WIETEKE van DORT gelooft in het als in een blij feest! Mar tien fotografeert DEN DOOLAARD ZWERFT WEE R H EUROMARKT NIET ZO K WAAD ZEGT ENGELAND Premie van lijfrente als buitengewone last A.O.W. hoger (Verzenbundel van een 15-jarige) bizar triest obsederend Weer wrijving tussen Cefa en Haghefilm 7 Nieuw boek Leven van een landloper99 Woensdag aan 't werk Burgemeester Van Hall bemiddelt in heiersconflict Door weer en wind ABDIJSIROOP/^ Nog geen uitspraak van Hoge Raad Dr. P. Rijkens bespreekt Britse houding - drie a vijf gulden met terugwerkende kracht - Maandag; 24 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 HANDEN t<crcJU •rvwBvjeX'im^v'U d<arnu£utxi-«. fjOi^woLt/vn 1 lxacAW 'Cc-crVAfi'i >^^vvvvvtc ^o^r\oLt^v\ dfirfeyi A-4-t. N Nederland is men niet zo gauw als elders geneigd kinderen tot wonderen van geleerd- heid of kunstzinnigheid uit te roepen. En hoe wel er ook in ons land honderden jongens en meisjes zijn, die hun gevoelens in dagboeken en ge dichten proberen vast te leggen, verschijnt er vrijwel nooit een verzenbundel van hen. Nu in de najaars- stroom van nieuwe boeken verschijnt echter bij de uitgeverij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag klein verzenbundeltje, dat geschreven is door de vijf tienjarige Wieteke van Dort uit Den Haag. Zonder haar nu onmiddellijk als wonderkind binnen te halen in de tuin van de Nederlandse poëzie en vergelij kingen te gaan trekken, geloven wij toch, dat de verzen van Wieteke van Dort aandacht verdienen als artistieke uiting van een vertegenwoordigster der hedendaagse jeugd. Wieteke van Dort is een meisje van vijftien jaar. Ze heeft lange rossige vlechten en blozende wangen. Ze draagt een wijde blauwe jurk en ze zit in de derde klas van het Johan de VTittlyceum in Den Haag. Wieteke is zo te zien een heel gewoon meisje. Maar ze schreef op de lijntjes van een gewoon schoolschrift haar gedichtjes. Een steil meisjes handschrift, dat eerder past bij Franse thema's dan bij gedichten. Men zal zeggen, dat Wieteke ijverig Paul van Ostayen gelezen heeft en Simon Vinkenoog. Men zal zeggen, dat andere dichters haar niet onbekend zijn en dat haar werk niet volgroeid is en onder velerlei in vloed staat. Maar het vreemde con trast tussen de lange vlechten, de vijftien jaren en het zeldzame woord gebruik blijft bestaan. b C-C& 1 Op de lijntjes van een gewoon schoolschrift staan deze regels Haar tante bij wie ze in huis is. haar ouders, u en ik verbazen zich erover. Zo verging het ook de uit gever die een paar maanden geleden een bundeltje gedichten van haar in zijn brievenbus vond. Niemand wist iets van haar plan toen Wieteke de envelop met gedichten in de bus liet vallen. Wieteke wachtte. Het moeten span nende maanden zijn geweest voor de kleine dichteres totdat de uitgever een paar weken geleden opbelde en zei dat hij haar werk wilde uitgeven. door W. Hoffmann NATUUR, MENS, TECHNIEK, heeft Martien Coppens de fotocol lectie genoemd, die hij tot 29 de cember exposeert in bet Centraal Noord-Brabants Museum in Den Bosch. Het zijn ruim honderd op namen, uit de laatste jaren date rend, en van een voortreffelijk peil. De Natuur is hier vertegenwoor digd door de boomstronken-serie Mon sters van de Peel, en een aantal landschappen; de Mens voornamelijk door een reeks foto's uit ontheemden kampen: en van de Techniek zien we vooraLfabrieks-scènes. waarin ook de mensAveer een rol speelt. Dit werk vertoont twee. nauw sa menhangende aspecten: een zoeken naar het sprookjesachtige, en een hui veren voor de werkelijkheid. De ..monsters van de Peel" zijn fantas tisch gevormde dode boomstronken, die in hun bizarre kronkelingen doen denken aan prehistorische amfibieën, of de spokige