Kapiteins moesten van zelf baggermolens maar zien SCHULDEIS AUTO-FANTAST NADEREN HET MILJOEN bij Bovengemeentelijk orgaan HOOGLERAREN KLAAR MET HUN ONTWERP Dreigende verklaringen voor binnenlands gebruik Half december Westelijk gesprek over Berlijn Eerste vorst in Amsterdam Kiesstelsel oorzaak van onredelijke verhouding Melk - geen loon naar werken Nooit last maar De Zeven Provinciën was het goed raak Nooit klachten Duur Drie uur Laat maar zo Vliegert niet zo goedkoop als hij dacht Baggermolens gaan heen K. Leemburg - winnaar Elfstedentocht in 1929 overleden Schaatsenrijders naar Noorwegen vertrokken Middelbare scholen genoeg in Zeeland Watergeus verlaat Den Briel Regering wil de Raad van State uitbreiden GROTEWOHL ZIEK Ridder moest de fiets missen De bevrijding van West-Irian99 Citeria" bleek ontworpen door twee monteurs RUSSEN BLIJVEN ZONES RESPECTEREN Legpenning beste kandi daten middenstandsexamen Vrieshuis Amerika herbouwd Ongeluk in Antarctica Boete geëist tegen rusthuisexploitante met gewonden en schade - Frankrijk heeft zijn nieuwe Assemblée Herhaling van bespreking Tentoonstelling van speelgoed Vrouw in Gouda aangerand Dinsdag 2 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 9 Het noord is thans aan de Marineraad, nadat gis teren de laatste verhoren zijn gehouden in de zaak van het vastlopen van De Zeven Provinciën in de F.igen nieuwsdienst ROTTERDAM Het ontwerp dat de hoogleraren Prins en Simons op uitnodiging van B. en W. van Rot terdam zouden maken van een bo- vengemeentelijk orgaan voor het ge bied van de Nieuwe Waterweg, is ge reed. Wanneer B. en W. het aanvaar den als uitgangspunt voor verder over leg, zal het ter kennis worden ge bracht van de raad. Aldus delen B. en W. mee in tan me morie van antwoord op de gemeentebe groting. B. en W. zijn van mening dat strikt genomen slechts van een onder breking in het overleg tussen de 27 ge meenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg kan worden gesproken. De commissie voor de ruimtelijke or dening werkt door en zodra haar rap port gereed is moet worden nagegaan hoe het in de kring van de 27 gemeen ten moet worden behandeld. Boven dien heeft Rotterdam toegezegd, dat het ontwerp-Prins/Simons in de bestuurs commissie van de 27 gemeenten ter discussie zal worden gesteld. Uit de memorie blijkt intussen dat B. en W. van oordeel blijven dat een rege ling, waarbij Rotterdam in strijd met de reële verhoudingen blijvend een min derheidspositie zou innemen, niet aan vaardbaar is. Er is in dit opzicht, aldus Van onze speciale verslaggever DEN HAAG De kapiteins van de baggermolens in de haven van Den Helder maak ten zelf uit of er genoeg ruim te was voor de oorlogsschepen om binnen te komen. Dat is gisteren komen vast te staan tijdens de tweede zitting die de Marineraad wijdde aan het vastlopen van de kruiser De Zeven Provinciën op een on diepte tegen het westerhaven hoofd van de marinehaven. Aan het inzicht van de kapi teins was het overgelaten, zo verklaarde kapitein ter zee b.d. A. C. M. de Neeve, om hun mo lens zo ver mogelijk uit de lich- tenlijn te halen. De inmiddels gepensioneerde kolonel De Nee ve werd gehoord omdat hij ten tijde van het ongeluk op 26 augustus commandant maritieme middelen Willemsoord was en als zodanig de functie van ha venmeester vervulde. Op een vraag van mr. -7. van Locke ren Campagne, voorzitter van de Ma rineraad. of de commandanten van de schepen wel eens bezwaar hadden ge maakt tegen de baggermolens in de vaargeul, zei kolonel De Neeve dat kapitein ter zee Vos. de commandant van de kruiser, daarover met hem had getelefoneerd, maar tevoren was er nooit een klacht geweest. Ook bij be zoek van buitenlandse schepen had hij geen moeilijkheden gehad. Naar aanleiding .van het telefoon- sprek met kolonel Vos had kolonel De Neeve de kwestie wel besproken met kapitein-luitenant ter zee N. J. Jonge- waard, de havenofficier die het dage lijks toezicht op de haven uitoefent. Er is toen afgesproken dat als er ma rineschepen de haven in of uit moesten de baggermolens naar het inzicht van de kapiteins zo ver mogelijk uit de lichtenlijn zouden worden gehaald. Het