evitaliseerd Nieuwe pakjes geven ons weer heu pen Kloof tussen staatsinkomsten en uitgaven acute dreiging Nederlandse mode ook hierbij actueel contact tussen zekeraars Prof. Groeneveld waarschuwt: Alleen sterke regering kan inflatie voorkomen Comité 1618-19 wendt zich tot herv. synode Dure tleskundigen „Lucky Rollings" brengen nieuwe rolschaatsshow S. v. (1. Sluis bedankte als wethouder St. Nicolaas overhandigt in Terneuzen een televisietoestel Belasting aan plafond Handen af van kapitaalmarkt door verse sinaasappeloogst OPLEVING BIJ NED. KABELFABRIEK VERVANGENGSFORMLLE WEER TER SPRAKE Bejaardenwoningen in Goes? Hebt dank, gij Nederlanders! Hebt dank! de edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit Donderdag 20 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 door Rita Beukman Dior-Laurent, met lange revers als nieuwe noot. Links onder een pakje van D e Groot, waarbij op de rok een brede, lederen ceintuur wordt ge dragen. Leze pakjes^ gaat de Nederlandse Kledingindustrie het volgend voor jaar ook onder uw bereik brengen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In principe is beslo ten tot oprichting van de vereniging Haags verzekeringscentrum. De bedoe ling van deze vereniging is een nau wer contact te leggen tussen de ver schillende categorieën van het verzeke ringsbedrijf. Juist in verband met het op handen zijnde wetsontwerp assuran tiebemiddeling is zulk een contact ge wenst. Via het centrum wil Den Haag zijn eigen stem laten horen in de verzeke ringswereld. Bovendien wil men de mo gelijkheid onderzoeken tot het stichten van een eigen beurs. AMSTERDAM. Gisteren zijn wij voor u in de stad van de Fashion Week, de nieuwe mantel pakjes voor het komende voorjaar nader gaan bekijken. Een extra pluim voor hun prestaties verdienen ditmaal de fabrikanten, in dat genre ge specialiseerd. Wat zij op het gebied van de mantelpakjes voor u maakten, is bijzonder up tot date. Zodra het voorjaar wordt zullen j daardoor ook in ons land overal i in de etalages fleurige ensembles, die heel jeugdig kleden, de aan-1 dacht vragen. Zelden kreeg het mantelpakje zo'n vrouwelijke toets als bij deze nieuwe lijn, die alle aandacht vestigt op de rondingen van de heupen. Heel korte jasjes, tot maar net in de taille, zorgen er namelijk voor, dat de heupen niet langer onder dat deel van het ensemble verborgen blijven. De rok of japon die bij dat jasje wordt gedragen maakt van de heuplijn in vloeiende rondingen, dè blikvanger van het nieuwe mantelcostuum. Zo kreeg dit onderdeel van de garderobe, dat de aanduiding van de taille verloor de afgelopen jaren en daardoor lange tijd een vrij mannelijk cachet had, een geheel nieuw aanzien. Grote bollende of platte kragen wor den er naast lange revers veel bij toe gepast en markante knopen zijn met horizontale zakjes de voornaamste gar nering. Ook de stoffen voor deze pakjes als materiaal gekozen, zijn een feest voor het oog. Zachte heel dunne mohair bouclé behoort daar onderandere toe, naast fijne kamgarens en gedistingeerde structuurweefsels. Hier ziet u enige voorbeelden van deze heel vrouwelijke mode, die zeker ook het oog van de man zal boeien. In het midden een ensemble met een kort jasje en een grote kraag. Dit model van N et ex is in ge streept kamgaren uitgevoerd. Rechts onder een pakje met cein tuur van J o lo Couture en rechts boven een zomers ensemble in shantung, eveneens van Jolo. Links boven een model van P laza naar een voorbeeld van 's-GRAVENHAGE. Het te Den Haag gevestigde „comité 1618-19 van belijden de lidmaten" heeft aan de praeses der Ned. Hervormde synode, die met