Ouders zeg het aan uw kinderen als het moet honderd maal K. sell. sell. o. C.B.B.B. Petsie Pelle Ping o WAAROM zouden degenen, die het grootste gedeelte van de gemeentebelasting moeten opbrengen, ook niet het meest over het gebruik van die gelden te zeggen hebben! In Caesarea heeft deze vorm van kiesrecht voor het merendeel der bevolking buitengewoon onaange name gevolgen. De Joden maken daar op een ongekende manier misbruik van hun maciht in het stadsbestuur. Ze gebruiken daar de gemeentegelden niet voor de behoeften van het merendeel der bevolking, maar sturen onevenre dig grote bedragen naar Jeruza lem voor de tempel en religieuze doeleinden. Geen wonder, dat het op die manier bij verkiezingen tel kens weer tot bloedige conflicten komt. Met een gevoel van verbit tering denken de Grieken en Ro meinen eraan dat ze, toen de stad onder Herodes werd gesticht, eigenlijk de eerste bewoners wa ren. Ze hebben ook de haven ge bouwd, van welker inkomsten de stad nu leeft. Ten slotte resideert de Romeinse gouverneur toch ook in Caesarea, waardoor deze on derdrukking van de Griekse en Romeinse elementen door de Jo den dubbel ondraaglijk is in de officiële hoofdstad van de pro vincie. We hebben nu langza merhand lang genoeg rekening ge houden met de gevoelens van de Joden door hen in Jeruzalem een absolutie autonomie toe te staan. Het gaat ten slotte niet aan, dit volk, dat nooit tevreden is, nog ver der tegemoet te komen. De ge schiedenis van Caesarea af komst en godsdienst van het me >mfraphil< KAPPIE en de zeeplantage Zaterdag 22 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Kijk, zo nooit! Les 32 H.A.L. maakt toeristen- reizen Scherpe potloden op auto's verboden Bejaard uitzicht Doe het zelfwedstrij d Wielrenner Navo werkt aan kunstmaanplan Arbeider gedood - stroom de oorzaak - Uit de kerken 39.75 BOELGANIN ZIEK Zelf aan de slag 00M BAZURKA 1 en JAMPIE Ds. van Berge naar Makassar p. W. RUSSEL'S DE HOELA-HOEPEL rolde. Van een Tokiose stoep op een Tokiose straat en een klein Tokioos meisje rende er achter aan. Er kwam juist een auto aan en het kleine meisje was op slag dood; twee andere kin deren werden zwaar gewond en liggen nu in het ziekenhuis. Dat gebeurde twee dagen geleden en de politie van de Japanse hoofd stad heeft onmiddellijk een ver bod afgekondigd: van heden af mag er, op straffe van hoge boetes, niet meer op straat of stoep ge-hoela-hoepeld worden. Ik vind het erg moeilijk om te zeggen, dat verbod is goed of: het is overdre ven. Geen mens zal willen tegenhou den, dat één kinderleven meer waard is dan de zure gezichten van al die andere kinderen die het verbod „niet prettig" vinden. Maar uit ervaring weet ik hoe moeilijk het is kinderen binnen te houden. Het beste is dacht ik om elke keer tegen uw kind wanneer het bui ten gaat hoepelen, te leggen: Niet er achteraan hollen als die hoepel de straat op rolt. Zeg het maar tien, veer tig, honderd keer. Net zoals met die bal, waar we het al eens eerder over hadden. De zelf doe het zo: ik laat vandaag mijn dochtertje de foto zien, die hierbij staat. En dan zeg ik: Kijk, zó moet je Leer uw kinderen op de stoep spelen! het nooit doen; iaat die hoepel maar rollen en Iaat die auto er maar over heen rijden; als-ie «tuk is krijg je van mij een nieuwe. Vooral voor dat laatste argument zijn kinderen gevoe lig, meen ik. En ik geloof zeker, dat elke sportieve automobilist er bijvoorbeeld rekening mee/wil houden, dat het straks zater dagmiddag is! VOOR me ligt les 32 „Vaktheorie voor chauffeurs" van het P.B.N.A., het Koninklijk Polytechnisch Bureau Nederland Arnhem. Een bevriende hand uit Den Haag bezorgt mij deze les en ik lees er onder andere dit: „De 5 pijlers van een goed chauffeur; leer ze uit uw hoofd: 1. Wakker ztyn, kijken en luisteren; 2. Beheersing van uzelf en van het motorrijtuig; 3. Be leefdheid op de weg; 4. Zelfkritiek; 5. Verantwoordelijkheidsbesef". Ik sla een vel om en lees weer „Stel, 111III f li I III IIIIIIHMI lltf mill III I III I 111 til nil III