Enig automatisch restaurant in Zeeland in moeilijkheden Nieuwvliet had dit seizoen 25.000 overnachtingen van toeristen Zuidafrikaans ambassadeur twee da^en in Zeeland op bezoek Woensdag 26 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ..Zijn hier ook stoute kinderen Zeeuwsch Dagblad MIDDENSTAND Ik vaar en mei DE ZILVERVLOOT bij de Honderdjarige A. Rodts te Eede overleden Gemeentesecretaris Krabbendijke benoemd tot burgemeester Geen prov. subsidie voor „Hedenesse" Meer subsidie voor Zeeuws Studiefonds NIEUW VERENIGINGSGEBOUW VOOR SEROOSKERKE (SCH.) Zoutelande heeft tekort van 73.000 gulden Geen verhoogde subsidie voor militaire tehuizen DANKDAG VIEREN - geen eenvoudige zaak y.e.rk.Iaaj:df,. daA_dL b^n™ „1% breken voor een bijzondere kerk- KINDERFEEST OP PINKSTERDAGEN TE AXEL Verongelukte vlieger met militaire eer begraven 400 kg. roomboter in smokkelauto „Opa" J. Kip ter aarde besteld Auto-ongeval met dodelijke afloop te Vrouwenpolder Najaarsconcert Ver. voor Instrumentale Muziek Advertentie Protestants-Christelijk L"R KWAM een kleurig en fleurig boekje op onze tafel, waarvan we graag op deze plaats iets zeggen. Niet alleen omdat het de eerste bondsgids is, die bij ons weten de Christelijke Middenstandsbond uitgaf, maar voor al omdat deze zo precies is afgestemd op zijn doel en een beeld geeft van het vele, dat voor de middenstanders, die wel eens in andere richting 'da gen, „gedaan" wordt. De gids, een geschenk aan de leden bij het veertigjarig bestaan van de CMB, geeft de organisatorische ge gevens, een korte bondsgeschiedenis en een overzicht van de positie van de middenstand in ons economisch leven. Maar dan komen de „hoofdstukken". De meeste zijn niet meer dan precies één pagina groot een voorbeeld van beknoptheid. De titels luiden: Hoe wordt ik zelfstandig ondernemer' Waar zal ik mij vestigen? Hoe kom ik aan de nodige contanten? Wat moet ik doen: kopen of huren? Wat moet ik doen: personeel aannemen? Sociale risico's: verzekeren of zelf dragen? Wat moet ik doen: een auto kopen? Er zijn speciale middenstandscredie- ten! Een allround ziektekostendekking. Concurrentie of collegialiteit. Een manszaak of vennootschap? Wat moet ik als vervoersondernemer weten? Wat moet ik als ambachtsondernemer weten? Wat moet ik als detailhande- laar weten? Hoe loopt mijn bedrijf? IIS AL TOMATIEK EEN LVINKELJA OF NEEN? Mijn vrouw in mijn zaak. Mijn zoon GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR Eigen nieuwsdienst AARDENBURG. In het Zeeuws- vlaamse Eede is gisteren overleden de 100-jarige Andries Rodts. Sinds het over lijden van opa Kip uit Dreischor was hij de oudste mannelijke inwoner van Zeeland. in mijn zaak. Mijn zaak en het recht. Hoe werkt de Kamer van Koophan del? Hoe werkt de P.B.O.? Ons dunkt, een gids, die inderdaad een bron van informatie is. GOES. B\j Kon. Besluit is met in gang van 1 december a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeenten Dirks- land, Melissant en Herkingen, de heer H. Bos. thans gemeentesecretaris van Krab bendijke. De heer Bos is 38 jaar, gehuwd en va der van vier kinderen. Nadat hij zijn Mulo-opleiding met suc ces had afgesloten begon de heer Bol zijn loopbaan als volontair in IJsselmonde. In deze gemeente heeft hij het gebracht tot adjunct-commies. In 1946, nadat hij acht jaar in IJsselmonde had gewerkt volgde zijn benoeming tot eerste ambtenaar ter secretaris van Krabbendijke. In mei 1947 werd hij benoemd tot gemeente-secreta ris. In zijn Krabbendijkse tijd had de heer Bos een actief aandeel in het verenigings leven. Hij was o.m. voorzitter van de Ver eniging voor Wijkverpleging, vice-voor- zitter van de kleuterschool en bestuurslid van de plaatselijke Groene Kruisvereni ging, MIDDELBURG. Hoewel de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk in Zeeland een gunstig oordeel had verstrekt menen Ged. Sta ten toch de Prov. Staten