Demonstratie van twee paragnosten grondig mislukt Veel ongelukken het weekeinde in DE VIER GEZICHTEN VAN BERLIJN Explorer 1 al honderdvoudig ruimtemil j onair AMERIKA WIL GEEN KAT IN DE ZAK KOPEN Vier soldaten redden zich onder omgeslagen boot IS iet te redden Niet gedisponeerd Neutraal onderzoek gewenst Peulvruchtenexport met 45 pet. gestegen Nog oen kans Twee conferenties op dood spoor IS MALENKOF VERMOORD? Geen licht - 80 km WOESTE RIJDER GEGREPEN Vliegboot opgegeven Nieuw complot in Venezuela Heien bij nieuwe RAI-gebouw besmet Sneeuwwitje redt NCRV-amusement Nieuwe fiats, protserige aliee en zwarte ruines Fles uit zee levert tien dollar op Co-Op rentespaarbrieven in coupures van 1000 Vier gewonden bij messengevecht Frans-Russische handel wordt 20 procent groter Maandag 17 november 1958 Eigen nieuwsdienst ARNHEM. De televisie uitzending, waarin de Arnhemse inspecteur van politie J. W. Gosker en zijn vriend, de Apel- doornse goochelaar Truxo, pseu- do-helderzienden, -telepaten en -paragnosten aan de kaak stel den met een „nep-séance" heeft een interessant vervolg gekre gen. Tal van paragnosten zijn in het geweer gekomen en hebben aangeboden hun gaven voor een select en kritisch publiek te de monstreren Twee van hen heb ben een kans gekregen: Croiset en Dijkshoorn. Hun optreden is echter geen onverdeeld succes geworden. Croiset en Dijkshoorn gaven een de monstratie voor politie- en justitie-) autoriteiten, medici en zakenlieden in de; kantine van het Arnhemse hoofdbureau van politie. Professor Tenhaeff, die geldt als een groot deskundige op het gebied van de, parapsychologie, kon met een wetenschappelijk slotbetoog niet verhel pen. dat de demonstratie een fiasco voor Dijkshoorn en een gedeeltelijke misluk king voor Croiset werd. Croiset begon zijn optreden met het afdraaien van een bandje, dat enkele dagen tevoren was opgenomen. Daarop had hij de mensen beschreven, die tijdens de demonstratie op bepaalde stoelen zou den gaan zitten. Van de eerste proef klopte niets. Toen was de man op de tweede stoel van rechts aan de beurt. Nu klopte alles merkwaardig goed. De proefpersoon bleek lid te zijn van de werkgemeenschap tot studie van para normale verschijnselen. De demonstratie van Dijkshoorn slaag de in het ^geheel niet. Ten slotte ver klaarde hij .,niet gedisponeerd" te zijn. Hij gaf inspecteur Gosker, die hem te lang zou hebben laten wachten, daar van de schulu. Daarop volgde een persoonlijke kibbe larij. Inspecteur Gosker verweet de hel derziende dat hij hem een jaar geleden had voorspeld dat hij hoofdcommissaris van politie in Arnhem zou worden en de grachten zou dempen. Een paar we ken later voorspelde hij echter dezelfde nspecteur Gosker, dat hij een belang- •ijke functie op het departement zou krijgen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een neutraal onderzoek naar de waarde van de paranormale begaafdheden komt de Vereniging tegen de kwakzalverij zeer gewenst voor. Dat bleek op een zaterdagmiddag gehouden vergadering van de vereniging. De vereniging hoopt daarbij op medewerking van de regering. Enige tijd geleden bracht de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen een rapport uit over aardstralen en wichelroedelopers. Een dergelijk rapport over paranor male verschijnselen zou de Vereniging tegen kwakzalverij welkom zijn. AMSTERDAM. In het oogstjaar 1 augustus 1957 tot 1 augustus 1958 wer den uit ons land bijna 79 miljoen kg peulvruchten uitgevoerd, wat ongeveer 45 pet. meer is dan de uitvoer van het voorgaande jaar. De waarde van deze uitvoer steeg niet navenant, nl. met