Het wereldrijk van een ongekroonde baggerkoning PARIJSE VLOOIENMARKT BLIJFT BESTAAN! GZiepeet/AAK Föhttamin£ Petsie Pelle Ping KAPPIE en de zeeplantage Maandag 17 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ONDERBORDEN BIJ VERKEERSBORDEN TOEGESTAAN mol Van tot superzuigers Deense communist uit partij gestoten Prinses Irene skiet in Oostenrijk M.s. Rimberg 22.000e op Nieuwe Waterweg IT DAG-PUZZEL E JOOD «"ROME fÉÜ H fü M ut IH Hl 2? im m Ui Wel flatwoningen, wel sanering, maar... GEEN LIEFHEBBERS J 00M j BAZURKA en JAMPIE en de alchemie 1 W.J.Lohman Straffe maatregelen in Argentinië o Vergroting contingenten op basis 1 januari "58 HET Deltaplan stelt de hoogste eisen aan het intellect en aan het vernuft van 's Rijks waterstaats ingenieurs. Niet geringer zijn de capaciteiten, die ge vraagd worden van de aannemings bedrijven, en ook niet kleiner is het vakmanschap van de arbeiders, die aan de gigantische karweien gestalte moeten geven. Maar wie zijn dat Hoe komt het, dat juist de Merwedestreek die mensen oplevert Wanneer is die aanleg gebleken Waarmee behielpen zij zich in het begin Tot welke kostbare werktuigen is hun gereedschap uitge groeid Wat trekt hen tot dit zware, hoogst ongeriefelijke werk Waarom zijn zij het, die overal in de wereld eep reputatie kregen En wie zijn hun vrouwen, die het geluk van het huiselijk leven zo schaars toevalt Op deze en dergelijke vragen geeft Barend Maaskant antwoord in een serie van vijf artikelen, BETER dan welke aannemer ook weet ambtenaar S. E. Jongejan waar onze bag geraars de goede naam van Nederland in de wereld be vorderen. Dat is minder vreemd dan het schijnt, want hij zetelt in het arbeidsbureau te Slie- drecht, waarvan het officiële stempel vermeldt: „Centraal Punt bagger-, steenzetters- en rijswerkersbedrijf". De meeste arbeidsverhoudingen komen dan ook via dit bureau tot stand. De heer Jongejan is officier ter koopvaardij geweest, maar in de elf jaar van zijn ambtenaarsbestaan heeft hij een andere reputatie opge bouwd. Hij is de man, die iedere baggeraar kent, die een aannemer een goed advies kan geven en die de werkzoekenden van dienst is. Zo is men hem in de wandeling de ongekroonde baggerkoning gaan noemen. Terwijl hij naar de dijk staart en aan een gerolde sigaret zuigt, haalt hij de wereldkaart voor zijn geest en ziet daar de Sliedrechters, die er op dit moment aan het werk zijn. Kriskras dwaalt hij rond: Venezuela, Australië, Frankrijk, Irak, Zuid-Afrika, Turkije, Enge land, Ierland, Canada, West-Afiika, Barbados, Calcutta, Billiton, België, Brazilië, Algerije, Duitsland, Indonesië, Columbia, Curagao, Portugal. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG "^egbeheerders mogen zonder enige restrictie onderborden aan brengen bij verkeersborden, die een be perking van de werkingssfeer van het ge- of verbod inhouden, indien de situa tie daarom vraag. Dat heeft de Hoge Raad beslist. Hiermede is definitief uit gemaakt dat de onderborden, als zij maar een beperking inhouden, altijd geoorloofd zijn. Over deze vraag bestond grote twijfel. De Hoge Raad gaf zijn oordeel naar aanleiding van een zaak, die een Roer- mondse bankdirecteur aanhangig heeft gemaakt. Hij was op de markt te Eind hoven geverbaliseerd wegens onjuist parkeren, omdat hij een onderbord bij een parkeerverbod, dat parkeren binnen de parkeerstrepen gelastte, niet had op gevolgd. VAN ALLES Hij meende en de kantonrechter deelde dit inzicht