Gevecht van veertien jaar over vierduizend gulden België heft invoerrecht op Nederlandse kaas Ook een hond heeft levertraan nodig V Uit Indonesië verdreven bedrijven krijgen kansen in Suriname Transportarbeiders besluiten tot boycot goedkope vlaggen ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE Pagina 7! Steenbergen krijgt nu de ruimte Motie in raad Situatie moeilijk IN STRIJD MET BENELUX-GEDACHTE PROTECTIE STRIJDIG Jan Steen-expositie in Mauritshuis Tijdens inbraak in fotowinkel Twee Nederlanders in Aken gegrepen Twee nachtelijke overvallen in Amsterdam OP DE VLUCHT HERSENSCHUDDING Gerepatrieerden kunnen naar V.S. VERSTEKELING OP WERELDREIS Russische beschuldiging 1 IN COMBINATIE MET KALK EN FOSFOR ONENIGHEID OVER GOEDKOPE REIZEN PER VLIEGTUIG KLM: GEEN SUCCES BELGIË WEL MEER VLIEGEN KALKPREPARATEN WEINIG ZON ACTIE GELEID VAN ROTTERDAM UIT MINISTER-PRESIDENT MR. S. D. EMANUELS: Industrialisatie in snel tempo EENZIJDIG GRENSCONFLICT DEMONSTRATIE AANVAL OP AMERIKA Waarnemingspost op eiland in oceaan Per alligator de huivelijksboot uit NIET EENVOUDIG Geen Indonesische kapok meer naar Nederland Londense vrachtenmarkt Zaterdag 15 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Van een onzer verslaggevers STEENBERGEN Het knel punt bij Steenbergen gaat ver dwijnen. Hoewel het nog enige tijd zal duren voor de nieuwe brug aan het begin van rijksweg 18 (van Steenbergen naar St. Philipsland) in gebruik zal worden genomen, het bestek voor de nieuwe brug ligt klaar en binnenkort zal de aanbesteding worden gehouden. Het einde van een ruim veertien jaren durende wantoestand is in zicht en daarmee zal een van de merk waardigste verkeersobstakels uit de weg worden geruimd. Onbegrijpelijk lang heeft het geduurd eer het zo ver was. En nog is de zaak niet gelemaal in kannen en kruiken of schoon niemand twijfelt aan de goede afloop. Er moeten nog enkele formaliteiten worden vervuld. Het wachten is op een paar handtekeningen onder een stuk, waardoor de Provinciale waterstaat van Noordbrabant de handen vrij krijgt tot het verbeteren van de situatie. Zodra dit stuk door alle partijen is getekend, zullen brug en duiker aan de Provincia le waterstaat zijn overgegaan. De ze ven rijke peetooms, die tot dan toe te beslissen hadden over deze brug, kun nen dan toezien of waterstaat het beter zal doen. Daar is alle kans op. De Provinciale waterstaat van Noordbrabant heeft een plan gemaakt voor een betere en be langrijk bredere brug. Tijdens de bouw van de nieuwe brug zal het verkeer over een noodbrug wor den geleic die er naast komt te Sggen. Tekenend V9or de geladenheid van de Steenbergers is de motie die onlangs in de gemeenteraad werd aangenomen. In deze motie gaf de gemeenteraad van Steenbergen de burgemeester de vrij heid alles te doen wat nodig mocht zijn, om de toestand te verbeteren. Daarbij hoefde de burgemeester niet op geld te kijken. Hij kreeg vrij mandaat om over geld te beschikken. Ook zegde de raad toe en heel Steenbergen was het daar me eens dat iedereen in Steen bergen bereid was met schop en hou weel aan het werk te gaan, als de bur gemeester soms geen werkkrachten kon vinden. Bovendien stelde de raad vast, dat de burgemeester zich niets van wettelijke bepalingen, eigendomsrechten en wat dies meer zij behoefde aan te trekken. Hem werd opgedragen zelfs met alle onwettige middelen die hij mocht vin den, het werk ter hand te nemen. jVATUURLIJK kon burgemeester J. M. ■L' van der Meer die opdracht van de raad niet aanvaarden. Maar tekenend is een dergelijke uitbarsting in de raad wel voor de stemming in de gemeente waar men het gesol en eindeloos gere dekavel moe was geworden. De situatie bij de brug was moeilijk. In 1898 werd zij door de Rotterdamse tramwegmaatschappij gebouwd met sub sidie van het eeuwenoude waterschap Westland, dat