WAAR IS DIE MAN Cross-seizoen kan waarde hebben voor atleten Weinig mogelijkheden voor de Ronde van Nederland Koeper man, de wiskundige. Deslauriers de psycholoog Kunnen wij nog vergaderen? IN Kaapstad gelooft men, dat hij indertijd zelf zijn auto met bloed heeft besmeurd om de indruk te wekken, dat hij vermoord was. Achtergronden van strijd om wereldtitel Maandag I december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 GEHEUGEN VERLOREN Maar dan als 15.000 vermisten De tragedie van twee mensen, die elkaar niet meer begrepen n meisje Spoorloos Schoonheidskoningin Men denke aan nieuwe vergadermethoden Vruchteloos Te laat naar huis training Middenweg Overvolle kalender van U.C.I. Enige kans tussen 28 april en 5 mei Zweden zegt Haagse conventie op Van een bijzondere medewerker MIJN A twee jaar lang zoekt de politie over de gehele wereld naar een mandie in januari 1957 is verdivenen, in mei van dit jaar werd teruggevonden, maar kort daar op weer vertrok zonder een spoor achter te laten. IN mei van dit jaar vond de politie van Marseille in een stadspark een onbekende man bewusteloos in het gras liggen. Daar hij geen stuiver meer op zak had en ook zijn identi teitspapieren verdwenen waren, dacht men onmiddellijk aan een roof. zo als er in Marseille herhaaldelijk voorkomen. De man zelf kon echter niet ver tellen. hoe hij zo berooid in het stadspark terecht gekomen was. Toen hij uit zijn bewusteloosheid bijkwam, bleek hij zijn geheugen kwijt te zijn. Hij wist niet wie hij was en waar hij vandaan kwam. Op de vragen die hem gesteld wer den. gaf hij verwarde antwoorden in gebrekkig Frans, in Engels met een Vreemd accent of in een taaltje, dat de politie in Marseille niet kende. Ie andere meisjes, die hij kende. Anna deed mee en werd tot schoonheidskoningin uitgeroepen. Zij werd gefêteerd, kreeg mooie jurken, werd uitgenodigd op avond- en nacht feesten en ging niet met haar ver loofde terug naar hun dorp. Zij kwam pas drie weken later, maar kondigde meteen aan, dat zij weer terug zou gaan naar Kaapstad om er voorgoed te blijven. ..Ons dorp is precies een kerkhof", zei ze toen Ford probeerde haar van haar plan nen af te brengen. Twee dagen later vertrok zij, na dat zij eerst haar ring aan Ford te- De man in Marseille Was hij de verdwenen man uit Kaapstad Voordat het echter zover was, ver dween de verpleegde uit het zieken huis. Hoewel hij vertrok met niets anders aan dan zijn pyjama, en men hem dus wel spoedig op het spoor hoopte te komen, is hij sedert 24 augustus weer spoorloos. Zijn signa lement werd opnieuw over de gehele wereld rondgeseind. Zonder resultaat- Ford als hij dat tenminste is - is nog steeds niet teruggevonden. Zijn vroegere meisje is gedesillu sioneerd uit Kaapstad terug naar haar dorp gekomen. ,,Ik bid" zo zei Anna een dezer dagen ,.dat Arthur me zal vergeven en dat hij spoedig naar huis zal ko men." DE Franse politie riep de hulp in van Interpol, die het signalement van de mysterieuze man over de gehele wereld verspreidde. Van alle kanten kwamen meldingen binnen over vermiste mannen, die naar ui terlijk overeenkwamen met de vreem deling in Marseille. Veel schoot men met die gegevens niet op, want bin nen enkele maanden had Interpol «en lijst van ruim 15.000 vermiste mannen. Zij leken allemaal wel wat op de man met de geheugenstoornis, maar bij allen ontbrak het litteken in de nek, dat de gevonden vreem deling wel had. De Engelse consul, aan wie ge vraagd werd in welk land het En gels met zulk een vreemd accent werd gesproken, kon daar geen ant woord op geven. Wel meende hij in het onbekende taaltje iets van Ne derlands of Vlaams te herkennen. De