Stadhuis Middelburg volgend voorjaar hersteld NOG GEEN LICHT IN AUTODIEFSTAL „President Herimsclunidt" brengt bezoek aan Zuid-Beveland Laten Goes en Kloetinge aan één tafel gaan zitten Verbouwde geref. kerk Zierikzee (zo goed als nieuw) klaar Zeeuwsch Dagblad Dreigement ZEELAND AAN BEGIN „DUW'-TIJDPERK NA DE RIJN HET KANAAL VAN HANSWEERT NAAR WEMELDINGE Werkstaking Inbraak en diefstal te Oud-Vossemeer Onbegrijpelijk Frankrijk De heer Colijn in Kloetingse raad Gemeenteraad diende motie in N.C.R(eis)V. vertoonde films gemeentebedrijven Eerste december in gebruik „Nut" in Goes hij een Dinsdag 25 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk DE P.v.d.A. heeft op haar „fakkel dragersdag", die zaterdag in Utrecht werd gehouden, een dreigende hou ding aangenomen. Zij heeft zeven punten uitgestippeld, waaraan het. ka binetsbeleid in de komende tijden moet voldoen en waaraan de andere partijen in de Kamers zullen moeten toegeven, willen de P.v.d.A.-ministers in het kabinet blijven zitten. Een achtste punt is daar feitelijk nog bij gevoegd: geen uitzending van dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea, hoe wel de P.v.d.A. in het verleden mede de basis daarvoor heeft gelegd. Maar die zeven punten, daar gaat het in elk geval om. Al blijft de vraag onbeantwoord, of het om die zeven punten in hun volle zevental gaat, dan wel, dat met zes ervan genoegen ge nomen kan worden, toch lijkt het ons het meest juist, met het volledige ze vental te rekenen. De andere partijen in de Kamers staan dus voor het dreigement: geef ons onze zin in dit zevental punten, anders maken wij amok. Wij menen, dat dit niet de juiste wijze is, om politiek te bedrijven. Voor een politiek van dreigement mag geen zinnig mens en ook geen zinnige poli tieke partij opzij gaan. Men kan dan ook nu reeds vaststel len, dat, als van dit dreigement stuk ken komen, de verantwóórdelijkheid daarvoor ligt bij de partij van de drei gementen. Advertentie Eigen nieuwsdienst WEMELDINGE. De Amerikaanse schrijver Mark Twain, die twee onsterfelijke figuren creëerde: Tom Sawyer en Huckleberry Finn, staat dichter bij de scheepvaart in het kanaal van Zuid-Beveland dan u denkt, want deze merkwaardige figuur, wiens boeken tintelden van humor, beproefde alvorens hij zich aan de schrijfkunst wijdde zijn geluk als goud zoeker in Californïé en als loods op de Mississippi, de geweldige rivier, die bij de Amerikanen de bij naam heeft gekregen van „De Vader der Stromen". Het waren de ervaringen op deze immense water massa, die Mark Twain inspireerden tot het schrij ven van zijn werken. Met meesterlijke hand schil derde de auteur het barre leven op de soms rigou reus expansie zoekende rivier, tekende hij in gloed volle woorden de schoonheid van de oevers en schetste hij als man van het buitenleven de harde en schijnbaar gevoelloze karakters van de Missis- sippischippers. Deze Mark Twain, later een gedegen journalist, kunnen wij niet links laten liggen, wanneer we het zoeklicht richten op de stroom, die in dit artikel de hartslagader vormt. Want men kan de huidige sleepvaart en minder nog de duwvaart niet zien zonder haar geschiedenis. En haar historie, die ligt op de Mississippi. Amerika gaf voorbeeld bleek er De lange rivier der aarde werd in de vorige eeuw een levensader voor de jonge, zich nog wat onwennig voelende overzeese staat. Geleidelijk aan versche nen grotere en snellere raderboten op de Amerikaanse stromen en het duurde niet lang of er werden geweldige ladingen vervoerd en enorme winsten gemaakt. Aanvankelijk dreigden de spoorwegen roet in het eten te gooien, maar het ver voer op de waterwegen handhaafde zich en na de eerste wereldoorlog kwam er in j de Verenigde Staten zelfs een grote op-i bloei in het vervoer te water. De spoor-1 wegen en het wegtransport konden het vervoer van industriële goederen niet j meer verwerken. En in die periode moet de geboorte