ebis sg™ FRANKRIJK; HART VAN EUROPA (I) door Zeeland Generaal de wachten. Zó ziet Nederland atoomsehip er uit s eerste en hij kan het nog Nederlandse prominenten en een Romeins debuut .RADIO en te&epLsLe Soldaten slaags met bakvissen Helderse haven niet zo duur Schilderijendiefstal was „weddenschap" Leraren verwerpen conclusie van minister Cals Dinsdag 25 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 LEKKE COASTER AAN DE GROND GEZET V f. SIEMENS Goedkoop vliegen naar Londen voor de zakenman Tegen luchtverontreiniging Regionale stuurgroep Nieuwe Waterweg Frankrijk en de Euromarkt Rotterdammer trok profijt van woningnood JONGE MEESTERZANGERS IN ROTTERDAM JOOP SPELTHAAN MARIA VAN DONGEN EINDELIJK HET KLONTJE Cadeau van de V.S. als de vijftien miljoen op tafel komen.... „Kan dat nu zomaar" Geslaagde propaganda- avond C.B.B. Goes Zieke ontslagen uit voorlopige hechtenis 0 De muziekvereniging ..Con Amove" uit HOEDEKENSKERKE gaf zaterdagavond in het verenigingsgebouw een uitvoering. Naast het muzikale gedeelte was er to neelspel. dat werd verzorgd door de to neelvereniging ,.De Amateurs". De rollen in het spel ..Adel in livrei" werden ver dienstelijk gespeeld. Op de avond van dankdag zal in HOE DEKENSKERKE. uitgaande van de streekjeugdraad van de Hervormde kerk de film „De vallende ster" worden ver toond. 0 De klaprooscollect.e heeft in OVEZAN- DE f22.92 opgebracht. 0 De N.C.V.B. afdeling GRIJPSKERKE hield haar maandelijkse vergadering. Me. vrouw Bennekom-van Vliet sprak over ..Het communisme". De leden werden op gewekt mede te werken aan de in de cember te houden kerstvergadering. De heren Den Hollander en Kil spra ken op de laatst gehouden vergadering van de N.C.L.B. in LEWEDORP over de c.a.o. in het landbouwbedrijf en de ver zekeringsmogelijkheden in verband met de U.B.O. 0 De meisjesvereniging van het CJV te NW- EN ST. JOOSLAND hoopt 'op donderdag 27 nov. a.s. haar jaarlijkse feestavond te houden in de zaal van de heer J. Pluymers. Aanvang half acht. Het programma vermeldt o.m. de opvoering van „Pensiongasten" en ..Klokken luiden voor Annie". In de Hervormde kerk te MELISKER- KE werden een nieuwe ouderling en een nieuwe diaken gekozen. De heer L Wisse werd in de plaats van de heer R. Krijger tot diaken gekozen, de heer P. Sinke werd ouderling in de plaats van de heer G. Beukelman. 0 Voor de beide afdelingen van de Land- bouw Jongeren Gemeenschap te ZOUTE- LANDE sprak de heer P L. den Hollan der over „De trekvogels". Over dit on derwerp werd een groot aantal vragen gesteld. 6 0 De afdeling KOUDEKERKE van de N. C/V .B. hield haar jaarvergadering o.l.v. de presidente mevr. Barentsen-Koole. De ze avond werd door eigen leden verzorgd. Er zong verder een koortje en enige da mes declameerden op voortreffelijke wij ze. Besloten werd op 17 december de kerstavond te houden. De leden van muziekvereniging „Ac- cellerando" le ST. ANNALAND hielden zaterdag weer een papieractie. De vorige maal werd 2000 kilo opgehaald. Als de buit in het vervolg weer zo groot is, zijn de muzikanten niet ontevreden en hun verenigingskas vaart er wel bij, SLUIS heeft f541,75 gegeven voor het koningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding. Een actie hiervoor werd op touw gezet door het Groene- en Wit- gelekruis, de Ned. Bond van Plattelands vrouwen en de Katholieke actie. Annemarie mag het vrijdag en zater- orfrTZc^en *n de zaal LamminsvUfet te öLUIS, als de rederijlerskamer ..De Oranjebloem" het toneelstuk „Annema rie, zeg jij het maar" van Hans Nesna ten tonele voert. Een dertigtal leden van de Terneuzen- se Rotary-club bracht maandagmiddag 'n bezoek aan de nieuwe zwavelzuurfabriek m SAS VAN GENT. Het gezelschap werd ontvangen door de directie, ir. C. A L. Horstmann, drs, P. A. Neteson, alsmede de bednjfsingenieur Bouniol. Daarna volgde de rondleiding. Het verkeer kan in NOORDGOUWE weer zijn normale loop hebben. Dit kan, omdat de werkzaamheden aan de nieuwe toegang van de Hervormde kerk klaar zijn. Voor het gedeelte van de Ring, dat vroeger eenrichtingverkeer had. geldt dit dus nu weer. fiPTfecNC?ORDGOUWE en SCHUDDE- BEURS zijn stemmen opgegaan om te «omen tot opricnting van een mannen- vereniging. Ds. Buinink heeft de kat de bel aangebonden èii een oriënterings avond belegd, die vrijdag zal plaatsvin den in het jeugdgebouw der Hervormde kerk te Noordgouwe. Het eerste onder werp zal zijn „Geen aanstoot