Gezin in aan brand ontsnapt pyjama s In kentekenbewijs geknoeid: een maand celstraf Victoria KRIS-KRAS door Zeeland KRIS 31™ Speelzaal voor patiëntjes van Zeeuwse sportclubs vS> J Uitbreidingsplan Kruiningen slechts ten dele goedgekeurd Hervormd verenigingsgebouw te Kloetinge werd ingewijd door Zeeland Bromfietser .door auto gegrepen Collega's helpen Ambassadeur Zd.-Afrika bezocht Sas van Gent Bestelwagen werd bij Kloetinge opengereten BAKKERIJ TE WAARDE TV DE AS WELTERUSTEN Addy Leynse hoela-kampioen Vlissingen Mosselschip weer boven water Dierenbescherming afd. Zeeland-noord As van Thoolse tractor brak AUTOBOTSING BIJ SCHORE Snelbuffet prov. boot aanbesteed Molen in restauratie Bromfietser reed vijf dames omver Altijd ovenvers- Altijd even lekker! INSTEEKHA VEN GEVRAAGD Chr. school te Gapinge vierde 50-jarig jubileum Expositie Van der Kaay in Oostburg C.J.V. greep vrij hoog met „Een zomerzotheid" Vrijdag 28 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Van een onzer verslaggevers WAARDE Op de zolder van de brood- en banketbakkerij van de heer M. K. Louisse in de Schoolstraat te Waarde is gister nacht, omstreeks half twee, door onbekende oorzaak brand uitge broken, die de gehele zolder en het achtergedeelte van het win kelpand in de as legde (zie foto). Het gezin, bestaande uit man, vrouw en een kind van twee jaar, kon zich slechts in nachtgewaad en met medeneming van enige VOGEUWAARDE. Toen de bus chauffeur Van M. uit Axel gistermid dag per bromfiets op weg naar huis was en een hem in de Catharin-astraat te gemoetkomende vrachtauto wilde pas seren, werd hij door een andere vracht auto die zeer snel reed, van achteren aangereden. De klap was zo hevig, dat Van M. over de kop sloeg en in een droge sloot terecht kwam. Hij kwam wonder boven wonder met de schrik vrij, maar de bromfiets werd ernstig beschadigd. waardepapieren en wat geld in veiligheid stellen. Rond half twee werd mevrouw Louisse wakker; zij meende geritsel op de zol der te horen. Aanvankelijk dacht zij, dat er ongedierte aanwezig was, maar I even later nam zij een brandlucht waar. i Onmiddellijk waarschuwde zij haar man, die echter spoedig tot de ontdek king kwam, dat de zolder, waar zakken meel waren opgeslagen, in lichterlaaie stond. De brandweer van Waarde was spoe dig ter plaatse. De brandweerlieden slaagden erin het vuur te beperken tot het achtergedeelte van het pand. De brandweer van Krabbendijke, die ook was opgeroepen, behoefde geen dienst meer te doen. De waterschade is ech ter aanzienlijk. De gehele winkelvoor raad ging vrijwel verloren en ook de installaties in de bakkerij kregen veel water te verwerken. Omtrent de om vang van de schade kon nog niets wor den meegedeeld. Vandaag zal een gron dig onderzoek worden ingesteld. Verze kering dekt de schade. De heer Louisse heeft inmiddels toe stemming van het gemeentebestuur ontvangen om winkel te houden in de school. De andere bakkers van het dorp zijn bereid bij het bakken te helpen. Van onze correspondent. SAS VAN GENT. Op de tweede dag van hun niet-officieel bezoek aan Zee land hebben de buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Heldenhuys en zijn echtgenote een bezoek gebracht aan de beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De ambassadeur werd vergezeld door de kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, H. A. A. baron Collot d'Escury en zijn echtgenote. Het gezel schap werd ontvangen door de directies. Na bezichtiging van het bedrijf werd de lunch gebruikt ten huize van een der directeuren. In de middaguren werd de spiegelglasfabriek bezocht. Eigen nieuwsdienst KLOETINGE. Bij het viaduct op de rijksweg bij Kloetinge is gistermor gen een bestelwagen met zeven inzit tenden door een