Geen straf, maar gevraagd verpleging voor pyromaan R Vijfde Republiek door de oude bedreigd kwaal WIE ZAL l)AT BETALEN? Spanning wijkt •West- Berlij n in Alle macht naar de leider van staatsgreep MINISTER ZIJLSTRAK.S.G. MOET VAN VOORRADEN ZIEN AF TE KOMEN Spoor van branden eindigt in rechtszaal OFFICIER VAN JUSTITIE: DEZE MAN KAN DEZE DAAD NIET WORDEN AANGEREKEND Suikerwerkbedri j f uitgebrand NIET VERSLAPPEN ONDANKS DE OPGAANDE LIJN Nieuwe veerpont te Schoonhoven Ned. straaljager neergestort HOOGLERAREN EN STUDENTEN STAKEN VOOR MEER RUIMTE Diepvrieskippen toch in de Kamer Boelganin verder gedegradeerd 1 Lauwe Fransen geloven het verder wel ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Minister Zijlstra in Tweede Kamer NIEUWE REGERING IN SOEDAN Vraag in Indonesisch parlement «ver nationalisatie Ontwikkelingscommissie uit Prov. Staten Uit brand geredde baby later overleden Amerikaans konvooi ongehinderd terug Jeugd Rode Kruis vraagt hulp programma's ln het kort; Woensdag 19 november 1958 OTTERDAM „Geen straf zonder schuld, maar ook: geen schuld, geen straf. Deze man kan deze daad niet worden aangerekend. Ik heb de eer te requireren ontslag van rechtsvervolging en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering." Met deze woorden besloot de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, I zijn betoog in de zaak van de 35-jarige fabrieksarbeider A. de M. te Gouda, die terecht heeft gestaan verdacht van opzettelijke brandstichting in vijf hooi bergen, ten gevolge waarvan drie boerderij en twee hooibergen in vlam men opgingen, drie tot vier ton aan materiële schade werd aangericht en i zeer ernstig levensgevaar heeft bestaan i voor de kinderrijke gezinnen van de bewoners der getroffen boerderijen. Verdachte bekende volledig. ..Begrijpt u de eis van de officier?", vroeg de president aan het slot van de zitting aan verdachte. „Nee, meneer' „Het betekent dat u voor onbe paalde tijd uit de gemeenschap zou worden verwij derd". „Dat vind ik erg, ik voeJ me helemaal niet ziek". Met deze laatste woorden werd een zitting besloten, waar noch vdii de zijde van de recht bank noch van de zijde van het openbaar ministe rie het vergel dingsmotief op de voorgrond heeft gestaan. Herhaal delijk rees de vraag, door de raadsman mr. J. van Meurs uitge sproken, maar on- uitgesproken ook Pë PSyW'/rr&Z. gesteld door de </CO£LC getuigen van po litiezijde en de psychiater als getuige- deskundige gehoord: welke maatregel moet er in dit geval worden genomen en niet welke straf moet er worden op gelegd. „Vreet maar bieten 4NDERZIJDS werd niet minder de nadruk gelegd op het onheil dat deze verdachte in de nacht van 28 op 29 juli van dit jaar op zijn weg van Gouda via Willeskop, Haastrecht en Gouderak naar Montfoort met een doosje lucifers op zak onder drank invloed heeft aangericht. Ter zitting kwam het fatale doosje te voorschijn. „Veiligheidslucifers', las de president van de rechtbank mr Ch J. Enschedé voor. .Dat is natuurlijk maar in zeer beperkte zin waar geweest", stelde hij vast. Nog één lucifer was er over gebleven. De president stelde verdachte de vraag of hij zich nog herinnerde drie strodaken in brand te hebben willen steken. Neen, dat herinner ik me niet. Hoe komt dat?. Ik heb te lang in de cel gezeten. Herinnert u zich dat u op het nieuwe verkeersplein ten zuiden van Gouda door de politie bent aange houden? Neen. dat weet ik niet meer Waarom hebt u gesticht? wegens openbare dronkenschap op zijn bureau kreeg. Ten slotte kwam hij op de zwarte lijst van caféhouders te staan. Meer dan eens ging De M. schreeuwend, tierend en trappend zo te keer op het bureau dat de politie een dokter liet komen om De M. ter kalmering een injectie te geven. „In een diensttijd van achttien jaren is dit maar één keer eerder voorgekomen met een andere man", verklaarde bri gadier Rense. De opperwachtmeester van de rijks politie te Montfoort D. van Bennekom gaf als getuige een verslag van de grote moeilijkheden waarmee a'e politie heeft te kampen gehad voor zij de pyromaan kon arresteren. „U hebt op de juiste wii'ze met de beste kansen