin deren. Mooi streven, zult u zeggen, en...? Ik kan u thans vertellen, dat een begin is gemaakt met de restauratie, zoals ne venstaande foto duidelijk laat zien. Wat gaat er nu gebeuren? heb ik aan vader en zoon Kodde gevraagd, die als aannemers op het werk aanwezig waren. Dit kreeg ik te horen: het oude huis wordt geheel in de oude styi terugge bracht en de woning wordt daarna inge richt als het Van Loon-museum met meu bels, boeken en manuscripten van de au teur. Maar dat zijn twee gescheiden za ken. Reeds genoemde stichting verzorgt (onder het wakend oog van Monumenten zorg) de restauratie, terwijl in Amerika een fonds is gesticht, dat de inrichting ter harte zal nemen. Kisten met boeken en manuscripten zijn al gearriveerd. Ziet er goed uit, merkte ik op tegen de aannemer-wethouder, maar toch moest me iets van het hart. U moet na tuurlijk weten, dat het oude huis van Van Loon. waarvan de laatste iaren de facade gevaarlijk voorover helde, zo danig wordt gerestaureerd dat de bouw vallige situatie blijft gehandhaafd. Wel iswaar is er dan geen gevaar meer te duchten voor instorten, maar de restau ratie wordt uitgevoerd met (kunstmatig aangebrachte) scheuren en verzakkin gen, zowaar met scheve vensterbanken en een weer net zo uitbuikende voor gevel. Men meende mg te kunnen vertellen, dat dit waarschijnlijk een tegemoet koming was aan de Amerikaanse smaak, waarop ik mij heb afgevraagd in hoeverre we bjj de doorsnee-Ameri kaan nog van smaak en stijl kunnen spreken. Ik vind dit kunstmatige oude gebouwtjes-bouwen kitsch. Anders niets. Net als de antieke kroonluchters die men in historische vertrekken steeds meer ver (ont)sierd ziet met elektrische kaarsjes. Niettemin kunnen we blij zijn met de posthume eer, bewezen aan Hen drik Willem van Loon en met de verrijking van Veere's schoonheid. De restauratie (buiten) moet 30.000.— kosten. Als er voldoende financiën zijn (milde gevers zijn nog altijd welkom), kan het nieuwe (en oude) Van Loon- museum tegen het a.s. zomerseizoen gereed zijn. Compleet met scheve vensterbank *en uitgebuikte fassade. Eigen nieuwsdienst Koewacht. In de gemeenteraad van Koewacht is gisteren zwaar slag gele verd over de vraag, of er een patronaat (verenigingsgebouw voor de jeugd) een verlof voor het tappen van bier c.d. moet worden verleend. Het college van B. en W. had dit gedaan. Het verlof staat op naam van de pastoor. Hiertegen keerde zich het raadslid A. de Poorter, die het college ervan beschuldigde, zijn macht het verstrek ken van verloven en vergunningen be hoort tot de competentie van B. en W. te hebben misbruikt. Daartegen voerden beiden wethouders aan, dat de kritiek alleen uit oppositiezucht zou zijn geboren. Zij dachten er niet aan in het genomen besluit verandering te brengen. Lange tijd werd hierover in de raad gediscussieerd, zonder dat men tot een oplossing kwam. De begroting van Koewacht sluit met een batig saldo van 15.300. waarvan 10.000 wordt gereserveerd. Niettemin zei de voorzitter, burgemeester G. C. E. M. Dierick, dat men niet al te op- timisch moet zijn, want er staan Koewacht slechte jaren te wachten, ge zien de situatie in de vlasnijverheid. DE COLLECTEBUS RAMMELDE De collecte voor Kinderzorg bracht over de laatste drie maanden te Terneu zen f256.45 op. In St. AnDaland bracht de Klaproos collecte f43.50 op en voor het zieken fonds kwam f 171 binnen. De Klaprooscollecte voor het Nederland- Oorlogsgravencomité bracht te Sint Maartensdijk op f 68.52. POORTVLIET Geboren: Jan W. D., z.v. w. j. van Doorn i M. E. de Jong; Machelina J., d.v. I. den Haan en C. J. Wielaard: Abraham C., z.v. a P. Lindhout en D. Lindhout. Overleden: A. Goudzwaard. 91 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3