zou volgens kolonel De Neeve stagnatie in het baggerwerk en grote kosten voor de marine met zich bren gen als de molens tevoren helemaal uit de weg zouden moeten gaan. Het ver halen van de molens kon men ziins inziens wel overlaten aan de kapiteins, die daarin een jarenlange ervaring hebben. Er warén wel voorschriften voor de haven, maar di<* bleken geen rechtskracht te hebben- Dat wordt nu veranderd. Als de molens helemaal uit de weg zouden moeten, zo vulde de hoofdop zichter H. Windsma, van de N.V. A. Prins Th.zoon aannemersmaatschappij te Sliedrecht. aan, dan zou er gepraat moeten worden over de kosten. In de drie jaren dat er in de haven van Nieuwediep wordt gebaggerd, is er een gebruik ontstaan en daarop is in het contract een post van 1000 gebaseerd voor kosten wegens risico dat ont-1 staat bij het werkverlet door het ver halen van de molens Als de molens telkens hélemaal weg zouden moeten, zou het heel wat duurder uitkomen. Het verwijderen van de molens uit de vaargeul zou telkens drie uur duren het stellen daarna weer drie uur, dan komen we helemaal niet meer tot bag geren, meende de heer Windsma. Overste Jongewaard vertelde nog, dat aan de nieuwe commandant mari tieme middelen, de opvolger dus van kolonel De Neeve. opdracht was ge geven ervoor te zorgen dat de molens uit de haveningang verwijderd werden als er kuisere in of uit moesten. Toen echter kwam vast te staan dat dit geld ging kosten, werd besloten om het maar zo te laten! Na dit verhoor is het onderzoek ge sloten. De Marineraad zal op een na der te bepalen datum uitspraak doen. ningen en Sliedrecht mond van de haven van Den Helder: v.l.n.r.: com mandeur b.d. M. C. van Gronde/le, schout bij nacht C. BM. van Erkel, mr. L. van Lookeren Campagne voorzittercommandeur J. F. van Duimkpt. ter zee N. WSluyter en kpt. ter zee D. J. Kommer secretaris) BOSTON (U.P.I.) Ik wilde zo sne) mogelijk naar Indië, naar het ziek bed van een Hindoe geestelijke, een zekere Thakur die 160 kilometer ten noorden van Calcutta woont. Dat gaf de 35-jarige Amerikaan Donald L. Lutman, een volgeling van de Hindoe, als verklaring op voor het feit dat hij een straaljager had wil len stelen. Dit leek hem het snelst mogelijke vervoermiddel. Dat hij niet kan vliegen schijnt hem niet als eeri beletsel te zijn voorgekomen. Op een vliegveld van de Amerikaan se luchtmacht bij Boston heeft Do nald L. Lutman een straaljager ge vonden. Hij heeft de remblokken losgemaakt en vervolgens de kabels waarmee hij was vastgezet. Toen nam hij plaats in de cockpit en druk te op de knop waar starter op stond. Gelukkig voor de pseudo-vlieger was dit niet de werkelijke starter maar de knop die de schietstoel in wer king moet stellen. Het dak van de straaljager schoot open en in normale gevallen moet dan de stoel waar de piloot op zit het vlieg tuig worden uitgeschoten. Dat ge beurde echter in Boston niet. Het apparaat werkte namelijk (alweer gelukkig) niet best. De man is door de federale recherche gearresteerd. Wanneer hij 2500 dol lar als borgsom betaalt mag hij naar huis terugkeren. De schade die hij de luchtmacht heeft berokkend be draagt eveneens 2500 dolar. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER De baggermolens die bij de behandeling in de Marine raad over de stranding van Hr. Ms. De Zeven Provinciën zo'n belangrijke rol hebben gespeeld, zullen aan het einde van deze week uit het Helderse haven beeld verdwijnen. Ze hebben hun kar wei, de haven een meter dieper uit te baggeren, voltooid. Een van de vier molens zal voor onderhoud blijven, de andere gaan naar Rotterdam, Gro- LEEUWARDEN. Totaal onver wacht is te Leeuwarden zondag over leden in de leeftijd van 61 jaar de heer Karst Leemburg. Hoewel zijn verdiensten in de sport wereld voornamelijk op organisatorisch gebied lagen en in de propagandistische sector, heeft hij zich in het actieve sportleven toch een bijna legendarische naam verworven: hij werd de winnaai van de Elfstedentocht in 1929, waar schijnlijk de meest dramatische, die er in de geschiedenis van dit schaatseve- nement ooit gehouden is. Bij de start 's morgens vroor het 17 graden en tijdens de rit 14 