V ooral Bram Pihl Structuurverbetering van fruithedrijven gewenst Budgetten van alle Nederlandse musea bij elkaar juist genoeg om een halve Cézanne te kopen Geldpositie bleef achter bij ontwikkeling kunstmarkt Atlas uit Ritthem zonder te spelen naar de 2e klasse In Mariannes (ivar)winkel Geen opwekkingzolang we het hij woorden laten Nieuwe begeerte Xooiiwsp lablielaari Tekort van f 3500.- in Driewegen STRIJD TEGEN SUIKERZIEKTE Alg. ziekenfonds Zuid en Noord-Beveland Ir. J. J. van Hennik sprak te Kapelle Gemeente koper van het landgoed „Lievensberg" VELE MANCO'S IN OPENBARE VERZAMELINGEN Kunst en kunst handel Nederland Slot ZEEUWSE ZOEKLICHTCONFERENTIE IN SOUBURG moet groeien Maandag 24 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Bram Pihl is zo gelukkig geweest meer tijd voor zijn grote passie vrij te krijgen, nu hij de kraan vaarwel heeft gezegd en op Sociale Zaken een nieuwe werkkring heeft gevonden. „Gelukkig in de buitendienst", lacht de schilder, „want binnen zou ik het geen twee dagen uithouden." Hij is in zijn element, want meer dan vroeger kan hij nu achter zijn schildersezel gaan zitten. Elke dag, elk vrij uur wordt benut om te schet sen en te schilderen. „Geen geklets en geen artistenallures", zegt Bram Pihl, ..werken, hard werken, om tot betere resultaten te komen." Hij is gebleven wie hij was: een eenvoudige, intelligente arbeider. Bram Pihl worstelt met zijn verf om zijn ziel op het linnen te uiten. En hij voelt dat het rijpt en groeit. We zullen zeker meer van Bram Pihl horen. „Ik voel, dat ik op de goede weg ben", zei hij mij dezer dagen, toen ik hem in zijn woning opzocht ter gelegenheid van zijn nieuwe expositie in zaal Bikker. Sedert zijn „ontdek king" is het talent in Pihl gerijpt. Dat getuigt zijn latere werk en zo voelt hij het zelf ook. VLISSINGEN. Bram Pihl exposeert weer. U zult zich ongetwijfeld herinneren, hoe twee jaar geleden een tot dusver onbekende kraanmachinist uit VLISSINGEN eensklaps midden in de publiciteit kwam te staan als kunstschilder. Bram Pihl was zoals dat heet „ont dekt" als kunstschilder. WESTKAPELLE. Met een variatie op het oude spreek woord van Mohammed en de bergen, dacht kruidenier L. BRASSER uit Westkapelle: „Als de klanten niet in mijn winkel komen, dan moet ik met mijn winkel naar de klanten." Hij heeft het niet alleen gedacht, maar ook iets gedaan. Zo kwam Zeeland aan zijn eerste rijdende zelfbedieningswinkel. „Ik heb er enorm veel plezier van", ver telde de ondernemende kruidenier mij gisteren, toen ik in de landouwen rond Westkapelle zijn wiel-winkel zag staan en een babbeltje met de pionier aan knoopte. Vooral 's zomers doet hij er goede zaken mee, want zijn voertuig is ideaal om er de zomerhuisjes en kampeer terreinen mee al te rijden. Menige kampeerder stond vreemd met zijn Op aandrang van enkele kunstmin naars, o.w. de burgemeester mr. C. KOLFF, kwam het tot een expositie in zaal Bikker en ook volgden er ten toonstellingen van zijn werk in een tweetal Hollandse steden. Nu is de heer Pihl, een rustige, eenvoudige midddnveertiger, er bepaald de man niet naar om naast zijn schoenen te gaan lopen. Maar toch raakte hij door die plotselinge belangstelling voor zijn werk wat uit zijn koers. Toen de ex posities achter de rug waren, zei de Vlissinger: „Het wil eensklaps niet mee. O Maar toen Pihl weer wat met rust werd gelaten, voelde hij langzamer hand weer de bekende tinteling in zijn vingers. Hij moest weer schilde ren. En hij heeft hard gewerkt sinds dien. ogen te knipperen, als Brasser