te moeten voorstellen geen subsidie te verstrekken aan het vormingscentrum „Hedenesse' te Cadzand. Gezien het minder gunstige beeld, dat de provinciale begroting geeft van de financiële toestand der provincie zijn Ged. Staten van oordeel, dat een voor zichtig beleid eist dat niet dan in zeer noodzakelijke gevallen nieuwe objecten worden gesubsidieerd en er mee wordt volstaan de bestaande subsidies te handhaven en zo nodig te verhogen. Daar komt bij, dat inwilliging van het verzoek met zich mee zou kunnen bren gen, aldus Ged. Staten, dat soortgelijke inrichtingen eveneens op een provinciaal subsidie aanspraak zouden gaan maken. In september had het bestuur der stichting reeds om een subsidie ge vraagd in het jaarlijkse exploitatiete kort van ..Hedenesse". De Prov. Staten besloten in de oktobervergadering het verzoek in handen te stellen van Ged. Staten om advies. Het exploitatietekort van het vormingscentrum wordt in de begroting 1959 geraamd (na aftrek van rijkssubsidie) op 4.450. De stichting Zeeland had geadviseerd een subsidie te verlenen van ten hoog ste de helft van het tekort tot een ma ximum van 1000. MIDDELBURG. Het college van Ged. Staten stelt Prov. Staten voor, de toegekende bijdrage van 10.000 over 1959 voor de stichting Zeeuws Studie fonds te verhogen tot 15.000. De stichting had daartoe een verzoek ingediend. In voorgaande jaren hadden de Prov. Staten een subsidie verleend van 10.000. De verdere inkomsten van het studiefonds bestaan uit subsidies der gemeenten. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der stichting om na wijzi ging van de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten in het begin van volgend jaar een beroep te doen op de gemeentebesturen om hun subsidies enigszins te verhogen. Het aantal aan- vra. en voor het studiejaar 1958-1959 be draagt 103. Voor dat jaar heeft het stu diefonds tot het verstrekken van ren teloze voorschotten en bijdragen be- schkbaar een bedrag van 32.000. Naar Ged. Staten verwachten zal het totaal bedrag aan r.anvragen om renteloze voorschotten en bijdragen voor het stu diejaar 1959-'60 tenminste 50.000 be- dragei. De lasten zijn zodoende zwaar voor het studiefonds. Vandaar dat Ged. Sta ten van mening zijn, dat het Studiefonds dringend behoefte heeft aan de gevraag de subsidie. Mej. J. Oppeneer te OVEZANDE is benoemd tot leidster van de kleuterschool in Oudelande. MIDDELBURG. Is de auto matiek van de heer L. J, v. 't W. aan de Pottenmarkt te Middel burg een winkel, ja dan neen? Deze kwestie werd gistermorgen voorgelegd aan de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. De officier van jus titie, mr. T. Lebret, meende van wel; mr. F. K. Adriaanse', die ter zitting als gemachtigde optrad van Van 't W., daarentegen be weerde het tegendeel. Na een kort requisitor eiste mr. Lebret ten slotte f 30 boete. De econo mische politierechter bepaalde de uitspraak op dinsdag 2 decem ber a.s. De officier van justitie sprak als zijn mening uit. dat men hier inderdaad te maken heeft met een winkel, een gele genheid. waar iets kan worden gekocht en verkocht. En daar de automatiek van zes uur tot twaalf uur des avonds geo pend is, overtreedt de eigenaar dus de winkelsluitingswet. Hij achtte dit over tuigend bewezen, evenals het bijvullen van dë automaten op een tijdstip dat dit niet geoorloofd is. Daarom vroeg hij voor de eerste overtreding een boete van f 25 en voor de. tweede een van vijf gulden. Mr. Adriaanse bracht in zijn plei dooi naar voren, dat Van 't W. slechts voor het tweede geval veroordeeld kan worden indien zou zijn gebleken dat hij ook in het eerste geval strafbaar was. Pleiter merkte op, dat er in Nederland veel te doen is over de automatische restaurants, waarvan er in ons land zo'n vijftienhonderd zijn. Zeeland telt slechts een van derge lijke eetgelegenheden: de automatiek aan de Pottenmarkt te Middelburg. En