ENGELSE INDUSTRIE GEREED VOOR KUNSTMAANPROJECT MODE IN LEDER, EEN NATIONALE PRESTATIE Rijksroetsjbaan nu ook Rijksraeebaan Fransen tijgen morgen opnieuw ter stembus geen verf.vraag Oranje-Nassaus oord maakt plaats voor astmapatiënten Veel succes tijdens Fashion Week Conferentie doet het zonder agenda Haven door brand vernield Twee Cyprioten gedood bij overv al Uit de keuken de tuin ingeblazen Export van boter afgeremd Zaterdag 22 november 1958 ZEEUWSCH DAGBL74D Pagina 6 Wachten op regeringsbesluit Engelse kunstmaan TUBERCULOSE LOOPT TERUG MEER ASTMA ARBEIDSTHERAPIE Concentratie Opofferingen Druk overleg Subanclrio moet Nederland uitschakelen Aar Moskou De noodwachtplicht Tweeduizend verbalen in laatste weken Borden best te zien zegt politie Britse grenzen open voor buitenlanders Nasser schrijft de namen op EMPIRE EN ETAGE OOK GEAD LEDER TRE1NTRAMMELANT OM JONGE HERDER NAPELS EERT ZIJN STRAATJONGENS Van mm correspondent LONDEN De voornaamste vliegtuigfabrieken en vele andere grote Engelse industrieën zijn bezig zich met grote voortvarend heid voor te bereiden op de uitvoering van grote taken op het gebied van de ruimtevaart. Zij doen dat niet alleen in af wachting van de beslissing van de Engelse regering over de vraag of ook Engeland kunstmanen zal gaan lanceren, maar ook in het besef dat, geheel afgezien daarvan, het een economische en technische nood zaak is bij te blijven nu de techniek van de ruimtevaart met reuzen- ■prongen vooruitgaat. Verscheidene grote Engelse fabne- brieken maken er de laatste tijd geen geheim meer van dat zij hun staf van technici en ontwerpers willen uitbrei den in verband met de verdere ver volmaking van raketten. Ook laten zij doorschemeren dat wellicht grotere taken in het verschiet liggen. Op die taken zinspeelde de direc teur van Hawker Siddeley, sir Roy Dobson, onlangs toen hij verklaarde: „In de wereld van de luchtvaart zul len zich spoedig boeiende nieuwe om wikkelingen voordoen op het gebied van bemande vliegtuigen, bestuurbare «n ballistische projektielen, en de ruimtevaart." En een andere grote fabriek, A.V. Roe and Co., Ltd., maakte in een ad vertentie die was gericht tot specia listen op het gebied van de aërodyna mica, het volgende bekend: „Vier jaren geleden werd de prjektielenafdeling van A.V. Roe opgericht voor het ont werpen en bouwen van een nieuw type raket. Er zijn goede vorderingen gemaakt, en als gevolg van nieuwe verkregen opdrachten verwachten wij nog jarenlang aan dat projekt te kun nen werken." Het is dus zeker geen roekeloos spej dat die ondernemingen spelen. Boven dien zijn zij er van doordrongen da' zij nu de vele technische specialisten die Engeland heeft in dienst moeten gaan nemen omdat die andere de At lantische Oceaan zullen gaan over steken om in de Verenigde Staten 'e gaan werken. HET ziet er overigens wei naar uit dat de Engelse regering spoedig haa, goedkeuring zal hechten aan een plan voor de lance ring van een kunstmaan door Enge land alleen of dóór Engeland samen met andere landen. Het beroemde Engelse wetenschap pelijke genootschap, de Royal Society heeft de regering naar verluidt aan geboden een kunstmaanplan goec te keuren waarmee naar schatting 150 miljoen pond (ongeveer anderhalf miljard gulden) zal zijn gemoeid. Volgens dat plan zou het proefterrein voor raketten bij Woomera, in de Print Philïffe Misscrn* kunnen wij wel gaar» meedoen, maar dan 7"ilm vij ons grote opoffe ringen moeten swan getroosten. Australische woestijn, ingericht moe ten worden als basis voor d» lancering van kunstmanen. Onlangs deeldt air Johu Carroll, wetenschappelijk adviseur van de En gelse Admiraliteit, in Adelaide mede dat in Engeland wordt gewerkt aan sen raket waarmee over ungeveer Van een onzer verslaggevers R.ENKUM In Oranje-Nassau's oord te Renkum worden behalve