van de duwvaart worden ge zocht, een vorm van vervoer, die snel terrein won en thans zelfs in ons land haar veroveringstocht heeft aangevangen. Misschien bent u alweer vergeten wat duwvaart eigenlijk is. Wellicht hebt u er zelfs nog nooit van gehoord. Wel, in het kort gaat het dan zo: zo'n duwkonvooi bestaat dan uit een aantal rechthoekige, strak aan elkaar gekoppelde bakken met daarachter een eveneens stijf tegen de bakken gekoppelde boot (duwboot), die het konvooi opduwt. De bakken zelf zijn onbemand: de gehele bemanning is ge concentreerd op de duwboot. Er ontstaat dus eigenlijk één schip, dat is te vergelijken met een zeer groot motorschip, dat uiteraard minder water- weerstand heeft dan een sleepboot met een aantal op afstand daarachter „han gende" schepen. Dit laatste heeft dan weer tot gevolg, dat voor de duwvaart relatief minder kracht behoeft te worden uitgeoefend om dezelfde vervoerspresta- tie bij dito snelheid te verkrijgen. In een zeer interessante AO-brochure heeft de heer C. Hokke, gepensioneerd gezaghebber van de Gouvernements- i Marine, destijds verklaard, dat voor de hierboven duwvaart ruim vaarwater nodig was. Op de Amerikaanse rivieren is die ruimte schreven, begeleid wordt door drei- volop aanwezig en zelfs op de Rijn, waar gende taal van het N.V.V. En we vra-verleden jaar een proef is genomen met gen ons af: zal men niet aarzelen, ook het Nederlandse volk iets dergelijks aan te doen? QP HET MOMENT, waarop wij het artikel over werkstaking voor ons blad van zaterdag schreven, was ons niet bekend, dat de omvang van de dreigende staking in België zo groot zou zijn, dat men gerust mag spreken van een aanslag op het volksleven. Hier ziet men, waartoe een socia lisme, dat de staking mee als politiek wapen wil hanteren, komt. De hele staking is bedoeld als een zet tegen het Rooms-liberale bewind in België, ook al zijn directe eisen dan de zoge naamde aanleiding. Om zijn politieke tegenzin te beleven, brengt men het gehele Belgische volk in moeilijk heden en doet het grote economische schade aan. In dit verband moeten we eraan denken, dat het dreigement van de P.v.d.A., waarover we het Duitse schip „Wasserbiiffei" genoeg wateroppervlak te zijn. In het „Logboek" heeft mr. M. v. d. Bos, een der directeuren van de Ne derlandse Rijnvaartvereniging te Rot terdam, uiteengezet wat de aanleiding is geweest tot het nemen van de proef op de Rijn, het initiatief waartoe met veel enthousiasme werd besloten op een in Stuttgart gehouden regionale binnenscheepvaartconferentie. De aan leiding was het nog steeds stijgend vervoer op de Rijn, dat vooral een ge volg was van de sterk toegenomen produktie van de hoogovens in het Ruhrgebied. Kortom, het was nood zakelijk de omvang van de Rijnvloot uit te breiden. En zo kwam men te recht bij het systeem van de duw vaart. Een aantal in de duwvaart geïnteres seerde heren maakte een studiereis naar de Verenigde Staten en kwam opgetogen terug. Niet lang daarna werd in samen werking met twee Duitse maatschappijen een opdracht gegeven aan een werf in Mainz voor de bouw van een grote duw boot. Het werd de „Wasserbiiffei", die het experiment uitstekend doorstaan heeft en een periode inluidde, die voor I van de heer K. J. Bogaart aan de Dorps, de binnenscheepvaart grote veranderin-1 weg te Oud-Vossemeer. Een bedrag van gen zal brengen. enkele honderden guldens wordt ver- Ook in Zeeland zal een proef met een m'st' duwboot worden genomen en wel morgen Zondagmiddag constateerde de moeder in het Kanaal door Zuid-Beveland. Na van de heer Boogaart, die de kachel het Duitse experiment zal nu ook een wilde aanmaken, dat in de huiskamer Franse maatschappij de duwvaart be- het geldkistje van haar zoon geopend proeven op Nederlandse wateren. Eenop tafel stond. De politie werd gewaar- omgebouwde sleepboot, de „President schuwd, waarna bleek, dat van inbraak Hernnschmidt" zal vanavond met vier