Zoetig e verzoening de kroon op bitter-wrang incident DE NATUUR Studie over vaarwegen voor Westbrabant KAPPIE en de zeeplantage J*) V.A.S. wordt opgeheven in en om uw huis Uit de kerken Trekker sloeg om, bestuurder dood Nederlandse matroos in Marokko verdronken Auto tegen boom, passagier gedood tn 'W Hl u i IÉ 11 i Auto voor een tientje - niet in termijnen - Petsie Pelle Pingo ONJUISTHEDEN BIJ RIJKSBUREAU 4 Dinsdag 2 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 IS P. W. RUSSEL'S 5? A E Nederlandse persfotografen hebben gesproken en naar mijn smaak: volkomen juist. Nadat ik me meer dan een etmaal had lopen verbazen, dat het allemaal zo kon, kwam gistermiddag het officiële communiquéde zaak van de Duitse TV-cameraman en de Amsterdamse politie-adjudant is nog helemaal niet afgelopen en het onderzoek loopt. Zo is het en wie anders denkt, heeft het verkeerd. Het was niet alleen de Duitse cameraman Robert Kerndorff, die werd opgejaagd door Amsterdamse politie paar den. Dit is een foto van de Amsterdamse persfotograaf Jan Sterkdie erbij vertelt: De politie bleek het ook gemunt te hebben op minder in het zwart geklede persmensen en vooral de fotograaf L. ter Hegedie in een léren jas voor Sint Nicolaas uitliepwerd het mikpunt van het optreden". Overi gens meldde de persfotograaf Wim van Rossem van het fotopersbureau Anefo Deze bereden adjudant die hard optrad tegen fotografen en cameramen sengaf een cameraman van de Duitse televisie, terwijl hij aan het filmen was, zo een geweldige gooi met zijn paard, dal de man enige meters over hel asphalt ging waardoor zijn camera beschadigd werd en zijn reeds geschoten film uil de camera schoot U keilt de feiten: op zaterdag 22 novemiber houdt Sint Nicolaas zijn in tocht in Amsterdam. Zoals elk jaar met tienduizenden kinderen, honderden po litiemannen, veel fotografen en came ramensen. Op het Damrak meent de adjudant van politie Akkerman dat hij een charge te paard moet uitvoeren tegen de Duitse cameraman Kern dorff van de Westduitse televisie uit Hamburg. Kerndorff rolt over de grond, wordt licht gewond, zijn came ra krijgt een klap. ZOMAAR, DOODLEUK De Nederlandse Vereniging van Fo tojournalisten dient een klacht in bij de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. De directie van ihet A.N.P. wendt zich met een brief tot dezelfde hoofdcommissaris en spreekt haar afkeuring uit over het optreden van de adjudant. De fotograaf Ed. van der Elsken kan een fotostrip van het gebeuren overleggen waaruit blijkt, dat de Duitse cameraman onnodig onder steboven werd gereden. De hoofd commissaris H. J. van der Molen benoemt een commissie van onder zoek, die rapport over het incident moet uitbrengen. En daar verschijnt ineens afgelopen zaterdagavond op de Nederlandse te levisieschermen doodleuk diezelfde ad judant. In een vragenspel, waaraan ook Sint Nicolaas als deelnemer op treedt. En die Sint zou graag zien, dat cameraman en adjudant elkaar weer vriendelijk aankijken. Van achter liet toneel verschij nen ze: de Duitse cineast, die helemaal uit Hamburg werd gehaald en de ad judant Akkerman die in de mening verkeerde dat zijn ouders „Er is ons een spreker geboren!" hebben geroe pen toen hij het levenslicht aanschouw de. De heer Akkerman hield een rede voering en zei dat het allemaal zo jammer was. De Duitse TV-man kreeg een hand en een boterletter. En toen zou Sinterklaas