Bleven de Kamers van Koophandel de democratische beginselen trouw? Swift leed eervolle tegen Quick nederlaag ,Pro Juventute" besprak wijzigingen in Zeeland Rillandia liep verder uit; olfaartsdijk bedreigd Arnemuiden in de overspeelde AZVV tweede helft ZO ROLDE DE VOETBAL IN ZEELAND Zaamslag stelde teleur n 2 Chr. handelsreizigers in Krabbendijke bijeen Gemeenteraad Nisse ging akkoord met zuinige begroting Ds. W. A. Kalkman nam afscheid van St. Laurens LEZERS GRIJPEN NAAR DE PEN Reactie van de heer G.P.M. Dikötter Afscheidsdienst ds. J. H. Meyer I it de kerken Causerie van drs. Westerhout Rolsch a atsenba an te Goes Ziekenhuisverpleging Westkapelle ontbonden t 1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Van onze sportredacteur HET GAAT ER OP LIJKEN, dat Arnemuiden en Nieuwdorp even als vorig jaar in de eerste klasse Zeeland deze competitie een nek-aan- nekrace gaan voeren om het kampioenschap van de vierde klasse Zuid. Beide clubs wonnen opnieuw en bezetten nu respectievelijk de eerste en de tweede plaats. Arnemuiden overspeelde AZVV in de tweede helft na voor de rust weinig overtuigend spel te hebben geboden en Nieuwdorp had de grootste moeite met mede-titelkandidaat Colijns- plaatse Boys, dat intussen afzakte van de tweede naar de vierde plaats, maar in wedstrijdaantal achter staat. SSC '55 bleef derde dank zij het van de Sprangse club overigens teleurstellende gelijkspel tegen Zwaluwse Boys. Sprang, dat Vrederust in het slagenhoekje liet zitten, ruilde van plaats met het van slag af zijnde AZVV. Good Luck—The Gunners werd een wedstrijd met een korfbaluitslag: 74. Stand 4e kl. Zuid: Arnemuiden Nieuwdorp SSC '55 Colpl. Boys Sprang AZVV Good Luck The Gunners Dinteloord Zwaluwse Boys Vrederust Rillan'Jia spon garen bij de nederlaag van Krabbendijke en het gelijke spel van Weme^inge. ^elf won Het echter op T alle verwachtingen in kwam tmJB,SyS- dat nU Wolfaartsdük in II b tegen 's Heer Hen- definitief als uitgeschakelU mag wor- Jrikskinderen niet verder dan een pun- !!'f'oSl' "r'J ten verdeling en dit was uiteraartl koren 8 5 2 1 12 32—14 8 5 1 2 11 26-14 8 4 2 2 10 35—18 7 4 1 2 9 17—13 8 4 1 3 9 27—21 9 4 1 4 9 27—35 7 3 2 2 8 25—22 8 2 1 5 5 27—27 6 2 0 4 4 18—29 7 1 2 4 4 14—27 8 1 1 6 3 13—41 lopers een nieuwe belager opdoemen. Middelburg IV. Stand 2e klasse a Veere I Bevelanders I Meeuwen I Middelburg IV RCS IV Arnemuiden II Zeeland Sp. VI Oostkapelle I Nieuwdorp II 8 6 1 1 13 29—9 8 6 1 1 13 40—25 10 6 1 3 13 38—33 7 5 0 2 10 31—18 9 5 0 4 10 29—21 9 2 3 4 7 19—24 8 3 0 5 6 21—27 9 1 1 7 3 19—39 8 0 1 7 1 14—44 Nieuwland I 10 8 2 16 44—20 9 7 0 2 14 52—20 VCK II 8 6 0 2 12 47—34 Veere II 8 5 0 3 10 19—24 Borssele I 9 4 0 5 8 26—33 Serooskerke II 9 3 0 6 32—27 Heinkenszand I 10 2 1 7 21—56 VCK III N 9 0 1 8 1 12—57 Stand derde klasse b: Kloetinge II 9 5 2 2 12 28—18 Kapelle II 8 5 1 2 11 25—27 Colpl. Boys II 7 5 0 10 24—19 Wemeldinge II 8 4 1 3 9 34—14 Rillandia II 8 4 0 4 8 27—14 Krabbendijke II 9 4 0 5 8 12—17 Wolfaartsdijke II 6 3 0 3 6 11—14 SVD II 9 0 0 9 0 6—43 UITSLAGEN 4e klasse Zuid KNVB: Good Luck—The Gunners 7—4; SprangVrederust 51; Zwa luwse BoysSSC '55 55: NieuwdorpCo- lijnsplaatse Boys 1—0; Arnemuiden—AZW 4—2. Ie klasse: VCK IHoek I 10: Yerseke IIIKrabbendijke I 3—1; Wemeldinge ISe- rooskerke I 1—1; Rillandia ITerneuzense Boys I 3—2; Spui I—Kapelle I 4—1. 2e klasse a: Veere IArnemuiden II 11; RCS IVMiddelburg IV 35; Meeuwen I— Nieuwdorp II 2—2; Zeeland Sport VI—Oost kapelle I 6—1. 2e klasse b; SVD I—Kats I 2—2; Zaam slag IDriewegen I 2—3; Wolf aartsdijk I 's H. H. Kinderen I 11; Goes VMevo I 3Kloetinge IWissenkerke I 70. 2e klasse c: Bruse Boys IBrouwersha ven III 4—0; Mevo II—Sinoto I 0—4. 