PANG is alleen RANG als er RANG op staat Veere wordt geen hela-hola oord Kikvorsclub zoekt oefenterrein op bodem van de Oosterschelde De Visser uit 's-Gravenpolder te Kapelle het behendigst IETS APARTS, ZEGT BURGEMEESTER Havenbedrijf in Goes C.H. gemeentebestuurders bespraken wereldpolitiek Vierenzestig heren en één dame zwoegden op de tractor Grote belangstelling WERKTUIGENSHOW IN VEILING Geref. mannen te Goes bijeen VOOR HET EERST IN NEDERLANDSE WATEREN Ledenvergadering te Goes Organisten vergaderden in Goes In Yerseke school met 500 duikers? Vermaard Zuurstof Testen „Meegevallen" Maandag 17 november 1958 ZEEUWSLH DAGBLAD Pagina 3 Advertentie Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Van ome correspondent KAPELLE. Stralend van genoegen trad zaterdagmiddag de heer J. de Visser uit 's-Gravenpolder naar voren uit de dichte drom mensen, die er was op het veilingterrein in Kapelle. Hij was de winnaar van de be- hendigheidswedstrijden van tweewielige tuinbouwtrekkers met aanhang wagen, die deze middag werden gehouden. Vier en zestig heren uit alle delen van Zeeland en West-Brabant en een Kapelse dame, namen er aan deel. Zij hebben in een zeer fraaie en aantrekkelijke wedstrijd hun krachten gemeten. Honderden mensen waren hiervoor naar Kapelle gekomen. Zij zullen er ongetwijfeld geen moment spijt van hebben gehad. Een behendigheids wedstrijd met trekkers en aanhangwagen is nog niet eerder in ons land gehouden. Zaterdagmiddag bleek in Kapelle dat zij een machtig schouwspel kan bieden. het enige oude stadje zijn, en altijd een attractie. Juist de moderne mens heeft behoefte rond te dwalen temid den van het verleden en uitingen van kunst. Die zijn er hier in ruime mate. Dan ontvouwt de burgemeester zijn ideeën die langzamerhand zijn gerijpt, maar waarmee misschien niet ieder een het eens zal zijn: Het karakter van Veere gedoogt niet, dat het het middelpunt van veel kleine jachtjes gaat worden, een centrum dus met veel vertier, lawaai en amusement. Integendeel, ik zie Veere als een centrum voor de echte watersport liefhebber en de zoeker van stede- schoon. Veere moet iets aparts zijn, waarvan er niet dertien in een dozijn gaan, zoals met zoveel andere plaats jes het geval is. De liefhebber van ten dat hij die in Veere kan vinden. Wij zullen een beetje moeten orde nen en regelen, bijvoorbeeld door be- bakening van een bepaald stuk water waarbinnen met motorboten niet te hard mag worden gevaren. Waterski- ers? De eerste dag vind je het kijken ernaar leuk, maar de derde dag irri teren ze je al ER ZULLEN mensen zijn die op hun voorhoofd zullen wijzen, en weg blijven constateert de burgemeester zelf lakoniek. Laat ze maar, Veere zal het op den duur winnen, mits er iets voor de mensen wordt gedaan. Dat gebeurt inmiddels al. De Neder landse Heidemaatschappij werkt in op dracht aan een ontwerp voor een re creatiegebied in en rondom Veere. door Th. van Bergen VEERE De dikke mist is deze dag haast als een symbool. Het scheepje hoog op de toren van het historische raadhuis laat zich alleen nog denken. Bijna alle 32 vissersschepen zijn „bin nen" gebleven. De hoogaarzen, de hengsten, de botters en de kotters liggen in roerloze rijen aan de kade. Zij zijn uit de schoonheid geboren, zou dr. P. H. Ritter jr zeggen, maar deze ochtend vervagen hun prachtige! i^amheM en decorum moet we contouren, alsof zij schuil gaan achter dikke gordijnen. Van middag zal het ook in het ge bouwtje van de vismijn stil blij ven. Alsof het al 1961 is, wanneer de dam door het Veersegat de weg naar zee zal hebben ver sperd. IN ZIJN werk kamer op de eerste