Nieuw veilinggebouw te St Annaland officieel geopend Gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven wordt niet verbeterd P.Z.E.M.-CAPACITEIT MET BIJNA VIJFTIG PCT. UITGEBREID Gehuwde onderwijzeres in Middelburgse raad Jhr. mr. Schorer wethouderschap legt van Middelburg neer Zondagsschoolleiders vergaderden te Middelburg NIEUWE AANVOERLEIDING DRINGEND NOODZAKELIJK Exploitatietekort schrikbarend Stroom-export naar West-Duitsland Dinsdag 18 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De heer Prins liet sirene loeien Produktie van hoge kwaliteit Veel gelukwensen voor diaman ten hruidspaar Op de rattenvangst Geldlening voor bouw van dorpshuis Ra an Middelburg verwierp voorstel van B. en W. MEESTE FRACTIES DRONGEN AAN OP BOUW VAN NIEUWE ZAAL Recordaanvoer fruit westhoek Schouwen EXPORT Mevr. Weber werd benoemd VAN NELLE'S ASSAM THEE HUIS VERKOCHT VOOR TWEEHONDERD GULDEN VERRASSING VOOR DE RAAD i Eigen nieuwsdienst ST. ANNALAND. „Drie jaar geleden, bij het 25-jarig bestaan, kon ik vertellen, hoezeer onze veiling gegroeid was, van een omzet van 80.000,in het eerste jaar, tot een miljoen gulden op dat moment. Ook na die tijd is de groei voortgegaan, zodat de omzet in het afge lopen jaar 1,7 miljoen bedroeg en het jaar daarvoor, in verband met de hoge prijzen, zelfs 2,miljoen." Dit zei de heer C. J. J. Kooyman, voorzitter van de veilingvereniging Sint Annaland, toen hij gisteren het welkomstwoord sprak bij de plech- tige opening van het nieuwe veilinggebouw dezer vereniging, waarvan wij reeds een beschrijving gaven. Om het ter veiling aangevoerde tijdig en goed te kunnen verwerken, was uit breiding dringend nodig, zette hij verder uiteen. Het oude veilinggebouw was al tijdelijk met andere ruimten uitgebreid maar de verspreide ligging bracht een dure exploitatie mee. De plannen waren aanvankelijk uitgesteld in verband met de aanleg van een nieuwe haven, maar toen vaststond, dat de beschikbare opper-produkten, die uit het oogpunt van bo- vlakte te klem zou zijn, werden de plan- dem en klimaat hier het beste geteeld goederen daar moeten worden geprodu ceerd waar dat het goedkoopst kan. Dat betekent voor Nederland, dat wij erg op onze tellen moeten passen. Dat geldt ook voor de vroege aardappelen en uien, die Ihier geproduceerd worden. De Nederlandse tuinbouw zal haar plaats moeten zoeken in het grote ge heel en zich moeten specialiseren op die nen tot nieuwbouw verwezenlijkt. Meer dan vijfhonderd dames en heren woonden de feestelijke opening bij, onder wie een aantal officiële gasten, maar toch ook vele leden van de veiling Sint Annaland en van de groep Scherpenisse. SIRENE LOEIDE De officiële openingshandeling werd verricht door de voorzitter van het Cen traal bureau voor de tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, die als openingssignaal de veilingssirene in werking zette. Eer hij dat deed, had de heer Prins gewezen op de grote betekenis van deze dag, waarmede Sint Annaland zich schaart in de rij van veilingen, die na de oorlog nieuw gebouwd zijn, met ver beterde outillage. Dat was nodig, want de veilingapparatuur in ons land was verouderd en gebrekkig. Het moderne leven eist nu eenmaal een hoog tempo en daaraan kon deze outillage niet voldoen. Is het grote bedrag, dat geïnvesteerd is, verantwoord met het oog op de toe komst? Spreker zette uiteen, dat wij staan aan het begin van Euromarkt en Vrijhandelszone. In verband daarmee zijn beslissingen, die nu genomen zijn, be palend voor de toekomst, voor het wel en wee der toekomstige generatie. Wat de Euromarkt en Vrijhandelszone betreft, koos spreker het midden tussen optimisme en pessimisme. Hij gelooft dat het een moeten is. Er is geen andere weg meer. Zonder catastrofe te veroor zaken kunnen wij niet terug. Wat wij alleen nodig hebben is een beetje moed om het aan te durven OP TELLEN PASSEN Het gaat erom, de welvaart te ver hogen en te verzekeren, opdat