zich 's morgens vroeg aan de linnen tent deur kwam vervoegen met de mede deling, dat de winkel stond voorge reden. Een ruime, rijkgesorteerde zaak, met alle mogelijke zaken voor het grijpen. De wijde omgeving van zijn dorp crosste hij ermee af en hij werd alom met gejuich begroet. Ook de Westkapellaars-zèlf vinden het reuze gemakkelijk. Vooral zij die afgelegen wonen kunnen zich moeite, kou en natte voeten besparen, want Brasser komt weer of geen weer op zijn vaste tijden met de winkel aangereden. Tot aan Domburg en Meliskerke toe. Nu het zomerseizoen achter de rug is, heeft de rijdende kruidenier zich weer helemaal op zijn vaste klanten afgestemd. We troffen de wagen aan het Noordkerkepad, terwijl juist mevr. C. Joziasse en Jo Huibregtse (voor aan! inkopen deden. De rijdende zelfbedieningswinkel is iets unieks in Nederland. Het is be gonnen in de Noord-Oostpolder en Brasser was de tweede in den lande. Sinds hij er in augustus '56 mee begon, zijn er ook in Lekkerkerk en in 's-HEER ARENDSKERKE nog zulke wiel-winkels gaan rijden. Je moet maar op het idee komen. Van onze korfbalmedewerkster In de promotiecompetities viel weer een beslissing. Doordat Ondo en SSS in St. Laurens de punten eerlijk deelden (33), promoveert Atlas uit Ritthem naar de tweede klasse, mede omdat Ondo, dat uit gespeeld is, het puntenaantal van deze ploeg niet meer kan bereiken. SSS be hield de kans op promotie maar dan moet volgende week ten minste gelijk gespeeld worden tegen Atlas. Indien SSS verliest is nog een beslissingswedstrijd nodig tus sen Ondo en SSS. De wedstrijd van zaterdag tussen deze twee ploegen was ongemeen spannend. Men speelde een behoorlijk tempo en kwam af en toe tot zeer verdienstelijk spel. In de beginopstelling was SSS ster ker en nam het een 02 voorsprong. Ondo verkleinde deze nog voor de rust tot 12 en vlak na de hervatting stonden de partijen weer op gelijke voet (22). Ondo kreeg toen een overwicht maar het was SSS dat weer uitliep tot 2—3. Ondo bleef echter dapper doorgaan en tot grote vreugde van het talrijke publiek werd het enkele minuten voor het einde nog gelijk 3—3. De stand: Blauw Wit 6 uit 3, Atlas 2 uit 2, SSS 1 uit 2 en Ondo 1 uit 3 Van deze vier ploegen kunnen er drie promoveren. Voor de promotie naar de eerste klasse verloor Volharding thuis volgens de ver wachtingen van Swift 3 (28). Toch werd het geen eenzijdige vertoning omdat in het veld Volharding zeker niet minder was, doch het faalde voor de korf volko men. Zo spelend is Volharding 1 volgende week tegen Olympia 1 zeker niet kans loos. De stand in deze competitie: Swift 3 8 uit 4, Olympia 1 2 uit 3 en Volharding 1 uit 3. In klasse 3b werden de laatste wedstrij den gespeeld. Luctor 2 won beide wed strijden van één uur. Tegen WKV werd het 2—0 en tegen Zeelandia 2 5—1. Voto verloor met 2—6 van Zeelandia 2 en (Van onze correspondent) DRIEWEGEN In de te Driewegen ge houden raadsvergadering is de gemeente begroting 1959 met een geraamd tekort van 3500,aangeboden. De gemeente- rekening 1957 geeft een nadelig slot van 688,27 en de kapitaaldienst een nadelig slot van 72.087,12. Aan mej. L. Burger is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school, ingaande 1januari a.s. Burgemeester D. Lodders deelde mede, dat men er nog steeds niet in geslaagd is een tijdelijke leerkracht aan té trekken. De heer W. van Loo werd herbenoemd als lid van het Burg. Armbestuur. De huur van de ambtswoning van het hoofd der o.l.