Strijd om Berlijn begon al in 1945 Reizen is voorbij voor nieuwe president van de Spoorwegen SER moet besluiten goed voorbereiden Costa Rica breekt met „goedkope vlaggen" Maudling wacht nu op Euromarkt-standpunt Bevolking bevreesd voor nieuwe luchtbrug Ook Canada heeft veel werklozen WONDERLIJKE UITLATING OVER RADIO HOLLAND IN INDONESIË IR. J. LOHMANNZELEDE HUIS IN UTRECHT SPAAK VRAAGT BINNEN N.A.V.O. MEER ECONOMISCHE EENHEID Tweede Kamer zag het verkeerd Té hardhandig optreden K.S.G. gevaar voor recht en vrijheid Dan maar zonder een agenda 1 Na 23 kraken het gevang in CONFLICTEN LUCHTBRUG SLACHTOFFERS GEEN NASLEEP IN AMMERSTOL Vaag spoor ontdekt Deurwaarder zoekt verdwenen Britse verzamelaar Engeland erkent nieuwe Soedanese regering Buitenlanders uit scheepsregister Klacht „geen behoorlijk bestuur'" is juist „Communisten, doodgravers van West Europa" Diamanten echtpaar in HardinxvelthGiessendam Sommige gemeenten ivachten nog op goed keuring begroting 1956 Verwijt aan politie Commentaar Worms Australische piloten staken 24 uur Vrijdag 21 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 De Amerikanen en de Russen kwamen over Berlijn al in con flict op de dag, waarop zij elkaar aan het einde van de tweede wereldoorlog voor die stad ontmoetten. De toen begonnen strijd duurt dus al dertien jaren voort. IN JUNI 1945 wilde de kolonel Frank Howley met de ove rige leden van het Ameri kaanse bestuur Berlijn binnen gaan. Hij werd echter tegenge houden door Russische soldaten. Howley en zijn troepen moesten hun tenten buiten Berlijn opslaan, totdat de Russen hem pas op 2 juli toestemming gaven de stad binnen te trekken. De Russen beweerden in die tijd al, dat. de Amerikanen volgens eerder ge sloten overeenkomsten niet het recht hadden een sector van Berlijn te be zetten. Dat recht betwisten zij nu nog steeds. TXJEN de bezetting der vier mogend- heden eenmaal functioneerde, kwam het ene conflict na het andere. Russen en Amerikanen waren het o.a. niet eens over de geallieerde controleraad. De Russen trokken zich daaruit <fan ook terug. De climax van de tegenstelling Oost- West in Berlijn kwam op 1 april 1948, toen de Russen West-Berlijn gingen blokkeren en die blokkade bijna een jaar volhielden. TYE ruim twee miljoen West-Berlij- U ners en duizenden geallieerde mi litairen en hun gezinnen werden door het afsluiten van luchtlijnen, wegen, kanalen en spoorlijnen afgesloten van het Westen. Zij werden met hongersnood bedreigd, totdat de Amerikaanse mi litaire gouverneur, generaal Clay, het initiatief nam tot het instellen van een luchtbrug, waardoor d'e noodzakelijke voorraden levensmiddelen, brandstof fen en medicijnen naar het geblokkeer de Westen van Berlijn konden worden gezonden. Op 25 juni 1948 werd een bescheiden begin gemaakt, toen twee Amerikaanse vliegende forten tien ton voedsel overbrachten. De a'ag daarop ging al een vaste dienstregeling in en de tien ton groeide uit tot een dag- record van 12.941 ton. Van 26 juni 1948 tot 3 mei 1949 vlo gen geallieerde vliegtuigen in totaal 2.343.315 ton goederen naar Berlijn. De vervoerde goederen bestonden o.m. uit 438.000 ton voedsel en 950.000 ton steen kool. De luchtbrug kostte Amerika 150 miljoen dollar en Engeland 6.500.000 pond sterling. DEGIN mei 1949 waren er 380 Ame- rikaanse en Engelse vliegtuigen op de luchtbrug. Ruim 57.000 man heb ben de vliegtuigen bemand, van wie er 51 om het leven kwamen. Clay begon de luchtbrug te verzor gen met een onvoldoende aantal vlieg tuigen, maar binnen korte tijd kreeg hij de steun van eskaders transport vliegtuigen uit Amerika en Engeland De luchtbrug bewees zijn dienst niet alleen als middel bij de ravitaillering van de bedreigde West-Berlijners, maar ook als een militaire operatie, die het oorlogsgevaar, dat schijnbaar bestond, keerde. Generaal Clay heeft eerst nog over ROTTERDAM. De officier van jus titie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. I. H. van de