onder de brug een dui ker wilde hebben voor uitwatering van de polders. OMDAT de weg van de gemeente Steenbergen precies tot de brug aan sloot, droeg Steenbergen een steentje bij aan de bouw. De R.T.M. nam op zich het wegdek in goede staat te houden. De gemeente Steenbergen zou voor de toegangsweg aan de oostkant van de brug zorgen. Het waterschap nam de duiker voor zijn rekening en Rijkswa terstaat was in het project geïnteres seerd omdat aan de westkant de rijks weg bij de brug begon. Bovendien mond de er ook nog een provinciale weg op de brug uit, zodat de provincie er iets mee uitstaande kreeg en ten slotte kwam ook de dienst van de Domeinen er aan te pas. omdat het water dat door de duiker ging eigendom was van de Domeinen Tenslotte deed het Rijk nog een duit in het zakje, zodat aan het be- Het verkeer moet zieb hij de halve brug aan de grens van Steenbergen (gemarkeerd door een rood-wit hek) door een muizengaatje wringen. De situatie schreeuwt om verbetering, want ook aan de andere zijde van de brug loopt het tegemoetkomend verkeer vast op een rood-wit hek dat voor het verwoeste gedeelte van de brug is gezet. De prachtige, brede rijksweg eindigt in een flessenhals. Dat betekent niet alleen gevaar, maar ook wachten. gin van deze eeuw zeven peetooms de brug ten doop hielden. A DDES ging goed totdat de brug in 1944 voor de helft werd verwoest. Toen kregen de peetooms ruzie. Voor het herstel zou 18.200 oorlogsschade worden uitgekeerd, maar daar kon geen nieuwe brug voor worden gebouwd. Die werd begroot op 27.300. Van de ne genduizend gulden die men tekort kwam, wilde de gemeente Steenbergen vijfduizend gulden bijpassen De R.T.M. had sinds de opheffing van de tram- dienst geen belangstelling meer. De vraag wie de laatste vierduizend gulden moest betalen, werd een strijdvraag, die veertien jaar lang de gemoederen in beweging heeft gehouden. ONDERTUSSEN kroop het verkeer door een gaatje van nauwelijks drie meter. De prachtige rijksweg van meer dan tien meter breedte, eindigde bij Steenbergen in een trechter, die groten deels was afgesloten door hekken. Het werd er een ware noodtoestand, waar. over geconfereerd en gescholden werd maar die niet werd opgeheven. Telkens meende men een oplossing te hebben gevonden, maar steeds weer op nieuw konden de grote mannen elkan der niet vinden. Nu staat dan het ei van Columbus overeind en zal de provinciale water staat de zaak in beheer nemen en er voor zorgen dat er een nieuwe brug komt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Vonde ling heeft in Den Bosch verdrie tige woorden laten horen over een Belgische maatregel die naar zijn mening de Beneluxgedachte ern stig heeft aangetast. Zonder enig overleg met zijn noordelijke partner heeft België aan het begin van de maand een bijzonder invoerrecht geheven op harde en half harde Nederlandse kaas, hoewel sinds de totstand koming van de economische Be- nelux-unie geen invoerrechten meer worden worden geheven. Men verwacht dat Nederland een ernstig protest zal laten horen tegen de maatregel. Het liberale kamerlid de heer F van Dijk heeft de minister hier al vragen over gesteld De Nederlandse kaasexport naar Bel gië bedraagt per jaar 24.000 ton. De Bel gische produktie beloopt ruim vierdui zend ton. Het bijzondere invoerrecht zal de Bel gische schatkist ongeveer honderd-twintig miljoen franks per jaar opleveren (die de Belgische consument betaalt). Het verbruik van Nederlandse kaas zal dalen, waardoor de Belgische kaas makers hun produktie evenredig kunnen vergroten. De Belgische regering zal de binnenlandse produktie met subsidies blij ven stimuleren. De heffing op Nederlandse kaas be draagt op dit ogenblik al veertig cent per kilo. De nieuwe maatregel maakt het mogelijk de heffing later zelfs op 1.13 per kilo te brengen. Volgens minister