slechts 12 pet. tot 39,3 miljoen. Groene erwten vormden het belang rijkste deel van de peulvruchtenexport. Hiervan werd uitgevoerd 55.8 (v.j. 35,2) miljoen kg. Nieuwe bok voor v. d. Tak ROTTERDAM. Nederlands hoog-l ste drijvende bok is zaterdag na een; bouwtijd van ruim dertien maanden, op geleverd aan W. A. van den Tak's ber gingsbedrijf n.v. te Rotterdam. Van daag wordt de bok, die de naam Sim- son draagt, ingezet bij werk in het Botlekgebied. De bok is 58 meter hoog en heeft een hefvermogen van 250 ton bij een hijs hoogte van 35 en van J50 ton bij een hijshoogte van 54 meter. De Simson is gebouwd door J. cn K. Smit's scheeps werven te Kinderdijk in samenwerking met enkele andere werven. Professor Tenhaeff, Gerard Croi set (midden) en inspecteur Gosker (rechts). WASHINGTON (UPI). De eerste zendt volgens het bureau voor weten Amerikaanse kunstmaan, Explorer I, heeft sedert zijn lancering op 31 januari al meer dan honderd miljoen mijlen door de wereldruimte afgelegd. Het la boratorium voor wetenschappelijk onder zoek van de Amerikaanse marine heeft uitgerekend dat de eerste Explorer tij dens 3.475 banen om de aarde 104.170.075 mijlen achter zich heeft gela ten. Deze kunstmaan beschrijft thans elke 112 minuten en 3,6 seconden een baan om de aarde. NOG VIER Er draaien nu nog vier kunstmanen om de aarde, namelijk drie Amerikaan se en een Sovjetrussische. Van de vier üp verzoek van Dijkshoorn vroeg de; inspecteur of Dijkshoorn nog een kans j mocht hebben. Er gingen slechts wei- lig vingers de hoogte in. ..Geef me een kaps, wees sportief,'/ vroeg de helderziende toen. Daarop varen meer aanwezigen bereid een/twee de demonstratie mee te maken. NEW YORK (Reuter) Volgens] de New York Sunday News is de ge-, wezen Russische premier Georgi Malenkof doodgeschoten toen hij werdi verhoord door een wat kort-aange-i bonden ambtenaar die zijn geduld ver-, loor. Het zou de bedoeling zijn ge-j weest dat Malenkof was opgetreden; als getuige in een groot proces tegen de ..vijanden van het regiem", dat bedoeld was om het iedere Rus dui delijk te maken dat Kroesjtsjef al leenheerser is en geen concurrentie zal dulden. Malenkof zou bij de voorbereiding van dat proces hebben geweigerd de| antwoorden te geven die men van1 hem had willen hebben. De man die: hem verhoorde zou toen zijn geduld I hebben v rloren en Malenkof met een j pistool hebben doodgeschoten. De New York Sunday News zegt dit nieuws te hebben vernomen in Londen. Bevestiging ervan was ner-. gens te krijgen. Eigen nieuwsdienst GENÈVE Na ruim twee weken langs elkaar heen praten zijn de ver tegenwoordigers van oost en west in de conferentie over staking van proe ven met kernwapens het pog altijd niet eeris over een agenda. Óok in ,de andere conferentie, het technische overleg over de mogelijkheid van voorkoming van onverhoedse aan vallen dat een week geleden begon, is men nog niet aan een agenda toe. Vandaag worden beide conferenties voortgezet maar enig' uitzicht op vor deringen is er niet. Het overleg is ge heel op dood spoor geraakt. In weste lijke kringen wijt men dat aan de hals starrigheid van de Sovjetunie. Hals starrigheid in de kernwapenconferen tie waar de Russen blijven eisen dat eerst voorgoed en onvoorwaardelijk de proeven met kernwapens zullen worden gestaakt alvorens gesproken kan wor den over controle daarop. Halsstarrig heid ook i-n de conferentie over ver rassingsaanvallen, waar de Russen po litiek willen bedrijven hoewel de af spraak was dat het een wetenschap- pelijk-technische conferentie zou zijn, die het eventuele latere politieke con- ferentiewerk zou voorbereiden. EERST STAKEN DAN PRATEN Het Kremlin maakte in het afgelo pen weekeinde in Moskou de tekst be kend van een ontwerp-akkoord over staking van de proeven dat zaterdag in Genève was ingediend. Het kwam neer op een volledige handhaving van het standpunt van de Sovjetunie: eerst voor altijd de proeven staken en daar na gaan praten over controle. GEEN PAPIEREN BELOFTE We hébben er Vrede mee dat ama- Het Amerikaanse ministerie van bui- ll'ïïï'Sf .a?