ver- j dieping van het raadhuis, vlak bil „des Pudels kern" die de vissers vloot is, zegt jhr. I. F. den Beer Poor- tugael als burgemeester: Veere moet het spits afbijten, het is de eerste plaats die met het Drie-eilandenplan wordt geconfronteerd. Dat betekent voor ons behalve schade in aestheti- sch.o zin ook een financiële strop. Maar ik ben een doorgewinterde op timist. Hoewel ik het noodgedwongen vertrek van de vloot zeer betreur, zie ik de toekomst van Veere toch hoop vol in. Ik wil van deze plaats iets aparts maken, maar beslist geen hela- hola-oord. Twee wapens W/IJ HADDEN eerst gesproken over W al het negatieve dat de dam als een nasleep rrtee zal brengen. Er komt positief geen sluis, die werd gezien als laatste redmiddel. Technisch zou het (met enorme kosteni wel mogelijk zijn geweest: maar Rijkswaterstaat wilde niet het risico dat een kunst werk de veiligheid minder groot zou maken. Ik heb me niet verzet, meent de burgemeester nu, omdat mijn ambts keten twee wapens draagt, van de Staat der Nederlanden en van de ge meente Veere. Het algemeen belang ging vóór. maar wij zijn niet aan on ze trekken gekomen. De mannen van Arnemuiden zuilen moeten ..verhuizen", de haven zal ..dood" worden. Het merkwaardige is echter dat de meeste vreemdelingen naar hier komen juist voor de boten. Zij staan met hun rug naar de mooie gebouwen die zich hier als parels aan eenrijgen en kijken in de eerste plaats naar dis vloot, naar het boeten van de netten en alles wat er verder bij hoort. Rijkswaterstaat is erg knap. maar verzucht de burgemeester het aesthetische is toch ook wat waard. En dr. Ritter schreef ongeveer: de toekomstige recreatie zal slechts een schaduw zijn van wat Veere nu heeft. Zij zal hoogstens kunnen trachten kunstmatig iets te zijn. Dit is het niet alleen. De hele mid denstand leeft ongeveer van de vis sersvloot: de smid, de timmerman en de schilder evengoed als de kruidenier, de slager en de melkboer. De gemeen te zelf gaat drie procent mijnrechten derven. Een willekeurige week in ok tober bedroeg de besomming een be drag van 45.000. Het enige indus- trietje van Veere. het pufbedrijf, zal moeten verdwijnen. Binnenkort tornen de plannen op ca fel, met ideeën voor eilandjes, be plantingen, een badinrichting („Waar de jeugd kan leren zwemmen"), een clublokaal met terras voor een even tuele watersportvereniging, riet waar je leuk kan vissen op paling. Een hartewens is ook een jaarlijks terugkerende culturele manifestatie in de grote kerk, een belangrijk concert, een goed toneelstuk. Er zijn voorbeel den in ons land van dergelijke gebeur tenissen die een traditie met naam zijn geworden. Bij al dat optimisme is er toch ook de realiteit, dat de eerste overgangs jaren de moeilijkste zullen zijn. „Je bent dan kwijt wat je had en hebt nog niet wat je zal krijgen". Speciaal de middenstand zal in dat alles voor lopig onvoldoende compensatie vinden en zal dus op een andere manier ge holpen moeten worden. Los daarvan leeft de verwachting, dat de situatie te zijner tijd wel ieder jaar 'beter zal worden. Veere verloor eens zijn handel de visserij gaat verdwijnen zal de recreatie de reddende derde zijn? Veere moet het spits afbijten voor het Drie- jgg eilandenplan. Veere's vloot, „uit schoonheid g| geboren", moet verdwij- Jg nen, de haven zal dood worden. i= De heer De Visser uit 's-Gravenpol der is met direct zo jong meer. Hij heeft een zoon, die ook meereed. Er waren vele jongeren in deze wedstrijd. Het bleek echter dat de ouderen het nog best deden, want pa De Visser had in totaal maar 61 strafpunten en zijn zoon had er 