Vondeling is de hef fing des te onbevredigender omdat Ne derland (de grootste kaasleverancier van België) in het verleden altijd heeft zorg gedragen, dat zijn nationale maatregelen nooit ongunstige gevolgen zouden heb ben voor de prijzen in België. Toen in april van dit jaar de inleve- ringsprijzen in Nederland werden ver laagd. heeft ons land, zonder daartoe ver plicht te zijn, vrijwillig een heffing ge. legd om de Belgische markt en de Bel. gische producenten niet van de prijs verlaging de dupe te laten worden. De minister meent, dat om de Belgische produktie te stimuleren een heffing van één frank voldoende zou zijn geweest in plaats van zes of zeven zoals nu ge béurt. „Het gebaar is volstrekt in strijd met de Beneluxgedachte. Als wij op deze weg doorgaan, dan worden de verwachtingen, die wij nog hebben voor de harmonisatie van het landbouwbeleid aanzienlijk min der", zei ir. Vondeling. Huis van vijftienduizend gulden - 10 slaapplaatsen Eigen nieuwsdienst NAARDEN. Naarder woningzoeken den willen in hun gemeente huizen gaan bouwen, die 14.500 tot 15.500 kosten en slaapgelegenheid aan tien mensen bieden Het ontwerp is van architect B. G. Zanstra uit Hippolytushoef. Hij heeft er inmiddels de rijksgoedkeuring op ver kregen. In Hippolytushoef, Anna "au- lowna en elders zijn al van die goed kope woningen verrezen. De woningzoekenden te Naarden zijn in gebouw Concordia bezig geweest met de oprichting van een actiecomité. Dat comité moet de gemeente Naarden vra gen zich garant te verklaren voor rente en aflossing van hypotheken, die gega digden aangaan voor de bouw van de goedkope huizen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. - Tegen Kerstmis zal in het Mauritshuis een Jan Steen-tentoon stelling worden ingericht, welke ongeveer 45 werken zal omvatten Vele van de schilderijen uit buitenlandse verzameling. De laai* Jan Steen-expositie in Nederland was in 1926. KERKRADE (ANP) Drie Neder landers zijn op heterdaad betrapt toen zij in de nacht van woensdag op don derdag in Aken een fotozaak binnendron gen. De politie kon twee van hen arreste ren, doordat de alarminstallatie van de winkel haar waarschuwde. Eén van de inbrekers wist te ontkomen met een auto, die het drietal vermoedelijk te voren had gestolen. De arrestanten zijn de 29-jarige J. van der D. uit Rotterdam en de even oude A. B. uit Delfzijl. Zij zijn goede bekenden van de politie en werden on der andere door Interpol gezocht voor enige inbraken in Nederland en Duits land. MOSKOU (Reuter). Makhmoed Eivazof uit Bakoe, die beweert 150 jaar te zijn, zei gisteren ter gelegenheid van zijn verjaardag best tevreden te zijn over zijn leven, maar er toch niets voor te voelen zijn 150 levensjaren nog eens over te doen. Als verjaardagscadeaus ontving hij een filmpje van zijn leven en het erelidmaatschap van de communistische partij in Azerbeidjan. Daders niet gegrepen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Tot tweemaal toe kreeg de Amsterdamse politie gisternacht een geval van poging tot beroving te behandelen. Op het eer ste perron van het Centraal Station werd de 22-jarige treinconducteur H. Cohen door een gemaskerde man aangevallen. Tegen de ochtend kwam een twintigjarige Duitse zeeman bloedend de politiepost aan het Rem- brandtsplein binnenlopen. Hij was on verhoeds door twee mannen aange vallen, verklaarde hij. Geen van de drie daders is gegrepen. De conducteur, die juist een dienst op een internationale trein had beëin digd, was bezig een laatste hand aan zijn administratie te leggen, toen hij in de coupé, waar hij aan het werk was, plotseling een stem achter zich hoorde. Toen hij zich omdraaide zag hij een stevige man met een zwarte lap voor het gezicht. Voordat de heer Cohen alarm had kunnen slaan, kreeg hij een aantal har de slagen op het hoofd, vermoedelijk