t.b.c,-patiënten nu ook astmalijders verpleegd. Het zijn er voorlopig 27. De geneesheer-directeur dr. C. H. A van Dijk wil de nieuwe astma-afde ling slechts stap voor stap uitbrei den opdat de praktijk hem kan leren wat de beste inrichting en de beste bestrijdingsmethoden zijn. Er is plaats gekomen voor de astma patiënten door het succes van de be strijding van de tuberculose. ,.AI wil ik er wel voor waarschuwen nu maar niet te veronderstellen dat wij die destijds zo gevreesde ziekte volkomen hebben over wonnen", zegt dr. Van Dijk. ..Wij moe ten waakzaam blijven." De astma is de laatste jaren sterk toe genomen. Het aantal patiënten bedraagt in Nederland thans zeker honderddui zend, waarbij niet eens de lichte geval len zijn geteld. In 1903 stierven in Neder land 111 mensen aan astma. In 1954 wa ren het er 529. „Bij het probleem, wat wij met de leeg gekomen bedden zouden moeten doen. was de oplossing niet zo moeilijk", vertelde dr. Van Dijk. „Aangezien wij hier in onze inrichting al lang beschik ken over specialisten, laboratoria en een ideale omgeving, meenden wij, dat wij het best over zouden kunnen schakelen op de bestrijding van de astma, een ziek te die toch ook ten nauwste verband houdt met de ademhalingsorganen." „Het spreekt echter van zelf dat wij de grote vleugel van het huis, waar nu ast mapatiënten zijn ondergebracht, geschei den houden van de t.b.c.-afdeling. Wij hebben een aparte ingang voor de vleu gel gemaakt." De nieuwe astma-afdeling is met een voudige middelen gerieflijk ingericht. In de slaapzaaltjes staan zeven bedden, ruim van elkaar. Er is voorts een be hoorlijke ruimte overgelaten voor een gitje voor de patiënten. ..Wanneer de zieken het niet benauwd hebben, dan laten wij hen zeker niet in bed liggen", vertelde de directeur-ge- neesheer. „Zij mogen dan aan tafel eten en eenvoudige werkjes doen. Zijn zij een maal aan de beterende hand, dan gaan we verder met de arbeidstherapie, een voortreffelijk middel dat de genezing be vordert en de mensen de overtuiging geeft, dat zij op de goede weg zijn." Dr. Van Dijk toont ons dan de afde ling handenarbeid, waar de patiënten kunnen pottenbakken, schilderen, mand jes maken en boeken inbinden onder des kundige leiding. Voor vrouwelijke zieken Staan er zelfs enkele naaimachines De Stichting Oranje-Nassau's oord heeft nog vele wensen voor de verpleging van de astmapatiënten. Zij is daarom een grote actie begonnen voor het inza melen van geld. In een krantje dat de stichting in dui zenden exemplaren in ons land heeft ver spreid, staat de hartekreet te lezen: Wij hebben ruimte, Wij beschikken over i* nodige specialisten, Wij kunnen in astmapatiënten helpen, Maarwij kunnen hierbij uw steun niet missen. G-ENÈVE (Reuter/UPÏ). In plaats van nog langer heen en weer te praten aver een agenda die er nog steeds niet is hebben in de conferentie over het staken van proeven met kern wapens de westelijke en oostelijke delegaties gisteren hun ontwerp-ver- dragen ter tafel gebracht en twee en een half uur besproken. In diplomatieke kringen hoopt men dat, nu schijnt te zijn besloten het maar zonder een agenda te doen, de onderhandelingen op gang zullen ko men. NEW YORK (A.P.) - Bij een grote brand in Pensacola (Florida) is een groot deel van de haveninstallaties ter waarde van ruim twee miljoen dollar vernield, waardoor de haven voorlopig niet gebruikt kan worden. Twee schepen lagen voor de houten kaden toen de brand in de nacht van donderdag oo vrijdag uitbrak. Het Spaanse vrachtschip Abasolo werd be schadigd. maar hel Nederlandse schip Engonia, dal mahontehout aan het los sen was. kon nog tijdig in veiligheid worden gesteld. Jaar «en Engel» kunstmaan ge lanceerd zou kunnen worden. Weken daarvoor had de Engelse minister van bevoorrading, Aubrey Jones, al laten doorschemeren dat