deze inrichting wordt nu met de ondergang bedreigd, aldus de raads man. In de Nederlandse wetgeving wordt echter met geen woord gesproken over „automatieken", wel spreekt de wet van automatische restaurants, maar deze kunnen volgens pleiter geen winkel wor den genoemd in de zin der wet. In de „automatiek" van de heer Van 't. W. heerst een gezellige sfeer en er is vol doende comfort. Naar pleiter meende kan in een automatisch restaurant niet meer dienstverlening geschieden dan bij zijn cliënt, die vele investeringen heeft gedaan en ook enige mensen in dienst heeft. Zijn omzet in de avonduren is juist het grootst. Indien het bedrijfje gedu rende deze uren gesloten zou moeten ztfn, zou het slechts een uur kunnen draaien, omdat de automatiek pas om vijf uur 's middags opengaat. Van 't W. drijft zijn automatisch restaurant nu al anderhalf jaar. Er zou volgens mr. Adri aanse geen enkel belang gediend zijn indien de automatiek in de avonduren werd gesloten. Na zijn pleidooi liet de gemachtigde aan de politierechter foto's zien van de inrichting van de betreffen de zaak. Uitspraak 2 december. De bouwmaterialenhandelaar F. te Oostburg, was ten laste gelegd, dat hij iemand had ontslagen zonder daarin het Gewestelijk Arbeidsbureau te hebben ge kend. F. verklaarde ter zitting, dat de bewuste arbeider niet geschikt was voor zijn werk, maar de politierechter deelde hem mee, dat niemand mag worden ont slagen zonder vergunning van het arbeidsbureau. De officier eiste een boete van 75 subs. 15 dagen en de politie rechter vonniste conform. De melkhandelaar A. J. H. uit Terneu zen had op 12 september jl. boter „om gepakt'' en daarna in blanco^ papier ge stuk land. Enkele jaren na de oorlog hadden hier dennen en sparren gestaan. „Dit is een slepende zaak", aldus mr. Van Empel, „reeds in 1948 heeft Staats bosbeheer u gevraagd om het land te herbeplanten en nadien nog verscheidene keren". R. wierp tegen, dat Staatsbosbeheer van hem verlangde, dat er niet minder dan 8500 planten in de grond zouden worden gestopt. „De grond is voor m« waardeloos, ik mag er toch niet in bou wen van Rijkswaterstaat". Alvorens een oordeel uit te spreken wilde de econo mische politierechter toch eerst hontakt opnemen met Staatsbosbeheer en Rijks waterstaat. Hij hield de zaak daarom aan en zegde R. oe, dat hij vóór 9 december uitsluitsel zou krijgen. Ook werd aangehouden de zaak tegen de landbouwer J. D. uit Kamperland, wiens koeien basten van de bomen had den getrokken op de dijk tussen de On rust en de Jacobapolder. Staatsbosbe heer zou D. namelijk hebben laten we ten, dat er geen nieuwe bomen op de diik zouden worden geplant. Op 9 de cember zal deze kwestie met de hout vester worden besproken. De chauffeur P. J. v. D. uit St. Jan- steen was ten laste gelegd, dat hij op 8 september jl. in Koewacht een koe had vervoerd, die was voorzien van een hal ster en touw Van D. had zich niet de koe op verdachte wijze opgehouden bi] vlasbedrijf. Commiezen hadden aan een ambtenaar van de v S die als getuige optrad vei teld, dat 'de buurt liggende wei DRUKKE DAGEN voor Sinter klaas en zijn Pieten, die momen teel in ijltempo door Zeeland trekken om toch maar alle kin deren te bezoeken. Ook de zieke kinderen. Onze fotograaf betrap te een der zwarte knechtjes in de tuin van het Zeehospitium „Zon neveld" te Oostkapelle, waar Piet achter een dikke boom stond te gluren. (foto Zeeuwsch Dagblad) ZIERIKZEE Winkelsluiting ZIERIKZEE. In verband met de feestdagen in december is de verorde ning op de winkelsluiting als volgt ge wijzigd: Van zaterdag 29 november tot en met woensdag 3 december zijn de winkels geopend tot 9 uur. Op de avond van 4 december tot 12 uur. Van zater dag 20 tot en met woensdag 24 uur tot 9 uur, op vrijdag 26 en op dinsdag 31 december en op woensdag 1 januari tot 12 uur 's avonds. Voor de meubel- en manufacturenzaken, de kapsalons