en diefstal sprake was. De heer Boo- bakken uit Gorkum vertrekken en gaart is penningmeester van de plaatse woensdagmorgen omstreeks zes uur lijke afdeling van de K.A.B Wemeldinge bereiken, waarna het koers zal zetten naar Hansweert. Het Franse schip is uitgerust met twee motoren van elk 1000 pk, die onder het schip een propeller in beweging brengen. De vier bakken zullen dus worden geduwd, ter- wijl de propeller min of meer de functie van roer heeft. Bij Wemeldinge zal de duwboot twee maal de sluizen moeten invaren, omdat de oostsluis van de plaats maar een lengte heeft van 156 meter en een duw- combinatie doorgaans een lengte heeft van 200 meter. Niettemin verwacht de directie van de Franse maatschappij, dat het experiment in het Kanaal door Zuid- Beveland alleszins zal slagen. En wan neer er één duwboot door de sluizen van Wemeldinge en Hansweert zal zijn ge varen, dan volgen er weldra meer. Voor al Antwerpen zal met de duwvaart door Zeeland zijn gebaat. Eigen nieuwsdienst OUD-VOSSEMEER. In het afgelo pen weekend is, tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken in de woning Zaterdag neemt burg. Michaelis afscheid van Bruinisse Op zaterdag 29 november zal Bruinisse officieel afscheid nemen van zijn burge meester de heer H. K. Michaelis, die met ingang van 1 december als burgemeester van Goes is benoemd. Niet alleen vertegenwoordigers van alle plaatselijke verenigingen en notabe len der gemeente zullen daarbij tegen woordig zijn, maar eveneens vertegen woordigers van verenigingen waarvan burgemeester Michaelis een bestuurs functie bekleedt. UJE R.K. BOND van werknemers in het transportbedrijf heeft zich achter de boycotactie van de socia listische organisatie tegen de schepen onder valse vlag geplaatst. Wij begrijpen daar niet van. De Roomse organisatie is aangeslo sche kant uit te gaan, waardoor het de partij van minister Soustelle, die indertijd in Algerije tijdens de mei actie zulk een grote rol speelde, een grote overwinning bezorgde. Het eerste kan zijn waarde hebben, omdat het Franse volk blijkt te kieaen voor een sterk bewind, dat mjn gezag laat gelden. Maar dit wordt weer voor een deel ontzenuwd door de keuze voor Soustelle, die toch Wel sympathie ten bij dezelfde internationale als de heeft voor cIe militaire bewindvoer- Christelijke. Haar opvattingen moeten ders in Algerië, die min of meer mok- tn principieel opzicht in dezelfde lijn kend de opdracht van De Gaulle, om liggen. Dat zij dan ook deze boycot zich niet meer met de politiek te be- jdoor havenarbeiders, om een actie voor zeelieden kracht bij te zetten, voor haar rekening neemt, is ons on begrijpelijk. MOETEN de verkiezingen in Frankrijk nog een vervolg hebben, de lijn, die uit de uitslag van zondag is af te lezen, is toch, dat het Franse volk in overwegend aantal zich stelt achter De Gaulle. En zelfs, dat het bereid is, daarbij een wat extremisti- moeien, alleen naar het uitwendige hebben opgevolgd. Wat hiervan het gevolg zal zijn, moeten we afwachten. In directe zin zijn we hier als Ne derland echter bij betrokken, omdat we vrezen, dat in de groep-Soustelle ook de scherpslijpers zitten voor een Frans protectionisme, dat een Euro- markt alleen gebruiken wil, voorzo ver deze de Franse belangen dient. Op dit punt zijn we heel belangstel lend naar de resultaten, die het ge sprek van De Gaulle met Adenauer deze week zal opleveren. Oudelande Mandoline-uitvoering De mandoline-vereniging „Tremola" te Schore, gaf zaterdagavond in het Dorps huis van Oudelande, traditie getrouw, een geslaagde uitvoering. Het was een bonte avond, vol afwisseling. Er was ernst en luim, zang, dans, muziek en schets. Na de pauze werd de klucht ,,Een raar stelletje" op de planken ge bracht. Al met al was het een geslaagd optreden; jammer dat de publieke be langstelling zo gering was. Poortvliet „Van akker tot bakker" Op maandag 1 december a.s. zal de première