vrachtauto opgengere- ten. Twee personen, de heren K. en W. uit Borssele liepen daarbij lichte ver wondingen op. I De bestelwagen (met aan het stuur De B. uit Borssele), die ingericht was voor personenvervoer en daartoe ook was goedgekeurd, reed met een zeven tal arbeiders in de richting Bergen op Zoom. Van het viaduct naderde een vrachtwagen, bestuurd door De Q. uit Breskens. De chauffeur reed, naar de politie ons meedeelde, bij het nemen van de bocht teveel naar links, waar door de bestelwagen, precies achter de zitplaats van de bestuurder, geraakt en aan de linkerzijde geheel opengescheurd werd. Het is een wonder, dat bij deze bot sing slechts twee personen lichte ver wondingen opliepen. De bestelwagen werd totaal vernield. De andere inzit tenden kwamen met de schrik vrij. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Zes weken onvoorwaardelijke gevangenis straf eiste gistermiddag de Offi cier van Justitie, mr. T. Lebret, tijdens de zitting van de econo mische politierechter te Middel burg, tegen de 55-jarige vertegen woordiger J. N. uit Goes, wie ten laste was gelegd dat hij het ken tekenbewijs van een auto had ver valst. N. had de auto gekocht van de sergeant-vlieger J. W. uit Hans- weert, die ter zitting verklaarde, 'dat op het kentekenbewijs duide lijk het bouwjaar 1950 stond ver meld. N. beweerde dat er 1952 stond en had de 2 wat meer lees baar gemaakt. Voor 1800 had hij later de auto (een Volkswagen) in Katseveer verkocht. De politierechter, mr. B. S, Sieperda, merkte op dat de verdachte niet alleen het cijfertje had bewerkt, maar ook ge gomd had op het kentekenbewys. De officier noemde dit opzettelijke ver valsing. Hij wees erop, dat de verdachte al meer veroordeeld was. Ook nu weer is Advertentie Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en u slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40 en 8.88. VLISSINGEN. Meer dan 400 kinde ren hebben woensdagmiddag deelgeno men aan de hoela hoepehvedstrijden om het kampioenschap van Vlissingen. die werden georganiseerd door de buurtver eniging ,.Nieuwendijk en omgeving". Der tig kinderen wisten door te dringen tot de finale. De 12-jarige Addy Leynse be haalde tenslotte een eerste prijs, waar voor zij een mooie camera ontving. Addy zal vermoedelijk deelnemen aan de na tionale kampioenswedstrijden te Amster dam, indien deze doorgaan. hij buit enzijn boekje gegaan: in de eerste plaats de vervalsing en in de tweede plaats heeft hij van het stuk papier ge bruik gemaakt bij de verkoop. Mr. Lebret vroeg 14 dagen onvoorwaardelijk voor het eerste feit en 1 maand onvoorwaardelijk voor het tweede. De politierechter ver oordeelde N. voor beide feiten samen tot een maand gevangenisstraf. De lasser G. de N. te Vlissingen, die bij een zekere W. werkte, had op het terrein van zijn baas een stuk hoogspannings kabel meegenomen. Hij haalde het koper eraf om het te kunnen verkopen. De N. was daarna door zijn patroon ontslagen litierechter verklaarde, overal zijn neus. en stootte nu, zoals hij tegenover de po- De officier noemde de diefstal buiten gewoon ernstig, daar het bovendien een nieuwe kabel betrof. Hij eiste een straf van 75 boete subs. 15 dagen. De politie rechter toonde enige clementie en von niste 50 subs. 10 dagen. „Dit is beslist de laatste keer, dat ik tegen u een geldboete eis", zei de officier tegen de Middelburgse werkman N. V, Van onze correspondent YERSEKE. De dekschuit YE-10. waarvan de bemanning bezig was een lading mosselen over te nemen van een coaster en daarbij zonk, is dinsdagavond omstreeks half elf weer boven water ge komen. Het is gelukt om de schuit de haven binnen te slepen. Een deel van de lading is intussen verloren gegaan. Het schip, dat enige schade had opgelopen, zal