graden. Er stond een snijdende- Noordoosten wind die ontelbare slachtoffers maakte. Geen vrouw bracht het dat jaar verder dan Sloten en slechts 52 procent van de deel nemers reed de tocht uit. Van d'e 304 kwamen er slechts 157 te Leeuwarden aan. Niettmin reed de heer Leemburg op deze 12e februari 1929 de ruim 200 km. in 11 uur en 9 min. Ook in de Friese zeilwereld was de heer Leemburg een zeer geziene figuur. DEVENTER. Ter voorbereiding op het schaatsseizoen zijn maandagavond tien Nederlandse loprijders, W. de Graaff, E. J. Kroon, J. Koeleman, A. Zee, N. Houter, J. Vogels, Chr. Meeuwisse, H. van der Grift, J. Pesnnan en J. van der Berg, met hun leider P. Zwanenburg per trein naar het Noorse plaatsje Fagernes vertrokken. In Noorwegen zal Kees Broekman zich bij deze groep aansluiten. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zal Klaas Schenk de training overnemen. GRAVE. De achttienjarige Mia van Vugt uit Uden is op de weg van Uden naar Zeeland bij Grave door een vracht auto aangereden en gedood. Zij reed met een vriendin op het midden van de rij weg. De vriendin kreeg een shock. De chauffeur had van het ongeluk niets ge merkt B. en W. geen verschil tussen het stand punt van het oude en dat van het nieuwe college. GEEN VERTRAGING B. en W. menen dat de instelling van de commissie-Klaasesa niet behoeft te leiden tot vertraging van de aanhangig gemaakte procedure tot grenswijziging in het Botlekgebied. Zij hebben dat reeds bij de commissie zelve bepleit. B. en W. wijzen er op dat het overi gens nooit in de bedoeling heeft gelegen woonkernen te annexeren. Niemand heeft er ooit aan gedacht Spijkenisse erf het dorp Rozenburg bij Rotterdam te voegen. ZELFSTANDIG Over de gedachte van het zelfstandig maken van gedeelten van de gemeente Rotterdam, zeggen B. en W. nog, dat dit alleen aan de orde kan komen, wan neer er een nieuw publiekrechtelijk orgaan is gevormd, omdat de zelfstan dige belangen in een ruimer kader moe ten worden behartigd. Het zou bepaald met in het belang van de gemeentelijke zelfstandigheid zijn de taak van een supra-comimunaal orgaan aan de Provin ciale Staten op te dragen, aldus B. en W. VLISSINGEN - In Zeeland behoeft als enige provincie in Nederland geen enkele leerling, die middelbaar of hoger onderwijs wil volgen, te worden afge wezen. Door de eigen activiteit van Zeeland en het begrip van Den Haag. is het aan tal van zes middelbare scholen dat Zee land voor de oorlog telde in de jaren na de oorlog tot september 1957 toegenomen tot 26. Dat deelde minister Cals mee, toen hij gistermiddag de opening verricht te van de nieuwe gebouwen voor de ka tholieke h.b.s. en m.m.s. voor West- Zeeuws-Vlaanderen te Oostburg. De minister zei dat de grote toeloop tot de middelbare scholen niet alleen wordt veroorzaakt door de geboortefop in 1946, maar ook door de toegenomen belangstelling voor dit soort onderwijs. Voor de oorlog toonde 42 procent van alle leerlingen belangstelling voor voort gezet ondenvijs thans 87. Mcelroy gelooft niet aan Russisch atoomvliegtuig WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse minister van defensie, Neil Mcelroy, heeft, na kennis te hebben genomen van het bericht dat de Rus sen proefvluchten zouden maken met een door kernenergie voortgestuwd vliegtuig van zeer grote afmetingen, verklaard, dat hij het bericht niet zo maar kan geloven. De Amerikaanse regering is dan ook niet van plan ver andering te brengen in de Ameri kaanse plannen voor de bouw van der gelijke vliegtuigen. Eigen nieuwsdienst DEN BRIEL. De Watergeus, het omstreden drijvende café-restaurant in Den Briel zal verdwijnen. De eigenaar de heer J. A. van Ingen, heeft door het Haags gerechtshof voorgestelde schikking geaccepteerd. Met een ver goeding van Den Briel, zesduizend gulden, zal hij het anker lichten en elders meren. De Watergeus is een Rijnradarboot uit 1903, die door de heer Van Ingen werd verbouwd tot een drijvend café-restau rant. Op 23 mei 1953 werd het geopend. Burgemeester Van Sleen van Den Briel hees de vlag op het schip en zegde in een gloedvolle toespraak de heer Van Ingen alle medewerking van het gemeentebe stuur toe. Op 6 