weten te improvi seren", aldus de president. „Dat kan u tot tevredenheid stemmen en mag van deze plaats wel gezegd worden", vervolgde hij. Reeds bij de eerste brand te Willes- kop was het de bevolking opgevallen dal een haar onbekende man hielp bij het in veiligheid brengen van de in boedel van de boerderij, maar daarna op zijn bromfiets in westelijke richting verder reed. Stoornisdefecten DE psychiater J. C. Jedelo, ge- tuige-deskundige, lichtte het psychiatrisch rapport toe en bevestigde de conclusie daarin vervat: dit is een zwakbegaafde man met ernstige stoor nisdefecten. die niet toerekeningsvat baar moet worden geacht. De drie rapporten, in de loop van de jaren gemaakt door het Bureau voor Alcoholisme spraken van een nerveuze, domme, sluwe zonderling, die langs de \yeg van psychiatrische therapie niet beïnvloed is kunnen worden. Op een vraag van de raadsman, mr. J van Meurs, „Zou u voor deze man een krankzinnigenverklaring afgeven wanneer men u dat vroeg?", antwoord de getuige Jedelo zonder aarzelen be vestigend De officier van justitie sprak in zijn requisitoor zijn bewondering uit voor de voorzichtigheid waarmee de getuige- deskundige de vragen die hem werden gesteld heeft beantwoord, te meer waar nogmaals duidelijk is gebleken hoe moeilijk de psychiatrische materie is te hanteren en hoe zeer deze weten schap eigenlijk nog in de kinderschoe nen staat. Aan de ene kant zou men haar niet meer willen missen, aan de andere kant moet men er afstand van nemen, gaf mr. Van de Roemer als ziin mening te kennen Verstoten mens MR. VAN MEURS schetste in zijn pleidooi allereerst de grote angst die iedere boer bezielt wanneer het om brandgevaar gaat. Hij beschreef de zorg waarmee de boer zijn bezit omringt en de veiligheidsmaatregelen die hij in het bijzonder voor het ter ruste gaan iedere avond weer neemt. Hij sprak over zijn cliënt als over iemand die zich verstoten voelt door zijn medemensen, iemand die leeft in een werkelijkheid die niet de werke lijkheid van de anderen is, een mens „Waarom hebt u deze branden gestichtV\ vraagt de president. die heel slecht geoutilleerd met geeste lijke gaven ter wereld is gekomen. Dit gevoegd bij de verwoestende invloed van de alcohol doet ons tot de con clusie komen dat hem geen verwijt kan worden gemaakt van zijn daden. Mr. Van Meurs sloot zich ten slotte aan bij de conclusie van het requisitoor. De belangstelling op de publieke tribune was bijzonder groot. Tientallen bewoners uit de getroffen streek langs de Hollandse IJssel woonden in ge spannen aandacht de zitting bij. Eigen nieuwsdienst HALSTEREN. In een felle brand is gisternacht de fabriekshal van het Coda-suikerwerkbedrijf in Halsteren uit gebrand. Twee mannen van de rijkspoli tie hooraen op hun ronde hevige knal len. Eerst daohten ze aan een militaire oefening in de buurt, maar toen ze een rosse gloed Zagen, gingen ze op onder zoek uit en zagen dat de fabriek in brand stond. Later bleek dat de knal len veroorzaakt werden door asbest dak platen, die uit elkaar sprongen. De brandweer van Halsteren en de brandweer van Bergen op Zoom zagen kans het pakhuis te behouden, maar ze konden riiet verhinderen dat de vijftig meter lange fabriekshal uitbrandde. In deze hal stonden de machines en was de pakafdeling ondergebracht. De brand-, water- en bedrijfsschade worde geschat op anderhalf ton. In de fabriek werkten vijftig man personeel, die nu zonder werk zijn. De heer J. M. Houterman uit St. Lau rens slaagde voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige. De heer Houtef- man is leerling aan de machinistenschool in Middelburg. Van onze correspondent PARIJS. Het duurt geen week tot de eerste dag van de stemming komende zondag en nog steeds is de verkiezingsstrijd zo lauw als nooit tevoren. Het heeft er alle schijn van dat de tachtig procent van het kiezersvolk dat op 28 sep tember spontaan zijn „ja" aan de stembus toevertrouwde, thans denkt, Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De opgaande lijn is opnieuw begonnen, maar zij eist zelf beheersing om te voorkomen dat de kiemen van overspanning opnieuw worden