want dit stukje uit zending kregen ook miljoenen Duitse kijkers onder ogen nog even Duits spreken. De Sint zei te hopen, dat Kerndorff volgend jaar weer naar Ne derland komt. „Ich bin dan wohl ein Jahr spater", brabbelde de Sint in een soort Mososaurusdialect dat deed hopen: Laat die Duitse kijkers van Het Verbond voor Veilig Verkeer een eigen commentator voorzien zijn heeft, aldus V.A.S., voldoende waarbor- de incidenten tijdens de intocht van Sint Nicolaas te Amsterdam op zater dag 22 november j.I. benevens ju ridische adviseur van de vereniging, mr. Robert P. Kokosky, verklaart na drukkelijk, dat noch de Vereniging, noch de betrokken fotojournalisten iets te maken hebben met de verzoening, die zaterdagavond j.I. voor de televisie camera heeft plaats gevonden tussen de Duitse cameraman Kerndorff en de Amsterdamse adjudant van de bereden politie Akkerman. Door de Vereniging van Fotojournalisten is tegen het tij dens de intocht tegen de fotojournalis ten in het algemeen onjuiste optreden van de politie en van de adjudant Ak kerman in het bijzonder bij de hoofd commissaris een protest ingediend. Het verbaast de Vereniging van Fotojour nalisten dan ook ten zeerste, dat de be trokken adjudant, hangende het naar aanleiding van het protest ingestelde onderzoek, voor de televisie-camera is verschenen en medegewerkt heeft aan een vertoning, die ten onrechte de in druk wekt, dat aan de gehele zaak hierdoor een einde is gekomen. Inte gendeel: de Vereniging van Fotojour nalisten beschouwt de zaak nog geens zins als geëindigd en zij wacht het resultaat van het door de politie inge stelde onderzoek af, waaraan alle be trokken fotojournalisten hun volle medewerking hebben verleend en zo nodig nog zullen verlenen". ÏK mag de Vereniging van Foto- journalisten wel feliciteren met de juiste toon, die men heeft aangeslagen. En ik ben minstens net zo benieuwd naar het resultaat van dat politie onderzoek als de fotografen. Want wat er nu is gebeurd was allerminst gelukkig en getuigend van begrip voor het werk van de Neder landse persfotograaf. AMSTERDAM (A.N.P.)Tijdens een buitengewone algemene vergadering van de Vereniging voor alcoholbestrij- ding bij het snelverkeer. V.A.S., is be sloten de vereniging, die bijna dertig jaar bestaat, op 1 januari 1959 op te heffen. En dit is de zoete-koek-verzoening, die de kijkers zaterdagavond kregen voorgezel per t.v. Ned. Herv. kerk. Aangenomen naar Tjerkwerd (Fr.): B. Koóle. vic. te Oud- Loosdrecht; naar Kollum M. J. Pool te Bergharen (Gr.). Bedankt voor Oudega (Fr.): P. L. M. Sterrenburg, te Broek op Langedijk, voor Nw. Vennep-Abbenes: W. Bloemendaal te Zevenbergen, voor Gieten (toez.): W. C. LigtheLm, te Lekkerkerk, voor Rijs- sen: H. Roelofsen, te Zeist. wern' iïeVen; alle aangestoken "exemplaren i ,.,i moeten er regelmatig uit verwijderd A-.itJ-, worden; zij zouden anders het nog gave Exlmen: de heer W.' H. Halsema. te hef eerstee onnsu^rfn^ch' Zwolle, is door de classis Zwolle na ^it V„ nf m»? Ho préparatoir examen beroepbaar ver- er niet met de nagels of net de klaard vingers in; er zullen anders allemaal Chr. Geref. kerken. Tweetal te 's-Gra-beurse Plekken ontstaan en dat kan men vendeel; G. J, Buys, te Papendrecht en i W. Ruiter, te Baarn. Beroepen te Elburg-Doornspijk: Brons, te Mijdrecht. Geref. kerken (vrijgem.l. Bedankt, voor Nieuw Leusden: H. J. Meyerink, j te Aduard. Appels