VOORZITTER KORTENHORST WAS SOCIALISTEN TE SNEL AF Kijkers hebben alle recht op een tweede programma E c PE H k „Eens zal Moskou willen p Evert Vermeer kreet „Dit is geen stijl" Scheuring in Yeteranenlegioen INDONESIË ZAL BOEKWAARDE VAN BEDRIJVEN VERGOEDEN NEDERLAND, ACHTERGEBLEVEN T.V.-GEBIED Mr. In t Veld signaleert een .stille dictatuur^ Adenauer formuleert mening DE MOEILIJKHEDEN LIGGEN OP FISCAAL TERREIN" Vier jaar voor brandstichting Onderwijsdebatten in Tweede Kamer: drie moties Vijf jaar geëist voor moord op kleuter Wrange naklank van fakkeldragersdag in Eerste Kamer Brand bij papierfabriek Van Gelder Eigenaardige zaak Wethouder van Vonhout van rechtsvervolging ontslagen Vrouw bij brand op slaapkamer gedood Sinterklaascadeautje nay**' - De Prinses Beatrix snel hersteld jln het kort Plebisiet Geen illusies Moeder zet gaskraan open - baby verstikt Boycot van Panhonlibco-schepen Redder Botte Neij gaf roer uit handen Woensdag 3 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG Heftige protesten van de socialisten besloten gistermiddag het Tweede Kamerdebat over de begroting van financiën. Hun fractievoorzitter, mr. Burger, stond druk gebarend voor het voorzittersgestoelte: partijvoorzitter Evert Vermeer, met gebalde vuist, stond achter hem te roepen: ..Dit is geen stijl". En rond deze beide voormannen dromden de overige socialisten opgewonden samen. Deze rel vond haar oorzaak in de wat *1 te vlotte beslissing van voorzitter dr. Kortenhorst om de stemming over een Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een scheuring in de gelederen van het Veteranenlegioen Ne derland heeft geleid tot de oprichting van een nieuwe organisatie. Het Oud- strijders legioen. Van de 2600 leden zijn een dikke duizend thans in de niéuwe vereniging ondergebracht. Vier hoofdbestuursleden van het Ve teranenlegioen met de afdeling Den Haag, Leiden. Delft, Rotterdam. Vlaar- dingen, Schiedam, Dordrecht, Walcheren en een deel van de leden te Amsterdam vormen de kern van het Oud-strijders legioen. Aanleiding tot deze breuk zou het fi nancieel beleid van het bestuur van het veteranenlegioen zijn. De werkelijke reden heeft meer diep gang en zou gelegen hebben in de af keer van de radicale koers die vele leden van het VLN meenden te onder kennen. DEN HAAG. De zeven eisen, die onlangs op de fakkeldragersdag van de P.v.d.A. te Utrecht werden gesteld, heb ben gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer een nogal wrange naklank gehad. Verschei dene woordvoerders hadden uitvoerige kritiek niet alleen op de eisen zelf, maar ook op het stellen daarvan. Het a.r. Eerste-Kamerlid Ruppert stel de minister-president dr. Drees de uit drukkelijke vraag of deze eisen zijn op gesteld na overleg en met instemming van de socialistische ministers in het ka binet. De heer Ruppert meende, dat de zeven eisen hoofdzakelijk bedoeld waren om het onbehagen, dat in de eigen kring van de P.v.d.A. bestaat, af te reageren. Het merendeel van de eisen heeft be trekking op het beleid van de P.v.d.A.- ministers en voor het overige raken zij de basis van het kabinet zelf. aldus de heer Ruppert. Tevoren hadden zowel de K.V.P.'er Kropman als de liberaal mr. Van Riel ais hun mening geuit, dat afspraken met fracties onjuist waren. Dan immers be palen de fracties het' beleid en worden de verhoudingen scheef getrokken. De ministers zijn raadslieden van de Kroon en behoren geen filiaalhouders van de fracties te zijn. Tegenover deze kritiek stelde mr. In 't Veld (soc.) dat er zon der deze afspraken en dus zonder een betrouwbare meerderheid geen vast be leid mogelijk was. WORMER <A.N.P.) In een der oudste afdelingen van de n.v. Koninklijke pa pierfabriek Van Gelder en Zonen te Wormer is gisteravond brand uitge broken. Het vijftig meter lange houten dak brandde af. Een speciale papiermachine voor behang en perkament liep scha de op. motie, die de socialisten niet welgevallig was, uit te stellen tot vanmiddag. Het was een motie van de K.V.P.