gelegd, aldus minister prof. dr. J. Zijlstra in een grote rede over de economische toestand, die hij gister avond in de Tweede Kamer uitsprak. De vooruitgang zag minister Zijlstra belichaamd in enerzijds de vooruit gang van twee procent in de indus triële produktie gedurende het derde kwartaal van dit jaar in vergelijking met de overeenkomstige periode 1957 en anderzijds in de stijging van de uit voer in de afgelopen drie kwartalen van 1958 van respectievelijk vier, elf en dertien procent boven- de uitvoer- cijfers van verleden jaar. De krachten van de vooruitgang ont wikkelen zich nu volgens minister Zijl stra voldoende en extra aanwakkering is niet meer nodig. Als onverhoopt blijkt dat de opgang tijdelijk is geweest en dat er weer een stoornis intreedt, dan zal de regering echter niet aarze len in te grijpen. Veel waarschijnlij ker achtte de minister het evenwel dat de opgang reeds is ingezet en zich volgend jaar verder zal ontplooien. Het is van het grootste belang van deze toestand gebruik te maken om het herstel te consolideren. Men mag echter naar het oordeel van minister Zijlstra niet verwachten dat volgend jaar de consolidatie zoveel mogelijkhe den biedt, dat men bijv. zou kunnen rekenen op hogere consumptieve beste dingen. Minister Zijlstra noemde twee pun ten van essentieel belang voor een voorzichtig economisch beleid: 1 Voor alles dient te worden voor- komen dat een onbezonnen aan zwengelen van de in beweging geko men expansie ons weer op de weg naar overbesteding zou brengen. De gebie dende eis voor het komende jaar is consolidatie van het bereikte herstel. o Het gaat niet aan de tegenstelling te maken óf deviezen, óf werkge legenheid. Met meer deviezen is het volgens minister Zijlstra gemakkelijker manoeuvreren ten behoeve van de werkgelegenheidspolitiek op langere termijn. Bovendien zien wij op het ogenoüK legeiijKerxijQ een versteviging dat alles verder wel vanzelf zal gaan. Misschien nok zien zij dat het'onder- linge gekrakeel van de politici steeds luider wordt en zijn zij daaronder apa- tisch geworden. De kans t'.jft beslaan, dal Frankrijk straks weer met een volksvertegenwoordiging zal zitten die even onregeerbaar zal zijn als die waar mee de Vierde republiek is uitgeluid. EIGEN PAROCHIE Hoe het ook zij de kandidaten trekken onvermoeid door hun kies kringen. Vooral op het platteland is dat een tocht met hindernissen. Daar weet bijvoorbeeld Edgar Faure, die in de Jura kandidaat is, van mee te praten. Hij moet vaak door de dikke sneeuw rijden of waden om de afgelegen dor pen te bereiken en in zulke kleine plaat sen vindt de kan uaat dan als regel een stuk of twintig, dertig kiezers in een zaaltje van het dorpscafé of raad huis verenigd en daar vertelt hij dan zijn verhaaJ. De meeste Franse dagbladen hebben hun beste verslaggevers ook de boer op gestuurd -en zo worden wij over het wel en wee van de verkiez -gscampag- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Tegen het einde van dit jaar zal te Schoonhoven een nieuwe deze branden pont in de vaart worden gebracht, waar mee auto's tot een gewicht van veertig 't Schijnt dat ik dronken was. ton over de Lek kunnen worden gezet. Dat kan toch niet alleen de reden De capaciteit zal ongeveer twee en een zijn geweest? Destijds hebt u gezegd half keer zo groot zijn als die van ó'e dat u een haal tegen de boeren hebt. tegenwoordige pont, waarmee maximaal Dat is waar: ik heb een paar tien auto's kunnen worden vervoerd, jaar geleden een tocht door Gelre ge- maakt en als ik om een boterham i Sinds 19a3 is het verkeer van de vroeg kreeg ik te horen: vreet maar Krimpener- naar de Alblasserwaard en bieten tot je er in stikt Sedertdien heb omgekeerd met ongeveer 65 procent ik een afkeer tegen die mensen gehad, toegenomen. Dit percentage zal in de Op de dag van de brand had ik ook toekomst nog stijgen. Steeds meer auto ruzie gehad met iemand. mobilisten uit Rotterdam-Oost gaan ge- Met wie" bruik maken van de nieuwe brug bij Zeg ik niet. Ik had gedronken en Capelle aan de IJssel om via hel veer toen dacht ik weer aan dat „vreet maar te Schoonhoven naar het