REGERING IS BEREID BRESKENS TE HELPEN 2a 2b 2ac 2bc Goes dringt aan op beslissing over grenswijziging Stopt u mij maar in de gevangenis BESTUUR GEVE KADER AAN VOOR SPECIALISATIES Geen aansluiting van Goes bij ziektenkostenregeling ambtenaren Installatie nieuwe burgemeester Goes Verantwoord Motie in de gemeenteraad „Teleurstelling over langzame vordering" Minder gunstige cijfers PZEM Vandaag kernreactorsmorgen kinderbijslag Nieuw plan voor een zuiveringsinstallatie De heer Zuidenva raad Goes herdacht Tekort P.S.D. geraamd op ruim vier miljoen KANTONRECHTER MIDDELBURG Bejaarde Oostkappelaar wilde „martelaar" zijn Sadrach" kwam feestavond op Donderdag 20 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Advertentie Een klein stukje natuur hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam „Het Vrije Volk" is niet erg geluk kig met de benoeming van de heer Michaëlis tot burgemeester van Goes Het blad geeft deze commentaar. „Zeeland beeft 260.000 inwoners, ver deeld over 101 gemeenten. Het aantal kiezers dat op de Partij van de Arbeid stemt, was de laatste maal ongeveer 28 percent, waarmee deze partij de grootste politieke partij van de provin cie was. In Zeeland zijn vijf socialistische burgemeesters. Er waren er zes, maar sinds de benoeming van mr. Bolke- stein in Deventer hoort Middelburg Van een onzer verslaggevers GOES. In de gisteravond gehouden vergadering van de ge meenteraad is de grenswijziging van de gemeente Goes met Kloe- tinge opnieuw aan de orde gekomen. Aanleiding hiertoe was een schrijven van B. en W. van Goes aan de raad, waarin een over- daar niet meer bij. Vijf van de 101 dus. zicht werd gegeven van de correspondentie en onderhandelingen, De benoeming van een socialist in die over de grenswijziging zijn gevoerd. Weliswaar kan aldus B. en W. het gemeentebestuur van Kloe- tinge formeel stellen dat B. en W. van Goes de toezegging, gedaan op 29 november 1957 om te gelegener tijd op dit onderwerp terug te komen niet zijn nagekomen, doch ten aanzien hiervan deelt het dagelijks bestuur van Goes mede, dat men van 20 december 1957 tot 28 mei 1958 in afwachting was van een nadere uiteenzetting van Gedeputeerde Staten. Uitvoerig hadden voordien B. en W. van Goes de situatie waarin deze gemeente verkeert als gevolg van het tekort aan bouwterreinen aan G. S. uiteengezet. Op 20 de cember 1957 hebben Gedep. Staten medegedeeld dat zij hadden besloten de samenvoeging van de gemeenten Goes en Kloetinge te zullen bevorderen. Goes, waar de Partij van de Arbeid vier van de vijftien raadszetels bezet, evenals de CHU, (het zijn de twee grootste fracties) zou iets van deze hoogst onbevredigende toestand heb ben verbeterd, alhoewel nog lang niet het einde van de socialistische wensen hebben betekend." Het wil ons voorkomen, dat hier nogal wonderlijk wordt geredeneerd. Omdat de PvdA in Zeeland 28 pet. van de stemmen heeft, moest feitelijk in Goes, waar ze vier van de vijftien raadszetels bezet, een PvdA-burge- meester worden benoemd. Dat lijkt zo*n beetje op het betoog: omdat de wereld rond is, moeten alle heren in Europa, dat een deel is van de wereld, ronde hoeden dragen. Nu weet „Het Vrije Volk" natuurlijk ook wel, dat bij het benoemen van een burgemeester in een gemeente er niet gerekend wordt met de vraag, of een bepaalde partij een bepaald aantal stemmen in een provincie heeft, maar behandeling, r wenste over deze dat wordt overwogen, of er bij de sol licitanten zijn, die voor het ambt