die op zolder of in de kelder n [liggen dient men regelmatig te contro- JJWinge- olio. nanPpRtnkpn pxfimnlarfin beter voorkomen. Als ze rimpelig wor den is dat een bewijs dat ze veel te j droog liggen; ze worden ook rimpelig als ze op de tocht liggen. geweest, want het Duits dat uit de Nederlandse monden klonk, dat was om gillend de R\jn in te rennen. Vervolgens spoedden TV-man en adjudant 2ich heen, vooral de eerste nogal verlegen met zijn figuur. STIJL GEVRAAGD Dat ligt voor de hand. Een man op een paard rijdt je terwijl je ge woon je geroep uitoefent van de sokken en ten aanschouwe van miljoe nen moet je dan vriendelijk doen, zo in de geest van: ,,Och joh, het gaf eigenlijk niets." Maar er is meer. Wat deed ad judant Akkerman eigenlijk op dat te levisie-scherm hangende het onderzoek van de commissie door hoofdcommis saris Van der Molen ingesteld? Wisten zijn superieuren dat de adjudant in de TV-uitzending zou verschijnen? En heb ben zij dat goedgekeurd, terwijl de commissie van onderzoek nog geen uitspraak heeft gedaan? Het lijkt mij allemaal uiterst vreemd. Men kan hier niet spreken van „sulb judice" en die commissie van onder zoek is geen rechter, maar ik zou zeggen dat het fatsoen gebiedt: de be trokken partijen geven geen commen taar en worden daartoe ook niet uitgenodigd! zolang dat rapport van die commissie niet is verschenen. FOTOGRAFEN REAGEREN En nu dat officiële communiqué van de Nedeidana'se persfotografen, dat u moogt zien als een commentaar op die fris-en-vrolijke TV-uitzending. Gister middag werd het in Amsterdam gepu bliceerd-en ik geef u hier de letterlijke lekst: „Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten, ge hoord de fotojournalisten betrokken bij gen gegeven waardoor een voortzetting van de strijd tegen het alcoholgebruik in het wegverkeer gegarandeerd is. SITTARD CA.N.PJ. Een trekker met oplegger, bestuurd door de heer Nijholt uit Brunssum, is gisteren op de Rijksweg Zuid te Sittard tegen een vluchtheuvel gereden en omgeslagen. De chauffeur, die gehuwd was en twee kin deren had, overleed korte tijd later. 2 las ik, dal de Urker gemeenle- 2 raad een saneringsplan voor het 2 dorp op het vroegere eiland heeft afgewezen. Zoiets kon ik me nu 2 echt van de Urkers indenken. In 2 de bezettingstijd kwam ik vrij 2 veel op dit eiland en heb met de 2 eigen mentaliteit van de toenma- lige eilandbewoners goed kennis kunnen maken, omdat dat nu 2 eenmaal een tijd was, waarin 2 men elkaar veel dichter benader- 2 de dan anders. Ze waren een neel enkele uitgesloten, maar dan ook volop uitgestoten keihard 2 tegen de Duitsers, al deden ze dat 2 j 2 op hun manier: weinig zeggen, 2 maar veel doen. Om maar een 2 heel materieel voorbeeld te noe- men: de Duitsers waren fel op 2 2 de gerookte paling. Niemand, die 2 met de Urker boot vertrok, mocht 2 maar het kleinste bosje bij zich hebben. Bij het laden werd zorg- 2 2 vuldig gecontroleerd. Maar wie 2 bij de Urkers in de pas stond, 2 2 kon erop rekenen, dat hem voor hij in Kampen aan land stapte een flinke bos prachtige „aal" in 2 handen werd gedrukt. En wie op 2 Urk ondergrondse boodschappen 2 S had te doen, kon er veilig in- en uitgaan en wandelen door de in- derdaad wel heel nauwe straatjes 2 2 en steegjes. Het is gebeurd, dat 2 2 er iemand gezocht werd en dat de 2 2 Duitsers werkelijk het huis von- 2 2 den, waar hij was. Ze vonden 2 hem