BERLIJN: tussen TIEN JAAR GEËIST TEGEN POSTBODE UIT MONSTER Raadslid: Ontstellende misstanden Geneesheer: Storm in glas water MINISTER CALS WIL PRATEN MET LERAREN Echtgenote gewurgd Prof. Hallstein gespreksleider over vrijhandel Nor stad: spoedig kernwapens voor de meeste Navo-leden Kolen voorraden blijven voorlopig toenemen Noodwachtplicht in R'dam, Schiedam en Vlaardingen Geestelijk gestoorden beschuldigd van zedenmisdrijven Heiloo in opspraak, maar èld oplossing is in zicht POSTBEAMBTE FRAUDEERDE Soedan aanvaardt hulp van de V.S. NATIONALE OPENT NIEUW KANTOOR Kremlin onnauwkeurig over de lerarensalarissen Toezegging in Tweede Kamer Mineraalwaterbron lek Dordtse kantoorbediende ondanks strafbare feiten op vrije voeten Gevaar voor het varken loert op vuilnisbelten Wetsontwerp als ver j aarsgeschenk Ernstige ongelukken Vrijdag 28 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 mm W LUXEMBURG «Belga, Reuter). In het eerste kwartaal van 1959 zal de on gelijkheid tussen de steenkoolproduktie en de vraag in de landen van de Kolen- en-Staalgemeenschap blijven bestaan en zelfs nog in omvang toenemen. Tot deze gevolgtrekking is een commissie van des kundigen uit de zes landen der gemeen schap gekomen. De voorraden van de mijnen, die op hel ogenblik ongeveer 25 miljoen ton groot zijn, zullen waarschijnlijk tegen maart met 4 miljoen ton zyn toegenomen. De pogingen van de zes regeringen, om de invoer van steenkolen uit de Verenigde Staten te remmen, zullen o.m. tot uiting Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor de A-kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen van Bescherming Bevolking zal met ingang van 1 februari a.s. de nood wachtplicht worden ingevoerd. Zulks geschiedt voornamelijk om het tekort aan mankracht voor de zogenaam de operationele diensten op te heffen. Onder deze noodwachtplicht vallen dienstplichtigen zonder mobilisatie bestemming, gewoon dienstplichtigen van 26 jaar en ouder en reserveofficieren die geen mobilisatiebestemming hebben of kunnen verwachten. Hun indeling bij de noodwacht betekent geen ontslag uit militaire dienst, maar komen in een vermindering van deze uit deze indeling zal wel mogen worden invoer in 1959 met 800 000 ton. afgeleid dat verder geen militaire ver plichtingen zullen worden opgelegd. In het eerste kwartaal van 1959 zal de E.G.K.S. 5,2 miljoen ton steenkolen in voeren, tegen 6 miljoen ton in de laatste drie maanden van 1958. Te Rotterdam zullen 5774, te Schiedam 589 en te Vlaardingen 631 gewoon dienst plichtigen en reserve-officieren zonder mobilisatiebestemming voor indeling bij de noodwacht in aanmerking komen. MINISTER VRAAGT: Miljoen voor herstel kademuren Delfzijl Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Van Aartsen heeft de Tweede Kamer gevraagd een bedrag van een miljoen gulden beschik baar te stellen voor herstel van de ka demuren langs de haven van Delfzijl. In a'e toelichting zegt de minister, dal de haven aan het begin van dit jaar weliswaar aan het Havenschap Delfzijl is overgedragen, maar dat het herstel- werk toch gedeeltelijk voor rekening van het rijk moet komen omdat de ka demuur niet in behoorlijke staat is over gedragen. VIANEN (A.N.P.). De alleenwonen de L. van Nieuwpoort (73) te Vianen is door gasverstikking om het leven ge komen. Gisteravond werd hij door zijn broer dood in zijn woning gevonden. In de keuken hing de slang los van het gas stel. "Aangenomen wordt, dat de man al 's morgens is overleden omdat hij het ochtendblad nog in zijn handen had. i Troosteloos rijst Oost-Berlijn op achter het IJzeren Gordijn, dat wordt gemarkeerd met levensgrote borden en Waarschuwingstekens. Moet het bloeiende West-Berlijn er even somber gaan uitzien? Van onze correspondent te Bonn BERLIJN. In Oost-Berlijn juicht men en dat is logisch in een stad waar men huilt en lacht op bevel. De Oostberlijrfse kranten trachtten het slechte nieuws voor goed nieuws te verkopen. „De rechten van de Sowjetunie, voortvloeiend uit de bezetting van Berlijn, worden overgedragen aan Oost-Duitsland", luidde een juichende kop. „De bevol king van heel Berlijn gaat een rustig normaal leven tegemoet", zo interpreteerde men positief de Russische stap. Van een onzer verslaggevers ,.Nix vrije stad", schreef daaren tegen de Westberlijnse Kurier in zijn commentaar. „Berlijn wil niet in de gedwongen situatie van Danzig in de jaren tussen 1918 en 1939 verkeren. Berlijn wil zo spoedig mogelijk hoofd stad van geheel Duitsland worden." - EIS 16 MAANDEN ROTTERDAM. Hoe het werd ontdekt kunnen wij niet vermelden, maar naar hij bekende was de 25- jarige P.T.T.