maart 1956 burgemeester Van Sleen was net opgevolgd door de heer Van Zwieten kreeg de heer Van In gen een brief van het gemeentebestuur. Er waren plannen gemaakt voor een watersportcentrum Den Briel en daarin paste aldus de brief de Watergeus niet. Er kwam op enkele meters van de Watergeus een nieuw café, niet drijvend. Burgemeester Van Zwieten opende het officieel. Men moest de grond van het nieuwe café over om bij de Watergeus te kunnen komen. Er werd prikkeldraad gespannen. De Brielse raad sprak er over. Rechters bestudeerden het pro bleem De heer Van Ingen heeft nu na al die strijd de moed verloren. Hij heeft de zesduizend gulden geaccepteerd. „Net genoeg om mijn advocaat van te beta lenen zal zeer binnenkort ver dwijnen. „Waarheen?" „Wist ik het maar," zei de heer Van Ingen mistroostig. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil de Raad van State met twee leden uitbreid'en tot zestien leden. Bovendien wil zij het mo gelijk maken dat aan het werk van een van de afdelingen van de raad, de af deling voo geschillen van bestuur, ook leden in buitengewone dienst kunnen deelnemen. De regering ach! deze uit breiding gewenst in verband met de toe neming van het aantal beroepen, die wordt verwacht als het wetsontwerp beroep administratieve beschikkingen tot wet zal zijn verheven. In dit ontwerp wordt namelijk de mogelijkheid van be roep tegen administratieve beschikkin gen belangrijk uitgebreid. Verder wil de regering het mogelijk maken dat de afdeling voor geschillen van bestuur voortaan zef getuigen en deskundigen in geschilzaken hoort.. BERLIJN (A.P.) Premier Grote- wohl van Óóst Duitsland is ziek. Hij mag van zijn dokters voorlopig zijn werk niet verrichten. De 65-jarige premier van het com munistische Oost Duitsland heeft een zwakke gezondheid, aldus verluidt in Oost Berlijn. Hij is uitgeput na alle drukte van de laatste weken. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Er heerste gisteren een danige opschuddng op de Nij meegse Waalbrug. Een jongen en een meisje worstelden hevig, waarbij de jongen trachtte het meisje over de brugleuning in het water te gooien. Enkele voorbijgangers en fietsers grepen in. De jongeman werd daarop razend van woede, greep de fiets van één van de bemiddelaars en gooide die in de Waal. De politie werd gewaarschuwd. Toen die arriveerde waren jongen en meisje men neemt aan, dat het een verloofd stel was, dat woorden had gekregen verdwenen. En ergens in Nijmegen treurt een beschermer van het be laagde meisje om zijn fiets DJAKARTA Brigade-generaal dr. Mustopo, „bijzonder plaatsvervangend chef-staf van het Indonesische leger" en voorzitter van het nationale bevrijdings- front voor West-Irian, blijft hoogst merk waardige verklaringen afleggen over de „bevrijding" van westelijk Nieuw-Gui- nea. Hij heeft in enkele redevoeringen op Sumatra nu weer achtereenvolgens gezegd: het nationale front richt zich in de eerste plaats op de coördinatie van het volkspotentieel voor de ontwikkeling van het land, maar de mogelijkheid dat het zal deelnemen aan werkelijke gevech ten voor de bevrijding van West-Irian is niet uitgesloten: het vijfde stadium, „begin der ac ties", van de campagne voor de bevrij ding van West-Irian zal ingaan op 1 ja nuari (wat die actie zal inhouden wilde hij niet zeggen); wij willen dat dienstplicht wordt in gesteld voor de bevrijding van West- Irian. Verklaring Intussen is gisteren in een landelijke uitzending van de Indonesische radio een regeringsverklaring afgelegd, waarvoor in het bijzonder Australië belangstelling' zal hebben. Westelijk Nieuw-Guinea' zo werd gezegd, is een zwwakke schakel in de keten van de eigen verdediging van Australië. Indien een conflict verhaast zou worden dan zouden de internationale aspecten daarvan stellig ook het Austra lische volk raken. Australië zou derhal ve slechts verstandig doen als het de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea zou steunen. Later heeft de Indonesische regering zich weer gehaast mee te delen dat de radio-uitzending niet was bedoeld als een officiële boodschap aan Australië. Zij was blijkbaar bedoeld voor binnen lands gebruik, evenals de verklaringen, die Mustopo deze week aflegde en waar van het hoofdkwartier van het Indone sische leger zich voor buitenlands ge bruik prompt distantieerde. 