de legitieme groepen op IVoudschoten te Zeist in vergadering bijeen is, verzocht aan de gehele synode de ratifikatie van art. 10 (het belijden der kerk) alsme de ordinatie 11 (van de kerkelijke tucht) voor te leggen. Het comité verklaart het „adres tegen de ambten voor de vrouw" met nadruk te willen ondersteu nen. Het comité heeft dr. A. A. Koolhaas tevens verzocht de nieuwere, in de Schrift onbekende, rangen of ambten van vicaris niet verder te willen invoe ren, doch integendeel te willen afschaf fen. Volgens het comité wordt in belij denis en kerkorde slechts gesproken van: predikanten, doctoren, en hoogle raren in de theologie. Het comité verzocht de praeses voorts de basis der Dordtse kerkorde te willen erkennen als het uitgangspunt voor de besluiten, die moeten leiden tot het we ren van alles wat de H. Schrift weer spreekt. Dit om de rust in de kerk, in overeenstemming met de beloofde nau we aansluiting aan Emden. Wezel, Dordt, en 1 Tim. 5 17, te doen weer keren mede ten behoeve der ouderlin gen, die regeren, en vooral van hen, die arbeiden in het woord en in de leer. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Onze economie heeft dit jaar weer een toestand van evenwicht be reikt. waar ook de begroting van minister Hofstra op wijst. Het is een evenwicht op hoog niveau, maar het wordt bedreigd door een paar gevaarlijke inflatiezones. Dat zijn de ontwikkeling van het loonpeil en in sterkere mate nog de ontwikkeling van de staatsfinanciën. Aldus schetste gisterochtend prof. dr. G. W. Groeneveld. rector-magnificus van de r.k. universiteit van Nijmegen, de hui dige economische ontwikkeling in een rede op de Aceountantsdag van de Alge mene Vereniging van Accountants De rust die thans aan het loonfront heerst, achtte prof. Groeneveld in zekere mate geruststellend. Maar een waarschu wing voor zelfdiscipline op dit gebied vond hij gezien de ervaringen niet over bodig. Inzicht in de vereiste politiek op lange termijn leert dat voortdurend stij gende lonen nationaal economisch gezien het paard achter de wagen spannen be tekent. Zeer bedenkelijk vond prol. Groene veld de continu stijgende tekorten op het staatsbudget. De werkelijke uitgaven blij ken steeds boven de oorspronkelijke be grotingen te liggen. De stijging van deze uitgaven bedraagt over de periode van 1952 tot en met 1959 circa 60 procent. Als oorzaak noemde hij o.a. de plaats d'ie deskundigen in onze samenleving zijn gaan innemen met als gevlg een betrek kelijk geringe greep op de gang van za ken van het parlement in zijn contro lerende taak. Men legt teveel de nadruk op stijgende uitgavenposten zondei op het hele complex te letten. Men let bo vendien te weinig op de duur van de uitgaven. Als verdere oorzaken vermeld de prof. Groeneveld de snelle bevolkings groei en het politieke spel der partijen. Al deze oorzaken hebben een autonoom karakter, aldus prof. Groeneveld. en daar in zit nu juist het gevaar. Want deze fac toren zijn niet geïncorporeerd in de con juncturele ontwikkeling van het econo misch leven en dat zijn wel de belasting ontvangsten die er tegenover staan. moet blijven voor het bedrijfsleven, om dat concurrerende produktie juist kapi taalvorming en investeringen vereist. Onze economie is zeer belangrijk inter nationaal verankerd en dat eist een sterk regeringsbeleid om haar in balans te hou den. Anders is onvermijdelijk een alge mene depressie in ons lana het gevolg. Gravenpolder Drie ongelukken Van onze correspondent 'S-GR A VENPOLDER Toen de heer J. K. zondag met zijn zoon aan het fiet sen was raakten op een gegeven moment de sturen van de fietsen in