VLIEGKAMPSCHIP KAREL DOORMAN EEN DRIJVEND WARENHUIS A= OP de sabbat, die hierop volgde, had de grote dienst plaats in de Agnppensersvnagoge. De oudste van de drie las de eerste verzen van het hoofdstuk uit de Schrift, dat voor deze sabbat gekozen was en met moeite kwamen de woor den diep uit zijn keel. Het grote bedehuis was tot in de uiterste hoe ken met mensen gevuld en dicht op elkaar stonden ze in aandach tige stilte tot ver buiten de ingang op straat. Na afloop van het voor lezen werd Jozef opgeroepen om de Thorarol op te heffen en den volke te tonen. Slank en ernstig stond hij op de verhoging en met beide handen hief hij de rol in de hoogte, wendde zich naar alle kan ten, zodat iedereen hem zien kon en liet zijn vurige blikken over de talloze menigte gaan. Petsie Pelle Ping KAPPIE en de zeeplantage Ontspanning Naar de zin Twee honderd ton Supertanker voor Van Ommeren Nederlandse regering kreeg vier nota's Rotterdams echtpaar in Amerikaanse gevangenis Uit de kerken DAG-PUZZEL Weekblad Euromarkt staat open voor wereldhandel Maandag 1 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 de droge wasserij noteer ik. dat daar op maandag en dinsdag totaal rond 400 witte overhemden gestreken worden! Alles bij elkaar overdondert mij dat enigszins. Maar als ik een paar dagen later door de helikopter Salomé aan wal gezet wordt te Invergordon, dan besef ik, dat de Karei Doorman bijna evenveel mensen herbergt als in dit Schotse dorpje wonen. Dan wordt het ook duidelijk, waarom er op ons vlieg kampschip twee dokters en een tand arts, en nog eens twaalf ziekenverple gers zijn. Hoewel en dokter Sparrius laat het mij graag zien de accommo datie van de ziekenboeg met diverse vertrekken, 26 bedden en een operatie kamer, waarop ieder trots is, wel heel bijzonder is. DE KAREL DOORMAN huisvest dus een flinke gemeenschap in een gecomprimeerde ruimte, hoe groot het schip ook lijkt als men er gaat dwalen. Het gebeurde nogal eens, dat ik de weg naar de zee vroeg En toch schijnt iedereen het heel ge woon te vinden, dat al deze voorzienin gen er zijn. Dat iedereen een prima kooi heeft, mag een voldoen aan een eersterangs eis worden genoemd. Maar eveneens, dat er ruimte en gelegenheid is voor ontspanning: om een biertje te drin ken en tegelijk stoom af te blazen, om een spelletje te doen („bingo" een soort kienen, is zeer geliefd op het ogenblik), om naar een concert te luis teren, zodat even de schetterende amu sementsradio vergeten kan worden, om een brief te schrijven. Over dit laatste weet de facteur, korporaal-seiner W. A. Bruijnooge, een belangrijk verhal te vertellen. Hoe welgevuld de zes brievenbussen zijn na een weekeinde. Op welke manier hij met een „tjopper" naar de wal ge bracht de blauwe, verzegelde nylon postzakken moet zien kwijt te raken. Met welke moeilijkheden hij vertrouwd wordt gemaakt, als een jongen (ge trouwd of ongetrouwd) „iets" heeft aan de wal. Dat hij het soms druk heeft met jongelui, die een brief geschreven Vriendelijk klinkt het melodietje op het carillon, maar op het hele schip gaan dan de sigaretten uit: rookverbod! willen hebben naar een meisje, met wie zij in Engeland tijdens een oponthoud van het schip kfennis hebben gemaakt. EEN ZO GOED mogelijke postver binding met „thuis" is zeer be langrijk voor het moreel van het schip. Even belangrijk, dacht ik, als de geestelijke kracht, waarmee de „vlop" en de „vlam" (zoals bij afkor ting de vlootpredikant en vlootaalmoe- zenier heten) kunnen helpen. Ik heb gezien hoe prettig en ongedwongen beiden zich bewegen, zowel voor- als achteruit in het schip. En hoeveel ple zier zij beleven als men het naar zijn zin heeft. Ik heb ook gezien, dat dit laatste vaak het geval was. Ook heb ik voor uit hartgrondig