66 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De schulden, die de 31-jarige handelaar L. J. van B. in enkele jaren heeft gemaakt ko men, naarmate het politieonderzoek vordert, angstig dicht in de buurt van het miljoen. Van B. werd don derdagavond gearresteerd, omdat hij de Zuidhollandse Bank N.V. in Den Haag voor vierhonderdduizend gulden zou hebben opgelicht. Veer tien dagen geleden kreeg hij grote bekendheid toen pers, film en tele visie bijzonder veel ruchtbaarheid gaven aan een door hem ontworpen sportwagen, de „Citeria". Vandaag wordt Van B. voor de officier van justitie geleid. Bij tientallen particulieren en in stellingen heeft de jeugdige, blonde en joviale handelaar met elkaar hon derdduizenden guldens geleend. Er zijn verscheidene geldschieters, die in goed vertrouwen het geld hebben geleend omdat zijn meenden dat zij het spoedig met dikke winst --uden terug ontvangen. Velen van ge neren zich nu voor hun goec jvig- heid, zodat zij hun misstap angst vallig verzwijgen. Vrije avond Begin vorige week is Puk van B. zelf naar de bank gestapt en bekende de afgelopen jaren voor tonnen aan valse wissels te hebben uitgeschreven op naam van credietwaardige burgers. De Zuidhollandse bank nam daarop de politie in de arm, die donderdagavond omstreeks negen uur Van B. thuis ar resteerde. Van B.'s echtgenote had net haar vaste wekelijkse vrije avond en Puk paste op de kinderen. De m allerijl gewaarschuwde administratrice van het garagebedrijf, waarvan Van B eige naar is, heeft die avond verder de zorg voor de kinderen op zich genomen. De ondergang van Van B. is twee jaar geleden al begonnen. Jarenlang was hij magazijnbediende, maar met zijn welbespraaktheid meende hij een goede boterham in de autohandel te kunnen vei dienen. Die handel in tweedehands auto's liep niet zo best. Met hulp van de Rijswijkse kolenhandelaar J. O huurde hij daarna een fors pand in Scheveningen en begon hij een garagebedrijf. Van B. smeet toen al met andermans geld, waarop de heer O. zich uit de zaak terugtrok. Het geld was echter op, zodat Van B. het aandeel van O. terugbetaalde met ijlings elders geleend geld. Van die dag ging het snel bergaf waarts, want Puk had inmiddels al 350.000 gulden schuld gecreëerd bij een Haagse unanciei ïngsinaa .schappij Deze maatschappij kreeg haar geld terug door Van B. een winstgevende handel met Amerikaanse dump-auto's voor te stellen, waarmee hij in één klap rijk zou kunnen zijn. De maatschappij zou de contactadressen noemen, zodra Van B. drie en een halve ton op tafel kon leggen. Een andere Haagse bank was bereid hem het geld te lenen. Toen de finan cieringsmaatschappij het geld in de kluis had, bleek de Amerikaanse dumphandel niet door te gaan. Dat was de eerste grote klap. De tweede kwam toen hij uit Zwitser land ó'e Bell-car, een scotmobiel impor teerde. De Bell-car bleek een fiasco en dus onverkoopbaar. Inmiddels leende Puk van B. hier, stopte een gat daar. De eer ste wissels dekte hij met geld, dat hij door het trekken van volgende wissels in handen kreeg. Handtekeningen vervalste hij aan de lopende band. Raadsel Waar al dat geld is gebleven is een raadsel. De ontwikkeling van de Ci teria heeft „slechts" 2% ton gekost, Hij wilde dit ontwerp verkopen voor 850.000 gulden en daarmee zijn schul den betalen. De koper zou dan ver der de produktie moeten financieren, en Van B. zou zelf technisch direc teur van de onderneming worden. Het echtpaar had enige grote nieuwe auto's en mevrouw had in haar riante villahuis een paar kost bare bontjassen. Maar dan nog blijft het raadselachtig, hoe men in twee jaar een miljoen kan uitgeven. Van B. betaalde zijn veertien man tellend personeel van de garage in Scheve ningen geen hoge salarissen, hoewel beter dan zijn concurrenten. Eigen nieuwsdienst LONDEN. I de Oostduitse democratische republiek. I Daar is beslist geen verandering in ge- Zowel in Londen als in komen door de overeenkomsten door Bonn is maandag bevestigd dat West- Duitsland