-er Engel- bertmk om het beheer over de domein gronden niet over te dragen van het mmisterie van financiën aan dat van landbouw voordat de Kamer zich hier over zou hebben uitgesproken. Er zou niets zijn gebeurd als er voldoende Ka merleden aanwezig waren geweest. De motie had nl. een ruime meerderheid van K.V.P., A.R., V.V.D. en C.H.U. achter zich en zou dus zeker zijn aan vaard, zij het dan tegen de wens van minister Hofstra in. De banken ter rechterzijde evenwel waren heel slecht bezet en toen dan ook dr. Kortenhorst voorstelde om te stemmen bij zitten en opstaan, eisten de socialisten onmiddellijk noofdelijke stemming. Vermoedelijk zou het er nu om gaan of de motie het zou halen en wellicht was zelfs het vereiste aantal leden vari de helft plus een niet eens in de zaal. Dr. Kortenhorst stelde echter vlotweg voor om de stemming vanmiddag te houden en de socialistische protesten kwamen pas los nadat de hamer was gevallen. Bovendien had dr. Korten horst de vergadering al even snel ge schorst, want hij had haast: hij moest naar de af scheidsontvangst van de pau selijke internuntius mgr. Giobbe. Met die overdracht van de domein gronden van financiën aan landbouw is het ook wel een eigenaardige zaak, aangezien de regering er tot nu toe nooit aan heeft gewild. Gisteren verde digde minister Hofstra de beslissing als of er nooit een minister Lieftinck was geweest, die er zich steeds met hand en tand tegen had verzet. Minister Vonde ling is er als Kamerlid altijd een voor vechter van geweest en nu is de zaak in het kabinet blijkbaar al helemaal be klonken. Daartegen waren niet alleen de be zwaren gericht. De Kamermeerderheid maakte zich vooral zorgen over de mogelijkheid, dat het structuurbeleid van minister Vondeling straks vrij spel zal hebben bij de nieuw aan te winnen gronden, wat bij een beheer door fi nanciën waarschijnlijk minder vaart zou lopen. Daarom vraagt de motie-En- gelbertink uitntel van de beslissing, eerst een r\ota aan de Kamer en boven dien nog overlegging van het desbetref fende rapport van de commissie-Hof stee. Voordat vanmiddag de motie in stem ming komt. zullen de socialisten eerst nog wel stoom afblazen over de gang van zaken van gistermiddag. DEN HAAG. De wethouder van de gemeente Voorhout, de heer J. A. D. is indertijd door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot 25 gulden boete wegens belediging van het openbaar ge zag (de toenmalige burgemeester zijner gemeente) in een openbare vergadering. De verdediging van de wethouder was. dat hij niet verder was gegaan dan hel oefenen van kritiek. De Hoge Raad heeft thans het arrest vernietigd, het bewezen verklaarde niet strafbaar verklaard en de heer D. ont slagen van rechtsvervolging. Art. 137a van het Wetboek van strafrecht, aldus oordeelde de Hoge Raad, heeft geen be trekking op beledigingen van individuele gezagsdragers, hetzij particulier, hetzij als zodanig, welke beledigingen vallen onder een andere titel van het wetboek. HEEMSTEDE. Bij een brand op haar slaapkamer is in de nacht van maandag op dinsdag de 53a]arige alleen wonende mevrouw Th. Loots uit de Jan van den Bergstraat te Heemstede om het leven gekomen. Het vuur werd ontdekt door een buur vrouw, die onmiddellijk de politie en de brandweer waarschuwde. Zij konden het slachtoffer niet meer redden omdat zij werden gehinderd door een dikke rook en een intense hitte. Het vuur greep snel om zich heen en vernielde een groot deel van de woning. De politie vermoedt, dat de vrouw op bed heeft liggen roken. MAASTRICHT Havenmeester Roxs van het vliegveld Zuidlimburg te Beek heeft voor zijn Sinterklaas een complete straaljager gekregen. Het was de Meteor I 320, die op de vliegbasis Woensdrecht bij de vlieg- opleiding werd gebruikt. De straal jager is het begin van een permanente luchtvaarttentoonstelling, die haven meester Roxs het komende voorjaar op het vliegveld Beek zal openen. j EN TEKEN aan de wand: zo noemden wij gisteren de Westduitse plannen voor commerciële televisie, en een tweede en derde programma, die diep zullen gaan door dringen in ons land. Want het zijn volstrekt niet alleen de projecten van onze oosterburen, waardoor Nederland steeds verder achterop raakt. OMMÉRCIËLE televisie is al een feit in Engeland, Luxem burg, Italië, Oostenrijk, en achter het IJzeren Gordijn in Tsjechoslowakije. In België, Frank rijk, Denemarken en Zweden wordt met kracht in deze richting gestreefd. De Britse kijkers hebben al lang een zeer geslaagd tweede programma, en de totstandkoming van een derde nel valt te verwachten. In West-Duitsland zal de minister van posterijen nog vóór Kerstmis zijn plannen voor het Van onze Haagse redactie derlandse soevereiniteit over dit gebied, Het tncinlistischp meende hij. Sprekend over de verhou- riet SÖC1H11ST IS ene ThRahociÖ Ttmou Ï-Ii'i W rntrnrintf ding tot Indonesië vroeg hij de regering om een nieuw gesprek, zodra de omstan- DEN HAAG. Eerste-Kamerlid mr. J. in 't Veld heeft - - I VZ ill CC1I lutuw ccapt CA) Z.GJGIA WC LUllOCCllJ.- gisteren bij de algemene politieke be-dagheden wat beter geworden zouden schouwingen in de Eerste Kamer gepleit zij® voor een ander beleid ten aanzien van De heer Ruppert (arJ stelde daar. Nieuw-Guinea. tegenover, dat mr. In 't Veld het maar. Hoe het dan precies moest, kwam niet moest zeggen als hij een andere oplossing1 duidelijk uit de verf. want zonder recht-1 ^an huidige wist. Wat is toch die! streeks zijn voorkeur uit te spreken voorposjtjeve ojjiossing^ die mr. In 't Veld I voogdij door de Verenigde Naties drong j voor ogen zweeft, vroeg hij zich af. Voog- mr. In 't Veld aan op een uitspraak vandij maakt de verhouding met Indonesië: de regering, waaruit zou moeten blijken, j nog slechter en overdracht aan Australië DJAKARTA (A.F.P.) De Indo nesische minister voor economische stabilisatie, kolonel Suprajogi, heeft in het parlement meegedeeld, dat de schadeloosstelling voor de te nationali seren Nederlandse bedrijven mogelijk zal worden vastgesteld volgens „de boekwaarde". De Indonesische regering, zo zei hij, zal de voorwaarden tot betaling van schadeloosstelling op het ..daarvoor ge schikte tijdstip" aan het parlement voor leggen. Nederlandse instellingen met een geestelijke doelstelling zullen niet wor den genationaliseerd. De minister deelde voorts mee dat de overgenomen bedrijven voorlopig niet aan particulieren mogen worden over gedragen. Transacties op dit gebied, die reeds zijn gesloten, worden nietig ver klaard. De Nederlandse bedrijven zullen na de nationalisatie naamloze vennoot schappen zijn, waarvan alle aandelen in handen zijn van de regering. Het bestaan -van derde partijen, zoals aandeelhouders in de Nederlandse be drijven. staat volgens de minister een nationalisatie niet in de weg. Hoog te boek (Van verreweg de meeste zgn. Indonesische maatschappijen staan de bezittingen in Indonesië op de balansen, die in roepiahs luiden, hoog te boek. Tot en met 1956 is op de boekwaarde vrij regelmatig uit de in Indonesië behaalde winst afgeschreven. Voor het resterende deel is dan na reservering transfer vergunning aangevraagd. Op grond van de gepubliceerde balans kan men moeilijk nagaan hoe groot een eventuele schade vergoeding voor het Indonesisch bezit zou worden. Het hangt er helemaal van af welke maatstaven de Indonesische regering daarbij wil aanleggen, bijvoorbeeld of men dit wil doen op grond van de zgn. fiscale balans, de gepubliceerde balans, de boekwaarde na afschrij vingen, de vervangingswaarde enz. De effectenbeurs in Amsterdam heeft op grond van. dit nog vrij duistere bericht voor de Indo nesische aandelen niet gereageerd. Aangezien van vele Indonesische toezeggingen bijv. van transfers niet veel is terecht gekomen, geeft men er de voorkeur aan maar af te wachten hoe ook deze zaak zich zal ontwikkelen. Een schadevergoeding kan pas voor de aandeelhouders pan ei}ig werkelijk voordeel