niet. Terwijl de Duitsers 2 2 koortsachtig in alle kasten en bed- 2 2 steden zochten, zat hij.,..onder de 2 2 tafel, waaromheen een kring van jg vrouwen zich met haar wijde rok- ken had opgesteld Die wirwar g van straatjes, waaroverheen op 2 2 wasdag de kleurige Urkse was 2 2 hing uit te waaien een attrac- 2 tie voor vreemdelingen opge- hangen zonder knijpers, aan de H Urkse drooglijn (een gedraaid 2 2 touw, waar de vrouwen met een 2 2 snelle slag een punt van het was- 2 2 goed doorheen staken) heeft voor g wie er thuis is haar eigen bekoor- lijkheid. Ik kan me indenken, dat 2 2 de ras-Urker er geen afstand van 2 2 kan doen, ook al klopt nu, in de- 2 2 ze na-oorlogse tijd, nu Urk ook geen eiland meer is, de nieuwe 2 tijd aan de deur. Eigenlijk is die 2 2 strijd om de sanering op Urk een 2 2 scherpe uiting van de strijd tus- 2 sen oud en nieuw, zoals die in al onze oude steden wordt gevoerd. 2 2 Het verkeer eist toegang tot die 2 2 steden in grote doorbraken en met 2 grote parkeerruimten. „Als we daaraan niet toegeven, gaat de stad dood", zeggen een heel aan- 2 2 tal. „Als we daaraan toegeven, 2 2 raken we onze stad kwijt", zeg- 2 2 gen anderen, die hun oude stad, met haar ongemakken, juist in die vorm liefhebben. Amsterdam 2 is op tal van punten geschonden. 2 2 Alkmaar zou zijn grachten moe- 2 2 ten dempen. Utrecht zijn rustie- 2 ke singels tot verkeersweg moe- ten maken. Ook in Goes, met zijn 2 2 Kaai, is er aandrang tot dempen. 2 2 Wij spreken er ons niet over uit. 2 g Zijn onze oude steden in te- 2 genstelling met de Belgische bijv. al niet ongerept genoeg meer, 2 om ze ongeschonden te behouden 2 2 temidden van het snelverkeer, als oases van rust? Ik wil slechts wij- 2 zen op twee plaatsen, waarvan de =j binnenstad gesaneerd is, in de 2 2 één radicaal, in de andere ge- 2 2 deeltelijk: Rotterdam en Middel- 2 S burg. Laat men die twee eens j§ vergelijken en ook naar de oude vorm ervan kijken e.n (jan jvger .2 2 praten, wal winst is en wat ver- 2 2 lies. Rotterdam heeft zijn intimi- g teit geheel verloren. In Middel- burg maar daar was de sane- ring gedeeltelijk bleef daar veel 2 2 van behouden. Dat doet ons Mid- 2 delburg boven Rotterdam prefere- 2 2 ren. Men moet echter, als men dit bekijkt, ook bedenken: de sa- 2 nering was er mogelijk. Maar2 2 tot welke prijs? 2 HET moest mogelijk zijn de ge schiedenis van de Maccabeeërs met hun geloof en hun wonde ren in een heldere, zakelijke en een voudige vorm weer te geven, vol gens de opvattingen der jongere prozaïsten. In d eoude kronieken doorleefde hij de martelingen uit vroegere tijden, die de mensen verdroegen om Jahves geboden niet te schenden- Op het Forum, onder de colonnaden van de Livia en het Marsveld, in de openbare badinrichtingen en de schouwburg, doorleefde hij de hardheid en de „techniek" van dit Rome, dat zijn inwoners wist te betoveren, zo dat allen er weliswaar op schol den, doch er tegelijkertijd van hielden. In haar volle omvang be sefte hij de verleiding van deze stad, toen zich de gelegenheid bood er voor goed te blijven. Dat was het geval, toen Cajus Bar- zaarone zijn dochter wilde uithu welijken. Daar haar moeder het wenste, had hij de jonge doctor Licin van de Veliasynagoge als schoonzoon op het oog, maar hij zelf kon zich met deze eventuele verbintenis niet verenigen en nog steeds als op de eerste dag hingen Irenes ogen met dezelfde