er geen voedingsbodem voor het communisme aanwezig zij. Dat kan alleen door de goederen goedkoop te maken en prijs verhogingen tengevolge van douanerech ten e.d. weg te werken en kunstmatige schaarste, zoals in België bijv. graag wordt verwekt, te voorkomen, terwijl de WOLPHAARTSDIJK. - Gisteren heeft onder grote belangstelling het echtpaar Van de Kreeke-Verijzer zijn 60-jarig hu welijksfeest gevierd. De bejaarden van de sociëteit boden een geschenk aan en velen kwamen het diamanten bruids paar gelukwensen, waaronder het ge meentebestuur. Gisteravond bracht de muziekvereniging „Advendo" een sere nade. kunnen worden. Nu kampen wij nog met de barens weeën van Ihet nieuwe Europa. Maar als wij die overwonnen hebben, hebben (wij een grote markt, een samenwerking, die open ligt vcor massale produktie en ver handeling. Het gaat er daarbij om welk deel Nederland daarvan kan leveren. Is er dan voor veilingen een toekomst? Spreker gelooft van wel. Het veilings- systeem heeft zo'n grote vlucht genomen door de geografische ligging van Neder land te midden van grote industrieën, waar een grote vraag is naar groenten «n fruit. Daarbij moet men geen vaste klanten hebben, maar verkopen, waar de drijzen het hoogst zijn. Daarvoor leent het veilingssysteem ziicfh het best. Maar dan moet het ook up to date zijn inge richt. In het volste vertrouwen dat deze Voor de openingsplechtigheid ontstond er in de voile zaal enig rumoer met gilletjes van dames en grote stappen van heren die jacht maakten op een rat, die zich waarschijnlijk ook voor de plechtigheid interesseerde. Het gelukte niet het beest te vangen en het verdween op een gegeven ogenblik op onnaspeurlijke wijze. veiling een nuttige taak zal vervullen en met d'e bede, dat Gods zegen erop blijve rusten, verklaarde spreker het complex voor geopend. OORKONDE Nadat de voorzitter de heer Prins een oorkonde had aangeboden bracht hij dank aan alle instanties, die medege werkt hebben, de bouw tot stand te brengen. Speciaal noemde hij het ge meentetoestuur en het ministerie van landbouw, de architect Nienhuis, de aan nemer de heer Ligtendag en de vei lingmeester en de administrateur de he ren A. J. Duyzer en L. P. Goedegebuure. Burgemeester J. van den Bos sprak zijn bewondering uit voor de snelle wijze, waarop de bouw tot stand is gekomen in nog geen acht maanden. Er staat nu een veilinggebouw waarop Sint Anna- land trots kan zijn. Goed beleid en goede verzorging heibben de veiling op deze hoogte gebracht, waardoor de aardappe len en uien van deze omgeving als kwa- liteitsprodukten in het land bekend staan. Ook de heer P. H. W. Klarner, direc teur van het uitvoerc on trolebureau, stip te aan, dat de produkten van deze vei ling voor verzending naar verre landen, Indië en West-Afrika bijvoorbeeld, voor keur hebben om hun kwaliteit en houd baarheid. MIDDELBURG. In de Concert- en Gehoorzaal werd zaterdagmiddag de grote regionale Najaarsconferentie ge houden van de Ned. Zondagsschoolver eniging. Eén der voornaamste program mapunten van de middagvergadering was het verslag van de heer A. Kroe- se, directeur van de N.Z.V., die in augustus samen met ds. J. ter Scheg- get, vice-voorzitter der vereniging, de conferentie „Wereldwijd overleg" in Ja pan heeft bezocht. Hieraan namen 63 landen deel. Als hoofdmotief voor deze conferentie gold „Jezus Christus, de weg, de waar heid en het leven." De heer Kroese gaf enkele boeiende voorbeelden van de moeilijkheden waar mee de vele Christenen in andere lan den te kampen hebben. Zo kent Japan bijvoorbeeld niet de zondag, want slechts één vierde procent van de be volking is Christen. Zij beleven het ge loof dan ook heel simpel, aldus spreker. India heeft weer zijn eigen probleem voor de Christenen, nl. de verhouding tussen man en vrouw, terwijl de verte genwoordigers van de Goudkust en van Zuid-Afrika zaten te kampen met de rassenscheiding. Toch werd tijdens de ze