217. Opmerkelijk was dat over het algemeen de ouderen beter re- DEN. Het parcours was namelijk lang niet eenvoudig. Er moest twee keer over een wip met eén wiel worden gereden. Er moest tus sen een open deur worden gekoerst, worden gemanoeuvreerd tussen stenen cue niet mochten omvallen; er kwam rmgsteken aan te pas en het kwam aan op het goed laten draaien van de motor Er werden dikwijls vele fouten gemaakt en dat verhoogde juist de aantrekke lijkheid. De spanninh zat er al vlug in De vierde rijder was de heer Chr. Daa^ ne uit 's Heer Hendrikskinderen. Hij deed het bijzonder goed en had maar 67 strafpunten. Lange tijd stond hij onbetwist aan de kop. Men zag in hem al de winnaar. Tot nummer 33 aan de start kwam. J. de Visser uit 's-Graven polder. Die deed het nog net iets beter. 61 strafpunten, meldde de jury. Zou hij de kop houden? Dat was de grote vraag En inderdaad, het lukte. Er kwamen geen ernstige concurrenten meer. DE WINNAARS Mevr. De Visser was eveneens aan wezig. Zij kreeg een boeket bloemen aangeboden. De verdere prijswinnaars waren 2. Chr. Daane, 's Heer Hendriks- kinderen 61 strafpunten, 3. A. Joosse Kapelle 93 pnt., 4. L. J. Wisse. Aagte- kerke 112 pnt, 5. M. L. Kloet, Duiven- dijke 124 pnt. 6. H. Hoogedeure, Veere. 126 pnt. 7. J. Meulpoldcr, Biezelinge 134 ont. 8. J. Koppcjan. Zoutelandc 158 pnt, In een der veilingsgebouwen is vrijdag middag de show van machines voor de tuinbouwbedrijven, geopend. Deze show duurde tot zaterdagavond. Zeer vele ma chines waren tentoongesteld en het ge heel gaf een goed beeld van de huidige mogelijkheden van mechanisatie in de tuinbouwbedrijven. Hoofdzakelijk waren het tweewielige trekkers, die tentoonge steld werden. Er was regelmatig flink bezoek. GOES. In de lokalen van de gere formeerde Westerkerk te Goes heeft za terdagmiddag de kring Zuid-Beveland- west van de geref. mannenverenigingen een vergadering gehouden, die goed be zocht was. Ds. P. Homburg uit Vlissingen besprak op onderhoudende wijze het onderwerp: „Kerk en kerkbesef in deze tijd". Hij be lichtte de houding, die de kerk dient in te nemen tegenover de problemen van deze tijd, zoals het materialisme en de verwereldlijking. Op de causerie van ds. Homburg volg de een zeer geanimeerde bespreking. De bijeenkomst werd geleid door de heer M. Fraanje uit Lewedorp. GOES. Het college van b. en w. te Goes heeft al lang de overtuiging, dat in Goes een havenbedrijf dient te worden gesticht. De steeds verdergaande ontwik keling van de haven en de havenbelangen maakt naar de mening van b. en w. de noodzakelijkheid van een afzonderlijk be heer steeds dringender. Het te stichten havenbedrijf zien b. en w. als een in stelling, welke het beheer dient te krij- M Woomnne H7r.ef 1 rrt i 1 r\ otciuilg, WClhC IlcL UcIlCcr QlcIlC 16 Kllj' tan«> oJnf t Westdorpe 159 pnt. 10. igen over de haven als zodanig, de haven- anse. Sint Lauiens 162 pnt. terreinen, de toegangswegen tot de haven n„ 11 enz- Het havenbedrijf zal zich voorts be- l l *n kapelle zijn 7\g houden met de uitbreiding der haven, zaterdagmiddag behendigheidswedstrijden het beschikbaar stellen van terreinen, het met itveewielige tuinbouivtrekkers met onderhoud van deze werken enz. aanhangwagen gehouden. Hier zien we de heer M. L. Jonker uit Haamstede in aktie bij het nemen van een der vele hindernissen. In het eindklassement be zette hij de dertiende plaats. B. en w. zien het als een eis, dat zoveel mogelijk tot mechanisatie van de los- mogelijkheden wordt overgegaan. Het college stelt de raad dan ook voor over te gaan tot de instelling van een haven bedrijf. YERSEKE. Zes stoere