Breng eens een zonnestraaltje in die donkere kooi Commissaris der Koningin opende in Sas van Gent zwavelzuurfabriek Gerestaureerde Gasthuiskerk te Zierikzee in gebruik Stijlvolle plechtigheid Twee jeugdige Zeeuwse schakers dwongen Russische grootmeester Flohr een remisepunt af Sinterklaas komt 22 november in Zeeuwse hoofdstad aan Landskampioen P. Mechielsen in Axel op grootse wijze gehuldigd Zeeuwsch Dagblad gesthöA® Ëj de Muynck g Oostburgse scholen VW-KOUDEKERKE GAAT TEGELPAD DOOR DE DUINEN AANLEGGEN KihiM*Iaarl V oetbalpool Pagina 3 MIJLPAAL VAN BETEKENIS VOOR FOSFAATBEDRIJF fosfaatfabriek na de oorlog de wederop-l Orgel pas in 1962 gereed de collectebes rammelde ïsraël-avoiid te Goes SPEKRÜGGINGER VANDOOR Geslaagde aannemers SPEELT L MEE VOOR SINTERKLAAS? INVALIDEN GRAMMOFOON ERG GENOEG Opening van nieuwe veiling St. Annaland terneuzen V erkeersongevallen I Zaterdag 15 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk T\E REGERING schijnt voornemens te zijn, grote haast te maken met een wijziging van de Loterijwet, waardoor de voetbalpool, de toto, gewettigd zal worden. De grootste spoed vraagt zij ook ai aan de kamers, omdat de moge lijkheid aanwezig is, dat de Hoge Raad, die 25 november uitspraak moet doen over de wettigheid van de K.N.V.B.- en andere pools zal uitspre ken: ze zijn in strijd met de wet en men een eventueel „poolloze" periode zo kort mogelijk wil maken. Bij dit alles wordt in de persdiscus sies gespeculeerd op het feit, dat de A.R. ministers zich in het kabinet niet tegen de wettiging van de pools zou den verzetten, waarbij dan wordt aan gehaald een uitspraak van prof. Zuide- ma toch iemand, die principieel al tijd het puntje graag op de i zet „dat het niet aangaat, een minderheid de strafbaarheid te doen eisen van hetgeen de grote meerderheid als niet strafbaar beschouwt". Ook het A.R. Kamerlid Smallenbroek heeft zich in deze geest uitgelaten. Waarbij dan na tuurlijk de vraag omgekeerd blijft staan, of de meerderheid van een volk wel iets moet doorvoeren, waartegen een minderheid overwegende, princi piële bezwaren heeft. Wij zijn nu een maal geen voorstanders van een de mocratie van precies de helft plus één, die dan maar kan doen, wat ze wil. Onder democratie verstaan we, dat ie der kan meespreken en dat met acht bare opvattingen, die in dat gesprek naar voren komen, ook door de ande ren rekening wordt gehouden. T^N HIER KOMEN WE NU tot het punt, dat ons bezig houdt: waarom moet er toch persé een voetbaltoto in Nederland komen. Wij vinden dit een degradatie voor de sport. De sport wordt daardoor aan haar eigenlijke be stemming: lichaamsontwikkeling, ont trokken en speelbal van goklustigen. Ze mag daardoor tot bloei komen wat betreft terreinen, zalen en stadions, die al groter en omvangrijker worden ge bouwd, om steeds meer gok- en dus kijklustigen te kunnen bergen het aantal van hen die werkelijk aan sport doen wordt er op den duur alleen door verkleind, afgezien dan van de tien duizenden „sportliefhebbers" om de toto, die alleen hun hals verdraaien en hun keel schorschreeuwen. De spelers worden steeds meer opgejaagd, om dat ze geen sportbeoefenaars meer zijn, maar in feite dezelfde rol krijgen als de lootjes, die in de bus van een loterij ronddraaien. .y|EN ZEGT, dat de socialisten alge meen voorstander zijn van de voet balpool. We begrijpen dit echt niet. Als wij het goed weten, zijn de socia listen altijd felle tegenstanders geweest van het „arbeidsloze inkomen". Is er 4 nu één vorm van inkomen te noemen, die in verwerving zonder arbeid de toto overtreft? Men zegt, dat de R.K. overwegend voorstanders zijn. Wij begrijpen dit echt niet. Het argument is dan: het kwaad is al zo ver voortgegaan, dat we het moeten kanaliseren. Als wij het wel hebben, zijn de R.K. in het verle den men denke aan minister Regout en zijn wetten naast Pierson en Heldering en Talma de grote bestrij ders geweest van de reglementering van de prostitutie, die op dezelfde gronden werd verdedigd. Is men in R.K.