vertoond worden van de film ,,Van akker tot bloem". Deze film, die een beeld geeft van het leven op het eiland en waarin het productieproces van Nieuwkerik's banketfalbriek c.v. op de voet wordt gevolgd, werd vervaardigd in het kader van de werkgelegenheid op Tholen. De eerste avond is alleen voor de genodigden, maar daarna zullen de Tholenaren volop kunnen genieten van deze film. MIDDELBURG Huisvrouwen bijeen In de bovenzaal van restaurant Suisse te Middelburg hield de Nederlandse ver eniging van Huisvrouwen een bijeen komst, die werd geleid door mevr. Van de Boogert. Als spreekster trad op mevr. N. Vos-Brand, die een lezing hield over het eiland Ceylon. Na de pauze vertoon de zij een aantrekkelijke serie dia's. Van een onzer verslaggevers KLOETINGE De gemeenteraad van Kloetinge heeft in de gis teravond gehouden raadsvergadering met algemene stemmen een motie (ingediend door het a.r.-raadslid H. J. Colijn en ondertekend doör alle fracties) aangenomen, waarin de grote teleurstelling wordt uitgesproken over de behandeling van het probleem: de annexatie van Goes bij Kloetinge en de daaruit voortvloeiende langdurige on zekerheid. Het college van B. en W. van Kloetinge wordt in de motie verzocht het voorstel van de gemeente Kloetinge om afstand te doen van een gebied van 100 ha bouwgrond ten westen van de Stelleweg officieel ter kennis te brengen van de gemeente Goes.' Voorts wordt B. en W. van Kloetinge gevraagd bemiddeling te willen verlenen tot het beleggen van een samenspreking van de gemeenteraden der beide gemeenten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De restauratie van de Middelburgse stadhuistoren nadert haar voltooiing. Terwijl het metsel- en beeldhouwwerk aan de toren bijna ge reed is, bereiden architect en aanne mer zich voor op de laatste ronde. Het komende voorjaar zal de toren einde lijk weer zonder steigers in zijn volle glorie boven de daken van Zeelands hoofdstad uitsteken. Tijdens deze laatste ronde zullen er zo op het eerste gezicht geen grote veran deringen meer plaatsvinden. De arbei ders zullen zich nu meer gaan bezig houden met de afwerking van het sier lijke bouwwerk. Zo zal deze winter bij de firma Jobse in Middelburg de windvaan worden vervaardigd. Deze windwijzer, twee meter hoog, zal Nep- tunus met zijn drietand voorstellen. Aan de hand van oude afbeeldingen wil men zoveel mogelijk de vroegere wind wijzer nabootsen, die door het bombar dement op 7 mei 1940 vrijwel geheel verloren is gegaan. Het Neptunusbeeld zal met torenbladgoud verguld en op de begane grond door de koperslagers van de firma Jobse vervaardigd worden. Het komende voorjaar zal hij dan op de nu reeds geplaatste koningsstijl wor den gemonteerd. Deze winter zullen ook de twee grote luidklokken in hun sloelen worden ge hangen. De grootste, de zes ton zware klok die de hele uren slaat, staat reeds boven in de toren. De kleine luidklok die bij de brand onherstelbaar werd verminkt, is opnieuw gegoten en deze week aan de voet van de toren af geleverd. Volgende week zal ook hij een enkele reis naar boven in de toren maken. De acht charmante beeldjes die bij het slaan van de hele en halve uren in de voorgevel van de toren heen en weer zullen draven, worden ook de komende winter geplaatst. Op het ogenblik staan zij, acht man en twee paarden sterk, op de zolder van hel stadhuis te wachten. Volgend voorjaar zullen zij weer de aandacht van duizenden toeristen trek ken. De twee ruiters in hun kleurige kleding komen uit hun, aan weerszijden van de toren gemetselde, huisjes en bot- Trappelend van ongeduld staan de paar dj es naast de andere houten beeldjes op de zolder van het Mid delburgse raadhuis te wachten. Nog heel even geduldwant in de komen de wintermaanden zullen ze alle acht in de vrijwel herstelde toren worden geplaatst om hun onverdroten spel als van ouds weer met het carillon te spelen. (Foto Zeeuwsch Dagblad) sen