Vragen over uitlatingen van ir. Dikötter beantwoord mm PHILIPS Faciliteiten bij storing veerdiensten Grootse hulde voor burg. Michaëlis van Bruinisse Nutsspaarbank Vlissingen gemoderniseerd *-4-777tzTT&cTTids ctehecleée^cut<7e Belgische kikvorsmannen waren weer in Yerseke Ook Middelburg heeft nu z n hoela-hoep-kampioen Geen verwijtdoch wel een zakelijke uiteenzetting Geen fatalebrief G.S. ANTWOORDEN STATENLID HORSTMANN kerstboomverlichti Bij zijn vertrek naar Goes Jubileumuitvoering te Wemeldinge Begroting Nieuwvliet met moeite sluitend Maandag 1 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 MIDDELBURG. Op vragen van het lid van Prov. Staten, de heer L. P. van Oorschot betreffen de uitlatingen, die door gedepu teerde Dikötter zouden zijn gedaan in een te Hulst gehouden vergade ring van de K.V.P. heeft het colle ge van Gedeputeerde Staten thans schriftelijk geantwoord- Ged. Staten hebben ir. Dikötter vei zocht mededeling te doen van hetgeen door hem in Hulst is besproken. De heer Dikötter antwoordde daarop: ,,Voor een goed begrip van zaken moet erop worden gewezen, dat de vergadering te Hulst onder meer ten doel had mede deling te doen van het verloop van de onderhandelingen over de tarifiëring van de veren over de Westerschelde, zonder daarbij in een of andere richting verwij ten te lanceren, doch slechts het gehele verloop nuchter onder het oog te zien. Een feit is het nu eenmaal, dat niemand zich erg gelukkig voelt met de tarieven, zoals deze thans moeten worden toege past, maar men verliest al te snel uit het oog dat tussen het moment, waarop de eerste onderhandelingen met de minister aanvingen en het tijdstip van aanvaar de beide Kamers in de vergadering van maart 1956. Voortgaande werd door mij verder ge zegd, aldus de heer Dikötter: „Het provinciaal bestuur heeft steeds op het standpunt gestaan dat verbetering van de outillage van de veerdienst pri mair gesteld diende te worden en niet de verhoging van de tarieven. De brief van de Kamers van Koop handel en Fabrieken bleek een sterke troef in de handen van de Minister, die weigerde te praten over een tweede boot zolang er geen bereidheid werd getoond voor tariefsverhoging en in dit verband van een fatale br?»»f worden gespro ken. .ut „fatale brief" is niet bedoeld een verwijt tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken te richten, doch houdt slechts in een constateren van een ver zwakking van de onderhandelingspositie van het provinciaal bestuur, want ten slotte werd door mij nog gezegd: Ik wil niet beweren dat, wanneer de brief niet geschreven zou zijn, er geen hogere tarieven zouden zijn gekomen. Ik kan niet nalaten op te merken, dat na de vergadering van 18 oktober jl. te Hulst, noch van de zijde van de pers, noch van de zijde van de Kamers van Koophandel en Fabrieken enig contact met mg is gezocht; integendeel men is aldus de heer Dikötter, op een verslag in een in Zeeuwsch-Vlaanderen verschijnend dagblad van 20 oktober jl. gaan doorbor- Ik betreur het ten zeerste dat couran tenverslagen van het door mij gesproke ne in de vergadering van de K.V.P. op 18 oktober jl. in verschillende kringen de indruk hebben gevestigd alsof door mij in die vergadering verwijten zouden zijn gericht tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken, terwijl het in wezen slechts ging om een zakelijke uiteenzetting van het verloop van de onderhandelingen over de tarieven. Ik vertrouw dat het bovenstaande i toe moge bijdragen dat de rust in Zee land op dit punt wordt hersteld." Met betrekking tot het eigen standpunt delen Gedeputeerde Staten mede, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken met het college, in deze aangelegenheid eerder contact hebben opgenomen en mochten aannemen, dat de door hen on dernomen stapen niet indruisten tegen hetgeen het college in het licht der reali teit als het belang van de provincie zag. Reeds in vroegere stukken heeft het college zijn eigen zienswijze in deze, naar zijn oordeel, op duidelijke wijze weerge geven. Het college mag de brief van de Kamers aan de Minister, die het niet als een fatale brief kon beschouwen, niet kenmerken als zonder voorafgegaan over leg met het college geschreven, tenzij daaraan