geven". ..De schoonheid en de armoede van de natuur op Java" is de titel van een film die a.s. donderdag in NOORGOUWE zal De verloting, die tijdens de halfjaar lijkse rodekruisfilmavond voor de SCHOUWSE WESTHOEK in het dorps huis te RENESSE werd gehouden, heeft f 130 opgebracht. Voor de voorstelling be stond een behoorlijke belangstelling draaien, onder auspiciën van de Cultu rele vereniging. In deze film, die in café Van der Weijde wordt vertoond, komt tevens de toestand tijdens de Japanse be zetting uit. heer Rottier, kringhoofd van de B.B. heeft m een causerie, die hij hield voor de N.C.V.B. in KERKWERVE. de taak en de doelstelling van de B.B. uit eengezet. Hij lichtte dit toe met "n twee tal films. De vergadering werd gepresi deerd door mevrouw Francke-Van Nes. De kerstavond zal op 17 december wor den gehouden. 0 Aardige jongens, in OOSTERLAND. Bij de zeedijk vonden enige jongelui een luchtballonnetje, waaraan een kaart was bevestigd met een adres erop. De afzen der, woonachtig in Ledeberg (België) was deelnemer aan een jeugdwedstrijd ballon-oplaten. Natuurlijk hebben de Oosterlanders het ballonnetje aan de op- later teruggestuurd. y ?.S?.cul,tu,rele vereniging in OOSTER LAND zal donderdag een avond nouden waarop mej. Aafje Top uit Amsterdam' net spel „De liefde van zeven poppen" van Paul Gallico als solotoneel zal opvoe ren. Aanvang half acht. Vrouwenvereniging ..Martha" te OOSTERLAND vierde in het vereni gingsgebouw haar twaalde jaarfeest Tij dens deze bijeenkomst hield mevrouw Meenpoorte-van der Weele een fraaie in leiding over dc roeping van Abraham. Mevrouw Stoutjesdijk-Borst bracht teza men met haar dochter enige blokfluit- duos ten gehore: later speelde zij blok fluit. terwijl haar dochter haar op het orgel begeleidde. De heer M J. bij de Vaate int Zierikzee nam door middel'van een lezing zijn gehoor mee naar het land van Selma Lagerlöf Op rijm gezette Zeeuwse vertelsels, voorgedragen door mej. Boot. oogstten veel succes. Mevrouw Capelle-Beije declameerde het gedicht „De zwoegende huisvrouw". Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Het Duitse kust- motorvaartuig Ems is gisterochtend bii Vlieland door onbekende oorzaak lek gestoten Hei schip dat veel water maakte, kreeg assistentie van de mij nenveger Gemert. De sleepboot Holland die de Ems naar veilige haven wilde slepen, zag op een gegeven moment, doordat het schip snel zonk. geen andere uitweg dan het in de buurt van Vlieland aan de grond te zetten. Men zal nu proberen de lading krijt die voor Harlingen is bestemd, met een lichter te lossen en het gat daarna te dichten. PARIJS. Charles de Gaulle zei eens tegen de Franse ambas sadeur in Moskou, toen die met verlof in Parijs was Ik houd niet van diplomaten. Het zijn mensen die concessies plegen te doen. Ik doe geen concessies. Ik wacht. Men mag een man niet ophangen aan een enkele uitspraak, zelfs wanneer de man zelf zijn woorden zoals de onderhavige later in zijn mémoires heeft opgenomen. Maar het is niet over dreven wanneer men constateert, dat de Gaulle althans naar deze uitspraak vele jaren heeft geleefd. De generaal kan wachten. Waarop wacht hij thans? Enkele weken nadat hij aan de macht was gekomen vroeg hem een Amerikaanse journalist Bent u van plan, dictator te worden? Meneer, was het antwoord, ik ben thans 67 jaar. Dat is te oud voor een begin als dictator. OOR ZO VER men kan nagaan mèent de Gaulle zelf deze woor den zeer serieus. Hij heeft maar één ambitie: Frankrijk weer tot aanzien brengen, Frankrijk weer de plaats van een werkelijk grote mogend heid hergeven. Hij heeft die ambitie in een tijd waarin hij dwars tegen de on- gunst van vele en velerlei omstandig heden in moet roeien. Morgen vertrekt de Gaulle naar Duitsland om er met Adenauer te con fereren. Hij heeft de nog maar zeer voorlopige uitslag van de Franse verkiezingen bestudeerd en moet weten waar hij op dit ogenblik staat. Maken wij de balans op. Verkeerd Zijn persoonlijke prestige in Frank rijk is de «laatste maanden zeer sterk gestegen. Wat goed gaat, wordt hem toegewezen, wat verkeerd gaat, pleegt men zijn verkeerde raadgevers" te wijten. Er is veel verkeerd gegaan. IDe Gaulle heeft zijn plannen ont vouwd tot vorming van een soort politiek directorium binnen het vrije (Advertentie) ROTTERDAM. De kans is groot, dat de Luchthaven Rotterdam in de toekomst een belangrijke plaats gaat in nemen in het vervoer van zakenlieden. Met een eerste vlucht van Zestienho ven naar Gatwick bij Londen is giste ren de Netherlands Airtravel Union (Natu) zijn werk begonnen. Ongeveer honderd vijf tig Nederlandse bedrijven hebben zich aangesloten bij deze organi satie, die kort geleden werd opgericht om op charterbasis goedkopere vlieg- mogelijkheden te kweken voor het zakenleven. Meer landen De belangstelling voor deze nieuwe vorm van luchtvervoer is bijzonder groot. De dienst op Gatwick zal dage lijks worden onderhouden. Een kleine dertig zakenmensen had voor de eerste vlucht passage geboekt. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook vluchten naar Duitsland en Zwit serland eveneens uitsluitend voor em ployés van de bedrijven, die lid zijn van de Natu te organiseren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met het begin van het nieuwe jaar zal een nieuwe com missie haar werk beginnen: een werk groep die in het bijzonder de maatre gelen tegen luchtverontreiniging door de industrie in het westen van Nederland moet voorbereiden. De werkgroep, die de wat verrassen de naam draagt van regionale stuur- groet» Nieuwe Waterweg" is samenge steld uit deskundigen op het gebied van gezondheidszorg en plantenziekten. Zij wil de onderzoekingen, die plaatse lijk al aan de gang zijn. coördineren. Rond het gebied van de Nieuwe Wa terweg zijn bij tuinders en kwekers al verscheidene, duidelijke gevallen van schade gemeld, die hun oorzaak vinden in luchtverontreiniging door de indus trie. Een nieuwe wet om verontreiniging te gen te gaan is niet nodig, daar de Hin derwet hier in kan voorzien. westen: Frankrijk, met Engeland en de Verenigde Staten. Hij schreef twee originele brieven hierover: aan de twee genoemde landen. Hij zond copieën van die brieven aan West-Duitsland en Italië. Hij zweeg tegenover alle andere bondgenoten. Dat heeft zijn plan allerminst goed gedaan. Een diplomaat zei ons dezer dagen: Naar het oordeel van de Gaulle zou men dus kunnen zeggen dat de rangorde van de landen van het vrije westen is: drie ambassadeurs (Frankrijk, En geland, Amerika)twee gezanten (Duitsland, Italië); en een groot aantal hoofd commiezen tijdelijk aangesteld als zaakgelastigden". De opmerking is scherp. Zij is boven dien juist: dit was een onhandigheid van de Gaulle. Al hebben wij er al enige malen de aandacht op gevestigd, dat hij na dit échec toch blijft streven naar zulk een directorium. 2 Scheef is het tot dusverre gegaan in Noord-Afrika. Spottend zei ons een politicus te Parijs: .Frankrijk is na deze verkiezingen nog geen provincie van Algerije". Dat is dan waar. Maai er is nog bijzonder weinig verbeterd in Noord-Afrika en er is nog niets te zien van een begin van iets dat een constructieve oplossing zou kunnen wor den. 3Financieel-economisch staat Frank rijk er slecht voor. De staatsschuld is hoog, de uitgaven waarvoor de staat zich ziet gesteld zijn enorm, vooral door Algerije, maar ook door het stout moedige plan voor woningbouw en uit voering van openbare werken, dat de Gaulles regering heeft ontvouwd. 4 Binnen de O.E.E.S. is niet voldoen de hulp op financieel gebied te ver wachten. Niemand durft eraan te be ginnen, het lijkt een bodemloze put. Heeft Frankrijk thans een oogje op de enorme voorraden aan deviezen van West-Duitsland? r In de vrijhandelszone fungeert d Frankrijk thans als de kwade pier. Of dat geheel terecht is, daarover later. Maar internationaal wordt die indruk gevestigd. Goed Er is ook veel goed gegaan: IDe gemiddelde Fransman leeft beter dan. laat ons zeggen, een jaar voorheen. O De stabiliteit in Frankrijk is gro- ter dan zij in jaren is geweest (weinig stakingen, weinig grote acties). 3 Het is de Gaulle in zekere zin ge lukt, iets weg te werken van de politieke lethargie, de onverschilligheid ten aanzien van het land zelf, het ge brek aan nationaal bewustzijn dat de Fransen de laatste jaren in zo sterke mate ten toon spreidden. DE GAULLE: te oud voor dictator denis alleen is niet voldoende tegen wicht daarvoor. De Gaulle wil Frank rijk eerst „gezond maken". Hij heeft geleerd te wachten. Na de verkiezingen van zondag, die althans naar de zeer voorlopige resultaten te oordelen voor hetti een succes zijn. zal het zelfvertrouwen waarmede hij wacht op en onderwijl werkt voor een gezond Frankrijk" slechts zijn toegenomen. CYPRUS ONRUSTIG NICOSIA (Reuter) Engelse sol daten