-school zal per 1 januari a.s. 37,— per jaar worden verhoogd, i.v.m. aangebrachte verbeteringen. Besloten werd de weg in Coudorpe, aan- j sluitende aan de Niei^wstraat, Coudorpse- weg te noemen, en de weg Ellewoutsdijk- Staatsedijk met Trenteweg te benamen. Aan de wed. P. Meulpolder werd een pre mie van 1.500,toegekend voor ver betering van haar woning. De lagere land bouwschool" te 's-Heeretthoek ontvangt een subsidie vafi max. 'j5e'r leerling per jaar. Besloten werd de huurovereenkomst met de Herv. kerkvoogdij te Driewegen be treffende de voorm. kleuterschool zonder meer te beëindigen. Tot 24 maart 1968 zou de gemeente geen huur behoeven te beta- i len wegens destijds betaalde verbouwjngs-1 kosten. Hiervan is nog 1.400,onaf ge- schreven. De tegeboetkoming in de kosten van de; burgemeester voor het gebruik van zijn j auto in gemeentedienst werd gehandhaafd op 0,20 per km. Voor de aanleg van een brandput ach ter de woning v,an de heer Van Strien (Schoondijksedijk) zal worden onderhan deld met de Herv. kerkvoogdij. Hoogwater op dinsdag 25 november 1958 Vlissingen: 1.19 u. 206 m., 13.27 u. 206 m. Terneuzen: 1.45 u. 221 m„ 13.54 u. 221 m. Wemeldinge: 2.57 u. 175 m., 15.08 u. 162 m. Zierikzee: 2.35 u. 151 m., 14.44 u. 137 m. eindigde dus de competitie zoals het be gon, met 0 winstpunten. De eindstand: Blauw-Wit 24 uit 12, Elto 2 17 uit 12, Zeelandia 2 14 uit 12, Scampolo 2 13 uit 12, Luctor 2 10 uit 12, WKV 6 uit 12 en Voto 0 uit 12. Uitslagen: adsp. C: Scampolo aZee landia (Zeelandia n.o.); E: Vedo b—Swift vlot 3—0. Onze vereniging heeft bereikt, dat voor alle biabetici gehoor is gekregen, dat deze ziekte geen bezwaar meer is voor benoe ming in overheidsfuncties. Via haar me dische advies-commissie staat zij in con tact met alle onderzoekers op dit gebied over heel de wereld. Haar organisatie is een voorbeeld, dat men zich zelfs in Ame rika voor ogen stelt. Zij voert de strijd tegen de kwakzalverij, waarvan de erva ring is, dat geen enkel middel goed is, be halve dan voor de portemonnee van de gene, die het verkoopt. Dit alles vertelde drs. P. Theune (Vlis singen), hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. van Suikerzieken, in een zaterdagmiddag te Goes gehouden Vergadering van de af deling Bevelanden dezer vereniging. Hij vertelde verder van schrift, dat de nodige voorlichting geeft over de kwaal zelf zo wel als over de behandeling en de voe ding. Aan het slot stelde hij naar het woord van de landelijke voorzitter, dat het doel der vereniging is: haar eigen be grafenis, omdat de ziekte bedwongen kan 'orden. Voorshands is echter versterking van de /ereniging nodig. De afdelingsvoorzitter, de heer J. Dirks, drong dan ook aan op krachtige propaganda, zowel voor het lid maatschap der patiënten (van de 60.000 zijn er slechts 20.00 lid) als voor het do nateurschap van gezonden. Het ligt in de bedoeling, de leden op Noord-Beveland in een eigen afdeling bijeen te brengen. In verband met het feit, dat ir. A. J. Mollinger om leeftijdsredenen zijn functie als landelijke voorzitter zal neerleggen, zal een algemene vergadering gehouden worden ter verkiezing van een nieuwe. De heei Dirks werd naar deze vergade ring afgevaardigd. Met de keuze van mr. J A. Berger, de oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Middelburg, thans voorziltti van het College van Rijksbe middelaars, die de enige kandidaat is voor de/e functie, kon de vergadering zich zeer wei verenigen. Eigen nieuwsdienst GOES. Verzekerden van het Alge meen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beve land kwamen zaterdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes bijeen onder leiding van de voorzitter, mr. L. G. Wolff. Bij de verkiezing van vertegenwoordigers en hun plaatsvervangers werden de volgende he ren herbenoemd als vertegenwoordiger: A. Buys, Goes; D. Gorsse, Goes; P. Kraak, Wolfaartsdijk; J. v. d. Weele; J. J. Robër, Yerkese. In de plaats van de heren J. Leijs, Kloetinge en I. Heystek, Kortgene werden resp. benoemd de heren C. Hol- lestelle. Kloetinge en M. Verweij, Kort gene tot vertegenwoordiger. Tot plaats vervangers werden in de vacature C. Hol- lestelle, Kloetinge en M. Verweij, Korte- gene benoemd de heren M. P. de Graaf en M. Broekhoven. Herbenoemd als plaatsvervangende vertegenwoordigers werden de heren: J. Ooms, Goes; M. D. van der Slikke, Goes; C. M. van der Schraaf, Wolfaartsdijk, G. Smit, Nieuw- dorp; M. de Meij, Borssele; J. Florusse, Wemeldinge en D. van Boven, Yerseke. De raad van verzekerden-vertegenwoor digers en plaatsvervangers bood het be- bestuur van het Algemeen Ziekenfonds) Zuid- en Noord-Beveland een schilderij aan voor het onlangs aan de Beatrixlaan te Goes geopende nieuwe kantoor van het ziekenfonds. Dr, P. B. Ornèe, controlerend genees heer bij het ziekenfonds hield een cause rie over „De medische controle bij de zie kenfondsen". Op deze interessante lezing volgde een leerzame bespreking. Als lid van het ziekenfondsbestuur werd de heer H. J. G. Clement herbenoemd. Ook de voorzitter, de heer A. Buys, en de secretaris, de heer Dek. werden herbe noemd. KAPELLE. „Wij hebben een zeer grote fruitoogst. De prijs is laag. Toch zit de Nederlandse en speciaal de Zeeuw se fruitkweker, die wat- vroege .appels heeft en ook nog wat peren, heus zo slecht niet. Daarom ook heb ik wel ver trouwen in de ontwikkeling van onze Zeeuwse fruitteelt, als men maar reke ning houdt met de toekomst, die onge twijfeld zal eisen dat goed fruit in mo derne bedrijven wordt geteeld en ver dient verbetering van de structuur, ze ker in een oud centrum als Kapelle, de aandacht. Met name denken we aan de ruilverkaveling". T ;ze woorden sprak de Zeeuwse rijks- tuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik, in het CJMV-gebouw te Kapelle, waar hij een rede hield over enige aspecten van de Zeeuwse fruitteelt, voor een zeer groot aantal fruittelers, allen leden van de af deling Kapelle-Biezelinge en omgeving van de N.F.O. en de vereniging van oud leerlingen van tuinbouwwintercursussen. Ir. Van Hennik gaf eerst een overzicht van de toestand in de Italiaanse fruit teelt. Vervolgens behandelde hij de produk- tie van appelen en zei daarbij o.m. dat juist voor de oorlog de wereldappelpro- duktie lag rond zes miljard kilo per jaar. Op het ogenblik is dat reeds gemiddeld tien miljard kilo. Nog grotere uitbrei ding was er bij de sinaasappelen. Hiervan steeg de produktie van zes miljard kilo per jaar vóór de oorlog tot rond twaalf miljard kilo per jaar heden. Daarna behandelde hij de ontwikke lingen rond de Euromarkt en de gevolgen hiervan voor de fruitteelt. Hierdoor zal de fruitteelt zich blijven ontwikkelen op die plaatsen, waar dit het beste kan en spreker was ervan overtuigd, dat Zeeland één van die plaatsen uit de Euromarkt kan zijn. Daarbij zal men echter uit moe ten gaan van moderne bedrijven, met ge-1 vraagde rassen. Deze rassen heeft Zee land voor een groot deel. Op moderne be drijven kan VA man per jaar 100 ton fruit bewerken. Daar is de plukprestatie per manuur gemiddeld zeker 200 kg. Op de oudere bedrijven is dat maar 70 tot 80 kilo. Spreker zeide verder dat de