de regering overwoog mee te doen op het gebied van de lancering van kunst manen. OMSTREEKS die tijd werd in de Engelse vliegtuigindustrie die verreweg het belangrijkste aandeel in de uitvoering van een En gels kunstmaanprojekt zou moeien krijgen een krachtig streven naar concentratie merkbaar. Verscheidene grote fabrieken besloten samen te gaan werken. Een voorbeeld van een dergelijke Concentratie van Krachten was die van Bristol en Armstrong Sid deley. Ruim een maand later volgde een tweede grote concentratie van in dustriële krachten. Sir Roy Dobson, die wij hierboven al aanhaalden, maak te de samensmelting van alle lucht vaartafdeling van Hawker Siddeley Hawker, Avro, Glostet, Armstrong Whitworth. Armstrong - Siddeley bekend. Ook ontstond Engels-Amerikaanse ddustnële samenwerking. Zo beslo- .11 de Engelse vliegtuigen en raket- enfab"ïek Bristol en de Amerikaanse be abriek Aerojet-General samen - Engeland vaste brandstoffen voor .•e'-' te gaan fabriceren. Daarvoor ha' nstrong Siddeley al een samen- are) gf-veremkomst gesloten met een Am. gaanse fabriek van raketonder- delei Beaver Precision Products. HALF april drukte de hertog van Edingburgh er nog zijn spijt over uit dat het lanceren van kunstmanen wellicht voor Engeland te duur zou zijn. Toch hoopte nij op een verandering, want hij besloot met deze woo.den: „Misschien kunnen wij wel gaan meedoen, maar dan zullen wij ons grote opofferingen moeten gaan ge troosten." Dat het met die opofferingen wel licht mee zou valen bleek uit de open bare discussie over de kunstmaan kwestie in de pers. Zo merkte een in vloedrijk Engeis dagblad op dat de lancering van een Engelse kunstmaan vermoedelijk met meer zou kosten dan de aanleg van een paar kilometer snel- verkeersweg. Enige weken rada. de hertog van Edinburgh zijn mening had gegeven wees professor A. C. B. Lovell, de directeur van de grote radiotelescoop van Jodrell Bank, er op dal het voor Engeland noodzaxelijk was aan de lan cering van kunstmanen te gaan deel nemen. Er doken daam« oerichten op over een plan voor een Europese kunst maan. Er werd zelfs gesproken 'an plannen voo. een Engels-z »ans-Neder- lands kunstmaanprojekt, maar de be richten daarover werden tegengespro ken. Ook scheen er sprake te zijn van een kunstmaanprojekt voor het Brit- ■t gemenebest. HOE dan ook, het was zeker dat achter de schermen druk over leg werd gepleegd. De laatste t.jd »«an in de Verenigde Staten stem men op ten gunste van samenwerking met Engeland op het gebied van de kunstmanen. De vorige maand stelde de commis sie voo- ruimtevaart uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden het Congre. zelfs m een rapport een der gelijk' Amerikaans-Engeise samen- wen--... "oor. En enige dagen geieden bepleitte de Amerikaanse senator Jacksor. ,n een '«rgadering van par- lmentsleo'en "a- ue Navolanden in Parijs voor een groot kunstmaanpro jekt van alle landen van de Navo De commissie pleitte ook voor verlening van een subsidie 'oor de Engelse ra diotelescoop van Jodrell Bank, het in strument dat belangrijke diensten be wees bij de lancering van de Pionier I, de satelliet o'ie de Amerikaanse lucht macht om de maan heen hoopte te kunnen zenden. Of er een Engelse kunstmaan komt of niet, vast staat in ieder geval dat Engeland geen kansen ongebruikt wil laten nu de mens zich gaat voorbe reiden op de ruimtevaart. Vast staat ook dat de Engelse industrie zich energiek gereed maakt voor d» uit voering van zeer grote taken. BONN De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, is in Bonn aangekomen voor de derde etappe om de economische banden, die zijn land aan Nederland binden, door te snijden en naar elders te ver leggen. Hij zal twee dagen ln de Westduits» hoofdstad doorbrengen, nadat hij in I Washington en Londen al besprekingen heeft