-kring op dit punt van ge dachten veranderd? Ziet men daar niet, dat loterij en pool in wezen zijn het afroepen van de Goddelijke beslissing, om door spel met één slag rijk te worden? Wij weten niet, hoe in het conclaaf de keuze van een paus toegaat. Maar als werd medegedeeld, dat deze geschiedt bij loting tussen de kardinalen, nadat men eerst tezamen God had gevraagd, het lot te willen be sturen, zouden we zeggen: dit is de Bijbelse weg (zie Handelingen 1 23- 26). Doch geldt dat ook in het geval van loterij en toto? yfO ZOUDEN WTJ alle groepen, die in het parlement vertegenwoordigd zijn, kunnen nagaan. En steeds zouden we kunnen zeggen: we begrijpen niet, dat deze in die richting willen gaan. Het is terecht door mr. Meulink aange wezen als een bevordering van schade aan de geestelijke volksgezondheid. Willen we dat? Van harte scharen we ons bij hen, die daartegen ernstig bezwaar indie nen. Advertentie Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog zag de NV Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot vervaardiging van spiegelglas, glaz envoorwerpen en chemische producten te Sas van Gent, zich geplaatst voor de opgave de fosfaatfabriek, die zich in een deplorabele toestand bevond, weer op te bouwen tot een efficient be drijf. Het sluitstuk van de vernieuwingen werd ten slotte gevormd door het gereedkomen van een nieuwe zwavelzuurfabriek, die gister middag door de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, officieel in bedrijf werd gesteld. Het is een moderne kontakt-zwavelzuurfabriek geworden, die met zijn apart silhouet samen met de helgele bergen natuurlijke zwavel, die hem als grondstof dient, het uiterlijk van het gehele bedrijf in Sas van Gent nieuwe trekken heeft verleend. In zijn welkomstwoord tot de talrijke genodigden in de cantine van het bedrijf zei de directeur van de fosfaatfabriek, ir. C. A. L. Horstmann, dat de nieuwe zwa velzuurfabriek voor de vennootschap een mijlpaal betekent. Vergeleken met het jaar 1946 kunnen wij thans ongeveer tweemaal zoveel eenheden superfosfaat produceren, aldus de directeur, die eraan toevoegde dat door de nieuwe zwavelzuurfabriek de produktiecapaciteit voor zwavelzuur even eens tot het dubbele werd opgevoerd. De Nederlandse superfosfaatindustrie is niet alleen belangrijk voor de vaderlandse landbouw, hij is tevens van eminent be lang voor de export. Ir. Horstmann gaf verder in het kort een uiteenzetting van de verschillende processen in de fabriop ge van de verschillende produkten. Het gezelschap begaf zich daarna naar het terein van de nieuwe zwavelzuurfa briek, waar jhr. mr. De Casembroot na door baron Thenard, de vice-president van het Franse concern Saint Gobain, waarvan de Sasse vennootschap een doch ter is nog eens speciaal te zijn begroet, het rood-wit-blauwe lint doorknipte als een symbolisch ingebruikstelling van de nieuwe installatie, die vervolgens bezich tigd werd. In hotel Rotterdam te Terneuzen heb ben des middags tijdens een lunchbijeen- komst verschillende sprekers hun visie ge