met een ijzeren voorwerp. Het hulpge schreeuw van de aangevallene deed de overvaller op de vlucht slaan. De onbe kende wist zich via de dichtstbijzijnde uitgang uit de voeten te maken. De treinbeambte moest in het Binnen gasthuis worden verbonden. Hij bloedde hevig uit een flinke wond aan het hoofd. Het was kennelijk bedoeld op mijn kas, zo verklaarde het slachtoffer later. Daar zat namelijk een bedrag van ongeveer twaalfhonderd gulden in. Van de herover is een vaag signale ment bekend. De Duitse zeeman liep over het Rem- brandtsplein toen een wagen naast hem stopte. Er sprongen twee mannen uit, die hem onverhoeds tegen de muur van een bankgebouw sloegen. De klap kwam zo hevig aan, dat de zeeman na zijn aangifte op het politiebureau met een hersenschudding naar het zieken huis moest worden vervoerd. De man is niet beroofd. Nadat hij tegen de grond was geslagen, kozen zijn aanval lers het hazenpad door in hun auto te springen en snel weg te rijden. DEN HAAG. Voor gerepatrieerden uit Indonesië zijn nieuwe mogelijkheden geopend voor emigratie naar de Ver enigde Staten. Voor een emigratievisum onder de nieuwe wet komen 3136 Nederlanders met hun gezinnen in aanmerking. Bij een gemiddelde gezinsomvang van drie of vier man zullen dus bijna tienduizend gerepatrieerden een visum kunnen krij gen. De aanstaande emigranten moeten in het bezit zijn van een Nederlands pas poort. Zij dienen in Indonesië verblijf te hebben gehouden en naar Nederland te zijn gekomen tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Zoals bij iedere vorm van emigratie naar de Verenigde Staten moet ook voor hen die gebruik maken van het nieuwe programma een borgstelling zijn afge geven. Grote organisaties in Amerika zul len daarbij hun medewerking verlenen. De Nederlandse regering heeft bijzon dere voorzieningen getroffen voor de subsidiëring van de emigranten in spé. Ook zij, die zich al eerder voor emi gratie naar de Verenigde Staten had den opgegeven, dienen contact op te ne men met een aanmeldingskantoor, indien zij voor een visum onder de nieuwe wet in aanmerking wensen te komen. Meisje verdronk in zwembad Eigen nieuwsdienst VENLO. Het veertienjarige meisje H. van Reus uit Horst (Limburg) is gis teravond om half zes in het Sportfond- senbad te Venlo verdronken. Het bad was op dat moment erg vol. Andere kinderen ontdekten het ongeluk pas, toen het lichaam van het meisje boven kwam drijven. WILLEMSTAD (A.NJ?.) De twintig jarige Max Koementus kon, toen hij zich in Indonesië aan boord van de Shelltanker Tomocyclus verstopte, ook niet weten dat hij aan een wereldreis begon. Toch vaart hij nu voor de Zuid- amerikaanse kust. Als verstekeling kwam hij eind okto ber in Rotterdam aan. maar de Neder landse autoriteiten wilden hem niet toe laten in ons land. De tanker moest de jongeman toen wel meenemen op een reis naar Cardon in Venezuela. Waar het schip daarna heen zal gaan is nog niet bekend. MOSKOU (Reuter) De Sowjetunie heeft de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië ervan beschuldigd dat zij het de Algemene vergadering van de Ver enigde Naties onmogelijk maken een besluit te nemen ter vergemakkelijking van het staken van proeven met kern wapens. Deze beschuldiging' was vervat in een verklaring van het officiële Russische persbureau Tass. Er werd verder in ge zegd, dat de twee landen door middel van chantage en pressie de kleinere mogendheden ertoe dwingen, hun zin te doen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiKiiiiiiiuMiiiiiiiiiiKiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimmiiiimmiiiimnfimtmmtininimintimHiHiKiB WASHINGTON (U.P.I.). Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt dat er te Washington overleg is gepleegd over de modernise ring van de Deense oorlogsvloot. Er is een overeenkomst gesloten volgens welke het moderniseringsprogramma, waarvan de uitvoering vijf jaar zal vergen, door Denemarken en de Verenigde Staten ge zamenlijk zal worden betaald. 