zijn, wanneer dat een ander bestuur dan het huidige mogelijk was. Wij moeten er ernstig over kunnen praten, meende mr. In 't Veld. maar er schijnt een stille dictatuur te bestaan, die elk debat over dit onderwerp onmogelijk maakt. Hij was daarbij van mening, dat ook in andere groeperingen onenigheid bestaat over Nieuw-Guinea. De socialistische woordvoerder vreesde weliswaar geen direct gewapend conflict met Indonesië over Nieuw-Guinea. maar hij verzette zich toch tegen hel handhaven van het Nederlandse bestuur, dat nu alleen nog maar geld en zorgen kost, maar straks misschien mensenlevens van militairen en ambtenaren. Er is geen enkel Nederlands belang gediend met de handhaving van de Ne- eveneens.- Het gaat overigens in de eerste plaats om het belang van Nieuw-Guinea zelf en dat is zo het best gediend, aldus de heer Ruppert. tweede net voorleggen aan de Bonds dag. en zoals gemeld, wordt ook daar[ 'reeds aan een derde programma ge dacht. Tweede Eurovisienet VANDAAR dat men in Engeland nu al rekent met een tweede Eurovl- sienet, op commerciële grondslag, waarin Nederland de aangewezen scha kel zou zijn met het continent. Concrete plannen voor Europese sa menwerking in deze worden daar reeds op dit ogenblik voorbereid. Achtergebleven HOE staat het ondertussen met de televisie in Nederland? De moge lijkheden der commerciële televisie liggen nog steeds braak, en wij hebben één televisienet, dat het moet doen met magerder zendtijd en een pover der budget dan één van de omringen de landen. Ons land is reeds nu een achtergebleven televisiegebied. De du pe van dit alles zijn de honderddui zenden kijkers, en straks ook onze eco nomie. Snelle stap peil HALVE maatregelen kunnen hier niet meer helpen. Onze achterstand moet worden ingelopen door snelle en radicale stappen, die méér en betere televisie brengen, en zo spoedig mo gelijk een tweede net. Dat alles eist geld, en dat geld is er, als de com merciële krachtbronnen worden aange boord. Dan krijgen de kijkers een vol waardig tv-menu, zonder dat zij dat uit eigen beurs behoeven te betalen, en tevens zijn de gezonde belangen van ons bedrijfsleven veilig gesteld. Lapmiddel THR IS wel gesuggereerd, dat men zou kunnen volstaan met een be perkte toelating van reclame in de programma's van de NTS. Dat zou geen oplossing zijn, maar een lapmid del, dat door de ontwikkelingen bui tenslands al lang voorbij is gestreefd. In Duitsland bijvoorbeeld, is een soort gelijk compromis bezig te mislukken; vandaar dat men daar nu werkt aan een ruimere aanpak, in het tweede en derde net, en óók in de reeds bestaan de programma's. Onontkoombaar Yan een dergelijke uitweg zouden de kijkers niets hebben te verwach ten, en evenmin het bedrijfsleven. De verzuilde NTS immers, die in meer derheid principieel gekant is tegen al le reclame, is hiervoor fundamenteel ongeschikt. Het bedrijfsleven kan nim mer gebaat zijn bij een schriel genade brood uit Bussum. Er is hier maar één wezenlijke op lossing: verlenen van zendmachtiging aan een onafhankelijke commerciële televisie, die over een tweede net een eigen programma gaat verzorgen. Elk uitstel in deze betekent alleen maar belemmering van een ontwikkeling die er toch komen moet. f r 1 Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Technici van de werf J. en K. Smit te Slikkerveer, die maan dagavond na. het uitvallen van de veer- bopt Prinses Beatrix, onnjiddellijk aan ÉST programma's DONDERDAG 4 DECEMBER RADIO 1 V «.o:: /'T het- werk zijn getogen, zijn er in de nacht Indonesië enn zou toestemmen dat. in geslaagd de boot te herstellen, zodat een dergelijke uitkering naar Neder- lhet schip gisterochtend om vijf uur weer land wordt overgemaakt. - Red.) kon varen. Eigen nieuwsdienst BONN. Wanneer de westelijke lan den het been maar stijf houden zou de Sowjetunie er weieens van kun nen afzien de viermogendheden sta tus van Berlijn eenzijdig te beëin digen. Dat is de mening van bonds kanselier Adenauer, zoals