dwepende verering aan Jozefs ma- iger en fanatiek gezicht. Men aar zelde nog met dit huwelijk en het zou Jozef maar een woord gekost ■hebben om zich voor altijd als schoonzoon van de rijke Barzaaro- ine in Rome te kunnen vestigen. Zoiets was verleidelijk en waar borgde, een rustig en ruim be staan, algemeen aanzien en ge luk. Maar het betekende óók: stil stand en een zich tevreden stellen. Was dit doel niet wat al te be perkt? Met dubbele ijver wierp hij zich op zijn boeken. Maakte met onein dige nauwgezetheid voorbereiden de studies voor zijn „Geschiede nis der Makkabeeën". Ontzag zich niet als een schooljongen Latijn se en Griekse grammatica te stu deren. Oefende zijn technische be kwaamheid aan moeilijke details Zó op deze moeizame manier werkte hij het hele voorjaar, tot hij zich eindelijk ver genoeg voel de om met het werk zelf te begin nen. Toen gebeurde er iets, dat hem trof als zelden iets in zijn lever, In dit voorjaar namelijk stierf keizerin Poppea. Heel plotseling en nog heel jong. Ze had altijd ge hoopt, jong en nog onverwelkt te sterven e.n heel dikwijls over dood gaan gesproken. Nu was haar wens vervuld. Nog na haar dood bewees ze haar sympathieën voor het oosten want in haar testament had ze beschikt, dat haar lichaam niet verbrand, maar volgens oos ters gebruik gebalsemd moest wor den. De keizer maakte uit zijn rouw en zijn liefde een geweldig feest. Een reusachtige rouwstoet trok door de stad met muziekkorpsen, klaagvrouwen en spreekkoren. Eindeloos was de processie van voorvaderen, die nu de keizerin als laatste in hun rijen opnamen. Men had de maskers van alle gestor ven voorvaderen voor dit doel uit hun heilige schrijnen te voorschijn gehaald. Toneelspelers droegen ze, en waren getooid met de prachti ge ambtsgewaden van al deze do de consuls, presidenten en minis ters. Voor deze doden uit liepen gerechtsdienaren met bijlen en roe den. Daarna kwam de hele stoet nog eens. Nu grotesk, en weer voorgesteld door dansers en toneel spelers, die de voorafgaanden paro dieerden. Ook de keizerin bevond zioh onder hen en Demetrius Li- ban had het zich niet laten ont nemen zijn beschermvrouwe deze laatste afschuwelijke liefdedienst te bewijzen. De Joden bulkten van het lachen en van treurnis toen deze springende, dansende en pijn lijk belachelijke uitbeelding van hun machtige beschermster voor bijkwam. Daarna volgde het per soneel van de gestorvene, de ge weldige stoet ambtenaren, lijfeige nen en vrijgelatenen, dan de offi cieren van haar lijfwacht en einde lijk de dode zelf, door vier senato ren gedragen en zittend in een leunstoel, zoals ze bij haar leven met voorliefde had gezeten, en ge kleed in een dier eenvoudige maar geraffineerde doorzichtige gewa den, die ze zo graag had gedra gen, kunstig door Joodse artsen gebalsemd en in een wolk van welriekende geuren. Achter haar de keizer, het gezicht bedekt en in een eenvoudig zwart gewaad zon der enig kenteken van zijn macht. Achter hem de Senaat en het volk van Rome. Voor het redenaarspo- dium op het Forum hield de stoet stil. De voorvaderen stegen van hun wagens ep zetten zich op de ivoren zetels en de keizer hield de lijkrede. Wordt vervolgd ROTTERDAM (A.N.P.). De acht tienjarige Nederlandse zeeman Albert van der Meer uit Zwaagwesteinde in Friesland is donderdag, 20 november, in de Marokkaanse haven Kenitra ver dronken. Bij het verven van de romp