1 Onze honden behoren tot die zoogdieren die, in tegenstelling tot de mens bijvoorbeeld, betrekkelijk snel volwassen zijn. In ongeveer 1 9 maanden zijn ze al geslachtsrijp en op anderhalf jarige leeftijd zijn ze lichamelijk geheel uitgegroeid. Na een half jaar heeft een hond 1 al tien keer zijn geboortegewicht I bereikt, terwijl een baby dan pas het zijne heeft verdubbeld. U be- grijpt dat bij zo een snelle groei hoge eisen aan de voeding worden gesteld! 1 In deze jeugdvoeding nemen kalk I en levertraan een centrale plaats in. Zij waarborgen onder andere een goede opbouw van het skelet. Dit bestaat namelijk voor een belangrijk 1 deel uit kalk en fosforbevattende 1 verbindingen, dus moeten deze mine- ralen ook in voldoende mate in het voedsel aanwezig zijn. Bij een tekort aan deze stoffen in het lichaam treedt Engelse ziekte op. We zien dan dat de dieren in groei achterblijven, vooral de beenderen van voor- en uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimimiitiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiimmiiiiiiiihiiiiiitii Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het luchtvaarttoe- risme kan het komende jaar een gro te ontwikkeling doormaken, indien al thans de plannen die op internatio naal niveau zijn uitgewerkt, door zul len gaan. Eigenlijk zijn er de laat ste tijd twee initiatieven genomen, die elkaar op het ogenblik doorkrui sen. Voor Nederland komt het ene plan hierop neer, dat zes grote reisorganisa ties, de Nederlandse Reisvereniging, Lis- sone-Lindeman, American Express, Wa- gon-Lits-Cook, Havas Exprinter en Hoy- man en Schuurman's Scheepsagentuur n.v., zich hebben verenigd in Air Tours Holland. Zij voert op het ogenblik on derhandelingen met de K.L.M. over het uitvoeren van toeristenvluchten in 1959 met van haar gecharterde toestellen. Als de besprekingen zo verlopen dat de risico's voor de reisbureaus draagbaar zijn, dan zullen verschillende lijnen wor den gevlogen, o.a. naar Palma en Ita lië. Aanleiding tot het oprichten van deze organisatie (en gelijknamige in België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland) was de steeds groter wordende concur rentie op de zogenaamde vrije markt. Reisbureaus charterden van niet bij de I.A.T.A. aangesloten luchtvaartonderne mingen toestellen, waarmee zij toeris ten naar bepaalde bestemmingen brach ten. De laatste tijd werden ook vanuit Nederland steeds meer van dergelijke vluchten gemaakt. De K.L.M. zag dit alles met lede ogen aan, omdat zij op deze manier een markt verloren zag gaan. Reeds het vo rige jaar deed zij de reisorganisaties aanbiedingen, waarvan de N.R.V. en Lissone gebruik maakten. De belangstel ling was echter te klein, de poging mis lukte. Niet echter in België, waar alle or ganisaties gezamenlijk met de Sabena wel succes hadden. De Air Tours Bel gië werd geboren, waarna de andere landen volgden. Het congres van I.A.T.A. in Cannes gooide kort daarna roet in het eten; men kon het onder elkaar niet eens worden. De Engelse luchtvaartmaatschappij B.E.A. trok zich terug en deed de reisbureaus aan biedingen voor zeer laag geprijsde rei zen met alles inbegrepen. Een dezer dagen en dat is het tweede initiatief kan van de K.L.M. in beperkte mate eenzelfde aanbod wor den verwacht aan de erkende reis- en passagekantoren. De laatsten zullen daardoor zulke reizen kunnen opbou wen, die de reiziger in staat zullen stel len op een goedkopere manier dan vroe ger per vliegtuig te reizen en in een hotel te verblijven. Een van de voorwaarden is, dat de to tale reis tenminste zo duur moet zijn als het laagst geldende normale tarief. Men hoopt door deze initiatieven te be reiken, dat het publiek meer dan