internationale bijeenkomst getracht het hoofdmotief „Ik ben de weg, de waarheid en het leven" zo goed moge lijk te beleven. Ook de taal vormde voor de meeste deelnemers een grote handi cap, daar alles zowel in het Japans als het Engels vertaald moest worden, ter wijl bv. de Koreanen geen van beide talen machtig waren. Dit leerzame verslag werd afgewis seld met bandopnamen, gemaakt op Zondagsscholen in het Verre Oosten. Het tweede deel der middag werden de leiders en leidsters praktisch bezig gehouden met een hulpmiddel, dat in het Zondagsschoolleven een grote plaats heeft ingenomen, nl. het jaarboekje. Guido van Deth voerde tijdens de avondvergadering het poppenspel „Va der ik ga reizen" op. Als grondmotief had dit spel „De gelijkenis van de Ver loren Zoon" uit Lucas 15 en omvatte zes taferelen. Het programma werd afgewisseld met samenzang. RILLAND-BATH. In een gisteravond gehouden spoedeisende raadsvergadering is besloten een geldlening van f 100.000 aan te gaan met het Bedrijfspensioen fonds voor de landbouw. De rente be draagt 4Vi procent. Dit geld zal worden gebruikt voor de financiering van de bouw van een dorpshuis, waarvoor de plannen reeds geruime tijd besteksklaar zijn en werden goedgekeurd door de toe zichthoudende instanties. Zodra het gis teren genomen besluit tot het aangaan van een geldlening door Ged. Staten is goedgekeurd, kan verder worden ge werkt aan de realisering van het plan. Het ontbrekende geld voor de bouw komt uit geschenkengelden, o.a. van het Rampenfonds. De grote zaal in het te bouwen dorpshuis zal plaats bieden aan 380 personen. Diverse kleine zaaltjes completeren het dorpshuis. Advertentie Ringbijeenkomst C.J.V. GOES. Op 20 november a.s. zal in zaal Krijger alhier een ringbijeenkomst worden gehouden voor de leden van de afdelingen, aangesloten bij de ring Goes van het C.J.V. Op deze avond zal er een declamator optreden en verder zal er volksdans zijn onder leiding van Mej. D. Dekker van Kloetinge. Enige weken geleden werd de startbij eenkomst van deze ring gehouden en daarvoor bestond toen zeer grote be langstelling. Van onze Middelburgse redacteur MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg heeft gister middag uitvoerig gediscussieerd over de vraag of het gymnastiek lokaal van het schoolgebouw aan de Nieuwe Haven verbeterd moet worden of niet. Er was een minderheid in het college van b. en w. wethouder A. J. Kaland die meende dat het eigenlijk maar niet moest gebeuren, want dat het gemeentebestuur bij de aanneming van het voorstel van de grootst mogelijke meerderheid van het college in feite zijn eigen beleid zal gaan doorkruisen. De overige leden van dat college waren de mening toegedaan, dat er toch voorlopig nog geen schijn van kans was, dat er een nieuw gymnastieklokaal kon worden gebouwd en met deze wetenschap gewapend leek een vèrbetering van het bestaande lokaal alleszins verantwoord. De raad echter had nogal bezwaren tegen het meerderheidsvoorstel en het slot van het liedje was, dat de raad dit voorstel met twaalf tegen vijf stemmen verwierp. Tegen stemden de heren B. A. Hesseling (VVD), C. A. Kammeraad (VVD), W. P. J. Baars (CHU), M. A. L. Hubregtse (PvdA), drs Th. J. Westerhout (PvdA), mr. P. v. Empel (CHU), A. J. P. C. de Vlieged- De Vlieger (PvdA), J. S. Hoek (AR) en wethouder A. J. Kaland (CHU); vóór de heren A. J. Schot (SGP), M. Wattel (AR), P. H. M. Adriaan- sens (KVP) en de wethouder J. W. Kögeler (AR) en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (PvdA) Het schoolgebouw aan de Nieuwe Ha ven behoort in eigendom aan de gemeen te en het gebouwencomplex bestaat uit een school en een gymnastieklokaal. De school is in bruikleen gegeven aan de Vereniging voor Gereformeerd Onder wijs, welke daarin een ULO-school in stand houdt. Van het gymnastieklokaal, dat niet in bruikleen is afgestaan, maar in beheer is bij de gemeente, maken ver scheidene scholen en verenigingen