3e klasse a: Heinkenszand IVCK II 3 13; Serooskerke IINieuwland I 2—3. 3e klasse b; Colijnspl Boys II—Rillandia II 21; Kapelle IIKloetinge II 33; Krab' bendijke II—SVD II 2—1. 3e klasse c: Duiveland II—Bruse Boys H 3—0; Burgh IV—WIK I 0—5; Sinoto II— Zeemeeuwen I 14. 3e klasse d: AZVV IIIZaamslag II 04; Driewegen IISpui II 1—3; AZVV II—Ter neuzense Boys II 2—0. den een do°r te ™ke»'.op de molen van Mevo, dat met GoesV want de 3 1 nederlaag tegen Yerseke weinig medelijden had. Zaamslag leed m kan toch bepaald wel als een ver- opnieuw een nederaalg. rassing worden betiteld. Wemeldinge herstelde zich maar half tegen Seroos kerke, maar VCK ten volle tegen Hoek. De Koudekerjcers schoten evenwel wei nig op met him overwinning, omdat ook Yerseke Hl won. Spui nam eveneens voor de volle honderd procent revanche op Kapelle. Stand le klasse: Rillandia 'I 8 Wemeldinge I .10 Krabbendijke I 9 Hoek I .9 Serooskerke I 9 Tern. Boys I 10 Spui I 10 Kapelle I9 Yerseke III 10 VCK I8 2 0 Veere I verspeelde een Arnemuiden II.. maar nam door een beter doelgemiddelde toch in Ha de kop over van Bevelanders. Nieuwdorp II ver overde zijn eerste puntje en nog wel uit tegen Meeuwen. Intussen zien de kop- 6 4 punt 39—17 32—20 25—18 23—25 I 18—20 29—25 22—32 20—28 21—33 14—25 tegen Stand 2e klasse b: Wolfaartsdijk I 9 7 2 0 Mevo I10 8 0 2 Kloetinge I 10 6 1 3 Kats I 9 4 2 3 SVD I 9 4 2 3 Zaamslag I 8 3 2 3 Driewegen I 10 3 1 6 Goes V 7 2 14 's H.H. Kind. I 8 1 2 5 Wissenkerke I 10 0 1 9 16 47—11 16 61—28 13 40—17 10 29—23 10 21—20 8 34—18 7 19—37 5 23—37 4 9—38 1 20—74 Stand 3e klasse a: KRABBENDIJKE. De afdelingen Middelburg, Goes en Bergen op Zoom Van de Ned. Chr. Handelsvertegenwoordi gers Vereniging kwamen vrijdagavond in zaal Verburg te Krabbendijke bijeen. Na het openingswoord van de alge meen-adjunct der Goese afdeling, de heer P. Verlare uit Kloetinge, bracht de heer Kok verslag uit van de te Utrecht ge houden algemene vergadering. Hij deelde mee, dat thans 853 leden staan inge schreven bij de N.C.H.V. Na het huishoudelijk gedeelte hield dokter J. P. Roos uit Krabbendijke een interessante en leerzame causerie over ,De managerziekte". Dokter Roos be- Van onze correspondent NISSE. Onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen heeft de ge meenteraad van Nisse vrijdagavond be sloten zowel aan het Prot. Interkerkelüke Thuisfront (een cent per inw. en max. f 6>als ook aan het Zeeuwse consul tatiebureau voor alcoholisme (f 10,per jaar) gevraagde subsidie te verlenen. Besloten werd bij de Bank van Ned. Gemeenten een rekening-courant aan te gaan van f 50.000,— voor de financiering van de bouw van het prot. chr. streek ziekenhuis. Tot lid van de commissie voor advies woonruimte werd in de vacature mevr. Haring benoemd de heer L. Bosman Wzn. De rekening 1957 Burg. Armbestuur, die sluit met een batig saldo van f 3.440, 09, werd goedgekeurd, evenals de be groting B.A. voor 1959 met een post on voorzien van f 2.995,35. Besloten werd tot de bouw van een dubbel woonhuis met rijkspremie, t.w. een grotere woning voor het hoofd der school en een kleinere voor een onder wijzeres of een politieagent. De gemeentebegroting, die zuinig is op gezet, werd met algemene stemmen goed gekeurd. Westkapelle Christelijke vrouwen bijeen Nn een gecombineerde vergadering van de gereformeerde en hervormde vrou wenverenigingen sprak mej. Else Strin ger over haar werk in Nieuw-Guinea als onderwijzeres. De avond stond onder j leiding van mevr. Oosthoek. St. Laurens. Zondagmiddag heeft Ds. W. A. Kalkman in de hervormde kerk to°gde. dat thans aanmerkelijk meer hart- te Sint Laurens afscheid genomen vanien bloedaandoenmgen