en de slagerswinkels geldt de halve dagslui ting niet in de periode van 29 novem ber tot en met 4 december, van 20 de cember tot en met 24 december en de week waarin Nieuwjaarsdag valt. TERNEUZEN RAAD VERGADERT Op de agenda van de Terneuzense ge meenteraad die vrijdag 28 nov. te 19.00 uur in openbare vergadering' bijeen komt staat het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van de begroting van het grondbedrijf, het woningbedrijf. de dienst van Maatschappelijke Zorg en die van de gemeente voor het jaar 1959. een vlasbedrijf. CommiezenJiadden aan een v. S er vanuit een m uc oc, zeer veel over de grens verdween. De politierechter, die Van D «weet dat h iisteeds een ander veidiaaltje ophing, meende dat de koe gereed was Mn over de grens te worden gebracht. De ver dichte merkte op. dat hij de koe zonder meer in de wei had willen brengen, maar daartoe door het optreden van de .com- miezen geen kans had gezien. Hij had zich zo kwaad gemaakt, dat fa] met meer wist wat hij zei. De officier van justitie was oor deel, dat redelijk kon worden aangeno men dat de koe voor «'u'oer b^t«°ld was en eiste een boete van 1000, w aar van f 500 voorwaardelijk met verbeurd verklaring van de koe De ter wilde rekening houden met het feit, dat v D. door het verlies van de koe reeds gedupeerd was Hu bepaalde het vonnis op 500 boete, waarvan f 350 voorwaardelijk en 150 onvoorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar subs, maand hechtenis. Aardappelmoeheid De landbouwer J. K. uit Poortvliet zou het besluit aardappelmoeheid hebb™ overtreden, door op een perceel van 93 ha aardappels te verbouwen, terwijl dit niet was toegestaan. Uit de toelichting van de verdachte bleek dat het hier een herverkavelings- perceel betrof. De herverkavelingsdienst had medegedeeld, dat op het betrokken perceel aardappels mochten worden ge teeld. De economische politierechter be sloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden De fruitkweker M. A. uit Tholen stond voor een soortgelijk feit terecht. Hier werd echter het bewijs geleverd geacht. Het vonnis was vijftien gulden of drie dagen. Van een onzer verslaggevers NIEUWVLIET. Hoewel het slechts 500 inwoners telt en een bescheiden plaatsje inneemt in het vreemdelingenverkeer in West- Zeeuws-Vlaanderen, heeft het dorpje Njeuwvliet dit seizoen toch 25000 overnachtingen van toeristen gekend. Burgemeester J. C. Everaars deelde dit gistermid dag mee tijden de lustrumverga dering van de Contact Commissie West-Zeeuws-Vlaanderen, welke gehouden werd in de Stadsher berg te Nieuwvliet. De heer Eve raars voegde er nog aan toe, dat de samenwerkende VVV's in deze streek van Zeeland er nog meer naar zullen moeten streven de vreemdeling comfort te bieden. De burgemeester zei dit tijdens aan het congres door het gemeen tebestuur van Nieuwvliet. De volgende vergadering van de Con tact Commissie zal in Oostburg worden gehouden. De voorzitter van de Contact Commis sie. de heer P. M. Hoste, ging nog iets nader op het werk van de VW's in Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn nu in to taal elf plaatselijke verenigingen voor vreemdelingenverkeer, zo zei hij, maai er kunnen er nog meer komen. Hij prees de bijzondere aktiviteit, die de besturen aan d'e dag leggen en betreurde het eigen lijk een beetje, dat er maar zo weinig burgemeesters de najaarsvergadering bijwoonden. De directeur van de Provinciale Zeeuw se Vereniging voor Vreemdelingenver keer, de heer G. W. Oskamp, hield daarna een korte toespraak, bedoeld' als inleiding op de causerie van de heer Ch. J. Belmon, directeur van het kan toor der AfTW te Keulen, die zou spre ken over „Zeeland en het Duitse toe risme". De heer Oskamp verklaarde, dat er ten aanzien van d'e Duitsers al tijd nog gevoelskwesties zijn, die niet nalaten hun stempel te drukken op het Van onze correspondent ZOUTELANDE De gemeenteraad van Zoutelande heeft de begroting voor 1959 behandeld. Op de gewone dienst is een tekort van 73.659.