Roemer, zal geen verdere strafvervolging instellen tegen de twee commissarissen van de Stichting Ammer- stolsche Spaarbank. De 78-jarige J. C. B en de 61-jarige ir. P. P. K. waren voor de officier geleid in verband met hun gedragingen m de zaak van de 60-jarige D. E. H., de directeur van genoemde spaarbank, die door de rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. wogen, of hij de toegangen met geweld zou openbreken. Hij sprak daarover met president Truman en op 25 juni 1948 viel de beslissing de luchtbrug in te stellen, die achteraf van groot politiek belang gebleken is. Alleen door de luchtbrug was het mogelijk, d'at de westelijke landen zich in Ber lijn konden handhaven. Opnieuw dreigt thans de Russische blokkade en de Berlijners vragen zich angstig af, of nu ook behalve dat water- en verkeerswegen zullen wor den afgesloten, het luchtverkeer zal worden belemmerd. Voorlopig lijkt het er nog op, dat al leen het geallieerde militaire verkeer wordt tegengehouden en niet de aan voer voor de Westberlijnse bevolking. lEr zou in dat geval alleen maar een kleine luchtbrug nodig zijn voor de 7500 man Amerikaanse, Britse en Franse troepen in de stad. Eigen nieuwsdienst ROOSENDAAL. De publicaties over de verdwenen Engelse vlieger, wiens uit gebreide kunstbezit door deurwaarder Schalker uit Roosendaal zouden worden geveild, hebben een vaag spoor doen oplichten, wellicht leidend naar de ge heimzinnige Brit. De deurwaarder, die er sterk over denkt de veiling van de curieuze verza meling nog maar even uit te stellen, heeft uit alle hoeken van *de wereld gegevens over de man, die Donald Whitt- lesea moet heten, ontvangen. Donald zou getrouwd zijn met de 21 jaar oudere Theresa Annie Jackson, zo hoorde de deurwaarder uit Breda. In Rotterdam wist een oud-militair hem te vertellen, dat hij deze Donald goed had gekend van zijn diensttijd in Gilze-Rijen. „Een wat ruwe man, maar wel kunstzinnig aan gelegd". Dat dacht de deurwaarder ook al. toen hij de boeken van Donald eens had doorgebladerd: allemaal hoogge stemde Engelse literatuur. Mevrouw J. Buxton, een Nederlandse die in Surrey woont, vertelde de Roo- sendaalse deurwaarder dat zij bevriend was geweest met het echtpaar Whitt- lesea. Zij meende te weten, dat de hele verzameling kunstvoorwerpen eigendom' was van de echtgenote, die ze had over gehouden uit een vorig huwelijk. De deurwaarder snuffelt inmiddels naarstig verder naar gegevens. Hij weet nog niet hoe hij een mouw moet passen aan de ongedekte cheque van 1500 "gul den, die Whittlesea gaf aan een expedi teur in Breda voor de verzending van de goederen. Het is voor hem de vraag of mevrouw Whittlesea haar bezit nog terug wil hebben, nu er zoveel onkosten op rusten LONDEN (A.P.) Groot-Britt^nnië heeft donderdag het nieuwe regiem in de Soedan officieel erkend. De Britse ambassadeur in Khartoem, Edwin Chapman Andrews, heeft de regering van Ibrahim Abboud daarvan in kennis ge steld. OTTAWA (Reuter, UPI). Het aan tal werklozen in Canada is in oktober gestegen tot 313.000, Dit betekent een toeneming met 50 procent in vergelij king met de herfst van 1957. s De Canadese premier Diefenbaker is op het ogenblik in Indië. De vice-voor- zitter van een der grootste vakvereni gingen van het land heeft op de onmid dellijke terugkeer van de minister-pre sident aangedrongen om maatregelen te nemen tegen een verdere verslech tering van de situatie. Het wordt in Canada niet denkbeeldig geacht dat de komende winter wat werk loosheid betreft de moeilijkste sinds het einde van de oorlog zal worden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Majoor Augustaaf Supit, die belast is met de leiding van het Indonesisch deel van Radio- Holland, heeft te Djakarta meegedeeld, dat een „belangrijke semi-officiële Indonesische rederij" weigert gebruik te maken van de diensten van Radin. Dit is de nu reeds gebruikte naam, waarin Indonesisch Radio-Holland herdoopt zal worden als de nationali