om een bijeenkomst heeft gevraagd van de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Westduitse bondsrepu bliek ter bespreking van de kwestie- Berlijn. De vier ministers zullen naar wordt aangenomen in Parijs bij elkaar komen een dag voor of na de op 16 december beginnende conferentie van de Navo. Binnen enkele dagen zal het besluit daar toe worden genomen. De Navo-conferen- tie, waar de ministers van buitenlandse zaken en van defensie van de vijftien aangesloten landen aan zullen deelnemen, zal twee dagen in beslag nemen. Bondskanselier Adenauer heeft de toe stand rond Berlijn maandag besproken met de voorzitters van alle fracties in de Bondsdag. Zijn minister van buiten landse zaken Von Brentano was daarbij aanwezig. STILTE TEGEN FEEST Gisteren hebben de inwoners van West-Berlijn twee minuten stilte in acht genomen om de instelling tien jaar ge leden te gedenken van een afzonderlijk stadsbestuur in het oostelijk stadsdeel. In het communistische oosten werd dit feit met optochten en dergelijk uiterlijk vertoon gevierd. Op luide wijze werd uitdrukking gegeven van steun aan de Russische voorstellen om van West- Berlijn een vrije stad te maken. De minister van buitenlandse zaken van Oost-Duitsland heeft maandag in een rede verklaard: Berlijn was een onderdeel van de door de Russen bezette zone van Duitsland en maakt thans deel uit van DEN HAAG (ANP). De directeur- generaal voor de middenstand en het toerisme, dr. W. L. Groeneveld Meijer, heeft de bronzen legpenning van het mi nisterie van economische zaken uitge reikt aan mejuffrouw P. I. A. Hoppen brouwers uit Standaarbuiten en de heren J. W. Kouw uit Amsterdam en H. Tee- sink uit Hengelo (O.). Hij deed dat na mens de staatssecretaris van econo mische zaken. AMSTERDAM (A.N.PD. De burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, opende gisteren het herbouwde vrieshuis Amerika, dat tien jaar ge leden door één van de grootste bran den uit de geschiedenis van Amster dam in de as werd gelegd. Hij noemde de massale ijskast, waarin zesduizend ton gekoelde of bevroren goederen en drieduizend ton niet-ge- koelde of onbevroren goederen kunnen worden opgeslagen, „een van de aller modernste koelhuizen in de wereld". De herbouw heeft ongeveer vijf mil joen gulden gekost. In de vriescellen kunnen temperaturen worden bereikt tot 35 graden celsius onder nul voor het bewaren van pro- dukten en tot 42 graden onder nul voor het invriezen. WELLINGTON (Reuter) Twee Amerikanen zijn ernstig gewond tij dens een verkenningstocht in het Zuid- poolcontinent toen hun 35 ton zware sneeuwtractor, die twee sleden van elk 20 ton voorttrok, in een ijsspleet ver dween. Beide mannen werden aan het hoofd gewond. Zij werden per vlieg tuig naar het ziekenhuis van de pool- basis aan de McMurdo Sound gebracht. Het is nog niet bekend of de drie voertuigen uit de spleet geborgen kun nen worden. Zij maakten deel uit van een tractor-trein die een verkennings tocht over het ijs van de Ross Zee maakte over een afstand van 480 mijl. middel waarvan de westelijke mogend heden deel konden nemen aan het bestuur van Berlijn Intussen blijven de Russen in Berlijn de indeling in vier zones respecteren. Maandag bracht de commandant van de Russische troepen .generaal majoor Zaha- rof, een beleefdheidsbezoek aan de nieu we Franse commandant, brigade generaal Lacomme. Dat was volkomen in overeen stemming met het protocol. Een mankement aan de spoorlijn werd gisteren snel uit de weg gewerkt door de Oostduitse spoorwegen, toen de Ameri kaanse militaire trein uit Frankfurt even voor West-Berlijn daardoor moest stop pen. Ook dit werd als teken opgevat dat de status quo wordt gehandhaafd. Voor drie van zijn personeelsleden is de gang van zaken erg triest. Het zijn de heren Van der Blij en zijn zoons. De heer Van der Blij verkocht indertijd zijn garage in Delft om met zijn twee zoons Han en Wim bij Van B. in dienst te treden. Het zijn deze twee jongens, die met hun technisch vernuft de Citeria hebben vervaar digd. Van B. was noch zakenman noch monteur. Het sportwagentje staat sinds vrijdag op het hoofdbureau van politiedicht bij de man, die de naam Citeria bedacht. HAARLEM (ANP). De officier van justitie bij het kantongerecht te Haar lem heeft gistermiddag twee boeten van elf gulden geëist tegen de 45-jarige me vrouw H. E. B.