I Mltll llltMI lit Ml 111 III III IIII III llli till III llllllill m i 7 1 nam ik er met genoegen kennis van, dat minister Witte en hij zal toch wel namens de regering gesproken hebben, want zoiets zie ik altijd in ministers de particuliere woning- bouw weer een kans wil geven. Niet omdat ik daar zelf enig belang bij heb. Maar ik dacht zo: we hebben nu in dertien jaar na de bevrijding geprobeerd voornamelijk met over- heidswoningbouw, het vraagstuk van de woningnood op te lossen. En heb is bepaald niet gelukt. Zelfs de wo- ningbouwverenigingen en- stichtingen, f die met overheidshulp van leningen voor de oorlog goed werk hebben ge- daan, kwamen er niet aan te pas. Ze werden er alleen zoet mee gehou-1 den, dat ze door-de-overheid-gebouw- de woningen mochten beheren en daarbij hadden ze dan ook nog maar een heel klein schijntje te zeggen. De overheid deed alles. En we scho- ten met de woningnood, behalve in de weinige plaatsen, waar feitelijk geen woningnood was, maar bitter weinig op. Het kan zeker niet minder, als de particulieren er nu maar eens voor gezet worden. Natuurlijk zit er een schaduwzijde aan. Als de overheid bouwt, rekent f ze voor de huren niet het volle pond. f Dat wil zeggen: elke door haar ge- f bouwde woning is een schip van bij- f leg, om deze wondere beeldspraak nu maar te gebruiken. En zelfs als f particulieren bouwden, kregen zij sub- f sidie. Maar het is toch xeen wonder-1 lijke, een ongezonde situatie, dat we 1 aan de overheid belasting betalen, dat die overheid dan huizen bouwt 1 voor een aantal onzer, dat ze daarop 1 tekort komt en dat dan weer van 1 onze belastingen bijbetaalt. Als we 1 bedenken, dat datzelfde door de over- 1 heid ook nog voor verschillende voe- dingsmiddelen is of wordt toegepast, dan kan ieder wel begrijpen, dat 1 dat op de duur niet kan doorgaan. Daarom moeten we op de duur toch 1 tot zuiverder verhoudingen komen. Ja en dan is de tegenkant weer, dat, voor wat de woningen aangaat, de f oude woningen, die nog altijd op hu- f ren staan, die de vergelijking met de nieuwbouw niet kunnen doorstaan. in huur verhoogd moeten worden, f tot ze het peil daarmee ook gere- kend met de eventueel ontbrekende woongemakken van de nieuwe wo- ningen bereikt hebben. Dat is niet prettig voor de bewoners van die woningen. Maar ik zie toch geen an-1 dere oplossing, om op werkelijkheids: basis te komen. U wel? U heeft al heel wat emaille bordjes met teksten op deuren en muren zien staan, maar ik neem aan, dat dit bordje nieuw voor u is. Het is te vin den in Dreischor en u leest er hier naast meer over onder „Bejaard uk- zicht". ROTTERDAM. In het komende winterseizoen organiseert de Holland- Amerika lijn het grootste aantal toe- ristenreizen sinds twintig jaar. De Nieuw Amsterdam, de Statendam en de Maasdam zullen tussen december en april vijftien reizen maken vanuit New York naar de Caraïbische zee. De toch ten duren acht tot zestien dagen. De Statendam zal bovendien een tweede reis om de wereld maken. Zij zal 29 havens in 23 landen aanlopen. De Maasdam zal een speciale reis maken ter gelegenheid van de viering van de geboortedagen van Lincoln en Washing ton. Van onze Haagse redactie DEN-HAAG. Tot de scherp uitste kende delen die 1 januari van auto's ver wijderd moeten zijn, behoren ook de gigantische scherp geslepen potloden, die reizigers-in-potloden op het dak van hun auto vervoeren. Wil deze categorie van weggebruikers zich houden aan het voorschrift van verkeer en waterstaat dan zijn er twee oplossingen mogelijk: of de punt moet van het potlood af maar dat zou een slechte reclame zijn of het potlood moet achterstevoren. Voor de andere reclam ©voorwerpen op daken ligt de zaak wat eenvoudiger. Klokken, fluitketels en andere meer dan levensgrote artikelen, die men door het verkeer ziet koersen mogen blijven zo als ze zijn. Voorwaarde is natuurlijk dat er geen scherp uitstekende delen aar- zitten, die bij een botsing dood of ver wonding ten gevolge kunnen hebben. 