appelteelt zich meer en meer heeft ontwikkeld tot een teelt voor het grote bedrijf. Kleinfruit daarentegen zal voorlopig nog wel een teelt blijven voor het kleine bedrijf maar toch voerde spreker een pleidooi voor teelt -»p grotere schaal. Hij was van mening dat men in het bijzon der rond Kapelle zal moeten komen tot een grotere oppervlakte per gewas. Ook de gemiddelde opbrengst is nog te laag. Het pndérzoel^^oR%4e kleinfrüit- teeltproeftuin in Kapelle is voor een be langrijk deel gericht op de produktiever- hoging. Tenslotte voerde Ir. Van Hennik een pleidooi voor een verbreding van de basis van het Zeeuwse fruitteeltbedrtjf, waar bij hij een lans brak voor de teelt van peren, ondanks het bezwaar van de late produktie. Hij was van mening dat de Zeeuwse fruitkweker die zich de financiering kan veroorloven, een goede belegging doet als hij peren gaat jlanten. Ook de pruimen- teelt verdient volgens ir. Van Hennik ze ker meer aandacht dan ze op het ogen blik heeft. Tenslotte behandelde hij nog verschil lende technische zaken waaruit we o.m. optekenden dat de ervaringen met de moderne spillencultuur in Zeeland dit jaar overwegend zeer gunstig zijn. Ge middeld heeft deze vrije spil een uit stekende kwaliteit fruit geleverd in een behoorlijke hoeveelheid. Verder was spr. van mening dat de teelt van Cox's Orange Pippin in Zee land wellicht aanbevéling verdient boven die van Golden Delicious, omdat laatst- genoemd ras overal in Europa geteeld I kan worden, maar Cox's Orange Pippin) enkel in landen met een koel klimaat en j vooral in Zeeland doet dit ras het goed. BERGEN OP ZOOM. Het bekende landgoed „Lievensberg" bij Bergen op Zoom, groot 127 ha, dat veertien dagen geleden in veiling was gebracht en werd ingezet door de makelaar H. Sytema uit Drachten voor ƒ300,000, werd in Hotel „De Draak" door notaris mr. M. Krootjes afgemijnd voor ƒ450.000. met als koper P. J. Havermans uit Bergen op Zoom. Vermoedelijk heeft hij het landgoed in opdracht van de gemeente Bergen op Zoom gekocht. Geref. Jeugdcentrale te Kruiningen KRUININGEN. Op Dankdag, woens- dag 26 november, hoopt de Jeugdcentrale een avond te beleggen in de Geref. Kerk te Kruiningen met zangvoordracht van Mimi van der Loo, uit Den Haag, eens een bekende zangdeclamatrice in Belgisch Vlaanderen. Na haar overgang tot het Protestantisme wil ze in haar zangvoor drachten vooral laten uitkomen de rijk dom van het geloof in Jezus Christus. Ook de Chr. Zangvereniging „Jubilate Deo", dirigent de heer Van der Peijl, ver leent haar medewerking op deze avond. Voorts declamatie en samenzang. Aanvang half acht. Links: Het schilderij van Jan van Scorei, dat het Centraal Museum te Utrecht onlangs heeft verworven. Rechts: dit schilderij van Cézanne is enige jaren geleden op een veiling voor ruim 300.000 gulden verkocht. Het geldt als een van de beste portretten van de schilder. Op de laatste grote veiling in Londen bracht een Cézanne meer dan twee miljoen op. door Simon van Adelberg. HET duurder worden van de kunst heeft gevolgen voor de budgettering van de Neder landse musea. De openbare verzamelingen zijn in het algemeen gespro ken gehouden het beste te kopen wat de kunt heeft voort gebracht. Ter completering van het reeds in bezit zijnde oeuvre van een bepaalde kunstenaar of een periode, kan het zin hebben om werk van mindere kwaliteit te kopen, gewoonlijk kan een museum geen belangstelling heb ben voor stukken van tweede of derde rang. Wat dit betreft staat een mu seumdirecteur dus voor een heel wat gecompiceerder taak