Nederlandse consul bracht daarop, de oplossing van die vreemde taal: het moest Zuidafrikaans zijn. rugstuurde. Die was radeloos en hield het niet meer uit in zijn dorp. Hij liet zijn zaak in de steek en vertrok naar Kaapstad om zijn meisje te zoe ken. Na enkele dagen vond hij haar in een nachtbar, omringd door een ge zelschap luidruchtig feestende jonge lui. Ford ging naar haar toe en vroeg: „Kan ik je even alleen spre ken?" ,,Ik geloof niet, dat ik je hier uit genodigd heb", zei het meisje hoog hartig. Maar Ford hield aan: „Ik moet je spreken. Ik houd van je en ik wil, dat je met mij meegaat naar huis." Anna lachte hatelijk. „Naar huis gaan met jou. Hier is mijn huis. Maak dat je weg komt. Ik heb je hier niet nodig." ONMIDDELLIJK stelde men zich in verbinding mei de politie van Pretoria en ondertussen bleef men in Marseille doorgaan met de man zonder geheugen te ondervragen Er kwamen echter geen andere antwoorden dan wat losse woorden. Hoe heet je? De man zuchtte diep en zei: ,,Ik weet het niet". Waar kom je vandaan? Uit Transvaal? Nee., nee boerderij.. Kaap stad. Hoe kwam je in Marseille? Zee., boot.. Kaapstad., honger dorst. Hoe kwam je op zee? Schip.. Kaapstad mijn meisje. De stem van de man werd bijna onverstaanbaar. Zijn ondervrager ging voort: ..Ja, je meisje. Liet ze je in de steek?" Toen sprong de onbekende uit bed, wierp zich op de grond en kreeg een aanval van woede. De ondervraging werd stopgezet, maar de schaarse antwoorden waren voor de politie in Kaapstad genoeg. Bij het onderzoek kwam men te recht in een klein dorp nabij Kaap stad. Daar was een jaar geleden op geheimzinnige wijze de 28-jarige Ar thur Edsel Ford verdwenen. De jon geman was verloofd met de 22-jarige Anna du Toit, een buurmeisje, dat hij al sinds zijn jeugd kende. Ford had een goede toekomst in de zaak van zijn vader en niets stond een huwelijk tussen hem en zijn buurmeisje in de weg. Plannen wer den gemaakt en in november 1956 ging Ford met. zijn verloofde en haar moeder een week naar Kaap stad om er allerlei inkopen te doen. OVERDAG werd er gewinkeld en 's avonds ging het jonge paar tje geregeld uit. Op zekere avond zagen zij in de stad een affi che, waarop werd aangekondigd, dat binnen enkele dagen een schoonheids koningin voor Zuid-Afrika gekozen zou worden. In een overmoedige bui en om zijn meisje te vleien zei Ford, dat Anna best aan de wedstrijd zou kunnen meedoen en zeker gekozen zou wor den. Zij was immers mooier dan al- HELEMAAL overstuur ging Ford in januari 1957 naar huis. Nie mand kon hem troosten. Op ze kere dag was hij verdwenen. Niemand weet waarheen. Men vernam alleen, dat hij geld van de bank had opgenomen en met zijn auto was weggereden. Enkele dagen later vond men die auto op het strand, drie kilometer van Kaapstad. De portieren stonden wijd open-en spatten bloed,zaj&Q op de kussens. De politie stond voor een raadsel, totdat iemand kwam mededelen, dat een man, die volgens de beschrijving van Ford op hem moest lijken, met een tanker uit Kaapstad was ver trokken. De politie zocht uit, welke tanker dat geweest moest zijn en men kreeg contact met de kapitein van het schip. De gezochte bleek inderdaad aan boord te zijn. maar hij beweerde Smith te heten en uit Nederland te komen. De kapitein van de tanker kreeg opdracht die Smith in de eer ste de beste haven aan land te zet ten. Dat zou Casablanca zijn. Maar voordat men daar aan kwam, was Smith spoorloos verdwe nen. Deze maand is voor vele Zeeuwse verenigingen en organisaties Het vergaderseizoen weer begonnen. En wellicht wordt nu al de klacht gehoord: ze komen zo weinig. Helaas kunnen we ook in dit gewest niet zeggen: het vergaderbezoek is prima. Het tegenovergestelde zal eerder het geval zijn. Velen beseffen te weinig, waarom het in deze vergaderingen gaat en wat het uiteindelijk doel is. Is het een hobby van bestuursleden? Of een kwestie van tijdverdrijf? Of moeten we het dieper zien? Wij dachten het laatste, nl. dat het er om gaal, de mens echt mens te doen zijn. Ieder mens staat in het volle leven. Hij kan daar niet aan ontkomen. Wanneer alles over hem heen gaat en zich buiten hem om voltrekt, dan klopt er iets niet. HIJ moest overboord gesprongen zijn. Weer hoorde men niets van Ford, alias-Smith. Toen kwam de vondst in Marseille en men nam aan, dat men nu zowel Smith als Ford ge vonden had. Maar al scheen men ze kerheid te hebben over de identiteit van de man, het mysterie bleef be staan, want de maandenlange verho ren brachten geen oplossing. De man werd in een ziekenhuis verpleegd, waar hij steeds weer op nieuw werd ondervraagd en door zijn verpleegsters werd afgeluisterd in de hoop uit de verwarde kreten een of andere aanwijzing te zullen krijgen. Soms meende men de naam An na" van hem te horen, dan weer ..Ik wil niet meer terug." Dat was alles, en men besloot iemand uit Zuid-Afrika te laten overkomen ten einde de zieke te laten identifice ren. Dan zou blijken, of hij werke lijk de vermiste Ford was. Het is dus nodig, de mens er bij te betrekken, zodat hij niet ondergaat in de huidige ©n nog komende problema tiek. Dat is: een stuk verantwoorde lijkheid geven en verantwoordelijkheid dragen. Afbrekende kritiek op al het ge beuren is gemakkelijk en goedkoop. Op bouwende kritiek is moeilijk en eist ■kennis van zaken. In alles zullen we onze verantwoordelijkheid moeten tonen en dragen. Allemaal, niemand uitgezon derd. Niemand zal willen ontkennen, dat de ontwikkeling van de maatschappij in een razend snel tempo gaat. Dat het voor een eenvoudig mens ontzaglijk moeilijk is er iets van te begrijpen. Dan kunnen er twee dingen gebeuren, óf men laat alles maar berustend over zich heen gaan. óf men komt in op stand. Begrijpelijk, omdat alle wijzigin gen in onze samenleving betrekking hebben op de mens, die toch een le vend deel van deze samenleving is. Daarom is het houden van vergade ringen van wezenlijk belang. Omdat men daar elkaar kan leren, .van elkaar kan leren en samen oplossingen kan zoe ken. De vraag kan echter gesteld worden, of de manier, waarop we over liet al gemeen vergaderen, wel de juiste is. Öf ook daar het gevaar niet aanwezig is, dat de enkele mens er niet meer aan te pas komt. Vooral tengevolge van de ingewikkeldheid der materie: Worden de aanwezigen er wel voldoende bij betrok ken? Of ondergaan ze het ook daar min of meer passief. Wij dachten, dat dit niet denkbeeldig is en als het zo is, mankeert er iets aan en is het begrijpelijk, dat velen er niet toe te béwegen zijn, vergade ringen te bezoeken. Ook in vergaderingen zijn de aanwe zigen geen nummers, doch mensen. Ook daar zal hij of zij als volwaardig mens gezien en behandeld moeten worden. Iedereen zal er echt bij betrokken moe ten zijn. Wellicht zal er aan de vergaderme thodieken Wat moeten veranderen. De oude, beproefde methode van ,,een lang -ref era-at in de mijnheer-de-voorzitter-' stijl", is niet altijd het beste. Het kan ook anders. We denken hierbij aan schoolbord, flanelbord, filmstrook, dis cussiegroepen, gespreksvormen e.d. Wij willen wiet op al deze methoden, ingaan, doch alleen zeggen, dat van het geen een mens hoort 10 pet. hem of haar bijblijft, van het geen hij ziet 50 pet. en van hetgeen hij zelf gedaan heeft 90 pet. Opmerkelijke verschillen. Het is duidelijk, dat de grootte van het gezelschap