dat men wel van alles onder de borden kan hangen, zodat zij, zoals ook hier het geval was, ten slotte het tegengestelde van het bedoelde inhouden. De rechtbank had de bankdirecteur wel veroordeeld en de Hoge Raad heeft zijn. cassatieberoep verworpen. Over wogen werd, dat bij model 6 in de bijlage op het wegenverkeersreglement, dat over de onderborden gaat, geen beperkingen zijn opgenomen, zodat alles mag. door Barend Maaskant Hij zegt er ook de aantallen bij. Die variëren van twee in Columbia tot zestig in Venezuela. In Billiton van de honderd nog maar tien en ook die komen terug. Dan is een periode af gesloten, waarin gedurende veertig ja ren goed geld verdienende tinmolenba- zen werden uitgezonden. In Egypte het Suezkanaal is die situatie al bereikt. Ook hier werkten jarenlang gemiddeld honderd Nederlandse bag geraars. Kader LS wij samen een optelling ma- - ken, komen wij aan ruim 300 Sliedrechtse ..buitenafwerkers". Zij maken rond een zesde deel uit van alle Sliedrechters. die in het bagger bedrijf hun smakelijk brood verdienen. Totaal komt men zo aan circa 2000 baggerende Sliedrechters. Maar er zijn meer mensen uit de Merwedestreek, die hetzelfde vak uitoefenen. Zij ko men uit Giessendam, Hardinxveld, Werkendam, Papendrecht en Dor drecht. Dat zijn te zamen een kleine duizend man en verspreid over de rest van ons land wonen er nog een drie honderd. Zestig procent van de 3200 Neder landse baggeraars wonen dus in Sliedrecht: hopperschippers, cutter-, molen- en zuigbazen, machinisten, bak- kenschippers en dekknechten. De laat ste twee groepen maken de grootste categorie uit. De overigen betitelt men als kader en het zijn de hieronder vallende mensen, die met behulp van plaatselijke krachten de karweien in het buitenland opknappen. Want als baggeraar wordt men pas uitgezonden als in Nederland een ruime ervaring verworven is. Buitenlandse ervaring hebben de Sliedrechters sedert verscheidene tien tallen jaren. Al gedurende driekwart eeuw. want ir. W. Bos Jzn. vermeldt in zijn boekje ,.Aan dé Dijk" (waaruit ik meer gegevens overneem), dat zi.i in 1880 naar Frankrijk trokken. Vier jaar later zitten zij ook al in Buenos- Aires en in Spanje en allengs zwerm den zij uit naar alle windstreken: 1890 Zuid-Afrika, 1896 Ierland en Duits land om het voorlopig bij deze voorbeelden te laten. Voorbestemd IT IT Sliedrechts geschiedenis J blijkt, dat zijn bewoners eigen lijk voorbestemd waren om zich te ontwikkelen tot uitvoerders van water werken. In de eerste eeuwen van onze jaartelling immers moet de Alblasser- waard een streek geweest zijn, zoals nu de Biesbos is: eilanden en platen, begroeid met loofhout, daartussen kre ken en riviertjes, een moeilijk toegan kelijk gebied, vrijwel onbewoond, zon der enige vorm van waterkering. Aan vankelijk waren de weinige bewoners wel gelukkig met inundaties, want die lieten vruchtbaar slib achter. Op den duur evenwel vormden veelvuldige overstromingen een beletsel voor de landbouw, die zich intensiever ont plooide. Dan breekt het tijdvak aan. dat ir. Bos typeert als: Boeren in de strijd tegen het water. Die duurde van cir ca 1050 tot rond 1700. Zes-en-halve eeuw lang het water keren wel dan leert men er iets van. Omstreeks 1400 moeten er hier dan ook al diverse vak lieden op waterbouwkundig gebied ge woond hebben. Het aanleggen van rijs- beslag. rijshouten hoofden en ,.kuip- wcrk" nam een zekere vlucht. De volgende periode duurde