be kwaam zijn en passen bij de geeste lijke ligging van de gemeente. Dat dit niet precies op een goud schaaltje gewogen kan worden, ligt voor de hand. Maar wij menen, dit voor Goes op dit punt de keuze zeer verantwoord is. Wij hebben ten behoeve van „Het Vrije Volk" ook eens gerekend en daarbij de officiële cijfers van de sta tenverkiezingen, die juist dezer dagen op onze tafel kwamen, ter hand geno men. Dan vinden we, dat de PvdA in Zeeland ruim 28 pet. van het totaal aantal stemmen op zich verenigde. In Goes lag dit wat hoger en kwam ze zelfs op ruim 31 pet. Maar de Protestants-Christelijke partijen en daarmee moet gerekend worden, wil men het billijk doen, me de ook, omdat ze bij de raadsverkiezin gen met één lijst uitkomen kwamen in Goes op ruim 401 a pet. Van die Prot.. Christelijke partijen had de CHU ver reweg de meeste stemmen, meer dan de helft. Dat dus een man uit haar mid den, die bovendien bekend staat ais een bekwaam burgemeester, gekozen De voorzitter van de Goese raad, de heer J. J. van Melle schorste gisteravond de vergadering voor overleg, het resul taat daarvan was dat een motie werd ontworpen, ondertekend door een lid van iedere fractie. Deze motie kwam daarna in openbare doch geen der raadsleden materie op dat mo ment het woord te voeren. De motie luidt: De raad der gemeen te Goes, in openbare vergadering bijeen op 19 november 1958, gelet op de haar idoor het college van B. en W. verstrek te vertrouwelijke gegevens inzake de be handeling van de aanhangige grenswijzi ging tussen de gemeenten Goes en Kloe tinge, mede gelet op het schrijven ter zake van het college van Gedep. Staten van Zeeland, de dato 20 mei 1958 spreekt haar grote teleurstelling uit over de zeer langzame vordering van de be handeling van deze materie en verzoekt het college van B. en W. zich tot het college van Gedep. Staten van Zeeland te willen wenden en dit college drin gend te verzoeken thans de meest mo gelijke spoed te betrachten opdat de gemeente Goes binnen de kortst mogelij ke tijd komt te weten, wat in dit op zicht op redelijke gronden is te ver wachten, waardoor de gemeente op ver antwoorde wijze de nodige voorberei dingen kan treffen voor de uitvoe ring van de door haar zo noodzakelijk geachte uitbreiding in al haar aspecten." Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van de minister van binnen landse zaken en het college van Gedep. Staten van Zeeland. De motie werd zon der hoofdelijke stemming aanvaard, na dat de heer J. S. Visscher, woordvoer der van de opstellers der motie vooraf had verklaard, dat men hierbij uitspreekt dat een spoedige beslissing zeer gewenst is, zonder dat men zich als raadsleden uitspreekt over de vraag of samenvoe ging van beide gemeenten wel of niet wenselijk en noodzakelijk is. MIDDELBURG. In de bij de begro ting voor 1959 van de P.Z.E.M. gevoeg de toelichting wordt opgemerkt, dat naar verwachting de resultaten over 1959 min der gunstig zullen zijr 'an die over 1957. De baten zullen slecht in geringe mate stijgen, daar slechts een zeer bescheiden toeneming van het stroomgebruik mag worden verwacht. De lasten zullen ech ter belangrijk vermeerderen, mede door de hoge kapitaalslasten, veroorzaakt door de uitbreiding van de Centrale Zeeland en andere investeringen. Het winstsaldo voor 1959 wordt geraamd op f60.000, te gen f420.000 op de begroting 1958. GOES Onze maatschappij is een babel, waarin men elkaar niet meer ver staat. Verstaan wij nog de kunst, verband