hij die dinsdag formuleerde tegenover de afgevaardigden van zijn partij, de C.D.U. in de Bondsdag. Adenauer meent dat de Russen uitein delijk gedwongen zullen worden toe te stemmen in onderhandelingen met het Westen. Deze onderhandelingen kun nen van lange duur zijn. Dat is best mogelijk, aldus de bondskanselier, maar zij «unnen tot een voor Duitsland gunstig resultaat leiden De kanselier gaat donderdag voor overleg naar Berlijn. Binnen enkele dagen zullen diplomatie ke deskundigen van Ame.ika, Frank rijk. Engeland en West-Duitsland in Bonn de kwestie-Beriijn onder de loêp nemen ter voorbereiding van de komende conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van die landen over hetzelfde probleem litaire bondgenoten hopen op zoge naamde vrije verkiezingen om het democratische stelsel in Oost-Duits- land te vernietigen. In Berlijn doen geruchten de ronde dat de westelijke landen van plan zijn door middel van een plebisciet de me ning van de bevolking te vragen over het Russische plan om van West-Ber- lijn een vrije stad te maken. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteren bevestigen noch ont kennen dat een dergelijk plan zou be- Volgens enkele Westduitse bladen tappen de Oostduitsers kabels van de geal lieerde legers vanuit West-Berlijn naar militaire bases in de bondsrepubliek af. Ook Duitse telefoon- en telexlijnen schijnen de speciale belangstelling van de Oostduitsers te genieten. Intussen koestert men in de westelijke hoofdsteden niet al te veel illusies over de mogelijkheden om met de Sowjet unie aan de conferentietafel plaats te nemen ter bespreking van het gehele Duitse vraagstuk. Dat is immers het voornaamste doel van het Westen. Praten over Berlijn alléén heeft geen zin. Berlijn kan niet los gezien worden van de rest van Duitsland. Radio Moskou heeft gisteren een confe rentie tussen Oost en West over de hereniging van Duitsland (het doel van het Westen) al bij voorbaat van de hand gewezen. Het westelijke plan daarvoor is niets anders dan een po ging om Ruslands plan voor Berlijn te torpederen, beweerde Radio Moskou en controle van Oost-Duitsland over het oostelijk gedeelte van de vrije stad Berlijn onmogelijk te maken. De Sowjetunie wenst een spoedige her eniging van Duitsland, maar alleen wanneer er rekening wordt gehouden met de stand van zaken in de weste lijke en liet oostelijke deel van het land. vervolgde de radio. Het Westen negeert met opzet dat er twee Duits- landen bestaan met een verschillend sociaal stelsel, Washington en zijn mi- V Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In haar woning aan de Gerard Doustraat te Amsterdam heeft een vijfendertigjarige vrouw, F. M. G., gisternacht door het openzetten van de gaskraan geprobeerd zichzelf en haar drie kinderen van het leven te beroven. Voor de zes maanden oude baby Fran- cisca kwam de hulp te laat. Het kind bleek reeds door gasverstikking te zijn omgekomen De moeder werd opgenomen in het Wilhelminagasthuis. De twee an dere kinderen, beiden jongens, van zes en drie jaar, zijn elders ondergebracht. Een buurman verliet gistermorgen om kwart over zes zijn huis toen hij door eer. sterke gaslucht werd gealarmeerd. Hij trapte de deur van mevr. G. in en trof moeder en kinderen bewusteloos aan. Onmiddellijk werd de G.G.D. en de politie gewaarschuwd. De vrouw werd in het ziekenhuis behandeld, de kinderen kre gen ter plaatse zuurstof toegediend. Voor de baby mocht dat echter niet meer baten. Hoewel de politie nog geen verhoor heeft kunnen afnemen, is inmiddels vast gesteld. dat de moeder in een bui van ernstige z.waarmoedigheid moet hebben gehandeld Ze was niet lang geleden ge scheiden en verkeerde in financiële moeilijkheden. 