gedrochten van Jeroen Bosch. Zij scheppen een sprookjeswe reld, die tegelijk betoverend en hui veringwekkend is. MONSTERLIJK Zo heeft Coppens ook de techniek benaderd: vol geheimzinnige verruk king om het licht- en lijnenspel van flitsende weefspoelen, of glaswerk dat in serie van de machine komt, en om de menselijke tovenaar die met dat alles weet om te gaan. Maar van een obsederend karakter zijn zijn con frontaties met het monsterlijk inge wand van een turbine, of een rij olie branders die als oerdieren op hun plompe poten staan. Daarnaast is hij een behoedzaam, gedistantieerd waarnemer van de gewone werkelijkheid, met de nadruk op het trieste en het droefgeestige. De landschappen zijn grotendeels winterse beelden, van een sombere verlatenheid. Grauw land, dat voor bijschiet langs een voertuig; ijspret, maar van verre gezien, tussen kale bomen door en verloren in de ruim te; een dode vogel, weinig meer dan| een vlek in de sneeuw. En waar bi} de fabrieksfoto's vorm schoonheid en avontuur terugwijken, blijven over de moegewerkte, ge groefde arbeiders, of een paar ver vuilde, bijna mismaakte handen. GEEN VREUGDE Deze trieste noot overheerst in de categorie Mens; vooral in de reeks over de ontheemdenkampen, waarin ellende en uitzichtloosheid met grote soberheid worden uitgebeeld. Beelden van menselijke vreugde of vrolijkheid zijn er eigenlijk nauwe lijks op deze tentoonstelling. Twee platen, die carnaval heten, tonen ge maskerde carnavalsgangers. die er eerder absurd en macaber dan fees telijk uitzien. Eén mens is er in deze collectie, die ronduit plezier heeft in het leven: een heel kleine dreumes, die poedel naakt in de zon ligt te stoven op een volmaakt verlaten strand.... Wat Coppens hier toont is als geheel ietwat eenzijdig van visie, maar diep zinnig genoeg, en artistiek superieur. Uit de vele verdiensten kunnen we niet meer dan een greep doen. VEELZEGGEND Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nog steeds is er geen einde gekomen aan de wrijvingen tussen i de Christelijke Filmactie (Cefa) en Haghefilm. producent van het journaal De spiegel van Nederland. Aanvankelijk had Haghefilm zijn journaal ook aange boden aan de Cefa. maar toen deze pas maanden later reageerde, werd het aan bod vervallen verklaard. De president van de Haagse rechtbank gelastte in september toch de levering, welke korte tijd geschiedde, maar op 1 november werd gestaakt. Een nieuw kort geding is het gevolg. De reden hiervoor is, dat de Cefa de filmcopieën langer dan een week hield, hetgeen niet in het contract was opgenomen, bovendien werd slechts de prijs voor één week betaald. De Cefa bracht hier tegenin, dat men aan een week lang niet genoeg had, gezien de vele afnemers. De president werd ge-' vraagd aan zijn vonnis van september alsnog een dwangsom van 10.000.— te verbinden, hetgeen toen niet was ge beurd. Ter zitting werd betoogd, dat monde ling was afgesproken, dat de Cefa de: copieen vier weken mocht houden. Van; prijsafspraken wist de raadsman niets. en daarom overhandigde de president! hem een prijslijst met het verzoek hier- over met zijn cliënt te spreken en maan dag 1 december de resultaten te komen melden. Wordt de prijs betaald, dan zal' Haghefilm weer leveren en wordt het' kort geding gestaakt. Zo niet dan volgt een uitspraak. Fraai is de stofuitbeelding in- de Peel-monsters. knap de compositie van arbeiders, intens bezig met hun materiaal. Veelzeggende details wist Coppens te isoleren in zijn opnamen van voddige kleren, die hangen te drogen aan een kamp-omheining van prikkeldraad; of in een bak viooltjes tegen een povere noodbehuizing. Hoogtepunten ten slotte zijn het ar beidersportret Rustende werkman, en een