™ un4lulr VJ$? VP¥ tenlaiidse zaken reageerde daarop met de verklaring dat de Amerikaanse re gering geen kat in de zak wil kopen en geen genoegen wil nemen met een papieren belofte dat de Sovjetunie na een onvoorwaardelijke permanente sta king van de proeven wel wil gaan on derhandelen over de wijze waarop controle zal worden uitgeoefend. De Russen lieten daarop in Genève doorschemeren dat zij van plan waren het Amerikaanse ontwerp-akkoord van de hand te wijzen. Volgens dat ont werp-akkoord moet ende grote mo gendheden telkens voor de duur van een jaar overeenkomen de proeven te staken en intussen trachten -het eens te worden over een controlestelsel. Eigen nieuwsdienst WOLVEGA. Een onverlichte, slin gerende vrachtauto reed zaterdagavond met een vaart van tachtig kilometer door de bebouwde kom van Wolvega en zette koers naar Heerenveen. De poli tie, die omstreeks half tien werd ge waarschuwd, zette in een motor met zij span de achtervolging in. Het werd een wilde rit, waarbij de politie de vrachtauto herhaaldelijk dicht naderde. Het was echter te ge vaarlijk het slingerende voertuig te pas seren, temeer daar de bestuurder ervan waarschijnlijk onder invloed van alco hol verkeerde. Ten slotte tal van andere wegge bruikers hadden in de berm een goed heenkomen moeten zoeken kwam er hulp uit Heerenveen. Een stationcar van de Heerenveense politie wist de vracht auto op een brug onder Oudeschoot tot staan te brengen. De bestuurder, de 27-jange B. M. Hóewei de materiële schade aanzien-uit Giethoorn is opgesloten. Hij had de lijk was liep geen der inzittenden een j vrachtauto in Steenwijk uit een garage schram op. kwam de bus met zijn wielen in de berm. De chauffeur raakte toen die macht over zijn stuur kwijt. In Halfweg op de Haarlemmer straatweg en het dr. Boumaplein kwam het zondagmiddag tussen vijf uur en half zes tot drie kettingbotsingen. Bij de eerste waren vier auto's betrokken, bij de tweede twee en bij de derde drie Eigen nieuwsdienst Het ongewoon zachte herfstweer heeft dit weekeinde voor veel drukte op de wegen gezorgd. Op vele plaat sen in het land gebeurden verkeers ongelukken, die doden en gewonden eisten. De 22-jarige Joh. van Bruggen uit Zuidwolde. Groningen, reed zaterdag aan de Noorder'navenkade in Groningen met zijn bromfiets tegen een Gado-bus. Hij was op slag dood. Zaterdagmiddag is de 51-jarige me vrouw J. Verbeek-Van Deventer op de hoek van de Tasmanstraat en de Prins Hendrikstraat in Den Haag met haar bromfiets tegen een auto gebotst. Zon dagochtend is zij in het ziekenhuis over leden. De 21-jarige motorrijder H. lliensch uit Arnhem vond zaterdagmid dag op de Wolpherensedük in Gorin- chem de dood. Hij remde krachtig voor een voor hem rijdende auto. die voor sorteerde. Daardoor slipte hij en raakte hij met zijn motor een waterkerings muurtje. Korte ti.id later overleed hij in het ziekenhuis. Zijn duo-passagier bleet ongedeerd. In de nacht van zaterdag op zon dag vloog in Soest een auto uit de bocht. De wagen, waarin vier mensen zaten, kwam tegen een boom. Eén der inzitten den. mevrouw Herrebrugh-van den Berg werd