-ambtenaar A. K. te Rot-! terdam er in geslaagd tot twee keerj toe met succes een spaarbankboekje! te vervalsen door het saldo te ver-, Berlijn, maar zal ér moeten worden anderen. De derde keer liep hij te. gen de lamp. Hij was in het bezit geweest van drie boekjes, uitgegeven op drie verschillende gefingeerde na men. Verdacht van twee keer oplichting en één keer valsheid in geschrifte te heb ben gepleegd stond K. terecht voor de rechtbank. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek en een verbod om bij de P.T.T. te werken voor de tijd van vijf jaar. Verdachte gaf toe op de eerste twee boekjes, die hij later zou hebben weg gegooid. achtereenvolgens 1.000 gulden en 800 gulden te hebben geïnd. Het sal do van liet derde boekje had hij met 1480 gulden verhoogd. Bij de vervalsin gen maakte hij gebruik van het ma teriaal. dat hem als P.T.T.-ambtenaar ten dienste stond. Fluisteren Als getuige werd een opperwachtmees ter, bij de rijkspolitie (postale recherche) gehoord. De president van de recht bank stelde de getuige de vraag of het de gewoonte is, dat na uitbetaling van het gevraagde geld de gegevens van de aanvrager worden gecontroleerd in het bevolkingsregister. Getuige vroeg toe stemming hierop fluisterend, slechts ver staanbaar voor de rechtbank, te ant woorden. Dit werd hem toegestaan. Uit de stukken bleek, dat verdachte ver boven zijn financiële draagkracht heeft geleefd. Hij isoleerde zich van zijn medemensen en zocht voor zijn een zaamheid onder meer compensatie in een doelloos motorrijden. Daarnaast had hij een bijzondere voorliefde voor klassieke muziek. Geld terug Verdachte K. was nog nimmer met de politie in aanraking geweest. De raadsman wees er op, dat het door zijn cliënt onrechtmatig geïnde geld inmid dels door hem zelf en zijn familie is terugbetaald aan de Rijkspostspaarbank. Hij vroeg een lichtere straf voor „de eenzame en sombere figuur", zoals hij K. noemde. Brandt, de eerste burgemeester van West-Berlijn, verklaarde, dat het plan om van Berlijn een vrije stad te maken onaannemelijk is. Het plan komt erop neer, dat de geallieerde troepen West- Berlijn moeten ontruimen maar dat het gebied door Russische troepen blijft omsingeld. Het houdt verder in, dat de rechterlijke, financiële en economische verbondenheid van Berlijn met West- Duitsland moet eindigen* en dat daar voor in de plaats zou komen een een zijdige afhankelijkheid van het Ooste lijke blok. Tegenover dit plan staat het feit, dat de Westelijke mogendheden herhaalde malen plechtig hebben ver zekerd, dat zij hun rechten en plichten in Berlijn tot het einde van de split sing van Duitsland zouden uitoefenen. Er bestaat geen geïsoleerde oplos sing van de Berlijnse kwestie, ging Brandt voort. Als men een bijdrage tot de ontspanning wenst, zal men zich niet kunnen beperken tot de kwestie- onderhandeld over de eenmaking van Duitsland. Het is duidelijk het streven van de communistische politiek om ge heel Berlijn bij de Oostduitse republiek in te lijven. Al het gepraat kan dit niet camoufleren. De bevolking van Berlijn vertrouwt, aldus Brandt, vooral nu op zijn vrienden in de wereld. In de ko mende maanden zal niet alleen het lot van Berlijn, maar van het gehele Duitse volk worden bezegeld. Daarom verwachten wij dat de Westelijke mo gendheden van de tijd, die hun is ge laten, goed gebruik zullen maken. Eigenaardig genoeg reageerde de Berlijnse effectenbeurs met hogere koersen. Het motief daarvoor was, dat men nog erger had gevreesd namelijk een onmiddellijke overdracht aan de Oostduitsers van de volmachten van de Russen aangaande het toezicht op het verkeer met Berlijn. „Thans moet duidelijke taal worden gesproken", schrijft de socialistische