—, in hoofdzaak ontstaan als gevolg van de kosten, ver bonden aan de verandering der zee wering met alle daaruit voortvloeiende lasten. Het enig lichtpuntje, zo deelden B. en W. mede, is de uiteindelijke afrekening van het rjjk, wat betreft deze kosten, die in totaal 609.138.bedragen. Er is nog maar 200.000.terug ont vangen. Is al het geld ontvangen, dan zal met de riolering van de gemeente verder worden gegaan. Een noodoplossing zal worden getroffen, bestaande uit de bouw van een bezinkingsreservoir voor riool water op de zg. Schutweide. Zo spoedig mogelijk moet deze noodoplossing echter verdwijnen. Het werd betreurd, dat de gemeente, ondanks het drukke bezoek van bad gasten, hieruit geen verhoging van in komsten kan verkrijgen. Over het alge meen is de begroting vrij sober gehou den. Kapitaalswerken van betekenis zijn niet geraamd. De raad besloot tot herziening van de bezoldiging van de gemeente-secretaris. De heer K. de Wolf stemde tegen. Beslo ten werd tot verhoging van de bezoldi ging van de gemeentewerkman. Een voorstel van B. en W. om tot werkclassi- ficatie en prestatiebeloning van de ge meentewerkman over te gaan werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór Van een onzer verslaggevers SEROOSKERKE. Serooskerke op Schouwen mag dan met zijn 180 in woners Neerlands kleinste gemeente zijndie tijd zal spoedig voorbij zijn. Serooskerke zal straks gaan behoren tot de nieuw te -formeren gemeente W ester schouw en. Maar Serooskerke ploegt voort. Thans is er een mooi dorpshuis verre zen, dat spoedig in gebruik kan wor den genomen. Op de achtergrond het bekende kerkje waarvan de scheve toren vorig jaar „even" werd rechtgezet. (Foto Zeeuws Dagblad) stemden de heren G. Gabriëlse (Gem. volen van 2800. MIDDELBURG. Ged. Staten heb ben volledig begrip voor de financiële moeilijkheden, waarmee de militaire te huizen te Kampen hebben. Zij zijn toch van oordeel, dat, gezien de ongunstige financiële situatie van de provincie, en de vele andere objecten, die noodzake lijk de financiële steun van de provin cie behoeven beschikbaarstelling van een totaal aan subsidies van 2.000 vol doende is. Men had gevraagd om 2800. De provincie verleent ten behoeve van de vier militaire tehuizen in Zeeland een subsidie van 2000 (voor ieder 500). De zgn. Commissie IJsselmuiden had een verhoging van subsidie aanbe- I ET VIEREN van de jaarlijkse Dankdag voor Gewas en Arbeid is tegenwoordig geen eenvoudige zaak meer. Het vraagt immers een aparte levenshouding en daarvoor deinzen veie mensen al gauw terug. wikkeld, zo luidde althans de tenlaste- 0Verheid bemoeit zich niet met 'aaïTat^j 'een deze dag. De land- en tuinbouw- controle dit feit voorkomen had kunnen organisaties, de kamers van koop- worden. Tevens bracht hij naar voren, handel, de middenstanclsorganisa- dat de boter die vervaardigd was van ties en de vakbonden tonen er geen gepasteuriseerde melk van een boeren- belangstelling voor. Welk motief zou vrouw afkomstig was. Getuige V„ die als i er dan nog. zijn> om midden in de controleur H. op de vingers had week het dagelijks werk te onder- loon, als de prijzen van de gebruiks artikelen zo hoog blijven en soms nog stijgen?" klaagt de werknemer. WAARVOOR ZULLEN danken? Aan wie ziin wuste melk voor de boter echter niet ge kookt had. gang? De kerken in een groot deel wij nog danken? Aan wie zijn wij in deze tijd van ver doorgevoerde over heidsmaatregelen nog dank ver schuldigd? Wie dankt, denkt niet in de eerste plaats aan feiten en cijfers: Hij heeft echter een open oog voor de voorrechten en zegeningen. Hij zegt: „Gij gaaft het al!" De mens, die tel kens weer de beperktheid van eigen n ,„n ,„„titip concludeerde: van Zeeland willen deze traditie nog kunnen moest constateren en weer De officier van