te- zien tussen de problemen die zich voordoen en de menselijke totaliteit? Twee aanhalingen uit een lezing, die drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, gisteren hield voor de leden van het instituut voor bestuurs wetenschappen in de Korenbeurs te Goes. In zijn lezing zette drs. Verburg uiteen hoe het bestuur van het land, provincie en vooral gemeente het waren burge meesters. gemeentesecretarissen en amb tenaren ter secretarie, die het gehoor van de Eti-directeur vormden kan en moet samenwerken met de specialisten, die elk op hun terrein wel deskundig zijn, doch niet in staat het geheel te overzien. De figuur van de bestuurder gaat aldus de heer Verburg steeds meer van admini strateur naar zakenman. De maatschap pij van de moderne tijd gaat niet meer werd, is volkomen verantwoord. Advertentie Krabbendijke Feestelijke viering 25-jarig bestaan clir. besturenbond Van een onzer verslaggevers KRABBENDIJKE De christelijke besturenbond Krabbendijke herdacht woensdag op feestelijke wijze haar 25- jarig bestaan in het dorpshuis te Krui- ningen. De voorzitter, de heer C. Boueherie, heette in het bijzonder welkom d'e heren P, A. Polderman, wethouder, burgemees ter Cnossen van Krabbendijke en de predikanten ds. J. Koolstra en ds. J. van Leeuwen. De feestrede werd uitge sproken door a'e heer K. de Boer, tweede voorzitter van het C.N.V. Het c'hr. ge mengd zangkoor uit Kruiningen verleen de medewerking. De C.N.V.-toneelolu'b uit Goes bracht het blijspel Alles voor Adriaan". Van onze correspondent RITTHEM De gemeenteraad verga derde onder voorzitterschap van burge meester P. Danielse. Besloten werd voor 1959 een rekening- courant-overeenkomst v aan te gaan met de Bank van Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van 50.000. Het bedrag per leerling voor het lager 'onderwijs werd voor 1959 vastgesteld op 42,—. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren E. J. Klink. Andr. Breël, P. Meijers, W. J. Machielse en Jac. de Lan ge. Geen subsidie werd verleend aan de Ned. Ver. van Gemeentebelangen, de Fe deratie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zieken te Bilthoven en de Stichting Studie Centrum Wegenbouw te 's-Gravenhage. Aan de heer L. Pouwer werd een pre mie voor woningverbetering toegekend. Besloten werd aan het Bouw- en Wo ningtoezicht opdracht te verlenen tot het maken van een plan voor 'n rioolwater zuiveringsinstallatie volgens het systeem van dr. ir. A. Pasveer, ter vervanging j van het reeds opgemaakte plan volgens i het systeem Imhoff. Bij de rondvraag stelde de heer W. J. Cevaal Pzn. vragen omtrent het in el kaar zetten en de werking van de nieuwe sneeuwploeg voor het buurtschap Weizin- ge. GOES. Waarnemend burgemeester; J. J. van Melle heeft gisteravond in de vergadering van de gemeenteraad enke-| le gevoelvolle woorden gewijd aan het plotseling verscheiden van de heer R. j Zuidema, die tal van jaren lid van de j gemeenteraad is geweest. Op 9 november werd de heer Zuidema ^OES. ?,e. bistallatie van de heer bevorderd tot Hoger Burgerschap en ikH. K. Michaëlis als burgemeester der mag zeggen dat hij rijp was voor hetgemeente Goes zal Grote Appèl. Wij brengen gaarne hulde °P maandag 1 december des middags aan de nagedachtenis van een nobel en!,10Ucien bijzondere raadsvergadering, edel mens, aldus de heer Van Melle. Burgemeester Michaëlis heeft gistei- middag een bezoek gebracht aan Goes De raadsleden hoorden deze woorden - ter kennismaking