onge veer anderhalve eeuw. Hierin dienden de griendeigenaren zich aan als aan nemers. De handel in grienden, inge zet omstreeks 1730, nam een grote om vang aan. En aangelokt door de toenemende weivaart in het dorp, ves tigden zich vele „vreemdelingen in Sliedrecht, zowel van veraf als van dichtbij- Zo kwam van veraf, uit Niedei-El- singen in het Duitse land Hessen- Kassei. Philipp Volker. Die naam werd later een van de fraaiste visitekaart jes van Sliedrecht. Historie fOOGST summier is er de ge schiedenis van, dat hij in de tweede helft van de 18de eeuw ge noemd wordt als pachter van grien den Omstreeks 1840 waren Jan Schuur man Volker. Philip Volker en Dirk Volker al griendbazen. En omstreeks 1852 begon Adriaan 'Volker met het aannemen van kribben in de Merwe- de Hij voer toen met een aakje en mócht de prijs voor een strekdam bij Baanhoek uitrekenen. Nu maakt Vol ker de Europoort! In 1787 echter waren de Siiedrech- Iers reeds van alle markten_ thuis. De gebroeders Kornelis en Pieter van Spanje vertrokken in dat jaar als slui- zenmakers naar Rusland. En i in 1849 moesten Leendert Martinus Prins en Aart Schram raad schaffen bij een brug over de Dnjepr, waarvan de pij lers ontgrond waren. Na een ellendi ge reis maakten zij met behulp van veertig „lokale krachten'' en verder 3000 touwtjes, tien zinklijnen, zes dreg gen, zes bakken om steen te varen en twee ankerschuitjes voor 8000 gulden een zinkwerk van 6000 vierkante ellen. De ontgronding was afdoende verhol pen, zodat Prins en Schram weer naar huis gingen.. In het eigen land hadden de Slie drechters in de eerste plaats hun stempel gedrukt waar waterwerken ge maakt moesten worden. Met een ge rust hart kan beweerd worden, dat er Sliedrechters betrokken waren of zijn bij welk werk dan ook" in Nederland, waar baggeren, steenzetten of rijshout nodig is. Eerste haven ZIJ waren het ook, die op de kop van Noord-Holland de eerste haven maakten. Ten tijde van de vier de Engelse oorlog waren uitgezon derd te Vlissingen geen goede zee havens in ons land. De kust was der halve volledig blootgesteld aan vijan delijke aanvallen. Ook de oorlogssche pen ..ter Reede van Tessel" lagen zeer gevaarlijk. Stadhouder Willem V besloot hier een haven te laten ma ken. Het werk werd aangenomen ge zamenlijk door zes Sliedrechtse en twee Werkendamse aannemers. Hierbij wa ren onder anderen betrokken, „900 graa- vers om met de schup te werken en den grond te kruyen". In binnen- en buitenland heerst se dert ongeveer 1850, toen de aannemers met eigen baggermaterieel gingen wer ken, een enorme Sliedrechtse activi teit. Paulus van de Wetering, die als firmant van Volker en Bos behoorde tot de pioniers van de oude garde, reisde de gehele wereld af om wer ken uit te voeren en nieuwe karweien op te zoeken. Hij was een autoriteit van zulk formaat, dat reeds in 1902 de inspecteur-generaal van de Franse wa terstaat hem zó toesprak: Wij Fran se staatsingenieurs zijn u met verge ten, want gij hebt ons leren bagge ren. Kinderwens VAN geslacht op geslacht heeft zich dit voortgezet. Het bag geren is een traditie geworden en hoe vergroeid men ermee is, heeft ir. M. C. Fritzlin van Volker enkele jaren ge leden eens verteld met een aardige anecdote. ..Op een avond", zo zei hij, „na een lange tocht langs de werken tot droogmaking van Walcheren (kort na Deze kaart geeft een indrukwek kend overzicht van de werkzaam heden van Nederlandse baggeraars in de jaren