Telegraf. ,,De kwestie-Bellijn kan al leen gemeenschappelijk met het gehele Duitse vraagstuk worden geregeld. Alle andere oplossingen zouden binnen korte tijd weer abnormaal blijken. De Weste lijke mogendheden moeten dat de Sow- wetunie duidelijk maken. Ook de Russen kunnen het niet als normaal beschouwen, dat één deel van Berlijn hoofdstad van de Oostduitse republiek is en een ander deel „vrije stad". „De Russen hebben in hun nota ver klaard, dat het niet hun bedoeling is de vrede te bedreigen. Maar de mas sieve dreiging, dat de Sowjetunie al haar rechten aan de Oostduitsers zal overdragen, als niet binnen zes maan den een overeenkomst wordt getrof fen, is waarlijk geen eis van vreed zame doelstellingen." Blik naar Westen „De Sowjetunie weet heel goed, al dus het blad, dat West-Berlijn op de handel en de steun van de Bondsrepu bliek is aangewezen en dat niet alles, komt in Oost-Berlijn kan worden be trokken. Niet alleen, omdat men daar zelf niet genoeg heeft, maar ook omdat valuta-moeilijkheden hierbij een grote rol spelen. Dan zou West-Berlijn af hankelijk worden van de goede of de slechte wil van de Oostduitse commu nistische machthebbers en het zou der halve al spoedig geen „vrije stad" meer zijn. HEILOO In de vergadering, die de raadsleden van Heiloo van avond bijeen zal brengen, komt een bijzonder delicate kwestie aan de orde. Zij is opgeworpen door de vertegenwoordiger voor de V.V.D., de heer K. de Vries, die de vier bossen in de gemeente tot verboden gebied wil verklaren voor de patiënten van de St.-Pau- lusafdeling. Dit is een „open" in richting voor geestelijk gestoorde politieke delinquenten, onderge bracht in de St.-Willibrordus- stichting. Het raadslid stelt de dertig' a veer tig patiënten van deze afdeling, die onder leiding van geneesheer-direc teur dr. J. P. de Smet worden gere- classeerd aansprakelijk voor een lange reeks zedenmisdrijven in en om Hei loo. Zedenmisdrijven, die naar zijn zeggen een beklemmende onrust heb ben gewekt. Nog onlangs werd een jong meisje het slachtoffer. Zijn actie wil de hekken van de Heiloose stich ting tussen een uur voor zonsonder gang en een half uur voor zonsopgang hermetisch sluiten. Dit raadslid wordt in zijn opvatting fel bestreden door de dokter, die ten Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. De Nationale Levens verzekering-Bank N.V. en de Eerste Rot- terdamsche Maatschappij van Verzeke ring N.V. openden gisteren op het Van Loenshof te Enschede een nieuw bij kantoor. Het pand, dat drie verdiepingen heeft, is ontworpen door de architect C. Eif fel's en heeft een lengte van 21 meter bij een diepte van bijna negentien meter. PARIJS (Reuter). Binnen drie tot zes maanden zullen er voor de meeste landen die aangesloten zijn bij de Navo kernwapens in de een of andere vorm beschikbaar zijn. Dit zei de opperbevelhebber van de strijd krachten in Europa van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, gene raal Norstad in een interview met een Amerikaanse radioverslaggever. De Navo-gemeenschap is in snel tem po op weg naar een geheel nieuw tijd perk wat betreft organisatie en uitrus ting met raketten en kernwapens. Op het ogenblik zijn er voor ongeveer de helft van de leden-staten der Navo kernwapens beschikbaar. In het verle den waren raketten, geleide projectielen en wapens met kernladingen alleen in handen van de Amerikaanse strijdkrach ten, aldus generaal Norstad. Er zijn ech ter al troepen van verscheidene andere Navo-landen opgeleid in het gebruik van deze laatste soort wapens. Niet alleen Het ligt niet in de bedoeling, deelde Norstad in het interview mee. dat al le Navo-strijdkrachten wapens met kernladingen zullen krijgen, maar het programma zal worden voortgezet tot de strijdkrachten van de Navo de uitrusting bezitten die zij nodig hebben voor hun taak. Die taak is: de verdediging van de bevolking en het gebied van de Na vo-landen. Tegen 1963 zullen ongeveer honderd bataljons met raketten zijn uit gerust: thans beschikken 30 bataljons er over. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Ik ben bereid het gesprek in een behoorlijk klimaat KAIRO (Reuter! De nieuwe pre-, mier var. de Soedan, generaal Abboed. vindt hulp van de Verenigde Staten voor! zijn land in beginsel aanvaardbaar, ook al zouden bij de uitvoering van de aan-1 geboden hulpovereenkomst enige moei lijkheden kunnen rijzen. De voorganger van Abboed, Khatu voort te zetten maar laat men het mij had al aangekondigd dat zijn land Amen- dan ook niet onmogelijk maken. Met kaanse hulp zou aanvaarden. Hij hac deze toezegging, gisteravond in de uitgelokt krltlek van da oppositie Tweede Kamer gedaan, gaf minister Cals te kennen, dat hij weer met de Tr raad van leraren wil onderhandelen NEW DELHI (Reuter) De rege ring van Indië heeft de Sowjetunie doen weten dat zij pijnlijk is getrof fen door onnauwkeurigheden in een kaart die in een Russisch weekblad was gepubliceerd. Bepaalde delen van Indië worden op die kaart aangege ven als grondgebied van de Chinese volksrepubliek. Het was al de derde maal sinds 1955 dat diezelfde kaart in dezelfde vorm in een Russisch blad werd af gedrukt. Het is nu ook de derde maal dat de regering van Indië ertegen protesteert. MAASTRICHT. De mineraalwater bron in Maastricht heeft een lek gekre gen in de grondboringsinstallatie waar door het gewone water in de buurt minder geschikt wordt voor de bedrij ven daar. B. en W. van Maastricht stellen nu aan de raad voor het lek te repareren. Zou dat niet helpen, dan zit er misschien niets anders op de exploitatie van d'e Tregabron te staken. Ik wil dat echter niet doen zoals tot nu toe is gebeurd, zei de minister van onderwijs, dus niet eerst de gevraagde verhoging toestaan in verband met de optrekking van de topsalarissen. Ook bleek minister Cals niet bereid het stand punt op te geven dat de lerarensalariërin» niet kan worden gekoppeld aan die van de hoofdingenieurs van de Rijkswater staat. Dit past niet in het algemeen per soneelsbeleid van de regering en men kan het volgens minister Cals ook niet rechtens eisen. Met deze verklaring heeft minister Cals weliswaar de weg vrij gemaakt naar her nieuwd overleg, maar zijn standpunt komt neer op een afwijzing van de eisen van de leraren, die hij enigszins verbeten te lijf ging. Fel keerde hij zich vooral tegen de aantijgingen aan zijn adres: in elk lerargnblad van de laatste weken kan men lezen dat er „lamme, laffe leugens" en „vuile tactiek" zijn toegepast. Dc ieraren hebben het overleg als ge ëindigd beschouwd, om hun actie in het openbaar voort te zetten, zo riep de mi nister uit. Als men de regering starheid verwijt, dan kan men dat ook van de andere kant zeggen. Het gaat niet aan, mij het verwijt te maken dal er een dic- tatortje aan het werk is! De Navo beschikt volgens de opper bevelhebber in Mid'den-Europa over 21 en een derde divisie. Daar zullen nog vijf Westduitse divisies bijkomen. Frankrijk heeft beloofd de twee divi sies die het voor de strijd in Noord- Afrika aan de Navo beeft onttrokken weer ter beschikking van de organisa tie te zullen stellen. Op die wijze zou men in de buurt van de voorgenomen 30 divisies in de sector Midden-Europa komen. stelde omvang afwijst, maar bovendien zijn therapie te gronde ziet gaan, als het raadslid zijn zin krijgt. Veel genezingen „Het hoge aantal genezingen in de St.- Paulusafdeling is mede te danken aan het feit. dat het een open inrichting is. Dat wil zeggen, dat velen mijner man nen 's morgens met de eerste trein naar hun werk gaan en 's avonds terugkeren. Het merendeel is om zes uur binnen, behalve degenen, die moeten overwer ken. Het is apert onjuist, dat alle zeden misdrijven in deze omgeving door mijn patiënten zijn bedreven. De politierap porten bewijzen dat." Brief Hier komen dus onder meer de elasti citeit van de maatschappij jegens de gees telijk gestoorden en hun kansen op ge nezing in het geding. Aan de ene kant het raadslid, dat een brief kan tonen van een ongeruste jonge moeder: „Ik durf met mijn kindje van twee niet meer door het Heilooër bos.aan de ande re kant de geneesheer: „De kwestie wordt uit haar proporties getrokken." Daartussenin de nog zwijgende figuur van de officier van justitie in Alkmaar, jnr. mr. A. Reigersman. Zijn bevindin gen zullen binnenkort in een rapport bij de procureur-generaal worden neerge legd. De drie partijen weten, dat de St.