hebben het gisteren lange tijd heel moeilijk gehad toen zij in de Ledrastraat, de beruchte straat van de i schoten in de rug, in een vinnig hand- gemeen met betogende bakvissen ver wikkeld geraakten. De meisjes stelden zich met nagels en tanden te weer tegen de militairen toen dezen spandoeken wilden afnemen die de meisjes meedroegen. Het handgemeen was het hoogtepunt van een serie betogingen die in verband stonden met een proteststaking van 24 uur. De staking was uitgeroepen ter ge legenheid van de aanvang van de debat ten over de kwestie-Cyprus in de Ver enigde Naties. Traangas Terwijl de kattige bakvissen de sol daten te lijf gingen werden van daken en balkons stenen naar de kluwen vech tenden geworpen. De soldaten moesten zelfs hun toevlucht nemen tot het werpen van traangasbommen. Een van de meisjes griste een traan- gasbom voordat deze was uiteengespat van de straat en wierp hem naar de soldaten terug. Het gevecht eindigde met de arrestatie van ongeveer vijftig meisjes,^ die in open vrachtauto's naar het politiebureau werden gebracht. Ook elders in Nicosia, zo bijvoorbeeld op het Metaxasplein, maakte de jeugd het de militairen bij het handhaven van de orde danig lastig. De Engelse overheid kondigde daarom voor allen die jonger dan 27 jaar zijn een uitgaansverbod af. VOLGENDE KEER De eerste dirigent van de Neder landse Opera, Alfred Eiekmann, zal in de Opera van Bremen de Lohengrin van Wagner en Fidelio van Beethoven leiden. Onlangs heeft hij daar met veel succes Hindemiths Harmonie der Welt gedirigeerd. Kinderlijk Soms wordt aan dit laatste gewerkt met naar ons gevoel zelfs wat kinder lijke middelen. Er is een nieuw insti tuut dat elke maand een prijs geeft aan ,,de Fransman van de maand" De eerste keer was dat zeer onlangs een posthume prijs, voor een straal jagerpiloot die zijn brandende toestel niet tijdig had willen verlaten omdat het dan vermoedelijk op Straatsburg zou zijn gevallen. Vaker doet men het evenwel op uitstekende wijze: André Malraux is op reis gezonden naar Egypte, Iran en het Verre Oosten om met al het internationale gezag van zijn naam reclame voor Frankrijk te maken. In Frankrijk zelf maken dit soort zaken wel indruk; men zegt dat er nu tenminste wat gebeurt. Er is heel vaak gemeend dat de Gaulle zo zeer was gericht op het ver sterken van het Franse zelfbewustzijn dat hij ongaarne zou deelnemen aan internationale samenwerking. Maar zo ligt de zaak met, al is de generaal bepaald niet een internationalist. De Gaulle meent, dat Frankrijk eerst zijn interne en externe moeilijkheden moet hebben opgelost eer het, „ge zond" geworden, nauwere internatio nale verbanden kan zoeken. Vandaar vooral het probleem-Euromarkt. Nog wachten De Gaulle heeft geen ongelijk. Een zwak, verdeeld Frankrijk wordt na tuurlijk in elk internationaal gezel schap, zeker tegenover welvarende landen als West-Duiteland, het kind van de rekening en een glorierijke geschie- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het is niet waar, dat het op diepte houden van de Nieuwe Haven in Den Helder meer moeite en kosten vraagt dan voor de Nederlandse haveiis gebruikelijk is, zo deelt minister Staf de Tweede Kamer mee. Per paar kost het op peil houden on geveer 450.000 gulden; dat is 150.000 meer dan voor de haven van Vlissingen het geval is. Voor het op peil houden van de Nieuwe Waterweg van Maassluis tot zee wordt jaarlijks een miljoen gul den neergeteld. Voor de haven van IJmuiden kost dat drie miljoen. Indertijd is in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft wel de te ver wachten aanzanding van de marine haven onderzocht, maar niet de aan slibbing. Dit laatste was technisch niet mogelijk. Verhoudingsgewijs heeft de haven van Den Helder minder aanslib bing dan die te Harlingen en Delfzijl. Verder deelt minister Staf mee, dat om financiële redenen de waterbouwkundige voorzieningen voor de oostelijke helft van de Nieuwe Haven voor dit begrotings jaar moesten worden uitgesteld. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. ,,Ik kan voor een andere woning zorgen. Dat kost driehon derd gulden." De veertigjarige T. B. uit R-otterdam had dat tegen een stads genote uit de Krabbendijkestraat ge zegd. De vrouw had het geld niet, waar op hij met de helft van het bedrag ge noegen nam. De politie heeft B. het af gelopen weekeinde gearresteerd. Zijn be loften hadden geen ander doel, dan de vrouw geld afhandig te maken. Van onze kunstredactie ROTTERDAM. Op de eerstvolgende concerten van het Rotterdams Operakoor 27 en 28 november zal de jeugdige Romeinse bariton Franco Miolli zijn Nederlands debuut maken. Zijn fraaie stem, waarvoor hij een aparte aantekening kreeg na zijn stu die aan het Rossini-conservatorium te Pesaro, gaat in de richting van de heldenbariton. Miolli won de eerste prijs op het zangconcours Orfeo te Mantua en Italiaanse theaters, zoals Fenice te Venetië, Politeama te Ge nua. Bellini in Catania en Petruzelli in Bari zagen hem reeds binnen hun muren. Ook in de opera van Caro en van Alexandrie is hij geen onbe kende, terwijl zijn succes op hel Wex ford Festival 1958 te Dublin nog vers in het geheugen ligt. T^RANCO MIOLLI zal in Rotterdam o.a. samen zingen met de Neder- AIX-EN-PROVENCE (A.F.P.). De twee schilderijtjes van Anthonie van Dijck, die zaterdag werden gestolen uit het Museum Granet, zijn terecht. Gistermorgen werden ze teruggevon den, keurig verpakt, op een buiten vensterbank van het museum. De „eerlijke dief" had er een briefje bij gedaan, waarin hij schreef dat hij de schilderijtjes had weggenomen op grond van een weddenschap. Hij hoopte dat hij na de teruggave niet meer zou worden vervolgd. Maar de politie van Aix-en-Provence heeft verklaard, dat zij nu over voldoen de gegevens beschikt om de onwettige wedder in de kraag te pakken. landse lyrische tenor Joop Spelthaan, die al een pijlsnelle carrière in Ita lië achter de rug heeft. Hij behoort daar thans tot de meest gevraagde lyrische tenoren. Is het wonder dat hij zijn vaderland, waarin men hem aan het Amsterdamse Con servatorium maar net voldoende voor zang wilde geven, vaarwel zei? Merkwaardig hoeveel uitstekende te noren uit de mijnstreken komen. Jac ques Urlus, Fleta en vele anderen leefden in hun jeugd tussen de kom pels en ook Spelthaan, zoon van een mijnopzichter uit het Limburgse Ey- gelshoven. kende eerder het zwarte goud in de aarde dan het goud in zijn keel. Dat laatste werd in Milaan ont dekt door de grijze maestro Amich. leraar van Gianni Poggi, Filipeschi, Cambi en andere beroemde tenoren. Met nog vijf anderen bleef de thans goed dertigjarige Limburger over van de 322 vocalisten van het Milanese zangconcours en thans zingt hij in Butterfly en Bohème met een vocaal en scènisch gemak, die de waarachti ge lyrische tenor eigen zijn. IAE DERDE in de on'verbreekbar* ■'-'vocale trits sopraan-tenor-bariton is Maria van Dongen. Moeten wij over haar nog veel vertellen? Tweede prijs- winnares in Den Bosch in 1957 en in Genève, soliste bij de Ned. Opera als Koningin van de Nacht, als Desdemo- na, Leonore. Elisabeth en andere gro te rollen uit het jugend-lich dramati sche vak, waarbij dan nog haar colo- ratuuvmogelijkheden komen, kortom, een dertigjarige Zaandamse vrouw, ge lukkig getrouwd, met een schat van een dochtertje en brandend van voca le. in haar geval zeker gerechtvaar digde eerzucht. Wat zij allemaal zou willen? De in telligentie van Elisabeth Schwarzkopf, de stem van Victoria de los Angeles en het temperament van een Lisa del- la Casa. Dat is niet weinig, maar Ma ria van Dongen is al hard op weg en zij is zeker al veel verder dan die en kele knoop van de jas, waarmede on ze grote vocale pedagoge Comelie van Zanten de stem altijd vergeleek. Na die ene knoop moet de hele jas nog ko men. En bij Maria van Dongen is het zeker al een heel mantelpak! Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM Wij hebben de tijd gekend van het zeilschip met hulp-stoomvermogen nu gaan wij naar de periode van het turbo-elektrische schip met hulp- kernreactorvermogen. Zo leidde gisteren ir. J. E. Woltjer namens de Stichting Kernvoortstuwing Koopvaardijschepen (S.K.K.) de openbaarmaking in van het rap port over een „Commerciële tan ker met als alternatief reactor voortstuwing". Wij gaven hieruit zaterdag reeds de hoofdpunten weer. De S.K.K. heeft zoals bekend een bestaande tanker van niet te gro te afmetingen als uitgangspunt geno men om er een „proef'-schip van te maken, waarmee zoveel mogelijk de normale vaart beoefend blijft. In een van de ladingstanks zou een reactor van beperkt vermogen geplaatst kun- LERAREN ZOUDEN MEER VERDIENEN DAN AMBTENAREN Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Raad van le raren heeft de conclusie van minis ter Cals, dat de leraar gemiddeld ROTTERDAM. De zich