na de oorlog. de jongste wereldoorlog dus M.), kwam ik met de uitvoerder op diens ark te Veere. Daar was, behalve zijn charmante vrouw en een gezellig in terieur, zijn dochtertje van twee a drie jaar. We werden al gauw goede vrien den en ze klom op mijn knie. Toen moest ik tekenen, een huisje, boompje, poes enz. en ondanks mijn geringe tekentalenten scheen ze toch zeer te vreden over mijn prestaties". „Ten slotte moest ik een molen te kenen. Dat leek na de poes een een voudige opgave, maar hoewel ik er een viertal had geproduceerd van al lerlei vorm en met allerlei standen van de wieken, was ze niet tevreden en bleef instantelijk om een „molen" vragen. Ineens werd me duidelijk dat dit kind met een molen niet bedoelde een ding met vier wieken, maar een schip met veertig baggeremmers. en toen ik dat eenmaal door had, was de harmonie spoedig hersteld". VOLGENDE KEER: KOPENHAGEN. De sinds 1932 in functie zijnde fractieleider van de Deen se communistische partij, Aksel Larsen, is uit de partij gestoten omdat hij zich van de politiek van Moskou heeft gedis- tancieerd en zich heeft uitgesproken voor de richting van Tito. Door deze daad hebben de Deense communisten wat betreft hun positie in het parlement hun eigen doodvonnis vol trokken. Het was slechts aan Larsens populariteit in het bijzonder onder de arbeiders in Kopenhagen te dan ken, dat de communisten bij de verkie zingen van 1957 nog zes zetels in het parlement konden verwerven. INNSBRUCK (Rtr). Prinses Irene is zaterdag in Innsbruck aangekomen voor een korte ski-vakantie. Zij werd ontvangen door de voorzitter van de Oostenrijkse skibond, dr. Otto Lorenz, die haar rondleidde in de oudste skifa- briek van Oostenrijk, in Kufstein. De Prinses vertrok daarna naar het ski centrum Weisssee, waar zij twee dagen zou blijven. ROTTERDAM. Als het 22.000e schip, dat dit jaar de Nieuwe Water weg binnenkwam, arriveerde gisteren het Duitse ms. Rimberg. gelaa'en met erts komende van Mondheim, in de Waalha ven te Rotterdam. In 1957 was dit op 15 november het Engelse m.s. Windsor- brook. Advertentie BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET l/.i de keelontsmetlende tabletten No 29 Omschrijving Horizontaal: 1. nooddruft; 8. halm; 9. nauw; 11. oude lengtemaat; 13. lering; 15. afk. titel; 16. bloem; 18. echt genoot; 20. ik; 21. gewicht; 22. Griekse letter; 24. vat; 26. getij; 28. breedvoerig, omstandig; 30. ontkenning; 32. godin der tweedracht; 34. opdracht; 35. voedsel. Verticaal: 2. deel v. d. mast; 3. fris en zacht; 4. vreemde munt; 5. lid woord; 6. uniek; 7. hoogachten; 10. ko ren; 12. dik en lomp; 14. vreemde munt; 17. orgaan; 19. chem. verbinding; 21. familielid; 23. deel.v. d. arm; 25. vettige vloeistof; 27. Ind. huisvogel; 29. door mid del van: 31. daar: 33. noor f mv«rasr/vpr. 1 X 3 4 5" 6 7 6' 9 to u t2 14 /5 16 '7 A? '9 2o 21 22 23 24 25 2.6 V 2$ DO 3/ 52 33 S5 Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1. vermaken; 9. koe; 10. ore; 11. passen; 14. A.G.; 15. pat; 16. sar; 18. aker; 20. gave; 22. ravage; 24. s.s.; 26. dol; 27. R.O.; 29. Epe; 31. oma; 33. radar; 34. hom. Verticaal: 2. ekster; 3. ros; 4. mees; 5. K.O.; 6. era; 7. negge; 8. op passer: 12. aak; 13. nagalm; 17. rag; 19. rad; 21. ver; 23. voor; 25. spa; 28. Dhm; 30. ed; 32. ah. Het oog van de meester maakt het paard vet. Van onze correspondent PARIJS. De Parijse vlooien markt blijft bestaan en wel op de plaats (tussen de Porte de