met het dagelijks be staande aan. stuur van de Ganzestad. Ill Eigen nieuwsdienst Van een onzer verslaggevers GOES. De leden van de Goese ge meenteraad hebben gisteravond uitvoe rig van gedachten gewisseld over een voorstel van B. en W. tot het toetre den van de gemeente tot de gemeen schappelijke regeling inzake ziektekos tenvoorziening ten behoeve van het per soneel in dienst der gemeenten in Zee land. Over het voor en tegen van apar te verzekeringen yoor ambtenaren wer den tal van woorden gesproken, waar bij bleek dat diverse fracties onderling verdeeld waren ten aanzien van het in te nemen standpunt. Met vijf stemmen voor en tien tegen werd ten slotte het voorstel van B. en W. verworpen. De raad besloot voorts een voorstel van B. en W. tot het instellen van een haven bedrijf aan te houden. De financiële commissie had hierover bericht niet vol doende tijd te hebben gehad om zich over deze materie te bezinnen en B. en W. stelden daarom de raad voor tot aanhouding te besluiten. De raad besloot tot aankoop van de woning 's Heer Hendrikskinderenstraat 59. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot het toekennen van een schadevergoeding aan pachters van door de gemeente aangekochte gronden werden diverse suggesties gedaan aan B. en W., o.a. om te overwegen de grond beschikbaar te stellen voor volks tuintjes. De voorzitter, de heer J. J. van Melle, had er voordien op gewe zen, dat het van groot belang is. dat de gemeente op elk gewen'st ogenblik o.a. in verband met de mogelijkheid, dat Goes ontwikkelingskern wordt, over de gewenste grond kan beschikken. Be sloten werd tot verbetering van de hoek Beatrixlaan-Jasmijnstraat en tot aan koop van gronden ten behoeve van de uitbreiding van sportterreinen. Mevr. Griep (vvd) bracht aan de hand van veel cijfermateriaal, bedenkingen in tegen het voorstel van B. en W. tot toe treding tot de gemeenschapelijke ziek tekostenregeling voor gemeenteperso- neel. Zij betoogde, dat de ambtenaren dan duurder zullen uitkomen dan bij de huidige regeling. De heer A. G. Heij- boer (C.H.was het hiermee eens en mr. J. G. van der Burgt (A.R.) sloot zich hierbij aan. De heer J. S. Visscher (pvda) zei eveneens bezwaren te heb ben, waarna de wethouders Bouwman en Roose het voorstel van B. en W. verdedigden, o.a. opmerkend dat het merendeel van het personeel der ge meente toetreding tot de gemeenschap pelijke regeling op prijs stelt. Het voorstel van B. en W. werd ver-' worpen met vijf stemmen voor en tien stemmen tegen. Besloten werd de woning Nieuwstraat 10 onbewoonbaar te verklaren en de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Keizersdijk 24 en Molendijk 19 te verlengen. Een nieuwe destructieverordening en een nieuwe vleeskeuringsverordening werden vast gesteld. Het voorstel van B. en W. tot het benoemen van leden van de huur adviescommissie werd aangehouden, aangezien bedenkingen rezen tegen het feit, dat het merendeel van de thans in deze commissie zittende leden deel uit maakt van de gemeenteraad. De voor- en nadelen werden genoemd en B. en W. besloten deze aangelegenheid nog na der onder de loupe te nemen. In het gymnastieklokaal aan de Dam zal de vloer worden vernieuwd. Ten slotte besloot de raad tot het aan kopen van de woning Sint Jacobs- straat 9. naar het oude kringetje, dat elk jaar een der is. Het is nu steeds opnieuw aan passen. Vroeger men denke slechts aan het feodale tijdvak kon een man ae maatschappij beheersen. Nu is er een zo groot