thans in voorlopige hechtenis bevindende ver- warmingsmonteur S. uit de De Manstraat in Rotterdam-Zuid die bekende in zeven .jaar tij'ds vier pasgeboren kinderen te hebben vermoord heeft deze misdrijven in overleg en met medeweten van zijn vrouw gepleegd. Zijn vrouw, de 33-jarige L. M. M. S. geb. N-. heeft zulks tijdens een verhoor dat haar aan haar ziekbed in het St. Clara-ziekenhuis werd afgenomen, vol mondig toegegeven. Haar lichamelijke gezondheidstoestand laat nog met toe dat zij naar het huis van bewaring kan worden overgebracht j en derhalve Blijft zij voorlopig nog onder j arrest in het ziekenhuis. Van een onzer verslaggevers niNTELOORD. Aan het eind van deze week verschijnt een nieuw Nederlands suikerklontje. Het zal een einde maken aan het bedachtzame roeren in ons kleintje koffie, want dit klontje is anders dan alle vorige. Het smelt binnen enkele seconden, zodat het win6t aan verlies paart. Winst omdat het ook de haastigste kop koffie zoet doet smaken, verlies vanwege de verloren tijd tot nadenken, uitstel van een soms moeilijke beslissing, LIET nieuwe klontje is welgeteld het 41ste produkt van de Ver enigde Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord. Vandaag gaan er proef pakjes naar alle horecabedrij ven en detaillisten. Voordat we december schrijven kunnen alle huis vrouwen hét nieuwe produkt kopen, in dozen van een kilo. Zij kunnen kiezen uit twee soorten, met 168 stuks h zes gram, of met 225 stuks van gram. ziinde het klontje waar van een goede kop koffie er twee vraagt. EEN machine in Europa's grootste suikerfabriek diè te Dinteloord kan in drie dagen heel Neder land voor een rnaand lang van sui ker voorzien. De machine kost dan ook anderhalf miljoen gulden. Zij maakt binnen een uur fantastische hoeveelheden suikerklontjes. iets groter en veel mooier van vorm dan de vroegere, die zo hardnekkig wei gerden te smelten, die de koffie bit ter lieten en de bodem van het kopje vol achtergebleven stukjes. Pneuma tische grijpers zorgen voor een automatisch hygiënische verpak king. De rest van dé maand staal de kostbare machine vrijwel stil, want de export moet nog worden op gebouwd. Dinteloord hoopt nu, dat het verbruik van het suikerklontje in Nederland groter zal worden dan het tot nu toe was. Het bedroeg nog geen twee procent van de totale suikeromzet, tegen een tienmaal gro tere verkoop in de ons omringende landen. Die hoop is niet alleen ge grond op het feit dat deze klontjes direct smelten. De prijs ligt name lijk ook vijftig procent beneden die van de suiker in zakjes. over zijn hele loopbaan 25 gulden per maand meer verdient dan de ambtenaar, van de hand gewezen. Een dergelijk gemiddelde bestaat niet, zei gisteren dr. A. C. de Jong, waarne mend voorzitter van de raad. Minister Cals was tot zijn conclusie gekomen op basis van een onderzoek van een werk- commissie naar de salarispositie van de i leraren bij het middelbaar onderwijs, i waarbij de positie van academisch ge- I vormde rijksambtenaren en academisch gevormde leraren werd vergeleken. BEPERKT Bij de ambtenaren evenwel, aldus dr. De Jong, zijn ook lager gesalarieerde groepen in het onderzoek betrokken bij de leraren heeft men zich beperkt tot hen, die een volledige betrekking hebben. Bij de leraren zijn bij het on derzoek de financieel minder gunstige groepen dus uitgesloten, meende dr. De Jong. Voorts wees hij er op dat het rapport van de werkcommissie een momentopname is van de toestand in eind 1956 en dat het gebn juist sala risverloop weergeeft. ONJUIST Het is onjuist jonge leraren bij hun in dienst treden onmiddellijk een volle dige dagtaak te geven. De jonge le raar moet toch al zelfstandiger optre den dan de beginnende ambtenaar, al dus meent de raad. De raad van lera ren heeft daarom in een memorie aan alle Kamerleden gesteld dat verhoging van de topsalarissen niet afhankelijk ge steld mag worden van een verlaging van het basissalaris van de leraar, dat hoger ligt dan dat van de ambtenaar. Dit is een schets van de scheepsreactor, waarop blij kens het hiernaast besproken rapport de keuze is gevallen. *Het geheel staat in een stalen vat met een bekleding van lood. In het midden staat het reactor-compartiment (1), een tank met water, dat ver warmd wordt door het splijl- proces. De stoom, die zich ten gevolge Hiervan ontwikkelt, gaat naar de turbo-generator (2), waarin de energie opge wekt wordt en