op slag gedood. Twee anderen werden gewond. De 57-jarige astalteevder G. de Smale uit Amsterdam is zaterdagoch tend overleden kort nadat hij op de brug van de Bilderdijkkade, waarop hij ge knield aan het werk was, was aange reden. De bestuurder van de auto had hem niet gezien. Zes passagiers cn de chauffeur J. Krans uit De Wilp fGr.) werden gewond. naar de sinds vorige zondag vermiste toen een bus van de ESA zaterdag- portugese vliegboot is ipgegeven. Men naar "oostwofd tegln® ee^b^om"EoStef I heeft geen hoop meer nog iemand van gestolen. CASABLANCA (UPI) - Kikvorsman- nen van de Franse marine hebben vier soldaten van onder een om geslagen boot vandaan gehaald. De geredden hadden zich een hele nacht in leven weten te houden door de lucht te ademen die onder de boot niet kon ontsnappen. De sloep was met twintig' soldaten aan boord uit Casablanca vertrokken om onbruikbare munitie in zee te stprten. Bij een plotselinge rukwind sloeg zij om. Twee soldaten kwamen onmiddellijk om, veertien kwamen in zee terecht en konden zich aan de bporden van de sloep vasthouden en vier man zaten LISSABON (Reuter). Het zoeken onder de boot. Van deze vier kon er geen een zwemmen. Zij hielden zich dus de gehele nacht vast aan de bin nenkant van de sloep terwijl te hulp gekomen boten trachtten het omgesla gen scheepje te doen kantelen. Toen kikvorsmannen er ten slotte in slaag den de vier te bevrijden, was de lucht bijna verbruikt. CARACAS (UPI) Te Caracas is of ficieel bekend gemaakt dat vijf officieren van het leger zijn gearresteerd onder verdenking van het smeden van een com plot tegen de regering. Het schijnt de bedoeling te zijn geweest, de regering omver te werpen vóór 7 december, de da,g waarop er algemene verkiezingen zullen worden gehouden. In weerwil van de arrestaties gelooft de politie dat er nog steeds kans is op een revolutiepoging. Openbare gebou wen, bruggen, radiozenders en belang- schappelijk onderzoek van de Ameri kaanse marine alleen de Vanguard nog seinen uit. De Vanguard heeft sedert de lance ring óp 17 maart in 2.507 tochten om de aarde 83.533.240 mijlen afgelegd. De derate spoetnik heeft, sedert de lance ring op 15 mei in 2.397 banen 67.561.842 mijlen afgelegd. De vierde Explorer leg de sedert de lancering op 26 juli in 1.360 banen 37.153.840 mijlen af. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Am sterdamse heiwerkersvereniging Broederschap heeft het heiwerk aan het nieuwe R.A.L-gebouw aan het Europaplein te Amster dam besmet verklaard. Aangezien slechts enkele van de heiers, die daar werken niet bij Broederschap zijn aangesloten, is te verwachten, dat het heiwerk voor htet R.A.I.-gebouw vandaag stil zal liggen. Tot de besmetverklaring is besloten op een vergadering, die de heiers gisteren hebben gehouden. Zij hadden het werk tot dusverre nog niet besmet verklaard, omdat zij het feestelijke slaan van de eerste paal op 6 novem ber niet in de war hadden willen sturen. Voor het nieuwe gebouw moeten ruim 1200 palen worden ge heid. Op de vergadering van gisteren hebben de heiers een bemiddelings voorstel om onmiddellijk aan het werk te gaan voor het C.A.O.