gevoerd met zijn Amerikaanse en zijn Engelse ambtgenoot. In Bonn had hij gisteren een onderhoud met de West- duitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano. Volgens de Indonesische ambassade werden algemene politieke en economische kwesties besproken. In de loop van deze maand heeft al een Indonesische handelsmissie onder leiding van de „toezichthouder" op de overgenomen Nederlandse bedrijven een bezoek aan West-Duitsland gebracht. Het was haar taak in Duitsland een nieuwe doorvoermarkt te vinden voor Indonesische produkten, nu Indonesië zich heeft voorgenomen Nederland daar bij uit te schakelen. Het is kennelijk Subandrio's taak te trachten nu tot con crete '+aten te komen. Hij zat nu idag in Wenen een bijeen komst van '■oofden van Indonesische diplomatieke missies in Europa voor zitten. Het zal daar ook niet zozeer gaan om politieke kwesties als wei om een bespreking van de mogelijkheden om de Indonesische uitvoer naar Oost- en j West-Europa op te voeren met uitscha keling van de rol, die Nederland daarbij altijd heeft gespreid Voordat Subandrio naar Indonesië terugkeert, zal hij ook nog een bezoek van twee dagen aan Moskou brengen. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft de wens te ken nen gegeven zijn Indonesische collega te spreken. DEN HAAG Het inschrijven en op roepen van noodwachtpl'chtigen zs1 ge beuren in de gemeenten Groningen, Arn hem. "Ttrecht. Amersfoort, Amsterdam, Ve'sen, Beverwijk, Den Haag', Voorburg, T;'sw;ik Rotterdam, Vlaardingen, Schie- w t Di, drecht, Zwijndrecht. Papen- racb Dubbeldam, Vlissingen, Eindho- i /e i. Celdrop, Tilburg Maastricht, Am- oy Heer, Heerlen, Schmveld, Brunssum, Hoensbroek, U'bach over V/orms, Nieu- wenhagen, Schaesberg, Eijgelshoven en Kerkrade. door Rita Beukman AMSTERDAM. De laatste receptie van de Fashion Week woonden wij bij :n het Doelen Hotel \ls specialist voor mode in leder, toonde Vico uit Rotterdam daar de nieuwe collectie aan vele buitenlandse gasten. Dat modieuze kleding van suède en glad leder de laatste jaren zo'n Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Stelt u zich ■voor: de drukste weg van Neder land. Een Automobilist negeert een inhaalverbod en passeert een meeligger. In de verte ziet hij een tegenligger naderen in volle vaart. De drie auto's naderen el kaar, maar de overtreder gaat niet terug in de file. Als de auto's vlak Jbij elkaar zijn en de toeschouwer 'de dodelijke botsing verwacht, schiet de inhaler op het laatste moment tussen de twee auto's door. Tenminste drie mensenlevens hin gen secondeniang aan een zijden draad. Het lijkt een spannende filmscène, maar het is pure werkelijkheid. Veer tien dagen geleden gebeurde het op de Rijksroetsjbaan Rotterdam-Den Haag, vlak bij het viaduct Overschie. Het is een luguber voorbeeld van de schandalige manier van rijden, die vele weggebruikers op de Rijksroetsj baan op het ogenblik ten beste geven Er blijkt uit, dat het niet alleen de toestand van het wegdek is, die deze LONDEN (A.P.) Buitenlanders die ln Engeland willen komen wonen en werken, behoeven voortaan geen werk vergunning meer te hebben. Het is vol doende, als zij kunnen aantonen, dat zij in hun eigen onderhoud kunnen voorzien en niet om veiligheids- of ge- zondneidsredenen geweigerd kunnen worden. De aanleiding tot de nieuwe bepaling is het feit. dat ds. Niemöller, de felle bestrijder van het hitlerregirr.e, vonge maand bij zijn aankomst op het vlieg veld van Londen ruim vijftig minuten door de douane werd ondervraagd. Uit protest nam Niemöller toen maar roet- ren een vliegtuig terug naar West- Duitsland. NICOSIA (Reuter) Bij een nach telijke overval door terroristen in het westen van het eiland Cyprus is een politieagent,, en een Turkse Cyprioot, gedood Twee anderen raakten gewond. De overval geschiedde op een