satie een feit is geworden. De rederij, die nu gebruik maakt van het zuivere Nederlandse filiaal te Sin gapore van Radio-Holland, is van plan een eigen dienst voor radiotelefonie en -telegrafie op te bouwen in Indonesië, aldus Supit. VREEMD Namens de directie van Radio-Hol land te Amsterdam vernamen wij ech ter: Wij kunnen ons moeilijk voor stellen, dat ons filiaal te Singapore, waarheen wij onze belangen in Indo nesië verlegd hebben, een Indonesi sche rederij bedient. Hoe zou men 'at willen betalen? Met roepiahs, die niet uit Indonesië uitgevoerd mogen wor den, of overgemaakt tegen een on voordelige koers Majoor Supit zei verder: Het hoofd kantoor van Radio-Holland te Amster dam heeft geschat, dat de bezittingen in Indonesië een waarde hebben van rond anderhalf miljoen gulden (acht miljoen roepiah) Radio-Holland reageert: Direct nadat ons bedrijf te Djakarta was overgenomen, hebben al onze mensen Indonesië verlaten. Sindsdien hebben wij aan geen enkel overleg deelge nomen, ook niet ter bepaling van het waardébedrag van onze bezittingen. AL LANG Supit: Radio-Holland werkte alleen in Djakarta en Soerabaja. Begin volgend jaar opent Radin (Radio-Indonesië) een filiaal te Makassar. Radio-Holland: Wij waren al lang te Makassar vertegenwoordigd. Supit: Radin is in onderhandeling met Japanse fabrieken voor het leve ren van allerlei apparatuur, waaronder radar. Radio-Holland: Het is niet erg duidelijk, of men zulk een dienst al leen wil exploiteren. Radar is geen kinderspel. Daar zijn experts voor nodig. Wij wierven hen in Nederland aan en stationeerden hen in Indonesië. Het gaat niet alleen om het aanschaf fen en gebruiken, maar die apparatuur moet ook gerepareerd en gerevideerd kunnen worden. Dan zwijgen wij nog over de opleiding van telegrafisten. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Tot president van de N.V. Nederlandse Spoorwegen is benoemd ir. J. Lohmann, thans directeur van de vennootschap. De benoeming gaat 1 januari in. Hij volgt ir. F. Q. den Hollander op aan wie gisteren door een buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders ontslag is verleend, dit op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele diensten in een lange reeks van jaren aan de n.v. bewezen. Gistermiddag kort na zijn benoeming heeft ons de nieuwe president een ge sprek toegestaan. Opbouw Rotterdam Ruim 28 jaar dienst bij de afdeling weg en werken met diverse standplaat sen, waaronder Amsterdam en Rotter dam, waar hij respectievelijk de spoor- wegwerken Oost en de wederopbouw van de door de oorlog verwoeste instal laties leidde, hebben hem tot een vlot mens gemaakt met een heldere kijk op de praktische kant van het leven en tot een allround voorman. Nu is het uit met dat reizen en trek ken en voortdurend wisselen van do micilie, zegt hij. Ik heb nu levenslang in Utrecht. Spijt heeft ir. Lohmann daar echter allerminst van. Ofschoon geboren en getogen in Delft, waar hij, zijn op leiding genoot tot en met de Technische Hogeschool, voelt hij zich best in de Domstad thuis, waar hij in 1930 zijn func tie bij de dienst van weg en werken aan vaardde. Hij vindt Utrecht zo mooi centraal ge legen tussen zijn eigen geboorteplaats en de geboorteplaats van zijn vrouw, Hilversum. Na twee jaar Een merkwaardige en prettige speling van het lot vindt hij voorts het feit, dat toen hij in 1949 na een tweejarig ver blijf in Rotterdam in Utrecht terugkeer de, hij weer tzelfde huis betrekken mocht, dat hij twee jaar tevoren had verlaten, in de riante woonwijk Oog in Al. Hij kan het hier in het hem zo vertrouwde milieu best stellen. Gevraagd naar c'e gevoelens die hem bezielden, bij het vernemen van zijn promotie tot president van de N.S. ant woordt de heer Lohmann, dat het voor hem zeker een aangename verrassing was, maar zijn verbazing over het be reiken van het eindstation in de hiërar chie bij de N.S. was toch niet zo groot geweest als bij zijn benoeming tot di recteur