zuid-oosten van bieten en stik ei in" .Aangelokt door""S land te rijden. het vuur zei toen een stem dat ik er Voqi. de pont di£ een lengte van mim veertig meter krijgt, is de inham van de aanlegplaats te Schoonhoven een flink stuk landinwaarts verlengd. Het normale scheepvaart verkeer zal daar door in de toekomst niet meer hinder ondervinden dan in de bestaande situatie het geval is. KHARTOEM (Reuter) Generaal Ab- boed, de opperbevelhebber van het Soe- danese leger, die maandag na een om wenteling zonder bloedvergieten de macht in handen heeft genomen, heeft dinsdag een nieuwe regering gevormd. De Verenigde Arabiscne Republiek heeft het nieuwe bewind in Khartoem gisteren al erkend. Abboed die behalve opperbevelhebber nu ook premier is en minister van defensie, heeft naast de regering een revolutionai re raad van dertien leden ingesteld on der zijn voorzitterschap. Gisteren is aan het licht gekomen dat de leden van de maandag afgezette regering huisar rest hebben gehad. Dat is intussen opge heven, blijkt uit een decreet van de nieuwe premier. Voorts is de bewaking van een aantal andere politici opge heven. De opperste raad van de Soedanese strijdkrachten, het lichaam dat na de staatsgreep van maandag' de leiding van de staatszaken op zich had genomen, heeft generaal Abboed alle wetgevende, juridische en uitvoerende macht gegeven, alsmede het bevel over de stiijdkrachten. Generaal Abdoel Wahab, een der naaste medewerkers van x.oboed die een belangrijke rol heeft gespeeld tijdens de staatsgreep, is minister van binnenlandse zaken geworden. In de nieuwe regering zijn zeven militairen opgenomen. Zij zijn tevens lid van de revolutionaire raad. Democratisch De opperste raad van de Soedanese strijdkrachten heeft gisteren bepaald dat de Soedan eenx democratische republiek is. De raad bezit wetgevende be voegdheid. In Kairo had men gisteren nog altijd geen telefonisch contact met de Soedan. De verbinding is door Khartoem ver broken, werd in de Egyptische hoofd stad verklaard. In de Egyptische pers wordt bijzonder de nadruk gelegd op de wens goede betrekkingen met de Soedan te blijven onderhouden. Oorzaak In Londen vraagt men zich af of de economische crisis in de Soedan een van de oorzaken van de omwenteling is ge weest. De regering van de aan de kant gezette premier Khalil zou van plan ge weest zijn een gedeelte van het enorme overschot aan katoen aan de Sowjetunie en aan andere communistische landen te verkopen in ruil voor andere artike len. Een deel van het leger zou dit als capitulatie voor -het communisme heb ben beschouwd en. daarom maar al te graag steun aan de opstandige beweging van generaal Abboed hebben geleverd. In de Soedan bestaat een schreeu wend tekort aan buitenlandse deviezen, aan sommige verbruiksgoederen en aan noodzakelijke levensmiddelen. Terwijl de voorraad katoen angstwekkend groot is wordt de nieuwe oogst reeds binnen gehaald. mee door moest gaan Zicarte lijst DE brigadier van de gemeente politie te Gouda. J. Rense, ver telde als getuige hoe hij herhaaldelijk gedurende het week-einde verdachte VLIEGER OMGEKOMEN DEN HAAG Een straaljager van de Koninklijke luchtmacht is gisterochtend omstreeks elf uur tijdens een vlucht bo ven de Duitse Bondsrepubliek neerge stort. De 23-jarige, ongehuwde vlieger F. A. Kathmann kwam om het leven. Het toestel van het type Thunder- streak kwam terecht in een bos bij Tutt- Imgen. In Nederland hoorde men pas aan het eind van de middag van het ongeluk, hoewel men het vliegtuig al sinds elf uur had gemist. Van onze correspondent PARIJS Vandaag zullen de pro fessoren en studenten in Parijs een staking beginnen die anderhalf etmaal zal duren. Inzet: zij wensen meer ruimte voor de colleges. In totaal zijn er constant omstreeks collegezalen die voor 250 studenten zijn duizend plaatsen te weinig en in de ingericht worden er meestal 400 per college samengeperst. Zij zitten dan op het podiuim, op de treden van het amfi theater,» in de vensterbanken, in de gan gen achter de open deuren enz. Daarbij komt nog dat er sedert lange jaren plannen bestaan voor het op richten van enige gebouwen