een woordje meespreekt bij het kiezen van de vorm. Ook de te behandelen stof is van invloed. Men zal naar bewind van zaken moeten hande len. Laten de besturen echter niet schro men, tot andere methoden; over te- gaan, daarbij bedenkende, dat we niet ver gaderen moeten, om te vergaderen, doch om de mens zijn kans te geven, ook daarin mens te zijn. „Ons Platteland", orgaan van de Chr. jonge boeren- en tuindersbond, schreef: „Het vergaderseizoen is begonnen, en het zijn heus niet alleen de vaders die veel van huis zijn. De opgroeiende jon gens en meisjes nemen deel aan allerlei jeugdwerk. Ze zijn heel wat avonden van huis. Sommigen misschien wel te vaak. Dat is een moeilijke zaak. Het is gewenst, dat ieder naar vermogen mee doet. Het leven en dus ook de verenigin gen zijn vandaag rijk geschakeerd. Al met al is dit de reden dat de gezin nen met grote kinderen bijna geen en kele avond compleet bij elkaar thuis zijn. Het is ons doel om nog op iets an ders te wijzen, namelijk op het late slui tingsuur van veel vergaderingen. Men komt daardoor veel te laat thuis. De noodzakelijke rust komt in het gedrang en bovendien kan het late onderweg zijn, aanleiding geven tot minder ge wenste situaties. Het is een zaak van or de en Christelijke levensstijl, dat onze vergaderingen tijdig worden beëindigd. Wij zijn er van overtuigd dat een vlotte en op tijd begonnen en beëindigde ver gadering 't bezoek en meeleven zal gaan stimuleren. Het is goed aan deze zaak aandacht te schenken". door Barend Buisman IN de wintermaanden oefenen talrijke Westeuropese plaat sen een geweldige aantrek kingskracht uit op die atleten, die zich in het winterseizoen gedu rende een korte of lange periode wensen uit te leven in de crosses. Het is allesbehalve gemakkelijk werk en met moet wel van heel goe de huize komen, wil men een lang durig cross-seizoen zonder schade op lichamelijk en/of geestelijk gebied kunnen afsluiten. De vraag nu, die in talrijke atle- tiekkringen wordt gesteld, is, of de baan-atleet er wel goed aan doet ge durende de wintermaanden te starten in dit soort wedstrijden. Immers, zo redeneren velen, hij heeft na het baan- seizoen rust nodig; hij mag geen men tale beslommeringen aan zijn hoofd hebben, van zijn lichaam mogen geen al te grote inspanningen worden ge vergd, anders kan hij het zomerseizoen onmogelijk fris aansnijden. De voorstanders van de cross be weren het tegendeel. Zij komen met voorbeelden van goede baan-atleten aandraven, die 's winters zoveel mo gelijk crosses proberen te lopen om, zoals ze dat noemen, lichamelijke hardheid op te doen en een groter uithoudingsvermogen te kweken. Ik geloof, dat men de middenweg kan en zelfs moet bewandelen. De cross moet voor de lange-afstandlo- per een middel zijn om zich te har den tegen de vermoeienissen, die hem zomers wachten. Ge zoudt het als een soort van training kunnen zien, zoals het voor bijvoorbeeld de meeste Brit se atleten is. Zij zien in de cross niet meer dan een voorbereiding voor het komende baanseizoen. Crosses, maar dan bij mate, al was het alleen maar en dat is de an dere zijde van de medalje om de kans om beenblessures op te lopen en het zich leeglopen nog vóórdat de zo mermaanden in werkelijkheid zijn aangebroken, zo klein mogelijk te maken. Een van de sterkste magneten om de beste atleten zo vaak mogelijk naar een parcours te lokken, waarop meestal tot grote vreugde van de or- De Belgische atleet Vandewattijne (links), winnaar van het Criterium der Azen 1958, en de Brit Hardy in duel gewikkeld tijdens de Cross van Mézi- don 1956. Hardy won die cross ten slotte na een strijd, waarin alleen de allersterksten