voorkomen; vooral zijn gemeente tm West~Eur0Pa en Amerika, in tegen- Na zijn laatste prediking ter plaatsestelli,n® met het v,eJre Oosten. In 1900 sprak ds. Kalkman enkele woorden van ?verleed ongeveer 15 van de Ameri- dank. kaanse mannelijke bevolking aan de ma- Burgemeester W. Baas, dankte de naS«ziekt.e, terwijl dit percentage in 1950 scheidende en diens echtgenote voor het i 'T'eeis y?s «Pfelopen tot ongeveer 60 werk zij vaor »d« gemeenschap heb- komt deze ziekte veel voor. ben gedaan en wenste het gezin in de AIs ?orzaak noemde spreker de grote nieuwegemeentd veel succes toe. De heer C. van Sloten stipte aan. dat Ds. Kalkman bij ernstige zieken en tij dens rampen met de gemeente had mee geleefd evenals bij dagen van blijd schap. Ds. D. van Haarlem uit Nieuw en St. Joosland betoogde, dat de scheiden de naast zijn ambtelijke taak ook het menselijke gezien had. De heer G. P. M. Dikötter zond ons een schrijven, waarin hij reageert op de uitlatingen in de Kamers van Koophan del over zijn optreden inzake de veren kwestie. De heer Dikötter schrijft: „Hetgeen door mij op 18 oktober j.l. in een verga dering van de Statenkring Hulst van de K.V.P. is gezegd, in verband met de ta rieven voor de veren over de Wester- schelde, is aanleiding geworden tot het schrijven van courantenartikelen en het uiten van protesten in ongebruikelijk felle bewoordingen. In bedoelde vergadering werd door de voorzitter van de K.V.P.-Statenfractie medegedeeld, welk standpunt deze frak tie in meerderheid heeft ingenomen bij de behandeling door de Provinciale Sta ten van de zogenaamde „vrije veren kwestie". Duidelijk werd gesteld dat deze frak tie bij monde van haar voorzitter voor het behoud van de vrije veren heeft ge streden en steeds heeft gewaarschuwd tegen het loslaten van eenmaal verleen de rechten. Bij de openbare behandeling in de Staten van de bekende moties werd door het bedrijfsleven niet gerea geerd. De reacties kwamen eerst toen in de zomer 1958 de nieuwe tarieven wa ren aanvaard, maar toen was het te laat. In feite, zo besloot hij, heeft het be- beklaagd, het aan zichzelf te wijten dat I „Zullen de besturen van beide Kamers het zover is gekomen. 1 het op hoge prijs stellen, met Uw college Hieraan vastknopend werd mijnerzijds vooraf nog eens van gedachten te wisse- drijfsleven, dat zich nu over de tarieven onder meer; medegedeeld, dat de Kamers van Koop handel in Zeeland een brief hadden ge schreven aan de Minister van Verkeer en Waterstaate, waarin zij stelden rede lijke tarieven te kunnen aanvaarden in dien de outillage werd verbeterd en de wachttijden zouden worden verkort. Inderdaad heb ik toen gezegd dat deze brief zonder overleg met Gedeputeerde Staten was geschreven, daar hij in af schrift aan dit college was gezonden en van de inhoud dus eerst kennis kon wor den genomen toen de brief reeds in han den van de Minister was. In de vergaderingen van de Kamers van Koophandel van Zeeland werd deze uitlating van mij een bewuste leugen genoemd. Uit het hierna volgend historisch re laas blijkt echter onweerlegbaar de juistheid van hetgeen door mij werd ge zegd. 1. De lange wachttijden aan de veren moede, namen de Kamers van Koophan del in begin 1956 het initiatief tot een actie voor de verbetering van de veven- outillage, desnoods met aanvaarding van redelijke tareiven (zie de Zeeuwse dag bladen van 10 maart 1956). Hierover was contact opgenomen met het collage van Gedeputeerde Staten, waarvan inde vergadering .van 9 maart 1956 van de Sa menwerkende Kamers van Koophandel mededeling werd gedaan. 