regel matig gebruik. Het onaangename feit doet zich evenwel voor. dat dit lokaal geen uitgang naar buiten heeft en alle kinderen dus om het lokaal te bereiken door de gang van de school moeten lo pen. Behalve het feit, dat dit buitenge woon hinderlijk is voor het onderwijs, dat wordt gegeven, voldoet het gymna stieklokaal niet meer aan de eisen des tijds. De meerderheid van het college van b. en w. stelde voor verbeteringen (waaronder kleedkamers) aan te bren gen, waarvan de kosten in totaal f16.800 belopen. In het plan was tevens opgeno men een ruimte voor de toestellen, wel ke thans in het lokaal aanwezig zijn. In hun voorstel zeggen b. en w., dat het lokaal inderdaad te klein is. Wethouder Kaland bracht naar voren, dat de school bovenaan de urgentielijst prijkt om afgebroken te worden. Het be houd van bet gymnastieklokaal naast de bestaande school achtte hij verantwoord, maar niet als onderdeel apart. Als wij dit lokaal nu zouden „oplappen" zou dit volgens spreker stellig een hinderpaal vormen voor een straks eventueel te bouwen nieuw lokaal. Hij achtte het bo vendien onverantwoord een dergelijk bedrag voor het „oplappen" uit te trek ken. Advertentiën Een overzicht van (le uitbreiding bij de PZEM. IJ ziet liier enkele voedingspompen Van één onzer verslaggevers VLISSINGEN, De werkzaamheden aan de grote uitbreiding van de PZEM-centrale te Vlissingen zijn voltooid. Gistermorgen zijn de proefnemingen met de nieuwe machines afgesloten en over de resul taten is de directie zeer tevreden. De Zeeuwse centrale is uitgebreid met een nieuwe turbinegenerator (cap. 48.600 kiloWhatt) een ketel huis (560 vierk. m.), een oliestookketel (cap. 120 ton stoom per uur) en twee olietanks (met elk 3600 kub. meter inhoud). Deze drastische uitbreiding heeft tot gevolg, dat per 1 december a.s. de eigen capa citeit van de Zeeuwse centrale zal zijn opgevoerd met 78.600 kilo Whatt. Dat betekent een vergroting van de eigen capaciteit met bijna 50 Van onze correspondent HAAMSTEDE. Dat de fruitoogst in Burgh en Haamstede zeer goed is. is merkbaar aan het aanvoerstation der Z H E.-veiling. Werden in 1956 in totaal ruim 64000 kisten fruit verladen en in 1957 totaal 41190, maandag werd er door de heer A. Dalebout een partijtje fruit voor vervoer aangeboden, waarbij de 50 000ste kist van dit jaar zich be vond Daar er naar schatting nog ruim 30,000 kisten bij de kwekers zijn uitge geven en ook nog een flink kwantum is opgeslagen in eigen fust, kan dit jaar dus van een record-aanvoer gesproken worden. Naar schatting zouden er in deze om geving ongeveer 800 ton fruit door di verse handelaars op het hout zijn ge kocht. In mei 1954 werd de nieuwe centrale aan de Eidisonweg te Vlissingen in be drijf gesteld. Al spoedig bleek, dat de nieuwe centrale opgezet aan de hand van plannen die reeds van 1945 dateer den weldra een tekort aan vermogen zou krijgen. Als oorzaken hiervoor zijn o.m. aan te wijzen: de elektrificatie van de Zeeuw se spoorlijn in juni 1957, de snelle toe name van elektrische apparaten in de huishoudingen en de uitbreiding van in- dustrieëën zoals ,.De Schelde". Had de oude centrale aan de Konings weg een capaciteit van 16,5 megaWhatt (16.500 kiloWhatt), en werd dit in 1954 opgevoerd tot 65.1 megaWhatt, thans is de capaciteit van de nieuwe centrale opnieuw uitgebreid met 30 megaWhatt en komt nu tot een vermogen van ruim .95.000.000 Whatt. Er zijn nu dus drie eenheden, zodat de stroomvoorziening normaal kan doorgaan wanneer een of desnoods twee ervan mochten uitvallen. En als alles zou uit vallen, dan is er nog geen nood, want de PZEM is gekoppeld met de Brabantsè energieleverancier. Daarvoor is Vlissin gen ondergronds verbonden met Goes, waar twee koppeltransformatoren zo juist met groter vermogen toegerust via een bovengrondse lijn voor even tuele stroomuitwisseling met Brabant onderhouden. Via de PNEM is de PZEM ook ver bonden met de S.E.P. (Samenwerkende