-Wil- librordusstichting in opdracht van de re gering handelt met de haai- ter beschik king gestelde oud-delinquenten. Zij weten, dat dit werk risico's mee brengt, maar ook zegeningen afwerpt: dokter De Smet noemt een percentage van 75 tot 80 als wij hem naar het aan tal genezingen vragen. Zij weten, dat de St.-Willibrordussticii- ting haar opdracht zal uitvoeren tot er anders wordt beslist. Tenzij er een ande re oplossing voor de onderbrenging van deze patiënten komt. Oplossing Er komt een andere oplossing. Volgend jaar kan er, als de plannen niet worden afgeremd, een gloednieuwe inrichting bij Nijmegen staan, die plaats biedt aan 200 patiënten en waar uit vele „open" in richtingen in den lande de zieken wor den gecentraliseerd voor een hypermo derne behandeling. Dan zal Heiloo ver lost zijn van wat volgens dokter De Smet een draaglijk risico en volgens de heer De Vries een ontstellend kwaad is. AMSTERDAM (ANP) Eén van de verdachten uit de zaak van de vervalste formulieren van de Socia le verzekeringsbank is vrijgesproken. Het was de 23-jarige mejuffrouw W. J. van G. uit Dordrecht, kantoorbe diende te Rotterdam, die gistermor gen uit de mond van de president van de Amsterdamse rechtbank ver nam, dat zij weliswaar strafbare fei ten had gepleegd, maar werd vrij gesproken aangezien de rechtbank meende, dat deze feiten niet ten laste waren gelegd: 30 X ƒ750 Het was dit meisje dat op 7 en 8 juni dertig postkantoren in en om Amster dam afreed en daar dertig maal een bedrag van ruim 750 gulden inde met een haar door een ambtenaar van de Sociale verzekeringsbank verstrekte vals opgemaakte betalingsopdracht. Het meis je legitimeerde zich daarbij met een eveneens vervalst rijbewijs en plaatste Het standpunt van de regering is nog precies hetzelfde als in 1953 toen er een volkomen bevredigende salarisregeling tot stand is gekomen, behalve op één punt, namelijk de koppeling aan de sa larissen van de hoofdingenieurs. Dit was ook nu weer het punt. Ik heb begrip daarvoor, aldus minister Cals, maar laat men dan niet zeggen, dat het een verkeerde manier van behandeling is geweest. Toen in 1956 de topsalarissen zijn ver hoogd, lag het voor de hand, ó'at de iera ren, getrouw aan hun standpunt van 1953, hebben gezegd: dan nu wij ook. Van regeringswege was het echter even vanzelfsprekend, dat zij vasthield aan het standpunt van 1953. Welke tactiek er ook tijdens het over leg zou zijn toegepast, het zou altijd' fout zijn geweest, meende minister Cals. Bij de aanvang van de laatste ver gadering op 9 oktober is meteen de re geringsbeslissing meegedeeld. Minister Cals vroeg zich af. waarom de leraren toen niet meteen hun bezwaren daar tegenover hadden gezet. Waarom moet ik altijd' de eerste zijn, zo vroeg hij. Er zijn daarna alleen maar beledigin gen en verdachtmakingen in de bladen verschenen. Het klimaat is grondig verknoeid. Toch ben ik, zo besloot de minister, bereid om alle argumenten nog eens helemaal door te praten, mits de gelijkstelling met d'e hoofdingenieurs buiten beschouwing blijft. De suggestie van de K.V.P.-woordvoer der pater Stokman om een college voor geschillen in het leven te roepen wees minister Cals radicaal van de hand. Zo'n college zou na bestudering van de standpunten van de regering en van a'e leraren van advies kunnen dienen, zo dat de Tweede Kamer met kennis van zaken zou kunnen oordelen, zo had pa ter Stokman uiteengezet, Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Tien jaar gevan genisstraf met aftrek heeft de of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren geëist tegen de 46-jarige Monsterse postbode G. "V., die op 2 april van dit jaar zijn echt genote door wurging om het leven zou hebben gebracht. Vele uren besteedde de rechtbank aan de behandeling van de zaak. De grote vraag' was of V. in een uitbar sting van drift alleen heeft willen mishandelen, of dat hij zijn vrouw opzettelijk heeft gedood en daarna een ongeluk heeft geënsceneerd. Doodslag Een deskundige had uit de bloed sporen en de situatie ter plaatse tvast- gesteid dat er was geënsceneerd. De vrouw werd onder aan de ladder naai de vliering