55 Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De grote moeilijk heden rond de Panhonlibco-schepen liggen, volgens de Scheepvaart Veree- niging Noord, vooral op fiscaal gebied. Zolang rederijen in staat zijn hun vloot buitenslands te laten registeren om zo doende betere belastingfaciliteiten te verkrijgen, wordt de nationale scheep vaart van landen, waar deze facilitei ten niet gelden, bedreigd. In een toelichting op haar standpunt zegt de S.V.N.. dat aan de Nederlandse regering herhaaldelijk is gevraagd in verband met de scherpe concurrentie van de Panhonlibco-red'erijen de Neder landse scheepvaart op het fiscale ter rein tegemoet te komen. Inderdaad heeft de regering de ver vroegde afschrijving voor scheep- en luchtvaart iets verruimd. Deze sum miere maatregel dreigt echter weer te worden ingetrokken. ,.De internatonale werknemersbonden hebben nu gezegd, dat ook zij het euvel van de goedkope vlag wilden oplossen. Voor hen ligt het probleem echter ge- heef in de sociale sfeer, aldus de S.V.N. Zij behoren zich te wenden tot de op varenden van de Panhonlibco-schepen, om hen te bewegen met hun werk gevers een collectief contract aan te gaan. Nu heeft men met een interna tionale boycot willen bereiken wat langs normale wegen moeilijk uitvoer baar wordt geacht. Maar geen werk gever in welke haven ter wereld ook kan aanvaarden, dat internationale af spraken van arbeiders zoals in het geval van de mislukte boycotactie prevaleren boven in goede orde tot stand gekomen binnenlandse gebrui ken". Hoger beroep Voor het gerechtshof in Den Haag zal vrijdagmorgen in hoger beroep het korte geding dienen tussen de Scheep vaart Vereeniging Zuid en de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel ROTTERDAM (ANP) De 35-jarige fabrieksarbeider A. de M. uit Gouda is door de rechtbank te Rotterdam gis termorgen veroordeeld tot vier jaar ge vangenis en ter beschikkingstelling, Hij had in de nacht van 28 op 29 juli te Willeskop, Haastrecht en Goud e rak vijf branden gesticht. Drie boerderijen en twee hooibergen gingen in vlammen op. De schade bedroeg ongeveer vier ton. De eis was ontslag van rechtsvervol ging en ter beschikkingstelling. De rechtbank overwoog, dat A. de M. moedwillig door brandstichting men sen in levensgevaar heeft gebracht en grote schade heeft veroorzaakt. On danks ernstige persoonlijkheidsdefecten heeft hij zich in de maatschappij re delijk staande weten te houden; hij z'al daarom ook straf hebben te ondergaan Omdat hij een gevaar voor de samen leving vormt, volgde de ter beschikking stelling. (NBV). Bij de behandeling van dit ge ding voor de president van de recht bank te Rotterdam werd de S.V.Z. in het ongelijk gesteld. Hoewel de boycot in Nederland is stopgezet, blijft het hoofdkwartier in Rotterdam gevestigd. Volgens twee functionarissen van de I.T.F. is de Amerikaanse reder Erling Naes, die negentig schepen onder goedkope vlag heeft varen, gisteren van New York naar Londen gereisd om een contract met de I.T.F. te sluiten. Het hoofd kwartier schatte, dat gedurende de vier dagen van de actie over de gehele we reld ongeveer honderdvijftig schepen niet zullen worden gelost. Succes Het meeste succes werd tot nu toe geboekt in de Amerikaanse havens, waar gisteren 75 schepen niet werden gelost. In New York kwam het werk op twee van de zes schepen, die on der de boycot vallen, stil te liggen. De situatie in Engeland is onveran-1 derd gebleven. De Londense havenar beiders hielden zich aan de boycot, maar in andere havens voelden de ar beiders er niets voor hun hoge lonen op te offeren voor een twijfelachtige winst. Vijf in Liberie geregistreerde sche pen werden in de Canadese haven Vancouver door de boycot getroffen. De Nieuwzeelandse havenarbeiders hebben besloten zich bij de actie aan te sluiten evenals de arbeiders in alle havens op de Philippijnen. HILVERSUM I 402 m. ochtend K.RO: 7.d0 Nws; 7.15 Gram; 7.36 V 4 jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed lit kal: 8.00 Nws; 8.15 Hoogmis: 0.35 Wa- terst; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram- 10.30 Morgendienst. KRO 11.00 V d zie ken; 11.45 Chansons. middag 12.00 Middagklok-Noodklok: 12.03 Gram* 