op de ter reinen van de veilinghallen aan de Seine; die plannen worden echter door allerlei administratieve chicanes op de lange baan geschoven met het gevolg dat zesduizend Parijse studenten en hun professoren eigenlijk dakloos zijn. Ook op dit gebied heeft de centralisa tie in Parijs weer een ongelukkige in vloed gehad. Het blijkt namelijk dat in de collegezalen van vele hogescholen in de Franse provincies zoals bijvoorbeeld Straatsburg, Lyon en Bordeaux genoeg plaatsen zijn om meer studenten te kun nen ontvangen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De diepvrieskippen zul len nu inderdaad weer in de Tweede Kamer aan de orde komen. Staatssecre taris dr. Veldkamp kondigde gisteravond aan, dat hij binnen afzienbare tijd eèn wijziging van de vestigingswet zal indie nen, waardoor het mogelijk zal zijn het aantal verkooppunten belangrijk uit te breiden. Dit is dan het succes'" varf de KVP-er W. J. G. Peters, die volgens de staats secretaris de^ Kamer vorige week had .vergast op ap^chouwelijk onderwijs in de vaardigheid, nodig voor het verhan delen van geslacht pluimvee". Deze oplossing van de kwestie van de verkoop van diepvrieskippen vond de staatssecretaris echter incidenteel. De kwestie zou dan pas helemaal in orde komen als de vestigingsregelingen voor het levensmiddelenbedrijf er zijn. MIDDELBURG. Ged. Staten stel len aan de staten voor, de sinds 1955 bestaande contactcommissie met be trekking tot het deltaplan op te heffen en in te stellen een vaste commissie van bijstand met betrekking tot de ont wikkeling van Zeeland. De staten zullen in deze commissie voor elke zittingsperiode zes leden be noemen. De Commissaris der Koningin is ambtshalve voorzitter en Ged. Staten benoemen uit hun midden nog twee le den dér commissie. In hun toelichting tot dit voorstel zet ten G: S. uiteen, dat de instelling van vaste commissies van bijstand, hoewel niet nadrukkelijk in de provinciale wet genoemd, toch geoorloofd moet wor den geacht. De instelling van een der gelijke commissie mag de wettelijke verhouding tussen de staten en G. S. echter uiteraard niet ombuigen, van daar dat de instelling geschieden moet op voorstel van G. S., een lid van het college voorzitter moet zijn en het voor stel van G. S. omtrent het reglement bindend moet worden geacht. G. S. achten de instelling van een dergelijke commissie gewenst, teneinde op deze wijze een medium te schep pen, om de staten inlichtingen van veel al vertrouwelijke aard te kunnen ver strekken. Een commissie voor Deltazaken al leen is niet voldoende, nu, naar geleide lijk gewonnen en verdiept inzicht, 't del taprobleem voor Zeeland niet beperkt is lot hel deltaplan en zijn uitvoering.1 maar zich uitstrekt tot de ontwikkeling van de provincie. In dit verband delen G. S. aan de. staten mee, dat de minister van econo mische zaken, na overleg in de raad voor ruimtelijke ordening, heeft beslo ten, de gehele provincie Zeeland, als zijnde een expulsiegebied (uitbreidend gebied dus) als probleemgebied aan te merken. In het kader van haar winterprogram- ma heeft de Hervormde jeugdraad van 's Heer Arendskerke een filmvertoning gegeven in het verenigingsgebouw. Ge draaid werd de komische film „Je komt er wel uit". Er was niet veel belangstel ling, maar de aanwezigen hebben zich wel geamuseerd. DJAKARTA (ANP) ik scnat de waarde van de Nederlandse belangen in Indonesië op 26 miljard roepiah. Als de Indonesische regering die wil natio naliseren. waar denkt zij dan het geld vandaan te halen om de schadevergoe ding te betalen? Dat vroeg het Indonesische parle mentslid Moh. Sardjan (Masjumi, oud minister van landbouw) bit de behan deling van het wetsontwerp tot natio nalisatie van de Nederlandse eigendom men in het parlement. De positie van Indonesië in Vet geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea. aldus Sardjan. is verzwakt door het „over nemen" van de Nederlandse bedrijven. De economische situatie in Indonesië bereikt thans volgens hem het gevaar lijke punt. Een ander lid van de Masjumi-Iractie, Tjikwan. vreesde dat de schadeloos stelling. die de Indonesische