precies met de slagen van het hele uur tegen elkaar. De lanciers komen met de slagen van het halve uur in actie. Wanneer de toren klaar is, blijft al leen nog de stadhuisgevel aan de Noordstraat in de steigers staan. Hier is het herstelwerk nog maar tot onge veer tien meter van de grond gevor derd. De gehele gevel boven deze tien meter moet nog gesloopt en hersteld worden, terwijl ook' het torentje aan de noord-oosthoek nog een beurt zal krijgen. Advertentie Eigen nieuwsdienst SOUBURG. De politie heeft de in de nacht van vrijdag op zaterdag 'ie Souburg gepleegde diefstal van een grote Amerikaanse auto uit de garage van het taxibedrijf M. P. Meijers te Souburg nog niet tot klaar heid kunnen brengen. Het onderzoek wordt uiteraard voortgezet. Om drie uur 's nachts had de heer Meijers de auto in de garage gereden. De garage was echter niet afgesloten en M. had het contactsleuteltje in de wagen laten zitten. Enkele uren later werd de auto, zwaar beschadigd, in een diepe sloot naast de rijksweg te Middelburg aangetroffen. De auto is waarschijnlijk met grote snelheid uit de bocht gevlogen. GOES GOES De Ned. Chr. Reisvereniging heeft gistermiddag en -avond in „Slot Ostende" een filmvertoning gegeven, waarbij eigen opnamen werden vertoond naast een combinatie met andere films. De films gaven een indruk van de indrukwekkende schoonheid die m het buitenland Zwitserland, Duitsland, Scandinavië maar ook Engeland is te genieten en de gelegenheid die de N.C.R. (eis) Vereniging biedt. Het middagpro gramma was bedoeld voor scholieren. Dat doet cacao ook niet. en toch is ze voedzaam. Cacao kalmeert en is lekker tegelijk. U wéét het, maar vergeet het te vaak. Ver geet het nu eens niet en drink vandaag nog een kop van Kouten Deze motie kwam voor de dag, nadat de raad bijna een uur in besloten zitting had vergaderd. De heer Colijn had bij de indiening van de motie betoogd, dat over de gehele gang van zaken een zwa re mist hangt van onduidelijkheid en misverstand. Als bij Kloetinge de bereid heid tot het brengen van een offer aan wezig is, aldus de heer Colijn, wat is er logischer dan dat beide gemeentebestu ren aan een tafel gaan zitten? Slechts door uitwisseling van eikaars gedachten en standpunten en een geven en nemen, waarbij Kloetinge ongetwij feld het meeste zal moeten geven, naar de mening van de heer Colijn, is een oplossing mogelijk te vinden. Het had de heer Colijn veel genoe gen gedaan, dat van a.r.-zijde in Goes de zaak principieel is gesteld en het stond voor spreker vast, d'at het stand punt, dat eerst alle andere mogelijk heden van overleg moeten zijn uitge put, voordat de annexatie aan de orde komt in Goes door velen gedeeld wordt. In dit verband meende de heer Colijn goed te doen om vast te stellen, dat ook het program van beginselen der c.h.u. ongeveer hetzelfde geluid laat horen. Volgens de heer Colijn springen uit de hele geschiedenis van de grenswijziging met Goes, drie punten naar voren: 1. Goes heeft in 1953 reeds een verzoek gedaan aan Ged. Staten om herzie ning van haar grenzen te bevorderen ten behoeve van de uitbreiding voor de bouw van woningen, kerken en scholen. Ged. Staten hebben in 1954 het voor stel gedaan om de gemeente Kloe tinge op te heffen en te verdelen over vier andere gemeenten. Kloetinge heeft zich tegen dit plan geweerd. Volgens de heer Colijn was dit voor treffelijk. Een tegenvoorstel was om aan Goes het gebied aan de Stelle weg af te staan. Volgens de wnd. burgemeester van Goes heeft dit voorstel Goes nooit bereikt. Dezelfde grond is er nog en ook dezelfde be reidheid bij de raad, dacht de heer Colijn, die meende, dat er alles voor te zeggen was, dat Goes dit voorstel alsnog bereikt. In mei 1958 besloten Ged. Staten de samenvoeging van Goes en Kloetinge te bevorderen. Geen woord dus meer over het plan 1954, merkte de heer Colijn op. Wel werd de gedachte ge opperd, dat Goes zou bouwen op