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12,38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 St Barbara, klankb. NCRV: 14.00 Lidite muz; 14.30 Gram; 14.55 Meisjeskoor e« instr kwint; 15.15 Omr ork en solist; 1G.OO Bijbeloverdenking; 16.30 Strijfckwart; 17.00 V d jeugd: 17.30 Gram; 17.40 Beursber 17.45 Kamerork en solist. avond 18.15 Friese uitz: 18.30 Vocaal ens; 18.J0 Sociaal perspectief, caus; 19.00 Nws- 19.10 Op de man af. caus; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol caus; 20-00 Gevar progr; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Or- geloonc; 22.45 Avondoverdenking; 28.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitsl; 23.20r-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nw«; 8.15 Gram; 9.00 Gym vd vrouw; 9.10 Da groenteman: 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram; 10.40 V d kleuters: 11.00 V d huisvr; 11.15 Gram; 11.45 Het moei lijke schoolkind, caus. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Me ded óf gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Piano a quatre mains: 14.30 Zijn zeven vrouwen, hoorsp; 15.05 Kamermuz; 15.40 Voordr; 15-55 Gram; 16.30 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.45 Lichte muz;. avond 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.45 Sport- praatje; 18.55 Gesproken brief uit Londen: 19.00 Vd kleuters; 19.05 Gevar progr: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.15 Concertge- bouwork en solist. I d pauze (plm. 21.10 21.35 Humoreske, voordr); 22.20 Gram; 22.40 Act; 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Beursber te New York; 23-2524.00 Disco- taria. TELEVISIE NTS- 20.00 Journ en weeroverz. KRO; 20.20 Gastenboek; 20.35 Caus; 21.05 Vloói- enspel, Sinterklaasmusical; 21.50 Epiloog. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De onderwijsdebatten in de Tweede Kamer zijn gisteravond uitgemond in drie salarismoties: voor de kleuterleidsters, voor de leraren en voor de leerkrachten bij het lager nij verheidsonderwijs. De overgrote meerderheid van cie Tweede Kamer was het erover eens dat de salarissen van de kleuterleidsters dringend verbetering behoeven en steun den daarom de door de socialist Kley- wegt ingediende motie, waarin de rege ring wordt uitgenodigd om deze zaak op korte termijn in het georganiseerd overleg' aan de orde te stellen. Het uitvoerige antwoord dat minister Cals vorige week had gewijd aan ue veelomstreden zaak van de lerarensala rissen had blijkbaar nogal indruk ge maakt op de Kamer. De socialist Kley- wegt zei tenminste dat hij wat hoop had gekregen en gaf minister Cals in over weging om de suggestie van de K.V.P.-er Stokman tot het instellen van een col lege voor geschillen toch in ernstige overweging te nemen De minister had een dergelijk college afgewezen. Zowel deze afgevaardigde als de anti revolutionair mr. Roosjen spraken wel als hun oordeel uit dat de lerarensala rissen weer in een geheel open discussie in het georganiseerd overleg ter sprake gebracht moeten worden, maar het was de liberaal mr. Toxopeus die deze ge ontbrak echter de steun, die de motie Kleywegt inzake de kleuterleidsters al bij voorbaat uit de andere fracties was ten deel gevallen. MINISTER ZELF In de liberale motie wordt gezegd dat de lerarensalarissen weer in het georga niseerd overleg moeten komen zonder dal de regering zich bij voorbaat aan een bepaalde gedragslijn bindt en dat het het beste zou zijn als minister Cals zelf aan deze besprekingen zou deelnemen. EVEN WACHTEN Blijkbaar konden de andere fracties zich niet zo snel over deze motie be raden. De socialist dr. Tans was althans nogal weifelend. Hij dacht dat bij nadere toezeggingen van minister Cals de motie Toxopeus overbodig zou zijn, maar hij was toch blijkbaar niet geheel tevreden met de inhoud van het ministeriële ant woord van vorige week. Mej. Nolte, spre kende namens de KVP-fractie, wilde ook eerst het nadere antwoord van minister Cals horen. De