aantal niveaus dat dit volstrekt onmogelijk is. Op rijksniveau bijv. spreekt men vandaag over een kernreactor, maar morgen wordt de wet °P de kinderbijslag behandeld. Het is de taak van het bestuur het kader aan te geven waarin zich de ver schillende specialisaties voltrekken. Ons sociaal vermogen samen te werken, moet binnen het bestuur worden gemobili seerd. Het is laveren tussen twwee uiter sten: dirigisme en uitsluitend persoonlijk initiatief. In het deltaplan staat de technicus te genover de mens. Dit plan is meer dan een aantal dijken. Er moet rekening wor den gehouden met de mens, die tussen de dijken leeft. Drs, Verburg pleitte voor meer open heid. Over zoveel problemen wordt al leen maai* gefluisterd en men moet langs achterdeurtjes het rechte te meten zien te komen. Wat gebeurt er bij Veere? Wat gebeurt er met de garnalenvissers? Wat met de haven van Temeuzen en Vlis- singen? Zijn er financiën om alle werken uit te voeren? Op deze vragen zou drs. Verburg graag een antwoord zien, maar de openheid die er zou moeten zijn, om deze problemen uit de sfeer van specia listen los te maken is er niet. Verheugend achtte spreker het dat in het kader van de werkgroep deltzaken een gespreksmogelijkheid is geopend. In deze werkgroep werken ook de specialis ten samen. Het was gisteren voor de laatste keer, dat jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinckhave, die tot voor kort bur gemeester van IJzendijke was, als voor zitter fungeerde. Aan het einde van de vergadering nam hij afscheid van het instituut. De waarnemend voorzitter, de heer L. v. d. Hiele uit Veere dankte de oud-voorzitter hartelijk voor hetgeen hij voor het instituut had gedaan en over handigde hem een boekenbon. MIDDELBURG. Uit de cijfers van de algemene exploitatiebegroting voor 1959 van de Provinciale Stoombootdien sten blijkt, dat het nadelig saldo voor volgend jaar wordt geraam op 4.376.105 gulden. Voor 1958 was een tekort ge raamd van 5.5 miljoen gulden en uit de cijfers van 1957 blijkt, dat in dat jaar de exploitatie een tekort opleverde van ruim 3.5 miljoen gulden. Van één onzer verslaggevers MIDDELBURG. Op 23 juli van dit jaar viel J. H. v. d. Z., werkzaam op het fruitteeltbedrijf van C. N. te Kapelle, bij het kersenplukken op onverklaarbare wijze van een ladder. V. d. Z. brak daar bij een wervel. Voor de kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, verklaarde N. gisteren, dat hij de voorman van het bedrijf elk voorjaar opdracht geeft de ladders te controleren en naar een wagenbouwer in het dorp te brengen voor eventuele reparatie. Dit jaar was er op de ladders op borsthoog te een nieuwe sport aangebracht en juist op deze plek was de ladder gebroken, waarop v. d. Z. stond, terwijl er ook bij de zesde sport een breuk zat. De ladder, die naar de zitting was meegebracht, werd door de eerste ge tuige, de technisch ambtenaar L. J. W., onderzocht. W. achtte de ladder onbruik baar. Bovendien waren volgens hem ne gen andere ladders op het bedrijf niet best. meer. De raadsman van N., mr. M. A. Ter- woert, veronderstelde dat de scheuren bij de laatstaangebrachte sport misschien waren ontstaan doordat een andere werk nemer de ladder had laten vallen en hem zonder het te melden had weggezet en een andere ladder had genomen. De wagenbouwer L., die de ladder dit jaar had nagezien, meende dat de scheuren er evengoed door de zon in gekomen konden zijn. De kantonrechter merkte op, dat wanneer er verf in de scheur