de beperkte betekenis wordt toe gekend, die Ir. Dikötter persoonlijk blij kens het vorenstaande daaraan heeft ge hecht. Van onze correspondent VLISSINGEN Door op een knop van een telmachine te drukken, waar door een bedrag op haar spaarbankboek je werd bijgeschreven, opende zaterdag middag de 83-jarige mevrouw J. H. Zuur- velt-Van der Brug, Viie al 62 jaar spaar- ster is van de Nutsspaarbank te Vlissin gen het zeer gemoderniseerde kantoor daarvan. De voorzitter van het spaarbankbe- stuur, de heer F. P. C. Mijs, dankte allen die aan de herinrichting hebben meege werkt, in het bijzonder de architect N. Luning Prak. Aan de echtgenote van de concierge, mevrouw E. A. Looyse-v. d. Bom, die veel overlast van de verbou wing had, bood hij bloemen aan. Burgemeester mr. B. Kolff vertelde onder de indruk gekomen te zijn van de groei van de bank, waardoor uitbrei ding zeer nodig was. De heer J. de Kloo sprak over het nut van schoolsparen. De architect bood een prachtige klok aan. Namens het personeel werd nog een mooie reproductie overhandigd. Het aardigste punt was de aanbieding van een spaarvarken door de 12-jarige Joke van Dongen. ding van de nieuwe tarieven, meerdere, duren Hij vervolgt: ,,Dit heeft tot gevolg 1gehad dat mij woorden in de mond zijn gelegd als „provinciaal bestuur voor een verrassing gesteld" en „de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen onverwacht en geheel buiten het provinciaal bestuur om een brief schreef aan de Minister", woorden welke beslist door mij niet zijn gebruikt. jaren zijn verlopen, waarin vanzelfspre- end wijziging van inzicht is gegroeid. In bedoelde vergadering werd door de voorzitter van de K.V.P.-Statenfractie medegedeeld welk standpunt deze fractie in meerderheid heeft ingenomen bij de behandeling door de Provinciale Staten van de zogenaamde „vrije verenkwestie". Duidelijk werd gesteld dat deze fractie bij monde van haar voorzitter voor het behoud van de vrije veren heeft gestreden en steeds heeft gewaarschuwd tegen het loslaten van eenmaal verleende rechten. Bij de openbare behandeling in de Sta ten van de bekende moties werd door het bedrijfsleven niet gereageerd. Deze reacties kwamen eerst toen in de zomer 1958 de nieuwe tarieven waren aanvaard, maar toen was het te laat. In feite, zo besloot hij, heeft het bedrijfsleven, dat zich nu over de tarieven beklaagt, het aan zichzelf te wijten dat het zover is gekomen." Aansluitend op de uiteenzetting van de fractievoorzitter deelde ik mede, aldus de heer Dikötter: „De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Zeeland heben een brief ge schreven aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, waarin z(j stelden rede lijke tarieven te kunnen aanvaarden, indien de outillage wordt verbeterd en de wachttijden worden verkort. Deze brief is zonder overleg met het college van Gedeputeerde Staten geschreven en werd in afschrift aan dit college toege zonden, zodat van de inhoud van deze brief eerst kennis kon worden genomen toen de brief reeds in handen van de Minister was". Met dit „zonder overleg" werd aange duid dat over de redactie van de brief niet met Gedeputeerde Staten overleg is gepleegd. Dat dit college bekend was met de bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken geboren opvatting als in de brief aan de Minister neergelegd, is vanzelf sprekend, omdat hiervan blijk is gegeven in verklaringen van de voorzitters van Protest Het bestuur van de Statenkring Hulst van de K.V.P.. onder wiens verantwoor ding de vergadering op 18 oktober is ge houden, voelde zich na de uitlatingen van de heer Horstmann, als voorzitter van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan in de vergadering van 7 november jl., genood zaakt een oficieel protest te laten horen van de volgende inhoud: „Het bestuur van de Statenkring Huist van de K.V.P., uit diverse dagbladen ken nisgenomen hebbende van de mededelin gen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, verklaart met nadruk dat de door de voorzitter van genoemde Kamer gegeven interpretatie van hetgeen door ir. Dikötter in de vergadering van zaterdag 18 oktober te Hulst terzake van de tarie ven voor de veren over de Westerschelde werd medegedeeld in