mannen, gewapend met maskers, zwemvliezen, een zeecamera en onderwatergeweren, en op hun rug zware zuurstofcilinders, zijn zaterdagmorgen bij Yerseke naar de bodem van de Oosterschelde afgedaald. Zes befaamde Belgische kikvorsmannen, onder wie diepzeeduikers van wereldvermaardheid. Eigen nieuwsdienst GOES. Tal van leden, aange sloten bij de kring Zeeland van de Vereniging van Chr. Hist, leden van gemeentebesturen in Neder land, waren zaterdagmiddag naar de „Prins van Oranje" te Goes ge komen om de ledenvergadering bij te wonen. Zij zullen daar geen spijt van gehad hebben, want naast de behandeling van talrijke huishou delijke zaken, behandelde ir. M. A. Geuze te Poortvliet, lid van de Eerste Kamer, het actuele onder werp: „Nederland in de wereld branding". Ir. Geuze belichtte in zijn interessante rede de twee groot-machten, die de wereld beheersen en ook verdelen en de plaats, die Nederland in Europees ver band probeert in te nemen. Naar hel oordeel van de spreker doen zich in de communistische wereld merkwaardige dingen voor. De macht van het com munisme is bezig zich te verplaatsen Watersport Eigen nieuwsdienst GOES. In de zaterdagmiddag in de Grote Kerk te Goes gehouden najaars vergadering van het district Zeeland OCH is jhr. Den Beer Poortugael van de Nederlandse organisten vereniging werd de penningmeester, de heer A. Cijsouw te Groede herkozen. In de va cature ds. S. P. de Roos (vertrokken naar Rottredam) werd voorzien door de verkiezing van de heer Verschure, orga nist van de Herv. kerk te Yerseke. Hierna gaven de aanwezigen een orgel bespeling, waarvoor was gekozen Gezang 13 mat ratn Aaspel optimist; om het positieve waarover hij later cprak. Het onlangs uitge brachte .pport van de Commissie ontwikkeling Drie-eilandgebied heeft vastgesteld: er is alle aanleiding om Ve.ere te zien als het belangrijkste centrum voor de watersport. Aan het Veersemeer, een plas wa: ter van 22 kilometer iengta. zuilen wy naar Peking. Deze verschuivingen kun nen van wereldhistorische betekenis zijn. „Vraagt u mij op de man af wat ik vrees, dan ben ik het meest bang voor een economische oorlog. Tal van aanwij zingen zijn er te vinden, waarin Rus land zich toespitst op de economie. De handel in het westen wordt daardoor in belangrijke mate gestoord. Hij noemde een voorbeeld, dat met name in Zeeland: de vlassituatie. In Amerika zijn er ook politiek struc tuurveranderingen aan het voltrekken. Ir. Geuze wees in dit verband op de recente (grote) overwinning van de de mocraten. Ook het midden-oosten speelt nog al tijd een belangrijke rol in de wereld politiek. „Bezien wij Europa, dan blijkt het moeilijk te zijn om een eenheid te vor men. Frankrijk tobt nog steeds met Al gerije en met de vrijhandelszone loopt het ook niet zo gemakkelijk. Via een bespreking over de economi sche ontwikkeling in Europa en Neder land kwam ir. Geuze tot een beschou wing over de kabinetspolitiek. De spre ker kon uiteraard niet, als voorzitter van een Zeeuwse landbouworganisatie, voor bijgegaan aan de moeilijkheden, die zich in de landbouw voordoen. Ir. Geuze kreeg na zijn causerie nog verschillende vragen te beantwoorden, waarin hij dieper inging op de diverse problemen. Aan het begin van deze geanimeerde bijeenkomst deelde de voorzitter, burge meester J. D. Jansen van 's-Heer Abts- kerke, na zijn principieel openingswoord mede, dat er plannen bestaan tot het houden van streekbij eenkomsten om al lerlei problemen, waarmee de gemeen tebestuurders bijna dagelijks te maken hebben, te bespreken. Men wil komen tot een meer persoonlijk contact. Tijdens