elkaar. Beid'e wielrijders kwamen ten val. De heer K. kwam .daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij een been brak. De materiële schade was gering. Zondagmiddag reed J. G. uit Ove- zande, met een personenauto de Raad huisstraat in. De chauffeur mogelijk door een te hoge snelheid nam de bocht daarbij iets aan de ruime kant. De auto kwam daardoor tegen het ijzeren hekwerk en enkele betonnen palen aan en werd evenals het hekwerk flink be schadigd. Een takelwagen moest de wa gen van de heer G. weer in het juiste spoor brengen. Op de hoek Goesestraatweg'Dorps straat is een gevaarlijk gladde plek in het wegdek ontstaan doordat een lood gieter enkele weken geleden ter plaatse een flink portie mastiek had gemorst. Reeds enkele weggebruikers zijn in de afgelopen dagen onderuitgegleden. A. M. uit Ovezande ondervond eveneens de hin der van de gladdigheid. Bij een val liep hij behoorlijke schade aan brommer en kleding op. ROTTERDAM Het Algemeen Ad ministratie- en Trustkantoor zal na mens committenten een bod doen op de aandelen Koninklijke Hollandia, Fabriek van Melkprodukten en Voedingsmidde len van 300 pet. De laatste beurskoers is 150 pet. BERGEN OP ZOOM Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Tijdens de gala-avond van de Bergen op Zoomse rolschaatsvereniging „Luky Rolling" heeft de Zeeuwse Fruitfee1958, met haar twee hofdames, juist voor zij weer naar sprookjesland zouden verdwijnen, een be zoek gebracht aan deze zeer geslaagde première van de Lucky-show. De 6-ja- rige Benjamin van de rolschaatsers, Mar- ga Peeters mocht, als elfje verkleed, de heuse fee bloemen aanbieden, waarna deze met gulle hand het blozende Zeeuw se fruit ging uitdelen. De gala-avond is een groot succes ge worden voor de „Lucky Rolling"-jongelui die in Zeeland zeker geen onbekenden zijn. Dertig nummers werden in vlotte vaart en met veel charme en elan dooi de veertig jongens en meisjes gepresen teerd, afgewisseld door een balletgroep. Aan costumes, belichting, etc. was veel zorg besteed. De show, ingestudeerd door prof. A. Lieben uit Antwerpen en Jan Kaan jr. uit Bergen op Zoom. zal binnenkort ook in verschillende Zeeuwse steden worden opgevoerd. BAGDAD (U.P.I.) De regering van Irak heeft de olieconcessie van de Kha- niqin Oil Company, een dochtermaat schappij van de Britse Anglo Iranian Company, opgezegd. Van onze correspondent RETRANCHEMENT. Bij de ingeko men stukken, die de raad van Retranche- ment kreeg te verwerken, bevond zich een schrijven van wethouder S. v. d. Sluis (prot. clir.). De wethouder deelde mede, dat hij voor zijn functie bedankte. Hij wees in zijn schrijven op de goede samenwerking in het verleden en achtte het wenselijk, ter bestendiging hiervan, als wethouder te bedanken. In de hierdoor ontstane vakature werd voorzien door de verkiezing van de heer H. den Hamer (p.v.d.a.). De voorzitter, burgemeester J. A. Leen- houts. bracht in van grote waardering getuigende woorden dank aan de heer v. d. Sluis. Hij prees zijn grootmoedige houding en zeide zeer ingenomen te zijn met het aanblijven van de heer v. d. Sluis als gemeenteraadslid. De heer v. d. Sluis zal tevens, op uitdrukkelijk verzoek van de raad, fungeren als vertegenwoor diger in de stichting beschuttende werk plaatsen en als plaatsvervangend verte genwoordiger in de Waterleidingmaat schappij. HAAMSTEDE. Vrijdagavond 21 nov. a.s. zal de traditionele ouderavond van de Chr. Nationale school te Haamstede worden gehouden in het Geref. j<mgd- gebouw. Het hoofd van de Chr. Ulo te Zierikzee, de heer J. C. Spaans zal spre ken over de taak van de Christelijke school nu. Door