gevonden, badend in haar bloed, met een klein trapje over zich heen. Ook was er een kastje omge vallen. De verdachte nu heeft verklaard, dat hij hel kastje en de ladder had omgestoten, maar gezien de plaats, waar naar hij zegt de voorwerpen hebben gestaan, is dat onmogelijk. De officier vond dit onvoorwaarde lijk voor doodslag pleiten. Als werke lijk alles in drift was gebeurd, was de verdachte weggerend zonder op of omkijken, toen hij ontdekte, dat hij zijn vrouw had gedood, zo meende de officier. Reeds vijftien jaar was V. met zijn vrouw getrouwd. Het huwelijk was nooit goed geweest en niet lang ge leden had hij een relatie aange knoopt met een weduwe die evemvel niet met een gescheiden man wilde trouwen. Wacht nu maar eens rustig af, had V. tegen haar gezegd. Tegen een dorpsgenoot had hij na een ruzie met zijn vrouw verteld, dat hij er wel zes jaar voor over had als zij maar doodging. Volgens V. had zich op de fatale ochtend het volgende afgespeeld. Zijn vrouw was aan de schoonmaak en hij zat al geruime tijd thuis vanwege een gebroken pink. De vrouw zou de ge hele ochtend al ruzieachtig en krib big zijn geweest en toen zij V. had op gedragen voor haar een kinderledi- kantje van de vliering te halen, dat naar de lorreboer moest, en tevens het luik van de vliering te repareren, had hij haar niet durven weerstreven, hoewel hij elke ochtend om tien uur even naar de weduwe ging. V. haalde een hamer en spijkers en ging naar boven. Op de vliering- trap stond zijn vrouw hem al op te wachten om het ledikantje aan te pakken en terwijl hij langshaar liep, was zij opnieuw hatelijk uit gevallen. Toen zou zich plotseling zo'n driftbui van V. meester hebben gemaakt, dat hij in het wilde weg zijn vrouw met de hamer op het hoofd had geslagen. Gillend gleed zij van de ladder op de grond. V. knielde naast haar neer en kneep haar de keel dicht. Ik was helemaal overstuur, vertelde V. de rechtoank. U hebt anders na het gebeuren zeer kalm gehandeld, kreeg hij te horen, want u hebt uw bromfiets gepakt en na een ritje naar het strand hebt u uw voertuig naar een hersteller ge bracht, die niets bijzonders aan u heeft deriing geen verkeer zullen hebben. Dat gemerkt Toen gmg u terug naar huis en direct daarop waarschuwde u uw buurvrouw met het verhaal, dat uw vrouw van de trap was gevallen. U speelde heel aardig toneel en in de middag hebt u ook kalm en zakelijk de begra/enis geregeld. Te kalm Laat in de middag was V. aange houden en de volge ue dag pas be kende hij- Zijn kalmte verklaarde hij uit het feit, dat nij een broomdrank had gedronken, zoals hij in de laatste tijd van grote spanningen gewend was. Hij to nde zich er verontwaar digd over, dat de officier en een rech ter hem niet onder de indruk von den. Ik vind alles verschrikkelijk. Ik durfde tegen niemand iets te zeggen. In zijn laatste woord kwam de ver dachte hierop nog terug, voordat hij vroeg gauw terug te mogen naar zijn kinderen en zijn moeder. De officier belichtte in zijn requisi toir uitvoerig alle factoren, die zijns inziens aantoonden, dat V. al lang met wraakgevoelens rondliep. Hij had zelfs arsenicum in huis ge haald, zij het naar zijn zeggen voor zijn aquarium. De officier wilde wel aannemen, dat de hamerslagen in drift waren ge geven. De wurging moest volgens hem echter opzettelijk zijn gebeurd. Hij zag geen enkele reden voor clemen tie en eiste de hoge straf, van tien jaar met aftrek. in het bijzijn van de loketambtenaren valse handtekeningen op de chèques. In totaal inde zij op deze wijze in twee dagen 22.560 gulden, waarvan zij zelf tien procent mocht houden. NADER ONDERZOEK Het restant deelden de 38-jarige S. C. M. van 't S en de 44-jarige F. J. van H., beiden uit Amsterdam. Zij werkten bij de Sociale verzekeringsbank. De laatste had de lege formulieren wegge nomen en aan zijn collega Van 't S. ter hand gesteld. Die had ze vals ingevuld en aan de postkantoren rondgestuurd, waarna hij de duplicaten aan het meis je uit Dordrecht gaf. Het drietal werd kort na de fraude gearresteerd. De rechtbank hield de uitspraak te gen de hoofddader Van 't S„ die veer tien dagen geleden twee jaar en drie maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen, aan voor een onderzoek naar zijn geestvermogens. ANDERHALF JAAR De andere verdachte de 44-jarige F. J. van H„ tegen wie een jaar en negen maanden met aftrek was geëist, werd tot anderhalf jaar veroordeeld. VERWACHT: PARIJS (Reuter). In diploma tieke kringen te Parijs verwacht men dat professor Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese commis sie, spoedig de plaats van Reginald Maudling zal innemen als leider van de onderhandelingen over een Euro pees vrijhandelsgebied, dat nu de vorm zou moeten aannemen van wat ge noemd wordt een „multilaterale asso ciatie" tussen de zes landen van de Euromarkt en de overige landen van de O.E.E.S. Dit is waarschijnlijk een van de on middellijke resultaten van de ontmoeting Adenauer-de Gaulle in Bad Kreuznach. Hallstein zou de opdracht krijgen te onderzoeken welk alternatief het beste zou zijn voor de vrijhandelszone, zoals Maudling, de Britse minister die had voorgesteld, Frankrijk heeft als bekend dit plan verworpen. Halt jaar studie Uiteraard zal eerst de raad van mi nisters van de Euromarkt zijn goedkeu ring aan deze nieuwe missie van Hall stein moeten hechten. Woensdag komt deze raad in Brussel bijeen. Ook zal de raad zich op die dag bezig houden met de details van de maatre gelen die nodig zijn om discriminatie tus sen de zes van de Euromarkt en de elf van de O.E.E.S. per 1 januari tot een minimum te beperken. Al met al heeft Frankrijk zich voor lopig voldoende ruimte verschaft om zijn acute benauwdheid de baas te kunnen. Hallstein zal zeker een half jaar nodig hebben voor studie over het hoe, waai en wanneer van een multilaterale asso ciatie. En als hij dan tenslotte met een ontwerp komt. dan zal dat worden be schouwd als „basis voor verdere onder handelingen". Eisen nieuwsdienst DEN HAAG. Dierenbescherming hert* bezwaar tegen liet laten ..grazen" van varkens op vuilnisbelten. In min stens vijf Nederlandse gemeenten wor den de vergaarplaatsen van menselijke afval zo zegt de vereniging ver huurd aan varkenshouders. Het gevolg is, dat minstens tien percent van de zich daar voedende dieren een ontijdige en vaak pijnlijke dood vindt doordat zij „scherp" in krijgen: tussen scheer mesjes en spijkers, glas en blikjes ligt het hele scala van voor de varkens le vensgevaarlijke stoffen. Dit nog daargelaten vraagt dierenbe scherming zich af of het vlees van de aldus gestorven varkens en van de die ren. die de vuilnisbelt overleven een gevaar oplevert voor de volksgezondheid. In deze zin heeft de Nederlandse Ver eniging' tot bescherming van dieren een brief gericht aan minister Struycken. Van de zijde der interne kliniek van de Diergeneeskundige faculteit aan de Utrechtse universiteit werd over deze kwestie opgemerkt, dat niet alleen de scherpe, maar ook de giftige stoffen op een vuilnisstortplaats fataal voor de var kens kunnen zijn. Verfafval met loodwit en menie kunnen de dieren het leven kosten. Men nam van deze kant niet direct aan. dat het vlees van de var kens gevaarlijk voor de consumptie zou zijn. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De beste viering van het veertigjarig bestaan van het de partement van onderwijs, dat in 1918 is gesticht, noemde minister Cals gis teravond de indiening van het wets ontwerp voor het voortgezet onder wijs. Zijn wensdroom zou zijn als de Kamer het voorlopig verslag' daarover voor het paasreces gereed zou hebben. Hij beloofde dan zeer spoedig daarna voor de memorie van antwoord te zorgen. En dan, zo zei de minister, werkt paus Gregorius ook nog mee, want in 1959 valt de derde dinsdag zo vroeg mogelijk, na melijk op 15 september, zodat de open bare behandeling nog best in die maand zal kunnen gebeuren. Er is een Kamerlid geweest, zo vervolg de hij, die mij heeft gezegd dat hij eerder in Sinterklaas zou geloven dan in de in diening van dit wetsontwerp. Dat geldt niet voor mr. Roosjen, zo richtte minister Cal» zich schertsend tot deze a.r.