dan de particuliere verzamelaar, nog afge zien van het feit dat hij met over heidsgeld werkt en verantwoorde lijkheid heeft ten aanzien van de openbare mening. Hij moet het beste zien te krijgen. Wij hebben het verleden al zo veel kunst laten vertrekken en zo veel onze neus voorbij laten gaan dat wij, vergele ken met belang rijke buitenlandse verzamelingen, een vrij pover figuur slaan. Wij kunnen ons dus niet per. mitteren om een nieuwe kans te laten glippen. Maar daar is veel geld voor nodig, want het beste is altijd het duurste. En het geld is er niet! Het is voor onze musea uitge sloten om een belangrijk schilderij Men kan wel minder dure werken verwerven, zilver, glas en andere voor werpen, maar grote werken zijn voor ons onbetaalbaar. In bepaalde gevallen komt het geld er de aankoop van een deel van de collectie-Regnault ad twee miljoen en van de verzameling- Van Beuningen voor 18 miljoen (hoe vreemd het ook moge klinken, een schertsprijs) is gefinancierd maar vele werken zijn voor Nederland on bereikbaar. Toen enige tijd geleden het Centraal Museum te Utrecht een schilderij van Jan van Scorei kon kopen moest daar voor 72.000 gulden plus een schilderij van Thomas de Keyzer op tafel worden gelegd. Het schilderij, een Madonna met Kind, was voor de Utrechtse collectie zeer I belangrijk. Van Scorei heeft, zoals be kend is, lange tijd' in Utrecht ge woond en het Centraal Museum bezat reeds een aantal schilderijen van de meester, o.a. een van zijn drieluiken. Maar het museumfonds heeft een jaar lijks budget van 25.000 gulden en het kopen van het werk betekende dus dat de pot voor drie jaar op was. Gelukkig is de voortreffelijk werkende Vereni ging Rembrandt met een renteloos voorschot te hulp gekomen, maar deze aankoop bewijst dat de budgettering de markt niet heeft bijgehouden. De prijzen van kunst van hoge kwa liteit zijn zeer boog. Een schilderij van Philips' Koninck, toch niet zo'n alge meen bekende meester, kost tenminste een ton, een betrekkelijk kleine brons van Giovanni da Bologna 25.000 gulden, voor beroemde meesters lopen de be dragen in de tonnen, soms in de mil joenen. Enige weken geleden zijn er in Londen zeven schilderijen van impres sionistische schilders (Cézanne, Van Gogh, Manet en Renoir) voor meer dan acht miljoen gulden verkocht. heeft 2000 gulden tot zijn beschikking (daarnaast subsidieert de gemeente het particuliere Dordrechts Museum met 25 mille), het museum Boymans-Van Beuningen heeft 150.000 gulden als aan koopbudget, het Stedelijk Museum in Amsterdam 110.000 gulden, het gemeen temuseum van Den Haag 130.000 gul den. Bij de rijksmusea liggen de bedra gen niets gunstiger. Het Rijksmuseum te Amsterdam staat vanzelfsprekend aan de top: 400.000 gulden. Maar dan zakt het af. Kröller Miiller krijgt 50.000, het Rijksmuseum Twenthe 11.000, het Mauritshuis 80.000 en hét Rijksmu- seum G. M. Kan 5000 gulden. De hier opgenoemde musea zouden dus met alle aankoopbedragen bij el kaar nog niet de helft hebben kunner. opbrengen van de prijs, die één schil derij van Cézanne in Londen heeft gekost. Er worden natuurlijk nog aan kopen gedaan. Zeer goede aankopen ook, want de Nederlandse musea be schikken vrijwel alle over een voor treffelijke staf. (Het Rijksmuseum heeft een staf, die in de hele wereld niet te evenaren is, zei mij een vooraanstaand kunsthandelaar.) Maar toch dient men zich af te vragen of wij niet opnieuw op de verkeerde weg zijn. HET zou allemaal niet zo erg zijn als onze openbare verzamelingen niet zoveel manco's vertoonden. Het