9 In Terneuzen ontstond, als gevolg van de mist, een botsing tussen een auto, be stuurd door H. A. R. uit Terneuzen en een auto, bestuurd door S. uit Zaamslag. De auto van S. werd zwaar beschadigd, de wagen van R. liep lichte schade op. In een kamer, in de gang of op zolder kan een kind niet zo plezierig hoela-hoepelen als op straat. Maar aan de andere kant is dat ongeluk in Tokio voor ons een teken aan de wand. dat er een bal over de straat rolde. De chauffeur zag die bal niet. want hij keek naar een aardig meisje en voelde zich een hele Piet toen ze hem een lachje schonk. Vlak daarop vloog de vijfjarige A. v. Z. de straat over en de chauffeur werd volkomen verrast. Con clusie: niet wakker geweest, niet goed gekeken. Dus voor 100 procent fout. Stel. dat de chauffeur de bal wel zag, maar achter die bal geen kind ver- wachtte, zodat het ongeluk toch plaats vond. Goed, dan heeft hij weliswaar gekeken, waargenomen, maar niet de juiste conclusie aan die waarneming vertoonden, dat achter een rollende bal meestal een kind holt. Zijn „kijken'" (in ruime zin) was dus zwak en zijn wakker zijn ook, terwijl het laatste dus heel sterk had behoren te zijn om een tegenwicht te vormen t.a.v. het zwakke „kijken". Een grote tegenwoordigheid van geest en het volkomen in de hand hebben van zijn wagen had de zaak nog kunnen redden. In dat geval zou zijn klaar „wakker zijn" zijn zwakke „kijken'.' hebben gecompenseerd". Ik zou u eigenlijk die hele les 32 willen laten lezen en elke auto-, motor- of scooterrjjder die tien velletjes tekst in huis wensen. Het adres is: P.B.NA., Velperbuitensingel 6 in Arnhem. EEN collega is op Schouwen, ziet daar een bordje, fotografeert het en meldt me dit: „Sinds dat bordje er is, staan wij altijd netjes naast het raam", zei een van de bejaarden van Dreischor op Schouwen en Duiveland. „Gelieve niet voor het raam te gaan staan" liet de bewoner van het hoekpand op het mooi ste plekje van Dreischor op een spe'- ciaal voor hem vervaardigd emaille bordje zetten. De 'hoek op de driesprong van wegen is een geliefkoosd plekje voor de dorps wijzen, die daar staan te filosoferen. Maar de bewoner van het hoekpand vindt het niet prettig, de hele dag tegen de ruggen van de bejaarden aan te kijken. ,,Het is zijn goed recht", zeggen de bejaarden zonder enige wrok. „Je ziet ook wel bordjes „Verboden fietsen te plaatsen". Wij vinden dit bordje niet eens zo gek. Als u een foto wilt maken, is het ons goed. Maar dan gaan wij naast het raam staan. Wij willen geen ruzie." AMSTERDAM Omdat het knutselen menige Nederlander in het bloed zit, or ganiseerde men het vorig jaar op de Huishoudbeurs in Amsterdam een wed strijd voor „Doe-het-zelf" resultaten. Op de komende huishoudbeurs, in het voorjaar van 1959. krijgt deze vredige competitie een uitbreiding in de vorm van een officiële nationale wedstrijd vrijetijdsbesteding. De inzendingen zul len worden onderverdeeld in categorieën, als handwerken, werkstukken van hout, metaal en leer, zelfvervaardigd speel goed en esigen gemaakte poppen, die op een aparte expositie zullen worden ten toongesteld. De directie van de beurs be oordeelt of de inzendingen voor de wed strijd in aanmerking komen en een jury, samengesteld uit deskundigen van Doe het zelf, hobby, en knutseitijdschriften, zal een oordeel vellen en de prijzen aan de meest geslaagde knutselwerkjes toe kennen. Men hoopt met deze wedstrijd en expositie een beeld te geven van de pres taties en de creatieve handvaardigheid van het Nederlandse gezin. ERGENS in de buurt van Antwerpen, waar een maximumsnelheid geldt van 45 kilometer per uur. Leeft de po litie een bon uitgedeeld. De verbali seerde was de heer Georges van Met ter en hem werd meegedeeld, dat hij de maximumsnelheid belangrijk had overschreden. De heer Van Metter was op de fiets Van onze correspondent PARIJS. Ongeveer tweehonderd Europese ruimtevaartdeskundigen en -technici gaan binnenkort samen een plan opstellen voor de bouw van een kunstmaan van de Navolanden die in 1960 in een baan om de