Elektriciteits Producenten) in Arnhem. Op deze wijze wordt er wel energie ver handeld. Het is n.l. niets bijzonders, wan neer er in Vlissingen opgewekte energie ergens in West-Duitsland of Oostenrijk wordt gebruikt. Er bestaat een levendige „exporthandel" in elektrische energie en zo leverde Zeeland bjjv. in 1956 14,5 pro cent van alle energie die ons land ex porteerde. Vooral naar West-Duitsland maar ook naar Zwitserland, Oostenrijk of Italië. Het afgelopen jaar was het Zeeuw se aandeel in de „stroom-export" wat minder. Behalve de nieuwe turbine-generator is er ook een nietuwe ketel bijgebouwd in het met 560 vierk. m. vergrote ketel huis. De nieuwe ketel die in tegen stelling tot de oudere met olie wordt gestookt heeft een capaciteit van 120 ton stoom per uur, druk 80 atm. en op een temperatuur van 510 graden Cel sius. De ketel is gebouwd bij de Kon. Mij „De Schelde", de turbine-generator bij de N.V. Kerkspoor. Gistermorgen zijn de door de S.E.P. voorgeschreven vaardigheidsproeven, die enkele dagen zonder onderbreking heb ben geduurd, beëindigd. Naar wij van ir. H. Broekhoff, hoofdingenieur bij de PZEM, vernamen, heeft de nieuwe ma chine de proeven met succes doorstaan. Per 1 dec. a.s. zal de Ze,euwse centrale de nieuwe eenheid in gebruik nemen. Van onze Middelburgse redacteur MIDDELBURG. De gehuwde on derwijzeres is gistermiddag in de Mid delburgse raadsvergadering zij het figuurlijk weer over de iong gegaan. Het betrof hier de benoeming van een onderwijzeres aan school J., aan welke school reeds jaren een vakature be staat. Eerst door het vertrek van mej. Dronkers, later door het ontslag van mej. Woittiez, waarna kortgeleden weer een vakature ontstond door het ver trek van mej. Van der Rest. Geduren de die gehele tijd (ruim 4 jaar) is als tijdelijk onderwijzeres werkzaam ge weest en nog werkzaam mevr. M. P. Weber-van Wezel. Nu de L.O.-wet 1920 is gewijzigd kun nen ook gehuwde onderwijzeressen in vaste dienst worden aangesteld. Onlangs had mevr. Wetoer nog mee gesollici teerd naar de te vervullen vakature. Het kwam B. en W. nu gewenst voor Verslag Waterleidingmij. Schouiven-Duiveland ZIERIKZEE. De bestaande aanvoer- leiding van water via Renesse en Brou wershaven wordt tot aan de grens van zijn capaciteiten belast. Elke buisbreuk of storing aan de opjaagpompen kan de gehele watervoorziening in gevaar bren gen. Aldus het verslag over het derde kwar taal van 1958, uitgebracht aan de Raad van Beheer van de N.V. Waterleiding maatschappij „Schouwen-Duiveland" Aan de minister van binnenlandse zaken is in verband hiermee gevraagd krediet toe te staan, om een tweede transportlei ding langs de inmiddels klaargekomen provinciale weg naar Haamstede te kun nen aanleggen. Naast zekerheid zal deze leiding een grote stroombesparing geven. Aan de vraag naar water kon in het algemeen worden voldaan, zo meldt het verslag, doordat zich in de afgelopen zomermaanden geen noemenswaardige Advertentie Proef die zelf! Van Nelle's nieuwe Assam Thee Héérlijk: een echte Engelse melange, door Van Nelle samengesteld uit alleen de allerfijnste theesootten. Héérlijk: Van Nelle's nieuwe Assam Thee - geniet er van met volle teugen! .ENGELSE MELANGE perioden van hitte of dirooigfce voordeden. Over de druk vernam de maatschappij maar weinig klachten. Toch moet de druk 's nachts nog steeds aanzienlijk wor den verlaagd, om de reservoirs bij Zie- rikzee te kunnen bijvullen. Serooskerke was de laatste gemeente waar de druk werd opgevoerd. Hier wer den de gecorrodeerde gietijzeren leidin gen vervangen en werd een toevoerlei ding gelegd in het kader van de delings- dijkwerken. De aansluiting van boerderijen onder vond door deze werkzaamheden vertra ging. Toch werd nog rond veertien kilo meter leiding gelegd. Op het programma staat nu nog ongeveer 57 kilometer. Het pompstation leverde een nieuw re cord, door op een dag, 29 juli, 3.821 ku bieke meter op te