het tegenovergestelde gehoord. Maar hoe kan dat anders in een samenleving van 1200 dicht bij elkaar wonende mensen? Iedereen heeft zijn eigen gevoels- en gedaehtenwereid. En dat ik die uitingen ervan heb ge hoord, bewijst dat wij gelukkig vrij zijn. Vrij, waarvoor schout bij nacht Karei Doorman pocht, toen hij op 27 februari 1942 met zijn vlagge- schip De Ruyter in de Javazee ten onder ging. Een telg van een groot militair geslacht, dat nu op het Ne derlandse vliegkampschip vertegen woordigd wordt door de 22-jarige achterneef van Karei Doorman: Itz. 3 Jan Diederik Doorman. Een jong officier, die er terecht trots op is op deze bodem te mogen dienen en die er ook op past: hij wil vlieger worden door Barend Maaskant LS <le Karei Doorman wil varen, moeten de opvarenden van het Nederlandse vliegkampschip kunnen leven. De chef van de slagerij, bottelier 1ste klas J. Meijer, was de enige aan boord, die mij hun juiste aantal op deze reis zonder na denken kon zeggen: 1173 man. Hij is dan degene, die elke dag voor 180 kg vlees zorgt. Dat is rondweg ruim een halve koe. of dat zijn twee varkens. Van dergelijke hoeveelheden zijn natuurlijk veel meer voor beelden te geven. Korporaal kok A. de Ruiter en zijn drie hulpen verwerken dagelijks vijf tot zes zakken meel om er 400 a 500 heerlijke broden van te bakken: telkens 118 tegelijk in twee elektrische ovens. En majoor-kok G. Oenema weet ook, dat zijn zeventien man in de kombuis niet stil zitten. Op een woensdag vertelde hij mij: Van daag worden er 400 kg spruitjes en 1000 kg aardappelen gekookt voor bijna 1100 onderofficieren en man schappen. Foto 1: Op de Karei Door man verdwijnen per dag 400 a 500 broden in grage monden. Die broden worden in eigen bakkerij gebakken. Foto 2: Met grote schoppen worden aan boord de aardappelen uit de boordevolle 500-liter kookketels geschept. Foto 3: Tien paar zolen en hakken per dag krijgt de schoenmaker onderhanden. Foto 4: Op het vliegkampschip eten bijna 1200 man per dag ruim een halve koe, öf twee varkens per dag op. Foto 5: De kleermaker aan boord heeft het nu al druk met tropenkleding. Foto 6: Wie passagieren wil, wil ook netjes zijn. Op maandag en dinsdag worden er in totaal 400 witte overhemden gestreken. grote schoppen worden roestvrije stalen bakken ermee gevuld. Als het „snert"-dag is, kunnen de mannen evengoed hun gang gaan. Dan staat er 800 liter van klaar! OBEEWESEL Ter hoogte van de Lorelei is zaterdag op de Rijn het Ne derlandse motorschip Haanswijk uit Am sterdam in frontale aanvaring gekomen met het naar Zwitserland varende mo torschip Griësalp uit Bgzel. De Haanswijk werd aan de zijkant opengereten en liep aanzienlijke averij op, de Griesalp kreeg slechts enkele deuken. Om zinken te voorkomen liet de Ne derlandse schipper zijn boot op een zand bank lopen. Een pompschip zal probe ren het vaartuig naar een haven te slepen. VLISSINGEN (ANP) Op de werf van de N.V. Koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen zal binnenkort de kiel worden gelegd voor Nederlands grootste motörlankschip. Het schip zal 32.000 ton draagvermogen hebben. Het wordt gebouwd voor re kening van de rederij Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam. Van de werf van de Schelde werd zaterdag het motortankschip London Harmony te water gelaten, dat 19.000 ton meet; dit schip wordt gebouwd voor een Engelse reederij. 