tot dusver ook voor zijn vakantie gebruik zal gaan maken van het vliegtuig. Dit is vooral van belang, nu door het in gebruik komen van straalvliegtuigen an dere toestellen overcompleet gaan wor den. Inmiddels kan het aanbod van de K.L.M. tot gevolg hebben, dat ook de politiek van Air Tours Holland zich zal wijzigen. Daarover zal de komende week worden vergaderd. liiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimmtiiimimiï achterpoten blijven te kort en groeien bovendien krom. De gewrichten wor den naar verhouding te zwaar en de rug blijft te slap. Nu blijkt in de practijk dat we in het gewone dieet van het opgroeiende dier voornamelijk te maken hebben met een kalk-tekort. U doet er dus verstandig aan uw hond gedurende zijn hele groeiperiode een kalkhoudend preparaat toe te dienen. Hiervoor zijn verschillende mengsels in de handel, die bovendien nog andere belangrijke stoffen bevatten zoals fosfor, koper etc. Echter, alleen toevoeging van kalk aan het voedsel is niet voldoende om Engelse ziekte te voorkomen of ge nezen. Daar is nog een andere factor voor nodig, namelijk de zo belangrijke vitamine D. Gebleken is dat bij abnor male verhoudingen tussen kalk en fosfor in het dieet, en een vitamine D tekort, de opname van deze stoffen door het lichaam sterk gestoord is. Toevoeging van vitamine D heft dit bezwaar volledig op! Bovendien ver betert het de afzetting van kalk en fosfor in het skelet. Krijgen onze honden met hun nor male voedsel nu voldoende vitamine D? In het dierlijk vet, dat de hond normaal opneemt, komt een stof voor (Ergosterol genaamd) die bij uitstra ling door ultra-violet licht omgezet wordt in vitamine D. Maar deze om zetting vindt, vooral in ons landje dat toch al niet erg met zon wordt ver wend, slechts voor een klein deel plaats. Aangezien ook het vitamine D zelf in het eten slecht vertegen woordigd is, moeten we dus naar andere bronnen van de2e belangrijke stof zoeken. Welnu, dat vinden we in de vorm van levertraan, dat gewonnen wordt uit de levers van kabeljauw en tonijn. Levertraan bevat voldoende vitamine D om Engelse ziekte te voorkomen en heeft op vele synthetische prepa raten voor dat er nog andere nuttige stoffen in zitten als vitamine A, jodi um, vetten etc. U doet er verstandig aan goede levertraan te gebruiken, zodat uw hond zeker voldoende opneemt. Vita- minedruppels, tenzij door de dieren arts voorgeschreven, zijn niet geheel van gevaar ontbloot aangezien ze vitamine D in sterk geconcentreerde vorm bevatten. iifiiimmiiiiifiiiiiilimmti Advertentie MET ESSO BENT U BETER UIT! Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! Van onze Haagsè redactie DEN HAAG De regering van Suriname is bezig faciliteiten op fiscaal en economisch terrein te scheppen, die een snelle industria lisatie van het lan-d moeten be vorderen. Voor Nederlandse be drijven, die hun weg naar Indone sië zien afgesneden, liggen hier vele mogelijkheden. Zij zullen bij zonder welkom zijn in Suriname. De minister-president van Surina me, mr. S. D. Emanuels, maakte dit gisteren aan het slot van zijn negen- daags bezoek aan Nederland bekend. Bij een ontvangst op het commissari aat zei hij, dat deze Surinaamse ac tiviteiten in Nederland grote belang- stelling hebben getrokken. De Surinaamse regering heeft prof. Lieftinck, die thans in Washington werkt, en prof. Goedhart uit Amster dam, uitgenodigd een rapport over het land samen te stellen. Dit rapport moet' een momentopname van de economi sche toestand van het land geven plus een prognose van de toekomstige mo gelijkheden. Suriname moet aantrekkelijk zijn voor Nederlandse ondernemingen. meende mr. Emanuels. Wij zijn een partner in het koninkrijk met gelijke democrati sche beginselen en rechtspraak als Ne derland en een stabiele regering. Ook voor investeringen in Zuid-Amerika kan