justitie concludeerde i a..i gedurende een geheel werkjaar de uit dit'aïïës dat H. kunstgrepen had toe-, wel handhaven, maar het grootste gepast en zich dientengevolge had schul-, percentage van het kerkgaand pu- dig gemaakt aan oplichting. Hij vroegbliek wil in de week niet graag door een boete van 150 subs. 30 dagen. De; een kerkelijke actie gestoord wor- politierechter evenwel achtte niet be- (le„ Moet de kerk niet tevreden ™'akaL\efkha0nedelZat Som vrij' als 's zonda^ eens ko De hotelhouder J. R. uit Cadzand stond terecht, omdat hij niet tot herbebossing was overgegaan op een hem toebehorend De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, dr. F. E. Geldenhuys, en zijn echtgenote zijn gisteren in Middelburg gearriveerd voor een bezoek van twee dagen aan Zeeland Zij zullen de gasten zijn van de Commissaris der Koningin, in de provincie Zr land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. men luisteren? Neen, 't is niet zo eenvoudig, om onder zulke omstan digheden het bedrijf een dag te slui ten of als werknemers een snipper dag te nemen, om de weg van het geloof te gaan. Maar ook wanneer men tot dus ver nog wel die dag in ere heeft gehouden, is het in 1958 toch niet zo eenvoudig de dankdag te vieren. Er worden zoveel andere stemmen gehoord „Er zijn wel betere jaren geweest dan dit jaar," redeneren vele kwekers. „Wat baat een mooie winstmarge, wanneer de omzet min der wordt?", zucht menig zaken man. „Wat heb ik aan mijn hoog gaven van God heeft gezien. Zijn leiding, hulp en bewaring heeft er varen. wordt vanzelf aangespoord tot danken. De grote Schepper aller dingen liet ook in dit jaar weer vee) groeien en rijpen. Hij gaf ook in 1958 een oogsttijd en als de Ver zorger van al wat leeft, wil Hij ons allen verzadigen met het goede van Zijn Hand. Wij mogen nog leven en werken in een land. waarin orde en rust heersen en zo nodig voor ieder werkgelegenheid wordt gezocht. Wij wonen in een land, waarin goede so ciale voorzieningen worden getrof fen. Wij zijn burgers van een rijk. waarin ons nog alle vrijheid wordt gegeven, om wekelijks de zondag te vieren en het eeuwige Evangelie te horen. Wie zou de Gever van al dit goede niet willen danken? Wij wil len het als gelovigen dagelijks doen, maar nu ook op een bijzondere, ge meenschappelijke dankdag rondom het geopende Woord. WAANNEER ONZE dankbaarheid zou afhangen van schitterende financiële resultaten, dan zou zij ze ker aan veel schommelingen on derhevig zijn. Maar de Christen, die door de voor ons arm geworden Christus zelf rijk is geworden in ge loof, hoop en liefde, heeft door de Geest van Christus een dankbaar hart ontvangen en kan volgens het apostolisch woord God onder alles danken. Wie alleen voor zichzelf werkt, produceert en oogst, komt soms he lemaal niet aan het danken toe. Maar wie zich in zijn dagelijkse roeping medearbeider van God weet, leeft reeds vanuit dit bewustzijn in de dankbaarheid. Hij komt tot de aanbidding van de levende en wer kende God, Die nooit tevreden kan zijn, als wij Hem slechts de restanten van onze tijd, onze kracht en onze middelen brengen. TJE GROTE GEVER weet, wat Hij u heeft toevertrouwd. Hij weet, wat u Hem kunt geven. Als uw hart Hem toebehoort, dan dankt u, dat u mag weten, dat er een God is, die weet, dat u er is en wat u nodig hebt. Dan dankt u, dat deze éne God en Heer u weer een le vensjaar, een werkjaar, een gena dejaar heeft gegeven. Dan mag uw leven een levend dankoffer zijn en op de Dankdag volgt zo een geheel dankbaar leven. Kunt u komen, kom dan in hel midden der gemeente uw dank brengen. Bent u verhinderd, vergeet dan toch het danken niet! Van onze correspondent AXEL. De gemeenteraad van Axel heeft een voorstel van de heer C. van Bedegem (Arb.) om toestemming te willen verlenen voor het houden van kermis op zaterdag voor Pinksteren en Tweede Pinksterdag verworpen. Een an