geven op de bereikte mijlpaal voor de Sasse fosfaatfabriek. Baron Thenard maakte als eerste woord voerder gewag van de ruïneuze toestand, waarin het bedrijf aan het einde van de oorlog verkeerde, maar ook van de snelle groei die daarop volgde. Hy verheugde zich in de voortreffelijke samenwerking tussen Saint Gobain en Sas van Gent en wees in dit verband op het samengaan op het terrein van de Euromarkt. Ook de Commissaris der Koningin in Zeeland prees de voortreffelijke samen werking tussen „moeder" en „dochter" Hij noemde het bedrijf te Sas van Gent een zeer belangrijk bedrijf, niet in het minst gezien in het licht van de export. In de fabriek heerst een intieme sfeer met uitstekende verhoudingen tussen werkgever en werknemers. Hij bracht dan ook hulde aan de leidende figuren in het bedrijf. Het is het streven van het provinciaal bestuur misschien zijn er mensen, die hieraan twijfelen, aldus jhr De Casembroot om medewerking te verlenen aan de stichting van zoveel mogelijk bedrijven in Zeeland, dit om de welvaart in onze provincie te bevor deren. De Commissaris herinnerde voorts nog aan de kontakten tussen Frankrijk en Zeeland in de ruimste zin des woords en bracht ten slotte een dronk uit op de Frans-Nederlandse vriendschap. De commercieel attaché van de Franse ambassadeur in Nederland, de heer Lo- rand, sprak woorden van vreugde en lof over de totstandkoming van de nieuwe fabriek en over de wijze waarop de pro- duktie van de chemische artikelen ter hand wordt genomen. Hij prees de ijver Oud l ossemeer Evangelisatie-bijeenkomst OUD-VOSSEMEER. In de Hervorm de kerk werd woensdagavond een bij eenkomst gehouden, die was gewijd aan de evangelisatie in België. Het Her vormd kerkkoor en enkele leden van de Youth for Christ verleenden hun mede werking. Op deze bijeenkomst, die een interkerkelijk karakter had, sprak ouderling J. J. Versluijs. van de Gere formeerde kerk, een openingswoord. In de loop van de avond, die voor een groot deel gevuld werd met zang van koor en gemeente, sprak ds. J. Graven deel uit Genk (België). De Hervormde predikant ds. A. Breure. sloot de bij eenkomst. De vijfde lijst van de Uniecoileete 1958, vermeldt voor MIDDELBURG f 1.398 (vo rig jaar 1.235) en voor ZOUTELANDE f 195 (vorig jaar I 188,42). Van onze correspondent ZIERIKZEE. In een stijlvolle plechtigheid is gisteravond de Kleine- of Gasthuiskerk na een ruim negenjarige restauratie periode officieel in gebruik ge nomen door de Ned. Hervormde gemeente. Het gerestaureerde, welhaast geheel vernieuwd kerkgebouw was bijna geheel be zet, toen ds. C. Bezemer de vele genodigden een hartelijk welkom toeriep. Hieronder waren vele officiële personen, o.w. de heer- Goedhart vertegenwoordiger van de staatssecretaris van het mi nisterie van O., K. en W., de heer Loeftink, namens Monumenten zorg, de heer Van Berkel, van het Rampenfonds en ds. Van Roon, oud-predikant van de gemeente. De president-kerkvoogd, de heer A. Groenendijk, uitte zijn dankbaarheid jegens allen, d-ie aan de restauratie heb ben meegewerkt, van de minister, die subsidie verleende, via monumenten zorg tot aan de timmerlieden bij de verbouwing. De heer Groenendijk me moreerde, dat de kerk vroeger een kapel is geweest, die pas later tot kerk werd gewijd. Op 23 juni 1613 werd er voor het eerst door de protestanten Gods Woord verkondigd. Het gebouw bleek toen al spoedig te klein en boven de beurs werd er een galerij bij gebouwd. Deze galerij moest in 1947 worden ge sloten, waarna de kerk in 1949 buiten gebruik