op de werf gerepareerd worden. die terechtstond voor het stelen van een mud aardappelen op een stuk land aan de Schroeweg. „De volgende keer wordt het onherroepelijk gevangenisstraf." V., die al eens eerder wegens diefstal was veroordeeld, voerde aan, dat hij zon der aardappelen had gezeten, maar de politierechter zei hem dat volgens deze gedachtengang het eind zoek zou zijn. De officier, mr. v. d. Dussen, eiste een boete van 60 subs. 12 dagen. Het vonnis luid de: 40 subs. 8 dagen en 1 week voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. MIDDELBURG. In het Schutters hof te Middelburg hield de vereniging Dierenbescherming, afdeling Zeeland- Noord in verband met haar zestig-jarig bestaan een vergadering. De voorzitter der afdeling de heer E: J. Glerum sprak in zijn openingswoord over de noodzaak van de Dierenbescherming. Namens het hoofdbestuur bracht mr. dr. Hugenholtz, de zoon van ds. Hugen- holtz uit Axel, zijn beste wensen over, evenals de heer J. Munter van de Politie- Dierenbeseherming. De heer G. Nieuwen- huize, directeur van de Dierenbescher ming hield vervolgens een causerie waarin hij er de nadruk op legde, dat de boodschap van de Dierenbescherming een alarmkreet is aan het adres van het Nederlandse volk en aan de gehele wereld. Het gaat om het mens-zijn, of om de ontmenselijking, ook ten aanzien van het weerloze dier, dat zijn leven ont ving 'uit dezelfde hand, waaruit de mens het ontving. Na de pauze werden twee fraaie films vertoond. t De plaatselijke gemeenschap van Oost burg heeft dr. J. v. Baal, oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, bereid gevonden op 19 december in café „De Eenhoorn" een lezing te houden over Nieuw Guinea. Toen gistermiddag de landbouwerszoon H. J. D. door de Julianastraat reed, brak plotseling de vooras van zijn ti*actor. Het ongeluk bleef gelukkig beperkt tot enige materiële schade. SCHORE. Op de rijksweg bij Schore ter hoogte van de Vlakebrug is donder dagmorgen de heer A. J. T. uit Oostburg met zijn personenauto in botsing geko men met een personenauto, bestuurd door de heer P. J. L. uit St. Michielsgestel. Beide wagens hebben materiële schade opgelopen, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De botsing ontstond toen de heer L. met Zijn auto op de rijks weg stopte, omdat hij voorbij de weg naar Hansweert was gereden, die hij is moest. De heer T. wilde de stilstaande wagen voorbij rijden, doch op dat moment kwam een tegenligger. T. trachtte nog te rem men, maar slipte en botste met zijn wa gen op de stilstaande auto. MIDDELBURG In Middelburg is gistermorgen aanbesteed de bouw van wachtlokalen bij de aanlegplaatsen van de provinciate boot in Vlissingen en Bres kens en de bouw van een snelbuffet voor de n.v. Simajo aan de Breskense zijde van de Westerschelde, in de omgeving van het wachtlokaal. Voor het snelbuffet was de laagste in schrijving 158.200. de opvolger was de fa. v. d. Poel uit Oudelande voor 168.900. Voor het wachtlokaal in Vlissingen even eens de fa. V. d. Poel voor 94.290 en voor het wachtlokaal te Breskens De Munck en Petri voor 73.900. OOSTERLAND. De windkorenmolen te Oosterland, die dateert van het jaar 1752, is al geruime tijd onderhannden voor een grondige restauratie. Dit om vangrijke werk wordt uitgevoerd door molenmaker Van den Hamer te Brou wershaven. Op een zeer solide wijze wordt deze molen weer in een keurige staat gebracht. Het 206 jaar oude bouw werk zal weer gebruikt kunnen worden, zodra er weer een molenaar komt opda gen. De laatste molenaar, die deze molen pachtte van de eigenaar, baron Schim- melpenninck van der Oye, is van de windkracht afgestapt en heeft zij toe vlucht genomen tot elektriciteit. De wind molen werd opgericht door de toenmalige