zieken auto die geëscorteerd werd door een politiewagen. In Famagusta deden terroristen gis teren een aanval op een Britse leger patrouille. Een Engelse militair werd daarbij gewond Van onze correspondent PARIJS Morgen zal het Franse volk voor de eerste van de twee keren ter stembus trekken om de 465 leden van de Nationale Vergadering te kie zen. Dat wil zeggen: men verwacht dat er deze eerste zondag nog niet veel uitverkorenen uit de (stem)bus zullen komen. Het zou daarvoor name lijk nodig zijn, dat zij de absolute meer derheid van de in hun kieskringen uitgebrachte stemmen op zich vere nigd krijgen. De prefecten die volgens traditie aan de regering rapport hebben uitgebracht over de verwachtingen in hun departe menten nemen aan. dat slechts een stuk of tachtig afgevaardigden direct in eer ste stemming zullen worden gekozen. Voor de overige 383 zal dan morgen over een week opnieuw worden gestemd en dan zal de relatieve meerderheid vol doende zijn om de begeerde zetels in het Palais Bourbon toegewezen te krijgen. V erwaclit Wat de verwachtingen betreft, die van de prefecten stemmen vrijwel overeen wat de samenstelling van de nieuwe assemölèe aangaat. Dit zijn de verwach tingen voor enige grote partijen: 100 tot 110 socialisten; 70 U.N.R. (Unie v. d. nieuwe republiek); 40 M.R.P. (kath. republikeinse partij); 30 tot 35 communisten; 40 R. G. R., (Republikeins centrum), U.D.S.R. de partij van Pleven) enz.; 30 radicalen van de zg. richting Valois. In het bijzonder de U.N.R. die een groot aantal van oud-aanhangers van Generaal de Gaulle ivat. heeft zijn kansen de laatste weken zien stijgen, tcmeet daar men verwacht, dat ook de zo geheten linkse Gaullisten hun stem nar. haar zullen geven Daarbij komt nog dat zij bij de stemming van morgen over een week het vermoedelijk nog wel vaak op een akkoordje zal kunnen gooi en met een radicaal, een M.R.P.-er of zelfs een socialist om tot een mogelijke lijstverbinding te komen. Wat zulke voorspellingen betreft is er echter de les van 2 januari 1956, toen in veel departementen de stemmen van een paar duizend Poujadisten genoeg zijn geweest om het gehele beeld te ver anderen. Men rekent cicze k„er op zeer veel thuisblijvers onder de stemmers; de meest pessimistische verwachtingen taxe ren hun percentage op teg- de veertig De weersomstandigheden van de zondag zijn daarbij een uelangrijke fac tor. Een ander onzeker element is net geringe verschil, dat er in veel kies kringen zal blijken te zijn tussen de stemmenaantallen op sommige kandida ten uitgebracht. Ook daar heeft men dus weer het risico, dat een paar honderd stemmen min of meer het beeld radicaal kunnen wijzigen. Dat is overigens de nachtmerrie van figuren als Pierre Mendès-France. die siechts met de hakken over de sloot zullen komen, do zij al over de sloot heenkomen Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. Bij een zware ontploffing in de woning van de familie De Jong aan de Melatti van Javalaan te Eindhoven is de zoon des huizes uit de keuken de tuin ingeslingerd. Hij bleef ongedeerd. Andere huisgenoten liepen lichte snij- wonden op. Hel huis werd zwaar be schadigd De oorzaak is gas, dat door een brandende kachel ontplofte. Advertentie •weg >oi J» gevaarlijkst* weg van ons land maakt. HONDERDEN De feften bewijzen het: Bij het viaduct Ovetscliie heeft de Rot terdamse verkeerspolitie de laatste weken tweeduizend procéssen-verbaal opge maakt wegens overtreding van een tijde lijk inhaalverbod. Het aantal niet be- keurde automobilisten, dat het verbod overtreedt, ligt vele malen hoger het Rotterdamse parket spreekt van honder den per dag. KLACHTEN Het Inhaalverbod is uitgevaardigd in verband met tijdelijke verbeteringen aan de Rijksroetsjbaan Aan de linker- en rechterzijde van de versmalde rijbaan heeft Rijkswaterstaat twee