2. Bij brief van 18 april 1956 schreven de Kamers van Koophandel aan het col lege van Gedeputeerde Staten onder Van onze sportcorrespondent DORDRECHT. Na een technisch op hoog peil staande strijd heeft Swift 1 uit Middelburg met 85 in Dordt verlo ren van het aan de kop staande Quick. De Dordtenaren, die dit jaar degradeer den uit de eerste klasse, gaven blijk over meer routine te beschikken. Ook woekerden zij meer met hun technische kwaliteiten. De ontmoeting werd ge speeld op een zeer zwaar veld. Quick heeft overigens veel moeite gehad om de Middelburgers van het lijf te houden. Haamstede spanningen die men daar heeft moeten doormaken na twee wereldoorlogen. Als middelen om deze ziekte te bestrijden, noemde spreker; minder eten, vroeger slapen, meer lichaamsbeweging, minder roken en door middel van een hobby proberen de spanningen proberen af te reageren. Op deze causerie volgde een gezellige bespreking, waarbij onder meer aan de orde kwam het nieuwe blad „Spreekuur thuis". Hiervoor bestond bij alle leden en oo^ bij de arts grote waar dering. Aan het slot overhandigde de voor zitter der afdeling Goes, de heer J. Rie- dijk uit Krabbendijke, de spreker een boekenbon namens de drie afdelingen der N.C.H.V Voor de cursus Vakontwikkeling Han- 1 delsvertegenwoordigers hebben zich thans voldoende deelnemers opgegeven, zodat jdeze cursus in ieder geval zal doorgaan. Van onze correspondent HAAMSTEDE. Ds. J. H. Meijer heeft gisteren wegens zijn vertrek naar Oud-Beijerland afscheid genomen van i de gereformeerde kerk van Haamstede. Ds. Meijer had als tekst gekozen voor deze dienst Jesaja 43 vers 1. Na de dienst voerde ouderling M. K. Daane namens kerkeraad en gemeente het woord. Hij bracht de scheidende I predikant dank voor alles wat hij voor 1 de gemeente van Haamstede vooral na de stormramp van 1953 had ge daan. Op zijn verzoek zong de gemeen- i te ds. Meijer staande toe Psalm 121 vers 3 en 4. Namens de classis sprak ds. IJ J. Tie- mersma van Zierikzee: ds. L. Boer was de woordvoerder van de hervormde ge- meente van Burgh en Haamstede. Na mens de chr. geref. kerk sprak de heer I K. Mannie. De rij van sprekers werd gesloten dooi de burgemeester van Haamstede jhr. R. J. H. Q. Röell. die met wethouder i M den Boer de afscheidsdienst had bij gewoond. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ameide en Tienhoven: D. v. d. Berg te Oud-Alblas. Aangenomen naar Benschop (toez.): G. J. Jansen te Daarle. Geref. Kerken Beroepen te Veemvoudsterstal; A. Schippers te Colijnsplaat; te Georgetown (Ontario, Canada): D. C. Los te Ferwerd. Chr. Gcret'. Kerken Beroepen te Maassluis: F. Bakker telfoen Huizen (Nh.). die op tweetal stond metl- tnpknmst nan rip J. C. v. Ravenswaay te Scheveningen. en ln toeKOmsi aan ae Bedankt voor Rozenburg: A. h. Schip- orde zullen zijn. Dat het onder- PerSGereL "Senten in Nederland ^erP de belangstelling genoot van Beroepen te Scherpenzeel: H Ligten- de aanwezigen, bleek wel Uit de Thuisclub werkte twee keer achterstand weg Het leek wel alsof er in de tweede speelperiode een ander Arnemuiden in het veld kwam. Zo stroef als het voor de rust ging, zo „gestroomlijnd" ging het erna. Zoals gezegd won Arnemuiden de temposlag. De Axelaren werden vooral in het laatste half uur overspeeld en in niet geringe mate geldt dit voor de ver dediging van de gasten, waarin overigens spil Den Engelsman een beste partij voetbal speelde. Hij ruimde enorm veel op en wist zich bovendien verzekerd van Causerie van drs Westerhout Van een onzer verslaggevers GOES. In de zaterdagmiddag te Goes gehouden algemene leden vergadering van de vereniging ,,Pro Juventute" heeft de heer drs. Th. J. Westerhout uit Middelburg, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, een causerie gehou den over het onderwerp: „De