van het vrachtschip Audacia, eigendom van de Rotterdamse firma Ripmeester en Co. N.V was hij in het water gevallen. De zelfde dag vertrok het schip, zonder dat het stoffelijke overschot was gevonden. Zaterdag is het ontzielde lichaam van de matroos opgehaald. Eigen nieuwsdienst EPE. Een personenauto, bestuurd door de 63-jarige mevrouw H. Lampe-de Groot uit Amsterdam, is gistermorgen op de weg Zwolle-Apeldoorn ter hoogte van Epe geslipt en tegen een boom ge- botst. De echtgenoot van de bestuurster, de 69-jarige H. Lampe, werd op slag gedood. De vrouw moest in een zieken huis worden opgenomen. tJoriio/uuui. i. soort; 7. beeldraadsek 9. soon oond; II. mens; 12. haarkrul; 14. binnen; 15. aan gerechte tafel: 16. Griekse letter: 17. haar- i dracht: 19. vluchtige stof: 20. verdragen: 24. stenen, jammeren; 26. Bijbelse figuur; 27. kerf. Verticaal: 1. bergplaats: 2. achten, 3. door middel van; 4. vogeleigenschap: 5. rivier in Nederland; 6. voorzetsel; 3. be- i geleider van de bruid; 9. uitgedroogd, brmn- kleurig; 10. litterair genre: II. verkeerd; 13. blijk van genegenheid: 18. merk in edele metalen; 19. aanw. vnw.: 21. spoedig: i 22. staat op het dak; 23. herkauwer: 25 i voorzetsel. l 2 5 f z; Wfi <9 /O II /2 /3 sa /S =d té '7 ut Hl K '9 2.0 2J 23 u 7.S- Zó m *-7 Oplossing rail de vorige puzzel Horizontaal: I. akte: 4. wier; 7. ereis; 9. verademen; 10. e?o; il. keu: 15. balse miek; 18. allee: 19. liga; 20. ster. Verticaal: 1. Alva; 2. terugslag; 3. era; 4. wie; 5. Ismaëliet; 6. rund: 8. Ede; 12. <Abel; 13. bel; 14. oker; 16. sla; 17. mes. Eigen nieuwsdienst en waterstaat toegezegd, nu een Schelde- EINDHOVEN. - In overleg met de I verbinding volgens het.tracé Steen, colleges van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Zeeland wordt een j diepgaande studie gemaakt van de mogelijkheden die zich voor West-Bra bant voordoen in verband met de ont-1 wikkeling van het Schelde-bekken. Voor Westbrabant, behorende tot het „nieuwe westen" tussen de veerhavens Rotterdam en Antwerpen, lijken be-1 langrijke mogelijkheden tot ontwikke- 1 ling aanwezig te zijn, aldus Gedeputeer- j de Staten van Noordbrabant in een l provinciaal jaarverslag. Het college merkt voorts op, dat i Noordbrabant geen noemenswaardig voordeel kan verwachten voor zijn in dustriële ontwikkeling van een Maas- Rijn verbinding zuidelijker dan Venlo, Het is immers een belangrijke factor voor de industriële ontwikkeling van het probleemgebied Oostbrabant, datt het Wilheiminakanaal zal worden door-) getrokken naar de Maas om vandaar een rechtstreekse waterwegverbinding met de Rijn tot stand te brengen. i Voorts verklaart het college dat zich de laatste jaren een zekere normalisering van het scheepstype aftekent, die het gewenst maakt het gehele Noordbrabant se kanalcnnet geschikt te maken voor een zelfde maximaal scheepstype. De kanalen dienen geschikt te zijn voor volbeladen schepen van 600 ton. De kunstwerken dienen zodanig te zijn dat een schip van 1350 ton er ongehinderd gebruik van kan maken. Op het ogenblik zijn alle vaarwegen ondiep en van verschillende capaciteit. Bij de minister is al een plan ingediend tot verbetering van het Westbrabantse vaarwegennet. Alle medewerking tot het verlenen van een goed net van vaarwegen in West brabant is door de minister van verkeer ocrghe-Van Cauwelaert niet doorgaat. WOLVERHAMPTON (Reuter) Een autohandelaar