de ouders zal het gezelschapsspel „herhalingsoefeningen" worden gespeeld. Ook niet-leden zijn welkom. Van onze correspondent TERNEUZEN. In een ledénvergad* ring heeft de Terneuzense middenstands- 1 vereniging Klimop" de .plannen voor de Sint Nicolaasactie bekendgemaakt. De grijze kindervriend komt a.s. zater- I dag met de boot aan het Hoofd aan, j waar hij door de harmonie ..Terneu zen" zal worden afgehaald. Nadat hij op de markt officieel zal zijn ontvan gen. brengt hij een bezoek aan het Ju- liana-ziekenhuis om daarna in het rust oord geschenken uit te delen. De sint 1 heeft beloofd, dat hij het eerste televi sietoestel, dat door de actie beschikbaar is gesteld persoonlijk zal overhandigen. Bij aankoop van een gulden ontvangt iedere koper een cijfertje en deze cij- j fertjes moeten op een kaart worden ge plakt en een getal van zes cijfers vor men. Voor diegenen die de juiste cij fercombinatie hebben, zijn zes televisie toestellen beschikbaar. De ingezonden kaarten hebben bij elke trekking kans op een prijs. Ook zullen irr de dagen voor het sinterklaasfeest zwarte pieten I pepernoten strooien, waarin van dez» cijfertjes kunnen zitten. VLAARDINGEN. De Vlaardingst recherche heeft dinsdag de zestienjarige J. S. uit Vlaardingén betrapt bij het wegnemen van een bromfiets, die bij het Deltahotel stond. Deze ontvangsten nu blijken een zekere top te hebben bereikt. In 1952 bedroegen zij 6600 miljoen gulden, in 1957 8100 mil joen en in 1959 zullen zij naar raming 7400 miljoen bedragen. In de komende jaren zullen wij dus niet meer kunnen spelen met extraatjes als indertijd minis ter Lieftinck. Met deze situatie van verstarring van de staatsinkomsten enerzijds en stijging van de staatsuitgaven anderzijds zijn wij beland in een gevarenzone, die zowel een acute dreiging inhoudt als een op lage termijn Zij zal ongetwijfeld lelden tot inflatoire financiering. Dat hebben de te korten van de rijksdiensten dit jaar al gedaan en dat zullen zij ook in 1959 doen. In dit verband merkte prof. Groene veld op dat hij afroming van de kapitaal- 1 markt door de overheid onjuist vond. In j het succes van de jongste staatslening zag hij geen voorbode van opgelegd succes voor verdere leningen. Moeilijkheden met de plaatsing daarvan kunnen niet uitblij ven. zei hij. Prof. Groeneveld meende dat de kapi taalmarkt in de eerste plaats gereserveerd DELFT De Nederlandsche Kabel- fabriek zal de werktijdverkorting, die enige tijd geleden is ingevoerd, weer op heffen. Er wordt weer normaal 48 uur gewerkt. De opleving is te danken aan een spoedorder, waaraan thans in de doch teronderneming in Delfzijl wordt ge werkt. De orderportefeuille is thans beter be zet dan lange tijd het geval is geweest, onder andere door opdrachten van de P.T.T. Het tijdens de slapte ontslagen personeel wordt weer geleidelijk aan genomen. DEN HAAG. De vervangingsformule blijft voor velen in de Geref. kerken een heet hangijzer en op elke generale synode komen verzoeken ter tafel om haar op te heffen. Ook de jongste generale synode van Assen behandelde zulke verzoeken, maar wees ze af. Thans heeft de kerk van Hattem bij de classis Harderwijk weer een schrijven over deze zaak ingediend en de classis heeft dit in handen gesteld van een com missie om haar van advies te dienen. De commissie heeft nu het oordeel van de classiskerken gevraagd. Zo kwam zij ook op de kerkeraadstafel van de kerk van Ermelo. die onder deze classis ressorteert. Na een uitvoerige discussie heeft de ker- keraad zich verenigd met het concept- antwoord. dat ds. J. v. Herksen had opge steld. Daarin verzoekt hij uitsluitend