jon ge mens in de veranderde Zeeuwse samenleving". De heer Westerhout wees op de wijzigingen, die zich met name in de dorpen heb- voltrokken in de afgelopen diepgaande volgde. berg, Rotterdam. GÖES. In verscheidene vergaderin gen van de gemeenteraad te Goes is meerdere malen gewezen op het gevaar, dat wordt veroorzaakt door het gebruiken - van de Bergweg te Goes als rolschaatsen- gemeen gesproken dat er in diverse baan. Daarbij is ook gewezen op de mo-i dorpen verenigingen zijn, die weinig le- gelijkheid de parallelweg van de Berg- venskrachtig zijn. Het gevolg van het weg als rolschaatsenbaan te bestemmen. grote aantal verenigingen is, dat er - Voor dit laatste is echter nodig, dat dezeook in een kleine gemeenschap veel parallelweg wordt voorzien van een egaal leiders nodig zijn en daar daarom enke- wegdek. Indien de raad er mee akkoord je personen vele leidersfuncties vervul- Ion Tm-irto moncon fvolrl.-on rlilruritlc motf Van onze sportredacteur ARNEMUIDEN. In een stevige, maar uiterst sportief gespeelde wedstrijd heeft de leider van de vierde klasse Zuid, Arnemuiden, zaterdagmiddag voor een talrijk publiek het Axelse AZVV met 42 verslagen. „Rood-geel" verdiende de overwinning ten volle, omdat na met de rust nog met 12 te hebben achtergestaan, een achter stand die het gevolg was van weinig constructief aanvalsspel en ver- dedigingsfouten in de tweede helft de gasten overspeelde. AZVV verloor na de rust de temposlag, die Arnemuiden had ingeluid. een doelman van enige klasse, Van Ben- degem, die evenwel tijdens het grote overwicht van Arnemuiden enkele ste ken liet vallen en daarna meer en meer een onzekere houding begon aan te nemen. Men zou geneigd zijn te denken, dat AZVV naarmate de tijd verstreek, steeds minder aan bod kwam. Niets is minder waar, want ook keeper Schroevers heeft na de rust zijn handen behoorlijk kun nen warmen. Vooral in de periode, die volgde op het derde Arnemuidse doel punt. En AZVV kreeg weer iets terug van de vorm van voor de rust. Het speel de toen naar onze mening met meer overleg dan de thuisclub en heeft wel licht daaraan de 21 voorsprong bij de rust te danken gehad. Tweemaal keek Arnemuiden tegen een achterstand aan, maar op fraaie wijze hebben de rood gelen het getij doen keren. In de eerste tien minuten van de wed strijd bepaalden beide ploegen zich tot het aftasten van eikaars zwakke punten. Blijkbaar was AZVV het eerst daarmee gereed, want na 12 minuten scoorde linksbuiten Hamelink het eerste doel punt (01). Axel bleef enige tijd een veldmeerderheid behouden, gedurende welke rechtsbuiten Bakker de Arnemui- denlinkshalf J. Schroevers nogal eens zijn hielen liet zien, maar de defensie van de thuisclub dichtte geleidelijk aan de gaten, die even waren ontstaan. Het spel werd wat harder, maar de scheidsrech ter bleek een man, die heel ruim van opvatting was, hij zag in ^lk geval veel door de vingers. Het spel werd daardoor alles bleef gelukkig binnen de per ken niet nodeloos opgehouden. Na een half uur, nadat al verscheidene vergeefse pogingen door ons waren ge noteerd, kwam de gelijkmaker tot stand. Jan Schroevers zorgde voor gejuich (11). Er kwam daarna meer lijn in het spel van de thuisclub, de spelers kwa men tot een serieuzer aanpak en de toe schouwers kregen meer waar voor hun geld. Maar zoals liet vaak gaat, doel punten komen dan aan de andere kant. AZVV dat gestimuleerd werd door het in kracht groeiende spel van Arnemuiden beet flink van zich af en slaagde er twee minuten voor de rüst nog in opnieuw de leiding te nemen. J. de Ruyter was de maker van het doelpunt, waarbij doelman Schroevers, die was uitgelopen, niet geheel vrij uitging (12). gaat stellen