Clignan- court en de Porte de Montmartre) waar hij al sedert een halve eeuw of daaromtrent is gevestigd. De laatste jaren heeft men telkens berichten kunnen lezen, volgens welke de befaamde „Puces" zou ver dwijnen; bet terrein zou worden vol gebouwd met flatwoningen van grote afmetingen en waar tot nu toe de jagers op oudheden en rommel het weekeinde doorbrachten, zouden par ken, speelweiden en wegen worden aangelegd. Het gaat allemaal niet door. Dat wil zeggen: de hoge arbeidersflats zijn reeds gebouwd en aan de sportterrei nen en plantsoenen wordt gewerkt. Maar ze komen niet op de plaats van de kleine schaveluinige barakken en keten waarin de handelaars in oud heden, kleren, ijzerwaren, schilderijen, meubelen en wat niet al, drie dagen van de week hun winstgevend bedrijf uitoefenen. Tien jaar had men uitgetrokken om 2600 woningen te bouwen, onderge- ailllllllllllllllllllllllllll door bracht in flats van 120 meter lengte en 30 meter breedte. Vier van die panden zijn thans gereed of bijna gereed en bij andere staan reeds de hoge, smalle, ijzeren kranen opge steld, die de bouwstukken, geconstru eerd volgens het systeem-Coignet, in de lucht hijsen. Komt men van het centrum van de stad dan passeert men eerst de bui tenboulevards en vervolgens komt men op de terreinen, waar de nieuwe huizen staan. Eerst daarna komt men op het gebied van de gemeente Saint ondergebracht. Niemand gevoelt er iets Quen, waar de Marché aux Puces is voor, die barakken, kramen, keten en winkels door bulldozers met de grond gelijk te laten maken. Noch de gemeen te zelf, die eén aardige cent aan be- drijgsbelasting verdient, noch de han delaren, die nooit meer zo'n „loop" van kopers uit aller heren landen in een andere wijk van de stad zullen krij gen, noch de bewoners van de bur germanshuizen tussen en rondom de vlooienmarkt, die wel houden van de gezelligheid en die verdienen als café houders, expediteurs, meubelmakers, restaurateurs of die op een andere manier met de Puces te doen hebben. Tot één ding is thans officieel be sloten: de vlooienmarkt moet' gemo derniseerd worden wat zijn uiterlijk 30 CAJUS BARZAARONE had het aanbrengen van zulke dieror namenten tot nu toe dan ook weten te vermijden, maar zijn con currenten profiteerden hier steeds schaamtelozer van en noemden zijn fabrikaat verouderd. Het was erg, zoveel klanten hem de laatste maan den al in de steek lieten. Het niet-willen-aanbrengen van dierornamenten had hem na de grote brand al honderdduizenden gekost. Hij zocht allerlei uit vluchten en voorwendsels en be weerde onder andere, dat hij de ze meubels immers niet voor eigen gebruik maakte, maar om ze aan anderen te verkopen. Hij vroeg vergunning aan verschillende theo logen. Algemeen geachte schrift geleerden in Jeruzalem, Alexan- drië en Babylonië verklaarden het aanbrengen van dierornamenten in zijn geval voor een toelaatba re zonde, sommigen zelfs voor ge oorloofd. Maar Cajus Barzaarone bleef aarzelen. Hij sprak met nie mand over die vergunning. Hij wist heel goed, dat, wanneer hij zich daarop beriep en de bezwa ren van de orthodoxe kerk niet on der de ogen zag, zijn positie in de gemeente der Agrippensen ge vaar zou lopen. En zijn vader de stokoude Aron kon van veront waardiging' over zo'n liberalisme weieens een bergerte krijgen. Bar zaarone, die anders zo zeker van zijn zaak was, was nu één en al twijfel en zorgen. Jozef nam het meestal niet zo nauw met het opvolgen der