derde motie, die werd ingediend door de socialistische afgevaardigde me vrouw Heroma-Meilink bevatte de eis dat de salarissen van de leerkrachten bij het lager nijverheidsonderwijs gelijk gesteld moeten worden met die van het v.g.l.o. Achter haar motie staat ook een meerderheid, nl. van socialisten, libera len en de fractie van de KVP. Het debat zal vaodaag worden voort- dachte neerlegde in een motie. Hier gezet met de dupliek van mr. Cals. Eindhoven, nog voor de "eerste wereldoorlog een stadje temidden van wat dorpjes, is met een prachtig elan uitgegroeid tot een van de grootste industriecentra van Neder land. De ontwikkeling van het wegen net liep aanvankelijk niet helemaal parallel met die fameuze groei. Thans wordt gewerkt aan een grote moderne ceintuurbaan rondom de stad. De foto (van KLM Aerocarta) geeft een beeld van de westelijke ceintuurbaan, die haar voltooiing na dert. Zij eindigt abrupt aan de Gel- dropse weg. Van het onbebouwde ge deelte links op de voorgrond behoort de linkerhelft aan de DAF. Daarop zullen de kantoren verrijzen van de nieuwe fabriek van personenauto's. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN Schipper Botte Neij van de reddingboot dr. W. H. van Riet schoten, die gestationeerd is te Hollum op Ameland', heeft gistermiddag 'het roer in handen gegeven van de nieuwe schip per Jan de Jong. Voor Neij betekende dat het afscheid van het reddingwezen, dat hij vele jaren trouw heeft gediend. Het is 34 jaar geleden dat schipper Neij voor het eerst meeroeide naar een in nood verkerend schin. Daarop zijn in de loop van de tijd nog 45 tochten ge volgd. Op veertien daarvan heeft hij 66 mensenlevens gered. Neij is vele m 'en onderscheiden. We gens zijn gezondheM heeft hij ontslag uit de dienst van de T"" HRM moeten vragen. In volle zee tussen Ameland en Terschelling heeft hij aan boord van de reddingboot het commando over gedragen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek en onvoorwaardelij- i ke terbeschikkingstelling van de re gering concludeerde de officier van jus titie bij de Utrechtse rechtbank, mr. J. Kolkert, gistermiddag in de zaak tegen de 29-jarige gehuwde vrouw M. R.-v. d. V. G. te Culemborg, die zich moest ver antwoorden wegens moord op haar zoontje. Het psychiatrisch rapport acht te de verdachte in aanzienlijke mate verminderd toerekeningsvatbaar. De vrouw leefde in slechte verstand houding met haar man en had naar een middel gezocht om van hem weg te gaan. Op de middag van de 16e april duwde zij haar zoontje Leo, dat twintig maanden oud was, in een badje met kokend water.Het kind kreeg ernstige brandwonden aan het onderlichaam en de beentjes, tengevolge waarvan het in de daarop volgende nacht is overle den. Ter zitting trachtte de verdachte het feit te ontkennen, door te beweren dat zij het kind gewoon had willen wassen. De president hield haar voor, dat zij bij het vooronderzoek had toegegeven de bedoeling te hebben gehad zich op deze wijze van haar zoontje te ontdoen. Voorts wees hij erop, dat zij tijdens het misdrijf de radio keihard had aangezet om het gegil van het kind te overstem men. Toen de buren te hulp kwamen beweerde de vrouw, dat haar zoontje van de tafel in het bad was gevallen. De raadsman, mr. A. Pettelenbosc'n uitAmersfoort, wees. evenals de offi cier van justitie, op de tragische jeugd van de verdachte en het ellendige hu welijksleven, dat zij heeft doorgemaakt. Hij achtte een aanvullend psychiatrisch rapport nodig en verzocht de recht bank de zaak aan te houden en zijn cliënte in een psychiatrische kliniek ter observatie te doen opnemen. Subsidiair bepleitte hij een kortere straf en terbe schikkingstelling. De Engelse journaliste Eve Ferrick heeft het nuttig geacht een lijst op te stellen van lelijke mannen met succes volle loopbanen. Haar lelijkheidskam pioen is de acteur Charles Laugh ton. Labour-leider Hugh Gaitskell bezet <3* tweede plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5