het grondgebied van Kloetinge. De heer Colijn: „Blijkens de persverslagen vindt men dit een dwaze en onmoge lijk uitvoerbare gedachte. Ik wil vaststellen, dat deze gedachte nota- bene van Goes zelf is uitgegaan en via Ged. Staten aan Kloetinge ter beoordeling werd gegeven. Dit oor deel wilde Kloetinge mede laten af hangen van een contact tussen de stedebouwkundigen van beide ge meenten. Dit contact is echter zonder enig positief resultaat gebleven. Dit is wel te begrijpen, omdat er eigen lijk eerst een principiële overeen stemming in het beleidsvlak aan wezig moet zijn, voordat de techni sche mensen gaan praten". Alle raadsleden waren het roerend eens met deze zienswijze, want zonder enige discussie werd daarna de motie met ai- gemene stemmen aangenomen. Overigens leefden er in de raad gis teravond toch weinig geschilpunten, want eens reeks voorstellen werd zonder op- of aanmerking aangenomen, zoals: het geven van namen aan straten in het uitbreidingsplan ten noorden van de Lewestraat: Sehalklaan, Hemstraat, Vij- verweg en Groenedaal; benoeming mevr. E. Schrijver-Waage tot onderwijzeres in vaste dienst aan de o.l. school; het ver lenen van een voorschot van 700 aan de stichting gezinszorg te Goes en het aan vaarden van een schenking (de buurt vereniging „Het Centrum", in likwidatie, bood een bank voor het Marktveld aan). MIDDELBURG Jubileum bij de MIDDELBURG De heer G. Schutte, de technisch ambtenaar bij de gemeente bedrijven, was op 23 november 25 jaar in overheidsdienst. Hij begon zijn loopbaan bij het gemeentelijk gasbedrijf Arnhem. Na drie jaar kwam hij in dienst bij het gemeentelijk gas- en -waterleidingbedrijf te Zutphen. Bij dit bedrijf klom de jubi laris op tot de rang van assistent van de hoofdopzichter. Sedert 1 mei 1949 werkt hij bij de af deling herstel distributie van gas en waterleiding te Middelburg. Buitengewoon verdienstelijk werk heeft de heer Schutte verricht toen op 1 febr. 1953 de stormvloed het waterleiding bedrijf trof. In de uitvoering van de noodmaatregelen, die toen getroffen moesten worden, had hij een zeer werk zaam aandeel. Het jubileum werd her dacht in tegenwoordigheid van mensen, die onder zijn toezicht werken. De direc teur van het bedrijf, de heer O. S. Hooge- werff, sprak waarderende woorden over zijn werk. De gebruikelijke enveloppe werd overhandigd. De heer J. J. Jansen bedankte de heer Schutte voor de wijze waarop hij leiding aan zijn mensen geeft» Hoogwater op woensdag 26 november 1958 Vlissingen: 1.50 u. 212 m., 13.59 u. 209 m. Terneuzen: 2.18 u. 226 m., 14.26 u. 223 m. Wemeldinge: 3.34 u. 180 m., 15.44 u. 168 m. Zierikzee: 3.12 u. 154 m., 15.21 u. 142 m. Schietwedstrijden Het beroeps, en reserverpersoneel van de Rijkspolitie zal op donderdag 11 de cember a.s.. 's avonds om half 8, een on derlinge schietwedstrijd houden in de oude openbare lagere school te Axel. ZIERIKZEE. Als op maandag 1 de cember, de geheel verbouwde Gerefor meerde kerk te Zierikzee weer in ge bruik wordt genomen, krügt deze ge meente een kerkgebouw, dat aan de hoog ste eisen voldoet. Onder de deskundige leiding van cle ar chitect, de heer Chr. de Heer te Rotter dam, heeft de aannemer de heer V. van 't Veer het gebouw zodanig onderhanden genomen, dat men van een bjjna volledig vernieuwde kerk kan spreken. Het interieur is, behalve het orgel, dat nog vervangen wordt, en de zij- en ach terbanken, geheel vernieuwd. Het gehele plafond is uitgebroken en door een nieuw vervangen en in het middenschip zijn de klapstoeltjes vervangen door gemakke lijk zittende banken. Het kerkgebouw, dat in 1893 is ge bouwd, omdat het voormalige koetshuis van de fam. de Jong, waar eerst de kerk diensten werden gehouden, veel te klein was geworden, verkeerde in een tamelijk deplorable-toestand en het werd dan ook hoog tijd, dat dit bouwwerk eens gron dig werd gerestaureerd, temeer daar er sinds de bouw in 1893, behalve een kleine