aarde gebracht moet kunnen zijn en niet meer dan ongeveer 400.000 gulden behoeft te kosten. Dr. Theodor von Karman, de voor zitter van de adviesraad van de Navo voor luchtvaartonderzoek en -ontwik keling, deelde hierover gisteren bij zonderheden mede. De geraamde kosten van de Navo kunstmaan zijn zo laag omdat het in de bedoeling ligt dat deze gelanceerd zal worden door een Amerikaanse ra ket. De kunstmaan zal gebruikt wor den voor weerkundige waarnemingen en wellicht een rol kunnen vervullen in het internationale berichtenverkeer. De Navo heeft de aangesloten lan den verzocht deskundigen en technici voor het kunstmaan-comité af te staan. Eigen nieuwsdienst DEN BURG De 23-jarige W. van de Slikke uit Oosterend is donderdagmid dag, toen hij m. een pneumatische boor aan het werk was in de kelder van de Texelse zuivelfabriek, door onbekende oorzaak gedood. De zo goed als nieuwe boor. die vol gens de voorschriften was geaard, zal door deskundigen worden onderzocht. Het staat niet vast, dat de man door de stroom is genood. De politie houdt re kening met de mogelijkheid, dat hij van een lichte stroomstoot zo hevig is ge schrokken, dat hij een nartverlamming kreeg. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwe-Lekkerland (wijk- gemeente dorp) J. C. Schuurman te Bleskensgraaf: te Lathum (toëz.) K. van Otteren, vac., te Den Helder; Te Wilp„, (Gld.) Th. van Sprang te Zundert, te Waddinxveen (vac. J. v. d. Haar) G. H. van Kooten te Genemuiden. - *_GEREF. KERKEN Beroepen te Wilnis: G. de Vries, kand. te Almkerk. Bedankt voor Bode graven: L. Loosman te Berlikum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Driebergen: F. Bakker te Huizen (Nh.). 35 rendeel der bevolking zijn niet- Joods. De stad Caesarea, waar mee rust en veiligheid in de hele verdere provincie staan of vallen, zal het niet begrijpen, ais het rijk op den duur het betrouwbaarste en aanhankelijkste deel van haar bevolking haar welverdiend kies recht onthoudt. Minister Talass had in zijn schrander rapport de argumen ten van de Joden in genen dele verzwegen. Hij had erop gewezen, dat bij een verande ring van het kiesrecht de Grieks-Romeinse bevolking het recht zou krijgen over de hele op brengst van de Joodse belasting te beschikken, wat praktisch op een verregaande onteigening van de Joodse kapitalisten zou neerko men. Heel handig had hij verder uiteengezet, dat zoiets maar een kleinigheid zou zijn, als men het vergeleek bij de ongekende on rechtvaardigheid, wanneer in de officiële hoofdstad van een voor de hele Oriëntpolitiek zo belangrijke provincie als Judea het bestaande kiesrecht van de wil van een ge ring aantal rijke Joden afhankelijk zou zij. Hij las en herlas het manuscript zorgvuldig, maar vond dat zijn ar gumenten absoluut steekhoudend Advertentie Bij spierpijnen reumatiek, neusverkoudheid PHILIPS Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Type 7529 f 37.50 MOSKOU (U.P.I.) Uit Moskou is gisteren bericht ontvangen, dat de voor malige premier Nikolai Boelganin ern stig ziek is en in een ziekenhuis te Mos kou wordt verpleegd. waren. Hij lachte vastbesloten. Hij' zou die drie dwangarbeiders die- niet zo belangrijk waren vrijla ten, maar de Joden daarvoor iets veel belangrijkers ontnemen: de rijke havenstad Caesarea. Wordt vervolgd. Advertentie (Kaf* scheer schreeuwt1 cm Ceta-Bevsi Buitenbijts) DE NATUUR IN EN OM UW HUIS wier KMipptN. NPEH Vf *T€N6KU TUS4SN DUIM EN WIJSVINGER FN ÓESF EEN KtFlN RU tor OPWAARTS Over het gieten van cyclamen is al heel wat te doen geweest; sommige mensen gieten alleen op de potgrond, andere op een bloemschoteltje. De bloe mist giet cyclamen op het bloemscho teltje dat onder de pot is geplaatst; de voordelen zijn: de knol kan niet nat worden en daardoor wordt het wegrot ten van bladeren en kleine bloemknopjes voorkomen. In zijn vochtige kassen en bakken liggen de omstandigheden ech ter heel anders als in uw droge ver trekken en u kunt dus ook op de pot grond gieten; u dient echter zo water te geven dat