de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer C. W. Cijsouw te Groede, gekozen de heer G. J. de Waal te Schoondijke en in de vacature wijlen mr. W. C. ten Kate de heer J. J. van Melle te Goes. Burgemeester Jansen werd herkozen als lid van het hoofd bestuur. Aan het einde der vergadering werd bij monde van burgemeester Jansen de heer C. Philipse hartelijk dank gezegd voor de wijze waarop hij als lid van Ged. Staten de polderconcentratie had voor bereid. Die zes plonzen in het ijskoude Scheldewater kunnen belangrijke ge volgen hebben. Want dit koene sex tet is niet slechts een stelletje wille keurige waterrotten, maar het dage lijks bestuur van de befaamde Brus selse onder watersportclub. Als de resultaten aan de verwachtingen be antwoorden, zal volgend jaar de diep- ten* president, maakte daarna van zijn hart toch echt geen moordkuiL meer. Laat ik u eerst het gezelschap even voorstellen. Zoals gezegd, het voltallige bestuur van de Brusselse organisatie, die zich (vrij vertaald) noemt: „Belgische fedratie voor onderzoek en sport onder de zeespie gel.President is dus meneer Paul Bailly, in gewone doen advocaat te Brussel. Naast hem de industrieel W. Xhignesse (vice-president), die als diepzeefotograaf grote naam heeft ge maakt. Verder de gebroeders D. en M. Poutrain (resp. secr. en penning meester van de federatie), R. Lom- baert en M. Goldstein, allen studen- zee-school met ruim 500 leerling-kik- ,rrti.emo«non «oor 700iQnj De federatie is het overkoepelend vorsmannen naar /.eeiand komen, om w rio «oor lichaam van een aantal clubs, die in de Oosterschelde geregeld naar de bodem af te dalen. Dat betekent dan elk een bepaalde tak van de kikvors- f - X ^£oiTo«AcI sport beoefenen. Zo is er een club, dat niet alleen ra de Middellandse die onder water jaagt, een weten- Zee-landen en aan de kust van Ame rika, maar ook in Nederlandse wa teren de diepzeeduikerij als sport op grote schaal zal worden beoefend. schappelijke club, een club voor diep zeefotografie, een technische en een medische club. Alle clubs hebben) een vertegenwoordiger in het federatie een jaar oud. Toch heeft zij al naam gemaakt en meer dan 500 Belgische „onderduikers" mogen zich er lid van noemen. Meermalen is de hulp van de sportieve kikvorsmannen in- Voor het eerst in de historie. En nog w T Trr t zestal een wTar e sporueve ^vorsmannen in- wel in ons eigen Zeeland. ^estui^ zodat dit geroepen, wanneer een auto met m- In alle stilte waren de zes Brussel- y --y M se heren zaterdagmorgen voor dag bezoek ^an erseke. Pres - dige representatie is van de 500 le den'tellende secties. U zult net zo nieuwsgierig zijn als ik naar het doel van dit niet alle en dauw naar Yerseke gereisd, waar zij in een cafeetje de komst van schipper Minnaard afwachtten. „Zet u neder," riep een joviale Vlaming mij spontaan tegemoet, „maar hoe ter wereld is het moge lijk dat u van onze exploratietocht op de hoogte was... Met een ijs koud pilsje op de nuchtere maag heb ben we dat geheimpje braaf wegge- spoeld en meneer Paul Bailly, de Het bestuur ran de befaamde club, klaar voor vertrek. Vierde van rechts president Paul Baldly, tweede van rechts de bekende diepzee-fotograaf Xhgnesse en tussen de kikvorsmannen in schipper Minnaard uit Yerseke. (Foto Zeeuwsch Dagblad) dent Bailly zei dit ervan: „Tot dus ver beoefenden wij onze diepzee- sport voornamelijk in de Middelland se Zee, maar de afstand is te groot om daar geregeld heen te trekken. Nu kunnen we onze sport wel be drijven in bassins en binnenmeer- tjes, maar dat is niet je ware. Om onder water te kunnen exploreren, jagen en filmen moet je in open