Neder lands bezit aan vroege Italianen is maar heel pover, het bezit aan primitieven kan niet in de schaduw staan bij dat van België, wij hebben in heel ons land (dank zij Van Beuningen) één schilderij van Van Eijck, één van de Meester van Aix, één werk van Mathias Grüne- wald. Zelfs voor de impressionisten hebben wij het getij voorbij laten gaan. De collectie Seurats in het Museum Kröller Miiller is iets heel bijzonders. En deze opsomming zou nog veel langer te maken zijn. Afstoten MOETEN onze musea dan niet minder belangrijke werken, die in d t zijn, afstoten ten behoeve van aank .1 van werken van groter importa.. .e? Het bezit van het Rijk is onvervreemd baar. Het is daarom (thans) uitgesloten dat rijksmusea iets verkopen. Gemeen temusea kunnen het wel, en dat ge beurt soms. Er lijkt veel voor te zeggen om de wet te veranderen. Er is kunst in depot die men vrijwel nooit te zien krijgt. Maar zou er inderdaad veel zijn dat afgestoten kan worden zonder dat het een verlies betekent? Er staan dikwijls werken in depot omdat er voor hen in het museum geen plaats is. Als straks de collectie Van Beuningen in Rotter dam geëxposeerd wordt, dan moet er Van onze correspondent PARIJS. Het volgen van de verkiezingsstrijd in Frankrijk wordt ernstig bemoeiiijkt door de namen van de deelnemende par tijen, die meestal in de vorm van afkortingen worden gegeven. Hoe gemakkelijk het is om in dit war net van letters te verdwalen zal men begrijpen, wanneer men ken nis neemt van het volgende over zicht van de politieke partijen en van de namen van hun belangrijk ste vertegenwoordigers. D.L.: Défense des Libertés (ver dediging van de burgerrechten) bestaande uit aanhangers van Pierre Poujade en uit afvalligen van zijn partij, die toch onder de zelfde vlag zijn gekomen. R.F.: Renouveau et Fidélité (ver nieuwing en trouw), rechtervleu gel van de U.N.R. (zie hieronder). C.N.I.: Centre National des In- dépendents (nationaal centrum van onafhankelijken), verenigt gematigden en de boerenpartij; Pinay, Duchet, Frederick-Dupont D.C.: Démocratie Chrétienne christeiijk-democraten)partij "an Georges Bidault (die eigenlijk zelf tot de M.R.P. behoort) en Tixier-Vingancourt. M.R.P.: Mouvement républicain populaire (republikeinse volkspar tij). De oude katholieke republi keinse partij met figuren als Ro bert Schuman, Pflimlin en Teitgen aan het hoofd. C.R.: Centre Républicain (repu blikeins centrum). R.G.G.: Rassemblement des gau- ches républicains (links republi keinse beweging). Laatstgenoemde partijen hebben onderdak gegeven aan de radicaal socialisten, die de partij hebben verlaten, nadat Men- dès-France voorzitter ervan was geworden. U.N.R.: Union pour la nouvelle république (Unie voor de nieuwe republiek). Verenigt allen die reeds sinds het begin De Gaulle hebben gesteund. De meesten van hen hebben ook tot het R.P.F. be hoord. Topfiguren: Soustelle, Mi- chelet, Chaban-Delmas. C.R.R.: Centre de la Réforme républicaine (centrum voor de her vorming van de republiek) ook wel de links-Gaullisten genaamd: Bar- berot, Frenay, Clostermann, Hu ron. Een allegaartje van aanhan gers van De Gaulle, die vroeger onderdak vonden in de M.R.P., in de radicale partij of bij de socialis ten e.d. Rad. soc.: Radicaux-socialistes (radicaal-socialisten). De oude partij van Herriot en Daladier. Deze laatste is er nog een van de leidende figuren met Felix Gail- lard en anderen. Ook Mendès- France behoort tot hen maar hij rekent zich eveneens tot de U.F.D. U.F.D.: Union des Forces démo- cratiques (unie