van de N.S. in mei van dit jaar. Kalmer tempo Zijn toekomstplannen? Voortzetting van de modernisering van het Neder landse spoorwegbedrijf, maar in een wat Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. Het College van be roep voor het bedrijfsleven heeft de ver ordening van de Sociaal-economische raad over de samenstelling van de be drijf s commissie voor de zware chemi sche industrie vernietigd. Aldus de uitspraak die het college heeft gedaan in het geding dat de Ne derlandse en Katholieke verenigingen van hoger personeel op 1 september tegen het besluit van de S..E.R. aan hangig hadden gemaakt.. Het College van beroep is van mening dat de Sociaal-economische raad Be hoorlijk voorbereid zijn besluiten moet nemen, hetgeen bij de samenstelling van de bedrijfscommissie niet het geval is ROTTERDAM De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de vier Rotterdammers, die allen bekenden zich schuldig te hebben gemaakt aan een groot aantal diefstal len met braak. In totaal zouden 23 in braken zijn gepleegd. Hierbij zouden veertien brandkasten zijn geforceerd. Het bedrag aan vermist geld zou alles bij elkaar een halve ton hebben bedra gen en er zou voor enige tientallen dui zenden guldens aan schade zijn aange richt. De rechtbank heeft in haar vonnis rekening gehouden met het feit dat het arbeidsterrein zich heeft uitgestrekt tot verscheidene provincies in Nederland en dat er gebruik werd gemaakt van auto's en moderne technische hulpmid delen. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie heeft zij de 31-jarige koop man P. J. K. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, de 28-jan- ge autohandelaar J. W. v. d. V. tot vier jaar met aftrek, zijn 27-jarige broer E v. d. V. tot twee jaar en zes maan den met aftrek en de 24-jarige onder houdsmonteur G. J. V. tot twee jaar en zes maanden met aftrek. Bij laatst genoemde heeft de rechtbank rekening gehouden met het feit dat V. nog een voorwaardelijke invrijheidsstelling van 22 maanden heeft lopen. Duitse krijgsgevangene in Engeland stationschef LONDEN rReuter) De 34-jarige George Hlubek, die tijdens de oorlog door de Britten in Italië krijgsgevange ne werd gemaakt, is benoemd tot sta tionschef bij de Britse spoorwegen. Na zijn vrijlating, bleef Hlubek in En geland wonen, waar hij al spoedig een baantje bij de spoorwegen vond. Door hard te werken en veel te studeren doorliep hij diverse rangen, totdat hij nu chef is van een tamelijk druk station. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM Weg met de drijvende doodkisten! Dit sinistere, maar duidelijke beeld kan gebruikt worden als gedachten- gang van de volksvertegenwoordi ging van Costa Rica nu zij een wets ontwerp heeft aanvaard om met in gang van 1 januari 1959 alle buiten landse schepen uit het Costaricaanse scheepsregister te schrappen. De vlag van dit land zal geen goedkope scheepvaart meer dekken tenzij een manier gevonden wordt om stromannen in dat land tot eigenaren van buitenlandse schepen te bom barderen. In vergelijking met Panama en Li- berië is in Costa Rica tot dusverre een kleine koopvaardijvloot geregistreerd, hoewel zij in de afgelopen zeven ja ren een snelle uitbreiding heeft onder gaan. In 1951 bedroeg haar tonnage 2000 brt.. in 1956 508.000 brt TE OUD In de brochure ..Het moderne scheepvaartprobleem", samengesteld door de Internationale Transportarbei ders Federatie (I.T.F.), die nu per 1 december een vierdaagse boycot van de onder goedkope vlag varende sche pen heeft geproclameerd, wordt mee gedeeld, dat op 31 december 1956 in Costs Rica waren geregistreerd drie tankers met totaal 18.000 brt. en 130 andere schepen met tezamen 490.000 brt. Op dezelfde datum telde de totale Panhonlibco-vloot 1420 schepen met 11.3 miljoen brt. Interessante mededelingen verstrekt ook de brochure „Vluchten of Vechten" van de Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereeniging. Hieronder wordt de leeftijdsopbouw van