ambachtsvrouwe Suzanna Maria Lonque en valt in de categorie grondzeiler-boven- kruier. GOES E la la ge weds Ir ij d middenstandsvrouwen GOES Sint Nicolaas in eigen per soon verrichtte de prijsuitreiking bij de jaarlijkse etalagewedstrijd van de Goese Middenstandsvrouwenvereniging. Een zes tal dames, elk met een helpster, heeft de miniatuur-etalages zo smaakvol mogelijks ingericht. Dit was bizonder leerzaam, om dat de branches bij loting werden aan gewezen en de dames bijna altijd een andere branche, dan hun eigen, moesten etaleren. De jury, bestaande uit de heren G. J. v. d. Kuijl en A. C. Sinke, had geen ge makkelijke taak met het beoordelen van de etalages. St. Nicolaas reikte de wis selbeker en de prijzen uit. De wisselbeker ging naar mevr. Kik, die in de branche schoenen 42 punten haalde. 2. Mevr. Timmerman, 33 p., leder waren; 3. Mevr. Verschoor, 33 p., dro gisterij; 4. Mevr. Hollestelle, 30 p., sport artikelen; 5. Mevr. De Grip, 26 p., feest artikelen; 6. Mevr. Sinke, 24 p., levens middelen. St. Nicolaas had voor alle dames een pakje. MIDDELBURG. A. B. uit Zuid- dorpe was niet verschenen voor de po litierechter te Middelburg en daarom trad de wachtmeester B. uit dezelfde plaats ter zitting als getuige op. Deze had tegen A. B. een proces-verbaal op gemaakt, omdat de verdachte op 5 ok tober jl. in Zuiddorpe met zijn brom mer vier vrouwen en een meisje, die op de openbare weg liepen, tegen de vlakte had gereden. De wachtmeester voerde aan, dat men even voor het ongeluk vanuit de verte nog duidelijk a'e vijf mensen had kun nen zien lopen. A. B. rook evenwel naar alcohol en stond onvast op zijn benen. Latei* had' hij tegenover de wachtmees ter zijn spijt betuigd, maar inmiddels waren twee van de vijf vrouwen min of meer ernstig gewond geraakt. Een er van moest zelfs voor enige tijd in het ziekenhuis worcifen opgenomen. De eis luidde 100 subs. 20 dagen en het von nis 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Op 6 juni van dit jaar had mevr. A. E. R.T. uit Vlissingen in Zoute- lande een auto gehuurd en was daar na op de Duinweg tegen een gepar keerd staande Belgische auto aange reden. Zij was even uitgestapt en had de schade aan de geschampte wagen opgenomen. Daar zij niemand zag, stapte zij weer in en reed door. De aanrijding was echter opgemerkt door enkele Zoutelanders, van wie er een het nummer van mevr. R.'s wagen opnam en dit aan de politie doorgaf. Ter zitting verweet de officier de ver dachte. dat zij verzuimd' had de politie in te schakelen. Hij eiste ten slotte een boete van 60 subs. 12 dagen en de politierechter vonniste conform. Advertentie broste chocolade biscuits garandeert U de versheid Van onze correspondent KRUININGEN. Ged. Staten van Zeeland hebben aan een ge deelte van het uitbreidingsplan van de gemeente Kruiningen goedkeuring onthouden. Het be zwaar gold het gedeelte Molen- meet, waarin een weide van de heer Sinke is gelegen. De heer Sinke had als bezwaar tegen het plan aangevoerd, dat zijn weide, die voor zijn bedrijf van zeer grote betekenis zou zijn, belang rijk zou worden verkleind. Ged. Staten hebben medegedeeld voor dit argument begrip te hebben en daarom hun goedkeuring aan dit onderdeel van het plan niet te kunnen verlenen. B. en W. van Kruiningen betoogden, dat het uitbreidingsplan aan deze zijde van de gemeente juist daarom van grote betekenis, omdat hier een stede- bouwkundige afronding wordt verkre gen. De raad besloot in beroep te gaan bij de Kroon. Bij de behandeling van de begroting 1959 hield slechts een raadslid, t.w. de heer A. Weststrate iP.v.d.A.) algemene beschouwingen. Hij betreurde het dat de woningwetbouw in het afgelopen jaar heeft stilgelegen en dat er geen sprake is van industrialisatie van betekenis. Hij