pompen. Hiervoor draaide het station dan ook 24 uur ach tereen. Bij het onderzoek, dat werd ingesteld, naai' de waterhuishouding in het duinge bied bleek duidelijk de noodzakelijkheid van de spoedige totstandkoming van het streekplan voor de westhoek. In een investeringsrapport is de ver wachte ontwikkeling van het bedrijf vastgelegd. De geraamde exploitatiete korten bedragen gemiddeld rond 182.000 per jaar. Over de vorm van de dekking van de tekorten moet nog worden on derhandeld. Aan uitkeringen in verband met de watersnood staat het bedrijf nog ca. één miljoen gulden tc wachten. haar een vaste aanstelling te geven. De heren Schot (SGP) en Wattel (AR) hadden bezwaren tegen het voor stel. Wethouder Kögeler betoogde, dat ook hij, maar dan in het algemeen ge nomen, bezwaren had tegen het benoe men van gehuwde ambtenaressen. Hij gaf er echter de voorkeur aan dit te la ten afhangen van bijzondere omstandig heden. Mevr. Wetoer is altijd een uit stekende onderwijzeres geweest en de heer Kögeler meende dan ook, "dat het het belang van de school. In dit geval gemeentebestuur tegenover deze ingeze tene wel enige verplichting heeft. Bo vendien is de benoeming van haar in wilde de heer Kögeler over zijn alge mene bezwaren heenstappen. Drs. Westerhout ging speciaal in op wat de heer Kögeler noemde „bijzon dere omstandigheden". Hij wilde weten of de rest van het college er net zo als de heer Kögeler over dacht. De wet houder antwoordde de socialistische af gevaardigde, dat zijn standpunt een per soonlijk standpunt was. De voorzitter viel hem bij en betoogde, dat het ge meentebestuur zich op dit punt nader zal beraden. Hij geloofde, dat een meer opportunistische politiek het meest op zijn plaats zou zijn. Er volgde een stem ming. Met twaalf stemmen voor en vijf blanco werd mevr. Weber benoemd tot onderwijzeres aan de school J. Van onze correspondent. WOLPHAARTSDIJK. Notaris Van Dissel te Goes heeft gisteren op verzoek van de erven J. J. van der Velde een aan de Dooldijk te Wolfaartsdijk staand huis verkocht. Koper werd de heer Ph. Reinhout voor een bedrag van tweehon derd gulden. De voorzitter antwoordde niet zo opti mistisch te zijn als de heer Kaland. Ver gunningen voor nieuwe lokalen zullen voorlopig wel niet te verwachten zijn, waardoor aan het bestaande gymnastiek lokaal aan de Nieuwe Haven nog gerui me tijd behoefte zal blijven bestaan. Het opknappen blijft „lapwerk", maar dat een bescheiden bedrag zal vergen en niet een enorme som gelds, die voor de bouw van een nieuw lokaal nodig is. Wethouder Kögeler deelde in dit ver band later mee, dat men voor dit doel rustig een bedrag van f150.000 op tafel kan leggen. Het rooms-katholieke raadslid Adri- aansen adviseerde b. en w. sterk te wer ken in de richting van de bouw van een nieuw lokaal. De heer Hoek (AR) merkte op, dat de school er abominabel slecht aan toe is en dat het gebouw de naam „school" zo spoedig mogelijk zal moeten verliezen. In de toekomst zal ook het gymnastiek lokaal wel moeten verdwijnen. Spreker vond het echter dwaasheid de school af te breken; zij zou voor verschillende doeleinden nog kunnen worden gebruikt. De heer Hoek zag wel iets in oplappen, maar stelde zich verder achter wethou der Kaland, die de goedkoopste oplos sing had voorgestaan. De liberale afgevaardigde Kamme raad had zich persoonlijk van de toe standen in de school en het gymna stieklokaal aan de Nieuwe Haven op de hoogte gesteld. Hij zei een beetje geschrokken te zijn. De heer Kamme raad zou het lokaal zo weinig mogelijk willen oplappen en b. en w. willen sti muleren zo gauw mogelijk een of meer gymnastieklokalen gerealiseerd te krij gen. De heer Geers (PvdA) zag als~".iige oplossing een nieuwe school met een aan de eisen des tijds aangepast gymnastiek lokaal. Hij zou gaarne zien, dat het col lege bij de behandeling van de begro ting met een zo volledig mogelijk pro gram van urgente kapitaalswerken voor