konden meekomen. ganisatoren modder, water, zand ver mengd met gruis of geniepige steen tjes. en soms sneeuw in grote hoe veelheden aanwezig zijn, wordt he laas gevormd door de prijzen, die be schikbaar worden gesteld. Geld is in de atletieksport taboe, doch hoe vaak komt het bij dergelij ke evenementen niet voor, dat de gro ten onder de crossers niet te versma den bedragen in handen krijgen ge stopt, indien ze („asjeblieft") daar en daar aan de start willen verschijne De prijzen in natura bovendien, ver tegenwoordigen in de regel kostbare waarden en voor menig atleet is het niet zo heel moeilijk zijn trofee in hard geld om te zetten. In de Nederlandse atletiekwereld komen dergelijke excessen, (anders zou ik deze verschijnselen niet willen noemen) niet voor. Wèl echter lopen onze lange afstandatleten door veel vuldige deelneming aan de nationale en internationale crosses de grote kans zich stuk te maken nog vóórdat het baanseizoen is begonnen, of zij ondervinden de terugslag daarvan tij dens de wedstrijden op de sintels. Het is daarom van de Nationaal Technische Commissie van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie een verstandig besluit geweest de Neder landse cracks Cuje en Delnoye met het oog op bun voorbereiding op de Olympische Spelen 1960 te Rome te verbieden uit te komen in het zware Criterium der Azen te Evere bij Brussel, dat zondag werd gehouden. Wellicht was het betër geweest in dit verband ook Künen hoewel door zijn hoge leeftijd geen grote kansheb ber meer voor de baanploeg voor Ro me, maar dan misschien toch wel voor de marathon, zoals ik hoorde fluisteren een startverbod op te leggen. Er zullen deze winter en volgend jaar nog talrijke crosses worden ge houden. Laten wij hopen, dat dit niet zal gebeuren ten koste van ons kléin reservoir lange afstandlopers. Zeevarenden onderscheiden UTRECHT. Gezagvoerders, stuur lieden en radiotelegrafisten ter koop vaardij, die bijzondere en langdurige diensten 'hebben verleend op het gebied van de maritieme meteorologie. zijn daarvoor zaterdag in Utrecht onderschei den. De directeur van het KNMI te De Bilt, ir. C. J. Warners, reikte twee gou den en twintig zilveren medailles en 27 barometers uit. Nederland wordt steeds meer inge schakeld in het internationale streven om tot systematisering van de maritie me meteorologie te komen, aldus ir. Warners. Voor een belangrijk deel meen de hij dit toe te kunnen schrijven aan het werk van de Nederlandse schepen. 5 t ff 5 s» ft Arn Door Ru de Grood ZÜRICH De Ronde van Ne derland figureert nog op de inter nationale sportkalender, zoals deze gisteren door het z.g. kalender congres van de internationale wielrenunie (U.C.I.) is vastge steld, maar zonder datum. Wel staat vast, dat zij zeker niet ge houden zal worden op de data, waarop zij werd aangekondigd: van 16 tot en met 21 juni. Het merkwaardige in deze datum bepaling van de Ronde van Neder- Arthur Edsel FORDuit Kaapstad verdwenen door Piet Roozenburg ALLOZE KEREN heb ik de T vraag op me afgevuurd ge kregen, welke factoren vol gens mij de belangrijkste zijn voor succes in het wedstrijdspel. Wan neer een uitgesproken aanhanger van het aanvalsspel me dit vraagt, antwoord ik gewoonlijk, dat 50 van het spel door tempospel wordt geregeerd. Een tempospeler, als hij niet van de klasse van Ghestem is, krijgt van mij echter te horen, dat 70 van het damspel bestaat uit aanvalsspel. Dikwijls wordt de vraag ook anders gesteld. Bijvoorbeeld: wat is de invloed van psychologische factoren? Wanneer ik weet, dat de vragensteller zelf wei nig waarde toekent aan psychologische factoren, dan laat ik hem graag schrik ken door met