-loon plus vijftieh procent van de hand gewezen. Zij waren bevreesd dat zij in de naaste toekomst niets zouden bereiken, indien zij op het voorstel zouden in gaan. Broederschap tracht op het ogenblik een ploeg Rotterdamse heiers te be wegen het werk neer te leggen bij een Amsterdams bouwwerk, dat het besmet heeft verklaard. speeltuin- en buurtverenigingen club liederen dichten aan de hand van be staande melodieën, zoals Het is plicht, dat iedere jongen. Maar dat men in een t.v. presentatie met zo iets durft aan te komen is een kwalijke zaak. Dit moesten we helaas ervaren toen wij zaterdagavond met de N.C.R.V. voor de tweede maal een bezoek aan het Pofhuis brachten. Een dubbele te genvaller, omdat de eerste kennisma king vier weken geleden bepaald aar dig was. De tekst, die men ons thans voorzette was die naam niet eens waard. Het geheel resulteerde in on samenhangende gesprekken. En dan die liedjes, die bovendien nog erbarmelijk slecht werden gebracht'. Artiesten als Sophie Stein, Jan Retèl, Henk Rigters en Jan Hahn voelden zich met dit slappe gedoe kennelijk verlegen. Daarom was het dan ook nog niet zo'n slecht idee om aan het slot het hele Pothuis te laten opblazen. Dat het tenslotte geen verloren avond werd, was te danken aan Dick van Bommel, die met zijn nieuw dwaas verhaal over Sneeuwwitje voor een uur voortreffelijke ontspanning zorg de. Zijn regievondsten waren weer bijzonder levendig. programma's l In het kort DINSDAG 18 NOVEMBER RADIO Bu^'het passeren van een pulpwageii|de 36 inzittenden levend terug te vinden. I rijke wegen worden bewaakt. HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 Gram; 7.40 Idem; 7.45 Morgengebed en' liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10-00 V d kind; 10.15 Lichtbaken, caus; 10.30 Cello en piano; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Als de ziele luistert, caus. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act: 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Gram; 13-30 Dans muz; 14-00 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 V d vrouwen v h land; 14.45 Gevar progr; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Rege- ringsuitz: Rijksdelen Overzee; Bestrijding van volksziekten in Nederlands Nieuw- Guinea, door dr. O. Kranendonk. avond 18.00 Lichte muz; 18.25 In het brand punt, caus; 18.30 Negro-spirituals; 18-50 V 3 jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Sportpraatje; 19-30 Gram; 20.15 Radio Philh ork en soliste. (In de pauze: plm 21.0021.30 Aan de poorten van een nieu we tijd, caus) plm 22.35 Gram; 22.45 Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws 23.15 Clavecimbelrecital; 23.4024-00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7-50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram: 9-40 M, rgen wij ding 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Hammondorgel spel; 11,15 V d zieken. middag 12.00 Dansmuz; 12-20 Regeringsuitz: Landb rubr: De boer van Nooitgedacht; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Promenade-ork; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15-30 Alt en piano; 16.00 V d jeugd; 16-15 Gram; 16.30 V d jeugd; l'-20 De dieren wereld en wij, caus; 17.30 Amateursprogr. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lich te muz; 18.55 Paris vous parle; 19.00 V d kleuters; 19.05 Gevar progr v d sold; 19-45 Lichte muz; 20-00 Nws 20.05 Gevar progr; 21.15 Gram; 21-45 Act; 22.00 Film praatje; 22.15 Koorzang; 23.00 Nws; 23.15 Koersen in New York; 23.16 New York calling; 23.21—24.00 Metde Franse slag. TOEN Berlyu was gevallen had de stad geen hart en geen ledematen meer. Er was nauwelijks een onbe schadigd huis te vinden. Eu ook nu nog zyn de puinhopen kenmerkend voor het aangezicht van de stad. Gebla kerde muren staan nog verbrokkeld over eind, armoedig begroeide vlakten strek ken zich uit en in die sombere vernie tiging rijzen de grote gehouwen op die het nieuwe Berlijn zullen vormen, sen Berlijn waarvan het algemene beeld al kenbaar begint te worden, al