moest worden gesteld, daar zij in de toenmalige staat levensgevaarlijk was. De heer Groenendijk memoreerde de lange duur van de restauratie, mede als gevolg van de watersnood. Voor de Gasthuiskerk heeft het water toch ook een goede kant gehad, want daardoor werd een subsidie verkregen van het Rampenfonds. De heer Van Berkel bracht de geluk wensen met de restauratie over namens het Rampenfonds. Het orgel, dat ook door het Rampenfonds werd geschon ken, zal pas over drie a vier jaar ge reed zijn. Het wordt in Denemarken ge bouwd. Voorts spraken de heren ds. J. Swaak uit Burgh-Haamstede (namens het mo- deramen van de Gen. Synode), ouderling M, Krijger, uit Bruinisse (Prov. kerk bestuur) cfs. M. G. Westerhof. uit Nieu- werkerk (classis Zierikzee). ds. J. van Roon (oud-predikant), mr. Vermaas (Prov. College van Toezicht) en P. de Bree (oud-kerkelijk ontvanger). Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeestcr die de rij van sprekers sloot, zei, een kerkgebouw zo belangrijk te vinden, omdat het de plaats is, waar de mens God ontmoet. Hij prees zich gelukkig, dat dit nieuwe kerkgebouw als fraai Zierikzee's monument bewaard is ge bleven. Namens het gemeentebestuur deelde de burgemeester mede, dat de erepenning der gemeente in zilver is toegekend aan de president-kerkvoogd wegens zijn vele verdiensten en grote ijver inzake de restauratie. De heer Groenendijk dankte de spre kers voor de goede woorden en het ge meentebestuur voor de onderscheiding. Daarna droeg hij het gebouw aan ae kerkeraad over. Terwijl de gemeente zong psalm 119 vers 65, werd de kanselbijbel, die sedert de ramp van 1953 op het stadhuis was bewaard en door de burgemeester werd overgedragen, door de dienstdoende ouderling op de kansel gelegd. Ds. Bezemer hield vervolgens een korte predikatie n.a.v. psalm 3 vers 9. Na afloop waren de genodigden nog gezellig bijeen in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw, terwijl velen van de gelegenheid gebruik maakten, om de zo fraai gerestaureerde kerk te bezich tigen, bouw van het bedrijf hebben bereikt. Burgemeester R. A. J. de Boer van Sas van Gent betoogde, dat Sas van Gent op het ogenblik een periode van voorspoed doormaakt. De ingebruikstelling van de nieuwe zwavelzuurfabriek zou men kun nen zien als een sluitstuk van de indu striële wederopbouw in de grensstad. De geboorte van de nieuwe installatie ging weliswaar met sterke barensweeën ge paard, maar toen de boreling er eenmaal was had de vreugde plaats gemaakt voor de smart. De heer H. J. P Verschaffel schetste als ingewijde de situatie op de industriële arbeidsmarkt in de Kanaalzone. Door de mechanisatie in de landbouw zijn ook in Zeeuwsch-Vlaanderen talrijke landarbei ders naar de industriebedrijven getogen, waardoor de omgeschakelde boerenknecht in eigen streek kon blijven. Mr. G. A. van Haeften, sekretaris van de Ned. Ver. van Chemische Industrieën, noemde de superfosfaatfabriek te Sas van Gent een van de grote centra van che mische industrieën in Nederland. Na hem voerden nog het woord de heren R. V. Dijkhuis namens de andere chemische be drijven in ons land, de heer J. Schepers namens de vakorganisaties, de heer G. H. Luyendijk en de heer R. van Dinteren, lid van de ondernemingsraad van de fa briek. ST. NICOLAAS u vindt een grote collectie aardige FOTO- Bij fotohande*' fi\NïBP®OBTSTK" 3 «oes VUSSINGEN. 