absolute zekerheid te verkondigen, dat 80 van de partijen door psychologische omstandigheden worden beslist. QEZE VRAGEN hebben een her nieuwde actualiteit gekregen in de match KoepermanDeslauriers. Koe- perman heeft een duidelijk natuur wetenschappelijke opvatting van het spel. Hij ziet het damspel in hetzelfde vlak als wiskunde, chemie en andere wetenschappen. Hij ziet het damspel dus als een soort exacte ivetenschap. Van Deslauriers wordt beweerd, dal hij volkomen onwetenschappelijk speelt. Deze bewering is pertinent onjuist en spruit voort uit de omstandigheid, dat de kleine Canadees bewust, maar zeer dikwijls onbewust heeft gezondigd tegen een aantal vaststaande dogma's. Bewijst dit nu, dat Deslauriers onwetenschappe lijk is? Allerminst! De tegenstelling Koeperman-Deslau- riers is niet de tegenstelling weten- schappelijk-onwetenschappelijk, maar de controverse tussen natuurwetenschappe lijk of geesteswetenschappelijk. Deslau riers ziet het damspel in de eerste plaats als een psychologisch spel. waarmee hij zich dus schaart in een kamp, waarin we o.a. ook de filosofie, de sociologie, de psychologie en de andere niet-exacte wetenschappen aantreffen. NEMEN WE de overwinning van Koe perman als graadmeter voor wie gelijk heeft, dan valt daarmee het voor deel ten gunste van een exact-weten- schappelijke spelbeoefening uit. Beschou wen we de partijen echter van meer na bij, dan lijdt het geen enkele twijfel, of de opvatting van Deslauriers heeft gezegevierd. De bewijzen hiervoor zijn vele. In de eerste plaats is er het niet te ontkennen feit, dat Koeperman alleen in de eerste partij de kans heeft gekregen zijn speltcehnische talenten ten volle te laten schitteren. In alle volgende partij-, en werd hij zo zwaar „gehinderd" door' Deslauriers, dat hij nergens meer het-; zelfde technische peil als in de eerste' partij kon bereiken. Het keerde pas weer even terug, toen Deslauriers aan een morele inzinking ten prooi was en geen kracht bezat zijn tegenstander te „hinderen". Deze inzin king pleit niet tegen de opvattingen van Deslauriers. maar de juistheid ervan kwam merkwaardigerwijze precies op zijn eigen hoofd terecht. Een ander bewijs vinden we in de bij Koeperman zeer zwak en bij Deslauriers juist zeer sterk ontwikkelde gave voor het onberekenbare, bet onverwachte, de verrassende combinatie of finesse, welke zo maar plotseling in elke stelling kan vallen. Hiertegen is geen kruid gewas- De 79-jarige heer G. van Eede uit sen; het is de voortdurende angst enj Voorthuizen is zaterdagmiddag, toen hij schrik voor de exact-wetenschappelijkei onverwachts de straat wilde oversteken, beoefenaar en er zal nooit een mens of door een personenauto gegrepen en ge- machine komen, die in staat is dit on-1 dood. berekenbare element te veranderen in een berekenbare grootheid. DIT VERKLAART m.i. het milde oor deel over Deslauriers; meer nog, aan velen heeft Deslauriers een hernieuwd geloof geschonken. Ik ken zeer sterke spelers, die zich onherroepelijk van het damspel zouden hebben afgewend, wan neer Koeperman metterdaad zou hebben bewezen, dat een wereldtitel slechts de optelsom is van een maximum aan speeltechniek en fysiek. Voor hen bete kent het beloop van deze wedstrijd een verademing. Graag en met volle over tuiging schaar ik me in dit opzicht aan hun zijde en aan de kant van Deslau riers. De bijzondere verdienste van Deslau riers is, dat hij met een zeer sterke on dermaat aan speltechniek (tientallen spe lers bij ons zouden hem dit hebben ver beterd!) niettemin in staat is gebleken, een tegenstander te zijn, waaraan Koe perman beide handen vol had. STOCKHOLM (TT) Zweden heeft zaterdag