zat deze zich daarin nog niet bevond, toen de sport werd aangebracht. De ladder was namelijk gedeeltelijk geverfd. De officier van juistitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond het erg jammer, dat de arbeidsinspectie over zo weinig personeel beschikt, daar nu weer bleek hoezeer dit nodig is. Hij was van mening, dat N. te weinig zorg aan zjjn materiaal had besteed. Bovendien was de wagenmaker niet op de hoogte van hpt feit, dat het wettelijk verboden is ladders te verven. Hij eiste f 80 boete subs. 16 dagen voor het feit, dat de lad der niet in goede staat verkeerde en f subs. 4 dagen omdat de ladder was ge verfd. De raadsman was er niet van over tuigd, dat hier een vonnis moest worden geveld. De kantonrechter achtte een en ander echter voldoende bewezen en vroeg twee geldboeten, beide van f 40, subs. 8 dagen. Stopt u mij maar in de gevan genis mijnheersprak de 81-jari ge P. L. uit Oostkapel le. Hij kwam gistermorgen in plaats van zijn knecht J. J., die op de Noordweg met een paard en wagen zonder reflector had gereden. Hij vond In Zoutelande heeft de klaproos- collecte f 51.43 opgebracht. In Goes bracht de klaprooscollecte f 525.17 op. Ook in Retranchement werd een klaprooscollecte gehouden. De opbrengst was f 28.40. nu, dat wanneer hij de gevangenis inging voor dit feit, heel Walche ren zou weten dat zijn strafhande- ling een strafbare handeling was. Toen de kantonrechter vroeg of een geldboete ook voldoende was, wees L. dit vlug van de hand, daar hij een dergelijke straf niet doel treffend genoeg vond. Mr. Moolenburgh informeerde hierna hoelang de verdachte dan wel in de gevangenis wilde blij ven. L. antwoordde nuchter: Eén of twee, uur!" De officier eiste in deze vreem-' de zaak f 10 subs. 2 dagen; de kan tonrechter vonniste f 6 of 2 dagen. De ongehuwde W. R. uit Zoutelande maakte het de bezoekers van het café van G. lastig en riep herhaalde malen tegen iemand: „Je bent fout, in septem ber komt het wel voor". Kort daarop greep hij een leeg bierflesje, stak het in zijn zak en riep: „Kom nou maar eens mee naar buiten!" Toen de inmiddels ge alarmeerde politie arriveerde, had G. echter het café reeds verlaten. Voor de kantonrechter zei G., dat hij zich niets meer herinnerde van wat hij had gezegd, maar hij benadrukte dat hij niet dronken was. Mr. Moolenburg kon dit niet aan elkaar knopen, zoals hij zei, en achtte het noodzakelijk de zaak aan te houden tot 17 december; dan zal ook de caféhouder worden gehoord. Op 29 oktober jl. reed de'33-jarige landarbeider B. uit Koudekerke met een bromfiets op de rijweg, terwijl naast de weg een fietspad was aangelegd. Tot zijn verdediging bracht B. naar voren, dat er op het fietspad pratende mensen in de weg stonden. De officier eiste f10 of 2 dagen omdat de bromfietser nu eenmaal strafbaar was; de kantonrechter maakte er f7.50 of 2 dagen van. De 48-jarige landbouwer J. L. de J. uit Kapelle reed op 1 november onder 's-Heer Arendskerke in een auto met verblindende verlichting, terwijl een te genligger naderde. De J. zei, dat hij zijn fout niet in de gaten had gehad, daar hij juist langs een verlicht benzinestation reed. De officier merkte op, dat een auto mobilist alles in de gaten moet hebben en eiste f 15 of 3 dagen, waarna hij door de kantonrechter conform de éis werd werd veroordeeld. De verdachte S. S„ die niet ter zitting was verschenen, had op de Markt te Middelburg een bakfiets van de PTT in gehaald en op een meter afstand hier