der voorstel, afkomstig van de heer Maas (KVP) en mede ondertekend door de fracties van het GVP en Gem. Bel., om tijdens de pinksterdagen vermake lijkheden te organiseren voor kinderen, werd na een uitvoerig debat aangenomen met 11 tegen een stem. Tegen stemde de heer Hamelink (Arb.). De heer J, Brugge, onderwijzer aan de o.l. school ontving op zijn verzoek eervol ontslag i.v.m. een benoeming als zodanig te Kruiningen. In de vacature werd' benoemd de heer J. H. Nieskens te Zaamslag. De heer I. de Feyter werd herbenoemd in het burgerlijk armbestuur en in plaats van de heer J. Scheele werd in het B. A. benoemd de heer J. C. Overdulve. In de vacature J. de Smedt Bel.) en Leynse (C.H.). KAMPERLAND Op de begraafplaats vond gisteren met militaire eer de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van de enkele dagen geleden om het leven gekomen piloot, reserve luitenant J. L. Wisse, wiens toestel boven Duitsland neerstortte. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door een der comman danten. die de levensloop van de over leden vlieger die bij zijn collega's zeer geliefd was schetste. Een legerpredikant van de luchtmacht sprak woorden van troost en eindigde met het uitspreken van een gebed. Een zwager van de over ledene, kapitein J. Hoebe sprak woorden van dank voor de betoonde belangstel ling en deelneming, inzonderheid tot de 250 militairen van de luchtmacht. Vele kransen dekten de baar. Eigen nieuwsdienst SAS VAN GENT. Douaneambtena ren te Sas van Gent hebben in de nacht van maandag op dinsdag in de ..Witte Wijk" een personenauto aangehouden, die hen verdacht voorkwam. Bij onder zoek bleek in de wagen 400 kilogram roomboter te zijn verborgen. De bestuur der, v. d. B. uit Groede. werd in be waring gesteld. St. Annaland Aanbesteding Te Sint Annaland werd aanbesteed het aanbrengen van zinkwerk aan de dijk van de Suzannapolder. Er werd als volgt ingeschreven: 1J. van der Vlies 62.950. 2. Gebr. Visser te Sliedrecht ƒ72.400, 3. De Klerk voor f74.990: 4. Firma Hak kers en Schermers te Werkendam f59.888; 5. Wijnands en Van Hattum te Den Haag f66.780; 6. Gebr. Van Oord te Werkendam voor f68.000; 7 Kraaieveldt te Rotterdam voor f62.300- '8. Firma Bot te Sliedrecht voor f65.200;' 9. E. Blok te Rotterdam voor f73.000; 10. J. M Dek ker te Papendrecht voor f54.780;'11. J. G. van Oord te Utrecht voor f63.700 De gunning werd aangehouden. 's-GRA VENPOLDER Voor de huishoudelijke competitie van de damclub werden de volgende partijen gespeeld: van de Velde—H. Nieuwdorp 0—2; G. de Kok—F. Hai'thoorn 0—2; J. Blom—L. Boogert 20, W. KrijgerA. Dubbelman 20, G. Blom—A. Krijger 2—0. stimuleren van Duits toerisme naar Ne- deidand. De heer Belmon merkte vervolgens op, dat de Duitsers, die in Nederland hun vakantie willen doorbrengen, vóór alles rust wensen. In Duitsland is een ontstellend aantal mensen, dat een rust kuur moet ondergaan en juist onze kus ten bieden deze lieden wat zij in eigen land tekortkomen. Verder verlangen zij gezonde lucht. Immers in het Ruhrge- bied is de lucht verre van zuiver en heilzaam voor het lichaam. Nederland en met name ook Zeeland kan hierin voorzien. Hoewel slechts 2 pet. van alle Duitsers die over de gi'enzen trekken naar Ne- deidand gaat, is het aantal vakantiegan gers uit de Bondsrepubliek in ons land toch zeer groot. Voor vele Duitsers is Zeeland een nog onontdekt gebied" An deren weer zien tegen de moeilijke treinreis Keulen viermaal en Essen vijfmaal overstappen op. De heer Belmon betoogde, dat in Duitsland voor een belangrijk deel de vrouw het ï'eisdoel uitmaakt en in vele gevallen wensen onze oosterburen dan ook een bungalow, waar zij rustig en onopvallend' hun „Ferien" kunnen door brengen. Evenals in ons land tracht men ook in de Westduitse Bondsrepubliek de vakantiespreiding door te voeren en daarvoor heeft men een speciaal systeem bedacht: het Schwalmayer-systeem, een