heejt uijauto's verkocht voor 19 shilling en elf pence (nog geen tien gulden) om van zijl' voorraad vooroorlogse auto's af te komen. De mensen hadden er de hete koude nacht lang voor in de rij ge staan. Een van de eersten die aan de beur: loarert had de moed om te vragen of hij in termijnen mocht betalen. Het mocht niet. De vrolijke avonturen van en 716)Hé, stop! Hóó! Je moet die Waarom hebben wij toch altijd zulke heeft het moeilijk! Gelukkig heeft-ie wagen niet zomaar loslaten, nu die nare belevenissen. Ik durf me ge- geen glasscherven op z'n kop gekre- van de helling afgaat, straks rijdt-ie woonweg niet om te draaien, ik geloof gen. Ik begrijp werkelijk niet hoe hij nog „boem" tegen ons huis op. nooit dat ons huis die klap heeft kun- het klaar heeft gespeeld om tussen die Hoei, boeh, wat een avontuur, nen doorstaan. stammen terecht te komen. Oh, ontzettend, die arme Zeebeer ^iiiillllllll!iili!llllli;!ll||||illlllMillll||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||iiilliiiiiiiiiil|iiiiiiiiiiiii|niiilllllllllllillillillllllllllllllllll1IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllli||||||||||iiii||||iiiy Minister LJoyd wil niets zeggen over orders LONDEN (Reuter) De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren niet willen mee- delen welke stappen Indonesië dit jaar heeft gedaan voor de plaatsing van scheepsbouworders in Engeland. Hel labourlid Callaghan had hem naarnaar gevraagd. Hij had eergisteren onthuld dat door toedoen van het ministerie van buitenlandse zaken orders tot een bedrag van meer dan 600 miljoen gul den waren geweigerd. 40. Kappie en de maat stonden zich bezorgd af te vragen, waar Okki toch bleef. „Al-als-ie maar niet door een plant is gebeten stamelde de maat. „Het was w-wel een treiterkop af en toe, m-maar dat wens ik 'm toch niet toe..." „Hm Als me die sakkerse jongen zelf maar niets heeft uitgehaald, wat die lamgeslagen driekwart van een profes sor heeft gemerktpiekerde Kap pie. „Zo'n groene haring weet ja nog niet goed wat hij kan doen en laten. Dat kan me ja nog een bult zorgen ge ven!" Tot hun grote opluchting kwam ech ter op dat ogenblik de scheepsjongen aanlopen, terwijl hij opgewonden met zijn armen zwaaide. „Ome Tjeerd! Kappie!" riep hij. „Kom mee naar de broeikas, dan zal ik je eens wat sappigs laten zien „Wat heb jij uitgespookt, jeugdige brasem?" vroeg Kappie streng. „Niks, Kappie!" was het antwoord. „Ik heb alleen onze kweekseltjei een eindje op streek geholpen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG. ij een routBine-onder- zoek door de accountantsdienst van het departement van o., k. en w. zijn on juistheden aan het licht gekomen bij het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie. In verband hiermee is de administratief ambtenaar J. van K. voorlopig geschorst. Het voortgezet on derzoek moet uitwijzen of er sprake is van misverstanden of vergissingen dan wel of er opzet in het spel is. Het is niet uitgesloten, dat er onjuiste boekin gen zijn gedaan in de vakantie van de ambtenaar Van K. De tijdelijke schor sing is voorlopig dan ook niet meer dan een orde maatregel. ROTTERDAM. Nederland heeft de nieuwe regering van de Soedanese repu bliek erkend. De minister van buiten landse zaken van de Soedan is zondag te Kartoem op de hoogte gesteld vag de Nederlandse beslissing.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2