wezen onjuist is en protesteert met klem tegen de beledigen de. deningrerende en onwaardige uitla tingen aan het adres van het lid van Ge deputeerde Staten, Ir. Dikötter. Wat het vervoer door België aangaat bij het niet varen der veer boten in verband met mist e.d., wordt van Nederlandse zijde alle mogelijke medewerking gegeven (dienst der invoerrechten en accijn zen en Koninklijke Marechaussee), doch dat de moeilijkheden voor een groot deel in België liggen. Dit delen Ged. Staten mee in een ant woord van de Prov. Staten en voorzitter van de K v. K. voor Zeeuws- Vlaanderen. voor doorvoer in België wordt ge- eist een document, dat in de regel al leen tegen borgstelling van de ver schuldigde rechten wordt afgegeven; bemiddeling van een expediteur aan de grens kan hierbij uitkomst brengen; vereist is een zgn. „groene kaart" (een bewijs van verzekering tegen aanspra ken van derden), zonder welke auto's niet in België worden toegelaten; aan de grens kan men voor enkele dagen deze (verzekerings-)kaart tegen betaling verkrijgen; in België is voor het vervoer met vrachtauto's een bepaald aantal frs. voor elk in België afgelegde kilometer verschuldigd, waarvan de betaling aan de grens of door midel van een agent Advertentie Geen Aspirin zonder BAYERKRUVS in België, die zich hiervoor garant stelt, dient te geschieden. In dit verband merken G.S. op, dat de faciliteiten van Nederlandse zijde gemak kelijker worden verleend, indien de ver voerders beschikken, over op eenvoudige wijze te verzegelen vervoermiddelen. Ged. Staten delen verder in hun ant woord waarin zij een overzicht geven van de uitgevallen veerdiensten mee, dat het hun bekend is, dat er bij de wach tende auto's vrachtauto's, waren beladen met goederen (uien) bestemd voor zee vervoer te Rotterdama Hun was echter niet bekend, dat er chaufeurs waren, die over onvoldoende geldmiddelen voor hun verblijf beschikten. Het personeel van de Provinciale Stoom bootdiensten heeft, overeenkomstig zgn instructie, alle mogelijke medewerking verleend. Het verwarmde wachtlokaal is ten behoeve van de wachtenden dag en nacht open gesteld. De telefoon is ter be schikking gesteld. Voor zoveel door Bel gië kon worden gereden (personenauto's) en grensdocumenten ontbraken, heeft het personeel van de dienst zich ten be hoeve van de belanghebbenden verstaan met de douane, teneinde te bevorderen, dat daarin aan de grens werd voorzien. Verder Is doorlopend telefonisch contact met de directie en andere agentschappen gehouden, zodat men het publiek kon in lichten omtrent de vaart op de beide ve ren. De aktie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, om voor dergelijke gevallen opnieuw de door de Belgische autoriteiten na de ramp van 1953 ingestelde faciliteiten voor het hoef ijzer verkeer incidenteel in te voeren, was niet ter kennis van Ged. Staten ge bracht. Echter zijn zij bereid, zoveel mo gelijk te bevorderen, dat de Nederlandse regering in overleg treedt met de Belgi sche over faciliteiten ingeval van storing van de veren. Advertentie Sedert generaties is 4711 EAU DE COLOGNE het traditionele feestgeschenk. Het geschenk,dat ook met Sint Nico laas met vreugde wordt begroet. •4711. origin. Eau de Cologne .4711. Tosca Eau de Cologne .4711. Troïka Eau de Cologne .4711. Mascota Eau de Cologne .4711« Rheingold Eau de Cologne 47] I* origin. Eau de Cologne met Eau de cologne zeep. Rheingold Eau de Cologne in vaporisateur, in luxe geschenkkarton. 4711* Eau de Colognezeep, karton a 3stuks In een speciale samenkomst in de Her vormde kerk is te COLIJNSPLAAT het 70-jarig bestaan van de Hervormde zon dagsschoolvereniging herdacht. Ds. J. F. Veldman sprak een herdenkingsrede uit, waarna de bekende film van Peter Mars hal „Morgen zie ik je weer", werd ver toond, welke met grote belangstelling werd gevolgd. Advertentie Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f6.35 V'an een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad kon welhaast niet meer achter blijven: ook daar moest uitgemaakt wordenwie onder de jeugd nu wel de grootste hoela-hoepla-virtuoos zou zijn. Het werd de lenige Miep Lips, ter wijl Elsje Wondergem, Gerie van Winkelhof en Robbie v. d. IJssel als eersten in hun