ortho doxe voorschriften. Maar het ge bod over het vervaardigen van ge sneden beelden was een van de voornaamste principes van het Joodse geloof. Woord en beeld slo ten elkaar uit. Jozef was een li terator in hart en nieren en hecht te aan het onzichtbare woord. Dat was het wonderlijkste wat bestond. Vormloos en zonder gestalte en toch weer sterker dan iedere vorm. Alleen wie Gods heilig en onzicht baar woord van zinnelijke voorstel lingen vrij wist te houden en zich uit volle overtuiging en van gan ser harte de ijdelheid van af beeldingen ontzegde, kon het naar waarheid bezitten. Met een onver biddelijke uitdrukking op zijn ge zicht luisterde hij naar de uiteen zetting van Cajus Barzaarone; maar dat scheen hem juist aan te trekken. Jozef kreeg zelfs de in druk, dat hij hem graag als schoonzoon geaccepteerd zou heb ben, Ondertussen lekte het langzi- merhand uit, dat de invrijheidstel ling van de drie onschuldigen van enkele voorwaarden afhing. De vreugde van de Joden sloeg plot seling om, toen ze die voorwaar den hoorden. Wat? Demetrius Li- ban zou de rol van Apella, de Jood spelen en nog wel in het Porn- pejustheater voor veertigduizend mensen? Apella de Jood? Een rilling liep al deze Joden over de rug, toen ze aan deze boos aardige scheldnaam dachten, die voor hen immers een der vele mik punten van Romes verachting voor de gehate immigranten op de rech ter Tiberoever betekende. Apella de Jood! Deze naam had een lelijke rol gespeeld bij de pogroms onder de keizers Tiberius en Clau dius en stond gelijk met moord en plundering. Kon deze haat, die nu sluimerde, niet ieder ogenblik weer oplaaien? Was het niet dom en misdadig het gebeurde nu weer op te willen rakelen? Men wist uit de geschiedenis, waartoe een Romeins schouwburg publiek in een toestand van op winding in staat was. Het zou een daad van ongelofelijke overmoed zijn, wanneer Demetrius Liban Apella de Jood op het toneel nieuw leven inblies. Met hernieuwde hef tigheid verhieven de orthodoxen onder de joodse schriftgeleerden hun stem tegen de toneelspeler. Wordt vervolgd betreft; de winkeltjes zullen aan zekere eisen van welstand moeten gaan vol doen, de rioleringen e.d. zullen gron dig worden opgeknapt, onbewoonbare tuinhuisjes, die zich tussen de mark ten bevinden, zullen moeten verdwij nen enz. Maar de sanering, zo is al gezegd, zal niets aan het karakter van de goede, oude Puces wijzigen. Gelukkig maar. Zo denkt uw cor respondent. die al een jaar of tien vrijwel iedere zaterdagmorgen met de moed der wanhoop zijn tocht over de Puces maakt. Tot hij voor duizend francs een goud-echte Rembrandt heeft gevonden.... Hij is, wat dat betreft, de enige niet. Er zijn er ge rust nog zo een paar duizend, die zoe ken, wroeten, kijken en wachten op het grote ogenblik. En die zich in tussen dan maar af en toe tevreden stellen met iets> anders.- In afwachting van de grote s)ag. LONDEN (Reuter) Engeland had in oktober een tekort op zijn handels balans van 49 miljoen, 11 mil joen minder dan in september maar 16 boven het gemiddelde van de eerste negen maanden van dit jaar. BUENOS AIRES (Reuter. UPI) President Frondizi heeft maatregelen goedgekeurd die de strijdkrachten moe ten nemen krachtens een artikel in de grondwet over binnenlandse ongeregeld heden zodra er een opstand dreigt uit te breken. De legerminister, generaal Solonas Pa- checo. heeft de bevelhebbers van alle militaire districten van Argentinië ont boden. Zij