Suriname daarom als „patrijspoort" dienen, via bijvoorbeeld in dit land ge vestigde trustmaatschappijen. Op de vraag waarom niet meer Ne derlandse bedrijven al in Suriname zijn gevestigd, antwoordde de minister-presi dent: Nederland heeft in de afgelopen honderd jaar voornamelijk aandacht ge had voor Indonesië.. Suriname staat thans op de helft van het vijfjarenplan. Het rapport van de twee professoren moet uitmaken, of dit plan geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord. Mijn indruk is, aldus de premier, dat een herziening nodig is. Wij moeten meer de nadruk gaan leg gen op de ontwikkeling van de mijn bouw, de bosbouw en de industrialisa tie in het algemeen. Als voorbeeld kij ken we graag naar Porto Rico, waar in twee jaar tijd driehonderd industrie- en zijn gevestigd. Voor vakopleiding stuurt Suriname nu jongelui naar Porto Rico uit en wellicht kunnen experts uit dat land de Surinaamse regering van advies dienen. Voor repatriërenden uit Indonesië biedt Suriname op dit ogenblik onvol doende of geen werkgelegenheid. Alleen wanneer een gehele onderneming met voldoende investeringen zich naar Suri name verplaatst, kunnen de ervaringen van de tropische land- en bosbouw, die vele gerepatrieerden hebben, benut wor den. In het uiterste zuidwesten heeft Suri name een grensdispuut met Brits Guy ana over een driehoekig stuk land, in gesloten door twee rivieren. Minister Luns heeft de premier beloofd hierover onderhandelingen te openen met de Britse regering en zijn uiterste best te doen, dit gebied voor het koninkrijk te behouden. HAMBURG (Reuter, A.P., A.F.P.) Van 1 tot en met 4 december zal de boycot duren van 1200 onder goed kope vlaggen varende schepen. De actie zal geleid worden van Rotterdam uit. Dit besluit is gistermiddag geno men te Hamburg door bestuurders uit negen Westeuropese landen, de Ver enigde Staten en Canada van de In ternationale Transportarbeiders Fede ratie (I.T.F.). De actie bedoelt de reders te dwin gen zich te binden aan voor de I.T.F. aanvaardbare loon- en arbeidsvoor waarden. In afwachting van de boycot zullen geen overeenkomsten met de reders van schepen onder goedkope vlag gesloten worden. De eisen van de I.T.F. zijn: 1. De reders moeten maandelijks een bedrag van twee pond sterling (circa twintig gulden) bij de I.T.F. storten voor ieder lid van de bemanning, dat op een hunner schepen vaart. 2. Een gelijke gage voor zeelieden van verschillende rederijen. De Belg Omer Bécu, secretaris-generaal van de I.T.Fantwoordde op de vraag, of vier dagen voldoende is om het doel te bereiken: - Het is voldoende voor een belang rijke demonstratie. Hij deelde verder mee, dat behalve de vakbonden van havenarbeiders, ook de vakbonden van spoorwegarbeiders, de ge organiseerde arbeiders in de olie-indus trie en de metaalbewerkers op scheeps werven aan deze actie zullen meewerken. Bécu voegde hieraan verder toe: De boycot kan worden herhaald, maar daar toe is niet besloten. Wij zullen bijzonder slechte schepen blijven uitzoeken om nu en dan onverhoeds maatregelen te nemen. Hij viel de Amerikaanse regering aan, omdat zij „het overdragen van vlaggen uit strategische en economische overwe gingen aanmoedigt. Van de onder de vlaggen van Panama, Honduras, Liberia en Costa-Rica varende schepen is 42 pet. Amerikaans bezit. De Panhonlibco-vloot telt thans 16 miljoen ton scheepsruimte. Dit is 15 pet. van de wereldvloot De onder de actie vallende WASHINGTON (A.F.P.) De Ver enigde Staten en Brazilië zijn, naar A.F.P. in de Amerikaanse hoofdstad verneemt, overeengekomen dat Brazilië van Ameri kaanse wapens zal worden voorzien in ruil voor het stichten van een Ameri kaanse waarnemingspost op het Brazi liaanse eiland Fernando de Noronha. Deze waarnemingspost dient voor het volgen van de baan van raketten die van bases in de Verenigde