b. en w. van Goes voor een nieuw wegdek in asfalt aan te brengen en de meerdere kosten 2790) ten laste te brengen van de post bestrating der gemeentebegroting. Tevens geven b. en len. Jonge mensen trekken dikwijls weg naar de grote steden, waardoor in het verenigingsleven gebrek ontstaat aan jonge krachten. In Zeeland treft men al is er groot w de raad in overweging'te besluiten tot (verschil tussen diverse gebieden - over afsluiting van deze W voor alle ver- het algemeen kleine gezinnen aan. Het keer behalve voor fietsen. aan'al gedwongen huwelijken is vrij uel""groot-al meende spr. dat dit laatste niet ii. onrustbarend moet worden genoemd, r llmvoorstelling Voors wees de heer Westerhout in zijn In Biggekerke werd het 2e deel van kenschetsing van het huidige Zeeuwse de film van Romij Schneider ..Sissie als I platteland er nog op, dat veel jongeren Keizerin" gedraaid, de belangstelling van al vroeg gaan werkei v.-ardoor zij zelf de zijde van het publiek, was voor dezeI verdienen en niet meer volledig op 7 mooie kleurenfilm, niet bijzon- hun ouders zijn aangewezen. Men is al toch zo der «root lijke kinderen hebben meer moeite met de handhaving van het gezag, dan de ouders van studerende kinderen. Is deze Zeeuwse samenleving wel vol doende in staat de komende veranderin gen op te vangen? Spreker stelde enkele vragen. Welke invloed zullen vreemde arbeidskrach ten, die straks naar het gewest zullen komen, hebben op de bevolking. Spr. zei van mening te zijn, dat aanvankelijk die invloed niet groot zal zijn. Veel ster ker zal die invloed zich doen gelden bij de industrialisering van Zeeland. Het pa triarchale element de bindingen in de gezinnen, families en dorpsgemeenschap pen komen dan wellicht in botsing met de ongebonden elementen, die van uit de grote steden naar Zeeland komen Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de onkerkelijkheid zal toene men. De heer Westerhout wees er op, met be trekking tot de toekomstige ontwikke ling van Zeeland op, dat men thans nog maar weinig weet op de samenleving op het Zeeuwse platteland. Een onderzoek hiernaar achtte hij gewenst, opdat men, uitgaande van dit onderzoek, plannen kan beramen voor de toekomst. Wat moet worden gedaan, dient men zich af te vragen, om in de toekomst, als de huidige samenleving geconfronteerd wordt met vreemde invloeden, er onge discussie, die hierop lukken komen? De heer Westerhout besluit met op te merken, dat men zich hierover zal moe ten bezinnen, ook in de kring van Pro Juventute. Bij de bespreking van de diverse dooi de heer Westerhout ter sprake gebrach te problemen, werd o.a. gewezen op de verhouding tussen de jeugd en de oude ren, en op het eventueel oplossen van de oude kernen in nieuwe gemeenschap pen in zich uitbreidende gemeenten, Jaarverslag In deze vergadering, die onder leiding stond van de heer mr. B. S. Dieperda, bracht de secretaresse, mevrouw M. V, Schenkenberg van Mierop-De Kat. het jaarverslag uit. waaruit bleek, dat de vereniging betrokken is bij de zorg voor 588 kinderen, afkomstig uit 300 gezin nen. "Verleden jaar werden 1498 kalen ders verkocht. De voorzitter sprak een propagandistisch woord met betrekking tot de verkoop van kalenders. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er eind dec. 1957 een voordelig saldo was van f5356.78, waarin echter een be langrijk deel van de opbrengst der ka lender reeds was opgenomen. Pro Juven tute moet, zo bleek wel uit de door de penningmeester verstrekte inlichtingen, zich tot het uiterste in te spannen om me de beschikbare financiële middelen het werk in de huidige omvang te ver richten. De heer Westerhout wees er op, dat men in de Zeeuwse samenleving een grote verbrokkeling constateren moet De dorpskernen zijn klein en het economisch beeld is in het algemeen agrarisch. Ook geestelijk is er sprake van een sterke verbrokkeling, waar er zijn zelfs op de kleine dorpen tal van kerkgenoot schappen. Spr. meende zeer in het al- niet meer volledig m. Men I vroeg zelfstandig. De" ouders van derge- (Eigen nieuwsdienst) WESTKAPELLE. De Vereniging „Ziekenhuisverpleging" in Westkapelle is ontbonden. De voorzitter, de heer P. Minderhoud, deelde in een bijeenkomst in „De Vriendschap" mee, „dat het zo niet langer kon. De risico's zijn voor een kleine vereniging te groot. Twee wegen", aldus de voorzitter, „stonden ons nu nog open: drastische contributieverhoging of ontbinding der vereniging en aansluiting bij de Vereniging Ziekenhuisverpleging „Walcheren".De heer Minderhoud ver klaarde, dat deze vereniging bereid is de leden van „Westkapelle" over te nemen zonder de verplichte wachttijd. Na enige discussie besloot men met algemene stemmen tot ontbinding over te gaan. De leden, die niet aanwezig waren op de vergadering, zullen hierover nog bericht ontvangen. De Swift-ploeg gaf zich ten volle, maar het iets hogere tempo en de betere schotvaardigheid van de thuisclub heb ben ten slotte de doorslag gegeven voor de Dordtse zege. Quick nam al vrij spoedig een 10 voorsprong, maar de Dordtse vreugde was van korte duur, want Eiff bracht met een fraai afstandschot de schaal weer in evenwicht (11). Er ontwikkel de zich toen een gelijkopgaande strijd. Opnieuw nam Quick de leiding maar Suus d'Hondt nivelleerde het verschil weer met een doorloopbal, die zuiver door de mand werd geplaatst (221. Met twee verre treffers liep Quick uit tot 42, doch nog voor de rust had Eiff de achterstand alweer verkleind tot 43. Quick zorgde er in de tweede helft voor niet meer gelijk of achter te ko men. De Dordtse voorsprong groeide uit tot 53, waarna Suus d'Hondt alweer een doorloopbal Swift de vierde goal schonk (54). Drie afstandstreffers een sterk punt van Quick gaven in korte tijd een geheel andere stand te zien (84). Mop de Voogd was het ten slotte, die de nederlaag voor Swift iets draaglijker maakte. Jammer was het, dat zij vlak na dit doelpunt moest uit vallen. Opnieuw was zij „door de knie gegaan. Ineke Vermeulen viel nog even in. WAARDE. Onze lezers in Waadde hebben zich misschien verblijd over de tijding, dat de straatverlichting zal wor den verbeterd. Dat zal inderdaad het ge val zijn, maar dan buiten het dorp op de rijksweg, zoals onze correspondent ook had gemeld, en niet in het dorp, welke indruk door een minder passende kop was gewekt. Het betreft alleen de rijks weg, die toegang geeft tot het dorp. len over de te volgen meest doelmatige gedragslijn". 3. Gedeputeerde Staten deden de Ka mers bij schrijven van 24 mei 1956 we ten, dat zij eerst met de Staten der pro vincie wilden spreken. 4. Na bedoelde bespreking met de Pro vinciale Staten werd aan de Kamers van Koophandel bij brief van 21 juni 1956 het volgende bericht: „Na raadpleging van de Provinciale Staten moeten wij U, naar aanleiding van Uw te onzer kennis gebrachte ziens wijze, met betrekking tot een eventuele herziening van de tarieven voor de ve ren over de Westerschelde medededelen dat de Provincie aan geen gezamenlijk initiatief in de door U voorgestane zin zal deelnemen, noch ook daaraan steun zal verlenen. Indien, ook met dit standpunt van het Provinciaal Bestuur voor ogen, van rijkswege in beginsel tot een herziening van de tarieven mocht worden besloten, zo zal in het licht van zodanig besluit ons streven erop zijn gericht, dat bij de vaststelling daarvan met de belangen van Zeeland, in het bijzonder die van Zeeuwsch-Vlaanderen, terdege rekening wordt gehouden." Het Provinciaal Bestuur had niet dui delijker afstand kunnen nemen ban het door de Kamers van Koophandel geno men initiatief. 