bepleitte het maken van een insteek- haven en drong er bij B. en W. op aan in nauw contact met het E.T.I. diverse problemen van de gemeente nader on der de loep te nemen. Hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat op de be groting voor deze kosten geen post was uitgetrokken. Verder pleitte spr. voor het verstrekken van melk op de scholen. De voorzitter antwoordde, dat de schoolmelkverstrekking de egmeente on geveer 3000,— zou kosten. Het is niet mogelijk dit bedrag beschikbaar te stellen. De heer J. Griep (V.V.D.) brak een lans voor een insteekhaven, waarna de heer G. Willemse (S.G.P.) opmerkte dat z.i. de subsidies voor de plaatselijke ver enigingen te hoog zijn. Hij verzette zich tegen verzekeringen en tegen arbeid op zondag en bond de raad op het hart de oude paden der vaderen niet te verlaten. Medegedeeld werd dat i.v.m. de uit breiding van de reinigingsdienst het per soneel van de gemeente met een man zal moeten worden uitgebreid. De heren C. van ïwaarden (Prot.Chr.) en G. Willemse merkten tenslotte op, dat het bedrag per leerling voor het open baar onderwijs te laag is en de voor schotten voor het bijzonder onderwijs ongunstig beïnvloedt. Hierna werd de be groting vastgesteld. Tijdens een feestelijke bijeenkomst is gisteravond het geheel verbouw de Hervormd verenigingsgebouw te Kloetinge heropend. Op de foto: het zeer fraaie interieur, geheel naar de eisen des tijds. Timmerman Piet Flipse uit Kapelle legt onder het toeziend oog van architect L. W. Dekker uit Goes de laatste hand aan het gebouw. Mevr. Hoogstrate is bezig met het schikken van de tafeltjes. De NRV houdt in Oostburg op dins dag 2 december een filmavond, waarop een bootreis van Marseille naar Grieken land en R ome het onderwerp van de rol prent zal zijn. Voor de betrekking van tijdelijk wa terbouwkundig ambtenaar voor de Polder Dreischor, Zonnemaire .en Bommenede hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. 6 Op de zogenaamde „oudejaarsavond" van het kerkelijke jaar (zaterdag 29 no vember) zal er voor de jeugd uit ST. ANNALAND ruimschoots gelegenheid zijn voor goede ontspanning. Vanaf zeven uur zal het nieuwe hervormde vereni gingsgebouw de jeugd binnen haar mu ren herbergen. De Z.L.M. geeft in STAVENISSE mo menteel een gladiolencursus, die uit zes lessen bestaat. Deze cursus is van groot belang, omdat in de omgeving van Stave- nisse veel gladiolen worden geteeld. Voor de verkoop van kinderpostzegels GAPINGE. De Chr. Nat. school te Gapinge bestaat vijftig jaar en ter ge legenheid daarvan is in hei Herv. ver enigingsgebouw een feestelijke herden kingsavond gehouden. De heer J. A. v. Bennekom uit Middelburg hield een re de. i(e secretaris, de heer P. de Vos gaf een historisch overzicht en oud- leerlingen voerden een toneelstuk op. De school, die twee leerkrachten heeft, wordt momenteel door ongeveer veertig leerlingen bezocht. Het hoofd der school de heer L. Oranje, heeft t.g.v. het ju bileum dc kinderen verteld over de schoolstrijd en uiteraard ontbrak de tractatie niet. Het hoofd der school wordt terzijde gestaan door de onderwijzer H. G. de Boer. Na de oorlog is het schoolgebouw dat tijdens de bezetting door de Duitsers werd gevorderd gerestaureerd, doch voor een grondig herstel is het wachten op de na-schaderegeling. OOST-KAPELLE. Voor de vijfde maal heeft het comité „Sport Steunt Zonneveld" aan het hospi tium Gisteravond vond namelijk de\f een gebracht. Hfj merkte op, dat de seeretaris-penninsmeester, de heer H. L. Plompen, zich steeds buitengewoon heeft beijverd voor het inzamelen voor de gelden ten behoeve van Zonneveld en bood hem als blijk van waardering een I ingerichte speelzaal, waarmee fruitmand aan. 