leeftijdsklassen uit de bus kwamen. Een honderdtal Middelburgse hoela-artiestjes nam aan de wedstrijd deel. De organisatie berustte bij de gymnastiekvereniging Wilhelminade jury was samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende sporten t.w. J Meeuwsè (Medeoburgumi en de heren Koster (EMM), Hans Bostelaar (Dynamo). De Leeuwe (Wilhelmina) en Wolfswinkel (oud-bestuurslid Wil helmina). De directe leiding van de wedstrijden werd verzorgd door de heer Willebroordse, die daartoe gebruik kon maken van de geluidsinstallatie van de Zeeuwsch-Dagblad reportagewagen. De markt, waar de sportieve gebeurtenis plaats had. dromde buiten de af zetting alras vol met vele honderden toeschouwers, die genoten van het ge- zwier en gezwaai, waarbij aldus liet de jury weten speciaal werd ge let op de soepelheid. Er bestond in Middelburg veel belangstelling voor de hoelawed strijden. Terwijl de jeugd voor de aanvang zich wat losdraaide, liet de reportagewagen van het Zeeuwsch Dagblad vrolijke klanken over het marktplein klinken. Inzet: een van de juryleden was de bekende atleet Hans Bostelaar, die hier de prestaties van eên kleine virtuoos gadeslaat. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Ieder kreeg drie (minuten de kans. De kleintjes -moesten het met de helft van de tijd doen. Na 2 uur hoepelen had ie der zijn toeurt gehad en kwamen de prijswinnaars tevoorschijn: groep 5-6 i jaar: 1 Elsje Wondergem, 2 Marian I Vroom; groep van 7-9 jaar: Gerie van Winkelhof, 2 Yvonne de Buyzer; groep j van 10 jaar en ouder: 1 Robbie v. d. IJssel, 2 Miep Lips. 3 Jack Boom. De winnaars mochten ten slotte kam pen om het kampioenschap van Middel burg. Tot aller verrassing kreeg niet een der eerste prijswinnaars de hoogste trofee, maar Miep Lips, die in de finale een w prachtig staaltje souplesse liet zien. dat zij onbetwist eerste werd. Eigen nieuwsdienst YERSEKE Het bestuur van de Bel" gische federatie voor het beoefenen van sport en activiteiten onder waiter kort- weg genaamd: de Belgische kikvorsclub Iis in het weekeinde weer in Yerseke geweest om voor de tweede keer een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heden die het Oosterscheldewater biedt voor *deze club. De kikvorsmannen daalden naar de bodem van de Oosterschelde af, gewa pend met onderwater en diepzeecame ra's, onderwatergeweren en andere be nodigde attributen. Het laat zich aanzien, dat de kikvors mannen volgend jaar in grote getale naar Yerseke zullen komen om daar een duik te nemen. Burgemeester Michaëlis van Goesdie zaterdag afscheid nam van Bruinissebekijkt hier met o.a. zijn vrouw oude ingelijste landkaarten. Eigen nieuwsdienst BRUINISSE: Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse die per 1 december benoemd is tot burgemeester van Goes is zaterdag middag tijdens een bijzondeze raadsvergadering in de fraaie christe lijke landbouwhuishoudschool een grootse huldiging ten deel geval len. Zijn vele verdiensten voor de Bruse gemeenschap en daarbuiten werden door de sprekers van alle kanten belicht. De burgemeester wuifde echter al deze huldeblijken en loftuitingen weg. „Ik acht het moment gekomen om de overmaat van lof en schone woorden terug te wijzen". Intussen zijn de harten van de inwoners van Bruinisse met weemoed vervuld. De bevolking vindt het maar jammer, dat hun burgemeester weggaat. Hij heeft veel voor de inwoners betekend- En dat willen de Bruinissenaren graag onderstreept zien. WEMELDINGE Ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan heeft het Her vormd kerkkoor woensdagavond. metj medewerking van de muziekvereniging) O.K.K.. het meisjes- en kinderkoor en de organist C. Philipse. een uitvoering gegeven in de Ned. Her.v. kerk. Ds. K. W. Slik opende en sloot deze op hoog peil staande avond. Zeven jaar geleden werd Michaëlis tot burgemeester van Bruinisse geïnstalleerd. Vanzelfsprekend kwam in zijn afscheids rede de ramp van 1953 ter sprake. „Wij mogen God slechts danken. Óp één slachtofer na is niet anders dan materiële schade geboekt. Schade, welke ruim schoots is goed gemaakt." Burgemeester Michaëlis schetste de ontwikkeling van Bruinisse in drie fa sen: afwikkeling oorlogsvernielingen, herstel waternoodschade, omschakeling op