de knol niet vochtig kan worden. De bloemist heeft wel voor goede pot grond gezorgd en een tijd lang gaat de cyclamen wel voort met het vormen van nieuwe bloemknoppen, doch op de duur komt ze toch voedsel te kort. Daarom is het gewenst wekelijks een beetje opge loste kamërpïantehkunstmest te geven. Per liter water dient men dan één thee lepeltje op te Tossen en daarmee kan man al wel tien tot twintig kamerplan ten bemesten. De potgrond eerst met gewoon water begieten en eerst daar na de vloeimest toedienen. Het is verleidelijk uitgebloeide bloe men bij de cyclamen met een schaar- tje weg te knippen, doch dat is beslist verkeerd; de resten van de bloemsten gels blijven in de knol zitten en die gaan tot ontbinding over. Het resultaat is." de kleine bloemknopjes die onder op de knol tussen de bladeren zitten zullen ook rot ten. Neem de bloemstengels tussen duim en vingers en met een voorzichtig rukje wordt de stengel uit de knol getrokken. Het gaat heel gemakkelijk; de stengel iets draaien. =jllllllllllllll!lllllllllllll door De vrolijke ■vonturen en 63-6) Alle begin is moeilijk, zeg- Kom, kom, Petsie, je hoeft nou neden, hoor. Ah, ik vind het zo fijn, gen ze wel eens, maar hier is het ook niet zelf naar beneden te komen! om aan mijn eigen huis te bouwen, werkelijk gewoon een spelletje. Hé, Maar het is wel leuk, hoor, zo boemer- Dat is nu eens echt „doe het zelf", weg daar, daar komt iets naar be- deboem. En wat zulen we een fijn uitzicht neden! De volgende tak is groot en dik, hebben! maar die komt toch alleen naar be- RiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiHiiiiitmininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiniiiniiittiinminiiiiniimniiiinmuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii^ 32. ,,Ik zie dat ik mij in u drieën deerlijk heb vergist", sprak professor Bladergroen en hij zuchtte verdrietig. „Ik meende in u drie kwieke helpers te hebben gevonden, die met mij de weg zouden banen voor de heerschappij der planten. Maar juist nu het bijna zover is, dat mijn Stappertjes de wereld kun nen gaan veroveren, gaat gij de boel verbroddelen. Hoe licht had niet al mijn arbeid ongedaan kunnen worden ge maakt! Om verdere rampen te voorko men zal ik u drieën helaas te werk moeten stellen in mijn veld met vlees- etertjes. Dat zijn ongeduldige kweeksel- tjes, die vlug ontstemd worden, wanneer men hen niet goed behandelt!" „Zal ik die bollebof een oplababbel op zijn boegspriet verkopen?" vroeg Okki fluisterend aan ICappie, maar deze maakte een geruststellend gebaar. „Laat hem maar stil geworden", fluisterde hij terug. „Het zal niet zo lang meer duren of hij zal merken, dat hij zich in zijn eigen groeiseltjes heeft vergistKalm blijven jong, dat bijen beest doet de restDie Bladergroen meent het zo kwaad niethij moet ja alleen een lesje hebben van zijn eigen planten!" Het drietal stribbelde dan ook niet verder tegen, toen de geleerde hen met een kort gebaar naar het veld zond, waar zij onder erg vervelende omstan digheden zouden moeten werken AMSTERDAM. Ds. P. G. van Ber ge, missionair predikant van de gere formeerde kerken in Nederland, ontving van het curatorium van de theologische school in Makassar in Indonesië een be noeming als docent aan deze school. Ds. Van Berge heeft deze benoeming met goedvinden van generale zendingsdeputa- ten aanvaard. Ds. Van Berge vertrok in december 1957 met het laatste K.L.M.-vliegtuig uit Indonesië. Enkele weken geleden kreeg hij bericht, dat hem een permit was verleend, zodat hij kon terugkeren naar Soemba, waar hij zou gaan werken aan de theologische opleidingsschool te Lewa. Hij is echter medisch afgekeurd voor Soemba. De arts had er geen bezwaar tegen, dat ds. Van Berge naar Makas sar ging. Hij vertrekt op 27 november a.s. per vliegtuig naar Indonesië. Zijn gezin blijft in Nederland achter. DE COLLECTEBUS RAMMELDE 0 De Klaprooscollecte heeft te Kruinin» gen opgebracht ƒ115,98 en te Hansweel# ƒ64,62.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2