groepsfoto met verschillende ge zichten van vluchtelingetjes. En nu wacht Wieteke en haar familie op de dag dat haar bundeltje van de pers komt. ..Handen" zal het boek je heten; want ze schreef over handen, van jong en oud, van een blinde, van een mijnwerker., Hebben handen je zoveel te zeggen, Wie teke? Ze gaat op het puntje van de grote rotan stoel zitten. ja, als je er goed naar kijkt kun je aan de handen van alles zien. Ik teken ook vaak han den. Mijn eigen handen. Kijk maar. Ze haalt een vel te kenpapier te voorschijn. Dit zijn allemaal linkerhan den, want ik teken rechts. WIETEKE wordt met haar bundel straks wellicht de ster van de klas. Ze was het al een beetje, want ze schrijft in de schoolkrant en ze won een opstelwedstrijd van de ILSY. Ik weet niets van vliegtuigen, maar ik schreef over de blauwe lucht en de snelle vliegtuigen en dat vonden ze mooi. Toen won ik nota bene de eerste prijs reis naar Londen. Ik ben bang voor de critiek, vertelt ze eerlijk. Ik vind mijn ge dichten helemaal niet zo goed meer. Ik schrijf ze nu beter. Nee, ik kan ze niet laten zien, want ik heb er geen kopie van. Zo maar, hals over kop, stuurde ze haar gedichten weg. Want 7.0 is Wieteke, vrolijk en misschien wat onbezonnen. Dat was ze al in Soerabaja, waar baar va der voorzitter was van de Kunst kring. Albert Vogel, Georgette Ha- gedoorn, Henriëtte van Eyck, Max Croiset en vele anderen logeerden bij haar tijdens toernee's door In donesië. Wieteke vond het allemaal „mieters." Eén keer was er een pianist, die midden in de nacht aan onze piano ging zitten. Akkoorden en dan opschrijven, weer akkoorden en weer opschrijven. Wij hadden een heel lekker diner voor hem klaar gemaakt, maar hij at alleen maar muisjes. Dat deed hem zo aan vroe ger denken, zei hij. Wieteke, eigenlijk heet ze Theodo ra Louisa Johanna, is groot gewor den tussen kunstenaars en oudere mensen. Maar ze kan best mee- iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii iiHtiiiHiiiiimiii'tiiiiiii ET leven van een landloper, "f)E Navaho-lndtanen, dal was het heet mijn nieuwe boek, zegt - ^Een tijdeloos volk. Geen techno- Den Doolaard, „Dat landlo- eratische beschaving, maar een samen- per is dan overdrachtelijk cultuur. De Amerikanen j A. den Doolaard heeft een I nieuw boek geschreven: Het Ie- 1 1 ven van een landloper. Het is 1 het verhaal van zijn eigen avon-1 tuurlijke leven, en zijn reizen door Europa. Afrika en Ameri- ka. Het werk komt volgende week in de boekwinkels, en Den 1 Doolaard zal het in Rotterdam 1 introduceren met een lezing op 1 maandagavond, om acht uur in 1 Ons Huis. Gouvernestraat. gebruikt Het gaat nvër hedden de negers tot schoenpoetsers en m'n reiden pakjesdragers kunnen maken. De Nava T u ^e:5pleëe'jnoSn I bols bleven vrije nomaden. In hun recer ertussendoor. Je zou het een autobio grafie kunnen noemen. Want volgens de burgelijke stand ben ik geboren in 1901, maar mijn werkelijke leven be gon pas, toen ik wegliep van kantoor. als Hij beent heen en weer door zijn schrijf-bungalow in de Veluwse boksen, jongensachtig tenger, een magere leeu wenkop met grijzende manen. „Ik was zo keurig op weg: een meisje, en een diploma boekhouden- Ja, bóéK- liouden, fk! Achtentwintig, en klaar voor een van die geluksdoosjes. Toen kwam door het open raam1 van de typezaal een distelpluisje binnenzweven uit de dui nen. Tien minuten later nam ik mijn ontslag." TTJJ dui'kt in een stoel, en stopt zijn kromme pijp, met handen- die ge kloofd zijn van timmeren en houthakken. En vertelt hoe hij toen op pad ging naar Frankrijk, en werkte in de wijnoogst, Dat werd De -druivenplukkers, in school schriften geschreven op de havenkaai van Maiseille. „Wat ik daarvóór had ge schreven," zegt