42 En de blikken van alle Joden van Rome hingen aan deze vurige jon ge man, die nu de heilige rol van de Schrift boven hun hoofden ge heven hield. In deze winter werden de drie martelaars zeer gevierd. Lang zaam kwamen ze bij, hun uitge teerde lichamen wonnen nieuwe kracht, op hun kaalgeschoren sche dels groeiden nieuwe, dunne ha ren en volgens de recepten van Scribon Lang werden de littekens van de ketenen op hun enkels be handeld en ze genazen langzaam. Ze werden van de ene gemeente naar de andere en van de ene in vloedrijke Jood naar de andere gesleept. Ze accepteerden alle eer bewijzen tamelijk onverschillig en als iets dat hun vanzelfsprekend toekwam. Toen hun krachten toe namen, begonnen ze weer te pra ten. Toen bleek, dat de marte laars knorrige, kijvende en lasti ge oude heren waren. Niets was hun vroom genoeg en nooit wer den de voorschriften volgens hen streng genoeg in acht genomen. Ze maakten ruzie met elkaar en met ieder ander, liepen in Rome •rond alsof Rome Jeruzalem was en alle Joden aan hen onderwor pen waren. Zij geboden dit en ver boden dat tot Julianus hen er ein delijk beleefd doch dringend attent 'op maakte, dat zijn Veliasynagoge niet in hun tempelgebied lag. Hier op vervloekten ze hem, wilden 'hem in de grote ban doen en een algemene boycot tegen hem laten Uitspreken. Iedereen was ten slotte blij, toen de scheepvaart weer begon m 'men hen naar Putecli kon bren gen, vanwaar ze per schip de reis naar Judea aanvaardden. Jozefs taak in Rome was nu af- gelopen, maar hij bleef nog. Dui delijk en groot stond hem weer het doel voor ogen, dat hij zich 'gesteld had, toen hij naar Rome toog: deze stad te veroveren. Steeds werd het hem duidelijker, dat er voor hem maar één middel was om dit doel te bereiken: de literatuur. Vooral een omvangrij ke stof uit de geschiedenis van zijn land lokte hem. Al van jongs af had hem in de oudste boeken van zijn volk één verhaal het meest geboeid en steeds weer bezigge houden: de vrijheidsoorlog van de Maccabeeërs tegen de Grieken. De bevrijding van deze drie schriftge leerden was immers niet het doel van zijn reis naar Rome geweest. Eerst nu voelde hij duidelijk, waarom hij hierheen had willen gaan. Rome was rijp om de wijs heid en het geheim van het oosten- in zich op te nemen. Het was zijn taak de wereld een beschrijving van dat pathetische en tegelijk heldhaftige tijdperk uit de oude geschiedenis van Israël te schen ken. zodat iedereen zou heseffen: dit land Israël is een uitverkoren land en in dat land woont God. Hij sprak met niemand over zijn voornemen. Naar buiten voerde hij het leven van een jonge man uit-de hogere kringen, maar alles wat hij zag, hoorde e.n beleefde, betrok hij op zijn werk. Het moest mogelijk zijn beide te begrijpen: zowel het oosten als het westen. DEN HAAG De regeringen van Por tugal, Denemarken, Noorwegen en Zwe den hebben zich met nota's, tot de Ne derlandse regering gewend over de kwes tie van de Europese Economische Ge meenschap en de vrijhandelszone. In de nota's wordt aangeaYongen op het nemen van voorlopige maatregelen in verband met de onderbreking van de besprekingen over de vrijhandelszone en het in werking treden van de E.E.G. op 1 januari 1959. LOS ANGELES (UPI) Het uit Rot terdam afkomstige Nederlandse echtpaar S. is zaterdag -te Los Angeles wegens, winkeldiefstallen op grote schaal ver oordeeld tot een jaar gevan-genis. Het echtpaar was indertijd gearres teerd wegens winkeldiefstallen ter waarde van bijna vijftig duizend gulden. De rechter had toen beslisst dat het echt paar moest worden vrijgelaten op voor waarde dat het gestolene zou worden vergoed. De beide echtelieden beiden 38 jaar oud vertrokken een paar maan den geleden echter naar Nederland zon der hun schuld te hebben afbetaald. Toen zij in Los Angeles terugkeerden om hun visa te laten vernieuwen wer den zij opnieuw gearresteerd en vond de aangehouden zaak tegen hen doorgang. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midsland op Terschelling J. LangJrout. emeritus-pre dikant' "te Hilversuhi Te Warffum S. Ku- veraian te Schoonebeek Bedankt voor Vreeswijk A. L. van der Smit te Maarssen. Geref, Kerken. Bedankt voor Vollenhove- Sïnt Jansklooster C. W. Ruiter te Visvliet (Gron.) Beroepen te Harmeien C. H. van den Berg, kand. te Hilversum. Examens Aan de V.U. slaagde voor het propae- deutisch examen de heer J. Bosrna te En schede. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dord recht H. Rijksen te Vlaardingen. IN EEN BATTERIJ stalen kuipen heb ik die veertien mud machinaal blank geschrapte piepers gezien. Er om heen zaten tien jongelui te „pitten" de hele dag! En dan mogen zij blij zijn als ze ermee klaar komen, want zelf moeten wij soms nog bijspringen, aldus majoor Oenema. In ketels van 500 liter worden ze gekookt en met No. 8. Van dit kruiswoordraadsel zijn de woor den hieronder in alfabetische volgorde ge geven, De taak van de lezer is het deze woorden zo in het schema te plaatsen, dat een normaal ingevuld kruiswoord raadsel ontstaat. Horizontaal: akte. allee, balsemiek, ego, ereis, keu, liga. ster, verademen, wier. Verticaal: Abel, Alva, bel, Ede. era, Ismaëliet. mes, oker, rund, sla. terugslag, wie. /2 fff '3 VOOR 900 KORPORAALS en man schappen wordt het eten uitgereikt in het cafétaria, waar majoor hofmeester J. Kleef de scepter zwaait over dertig man. Die beginnen om half zeven met het uitgeven van het ontbijt: eerst kommaliewant (bor den, mokken en dergelijke) aan de sliert marinemensen, die langs komt en dan het eten op de in vakken ver deelde plateaus. Zo gaat het dan vrijwel de gehele dag door met koffiedrinken, „vette hap" (middagpot), theedrinken (of lemlem: een soort citroenwater)brood maaltijd en verder 's avonds en 's nachts voor degenen, die wacht hebben. De hoofdmaaltijden duren vrij lang voor het cafétaria, want er zijn ook nog voorschafters en ketelaars, met wie de naschafters worden bedoeld. Dit alles speelt zich dus op één wil lekeurige dag af. Maar wat neemt de Karei Doorman aan levensmiddelen mee, als zij op oefenreis gaat? Majoor bottelier M. van Stee haalt uit een tafelblad grote papieren ie voorschijn en somt op, wat bijna twee maanden geleden voor een periode van elf weken aan boord kwam: 43 ton aardappelen, 13 ton rund- en varkensvlees, 11 ton margarine, 12 ton suiker, 4 ton koffie, 23Va ton meel, IVz ton vleeswaren, 58.000 blikken melk, 22 ton rijst, 30.000 blikken groenten Ja, genoeg zo, vind ik, en totaal? Circa 200 ton plus nog noodrantsoenen. VAN ZO'N GETAL beu je dan even stil, dat gauw over was, toen korporaal-barbier C. W. Kaptein mij vertelde, dat hij met twee bedienden per dag gemiddeld honderd man knipt en scheert. Neen, .wassen en frictions zijn er niet bij. En wat knip pen betreft, alleen diënstmodel. Ten slotte kost de hele behandeling maar twee dubbeltjes. Deze baas kapper doet dat nu al 21 jaar. Klinkt het vreemd, dat hij mede-redacteur is van het weekblad „Kado-post"? Overigens zitten korporaal-schoen maker K. Rijpstra en zijn knecht ook niet met de handen over elkaar. Wan neer zij tien paar schoenen van nieuwe zolen en hakken hebben voorzien, heb ben zij een dag achter de rug, die soms 's avonds om elf uur eindigt. Voor vierenhalve gulden zijn de klanten dan piekfijn geholpen. Naar wens worden de zolen gespijkerd, gelijmd of ge naaid. Met zijn benen onder zich gekruist, ontvangt korporaal-kleermaker M. v. d. Broek mij. Twaalf jaar ervaring heeft hij er bij de marine opzitten. Met zijn „jongen" heeft hij het druk met het maken van nieuwe uniformen, met verstellen en met pompwerk (verande ren), maar het ontvlekken en persen vragen eveneens tiid. Tegen de tiiri, dat het schip thuis vaart, is er hopies pers- werk. Iedereen wil dan een vouwtje in de broek. De zware elektrische bout van 8 kg geniet in die dagen weinig rust. Een interessant geval is, dat hij nu terwijl de winter