-afge- vaardigde. die zeker geen heil zal zien in deze St. Nicoiaas, maar nu weet ik niet of de heer Tiianus op het ogenblik in Sinterklaas gaat geloven! ROTTERDAM. De olietrein, die gistermorgen om ongeveer kwart voor zeven over de Vondelingenweg te Rotterdam naar Pernis reed, is betrokken geweest bij twee ernstig® ongelukken. Bij het eerste kwam een bromlietser om het leven. De bromfietser, de 38-jarige schilder H. de Rooy van de Beyerlandseiaan in Rotterdam reed in dezelfde richting als de trein. Bij de Pernissevveg. waar de spoorlijn over de weg loopt, is de bromfietser waarschijnlijk te kort voor de lokomotief overgestoken. De lokomotief sleurde de schilder on geveer twintig meter mee. Toen viel de man tussen de rails. Alle 26 olietank wagons zijn over hem heengereden, waarbij hij vermoedelijk nog aan het hoofd werd geraakt door een loshan gende koppeling. De man overleed kort na het ongeluk. Zijn bromfiets vond men een kilometer van de plaats van het on geluk. De machinist' van de trein heeft niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. In de bocht tussen de Per- nisseweg en de Butaanweg reed een personenauto, toen hij de trein wilde passeren, te ver op de linker helft van de weg. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam een motorfiets. Een botsing was onvermijdelijk. De bestuurder van de motor en zijn duo-passagier werden gewond. LONDEN lAP.I. Op uitnodiging van Zwitserland zal Engeland deelnemen aan een informele conferentie met het doel de impasse te doorbreken waarin het plan voor een vrijhandelszone i* geraakt. Maandag begint deze conferen tie van officiële personages in Genève. Alle eif fcnden van de O.E.E.S. buiten de zes van de Euromarkt zijn door Zwitserland voor dit gesprek uitgeno digd. programma's (ln het Kort KAMPEERDERS MOETEN „GOED GEDRAGHALEN Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Kampeerders moeten na 1 januari bij hun aanvraag van een kampkaart of kampeerpaspoort een zogenaamde verklaring omtrent het ge drag overleggen. Die verklaring kun nen zij op het gemeentehuis halen. De verlenging van kampeerdocumenten die niet ouder zijn dan vier jaar, zal op de oude voet worden voortgezet, ZATERDAG 29 NOVEMBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.0# Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.SO Gram: 7.45 Morgengebed en liturg bal; 35.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram: 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok—noodklok; 12-03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz; 13.45 V 6 jeugd- 14.10 Accord ork: 14.30 Kr on v Lettenen en kuns ten; 14.55 Mannenkoor; 15.15 Gram, 15.40 BoeKoespr; 15.50 De schoonheid v h Gre goriaans; 16.20 V d jeugd; 17.00 Engelse les; 17.20 Gevar progr. avond 18 05 Journalistiek weekoverz; 18.15 De springplank; 18.35 Gram; 18.45 Vragenbe- antw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Licht- baken caus; 19.35 Radio Philh ork en so list; 20.30 Ja met mij; 20.35 Gevar progr; 21.55 De knipperbol caus: 22.05 Amue muz; 22 35 Wij luiden de zondag in Aan sluitend- Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.25—24.0# Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.00 Gym v d vrouw; 9.1o Gram: VPRO 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 10.45 Annemarieke hoorsp; 11.15 Buitenl weekoverz; 11.30 Pianorecital. middag 12.00 Promenade-ork; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Dansmuz; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 13.40 Sportnws; 14.05 V d jeugd; 14.45 Dilettantenkoor 14.55 Streek- uitz; 15.20 Hel werk van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, lezing: 15.35 RadiophiJ- harm ork koor en sol; 16.25 Boekbespr; 16.45 Jazz; 17.00 Vers van de pers; 17.30 Act. avond 18.00 Nws en comm: 18.20 Gram; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen caus; 19.45 Deze week, caus; 19.50 Iets voor niets, caus; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Thuis best?, schets; 20.13 Gevar progr; 21.30 Soc comm; 21.45 Twin tig vragen; 22.10 Instr sext; 22.35 Anec dotes; 22.55 Gram; 23.15 Nws; 23.30—24.00 Gram. TELEVISIE middag VARA: 17.00—17.40 V d kind. avond NTS. za.M Journ en weeroveiv- KRO 20.20 Cabaret; 21.00 Schlagers; 21,15 tv» spel: Moord rtiet gesloten deuren: 91,41 Vraag- «n antwoordspel»

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7