regering zal moeten betalen, een zware last zal toevoegen aan de staatsbegroting, die toch al een groot tekort vertoont. Wat zal de basis zijn voor vaststelling van de schadeloosstelling, wide hij weten. Hij vroeg ->f de Indonesische regering rekening heeft gehouden met de mogelijkheid dat de Nederlandse eigenaren zich ir. het geheel niet zullen wenden tot het Indr *sische hoogge rechtshof, indien zij het niet eens zijn met het bedrag dat voor schadeloos stelling wordt vastgesteld. Het wetsont werp opent daartoe de mogelijkheid. Maar wat, zo vroeg i'jikwan, ais die eigenaren er de voorkeur aan geven hun zaak voor u leggen "in het inter nationale hof van justitie? De sprekers van de rege .ngsgezinde partiien spraken over het algemeen hun goedkeuring uit over het wetsontwerp Verscheidenen van hen gingen nog ver der en uitten de wens de nationalisatie ook toe te rar«en het Nederlandse aandeel in het kapitaal van bedrijven van gemeengde nationaliteit. Een af gevaardigde van een kleine Islamitische groeoerins vroeg zelfs of het niet beter was de eigeneommen van alle landen, die Nederland in de Verenigde Naties steunen in de kwestie Nieuw-Guinea, te nationaliseren. MOSKOU (UPI). Oud-premier Nikolai Boelganin is naar in diplo matieke kringen verluidt ontslagen als voorzitter van de economische raad van Stavropol, in de Kaukasus. Boelganin werd enige maanden ge leden tegelijk met Malenkof, Molo(;oI, Kaganowitsj en Sjepilof uit de rege ring van de Sovjetunie gestoten. Het besluit tot verdere degradatie van Boelganin zou zijn genomen in de jongste vergadering van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjetunie. DELDEN. Het dertien maanden oude meisje Hedwig Ruepert dat maandag nog uit een brandend huis in Delden kon wor den gered, is aan de opgelopen brand wonden bezweken. Haar ^broertje Clemens van bijna drie jaar was vóór haar uit het vuur gehaald. Hij had slechts wat schroeiwonden op gelopen. BERLIJN (Reuter) De spanning in West-Berlijn, ontstaan door dreige menten van het Kremlin met opheffing van de viermogendhedenstatus van Berlijn, begint weer af te nemen. Een militair k-onvooi. dat de Ame rikanen naar West-Duitsland zonden om zich ervan te vergewissen dat de ver keersweg tussen. West-Berlijn en het westen weer open was, keerde gisteren ongehinderd terug. Verder leverde een persconferentie van de Sovjetrussische ambassade in Oost-Berlijn, de eerste in vier jaren, niet het onrustbarende nieuws op dat velen ervan hadden verwacht. Twee Russen kwamen er vertellen dat anti- Russische emigranten en Amerikanen in West-Duitsland hen hadden willen over halen te gaan spioneren tegen de Sovjet unie De ene was een indertijd gedeser teerde luitenant van het Rode leger, de andere een "acro-baat van het Sovjet russische staatscircus. De internationale spanningen zouden kunnen afnemen, zo deelde een zegsman van de Sovjetrussische ambassade in Oost-Berlijn mede, indien de westelijke mogendheden er mee ophielden uitge- Dubbele opdruk op postzegels ROTTERDAM tEr blijken postzegels in omloop te zijn waarop de opdruk van de waardeaanduiding twee keer voor komt. Het zijn 10 cents-,zegels van de koerserende serie, waarop na d'e °fs- verhoging bij de P.T.T. 12 c is gedrukt. Deze laatste aanduiding staat op de mis drukken twee keer. Voor zover bekend zijn er 200 van deze postzegels verkocht, gisch seminarie te Driebergen. Benoeming kerkelijke hoogleraren De synode der Ned. hervormde kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, in de vacature-prof. J. C. Hoekendijk, dr. H. Jonker te Amsterdam, met als leer opdracht bijbelse theologie, praktische theologie en apostolaat. Aan de Rijks universiteit te Groningen is in de vaca ture van prof. dr. Th. L. Haitjema be noemd dr. J. M. de Jong, con-rector aan het theologisch seminarium te Drie bergen; zijn leeropdracht is dogmatiek, vaderlandse kerkgeschiedenis en kerk recht. Dr. Jonker werd geboren te Kam pen in 1917. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht studeerde hij van 1940 tot 1951 theologie, in 1944 werd hij bevestigd als predikant van de hervormde gemeente te Molenaarsgraaf. In 1946 werd hij predikant te Bodegraven, in 1950 te Am sterdam. In zijn studie heeft dr. Jonker zich vooral met de wijsgerige achtergrond van de moderne mens beziggehouden. Van zijn functies kunnen worden ver meld zijn lidmaatschap van de raad voor de zaken van kerk en theologie en van de raad voor de herderlijke zorg. Dr. J. M. de Jong werd 23 december 1911 te Leiden geboren; theologische stu die te Leiden 19301936, waarna hij een jaar in- Amerika studeerde. Van 1937 1941 jeugdpredikent (V.C.J.C.) te Am sterdam; 19411948 predikant tè Oter- leek-Noord Schermer; 19481950 voor ganger Ver, van Vrijzinnige Hervorm den. Van 1955 tot heden fungeerde dr. De Jong als conrector van het theolo- weken Russen als spionnen naar de Sov jetunie te sturen. De Prawda noemde gisteren West- Berlijn een centrum van tegen Oost- Duitsland,- de Sovjetunie en de andere communistische landen gerichte onder mijnende activiteit. ,,Een dergelijke toe stand kan niet langer gedoogd worden", schreef het blad verder. De westelijke mogendheden zouden bedrogen uitko men indien zij meenden dat het de Sovjetunie geen ernst is met het voor-, nemen een einde te maken aan hun be zetting van J^est-Berlijn. THOLEN In hotel ..Zeeland" hield mej. van Dijk woensdagmiddag een te- zing over het Jeugd Rode Kruis, Het doel van het Jeugd Rode Kruis is. te'komen tot daadwerkelijke hulp aan gebrekkigen. ouden van dagen, imbecielen en aan an- dere hulpbehoevenden. Het Jeugd Rode Kruis wordt geldelijk voorzien, maar wil gaarne giften in natura, zoals speelgoed, ontvangen ter uitdeling. Mei. van Dijk hoopte op me dewerking tot dit doel. Verschillende verenigingen, waaronder alle vrouwenorganisaties en de meisjes en jongelingsverenigingen op het eiland Tholen j^aren voor deze bijeenkomst uitgenodigd ne op schilderachtige wijze voorgelicht. Het blijkt dat de meeste kandidaten heel handig voor eigen parochie pra ten eu in het bijzonder speculeren op het lokale chauvinisme van hun kie zers. De bier bovengenoemde raure zal nooit nalaten een foto te laten zien waarop men hem tijdens de conferentie van Genéve tussen Eisenhower, Boel ganin en Eden ziet zitten. Een in de politiek be!" "rijke figuur, die deze keer zeker reeds a.s. zondag vast in het zadel zal worden geholpen, is Robert Sehuman. Hij is kandidaat in Thionville waar hij zijn meeste vrien den en geen tegenstanders van enig gewicht telt. Hij dankt dat voordeel aan zijn voorzitterschap van de assem- blée van Straatsburg. Zou hij geen lid meer blijven van de Franse nationale vergadering, dan zou hi automatisch zijn Europese post verlaten "en Frankrijk zou een sleutelpositie verliezen. Van daar dat verscheidene van Schumans tegenstanders een wenk van boven af hebben gekregen liever terug te trekken, zulks ongetwijfeld met een be lofte van beloning voor hun edelmoe digheid in de vorm van een of ander ereambt. UITDAGING Paul Reynaud, vergrijsd in de poli tiek. is bezig de 67 gemeenten van zijn kieskring vlak bij de Belgische grens af te rijden. Hij heeft als plaat-vervan ger een zekere heer Jacques van den Bevere, die zuivei Vlaams spreekt, en in deze streek zeer wordt geacht om zijn kennis van landbouwzaken. Rey naud 'heeft zich echter te verdedigen op drie punten: zijn leeftijd, de gemeen schappelijke r-arkt en zijn reis naar Rusland. Een van zijn tegenstanders heeft na melijk gezegd dat hij oud begint te worden en daarop heeft Reynaud hem uitgedaagd op de 100 m hardlopen. „Mijn moeder", zegt Reynaud op alle vergaderingen, ..is 99 geworden. Bij de tegenwoordige stand der weten schap hoop ik er nog een jaar of vijf tien bij te kunnen doen". ANECDOTES Een andere opmt .ghjkc grijsaard is de 83-jarige kanunnik Kirr, burgemees ter van Dijon, die de deken van de nieuwe volksvertegenwoordiging hoopt te worden. Hij spreekt tijdens de bij eenkomsten nooit over politiek, maar wel over de witte wijn van het land, waarin hij een groot specialist is (er is trouwens ee wijnsoort naar hem ge noemd) en hij overstroomt zijn gehoor met een vloed van anecdotes. Zo trekken de tweeduizend door stad en land om de gunsten van hun kiezers te verwerven. Uit niets echter is tot nu toe gebleken, dat men voor grote veranderingen staat. In elk geval zullen de veranderingen minder groot zijn dan men in zijn eer ste enthousiasme had gehoopt. DONDERDAG 20 NOVEMBER RADIO HILVERSUM II 298 m. ochtend KRO. 7.00 Nvvs: 7.15 Gram; 7.45 Mor- genbebed en liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 0.