de dag zou komen. De voorzitter bracht in,het midden, dat zelfs na de verbete ring van het lokaal een volwaardig gym nastieklokaal tot de wensen zou behoren. Wethouder Kögeler vatte daarna alle gemaakte opmerkingen samen in één probleemvraag: hoe lang moet het gym nastieklokaal aan de Nieuwe Haven nog blijven staan? Zou dit een betrekkelyk korte duur zijn, dan is het bedrag van f 16.809 uiteraard zeer hoog, maar de er varing heeft mij geleerd, aldus spreker, dat de gemeentelijke urgentielijst niet parallel loopt met de lijst van het de partement van onderwijs, kunsten en we tenschappen. De heer Kögeler verklaar de dat de school zou moeten worden af gekeurd om een nieuwe school te kun nen laten bouwen en aan dit stadium is zij nog niet toe. Spreker voegde hieraan toe, dat het gymnastieklokaal aan de Nieuwe JHaven nog het beste van de drie slechte is. De lokalen aan de Neder- en de Ververijstraat bevinden zich in een nog miserabeler staat. Drs. Westerhout (PvdA) was van me ning, dat wanneer we de „oplapweg" blijven volgen, we steeds verder in het slop komen te zitten. Hij ried b. en w. aan alles op alles te zetten om aan een lokaal te komen, dat up-to-date is. Spitsvondig merkte de voorzitter daar na op, dat b. en w. dan eigenljjk voor de taak zouden staan drie nieuwe gym nastieklokalen te laten bouwen, omdat het lokaal aan de Nieuwe Haven nog niet eens het slechtste is. De heren Westerhout en Hoek wilden daarna nog iets opmerken over deze kwestie. De heer Westerhout zei tegen de verbeteringen van het lokaal toch geen geld te willen aansmijten. Hij stel de zich op het standpunt, dat we straks in onze begroting, hoe dan ook, financie ringsmiddelen moeten zien te vinden, die het mogelijk maken dat de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs eindelijk eens een nieuw schoolgebouw krijgt. De heer Hoek deed nog de suggestie om het Schoolmuseum elders onder te brengen en het vrijgekomen lokaal dan als kleed lokaal te gebruiken, zolang er geen nieu we school is. Het meerderheidsvoorstel van b. en w. werd ten slotte verworpen. ARNEMUIDEN. Notaris B. A. v. Verre uit Middelburg heeft in Arnemui- den het huis Spoorstraat 23 verkocht aan de heer J. v. Belzen Dzn., voor 7675. Van onze Middelburgse redacteur MIDDELBURG. De wethou der van Bedrijven en Kunstzaken van de gemeente Middelburg, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, zal in de eerstvolgende raadsvergadering, welke gehouden zal worden op Voor het boerderijen-plan weiden 52 maandag 15 december, het wet- aansluitmgen tot stand gebracht, alsme- - de 9 voor weilanden en 10 voor andere I nOUderscnap neerleggen, nieuwe aansluitingen, in totaal 71 stuks.I Jhr.. Schorer deed deze VOOl' de raad verrassende mededeling in de TH Oh KIS Voetverwarming THOLEN. In het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente is éen voetverwarming aangebracht. Zondag jl. werd deze voor het eerst gebruikt. rondvraag van de gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergade ring. De overige leden van het col lege van b. en w. waren sinds kort van het besluit van jhr. Schorer op de hoogte. De bewindsman mo tiveerde zijn aftreden met te ver klaren, dat hij wegens drukke werkzaamheden, die zijn aanwe zigheid buiten Middelburg ver eisen, zijn plichten als wethouder der gemeente Middelburg in ge vaar ziet komen. Jhr. mr. Schorer zei dat het hem zwaar gevallen was dit besluit te nemen. Hij meende echter, dat er geen andere oplossing mogelijk was; hij dankte allen zeer voor de samenwerking. Burgemeester mr. Joh. da Witt ver klaarde, dat het besluit van jhr. Scho rer het college verrast had, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat men de houding van de wethouder moets res pecteren. Namens het college en de raad bracht hij jhr. Schorer dank voor hetgeen hij als wethouder voor de ge* meente Middelburg had gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3