naar de ma chinekamer wordt gevoerd via elektrische leidingen. De afgewerkte stoom komt dan in de condensor (3), ver andert in water en wordt door condensaatpompen (4) terug gepompt naar het reactor- compartiment. waar zich het zelfde proces in voortduring herhaalt. Het reactor-compartiment staat in de middentank direkt achter de brug, de turbo generator, condensor en con densaatpompen zijn onder gebracht in een zijtank. De regel- en controlekamer van de reactor (5) is onderge bracht in de andere zijtank. DEN HAAG. Amerika heeft Neder land over de jaren 1955" tot 1958 oorlogs materiaal geschonken voor een bedrag van 1650 miljoen gulden. Indien ons land d'it materieel had moeten kopen, dan zou bier nog een veel hoger bedrag mee gemoeid zijn geweest, zo deelt minister Staf de Tweede Kamer mee. DEN HAAG. Het Internationaal ge rechtshof zal vrijdag in het Vredespaleis in Den Haag uitspraak doen in het ge ding tussen Nederland en Zweden óver het voogdijschap over Elisaoeth Boll. De zitting begint o-m vijf uur. nen worden, met behoud van de be staande voortstuwingsinstallatie. Kiest men daartoe een turbo-elektri sche tanker, zo zegt de S.K.K., dan heeft dit het grote voordeel, dat de reac tor, via de daarin opgewekte stoom, een te installeren turbo-generator aandrijft. Hiervan vervangt de geleverde elektri sche stroom geheel of gedeeltelijk de door de oorspronkelijke installatie (stoomketels en turbo-agregaat) gele verde stroom. Met deze stroom Wordt dan de elektrische schroefmotor aange dreven. Twee turbo9s De keuze gaat uit naar een type tan ker met twee turbo-generatoren, die elk de helft van de elektrische stroom voortbrengen, nodig voor de voortstu wing. Een ervan kan worden uitgescha keld als de reactor bevredigend werkt. Zulk een reactor met toebehoren en af scherming moet even achter de mid scheeps in een ladingtank worden ge plaatst, nl. in de middentank. Alles te zamen weegt rond 1100 ton. In een tank ernaast kan de regelapparatuur een plaats vinden en in de andere zijtank kan de turbo-generator met toebehoren worden ondergebracht. De accommodatie voor opvarenden kan zo worden uitgebreid, dat daarin de wetenschappelijke staf en het bedienend personeel van de reactor circa twaalf man kunnen worden ondergebracht. De stroom, door de turbo-generator geleverd, wordt door middel van een elektrische leiding over dek naar het hoofdschakelbord in het achterschip ge voerd. Deze leidingen mogen niet naast, onder en zeker niet door de ladingtanks worden gevoerd, gelegen tussen de reac- tortuimte en de machinekamer. Veilig De plaats van de reactor heeft diver se voordelen. In de eerste plaats met het oog op de veiligheid van de opva renden, terwijl toch bij zware zeegang de toegang tot dit scheepsgedeelte ge makkelijk verzekerd blijft. Verder ver andert er weinig aan de gewichtsver deling van een vol beladen schip, omdat bedoelde drie tanks circa 1100 ton olie kunnen bevatten. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat een reactor met een thermisch vermo gen van 4000 a 4500 pk in zo'n midden- tank geplaatst kan worden. Verder gaat men uit van de veronderstelling, dat de reactor van het bogedruk-water type zal zijn, zoals ook in de befaamde Ame rikaanse onderzeeër Nautilus wordt ge bruikt. In de tanker zouden de afmetin gen van het reactor-compartiment (zie tekening) zijn: uitwendige hoogte 10 m en uitwendige diameter 8,25 m. In huur Omtrent de kosten van het project, waarbij de S.K.K. niet denkt aan koop. maar aan huur van het schip, dec'den wo reeds mee, dat de reactor met toe behoren ongeveer 7 miljoen zal ver gen. In het rapport wordt daarbij nog een miljoen gulden als marge genomen. Voor inbouw en verbouw rekent men miljoen. Wegens de vele onzeker- he;^n wordt voor de tegenvallers, hetzij bij de aanschaf dan wel bij de exploita tie (hieronder begrepen de kosten van de splijtstof) 4 miljoen uitgetrokken. Het komt de S.K.K. voor. dat per jaar de reactortanker aan exploitatie 70Ó.000 gulden meer zal vergen dan de gewone tanker. Ook dit bedrag valt onder de 4 miljoen veiligheidsmarge. De inkomsten uit het vervoer zullen niet geheel die van .en normale tanker evenaren. Jaarlijks zal de reactortanker dertig dagen minder in de vaart zijn wegens werkzaamheden aan de nieuwe voortstuwingsinstallatie. Bovendien derft het schip inkomsten wegens het 1100 ton k" ?'ner geworden laad"*Even wel, als