5. Hoewel dus op de medewerking en steun van het Provinciaal Bestuur niet mocht worden gerekend, schreven de Kamers de op 15 augustus 1956 geda teerde „fatale brief" aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. Dat zij hiertoe de ^bevoegdheid hadden is wel aan ge entwijfel onderhevig, doch men kan zich slechts afvragen of de Kamers hiermede de democratische tra dities getrouw bleven, waar toch Pro vinciale Staten vertegenwoordigend de bevolking van Zeeland zich tot dan toe positief voor het behoud van de toen bestaande gematigde tarieven hadden uitgesproken. Hoe de zaak verder is verlopen is vol doende bekend: invoering van -nieuwe hogre tarieven per 1 augustus 1958; de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking en niet het minst het bedrijfsleven, heeft zich heftig verzet en doet dit nog. Moge ons alles streven erop gericht zijn, niet om „zondebokken" te zoeken, niet om elkander te veroordelen alleen op courantenberichten, waaruit mijns inziens gebleken is dat de pointe van het verhandelde niet voldoende is be grepen. Ik laat hierbij daar, dat ik volkomen overtuigd ben van de goede trouw van de betreffende verslaggevers. Het geven van een getrouw verslag van een ver gadering is nu eenmaal een hoge kunst, die niet iedereen in dezelfde mate bezit. Mogen de Zeeuwse bevolking en haar organisaties slechts één streven bezit ten: samenwerken en nog eens samen werken, niet in verbitterdheid en in versplinterend individualisme, maar in verbondenheid. Terneuzen, 15 november 1958. G. P. M. DIKÖTTER, Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland Meliskerke Lezing over Israël In „Ons Huis" te Meliskerke werd een avond gehouden van de Gereformeerde Vrouwenvereniging samen met de Her vormde Vrouwenvereniging van Bigge- kerke. Op-deze avond gaf ds. G. J. Pon tier ujt Vlissingen op interressante wijze, een lezing over zijn reis naar Israël, toe- gelicht met plaatjes. De tweede helft gaf zoals vermeld een geheel ander spelbeeld te zien. Van meet af aan stormde Arnemuiden op het doel van de tegenstander af. De AZVV-rechts- half kreeg tegen de snelle Arnemuiden- linksbuiten Van de Ketterij voortdurend minder kans. Maar het gevaar voor Axel kwam niet alleen van de buitenspelers, ook het binnentrio schiep herhaaldelijk openingen en loste gevaarlijke schoten op het domein van Van Bendegem. Na 12 minuten werd de druk té groot. Uit een corner van'Poortvliet scoorde Schroevers het derde doelpunt voor de thuisclub "(22). Enige minuten later vuurde links half J. Schroevers van dertig meter af stand een enorme kogel af op het AZVV- doel. de bal ketste tegen de lat, maar het terugspringende leer werd door Poortvliet haastig ingeschoten, ongrijp baar voor de verblufte doelman (32). Arnemuiden voerde het tempo nog iets op, maar AZVV slaagde erin van tijd tot tijd gevaarlijke uitvallen te ondernemen, doch Schroevers kweet zich uitstekend van zijn taak. Aan de andere zijde van het veld redde de AZVV-rechtshalf Géersen nog een keer op de doellijn, toen Van Bendegem was gepasseerd. Een corner van Van de Ketterij werd door Poortvliet met een magnifieke kop bal in een doelpunt omgezet, maar de scheidsrechter keurde de goal af, omdat Poortvliet kennelijk iets te veel zijn lichaam gebruikt had. Vijf minuten voor het einde maakte Arnemuiden aan alle onzekerheid een einde, toen Schroevers Van Bendegem keurig in de luren legde en hard en zuiver inschoot (42).

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4