Deltaplan. Hij somde een respecta bele lijst van werken op, die in zijn ambtsperiode tot stand zijn gekomen. „Ik geef deze opsomming niet om nog een extra schepje op mgn eigen wagen te gooien, maar wel om aan te duiden, dat de raad van Bruinisse veel hooi op haar vork durft nemen en dat de gehele mentaliteit van Bru zo is, dat men in kor te tgd grote veranderingen met even gro- I te souplesse weet op te vangen", aldus burgemeester Michaëlis, die verder ge- tuigde van groot respect voor wethouder !Van den Berg („een waar Schipper naast |God"). Zijn voorbeeld en steun zgn voor mg van grote waarde geweest. Het over- I lijden van hem en van wethouder Yan Vessem kort na elkaar is een slag voor de gemeente geweest. GOEDE NAAM „Bruinisse heeft een goede naam ge kregen in Middelburg en Den Haag. Het is aan u allen te danken." Tenslotte bracht burgemeester Michaë lis dank aan allen, die hem hebben bij gestaan bij de leiding van de gemeente en overhandigde de ambtsketen aan de loco-burgemeester, wethouder D. van den 'Berg. „Ik heb de overtuiging, dat God mij een aantal zeer bijzondere jaren in Bruinisse heeft willen schenken. Moge Zijn zegen rusten op Bruinisse". Wethou- der Van den Berg herinnerde in zijn speech eveneens aan de fatale datum van 1 februari 1953. Hij belichtte de vele ver diensten van de burgemeester. „Vele moeilijke problemen wist U op te lossen". Tevens vroeg de heer Van den Berg de raad bij de leiding van de gemeente. Wethouder W. van Gilst (S.G.P.) en de raadsleden L. Hoogerheide (A.R.) en D. de Koning (V.V.D.) staken hun lof voor de burgemeester ook niet onder stoelen of banken; gemeetesecretaris C. H. van der Linde sloot zich daar namens het gemeentepersoneel van harte bij aan. De sprekers, die daarna het woord voer den gaven stuk voor stuk een lofzang weg over het werk van de scheidende burgemeester. Wij noemen: burgemeester F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, na mens enkele Schouwse gemeenten, de wa terleiding, centrale- en reinigingsdienst en gemeester W. van den Berg, ds. H. W. van den Brink, Ned. Herv. predikant; dr. P. Quaak, als gemeente-arts en namens het Rode Kruis en de kleuterschool, D. de Koning, namens de visserijvereniging, P. L. Krepel, namens polderbesturen en landbouwvereniging, M. Krijger, namens het bestuur chr. school, M. C. van Wee- Ie, hoofd o.l.-school, H. Hage, namens „Nu met Hope", A. Kik, namens chr. besturen bond, L. de Jong te Zierikzee namens de Schouwse tafelronde en tenslotte H. de Koning, namens de middenstandsvereni- ging. Verscheidene sprekers boden ge schenken aan. In zijn dankwoorden sprak burgemees ter Michaëlis nog over enkele belangrijke onderdelen van zijn arbeid buiten Brui nisse. Na dit officiële gedeelte bleef men nog enige tgd gezellig bijeen, waarbij de Bruse bevolking in de gelegenheid werd gesteld persoonlgk afscheid te nemen van het echtpaar Michaëlis. Voor de bijeenkomst hadden de pad- vindsters al acte de presence gegeven. Zij hadden zich voor de school in een rij op gesteld om op deze wiize hulde te bren gen aan burgemeester Michaëlis. Zijn echtgenote werd daarbij bloemen aange boden. NIEUWVLIET. De gemeenteraad besloot tot het verlenen van een subsidie van 30 aan de bibliotheek van het C.J.V. De burgemeester deelde mede, dat andere bibliotheken ook een subsi die kunnen ontvangen mits zij daarvoor een aanvraag indienen. Besloten werd het kamperen op kleine stukjes grond te verbieden teneinde te voorkomen dat kampeerders enkele vierkante meters grond kopen en hierop hun tenten plaat sen, waardoor op vele plaatsen in de gemeente kampeertenten kunnen komen te staan. De raad achtte dit niet ge wenst. Het Wit-Gele kruis ontvangt een sub sidie van 2,50 voor elk in Nieuwvliet wonend lid van deze vereniging. Beslo ten werd tot deelname aan de stichting beschutte werkplaatsen te Huist. De be- üroting 1959 werd aangeboden en is slui tend gemaakt door een bedrag van 7800,— te putten uit de reserves van voorgaande jaren. De post onvoorzien bedraagt 727,80. Voor on- en minvermogenden werd weer een kolentoeslag vastgesteld van bestuur Rode Kruisziekenhuis, oud-bur-/ 4.85. gedurende dertien weken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3