de Costaricaanse vloot zeer ongunstig genoemd. Onge veer tweederden van het aantal met meer dan de helft van de tonnage is ouder dan 25 jaar. Het grootste deel van de vloot moet dus gezien de toeneming van registratie in de jongste tijd vroeger onder een andere vlag hebben gevaren. Buitenlandse rederijen, die hun sche pen onder de vlag van Costa Rica brach ten, waren verplicht tien Amerikaanse dollarcent per netto registerton te be talen. Van de datum van inschrijving af kon dit recht gedurende 25 jaar niet verhoogd worden. Verder waren de schepen onderwor pen aan diverse registratiekosten. In. een recente studie van de Organisatie voor Europese economische samenwer king (O.E.E.S.) staan zij opgesomd: 1 per netto registerton; 25 voor tijde lijke registratie (zes maanden) en 25 voor blijvende registratie, 25 voor een radiovergunning, 5 voor certificaten van bevoegdheid voor iedere stuurman op het schip. Omtrent dit laatste vernemen wij van het Costaricaanse consulaat te Rot terdam. dat deze registratie de laatste jaren niet meer verplicht was. De mees te schepen onder deze vlag behoren toe aan te Londen gevestigde Griekse reders. In het nieuwe Costaricaanse wetsont werp zal worden bepaald, dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de activiteiten van de consulaten, die de vergunningen aan buitenlandse schepen om onder de vlag van dit land te varen, plachten uit te reiken. Van het consulaat te Rotterdam ver nemen wij hieromtrent, dat het nooit heeft meegewerkt aan de registratie van dergelijke oude schepen, waarover ..Vluchten of Vechten" spreekt. In die gevallen verwees men naar het consu laat te Londen. Het besluit viel in de vergadering van de raad, gehouden twee dagen nadat de Nederlandse vereniging van hoger per soneel binnen de beroepstermijn haar bezwaarschrift had ingediend. De leden van de raad kregen pas op de vergadering zelf die bezwaren onder ogen. Het College van beroep is, blijkens de uitspraak, geheel meegegaan met de klacht van de vereniging dat dit geen „behoorlijk bestuur" betekent. Bij de motivering van zijn uitspraak is het college uitvoerig ingegaan, op de bevoegdheid om besluiten van de S.E.R. aan deze vorm van rechtspraak te onder werpen. De S.E.R. had die bevoegdheid bestreden, maar het college deelde die mening niet. Slechts adviezen van de raad onttrekken zich uiteraard aan de beoordeling van het college. Het college wees voorts de mening van de S.E.R. van de hand, als zou de Katholieke vereniging van hoger per soneel geen klachten tegen het besluit hebben kunnen indienen, omdat zij te voren geen bezwaren kenbaar had ge maakt. Bezwaren achteraf, zo besliste het college, zijn steeds mogelijk. De be roepstermijn van dertig dagen loopt bovendien niet van het ogenblik van het raadsbesluit af, maar van publicatie van het betreffende verslag. ZORGVULDIGER Deze uitspraak, die in grote trekken de organisaties van hoger personeel in PARIJS (A-N.P., Reuter) Het stre ven van de Sovjetunie naar econo mische overmacht in de wereld dwingt de westelijke mogendheden volgens Paul-Henri Spaak, de secre taris-generaal van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie, in Navo- verband meer economische eenheid te bereiken. „Wij zullen ons er rekenschap van moe ten geven", zei hij, „dat wij ons op economisch gebied in een veel ongun stiger positie bevinden dan de Rus sen, vooral omdat het daar heer sende dirigisme in staat stelt snel en doeltreffend op te treden waar dit noodzakelijk is. Wij hier in hel westen, die hebben inge zien dat het geen zin heeft met elkaar oorlog te voeren, zullen ook dienen te begrijpen dat wij met elkaar moeten samenleven en daarom tot een econo mische eenheid moeten komen. Nooit zullen wij uit het oog mogen ver liezen dat de communisten zich als de scheppers van een nieuwe beschaving beschouwen en dat zij zich hebben opgeworpen als de doodgravers van de westerse samenleving." Spaak, die deze verklaring