de conventie van Den Haag opgezegd, die dateert van 1902 en be trekking heeft op huwelijkswetgeving en voogdij .over minderjarigen, zo heeft het Zweedse ministerie van 'buitenlandse za ken meegedeeld. Het Zweedse besluit zal op 1 juni 1959 van kracht worden. Het ministerie ver klaarde dat de Zweedse regering erop aan zal dringen, dat het principe van de woonplaats in dit verband als door slaggevend wordt erkend. Het ministerie legde er de nadruk op dat deze stap in geen enkel verband staat met de zaak-Elizabeth Boll. land was echter, dat de datum op het Italië, Frankrijk, Belgic en Spanje in de laatste ogenblik op de voorlopige ka- eigenheid te stellen om op grond van T I rifzvn nndin cron tnr non nnlncetn cr to lender was ingeschreven middels een briefje, dat het briefhoofd droeg van de K.N.W.U., doch dat de beide Ne derlandse afgevaardigden van de Ne derlandse Wielrenunie, de voorzitter, dr. P. van Dijk, en het lid van de sportcommissie, de heer J. Stol, niet op de hoogte waren van de aange vraagde data en deze pas hier in Zü- rich te horen kregen. GESCHRAPT Daar de voorgestelde data die even min op het door de A.I.O.C.C'. (de inter nationale bond van organisatoren van wielerwedstrijden op de weg) geprojec teerde schema voorkwamen, omdat de Ronde van Nederland op de vergadering van de A.I.O.C.C. niet was vertegen woordigd, bovendien alle afspraken, die het vorige jaar met Zwitserland en Luxemburg gemaakt waren, doorkruis ten, voelde de delegatie van de K.N.W.U. er uiteraard niets voor om de genoemde data te verdedigen. Daar er nu evenmin iemand van de Ronde van Nederland zelf aanwezig was om deze data waar te maken, liet de delegatie ze, voordat Zwitserland en Luxemburg bezwaren konden maken, van de kalender schrappen, doch liet de wedstrijd als zodanig handhaven. Wat dus wil zeggen, dat de Ronde van Ne derland dit jaar gereden kan worden, doch dat men andere data zal moeten zoeken. Maar juist daar beginnen de moeilijk heden. Want er is praktisch geen enkele behoorlijke datum meer vrij door het feit, dat dit jaar de wereldkampioen schappen in Nederland (van 8 tot 16 augustus) zo vroeg worden gehouden. Tenzij men naar de maanden augustus, of september zou kunnen vluchten, wat echter op bezwaren van de Nederlandse autoriteiten en op een verminderde be langstelling zou stuiten, SLAGVAARDIG Deze vroege data van de wereldkam pioenschappen hebben de 34 aanwezige afgezanten uit veertien verschillende landen gisteren nauwelijks kunnen ver werken. Het was dan ook een van de •meest geanimeerde congressen, die wij de laatste jax*en hebben meegemaakt, maar die echter op het belangrijkste Punt vast dreigde te lopen, namelijk op de klassieke wedstrijden in het voorjaar. De datum, waarom hoofdzakelijk de slag werd geleverd, was die van 19 april, een zondag, waarop dé Ronde van België moest eindigen, en waarop de Ronde van Toscane, een van de wedstrijden voor het Italiaanse kampioenschap, geprojec teerd was. Ook viel in deze datum van 19 april de Ronde van het Zuidoosten. Hierdoor moesten de wedstrijden ParijsBrussel en het weekend van de Ardennen achteruit, maar ook de Ronde van Spanje, waardoor de ronden van I Romandië, van Duinkerken, van Italië en daardoor ook die van Luxemburg en Zwitserland zwaar in de verdrukking kwamen te zitten. Want op 25 juni ver trekt de zelfs op dit congres onaantast bare Ronde van Frankrijk. Reeds twee dagen lang werd hier te Zürich over deze data een slag geleverd achter de schermen, zonder dat men tot een oplossing had kunnen komen. Zelfs het dreigement, dat men enkele klas sieke wedstrijden als ParijsRoubaix, de Waalse Pijl en LuikBastenaken- Luik