borden aan gebracht, die voor de weggebruikers dui delijk zichtbaar zijn. Toch constateerden twee Rotterdamse officieren van justitie veertien dagen geleden enkele tientallen overtredingen binnen de tijd van een half uur. De officieren waren ter plaatse gaan kijken om te zien wat er waar was van de klacht van talloze bekeurde auto mobilisten. dat het verbod onduidelijk stond aangegeven KLETSKOEK „Het is kletskoek, dat de borden niet goed zichtbaar zijn", zegt het Rotterdamse parket. „Het tegendeel is waar. Bijzonder kenmerkend is, dat vele automobilisten ijlings in de file terugkruipen als ze bij de verbodsborden een politie-uniform zien. Men ziet dus wel degelijk, dat er een vèrbod is. Men probeert het alleen maar. STEENSLAG Ook de werklieden van Rijkswaterstaat, die bezig zijn met het wegherstel, weten mee te praten van het bijna misdadige weggebruik. Door het harde rijden komt het herhaaldelijk voor, dat de wegwer kers gewond raken door het steenslag, dat links en rechts opspat als de auto's vlak langs hen heen racen. Verder onder vinden zij hinder, doordat vrachtauto's gedeelten van hun lading verliezen. En hun meest angstige ervaring vertelden wij hierboven, Zo is dus de Rijksroetsjbaan nu ook een Rijksracebaan met de dood als stille chauffeur. Voor de Rotterdamse verkeerspolitie is door dit alles de Rijksroetsjbaan een levensgroot zorgenblind. Men patrouil leert er geregeld met jeeps. De wegge bruikers zien dus duidelijk, dat de politie controleert. Maar desondanks regent het verbalen: meer dan duizend in oktober, meer dan duizend in september TE WEINIG MANNEN Geeft de Rotterdamse politie zich alle moeite de gevaren van de Rijksroetsjbaan zoveel mogelijk te beperken, heel anders schijnt het te zijn in de richting Delft. Daar is de Delftse politie belast met het toezicht op de weg. Maar van meer dan één kant vernamen wij, dat het toezicht verre van voldoende is Sinds twee jaar geleden de controle op de weg van de rijkspolitie Pijnacker overging op de Delltse politie, heeft men maar weinig politiemannen gezien Op marktdagen schijnt zelfs hel toezicht helemaal niet te worden geoefend Al hel personeel zou dan nodig zijn voor het werk in de stad zelf. De commissaris van de politie in Delft zegt op dit alles: „Er is voldoende toezicht op Rijksweg 13 Het verkeer op deze weg is een voorwerp van aanhou dende zorg voor de Delftse politie". BEIROET (U.P.I.) - Volgens waar- nemers in Syrië heeft president Nasser opdracht gegeven lijsten te maken van ambtenaren, die als Communisten r' s.vmDathit'erenden bekend staan De president van de Verenigde Ara bische Reoubliek schijnt zich ongerust te maken over de toenemende activi teit van de communisten in Irak Bo vendien is hij boos op de Syrische com munisten, die weigeren openlijk aan het politieke leven van Syrië deel tt nemen. grote opgang gemaakt, is voor een groo' ook internatio naal, aan de- Nederlandse fabri kant dank Tn menige garde robe "■eds een kledingstuk van sued* glad leder opgenomen. Daardoor wordt in de hand ge werkt, dat men ook op dit gebied elk seizoen naar nieuwe modellen en kleuren gaat uitzien. Met vele noviteiten komt Vico voor 1959 uit. Bij de korte en lange mantels heeft men op een heel vernuftige manier, de snit op de kenmerken van de Empire- lijn weten at te stemmen Een heel bijzondere creatie is het en semble in suède. op de drie etage stijl van Balenciaga geïnspireerd. Dat model werd ons in warm kardinaalsrood ge toond. Naast suède gaat glad leder in de mode belangrijk worden, en deze Nederlandse 'fabrikant geeft ook daarin weer de loon aan. Modieuze korte en lange jasjes brengt men onder andere in soepel Vilo- pa, waarbij men dit jaar voor het eerst een volkomen matte uitvoering wist te bereiken. In de nieuwste modekleuren wordt dit materiaal op de