verbouwing in 1948, eigenlijk weinig aan was gedaan. VERENIGINGSGEBOUW Daarnaast zat de kerkeraad van de Gereformeerde kerk met het probleem waar zij haar jeugdclubs en de vrou wen- en mannenvereniging moest on derbrengen. De lokaliteit, die voorheen beschikbaar was, verdiende de naam van vergaderruimte nauwelijks. Daar om is er vorig jaar november reeds be gonnen met de bouw van een vereni gingsgebouw voor en aansluitend aan de kerk. Dit verenigingsgebouw zal te gelijk met de kerk in gebruik worden genomen en men kan rustig zeggen dat dit gebouw (modern ingericht) een aan winst betekent voor het verenigingsle ven van Zierikzee. In dit verenigingsgebouw is ook de kerkeraadskamer ondergebracht. Een ker- keraadskamer, die door hoor moderne en tourage. het vergaderen tot een aangena me taak zal maken. Het meubilair bestaat uit licht mahoniehouten armstoelen met lichtblauwe bekleding en een ovale tafel. Eèn wand wordt ingenomen door kasten, waarvan vooral de prachtige, ook weer mahoniehouten deuren opvallen. Ook de zware teak-houten' toegangsdeuren tot de kerk getuigen van waar vakmanschap. In het verenigingsgebouw vindt mer> verder beneden noo een flinke vergader zaal, die door middel van harmonicadeu ren in tweeën kan worden gedeeld, een modern ingericht keukentje en de toilet ten. Via een prachtige trap, met op de tre den blauw geaderd polyflor, komt men boven op de grote zaal, die ruimte kan bieden aan ruim 150 mensen. Deze grote vergaderzaal, die zeer licht is gehouden, valt op door zijn stijlvolle uitvoering. Aan de achterkant is een podium aan gebracht, terwijl zich aan de zijkant een bar, met een lift naar de keuken, bevindt. De zaal kan op zeer eenvoudige wijze worden verduisterd voor eventuele film voorstellingen. BANKEN De kerk zelf is, zoals wij reeds op merkten, vrijwel geheel vernieuwd. Be halve het plafond is er ook een nieuwe vloer in gekomen, terwijl de muren op nieuw zijn gepleisterd en gewit. De reeds bestaande zij- en achterbanken zijn in een warme blauwgroene kleur geschilderd, terwijl rondom een eikenhouten lambri- zering is opgetrokken tot een hoogte van ongeveer twee meter. De kerk heeft een moderne oliestook-centrale verwarming gekregen, waarvan de buizen onder de zitplaatsen lopen, terwijl ook nog ver schillende radiatoren zijn aangebracht, zo dat een gelijkmatige verwarming kan worden verkregen. Deze vol-automatische oliestook kan met zeer geringe moeite worden overgeschakeld op andere brand stof. De tuin of het koor is, evenals de zalen in het verenigingsgebouw, met grijs mar- moleum belegd. Een grote verbetering is ook de vervanging van de klapstoeltjes door lichte eikenhouten banken. Het orgel zal binnen een jaar worden vervangen door een nieuw, met 26 regis ters en 3 klavieren. Het wordt gebouwd door de fa. van Vulpen te Utrecht. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat in alle zalen van hét verenigingsge bouw^ in de kerkeraadskamer en uiter aard in de kerk zelf, aansluitingen zijn aangebracht voor de ziekentelefoon, zo dat ook de zieke broeders en zusters, hoe wel niet aanwezig, toch kunnen mee leven. Eigen nieuwsdienst) GOES. In de zaterdag in hotel „Cen traal" te Goes gehouden vergadering van vertegenwoordigers van Nutsdepartemen- ten in Zeeland zijn de winterprogramma's besproken. Ook werd de samenwerking hiervoor met andere organisaties, o.a. met de Z.V.U. en de Bond van Plattelands vrouwen onder het oog gezien. Volgend jaar zal het 175-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen worden herdacht. De centrale herden king vindt te Amsterdam plaats. Gezel schappen zullen daarna in de provincie optreden; ook in Zeeland. Alle departe menten zullen in deze tournee worden betrokken. Na uitvoerige discussie werd besloten tot aansluiting bij de onlangs opgericht* cultuurverzorgende organisatie in Ze» land. •1 i

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3