na enige tijd de reactor de hal ve stroomhoeveelheid levert voor de bespaart men kosten voor de conventionele brandstof. In het algemeen hoopt de S.K.K., dat op deze wijze op korte termijn erva ring met een atoomschip kan worden opgedaan: commercieel, nautisch, tech nisch en hygiënisch. Zo Me wordt men ook partner bij het internationale overleg. Er zal een reactor van een be staand type gekocht moeten worden van een der erkende bouwers, doch men gaat ervan uit, dat deze een zo groot mc gelijk deel ervan zal onder-nanbeste- den in het eigen land. Intussen ligt nog geen cent van de benodigde dikke 15 miljoen op tafel. Verheugend noemde ir. Woltjer het, dat de Commissie onderzoek programma Eurafom (de regeringscommi«si«-Fock) het report aanvaard heeft om het ter verkrijging van subsidie - Euratom voor te leggen. Ook zal in overleg met reders en regering getracht worden geld ervoor te vinden. Verder eventueel met Noorwegen, waarmee op atoomgebied reeds samenwerking bestaat, of andere kleine landen. Gezien de ho»e kosten, verbonden aan een nieuw te bouwen atoomschip (S.K.K. heeft berekend, dat in ons land een 48.000 tons atoomtanker 64 miljoen zou kosten), meent ir. Wol tjer, dat wij met de uitvoering van dit project ..met een dubbeltje op de eer- s* rang" kunnen z-itten. Van een onzer verslaggevers GOES. De grote zaal van „de Prins van Oranje" te Goes was gisteravond tot de laatste plaats bezet, toen de voor zitter van de Chr. Besturenbond, de heer A. de Lange, de grote jaarlijkse propa- ganda-avond van de C.B.B. opende. De heer De Lange sprak n.a.v. het woord „Gij zult mijn getuigen zijn" van de angst en de spanning die er in vele har ten heerst, van de oorlogsdreiging èn an derzijds van de mentaliteit die slechts Iet op brood en spelen. De taak van de Christenen, aldus de heer De Lange, Is het evenwicht te bewaren. De jeugdige afdeling van het accor deon-orkest „Animato" speelde daarop een drietal nummertjes. „Kan dat zomaar?" was de vraag die de heer S. Vogelaar secretaris van de Ned. Chr. Beambtenbond stelde. Hij be sprak de grote veranderingen, die zich in een bedrijf kunnen voltrekken, zonder dat de werknemer de gelegenheid heeft gekregen zijn stem te laten horen. Het C.N.V. verlangt, aldus de heer Vogelaar, dat er geen beslissingen van belang in het bedrijf worden genomen, zonder dat de arbeiders-organisaties er in worden gekend. Is dit geen aantasting van de patroon rechten? Neen, zo antwoordde de heer Vogelaar, dit is in feite samenwerking. Na de pauze voerde de toneelclub ,,CNV" het blijspel „Alles voor Adriaan" op. De CNV-toneelclub, die met deze op voering haar eerste lustrum vierde, mag zich erin verheugen spel van een goed gehalte te brengen. Een succes-figuur was de oude Arie de Ronde,'(M. Paauwe), die met zijn komische manier van doen het centrum was van iedere scène. Zijn zoon Adriaan (I. v. d Panne) leek ons een tikkeltje te onvrij in zijn spel. Mies, het meisje in het stuk, werd door mej. Steketee niet onverdienstelijk naar vo ren gebracht. De. heer W. Marijs wist uit xijn rol van de goedige een beetje domme vader, veel te halen. Zijn vrouw (mevr. Rinders) had o.i. in dit stuik het karakter dat zij uitbeeldde, iets nadruk kelijker kunnen aangeven. De regie bleek in goede handen te zijn bij de heer P. Blondel. AMSTERDAM. De ernstig zieke 38- jarige accountant L. K. uit Maassluis, die in voorlopige hechtenis in het Am sterdamse huis van bewaring verbleef, is door de president van de rechtbank te Amsterdam op vrije voeten gesteld. Hij wordt verdacht van het plegen van meineed. Vorige week vrijdag' woonde hij vanuit zijn bed een vijftien uur durende recht zitting bij, die in dit speciale geval in een kamer van het huis van bewaring werd gehouden. Een verzoek van de verdediging tot on middellijke invrijheidsstellmg werd eerst door de rechtbank afgewezen. Toen zijn gezondheidstoestand steeds meer achteruit ging, veranderde de recht bank van mening. De tweede verdach te in deze geruchtmakende meineeds zaak. de Amsterdamse mondchirurg A. J. H. E., blijft nog in arrest. De twee technici, die zijn omgeko men bij het ongeluk onder De Lier, waar zich zondagmorgen bij een olieboring een ontpoffing voordeed, zijn de 22-jarige ongehuwde ingenieur Raymond Gibbons uit Engeland en de 28-jarige gehuwde employé Claude Becchia, een Fransman.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5