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. NCRV: lo.üo Gram; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zie ken; 11.45 Gram middag 12.00 Middagklok- noodklok: 12.30 Gram: 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuïnb med; 12.38 Gram; 12.50 Act. 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer: 13 2l) Lichte muz; 13.40 Gram NCRV: 14.00 Kamerork en sol; 14.45 Gram; 15.25 Topr en orgel; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Strijktrio 17.00 V d ieugd; 17.30 Gram. 17.40 Beursber; 17.45 Lichte muz avond 18.15 Fries progr; 18.30 Gram: 18.50 Sociaal perspectief, caus: 19.00 Nws en Weerher; 19.10 Op de man af; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant: 19.50 A.R. pol. caus; 20.00 Gevar progr: 22.40 Tijdschrif- tenkron; 22.10 Orgelconc: 22.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl: 23.20^24-00 Gram HILVERSUM I 402 m. ochtend AVRO: 7.10 Nws; 7.10 Gram VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO" 8.00 Nws. 8-15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9 10 De groenteman; 9.15 Gram: 9-40 Morgenwij ding; 10.00 Gram- 10.50 V d kleuters: 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram; 11.40 Michelangelo, hoorsp middag 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en turnb meded; 12.33 Dansmuz- 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00. Nws: 13.15 Meded of gram: 13.20 Poütie-kapei. 13.55 Beursber: 14.00 Klarinet en piano; 14.30 Welsprekendheidsconcours: 15 00 Strijktrio; 15.40 Voordr; 16.00 Gram; 16.30 Metro- pole ork; 17.00 V d jeugd: 17.45 Lichte muz avond 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.45 Londen: 19.00 V d kleuters; 19.05 Gevar progr; 20.00 Nws; 20.05 Ork conc; 21.10 Gustav Stresemam-), vechter voor Europa, hoorsp; 22.40 Sportact; 23.00 Nws' 23.15 Beursber te New York: 23-25-24 00 Disco- taria. TELEVISIE NTS. 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Kunstoverz; 20.50 Filmprogr: 21.10 GevaT progr: 22.00 Dagsluiting Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Kolen- en staal gemeenschap kan beter nagaan hoe men de kolenvooi;raden geen concur rerende prijzen kwijt raakt dan wat er over een jaar of twintig moet gaan gebeuren. Deze uitspraak deed minis ter Zijlstra gisteravond in de Tweede Kamer ten aanzien van het probleem van de enorme kolenvoorraden en de hoge kolenprijzen in de landen van de K.S.G. De minister veronderstelde dat men nu dezelfde fout maakt als een paai jaar geleden. Toen overschatte men schromelijk de behoefte aan kolen in de komende jarr- en zag men grote te korten in het verschiet, t rwijl men nu vreest dat r. en nog lange jaren met overschotten zal blijven zitten. De kolenproduktie en de kolenprijzen zijn sinds 1953 voor -urend opgelopen, aldus minister Zijlstra. nu pas komt er een stukje prijsverlaging! Het is volgens de bewindsman uitgesloten om bij een neergang in de conjunctuur zowel de produktie als de prijzen te handhaven Als men dit wel doet dan zijn alle andere midd en om een oplossing te vinden lapmiddelen. Voor ons land pro beren wij nu, ius minister Zijlstra, de verhouding van de Amerikaanse invoer tot de invoer uit de K.S.G.-landen op het peil van 1957 te houden. Dit betekent geen inwerstop. omdat wij hier ook soorten kolen invoeren -> in Europa niet worden gep'-rduceerd. Over de schrootaffaire zei ministei Zijlstra, dat het niet juist .is dat hij de Hoge Autoriteit van de K.S.G. pas op 14 oktober zru hebben gewaarschuwd. De minister zei reeds op 10 decemner van het vorige jaar de K.S.G. op d« hoogte tc h-'-' gesteld en dat hij toe» heefl laten weten dal hij deze zaak njf» bevredigend achtte.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4