voor de deur staat staat dus veel werk aan tropen kleding heeft. Hoewel niets officieel bekend is, schijnt iedereen al te weten, dat de Karei Doorman volgend jaar januari een lange reis naar de West gaat maken ALS IK OVER KLEDING wil praten, kan ik ook terecht in de wasserij, waar negen man de was doen voor bijna 1200 man. In de natte wasserij staan drie wasmachines, waar van één speciaal voor sokken bestemd is een juiste maatregel lijkt mij. In yilllllllllllllllllllllllllll 00M j BAZURKA 1 en JAMPIE EN HET MOOISTE VAN ALLES IS DAT WË.TOËN VADER GESTORVEN WAS, ELISAAR .BELOOFD HEBBEN, GEEN VAN DRIEËN TE TROUWEN, AL$ IK NOU MAAR WIST WIE HAAR WOORD MIET HEEFT GEHOUDEN, HO ELAND A Of ANNETTE. De vrolijke avonturen en o 706) We krijgen steeds meer te een vrachtwagen maken. Nou, wat wagen, doen, Petsie! Die wagen, weet je nog zeg je ervan? En nu gaan we naar huis. We wel, die we een poosje geleden heb- Pelle, je kan beginnen met op- gaan weer naar de Zeebeer en naar v j j i laden. We zijn klaar. En als we die de kleintjes. We gaan de hele tijd naar ben gebouwd, dat was een kar waarop bomen d> nJlet allemaai op kunnen beneden; dus lang kan het niet duren, we Zo gaat dat met een gewonde op het vliegdek. Via de vliegtuiglift gaat hij door de bommenlift naar de operatiekamer. je zelf kon zitten. Maar nu gaan we krijgen, dan boüwen we nog een voor we er zijn. Oplossing ran de vorige puzzel Horizontaal. I. ruit: 4. gast; 7. ribes; 9. Irene: 10. resoneren; 13. kat-en-hond; 20. riool: 21 inleg; 22. rood; 23. daar. Verticaal: 1. raar; 2. iris; 3. tiro; 4. gene J. Aser; 6. teen: 8. ben; II. E<va; 12. een 13. kaar; 14. trio: IJ. eind; 16. nol; 17, hoed; 18. Olga; 19. door. 39. Omdat professor Bladergroen elk ogenblik in de broeikas kon terugke ren, begon Okki onmiddellijk met de I nieuwe stekjes die tussen de Stapparis Vulgaris planten boven de aarde sta ken, van een flinke klont snelgroei- kunstmest te voorzien. „Als dat spul nu maar sterk genoeg lis en een beetje sappig werkt mompelde hij. doch toen hij bijna met zijn werkje klaar was, zag hij, dat hij zich daarover geen zorgen hoefde te maken. .Alle glimpiepers!riep hij uit, toen hij even een blik achter zich wierp. „Ik wist niet dat zoiets zo hard kon groei en! Het was inderdaad bijna niet te ge loven. Ais bliksemschichten in boven waartse richting schoten de stengels naar het plafond toe. Overal klonk een levenslustig bladergeritsel en al spoe dig waagden de spruiten hun eerste on zekere stappen. „Wat een kanjers!" verbaasde Okki zich. „Maar ik hoop nu maar, dat dit de goeie plantjes zijn die kunnen' stap penèn planten eten!" Maar ook op dat punt werd hij al spoedig gerustgesteld, toen de nieuwe gewassen met grote gretigheid op de stappertjesplanten aanvielen ADENAUER EN DE GAULLE: BRUSSEL (Reuter) Frankrijk en West-Duitsland hebben de onderwerpen meegedeeld, waarover generaal De Gaulle en bondskanselier Adenauer het tijdens hun conferentie over de Euro- j markt eens zijn geworden. De beide landen verklaren, dat de Euromarkt openstaat voor de wereldhan del. Om dat te bewijzen bieden de zes leden aan, hun voordelen ook ter be schikking van d'e andere O.E.E.S.-lan- den te stellen en zelfs van de leden van de G.A.T.T. Frankrijk is niet van plan om gebruik te maken van ontsnappings clausules. Op 1 januari zal de Euromarkt in ieder geval in werking treden, waar bij een aantal voorlopige regelingen een hervatting van de besprekingen over de vrijhandelszone moet vergemakkelijken. In Groot Schermer is zaterdag avond omstreeks tien uur de zeventig jarige weduwe N. Veldhuis in een ach ter haar huis lopende sloot v erdron- ken. De oude vrouw was door de duis ternis misleid.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2