zou laten vallen, maakte geen in druk meer. En <op de vergadering bleef iedereen op zijn standpunt staan. VASTGELOPEN Daarmee liep het congres vast. Schuch tere pogingen om de zaak weer op gang te brengen resulteerden in een schorsing van de vergadering om de organisatoren met de afgevaardigden van hun bond in deze pogingen tot een oplossing te komen. België kwam na veel telefonades met Brussel met het bevrijdende voorstel om de Ronde van België drie weken uit te stellen, zij het dat zij dan terechtkwam in eenzelfde periode, waarin de ronden van Romandië en Duinkerken werden gereden. Deze wilden echter de concur rentie laten voor wat zij was, als zij maar Belgische ploegen konden krijgen. België van zijn kant vroeg voor deze concessie een verschuiving van de Ronde van Toscane, van het criterium van Dau- mesnil (een aantrekkelijk criterium voor renners) en van de Ronde van het Zuid oosten. Het kreeg het gedaan, maar het gevolg was, dat hiermee ook de laatste wedstrijd zonder data kwam te zitten, en het aanvankelijk zo onbuigbare Spanje wilde toen ook een week vooruit, indien zij een sterke Belgische ploeg kreeg. Ook deze geste werd gemaakt. LEGPUZZEL Toen vloog iedereen naar de telefoon om in alle uithoeken van Europa toe stemmingen en bevestigingen te kunnen krijgen over de concessies die men ge daan had. Allengs keerden de afgevaar digden weer in de zaal terug. Nadat iedereen om de hals was gevallen, kwam de kalender in beweging en vielen elkaar overlappende stukken van de puzzel pre cies in elkaar. Maar er kon geen wed strijd meer tussen! Laat staan een Ronde van Nederland, waarvoor praktisch geen datum meer overblijft. Tenzij in directe concurrentie met de Ronde van Spanje en die datum zou dan moeten liggen tussen 28 april en 5 mei. Mogelijk, dat men hem met een beetje spoed nog juist van de Ronde van het Zuidoosten kan wegkapen. Inmiddels is wel gebleken, dat de toe stand in de wielerwereld op het gebied van wedstrijden onhoudbaar is geworden door de voortdurende toevloed van nieuwe evenementen die feitelijk afge wezen zouden moeten worden, wil men een inflatie op dit gebied ontlopen. Daarom vroeg de voorzitter van de U.C.I., de heer Rodoni, aan de federaties om eindelijk eens over te gaan tot kwali ficatie van hun eigen wedstrijden en om daarbij scherpe maatstaven aan te leg gen. Aan het A.I.O.C.C. vroeg hij om op het kalendercongres, dat deze bond elk jaar voor de Ronde van Lombardije in Milaan houdt, samen te willen werken met de U.C.I., opdat er eindelijk eens rust en orde komt in deze chaos van wieierevenementen. Het is de allerhoogste tijd. Plan voor massaal onderzoek naar slechthorendheid Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De Vereniging tot be vordering der belangen van sleehtho- 1 enden wil een massaal onderzoek in stellen naar het gehoor van de school jeugd. Dat heeft dr. A.A. Koopal voor zitter van de vereniging op de algeme ne vergadering meegedeeld. Het bestuur heeft met de revalidatie- commissie van het departement van so ciale zaken en volksgezondheid bespre kingen gevoerd over de aankoop van een kabme voor dit onderzoek Dr. Koopal verklaarde, dat vier pro cent van de Nederlandse schooljeugd merkbaar slechthorend is en dat één procent revalidatie behoeft. In de kabi- ne zou het onderzoek vlugger dan an ders kunnen geschieden, omdat de kin deren groepsgewijs worden behandeld. De zesjarige jongen J. C. Glotz- bach is zaterdagmiddag in Amsterdam door een auto aangereden toen hij on voorzichtig de Transvaalstraat overstak. Hij is enige uren later in het ziekem. huis overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7