op oecumenische gronden er bij de meerdere vergaderingen opaan te dringen deze formule in een duidelijk omschreven zin als exclusief bindende leeruitspraak ter zijde te stellen. We kunnen hieraan nog toevoegen dat ds. J. v. Herksen ook lid was van de sy node van Assen en in die kwaliteit aan de besprekingen een actief aandeel had. GOES. De enkele maanden gele den in het westen van de stad aange legde rolschaatsbaan werd door de jeugd van Goes echter niet gebruikt. De jongelui klaagden er over dat de baan hobbelig was. Gisteravond heeft waarnemend burgemeester Van Melle in de vergadering van de gemeente raad meegedeeld, dat de Heidemaat schappij de baan opnieuw gaat walsen en geschikt maken voor het beoogde doel. Wijziging veilinguren Zeeuwse fruitveilingen Eigen nieuwsdienst KRABBENDIJKiE Volgende week donderdag word't in Krabbendijke de traditionele sint nicola&sfruitveiling ge houden. Dan zal er een keur van kwa- liteitsfruit te koop zijn. In verband hier mee zal er die donderdag in Goes geen fruitveiling worden gehoud'en. Wel zal de veiling in Goes haar fruitveiling op vrijdagmiddag doorgang laten vinden. In verband met deze speciale veiling zal er verder dinscfag in Krabbendijke geen veiling worden gehouden. Voorts wordt volgende week woensdag op Zuid-Beveland de danka'ag voor het gewas gehouden. In verband hiermee zal er die dag in Kapelle geen veiling zijn maar wordt er geveild op dinsdagmor gen om elf uur. Met ingang van december zal er in Krabbendijke twee keer fruitveiling zijn en wel steeds op dinsdag en donderdag om tien uur 's morgens. Ook Goes zal a'an maar twee keer per week fruitvei ling houden, namelijk op dinsdag en donderdag om een uur en in Kapelle op woensdag en vrijdag op dezelfde tijd. Van een onzer verslaggevers GOES. In de gemeente Goes wordt momenteel een enquête gehouden waar bij bejaarden worden gepolst over de wenselijkheid van het bouwen van be jaardenwoningen en -centrum. Wethouder mr. H. B. Bouwman heeft gisteravond in de vergadering van de gemeenteraad meegedeeld, dat gemeen tewerken een plan heeft ontworpen voor de bouw van bejaardenwoningen met een verzorgingscentrum. B. en W. voel den in principe voor de bouw van spe ciale woningen en stellen zich op het standpunt, dat. mocht hiervoor bij de bevolking belangstelling blijken te be staan. dan naderhand nog kan worden bekeken of ook de bouw van een ver zorgingshuis dient plaats te vinden. Over deze materie zal een rapport van de raad worden uitgebracht, waar na eventueel tezijnertijd de gemeente raad een voorstel van B. en W. zal be reiken- Aan is het te danken, dat Si-Si Vruchtenlimo nade nóg verfijnder kon worden. Ja, aan 6 is dit te danken... U had - gelukkig - zóveel smaak e*i onder scheidingsvermogen. dat Si-Si de meest genoten vruchtenlimonade werd. U hebt u zó duidelijk uitgesproken vóór een zuivere vruchtenlimonade van edelste samenstelling, dat Si-Si van oud» sinaasappeloogst nu al is uitverkocht! Als a nu Si-Si drinkt, geniet u van een vruchten limonade met het sinaasappelsap van verse nieuwe oogst. Daardoor proeft u nu een nóg geuriger, rvóg gezonder, nóg jongere Si-Si! Een gulden genot - een verrassende „verlevendiging" van de edelste vruchtenlimonade! Si-Si is gevitaliseerd! Proef de nieuwe sinaasappeloogst in Si-Si! Ver wen a met de luxe van een dagelijks glas spran kelende, geurige Si-Si, Zon uit het zoele zuiden, e)ke dag een sprankelend glas Si-Si zal ook u good doen... vitaliseren! 57 cent per rijke familieflee Si-Si Vruchtenlimonade nu nög beter! Nóg geuriger! Nóg gezonder

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6