zullen van hem te horen krij gen wat zij moeten doen indien er ern stige ongeregeldheden uitbreken. Generaal Pacheco deelde zondag mede dat de strijdkrachten de bevoegdheid zullen hebben het vuur te openen op groepen plunderaars en het burgerlijk bestuur over te nemen in geval van nood. - In de hoop dat de voor hét' komende Weekeinde aangekondigde algemene sta king niet zal doorgaan maakte het mi nisterie van arbeid zondag bekend dat de loonstop zal worden opgeheven, de bevriezing van de rentestand met een jaar wordt verlengd en er een prijsbe- heersing voor eerste levensbehoeften zal komen. De vrolijke avonturen van en 58-6) Fijn, daar komt Pelle met dat ik je niet dadelijk heb meege- Fijn, alle kleintjes zijn gered. Ze onze goeie Muis. Nu zijn we allemaal nomen, maar het ging ook allemaal zo zijn al weer aan het spelen. Ja, die weer bij elkaar. Alleen het schip, dat vlug. Kom, kop op en probeer maar jeugd van tegenwoordig is toch zo hebben we nog' niet eens of je nog op je kleine pootjes gauw weer over zo iets heen! Daaaag', lief Muisje. Sorry hoor, kunt huppelen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iFiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiï' 27. Bij het veld met de plantcnetende planten gekomen, namen Kappie en Ok- ki afscheid van de maat, die met een bedrukt gezicht alleen verder liep. „Kappie heeft makkelijk praten." mop perde deze. „Een bij vangen! Alsof dat zomaar gaat die beesten kunnen wel steken! Bah, ik wou dat ik maar in Lut jewier zat in plaats van in deze akelige tuin. Dan zat ik nou gezellig prentbrief kaarten in te plakken Mismoedig schudde hij het hoofd. „Wat zou hij eigenlijk met die bij gaan doen?" vroeg hij zich af. „Als we maar niet meer narigheid krijgen!" Toen kreeg hij een idee, dat hem he lemaal opmonterde. „Ik kan natuurlijk zeggen, dat hier helemaal geen bijen zijn," bedacht hij. „Als ik ze niet zie, dan zijn ze er niet en als ik nou es m'n ogen. Een doordringend gezoem onderbrak zijn gepeins. „Bah! Hè. bah!" riep de maat. „Een bij! Ga je weg, beest!" Toen drong het tot hem door. dat hij bezig was onge hoorzaam te zijn. „Kappie heeft gezegd, dat ik dat beest moet vangen," sprak hij bij zichzelf. „Als ik het niet doe, is dat muiterij! Ik moet proberen heel flink te zijn Dit zeggend trok hij zijn zuidwester van zijn hoofd en stulpte die over de bloem heen, waarop vlak tevoren de bij had gezeten. LUXEMBURG (D.P.A.I Bij het g'lobaliseren en verhogen van de in voercontingenten binnen de Euromarkt met 20 procent op 1 januari, zal men uniform uitgaan van de grootte van de contingenten, zoals die op 1 januari 1958 was. Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese commissie, Malvestiti, gezegd in een bijeenkomst van de commissie voor de binnenmarkt van het Europese parlement. Eerder had Malvestiti meegedeeld dat de Europese commissie van plan is zoveel mogelijk publiciteit te geven aan de eerste tariefsverlagingen op 1 januari. De verlagingen zuijaftt meer dan symbolisch zijn. zei hij, de ver bruiker zal de prijsverlagingen merken. EINDHOVEN. De 22-jarige B. Lamers wilde zaterdagmiddag in de kelder van zijn groente- en fruitzaak aan de Ten Hagestraat te Eindhoven enkele manden verplaatsen. Voor de verlichting gebruikte hij een loop lamp. Doordat de draad gebroken was kwam hij in aanraking met de elektrische stroom, waarbij hij op I slag werd gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2