'vooral de jeugdige patiëntjes zeer De voorzitter van Zonneveld, de heer in hun schik rullen riin W" J- L- de Goof' aanvaardde dankbaar \m nun SClllK ZUtien -yn. I het geschenk en bij zijn woorden van waardering sloot zich de sanatoriumarts, 7 r ,7 De voorzitter van het comité de heer €eTl geschenk aangeboden. qk Westerweel bood een cheque van del 4000,aan voor de betaling van de overdracht plants van een in het kosten van inrichting der zaal en sprak overaractll piaais van een m net er z~n vreUg.^e over uit, dat de Zeeuwse tehuis op zeer smaakvolle wijze sportverenigingen dit bedrag hebben by- mevrouw N. C. Lamaison van den Berg- Pondman van harte aan. Als herinnering aan deze aanbieding offreerde het bestuur van Zonneveld de comiteleden briefopeners. hebben de kinderen van de o.l. school te STAVENISSE weer flink hun best ge daan om zoveel mogelijk zegels en kaar ten aan de man te brengen. De opbrengst was f203,Een felicitatie voor de heer van Veenendaal en zijn leerlingen. In STAVENISSE heeft de muziekver eniging O.B.K. de jaarlijkse uitvoering gegeven. Het korps gaf enkele muziek nummers ten beste, waarna de film „The Glenn Miller Story" werd gedraaid. De vereniging telt thans meer dan 100 dona- De winkels in ST. PHILIPSLAND zul. len gedurende de week van 1 tot 6 de cember des avonds geopend zijn tot ne gen uur, behalve des zaterdags. Janny van Nieuwenhuyze uit ZON NEMAIRE behaalde te Den Haag op het Kon. Conservatorium voor Muziek haar einddiploma met onderscheiding als kla rinetiste. Drie maanden speelt zij al in het Rotterdams Kamerorkest onder lei ding van Piet Ketting. Mej. Nina Bakker te Ovezande is be noemd tot kleuterleidster te Oudelande. In de Geref. kerk te Kamperland werd een jeugdsamenkomst gehouden, drs. J. Vlaardingerbróek uit Grijpskerke sprak over „Wie A. zegt, moet niet B., maar C. zeggen". Met A bedoelde spr. het atoom tijdperk. met B. de baaldienst (massa mens) en met C. het critisch aandurven van het Leven. Declamatie, samenzang en orgelspel vulden verder de avond. Voor de afdeling Borssele van de Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft de heer Beenakker, districtsbestuurder, gesproken over kapitaal en arbeid. Een toneelstuk werd opgevoerd en de zangvereniging Soli Deo Gloria, m.m.v. mej. van Weele, piano en de heer C. van Weele, trompet verleende medewerking. Ook burgemees ter Dominicus voerde nog het woord. De Hervormde gemeente te BIGGE- KERKE belegde een gemeente-avond. Ds, A. D. H. Roscam Abbing hield een inlei ding over kerk en recreatie, waarna dit onderwerp in discussiegroepen werd be sproken. De vrouwenvereniging bood een stofzuiger en een elektrische klok aan. De C.J.V. voerde het lekespel „De rijke j.ongeling" op. 0 De heer W. v. d. Berg Dzn. is herko zen als ouderling van de Geref. kerk te Bruinisse. De heer L. Adriaanse zal als diaken de vacature, ontstaan door het af treden van de heer P. J. Hanse vervullen. Landbouwers uit BRUINISSE stelden 25 kg. aardappelen beschikbaar voor „Kinderzorg" te Middelburg. De Bijbelkioskvereniging houdt op 12 december a.s. een zangavond te BRUI NISSE. Medewerking wordt verleend door Kees Deenik en het kerkkoor van de Herv. kerk. De Cefa vertoonde in KRABBENDIJ KE de film „Zolang je nog een moeder hebt. Er was veel belangstelling. Gisteren herdacht de heer P. Stam, machinist op de inrichting Vrederust bij BERGEN OP ZOOM, zijn 40-jarig dienst- jubileum. De jubilaris had zich aan de huldiging onttrokken. A.s. zondagmorgen om 10 uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waarin ds. H. M. Strating zal spreken over het onderwerp: „Advent". De Uniecollecte heeft in HAAMSTE DE opgebracht f 171,01; vorig jaar f125. Collectebus De Klaprooscollecte heeft in Waarde 37,52 opgebracht. Voor de Hemava werd te St. Annaland