zal het nog tientallen jaren duren vóór het voltooid zal zyn. PROTSERIG Soms vindt men ook enigszins gave overblijfsels uit vroegere tijdperken: his torische gebouwen, die óf alleen maar door kogelgaten zijn beschadigd, óf met nieuwe en duidelijk lichtere steensoort zijn gerestaureerd. Men is bezig de protserige lelijkheid van de Brandenburger Tor of van het Rijksdaggebouw te herstellen. En deze plekken kan men dan, naast de kenmerkende puinhopen en vlakten, het tweede gezicht van Berlijn noemen. SUIKERWERK IN de Oostsector is hei derde gezicht waar te nemen: de Stalin-Allee, een massaal brok suikerwerk in steen, het sym bool van de slechte smaak en de wils kracht van de man naar wie deze boule vard is genoemd en die nu nog met een lelijk standbeeld in bet midden ervan vertegenwoordigd is. De Stalin-Allee strekt zich als een strakgespannen door gang uit lussen de puinhopen. Er naast en er vlak achter doemt de woestenij op. Maar in de straat zelf, die bedoeld is als een demonstratie, hebben de houwers zich kunnen uitleven. Machtige, monu mentale eli door versierde lelijkheid aan doenlijke torens bekronen hem aan bei de zijden. Het geheel is een uiting van kollektiviteit zonder individuele ver schillen. De hele straat van itieer dan twee kilometer lang is in één vaalgele glazuren tegelsqprt gehouden, er,zijn geen openingen tussen de huizenblokken en de gehele architektuur vertoont één stijl. De vensters z\jn in liét algemeen klein, de gevels vaak versierd met betonnen krullen. Het geheel as machtig, streng, indrukwekkend en lelijk. Het is Berlijns derde gezicht. ANDERS TAE nieuwe bouw in het Westen, Ber- lijns vierde gezicht, is volstrekt an ders. Hier zijn de grote gebouwen (som mige meer dan vijftien verdiepingen hoog) apart geplaatst. In hun massale Icollekti- viteit zijn ze toch als individuen her kenbaar, in hun eigen grond, ieder in zijn eigen stijl, al is de algemene stijl van ons tijdperk uiteraard ook hij ieder afzonder lijk waar te nemen. Er wordt veel ge bouwd in Berlijn, altijd zeer modern, altyd zeer hoog. Het vierde gezicht be gint steeds duidelijker trekken aan te ne men. TOEKOMST LIET opvallendst is dit bet geval in hel Hansa Viertel. Men heeft, vlak bij het huidige midden van de Westerse sec tor, de Kurfiirstendamm, een grote vlak te gewijd aan de moderne architectuur, zo modern dat men meer van toekom stige dan van hedendaagse bouwkunst kan spreken. Bouwmeesters uit de mees te Westerse landen, 'mannen als Le Corbu- sier en Breuer hebben hieraan meege werkt. Vorig jaar was deze wijk nog als tentoonstelling bedoeld, nu wonen er mensen, zijn er winkels, wordt er geleefd op een manier zoals de Westerse mens heid waarschijnlijk over vijftig jaar zal leven. Het kenmerk van al deze wooneen heden is liun werking door massale her haling van eenvoudige geometrische mo tieven waardoor een dergelijke eenheid vaakiets van een honingraat wegheeft. Iedere vierkant of rechthoek is een cel waarin een familie thuishoort. Ook wordt er veel met kleur gewerkt zodat een der gelijk huis, op een afstand gezien, op een schilderij van Mondriaan lykt. Ze staan alle ver van elkaar, door tuinen en par ken verbonden. De techniek heeft ook liet wonen aan strenge wetten onderworpen. Zonder lift, gemeenschappelijke vuilver branding, kollektieve winkels en gemeen schappelijk goederentransport is bel be staan onmogelijk geworden. LOG I KA T^R spreekt uit al deze gebouwen een ritmische logika, een dwingende wis kundige opzet die de kollektiviteit van de toekomst aankondigt Op den duur zal de mens geen eigen woning