aflegde in de jaarlijkse bijeenkomst van volksver-, tegenwoordigers van de landen van de Navo, besprak ook het gevaar van de communistische infiltratie buiten Euro pa. „De Russen", zei hij. „passen in het Nabije Oosten en in het Verre Oosten thans dezelfde taktiek toe als indertijd in Centraal-Europa en Oost-Europa: binnenlandse onlusten gepaard gaande met druk van buitenaf Juist de samen werking in Navo-verband heeft ertoe geleid, dat West-Europa tijdig aan deze taktiek het hoofd heeft kunnen bieden. Wij zouden opnieuw aan dezelfde ge varen blootstaan indien wij onze in spanningen gingen verminderen." Spaak was ervan overtuigd dat het wes ten slechts door gemeenschappelijk op treden het hoofd zal kunnen blijven bieden aan de uitdaging van de Sovjet unie. De westelijke landen zullen vol gens hem moeten bewijzen dat premier Kroesjtsjef ongelijk had met zijn re cente bewering dat het westen heeft afgedaan. het gelijk stelt in dit geding, betekent niet dat die organisaties nu een zetel in de bedïijfscomimssie zullen krijgen. De S.E.R. moet de samenstelling van de commissie opnieuw vaststellen en zal daarbij zeker zorgvuldiger te werk gaan dan voorheen. Van de kant van het hoger personeel hoopt men dat daarbij eindelijk de bezwaren in de S.E.R. te gen zijn organisaties behoorlijk worden gemotiveerd. Zou hierbij de representativiteit in het geding worden gebracht, dan kan ook dit aan de beoordeling van het Col lege van beroep kunnen worden voorge legd. Dat zou dan de tweede ronde wor den in het geveoht tussen S.E-R. en hoger personeel. De eerste ronde is door het hoger personeel glad gewonnen. Op de uitspr&ak van het college is geen be roep mogelijk. Ir. J. LOHMANN minder onstuimig tempo minder onstuimig tempo dan in de eer ste tien a twaalf jaar na de oorlog. De financiën, zo zegt hij, leggen ons wel enige beperking op. De grootte van de voor modernisering uit te geven sommen zal in de toekomst worden beperkt tot het bedrag dat uit de afschrijvingen vrij komt. Dit eindbedrag zal over de ver schillende takken van dienst moeten worden verdeeld. Dat geeft uiteraard heel wat gepieker, want iedere dienst wil nu eenmaal graag het zijne hebben: materiaal, weg en werken, seinwezen, GEEN WINST VOOR P.T.T. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het is niet juist dat de P.T.T. in 1957 een winst van 66,5 miljoen gulden heeft opgeleverd, zo deelt minister Van Aartsen de Tweede Kamer mee. Uit zijn ant woord op een vraag van de Kamer blijkt dat de winst- en verliesrekening van de P.'T.T. verkeerd zou zijn be grepen. Twee posten zou de Kamer namelijk ten onrechte als winst heb ben beschouwd. Het zijn de aan het rijk verschuldigde rente over ver strekt kapitaal (27 miljoen gulden) en de uitkering van 3,5 pet over be- drijfsbaten aan het Rijk (18 miljoen). Eigen nieuwsdienst HARDINXVELD-GIESSENDAM. Dinsdag zal het 65 jaar geleden zijn, dat het echtpaar Bastiaan de Milt-Pie- tertje Huisman trouwde. Het echtpaar dat woont in Hardinx- veld-Giessendam kreeg dertien kinderen. De oudste, die in Canada woont, heeft zelf al bijna de pensioengerechtigde leeftijd bereikt: hij is 64 jaar oud. Er zijn bijna honderd kinderen, klein- en achterkleinkinderen samen. Bastiaan de Mik (88) is de grondleg ger van een bloeiend steenzettersbedrijf. Zijn zoons en kleinzoons voeren door het hele land waterwerken uit. Als iedereen van huis is, neemt mevrouw De Mik (85) de telefoon aan en weet nog altijd ferm bescheid te geven. ROERMOND (ANP) Met zijn fiets op weg van de kermis te Beegden naar huls is de 26-jarige Th. Reijnders uit Helden in de nacht van. woensdag op donderdag door een passerende auto ge grepen en op slag gedood. LONDEN (Reuter) De Britse minister Maudling heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd dat het in de, met betrekking tot de vrijhandelszone ont stane, zeer verwarde toestand van be lang is dat de Euromarkt-landen dui delijk maken welk standpunt zij nu