-H., wegens het exploite ren van een rusthuis zonder toestem ming van B. en W. en wegens het niet aanvragen van de toestemming. Begin april heeft de gemeente Haar lem elf patiënten die op gemeentekos- ten in het rusthuis werden verpleegd, om medische en hygiënische redenen naar een ziekenhuis laten overbrengen. Mevrouw B.-H. werd in voorlopige hechtenis gesteld, maar later door de rechtbank vrijgelaten. AMSTERDAM Tientallen aanrijdin gen, glij- en valpartijen waren gister morgen in Amsterdam het gevolg van het snel opvriezende en daardoor gevaar lijk glad geworden wegdek. Er was veel materiële schade en in twee gevallen moesten de slachtoffers naar het zieken huis worden vervoerd. Een motorrijder, de 28-jarige C. van Rooyen uit Zwanenburg was er het ern stigst aan toe. De man werd op de Haar lemmerweg tweemaal aangereden en moest zwaar gewond en in bewusteloze toestand worden opgenomen. Even voor de grens van Amsterdam was de motorrijder geslipt. Een hem achterop komende bestelauto kon de vallende motor niet meer ontwijken. Ter wijl de berijder over de weg werd ge slingerd, werd hij opnieuw gegrepen door een, uit d'e richting Amsterdam komende, vrachtauto. Nog geen uur later botste op dezelfde weg een vrachtauto op een kleine per sonenwagen, die werd vernield. De inzit tende, de twintigjarige Kleinman, even eens uit Zwanenburg klaagde over in wendige pijnen en werd naar het zieken huis gebracht. In zijn poging om enkele geslipte mo torrijders te ontwijken, botste de bestuur, der van een wagen op de Schellingwou- derbrug in volle vaart tegen een licht mast, die onmiddellijk afknapte. De chauffeur kon echter vrijwel ongedeerd uit het wrak van zijn auto kruipen. Op de Kometensingel raakte een auto bus door d'e gladheid zijn koers kwijt. Een fietser werd aangereden, maar het bleef bij een licht beschadigde bus en een verwrongen fiets. BELGRADO (Reuter) President Tito van Zuidslavië is gisteravond uit Belgrado vertrokken voor een reis naar enkele landen, die als neutrale mogendheden zijn land na staan. Luchtvaartverdrag met V.S. SCHIPHOL (A.N.P.). Volgens de staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, is het niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort weer besprekingen worden begonnen over het luchtvaartverdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten. Drs. Van der Beugel, die gisteren na een reis van drie weken door de Ver enigde Staten op Schiphol arriveerde, herinnerde aan de sluiting van het lucht- vaartJverdrag tussen de Amerikaanse en de Nederlandse regering in 1957. Ne derland heeft toen bekend gemaakt, dat het zo spoedig mogelijk wilde terugko men op die punten in het/verdrag, die het onbevredigend vond. Eigen nieuwsdienst BARNEVELD. De landbouwer Van B. in de buurtschap De Valk bij Barneveld is bekeurd, omdat hü een arbeider in tijdelijke dienst als loon een aantal liters melk had uitbetaald. By de aanstelling van de ar beider was dat loon over eengekomen. Dat is ech ter verboden: men mag alleen via een zuivelfa briek betrekken. Een inspecteur van de algemene inspectiedienst ontdekte de overtreding toen een zoontje van de arbeider het vloeibare loon van zijn vader in casseerde. Hij maakte proces-verbaal op tegen de verontwaardigde land bouwer, die zich afvraagt waarom men wel als be loning voor bewezen diensten fruit, groenten of aardappelen mag ver strekken, maar geen melk. Een voorgestelde schik king werd niet getrof fen. Deze affaire zal dus binnenkort als princi pieel proces voor de rechtbank dienen. Van onze correspondent PARIJS 338 Leden van de oude Assemblée Nationale zullen niet te rugkomen, 269 nieuwe gezichten zullen er voor in de plaats in de half cirkelvormige zaal van het Pa lais de Bourbon te zien zijn. 146 Gedeputeerden van de vierde repu bliek zijn herkozen, sommigen, zoals de socialistische voorman Guy Mol- let en de heer George Bidault slechts op het nippertje. Deken van de nieuwe Assemblée zal de