meer heb ben, maar moet hy wonen in een ruimte die van een gigantisch woougeheel deel uitmaakt. Maar daarvoor krygt hij ook de voordelen die alleen een kollektieve techniek mogelijk maakt. In het Hansa Viertel in Berlijn is de toekomst zicht baar geworden. UTN toekomst vol licht, ruimte en ge- mak in een wiskundige schoonheid. Maar voor de mens van heden heeft deze massale motiefherhaling die het wezen van deze schoonheid is ook een benau wend aspekt. Hij voelt dat bij onont koombaar een deel van zijn individuali teit zal moeten prijsgeven. MANUEL VAN LOGGEM De gemiddelde dagproduktic, basis 1953 100, bedroeg in september 128 I tegen 122 in augustus cn 127 in septem ber 1957, zo deelt het C.B.S. mee. FOTO 1: Overzicht van het Hansa Viertel, gefotografeerd vanaf de zegezuil. FOTO 2: De Stalinallee in Oost-Berlijn. FOTO 3: De gc- dachteniskerk van Keizer Frederik in het Hansa Viertel. FOTO 4: De Congreshal in Berlijn. FOTO 5: De Zoölogische tuin in West-Bcrlijn. Op de achtergrond de Gedachteniskerk. FRANKFURT (UPI) Een biljet van tien dollar zal de heer H. Koning op Vlieland binnenkort ervan overtuigen, dat een Amerikaan zijn woord houdt. Hij krijgt dit geld voor het vinden van een fles met een brief erin, die twee Amerikaanse kinderen, de achtjarige Bambi Hunt en haar driejarig broer tje Bill, op 26 augustus in de Noord zee wierpen. Zij waren toen op weg van Amerika naar West-Duitsland. Precies een maand later, op 26 september, vond de heer Koning de fles op het "Vlie- landse strand. Hij stuurde een brief je aan de afzenders en schreef eronder ,,Bij voorbaat bedankt voor de tien dollar. Het zal me benieuwen of een Amerikaan zijn woord houdt". Bambi en Bill hebben de tien dollar ver stuurd. Overigens kan deze correspondentie per fles hun vader nog wel in de pa pieren lopen. Midden op de oceaan hebben zij nog een fles met dezelfde boodschap in zee gegooid. ROTTERDAM. Sedert het open stellen van de inschrijving op Co-Op rentespaarbrieven op 19 september is voor ruim 1 miljoen ingeschreven. Naast de uitgifte van een derde serie van 500.000, waartoe al is besloten, ligt het in de bedoeling begin volgend jaar coupures van 1.000 in omloop te brengen. Eigen nieuwsdienst HEERLERBAAN. Vermoedelijk is een familievete de aanleiding geweest tot een bloedige vechtpartij, waarbij in de nacht van zaterdag op zondag in café K. te Heerlerbaan drie mannen door messteken werden gewond en de dader de 52-jarige v. d. B. uit Heerlen, een kaakfractuur opliep. De 28-jarige L. M. kreeg een steek in de rug, waarbij een long werd geraakt. Hij verkeert in levensgevaar. Zijn vader, de zestigjarige A. M.. liep een steek wond onder de oksel op en de agent van de Heerlense politie S. werd door de rechterhand gestoken. De gehele nacht is de recherche bezig geweest met het horen van getuigen, maar de directe aanleiding tot de steek partij is nog niet vastgesteld. PARIJS (Reuter) Frankrijk en de Sowjetunie hebben in Parijs een over eenkomst ondertekend, die voorziet in een vergroting van hun onderlinge han delsverkeer met circa 20 procent- De overeenkomst heeft een looptijd van drie jaar, van 1960 tot en met 1962. Frankrijk zal in die drie jaar in totaal voor 55 miljard francs aan kapitaal goederen aan de Sowjetunie leveren en voor 75 miljard francs aan grondstoffen, verbruiksgoederen en halffabrikaten. De Sowjetunie zal minder olie aan Frankrijk gaan leveren, van 1.4 miljoen ton in 1959 tot 800.000 ton in 1961, maal* meer cellulose, gezaagd hout, mangaan, chroom en antraciet,

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7