innemen. Hij wees er nog eens op dat discriminatie door deze landen per 1 januari ernstige gevolgen zou hebben. In Parijs heeft men officieel geen commentaar gegeven op de compro misvoorstellen van Benelux. Men ver wacht die ook niet voordat premier de Gaulle woensdag zal hebben gespro ken met bondskanselier Adenauer. Het is in elk geval wel duidelijk dat Frankrijk zelf ook hervatting van de besprekingen in een rustige sfeer wenst en daartoe is het bezig eigen voorstellen voor tijdelijke regelingen op te stellen. De Fransen laten zich daarbij, naar verluidt, leiden door twee overwegin gen: APELDOORN (ANP). Ongeveer zeventig gemeenten hebben nog geen rijksgoedkeuring gekregen op de begro ting 1957 en meer dan vijfhonderd nog niet op de begroting 1958. Zelfs zijn er enkele gemeenten, die op de begroting 1956 nog geen goedkeuring ontvingen Die wonderlijke situatie is gisteren ge signaleerd door de Apeldoornse wethou der van onderwijs, de heer J. Quast. Hij oefende tijdens de behandeling van de gemeentebegroting scherpe kritiek op de houding van het rijk bij de vaststel ling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Hij vond dat hel rijk te veel aandacht besteedde aan details, waardoor het werk zich ophoopt en er grote achter standen ontstaan. Daardoor is een si tuatie ontstaan, waarin het besturen van een gemeente eigenlijk onmogelijk is, aldus de heer Quast. I Frankrijk is weliswaar voor tijde- lijke maatregelen, maar kan geen voorlopig akkoord over een vrijhan delszone aanvaarden dat op een defi nitieve regeling vooruitloopt; O de offers waar Frankrijk mee kan instemmen, zijn afhankelijk van de vooruitzichten voor de Franse be talingsbalans. Inmiddels heeft de Deense minister van buitenlandse zaken, Jens Krag, voor de radio meegedeeld dat Dene marken de uitzonderingspositie van de landbouw in de Beneluxvoorstellen niet kan aanvaarden. Maar ook wat de industriële export aangaat toonde Krag zich niet met de voorstellen inge nomen. DEN HAAG. Hoewel zij de ver dachte veroordeelde wegens het doen van valse aangifte, heeft de Haagse rechtbank in de zaak tegen de 37- jarige koster K. J. W. uit Den Haag toch een scherp verwijt gericht aan het adres van de politie. De koster was na een verkeersover treding meegenomen naar het bureau Omdat hij zich onschuldig vond, wilde hij direct weer weggaan, maar de hoofdagent, die hem had opgebracht, verhinderde dit door de koster een stomp in het gezicht te geven en hem krachtig op een stoei neer te zetten. Later kon hij onder aanbieding van zijn excuses naar huis gaan Daarmee wa-s de zaak niet afgedaan, want W. deed aangifte van mishande ling. Deze zou zijn gepleegd nadat hij op de stoei was gedrukt. Omdat dif echter op geen enkele wijze aannemelijk kon worden ge maakt werd hij door de rechtbank veroordeeld. Maar de rechtbank overwoog bij haar vonnis, dat in deze zaak niet over het hoofd is gezien, dat de verdachte onnodig en laakbaar hardhandig was verhinderd het toureau te verlaten. de bovenbouw en ook de gebouwen. Dit laatste is overigens niet het zwaarste, want hoe spectaculair ook voor de bui tenwacht de kosten van de stationsbouw zijn, over het algemeen niet zo hoog als die van verschillende andere diensten. Sommigen zullen misschien wel eens wat ongeduldig worden als zij wat lang moeten wachten op verwezenlijking van hun wensen. Maar zo besloot de heer Lohmann, wij zullen on. best doen om met de beschikbare geldmiddelen het spoorwegbedrijf in zijn geheel zo goed mogelijk te maken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In een commen taar op de verklaring van de heer Spierenburg over de sehrootfraude en boycot heeft de heer Worms gister avond gezegd dat het onderzoek op zijn zachtst uitgedrukt niet geschiedt met de spoed, grondigheid en deskun digheid, die de ernst van de kwestie rechtvaardigt. In zijn huidige vorm is de K.S.G. een gevaar voor onze traditionele vrij heden. Er werken bepaalde krachten