hij, „was knoeiboel, flauwekul." Toen de Komitadji's in Belgrado met bommen begonnen te gooien, trok hij naar Joegoslavië, als straatfoto-graaf. .Dat werd mijn tweede vaderland. Omdat de mensen er openhartig zijn, en dyna misch; met door overbeschaving ver minkt Wereldburger Den Doolaard zwierf. Hij was overal thuis.. ,,Ik ben wereldburger." Hij woon de bij de Mont Blanc (De grote verwil dering), in Ochrid (De bruiloft der ze ven zigeuners), in Londen, de tijd van Radio Oranje. Hij zag Noord-Afrika en Amerika. Overal zocht hij de primitieve mens, die nog warm is en compleet, ongetemd door civilisatie. Maar waar hij dat vond. was het meestal al aan hel verdwijnen. vaat, dat twee maal zo groot is Nederland, reis je als blanke op je eigen risico- Maar nu hebben ze daal de eerste boortorens neergezet.,.." De groengrijze ogen, onder ruige wenk brauwborstels, kijken in de verte. „De ranches van Arizona en Colorado een prachtleven. Maar de cowboys beginnen nu hun werk per helikopter te doen.." V erdraagzaamheid In zijn huis in de bossen, waar hij woont met zijn vrouw en twee school gaande dochters, heeft Den Doolaard nu neergeschreven wat zijn zwerftochten hem hebben geleerd. Dat is vooral: ver draagzaamheid: omdat er geen volwaar dig leven mogelijk is zonder eerbied voor het andere, dal noodzakelijk anders gegroeid. ..Iedereen zegt tegenwoordig dat we leven in een kleine wereld. Dat is onzm De aarde is ontzaglijk groot, en van een oneindige verscheidenheid. Raketten naar van onze aarde oplossen. Oost tegen West, dat is maar een rimpeling aan de oppervlakte der geschiedenis. Heel wat belangrijker zijn de hongersnood, de overbevolking. Ons verloren contact met de natuur; en met de boven-natuur in onszelf." U stelt problemen Maar ziet u ook oplossingen?" ..Dat is mijn taak niet als schrijver. En daarvoor ben ikzelf lang niet groot genoeg. Een kunstenaar moet alleen de problemen signaleren: het levend ge weten van zijn tijd. In onze civilisatie de maan? Laten we eerst de problemen 'komt zo zoetjesaan ons hele leven uit blikjes. En de mens wordt zelf een blik ken doos: glimmend, maar met, niks erin." WIETEKE VAN DORT: Ik leken graag handen. Mijn eigen linkerhand Kijk maar doen met haar klasgenoten. Soms rrioet ze strafwerk maken. Dat wordt dan heel mooi met tekenin gen er bij, zodat niemand zou zeg gen dat het strafwerk is. r/E verveelt zich nooit. Altijd heeft '-1 ze wel wat te doen: lezen, dich ten, schrijven, tekenen en haar broertje van dertien helpen mei zijn meccanodoos. Wieteke kan geen rechte lijn ongebruikt laten, altijd moet ze er een krulletje of figuurtje van maken. Wat wil je worden, Wieteke? Eerst de school afmaken, daar is iedereen het over eens, ouders, tan te en Wieteke zelf. Dan heb je wat. En dan? Journaliste tekenacade mie, of nog iets anders. Ze weet het nog niet. Wieteke heeft in alles zin. Vijftien jaar, blauwe jurk en lan ge rossige vlechten. De wereld ziet er uit ais een feest. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dank zij de be middeling van burgemeester mr. G. van Hall is er een basis gevonden om het conflict van de Amsterdamse beiers, die al sinds half september in staking zijn, op te lossen. Verwacht wordt, dat uiterlijk woensdag alle stakende heiers weer aan het werk zullen zijn. Hoewel de gemeente Amsterdam niet bij het conflict was betrokken vond de bur gemeester het in hel belang van de stad, dat zo spoedig mogelijk een eind aan de staking zou komen. Eerste voorwaarde van burgemeester Van Hall voor zijn be middeling was, dat het werk zou worden hervat. Als dinosaurussen Hoekig gebarend loopt hij naar hei venster. „Misschien degeneren we, net als de dinosaurussen van