Staten over de Atlantische Oceaan worden geschoten. LONDEN (A.P.) De vrouw van een Londense zoöloog heeft vrijdag echtscheiding gekregen, omdat haar man in hun kleine flat als huisdieren een pyton, een boa constrictor en een alligator hield. Op haar klacht zei de rechter: „Ik denk, dat er weinig mensen zijn, wier gezondheid niet te lijden zou hebben, als zij met der gelijke monsters samen moesten leven. Het houden van reptielen in een kleine flat is een vorm van wreedheid." schepen hebben een totale inhoud van ongeveer tien miljoen ton, of ongeveer acht pet. van de wereldvloot. Omer Bécu noemde als voorbeeld van het gevaar der goedkope vlaggen vóór de georganiseerde zeelieden, dat Onassis plotseling al zijn Duitse personeel ont slagen heeft en in hun plaats tegen 20 pet. lagere gages Grieken gemonsterd heeft. Niarchos heeft intussen bekend ge maakt, dat hij de actie van de I.TF. met alle mogelijke wettige middelen zal be strijden. Te New York hebben belangrijke Amerikaanse ondernemingen, die sche pen bezitten onder goedkope vlaggen, zich verenigd onder leiding van Erling D. Naess Men heeft een ernstig protest gestuurd naar de I.T.F. Onze scheepvaartredacteur tekent hierbij aan: In vakbondskringen beseft men, dat in ons land de boycot van de schepen onder goedkope vlag niet eenvoudig zal zijn. Daarbij is het van grote beteke nis, dat meer dan de helft van de Rot terdamse havenarbeiders niet bij een vakbond is aangesloten, noch bij de drie erkende, noch bij de communis, tisch getinte organisaties. Men kan te voren moeilijk vaststellen, hoe deze grote groep zal reageren op het parool van de I.T.F. Het standpunt van de werkgevers, zoals zij in de grootste twee Nederland se havens verenigd zijn in de S.V.Z. en de S.V.N., is kort en duidelijk: Zulk een actie achten wij onjuist en wij verzetten ons er dan ook uitdrukkelijk tegen. Dit is ook meegedeeld in een. bespreking met de werknemersorgani saties. In de Rotterdamse haven arriveren gemiddeld per dag circa zestig schepen. In doorsnee behoren hiertoe ongeveer tien onder goedkope vlag varende schepen. Daarvan zijn naar schatting vier tankers en zes droge-ladingsche- pen. De Panhonlibco-schepen maken hier dus rond 17 pet. uit van het totale aantal schepen. LEIDEN. Onder voorzitterschap van mr. C. E. Schippers is gisteravond in het prytaneum te Leiden de oprich tingsvergadering gehouden van de libe rale studentenvereniging Leiden. De ver eniging telt thans reeds 77 leden. In d'ecember zal opnieuW worden ver gaderd, waarbij een definitief bestuur zal worden gekozen en de statuten zui len worden vastgesteld. TOKIO (UPI). Indonesië zal alle uitvoer van kapok naar Nederland vol gend jaar staken en cfeze export naar West-Duitsland, Italië en andere West europese landen verplaatsen. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat de export van kapok naar Nederland al aanzienlijk is gedaald1. Dit jaar waren de Verenigde Slaton de voor naamste kopers. Zij namen de helft van het Indonesische produkt af, Australië en Nieuw-Zeeland 25 procent. Ook toon den West-Duitsland'. Italië en Japan belangstelling. LONDEN (Reuter) De graansector op de Londense vrachtenmarkt bleef vast. Er werden afgesloten 10.000 ton zwaar graan van Golfhavens naar Japan tegen 8,75, vrij lossen jan., 9.500 ton zwaar graan van Golfhavens naar Engeland tegen 53 sh., dec.- jan., 15.000 ton zwaar graan per graantan- ker van Golfhavens naar Bombay tegen 59 Sh., f.i.o. nov.-dec., 10.000 ton diverse graan soorten en stukgoederen van Noord-China naar Polen tegen 75 sh., f.i.o. dec.-jan., en 9.500 ton haver van de westkust van Aus tralië naar Engeland tegen 85 sh., febr.- maart. Voorts werden gedaan 8.800 ton ijzer- sohroot van Californië naar Formosa tegen 03.000, f.i.o. dec.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7