van democrati sche krachten). Hiertoe behoren verscheidene socialistische groe peringen, wier overtuiging naar het radicalisme helt. Mitterand is hun belangrijkste persoonlijkheid. Mendes-France behoort even eens (voorlopig) tot hen. S.F.I.O.: Parti sociaiiste. Socia listische partij. Guy Mollet, Chris tian Pinay enz. P.C.: Parti communiste (Com munistische partij), Maurice Tho- rez en Jacques Duclos. Van een onzer verslaggevers SOUBURG. „Waarom toeft de opwekking in ons vaderland?" Deze vraag is het onderwerp van de lezing, waarmee de eerste dag van de Zeeuwse Zoeklicht-confe rentie, die gisteren in gebouw Rehoboth" te Oost-Souburg werd gehouden, begon. Ds. J. Karelse, vrije-evangelisch pre dikant te Goes, die over het uitblijven van een opwekking sprak, vroeg, waar om in een kerkdienst, al wordt Gods Woord ook nog zo goed en zuiver gepre dikt, nooit een opwekking plaats vindt. Men weet niet, wat een opwekking is, al dus ds. Karelse. Een opwekking is, dat de lampen gaan branden. veel weg want er is voor de collectie zelf nauwelijks ruimte genoeg. Nochtans is de vraag actueel of ons land, met de tegenwoordige financiële (on)mogelijkheden, niet naar andere wegen moet zoeken om de ontwikkeling van de kunstmarkt bij te houden. Goed maken wat in het verleden verkeerd is gegaan, is uitgesloten; wij kunnen al leen proberen kleine gaatjes te vullen. En zelfs dat is met de huidige budget tering uitgesloten. Er komt geen opwekking, zolang wij het bij woorden laten. Vond de grote op wekking, Pinksteren, niet plaats toen de mensen gingen vragen: wat kunnen wij doen? We kunnen zo vol zijn van het ker kelijke werk, dat we helemaal vergeten aan God te denken. Het komt, omdat gij uw eerste liefde hebt verlaten, zei ds. Karelse, een tekst uit het boek der Openbaringen aanha lend. Het levende water is er. Doch de buizen die het moeten aanvoeren, zijn verstopt. ,,Laat mij een kanaal zijn, o Heer", waren de biddende woorden, waarmee de predikant zijn ernstig woord besloot. Ds. J. Servaas, predikant voor de Belgische zending te Gent, beantwoordde de vraag, ,,Hoe kan God een opwekking schenken?" Aan de hand van de geschie denis van de profeet Maleachi, kwam ds. Servaas tot de slotsom, dat er een nieuwe begeerte naar God in ons moet groeien. Dan zal God Zijn Geest zen den. Hij zelf zal gaan spreken. Nadat tijdens de broodmaaltijd een openhartig gesprek was gevoerd, sprak ds. Servaas des avonds over Waarheen, gaat het met de wereld?" Hierin belicht te hij het einde en de ondergang van de wereld. Ds. Karelse sprak daarna over „Waarheen gaat het met de levende kerk?", hierbij getuigende van de heer lijkheid waarin de Bruid, de strijdende kerk op aarde, zal worden opgenomen. Voor de aanvang van de conferentie was een bidstond gehouden, waarin het thema was: de gevouwen handen: zwak heid en kracht. Vandaag worden dezelf de onderwerpen, maar andere aspecten daarvan behandeld. De evangelist Jb. Klein Haneveld, die gisteren door 2iekte was verhinderd, hoopt vandaag ook te spreken. Onvoldoende IN 1954 moest het Van Abbe-museum te Eindhoven meer dan honderddui zend gulden neertellen voor een (zepr mooie i Picasso, een portret van een zit tende vrouw, (een middelmatige Pi casso van veeJ later datum heeft dit jaar 130.000 gulden opgebracht) en het budget van het Eindhovens museum bedraagt 50.000 gulden. Het museum fonds van Delft, waar men weinig koopt, krijgt jaarlijks 30 mille, het ge meentemuseum van Gijn te Dordrecht'*-

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3