vroeger. Als we niet eerder kapot gaan aan de radio activiteit. Maar oplossingen? Ik leef een voudig, ik wil geen televisie, ik rij niet als ik lopen kan. Maar ja ik heb óók een auto. en daarom mag ik eigenlijk niet schelden op die boortorens bij de Navaho's. ,,Ik iheb nu een boek op stapel staan over die zogenaamde jeugd-van-tegen woordig. En 'n ander over een mislukte religieuze idealist. Daarna komt een fotoboek, met Cas Oorthuys: wc gaan er samen per jeep voor naar Inöië- Helaas, ik weet dat ik voo-r veel mensen alleen maar een leverancier ben van romantiek. Den Doolaard kijkt uit over de bossen. Boven een zee van herfstgoud is de Zon aan 't dalen, en in de heldere avond hemel trekken -twee straaljagers van de b.asis Doelen fyup .spoor. A. DEN DOOLAARD BERGEIS ÓP ZOOM Speciale kerkdienst Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. In Bergen op Zoom is het sinds jaren de gewoonte van de hervormde kerkeraad om op de laatste zondag van het kerkelijk jaar de avondgodsdienstoefening te wijden aan de nagedachtenis van de doden. Tijdens deze dienst, waarin allen worden her dacht, die door de dood de gemeente zijn ontvallen worden de namen voorgelezen van diegenen die in het afgelopen jaar zijn heengegaan. Deze dienst zal dit jaar worden gehou den op zondag 23 november a.s. des avonds om zeven uur in de Grote kerk. Ds. Elseman zal dan voorgaan. Advertentie dag in dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep 'AKKER SIROOP Gevarengeld Van onze belastingmedewerker Bij een bespreking' op het stadhuis stel den de heren E. A. Sondaar, voorzitter van de Landelijke Federatie van hei werkers, en P. Hageman, voorzitter van de Amsterdamse heiersvereniging Broe derschap, dat een oplossing mogelijk was, als 25 procent boven het c.a.o.-loon zou worden uitbetaald plus vijftien gevarengeld. Voor de gevraagde 25 procent extra) - - - kon hij de heiers een toezegging doen. De l oorsprong vaak een onduidelijken en slecht geredigeerde tekst heDhen, en ten- Centrale Bedrijfsinstantie is gemachtigd 111—1-: tl;,t „ir, <v„- vergunningen te verlenen om aan werk nemers in het heibedrijf een prestatie- LJET IS ALLESZINS begrijpelijk dat een ieder probeert om met behulp van alle wettelijk geoorloofde middelen zijn belastingaanslag te beperken. De gemiddelde burger ziet nu eenmaal de belasting als een soort schadegeval, In zijn pogingen wordt hij bijgestaan door knappe belastingconsulenten die daar bij evenwel op hun beurt weer worden bestreden door even knappe belasting- on zou inspecteurs. Het gevolg daarvan is dat het fiscale front steeds in beweging is gulden en dat de jurisprudentie steeds omvangrijker wordt. Dit alles wordt wel in de hand gewerkt doordat de fiscale wetten, die van beloning tot dat percentage toe te ken nen. Over het gevraagde gevarengeld zal nog nader worden onderhandeld. Op een gisteren gehouden vergadering van de Broederschap is met meerderheid van stemmen besloten om op deze basis de bemiddeling van burgemeester Van Hall bij een verdere regeling van het conflict te aanvaarden. gevolge van allerlei wijzigingen aanvullingen een soort lappendeken zijn ge worden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men soms de vreemdste moge lijkheden meent te ontdekken. 