van voor de bakfietsbestuurder naar rechts afgezwaaid. Van schrik was de besteller van de bakfiets gesprongen. De Middelburgse agent, C. E. P., die alles gezien had, trad als getuige op. De of ficier noemde het prijzenswaardig, dat de politie ook nog op andere dingen dan op kleinigheden let. Zijn eis luidde f 25 of 5 dagen. De kantonrechter ver oordeelde S. conform de eis. De 38-jarige bankwerker M. B. uit Biezelinge was op 12 juli plotseling in zijn auto linksaf geslagen zonder op de tegenligger, een bromfietser, te letten. Het gevolg was, dat de bromfiets op de auto vloog en de bestuurder letsel op liep. De eis was f30 of 3 dagen. Het vonnis luidde f25 of 5 dagen. Souburg DEN HAAG. De regering is van plan om de middenstand van Breskens tegemoet te komen in de moeilijkheden, die zijn ontstaan tengevolge van de ingebruikneming van de nieuwe veerhaven. Het verkeer wordt nu rond het dorp geleid, hetgeen voor de middenstand een flinke inkomstenderving betekent. Staatssecretaris Veldkamp heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering een bedrag van 380.000 beschikbaar wil stellen bij de aanleg van een strand- boulevard en twee hotel-restaurants. Bovendien is een bijdrage ver leend bij de vorming van een N.V. Zeebad-Breskens. Van een onzer verslaggevers SOUBURG De gereformeerde jon gens- en meisjesclubs te Souburg heb ben gisteravond hun eerste feestavond aangeboden in ..De Zwaan". Het pro gramma, dat bijna utteisliu teijDD gramma dat bijna uitsluitend door de jongeren zelf werd verzorgd kan bijzon der geslaagd worden genoemd. De ope ning bestond uit trompetgeschal op de wijze van Psalm 24 en 27. Het thema van het programma was .,heel d'aard is *s Heren eigendom". Op vlotte wijze hebben de jongelui deze avond gevuld. Vooral het punt ..Piggelmee" en ..Het Kozakkenkoor werden prima uitge voerd. Tot slot van de avond werd een tableau opgevoerd, getiteld „In de we reld. doch niet van de wereld". Dit ta bleau heeft niet nagelaten grote indruk te maken op het talrijke publiek. In de pauze kwam het Nieuw-Guinese jon getje. dat de lezers van ons blad zo goed bekend is. Sadrach. op het podium om een aanschouwelijk voorbeeld te zijn van de kinderen in dat verre land, waar voor werd gecollecteerd. De heer J. Te- vel sprak hierbij een aanbeveling uit, die niet zonder resultaat bleef: f 49,60 was de opbrengst. De kleine Sadrach zei: „trimah kassï-banjak toean", wat in goed Souburgs vertaald wil zeggen: „eel erg bedankt, meneer". 's-GRAVENPOLDER. In navolging van diverse andere plaatsen zal ook in 's Gravenpolder een diepvriesinstallatie worden gebouwd. De heer J. de Dreu heeft reeds vaste plannen, om aan de Bakkersstraat, in het centrum van het dorp, een gebouw daartoe op te rich ten. Er zal een 28-tal boxen worden ge plaatst, doch de mogelijkheid bestaat, dat dit aantal zal worden verdubbeld. Er zal met de bouw spoedig worden be gonnen. Als het gebouw bijna gereed is, zal een voorlichtingsavond met film worden gehouden. heel zeker, dat: 2a+2b+4c 2ac+2bc. Tenminste, voor wie weet, wat a, b en c moeten voor stellen Een dag of wat geleden schreef ik, dat er in Nisse een broer te wei nig is, omdat er drie zusjes gaan trouwen met twee broers en een particulier". Op weg naar die familie ik. wil de het trouwlustig zestal wel eens ontmoeten stak ik mijn licht op bij een politieagent. ..De familie De Pundert? O, u bedoelt daar waar ze een broer te weinig hebben Dat NISSE. Onder de rook van Breda, in