wa ter zijn, liefst aan de zeekust. En daarom gaan we het nu eens in de Oosterschelde van Zeeland proberen." zittenden te water was geraakt en op de bodem klem zat. „Wij helpen in geval van nood na tuurlijk graag", aldus Monsieur Bail ly, „maar ons doel is en blijft de sport. Onderzoekingen doen, jagen en filmen onder de zeespiegel. Er zijn ervaren duikers onder en die geven twee maal per week les aan de leerlingen. Die school zal, wanneer het onderzoek aan de verwachtingen beantwoordt, ook naar de Ooster schelde komen." Waarom daar nu net en bijv. niet aan de Belgische kust of bij Antwerpen? „Kijk", sprak de jeugdige came raman Xhignesse ter aflossing van zijn president die een ferme slok uit zijn glas nam. „wat wij moeten hebben is: helder zeewater met wei nig stroom. En wij menen, dat de Oosterschelde aan die eisen voldoet Dat gaan wij nu persoonlijk testen." En als de resultaten bevredigend zijn? heb ik gevraagd, waarop het federatiebestuur als in koor ant woordde: „Dan wordt de Oosterschel de ons oefenterrein." Nu moet ik even voorzichtig zijn, om het niet voor onze Belgische vrienden te bederven. Ze hebben het mij aldus gezegd: wij komen om een onderzoek in te stellen naar de helderheid, de wrakken, de vissen en.... de wetten. Dat laatste slaat dan op h'et verkrijgen van een duik- vergunning, maar dat zal wel geen moeilijkheden geven. De federatie is nog maar ruim Schipper Minnaard kwam binnen gestapt. ,,'t Is tijd, heren!" Zeu lend met de kostbare uitrusting zuurstofcylinders, watergeweren, ca mera's, duikerpakken, snorkels en zwemvliezen bereikte het clubje pioniers de YE 145, met welke schuit de tocht naar de proefgebieden zou worden gemaakt. „Die pakken zijn van synthetische rubber gemaakt," vertelde de Frans sprekende en met een zwart ring baardje getooide medisch student Lombaert (what's in a name?) mij. Als de isolerende pakken zijn aangetrokken, laat men ze vol water lopen dat dan spoedig de lichaams temperatuur aanneemt en de duikers verder in goede conditie houdt. Ove rigens een nogal kostbaar costuum- pje, dat alleen met standaarduitrus ting al meer dan duizend gulden kost. Twee kub. meter lucht geven de Zo doe je dat, %egt medisch student en onderzee-jager Lombaert tegen schipper Minnaard. (Foto Zeeuwsch Dagblad) zuurstofcylinders en daar kan men een aardig poosje mee onder water blijven. Vlak onder de oppervlakte houdt de kikvorsman het daarmee bijna twee uur uit, op 10 meter diep te vijftig minuten en bijv. 30 meter diep kan hij het maar een kwartier uithouden. „Allez, daar gaan we!" riep M. Bailly en gooide de tros los. De tocht naar de bodem van de Ooster schelde was begonnen. De eerste, maar zoals weldra zou blijken zeker niet de laatste. 's Middags om vijf uur keerde het gezelschap van de onderzoekings tocht terug. „De flora en fauna in de Oosterschelde is ons zeer meege vallen," verklaarde president Bail ly," en ook liet water was goed hel der en rustig. We komen over en kele weken terug voor een tweede onderzoek." En dat houdt in, dat nu voor het eerst ook in Nederland de onderwa tersport zal worden beoefend. De Ne derlandse duikersclub mag dan zijn activiteiten ontplooien in Zuid-Frank rijk, de Belgische kikvorsmannen ko men naar Nederland. En het ligt voor de hand. dat dan ook spoedig waarschijnlijk volgend jaar reeds de gehele Brusselse duikschool naar de boorden van de Oosterschel de zal worden verplaatst. Een nieuwe, interessante en veel belovende sport binnen onze gren zen. En aan Zeeland de eer om de bakermat te mogen zijn. Artemis

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3