1 maart 1964 en een zg. erf rente vanaf zijn overlijden tot 1 maart 1964. Op d« polis was de zg. lijfrenteclausule ge plaatst waardoor van de totale premie ad f 1365,36 een bedrag van f 1202,28 ieder jaar als lijfrentepremie van zijn inkomen afgetrokken kon worden. Niet tegenstaande hij dus laatstgenoemd be drag van zijn inkomen aftrok, wenste hij ook de volle premie in aanmerking te zien genomen als buitengewone las ten. Zoals te doen gebruikelijk was de in specteur van oordeel dat dit laatste niet mogelijk was maar bovendien stelde hij dat van de overige uitgaven slechts f 360 buitengewone lasten waren, aan gezien ieder ander ook schoolgeld en normaal levensonderhoud voor een kind Dit verklaart dan ook dat de Hoge Raad in het a'rrest van 19 maart 1958 de uitspraak van een Gerechtshof moest bevestigen dat overwogen had, dat de besluitgever niet kon hebben bedoeld dat de betaling van een premie, die op grond van art, 16 lid 1, no 2 letter d van het Besfuit inkomstenbelasting kon worden afgetrokken (dus als lijf rentepremie) niet bovendien nog eens als buitengewone last kon worden aan gemerkt als bedoeld in artikel 51. Belastingplichtige wenste dus de pre mie tweemaal af te trekken, doch hoe goed ook gevonden, zou het inderdaad wel wat te veel van het goede zijn ge weest. Dubbele aftrek Dc Henriëtte Roland Holst-prijs is toegekend aan dr. Fr. de Jong Edz. voor zijn geschiedenis van het N.V.V., toOm de plaats van-de arbeid". ROTTERDAM Dr. P. Rijkens, oud voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, heeft aan een lunch van het Genootschap Nederland-Engeland de dualistische houding van de Engelse (buitenlandse politiek besproken, waar- bij hij de moeilijkheden rondom de vrijhandelszone ook in het geding I bracht. Veel Engelsen, aldus dr. Rijkens, heb ben moeite zich te realiseren, dat de machtige rol van Engeland voorbij is. Daardoor komt er iets tweeslachtigs in de Britse houding. Aan de ene kant is er een aarzeling te bespeuren om de leiding en de verantwoordelijkheid op zich te nemen, aan de andere zijde streeft men soms ernaar de vroegere machts positie te herstellen. I Na Eden. die volgens dr. Rijkens als leider faalde, kwam Macmillan, en met hem steeg Engelands besluitvaardigheid. Engeland nam tegenover Europa vaak i een negatieve houding aan. Dit was een gevolg van de wereldmacht van Enge lland, waarbij dit land in de eerste plaats rekening moest houden met Amerikaan- Negatief se gevoeligheden. Grote toenadering tot Europa zou tot verwijdering van Ame rika kunnen leiden. Bovendien had Enge land een gemenebest te leiden en moest de gemeenschappelijke belangen daarvan in het oog houden. Maar Engeland heeft, aldus dr. Rijkens, deze argumenten ook in het geding ge- I bracht, wanneer samenwerking met het overige Europa mogelijk geweest zou zijn zonder enige schade aan de andere kant.Steenvoorde naar bekende personen uit Zo zou Engeland best hebben kunnen de_ toneel- en cabaretwereld vernoemen, samenwerken met de Kolen- en Staal gemeenschap, de Europese Defensie Ge- te zien, horen. als het zich maar wilde doen Kentering Nu de erkenning in Engeland veld wint dat samenwerking met de Euromarkt- landen nog niet zo kwaad zou zijn, is een kentering opgetreden. De vrees voor de vrijhandelszone neemt snel. af. Men moet de vrijhandelszone niet te zeer af meten naar de voor- of nadelen. Eerst na jaren kan men de gevolgen zien, zowel economisch als politiek. Mocht de vrij handelszone er niet komen, dan zal, aldus dr. Rijkens, dit leiden tot een splitsing van het vrije Europa. Engeland zou dan voor Benelux een gevaarlijke concurrent kunnen worden. Benelux wordt dan in de meer protectionistische sfeer van Frankrijk en Italië getrokken. niet mogelijk 'moet betalen. De bijzonderheden waren als volgt. Iemand vroeg terzake van ziekte enz. vermindering van belasting. Hij had een i debiele zoon waarvoor hij jaarlijks be- Het Gerechtshof gaf de inspecteur ge taalde f1200 verplegingskosten. f 100,lijk, zich er daarbij, zoals hierboven schoolgeld en f 260 kleding. Met het oog J reeds is vermeld, op beroepende dat het op de toekomst had hij bovendien een niet de bedoeling