kanunnik Kirr, burgemeester van Dyon en natuurlijk lid van de M.R.P. (katholieke republikeinse partij) zijn, benjamin het lid van de U.N.R. Va- scheüti. Slechts zes vrouwen zullen in de nieuwe Assemblée zitting hebben (in de vorige negentien). U.N.R. overheerst De partij die alles overheerst is de U.N.R., de partij van de gaullisten met 188 leden. Daarbij komen dan nog de 77 - gedeputeerden uit Algerije, van wie men veilig kan veronderstellen dat zij door dik en dun met de gaul listen zullen meestemmen, althans voorlopig. Alleen de U.N.R. al vormt de groot ste groep die men sedert veertig jaar in de Franse Assemblée heeft .gezien. De meerderheid zal zij echter alleen kunnen behouden wanneer in haar boezem geen onenigheid ontstaat. Na tuurlijk hopen de andere partijen dat zulks wel zal gebeuren en het ligt trouwens voor de hand: achter het eti ket de Gaulle zijn vogels van te ver schillende pluimage samengebracht. Bovendien heeft ó'e parlementaire ge schiedenis van na 1945 reeds twee keer laten zien dat dergelijke grote rechts georiënteerde groeperingen, zoals het R.P.F. (Rassemblement du peuple Fran- gaise) en de poujadisten zaliger na gedachtenis, ten slotte uiteenvallen. Kiesstelsel onding Het gevolgde kiesstelsel is bovendien, zoals reeds getuigd, een onding. Dat spreekt nog weer eens duidelijk uit de cijfers welke het Franse ministerie van binnenlandse zaken gisteren heeft ge publiceerd. Hierachter volgen het per centage van het aantal uitgebrachte stemmen dat de partijen op zich heb ben verenigd en het percentage van het aantal zetels in de nieuwe Assem blée waarover zij zullen beschikken. Communisten 20,76 pet. 2,2 pot.; so cialisten 13,79 pet. 8.6 pet.; gaullis ten 26.47 pet. 40,4 pet.; M.R.P. 7,85 pet. 12,2 pet.; onafhankelijken 14,89 pot. 28,4 pet. Nachtmerrie voor Soustelle Alle redelij'ke verhoudingen zijn daarbij' zoek en zelfs wanneer men accepteert dat zich inderdaad een ster. ke gaullistische stroming in Frankrijk heeft gevormd, blijft toch het feit dat de oppositiepartijen niet genoeg ge legenheid zullen hebben binnen het par lement aan het woord te komen. Alle hoop blijft gevestigd op generaal de Gaulle zelf. Hij is er noch de man naar zich door het succes van de U N.R. te laten meeslepen, noch om niet de werkelijke verhoudingen tus sen de partijen, zoals cue zijn neer gelegd in de aantallen uitgebrachte stemmen steeds in het oog te houden. Het zal zeker niet voor 21 december zijn, nadat hij tot staatshoofd za' zijn gekozen, voor hij een nieuwe minister president zal aanwijzen. Het is voor Soustelle eigenlijk een soort nachtmer rie, dat tot d'e datum de mogelijkheid groot blijft dat de Gaulle niet hem, maar veel eer een andere, meer links georiënteerde figuur, zal aanwijzen. AMSTERDAM In tiet Museum Fo- dor aan de Keizersgracht wordt gedu rende decemfber een internationale speelgoedtentoonstelling gehouden, waar voor de artikelen zijn bijeengebracht door de „Arbeitsausschuss Gutes Spiel- zeug" te Ulm in Duitsland. De tentoonstelling geeft een overzicht van het moderne speelgoed uit verschei dene Europese landen en Amerika. Spe ciale aandacht wordt besteed aan de verantwoorde vormgeving en doelmatig heid. De tentoongestelde artikelen zijn ingedeeld in groepen voor kleuters, la- gere-schooljeugd en oudere jongens en meisjes. Eigen nieuwsdienst Ecu onbekend gebleven man heeft gis teravond op de Burgemeester Martenssin- gel te Gouda de 28-jarige mevrouw S.— V. aangerand. Mevrouw S. liep te wandelen, toen plotseling uit een poortje een man op haar toe kwam. Hij probeerde haar mee te trekken het poortje in, maar zij ver zette zich hevig. De man gaf toen me vrouw S. met een hard voorwerp een klap op haar hoofd en nam daarna de vlucht. Mevrouw S. is er met een bloeduit storting en een grote buil afgekomen. Zij schat dat de man ongeveer 35 jaar is. Hij droeg een grijze jas, was onge veer 1.75 meter lang en blootshoofds. De politie is er terstond met een speurhond op uitgetrokken, tot d'usverre zonder re sultaat. Gouda is enkele maanden gelede* enige malen door aanrandingen opa» schrikt

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5