een bedrag gecollecteerd van f 23/74. De Klaprooscollecte heeft in Stavenisse f39,50 opgebracht. Van een onzer verslaggevers KLOETINGE, Hervormd Kloetinge 'heeft gisteren zyn gerestaureerd vereni gingsgebouw ingewyd. Met opzet gebruik te^. Kloosterman in een toespraak, die hij tijdens de byeenkomst hield, het woord „ingewijd". Inwyden is, aldus de predikant, wijden aan iets dat boven de mens staat. De gemeenschap, die wij hier willen vormen, moet zijn ten dienste van de gemeenschap met de Heiland, zo zei ds. Kloosterman. Nadat de burgemeester, mr. H. N. ba ron Schimmelpenninck van der Oye, een woord van vreugde had gesproken, ver telde de president-kerkvoo-gd, de heer L. J. Dekker, iets over de tot stand koming van de restauratie, die van een kaal en onaantrekkelijk gebouw een juweel van een verenigingscentrum had gemaakt. Er zijn nu drie zalen, want door middel van een geluidwerende harmonicadeur is het mogelijk (het podium van de grote zaal af te scheiden en bovendien de zaal in twee delen te splitsen. Afgevaardigden van verschillende ver enigingen lieten hun geestige speeches vergezeld gaan van een cadeau. De heer W. Ruissen bood namens de Jonge Kerk een piano aan. Willy Kloosterman liet even later horen, dat het instrument een prachtige klank heeft; zij speelde een ge deelte uit de Mondscheinsonate van Beet hoven. Mevrouw Kloosterman zegde toe, na mens de Vrouwen-vereniging, dat voor 200 aan serviesgoed zou worden aan gekocht. Josien Beenakker zorgde na mens de meisjesclub „Thabita" voor een lichtje op de piano. De heer Ruissen thans in zijn functie van voorzitter van de C.J.M.V. zei bij zonder dankbaar te zijn voor wat in de laatste maanden is tot stand gebracht Hij hoopte, dat het nieuwe gebouw ook de verenigingen zou inspireren tot nieuw leven. Dit zal zeker gelden voor de C.J.M.V.-bibliotheek, die in het nieuwe gebouw de beschikking heeft over een boekenkast 'die 1000 banden kan bevat ten. Als tweede voorzitter van de Jonge Kerk bood de heer Ruissen een enve loppe met inhoud aan ds. Kloosterman aan. Het geld is bestemd voor het jeugd werk onder de kinderen van acht tot twaalf jaar, die in de kelder onder het gebouw van fietsenstalling gepromo veerd tot een gezellig clublokaal met handenarbeid zullen worden beziggehou den. De rest van de avond in het in 't nieuw gestoken verenigingsgebouw, werd ge vuld door zang van het kerkkoor en ver toning van een film over Unesco „De wereld wacht". middag 's-Heer Arendskerke bezoeken. Om ongeveer half drie wordt hij bij het verenigingsgebouw verwacht. Om drie uur bezoekt hij de laagste klassen van de lagere school, om 4 uur de kleuterschool, waarna een rondgang door het dorp wordt gemaakt, vergezeld van de muziek vereniging „Excelsior". De kinderen van de hogere klassen van de lagere school zullen van een filmvertoning in het ver enigingsgebouw kunnen genieten. De diakonie van de Herv. gemeente heeft een bandrecorder aangeschaft voor opname van kerkdiensten en bijzondere gelegenheden. De bedoeling is, deze op namen te doen afdraaien bij mensen die niet naar de kerk kunnen. De diakenen en een aantal leden van de Herv. vrou wendienstcommissie hebben zich voor dit werk beschikbaar gesteld. OOSTBURG Onder auspiciën van de plaatselijke gemeenschap zullen van 12 tot 22 december in de burgerzaal van het gemeentehuis werken worden tentoonge steld van de sedert 1924 in België wo nende Nederlandse beeldhouwer Koos van der Kaaij. KAPELLE De belangstelling voor de woensdagavond gehouden CJV-uitvoe- ring in Kapelle was zo groot, dat ver- scheidenen geen plaats meer konden krijgen in de overvolle zaal. Deze grote belangstelling werd verwacht en daarom zal er zaterdagavond een heropvoering zijn. Na de opening door de