Rotterdamse atelier» tot couture in leder verwerkt. Eén opmerkelijke aanwinst in glad leder is ook Lamb Pearl, dat een zachte parelmoerachtige weerschijn heeft. Een metaalachtige glans heeft het Cuir Irisé dat uit Amerika word', geïmpor teerd en daar grote opgang naakt Eigen niemvsdlenrt AMSTERDAM - O e situatie ©p dé botermarkt is voor het produktschap voor zuivel <anleiding, om in de komen de maanden niet onbeperkt uitvoerver gunningen voor boter af te geven. Dat «al vooral gelden, wanneer het aanvra gen betreft voor uitvoer naar landen, die niet tot de tra tionele afnemers van boter kunnen worden gerekend. Aan de uitvoer van gebruikelijke hoe veelheden naar traditionele afnemers zul len geen belemmeringen in de weg wor den gelegd. De aangevraagde hoeveel heden boter mogen echter niet groter zijn a'an gewoonlijk. De weekproduktie is nu ongeveei vijf tien procent lager dan vorig jaar. In de koelhuizen is ongeveer 10.4 miljoen kilo in voorraad; dat is iets meer dan de helft van vorig jaar. Voor binnenlandse consumptie is weer twee _keer vijfhonderd ton vrijgegeven. Er zijn inschrijvingen geopend, o'ie op 2 en 9 december sluiten. Hoewel de laatste weken door de goede vraag in het binnenland zowel als in het buitenland, de boterprijs regelma tig is gestegen, wordt de kostprijs toch nog steea's niet gemaakt Eigen nieuwsdienst DELFT De jonge herdershond van een achttienjarige boerenarbeider uit Barendrecht heeft het station van Delft op stelten gezet. Het beest was met de baas op stap, maar bleek niet in hel bezit te zijn van een geldig plaatsbe wijs. Hij zag er niettemin geen been 'n alleen op onderzoek uit te gaan. Daarbij stuitte het beest op een con ducteur, die er geen beestenboel van wilde maiken en naar de eigenaar van de herder informeerde. Toen de Barendrechter opdook en de conducteur hem vroeg naar het kaartje voor de hond, die kennelijk niet in een kanbies kon worden vervoerd en ook niet tot de schoothondjes mocht wor den gerekend, kwam er ruzie van. De conducteur wilde de reiziger in Delft uit de trein zetten, de jongeman nam dat niet en sloeg de conducteur 'egen de vloer. Daarna sprong de Barendrechter uit de trein en nam de benen, maar de po litie van Delft ving hem en dc hond - op. Door do kinderpolitie is de jon geman met de hond na een onderhoud ton burele heengezonden, voorzien van enige processes-verbaal. ROME (U.P.I.) In Napels zal men op de Piazza Principe een gedenkteken oprichten voor de Scugnizzi, de Italiaan se straatjongens, die het de Duitsers tij dens de Tweede Wereldoorlog lastig maakten door de banden van auto's door te snijden, ruiten in te gooien en distributiebescheiden te stelen. Vele van die typisch Napolitaanse straattypen moesten hun verzet met de dood bekopen, vooral in de vier dagen, waarin de Duitse bezetting uit Napels wegtrok. Drie voorbeelden van nieuwe mo de in ieder. LINKS een mantel van suède in Spaans rood, met een hoge Empire-ceintuur. IN HET MIDDEN een ensemble van kardinaalsrode suède, in de drie etage stijl naar Ba lenciaga. RECHTS een elegante ver taling van de Little Girl Look. Mode in suède en leder, ook ditmaal wist Vico zich weer aan de top te plaat sen van hetgeen tijdens de 23e Neder landse modeweek naar voren werd ge bracht. Dc Amsterdam Fashion Week is weer voorbij. In 1959 zal men ook in de winkels met de geslaagde nieuwe pro ducten van de Nederlandse kleding industrie kennis kunnen maken. programma's ln Het kort 1 RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 8.00 Nws en weerber; JU* Gram. IKOR; 8.30 Goeden morgen; 9.00 Morgengebed. KRO: 9.30 Nws; 9.45 Gram; 9.50 Pontificale Hoogmis. middag 12.35 Instr octet; 13.00 Nws; 13.05 Re Aand aan de jjloeg, caus; 13.10 De wad- ders, hoorsp; 13.30 Lichte muz; 13.45 Boekbesprj 14,00 V d jeugd; 14.30 Herden- kingsconc; 15.26 Hobo en piano; 15.56 Gram; 16.00 Sport; 16.30 Vespers. CON VENT VAN KERKEN: 17.00 Vrije Evan gelische kerkdienst. avond NCRV: 18.30 Gram; 19.00 Kerkelijk uwe; 19.05 Samenzang; 19.30 De mens en ik. Gelovige heidenen, caus. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Act; 20.15 Cabaret; 20.45 Promenade ork en solist; 21.30 Vaarwe] mijn dier baar Vaderland, klankb; 22.20 Lichte muz; 22.45 Avondgebed en liturg kaJ; 23.00 Nws; 23.1524.00 Radio Philh ork en solist. HILVERSUM II 298 iw. ochtend VARA. 8.00 Nws; 8.18 Gevar progr; 9-45 Geestelijk leven. caus. VPRO: 10.00 V d kind. IKOR: 10-30 Ned Herv kerkd; 11.30 Vragenbeantw. middag AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.30 Sport- «piegel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nws en SOS-ber; 13.07 De toestand in de wereld, caus; 13.17 Meded of gram; 13.20 Even bijdraaien; 14.00 Boekbespr; 14.20 Jephta, oratorium (deel l); 16.05 Theseus en Ariadne, hoorsp; 16.30 Sportrevue. VPRO; 17.00 Gesprekken met luisteraars, caus; 17)15 Werkgelegenheid in een weifelende conjunctuur, caus. VARA: 17.30 V d jeugd; 17.50 Nws en sportuitsl en sportjourn. avond 18.30 Zigeunerork; 19.00 Muzikale discus sie; 19.30 Annemarieke, hoorsp. AV.RO: 20.00 Nws; 20-05 Lichte muz; 20.40 Zijn zeven vrouwen, hoorsp; 21.20 Weense muz; 21.50 Cabaretprogr; 22.20 Act; 22.35 Piano recital; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20— 24.00 Heden en verleden. MAANDAG 34 NOVEMBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV; 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Gram; 7.50 Een woord voor de dag: 8.00 Nws: 8.15 Sportuitsl; S.25 Gewijde muz; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram. 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.15 Theologische ether leergang; 11.00 Gram; 11.25 Gevar progr. middag 12.00 Holland Festival 1958: Orgelcone; 12.25 Voor boer en tuinder: 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.55 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Instr Trio; 13.45 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 Ge var progr; 15.35 Vocaal ens en solist 16-00 Bijbellezing; 16.30 Cello claveeimbel en fluit; 17.00 V d kleuters; 17.15 V d jeugd; 17.30 Granr, 17.40 Beursber; 17-45 Regermgsuitz: Rijksdelen Overzee: Sociale bijstand tn Suriname door mr. M. de Groot avond 18.00 Orgelcone; 18.30 Sport; 18.40 Ko- perens: 19.00 Nws en weerber;19.10 Ne der] volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram; 20-25 St Pan- eras caus; 20-30 Goud hoorsp; 21.35 Pia norecital; 22.00 Volk en staat caus; 22.15 Muz caus; 22.45 Avondoverdenkmg; 23.00 Nwjj; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7-20 Gram; 8.00 Nws: 8.15 Gram; 8.50 Idem; 9.10 De groenteman; 9-15 Gram; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram: 11.00 Kamerork en soliste; M.43 Voordr middag 12.Gram; 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 V h platteland; 12.43 Hawaiian muz: 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropol e ork en solist; 13-55 Beursber; 14.00 Sopranen en piano; 14.30 Gram; 16-00 idem; 16.45 De functie van het maatschap pelijk werk caus; 17.00 V d jeugd; 17.15 V d padvinders: 17.25 V d jeugd; 17.50 Mil comm avond 18.00 Nws; 18.15 Regermgsuitz: Nabe schouwing over het laatste geschiedcms- congres van de Raad van Europa te Is tanbul door L. J. M. van de Laar, hist drs 18.25 Lichte iy.U2: 18-50 Openbaar kunst bezit caus; 19-00 Gitaarspel; 19.25 Muzika le caus; 19.10 Vd jeugd: 20.00 Nws: 20.05 Radioscoop; 23.00 Nws; 23.15 Beursber te New Vot'k: 23 in Act: 23.30—24.00 Gram TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz; KRO; 20*20 Sportgebeurtenissen: 20.40 Theatew «mi filmmeuws; 21.20 Circusrep; *1.55 Da» •lulling.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6