in die een gevaar vormen voor onze Nederlandse rechtsopvattingen, zei hij. Als de heer Spierenburg niet be wezen verklaart dat ik geboycot word, dan kan mijn antwoord kort zijn, aldus de heer Worms: Ik verlaat mij op mijn raadsleden, die dit bewijs wel zullen leveren. GENEVE (Reuter/UPI). De wes telijke delegaties hebben besloten in de conferentie over staking van de proeven met kernwapens een andere taktiek te volgen. Zij willen niet langer wachten op eenstemmigheid over een agenda die er na drie weken vergaderen nog steeds niet is maar een uiteenzetting geven over de wijze waarop controle moet wor den geoefend op naleving van een verbod van proeven met kernwapens. De westelijke landen hopen hier mede te bereiken dat in het conferen- tieverslag ten minste de tekst van hun plannen afgedrukt zal worden. Het was gisteren, nadat dit voorne men te kennen was gegeven in een voltallige besloten conferentiezitting, niet duidelijk hoe de Sovjetunie erop zal reageren. Gaat de Sovjetunie op het voorstel in dan zal het overleg eindelijk op gang kunnen komen, maar dan zonder agenda. MELBOURNE (Reuter) De piloten van de Australische luchtvaartmaat schappijen zijn gisteren voor 24-uur in staking gegaan wegens het vastlopen van de besprekingen omtrent hun loon eisen. De staking werd doorgezet, ondanks het stakingsverbod door een bedrijfsge- recht. Daardoor kan de vakbond van de piloten verplicht worden tot betaling van een boete van ongeveer 5.000 gul den voor iedere dag, dat er gestaakt wordt. De bond is echter van plan tot een nieuwe staking op te roepen, als de be- sprekingen niet worden voortgezet. programma's 1 lrt hel kortf ZATERDAG 22 NOVEMBER f~RADIQ HILVERSUM I 402 m. ochtend 17-15 Gewijde muz; ?j*° <Jr„a„miT )-45 Morgengebed en liturg, kal, 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d 5T2;W;„ 10 00 v' d- kleuters; 10.15 Gram- 11.45 Gram zestig?; n-00 v «eken: middag Middagklok- noodklok; 12.03 Gram- 12.10 Lichte muz: 12.30 Land- en tulnb' meded; 12.33 Gram: 12.50 Act; 13.00 Nws- 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 iY'+ i 14-J° Metropole ork en so- i f an i Kroniek v letteren en kunsten; 15.-0 Zang ein orgel; 15.40 Boekbespr: 15-50 De schoonheid van het Gregoriaans: 16.20 V. d. jeugd; 17.00 Engelse les-, 17.20 Lichte muz; 17.40 Idem. avond 18.00 Journalistiek weekoverz; 18.10 Strnkork; 18.30 Napolitaanse liederen; 18.45 Van klanten en wanten weten, caus- 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Lichtbaken, caus; 19.45 Kamerork en solist; 20.30 Ja, met mij; 20.35 Gevar progr; 21.55 De knipper- bol, caus; 22.05 Amus muz; 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: Avondge bed en liturg ka-I- 23.00 Nws; 23.15 Nws m Esperanto; 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V. d. vrouw- 9.00 Gym v. d. vrouw; 9.10 Gram. VPRO- 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw- 10.45 Cabaret; 11.15 Buitenl weekoverz' 11.30 Strijfckwart. middag Licute muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Reportage v.h. Congres v. d Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond; 12.42 ?„a^aiian_muz: 13'00 Nws; 13-15 Jazz; 13.40 Sportnws; 14.05 V. d. ieugd; 14 40 Hannonie-ork: 15.05 Van de wieg tot het graf, caus; 15.20 Radiophilharn, ork; 16.25 Boekenwijsheid: 16.45 Meisjeskoor; 17.00 Nieuwe gram: 17.30 Act. avond 00. Nu!s oonun: 18-20 Lichte muz; 18.35 Muziekkiosk; 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus: 19.45 Deze week, caus; 19.50 Iets voor niets caus. VARA; 20.00 Nws: 20.05 Thuis best?, schets; 20.13 Gevar progr; 21.30 Soc comm: 21.45 Gram; 22.00 Dans- muz; 22.35 Opsporing verzocht; 23.15 Nw«: 23.30—24.00 Gram. Televisie TELEVISIE middag NTS: 13.50—14.20 Intocht V. St. Nicolaas in Amsterdam. KRO: 17.00 V.d. kind. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz; AVRO 20.20 Gevar progr; 21.20 Fiilmprogr; 21.45 Quizprogr.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5