wnd. voorzitter, de heer Jac. van Zweden, voerden twee leden een schets op. Verder was er de clamatie door Ad Vermaire. Het grootste deel van het programma werd ingenomen door de opvoering van het blijspel „Een zomerzotheid", naar de roman van Cissy van Marxveld. Een prachtig, maar ook erg moeilijk stuk. Naar onze mening heeft de CJV met dit stuk deze keer toch wel wat te hoog ge grepen. De rollen van de goede, aardige Pit en de verwaande, hoogmoedige Ella Heuveling werden resp. door Adrie Mol en Corrie Vermaire voortreffelijk ver tolkt. Bij de heren stak Gerrit Jan Loots (Leen Eversdijk) met kop en schouders boven de andere spelers uit. Verschillende jongeren debuteerden in de bijrollen niet onverd^nstelijk maar toch was goed te merken, dat zij nog geen toneelervaring hebben. Jonkheer Padt van Heyendaal (Han Leendertse) werkt van begin tot eind sterk de lachlust op, maar toch was deze rol o.i. minder geslaagd voor deze spe ler. 7AEMKZEE Lezing voor Ver. van Rechtzinnig Hervormden In het Ned. Hervormd Verenigingsge bouw werd de tweede wijkavond gehou den van de Ver. van Rechtz. Hervormden. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer A. Jonker. De heer A. van Pel, huippred. te Zie- rikzee, sprak over het onderwerp „Fun damenten en Sleutels". Hij wees er op, dat de woorden „Fundamenten en Sleu tels" Bijbelse woorden zijn. die beide de zelfde zaak raken n.l. die van de bouw der Kerk in haar bewaring, met op de achtergrond en rondom haar de uitbrei ding van het koninkrijk Gods. Ook in de Belijdenisgeschriften der Kerk worden dingen genoemd en ook in de Nieuwe Kerkorde jler Ned. Herv. Kerk komen deze zaken meerdere malen naar voren t.o.v. het belijden, leven en handelen. Hij legde er verder de nadruk op dat de ge meente van Jezus Christus de nood van de tijd moet verstaan en ieder lid zijn roeping ten opzichte hiervan. Spr. zag de Kerk als een gebouw, dat een fundament moet hebben, wil zij strij den en arbeiden tegen en in de wereld Wij mogen echter spreken van ..funda- njenten", want naast het ene fundament „Christus" mogen ook profeten en apos telen fundamenten worden genoemd. De kerk nu is alleen dan kerk als haar be lijden de weg gaat op deze fundamenten en geen andere waarheid brengt dan die van de Verrezen Christus, ais de enige Zaligmaker, en daarnaar leeft en handelt Als andere fundamenten kunnen nog genoemd worden: de oecumenische en re formatorische symbolen, de belijdenisge schriften. die de Herv. Kerk in haar orde heeft opgenomen. De kerk, als geestelijk gebouw, heeftf m Bijbelse zin ook een toegang en sle* tels. Met het bedienen van de sleutel gaat het om de volle waarheid Gods ais in houd van het geloof. Het Herv. kerkkoor onder leiding van de heer L. Th Fenne- ma zong enkele liederen. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen °g,.^'poli"ebur«u z"n inlichtingen te Jg omtrent de volgende gevonden kÏÜI* iTpeïl: dlverse soorten wanten en handschoenen, blauwe ballpoint, veelkleuri ge hoofddoek, zwarte portemonnaie m. inh„ herdershond, muntbiljet, groene regenbroek, autosleutel Union no. TV 12-22, armbandje met rose steen, sluiter van fototoestel, bood schappentas met ritssluiting, herenportemon- naie met inhoud, plastic ceintuur, groen-wit wollen puntmuts, gevlamde vulpen, geel bruine aktenlas, inhoudende schriften en boekjes, f ietssleuteltje, donkerblauwe cein tuur met gesp, wijnrode band van mantel geruite boodschappentas, vol kabel, wit fiets- pompje. jonge geelkleurige herdershond motorwant. ballpointpen, goudkleurige arm band, geel pyjamabroekje, ringetje m. blauw groen steentje, veilingskist, bruine porte» monnaie met inhoud, bruine motorwant en klem schaartje. 1 en

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3