van de Desluitengever Ri «ICO s zg. ideaalpolis gesloten, recht gevende op een kapitaalsuitkering van f 20000 op Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De uitkeringen van de Algemene ouderdomswet zijn met ingang van 1 november verhoogd en wel Voor gehuwden: van 127 gulden tot 132 gulden per maand; voor ongehmvden: van 78 gulden tot 81 gulden per maand. De reden van deze verhoging' ligt in De risico s„ verbonden aan de opslui- gestegen loonindex. Indien volgens ting van Nederland in de Euromarkt en j de wet over een periode van drie maan- een splitsing van het vrije Europa, zijn den dit cijfer met ten minste drie procent volgens dr. Rijkens groter dan de risi co's verbonden aan de vrijhandelszone. De vrijhandelszone kan op den duur de weg effenen voor het vergroten van de vrijhandel naar Afrika en zelfs naar Amerika. Ook daar worden nu voor het eerst sterke geluiden gehoord, die in gaan tegen de gebruikelijke protectio nistische mentaliteit. DEN HAAG. De gemeente Rijswijk zal enkele straten in de nieuwe wijk Louis Bouwmeester, Willem Royaards. r, Henri ter Hall, Piet Kohier, Pisuisse, meenschap en nu ook met de Euromarkt.Cor Ruys, Louis Davids en Buziau zul- De Europese partners wanten altijd be- lep m straatnamen rond het te ftichten 'reid Engeland in een-^ktzondenyjpsposil^winkielcfimwïm. werden vereeuwigd. is opgelopen, moet het ouderdomspen sioen hierbij worden aangepast. Sinds 31 juli is dit het geval, zodat de verhoging met 1 november is ingegaan. Premie stijgl Ook de premie wordt verhoogd en wel op die wijze, dat het maximum in komen, waarover de 6,75 procent premie moet worden betaald, verhoogd wordt van 6900 tot 7450 gulden per jaar. De maximum premie stijgt dus en wel met 37 gulden per jaar. Dit gaat' in met 1 januari 1959. De uitbetaling van de verhoging over de maanden november en december zal geschieden tegelijk met de betaling van het i dan verhoogde ouderdomspen sioen voor januaij 1959, kon zijn geweest om zoiets als een dub bele aftrek mogelijk te maken. Ook de Hoge Raad was het daarmee eens. Het blijkt daaruit dat als men de letterlijke tekst van het besluit had ge volgd, de belastingplichtige zijn dubbele aftrek zou hebben gekregen, indien ten minste deze premie in dit bijzondere ge val een.buitengewone last was. De vader beriep er zich daarbij op dat de te verwachten uitkeringen i.z.t. zullen strekken tot voorziening in het levensonderhoud enz. van deze zoon. De Hoge Raad heeft dit niet beslist, maar zich beperkt tot het feit dat de premie reeds als lijfrentepremie was afgetrokken en daardoor niet meer als buitengewone last in aanmerking kwam. Uitspraak uitlokken Gezien de strijdvaardigheid van de be lastingconsulenten zal men zeker nog wel eens trachten een uitspraak hier over van de Hoge Raad te krijgen. Men kan er nl. belang bij hebben om in een dergelijk geval de premie niet als lijfrentepremie af te trekken doch als buitengewone last. Voor dit laatste is er nl. een limiet gesteld. Alle daar voor in aanmerking komende bedragen moeten ten minste 6 pet. van het zuiver inkomen bedragen, welke 6 pet. dan weer worden verminderd met pet. per kind waarvoor men recht op kinder aftrek heeft. Nu kan het gebeuren dat men met behulp van de bedoelde premie glans rijk over de limiet heen komt. Zou men nu de keus hebben óf lijfrentepremie- aftrek óf buitengewone last dan zou men in een dergelijk geval voor het laatste kiezen. Het staat echter zeer te bezien of zelfs in een geval als hier aanwezig was, de premie als buitengewone last zou kunnen worden beschouwd. Daarom is het jammer dat de Hoge Raad heeft gemeend dit punt niet te mogten behaiv»

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5