Huiten, woont mej. R. de Pundert. „Juf De Pundert zoals de kinderen van haar klas de aardige onderwijzeres noemen. Een allerliefste juf, vinden de leerlingen, maar de laatste tijd is ze wel eens een beetje in de war Het is helemaal niet in over eenstemmingmet wat ze vroe ger op de kweekschool van haar Martien en Nellie SIMONSE—DE PUNDERT Het begon in Ovezande, vier jaar geleden. Daar ontmoette Leny de Pundert (23) de jongste van de drie nog ongetrouwde zusjes Kees Koens (27), die bakker is in 's Heer Arends kerke. Kees kwam logischerwijs over de vloer bij fruitkweker De Pundert in .Nisse en omgekeerd kwamen de Pundertjes ook wel eens bij de fami lie Koens in Ovezande kijken. En ja hoor, Kees' broer Jan (30) chauffeur monteur in Goes, liet een oogje val len op Corri de Pundert (28), die thuis de huishouding bestierde. „Zie zo, dat schiet op," sprak pa De Pun dert getrouwd (32), de oudste zus van het kwartet... „Ziet u wel, dat u het mis had," lachte Corrie in de huiskamer van waaruit vandaag de bruidsparen naar het gemeentehuis zullen gaan, „we zijn wel degelijk familie: vier zusters trouwen met twee maal twee broers". Nellie en Martien zijn in 1952 al getrouwd en wonen in Heinkenszamd. Vandaag gaan Kees en Leny, Jan en Corri en Adri en Riet naar de bur gerlijke stand, maar voor hen geldt eigenlijk pas het kerkelijke huwelijk, dat op woensdag 26 nov. a.s. te Kwa- dendamme zal plaats hebben. Kees en Lenie blijven thuis (Stelle 3 in Nisse) wonen, bij vader in. Jan en Corrie trekken naar Goes, waar ze aan het Nissepad gaan wonen en het onderwijsduo Adri en Riet vestigt zich in Gilze-Rijen. Woensdag zullen er dus twee echtparen Koens-De Pundert en twee echtparen Simonse-De Pundert zijn. Vier zusjes ge trouwd met twee maal twee broers. Waarmee het bewijs is geleverd, alle stellingen ten spijt dat: 2a+2b+4c 2ac +2bc. Q.e.d. Kees en Lenie KOENS—DE PUNDERT wiskundeleraar voorgeschoteld kreeg. Maar toch weet ze nu Jan en Corrie KOENS—DE PUNDERT broer te weinig" blijkt de schlager van Nisse te zijn geworden. Ook bij de De Punderts zelf, die rooms-ka- tholiek zijn en derhalve dagblad De Stem lezen, prijkte ons knipsel „Broer te weinig in volle glorie op de rand van de spiegel. MIS „Maar toch hebt u het mis gehad," was het eerste wat een der bruidjes mij triomfantelijk vertelde, toen was uitgekomen, dat de dader zich in ons midden bevond, „u bent er naast, want de derde bruidegom is geen „buitenstaander" of „particulier", maar ook rasechte familie..." Ik ben er even bij gaan zitten, want het begon me te draaien. Corri heeft mij de hele liefdeshistorie haar fijn uit de doeken gedaan en in grote trekken kwam het hierop neer: flert, ,,'t zal me benieuwen met wie Riet uit de bus komt." Riet (26), die als onderwijzeres naar Brabant was getrokken, voelde het min of meer als haar plicht om ook binnen de eigen familiekring te trouwen en daarom ging ze alras eens mee naar de familie Koens. Maar ach, de voorraad zonen was op Riet keek wel even sip. maar wachtte rustig af. OPLOSSING Tot er een nieuwe onderwijzer in haar buurt kwam, zekere Adri Si- monse (27). Kan niks worden, dacht men algemeen, want dat zou wat al te erg uit de toon vallen, zo'n „bui tenstaander"... Maar het werd wel wat, want Adri bleek niet zomaar een particulier te zijn, maar heuse familie. Zijn broer immers was een paar jaar geleden met Nellie de Pun- Adri en Riet SIMONSE—DE PUNDERT V

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3