soort Jopie Slim-actie, waarbij de va kantieganger de voord'elen van een va kantie in het voor- of naseizoen voor ogen worden geschoteld. Een dei-gelijke actie heeft in Duitsland de steun van de medische wei'eld, aldus de heer Bel mon, die na zijn causerie nog vele vra gen kreeg te beantwoorden. De klok luidde in Dreischor Van onze correspondent DREISCHOR. Terwijl de kerkklok luidde, voor dit uitzondei'lijk geval, werd het stoffelijk overschot van „Opa" Jan Kip, Nederlands oudste mannelijke in woner, gistermiddag op de algemene be graafplaats te Dreischor ter aarde be steld. Vele inwoners van Dreischor^wa- ren hiervan getuige. De baar werd ge dekt door bloemstukken van de familie, de gemeenteraad en de oranjevereni ging- Burgemeester A. H. Vermeulen was de eerste die aan de geopende groeve het woord voerde. Hij belichtte de fi guur van de heer Kip. Namens de oran jevereniging sprak de voorzitter, de heer J. C. de Later. Ds. G. H. Duyvendak sprak naar aan leiding van Psalm 90, „Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn 70 jaar, of zo wij zeer sterk zijn 80, en het uitnemendste van die Is moeite en verdriet". Daarna di-oeg ds. Duyvendak het lievelingslied van Opa Kip voor, gezang 292. De naam van de overleden 107-jarige zal in het dorp bewaard blijven door middel van de straat, die naar hem is genoemd. VROUWENPOLDER. In de nacht van maandag op dinsdag is op de dijk onder de gemeente Vrouwenpolder een open auto (jeepmodel), bestuurd door de heer W. J. E. C. te Domburg uit de bocht gevlogen en omgeslagen. Een naast de bestuurder zittende dame, bar.esse T. van A. van R., werd zwaar gewond. Na ter plaatse te zijn behandeld, werd zij naar het gasthuis te Middelburg ver voerd, waar zij kort na aankomst is overleden. De door C. bestuurde auto wilde op de dijk links afslaan, de opi-it af, <?och reed te ver door. Hier bevinden zich echter in de dijk veel bochten, die de bestuurder parten hebben gespeeld'. C. kreeg geen letsel van betekenis. Van onze muziekmedewerker MIDDELBURG Op het podium van de concert- en gehoorzaal te Middelburg zat gisteravond de Vereniging voor Instrumentale Muziek die, onder leiding van Henk Stam en met medewerking van Rom Kalma (bas-bariton), Cees van den Berg (hobo) en het Middelburgs Kamer koor haar najaarsconcert gaf. Het met zorg samengestelde programma ver meldde 17e en 20e eeuwse muziek, name lijk voor de pauze werken van Marcello en Bach en na de pauze van Elgar, Stam en Bartok. De instrumentale was begonnen met het concert voor hobo en orkest in c kleine terts van B. Marcello. Een voor aanstaande rol werd hierin vervuld door de hoboïst Cees van den Berg, wiens spel zeker imponeerde door naast zijn fraaie techniek en sublieme toon van zijn ver tolking. Vaak te enthousiast echter, waar door hij de Instrumentale voor haast onoplosbare problemen stelde. Mede hier door werd er in het allegro modorato en allegro, vaak te ongelijk gemuciseerd, zodat slechts het slot van het middendeel een mooie uitvoering kreeg. Hierna volgde de cantate no. 56 van Joh. Seb. Bach waarin naast de welluidende bari ton Rom Kalma, en het beschaafde zingen van het Middelburgs Kamerkoor een meer homogeen spelende Instrumen tale te beluisteren viel. Toch kwamen de hoogtepunten van dit concert na de pauze, want na een reeds voortreffelijke serenade in e kleine terts van E. Elgar besteeg Henk Stam, kenne lijk met groot genoegen het podium voor de uitvoering van zijn eigen in 1944 ge schreven compositie Rispetti. Deze voor bariton en strijkorkest getoonzette sere nade kreeg zulk een frappante uitvoe ring, dat de toehoorders de componist een herhaling afdwongen. Een tiental melodieën van Bela Bartok besloten deze, vooral na de pauze op hoog peil staande uitvoering, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De B.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3