's-Gravenpolder Damcompetitie 's-GRAVENPOLDER. Om het kam pioenschap van de damclub 's-Graven- polder werden de volgende wedstrijden gespeeld: H. NieuwdorpJ. Blom 02, A. van OverbeekeL. J. Verkerke 11, Jac. op 't Hof—A. Dubbelman 02. A. Krij gerF. Harthoorn 0—2; L. J. Verkerke- W. Krijger 20; H. NieuwdorpJac. op 't Hof 11, A. KrijgerA. van Over beeke 20 en A. DubbelmanF. Hart hoorn 11. Van een onzer verslaggevers Twee jeugdige Zeeuwse schakers zijn er met nog viif te'd^inle nt Ses!aagdde Russische grootmeester Salo Flohr remise af te dwingen. Het zijn de 15-jarige Rudi Ruyg, uit Vlissingen en de 20-iarige C. Janse, uit Waterlandkerkje. Zij kwamen gisteren in het Scheldekwartier tot deze prestatie. Wim Scheltens jr., uit Middelburg, vergroottede vreugde, door de Nederlandse kampioen, Jan Hein Donner, te verslaan, van wie noff drie anderen een remisepunt afdwongen. De Russische grootmeester, die onge looflijk snel van start ging veel snel ler dan zijn simultaancollega van de an dere taal Ja nHein Donner, kampioen van Nederland boorde al spoedig bij zeer velen een illussie in de grond. De Zeeuwen kwamen in de verdrukking en verdedigden zich op a'lle mogelijke ma nieren. De Rus bleef echter meesten tijds in het offensief. Hij antwoordde on middellijk gelijk gebruikelijk is bij simultaanseances wanneer zijn tegen stander een zet had gedaan en doorgaans had de grootmeester het bij het rechte eind. Ijverig zaten zijn belagers de zetten te noteren voor later, wanneer zij in hun vrije ogenblikkken de partij van hun le ven nog eens willen naspelen. Toen tegen middernacht de neuzen werden geteld, bleek dat Flohr, die aan 37 borden had gespeeld, 90 pet. winst had behaald. De volgende schakers wa ren erin geslaagd, de Rus een remise punt af te dwingen: A. Walrecht (St. Maartensdijk)J. de Baare, drs. Verburg Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Burgemees ter mr. J. de Widt van Middelburg bereidt zich voor op hoog bezoek. Op 22 november a.s. zal namelijk Sint Nicolaas, vergezeld van een vijftal zwarte knechten zijn intocht maken in de Zeeuwse hoofdstad. Hij arriveert die dag om twee uur 's middags aan de Rouaanse Kaai, voor het grote flatgebouw, waar hij door het bekende comité zal worden begroet. De Sint zal in een open rijtuig door de binnenstad trekken en een bezoek brengen aan het stadhuis, waar hij door het ge meentebestuur zal worden ontvan gen. Niet minder dan vijf pieterbazen zullen de grijze bisschop dit jaar vergezellen op zijn tocht door de Middelburgse straten, deels te voet, deels rijdend op paarden. Bij de aankomst aan de Rouaanse Kaai zal de muziekvereniging „Excelsior" Sin terklaaswijsjes blazen en in de stoet, die door de stad zal trekken, zullen tamboers en hoornblazers in traditioneel costuum voor bijzondere luister zorgen, samen met de signaalafdeling van de gymnastiek vereniging Achilles en de muziekvereni ging Excelsior. De te vólgen route is: Rouaanse Kaai, Beatrixbrug, Rotterdamse Kaai, Dam N.Z., Lange Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Korte Noord straat, Noordpoortplein, (waar voor het Gasthuis een ogenblik halt wbrdt gehou den, om enkele Sint Nicolaasversjes ten gehore te brengen), Klein Vlaanderen (waar voor het Oude Mannen- en Vrou wenhuis ook een moment wordt halt ge houden). Seisplein, Seisstraat, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt. Op de markt zullen pepernoten worden gestrooid. Om ongeveer 2.45 u. arriveert de stoet op de Markt en zal de Sint met zijn gevolg officieel door het gemeentebestuur ten stadhuize worden ontvangen. Sint Nico laas zal een enkel woord tot de aanwezi gen op de Markt richten. Om circa 3.15 u. vertrekt de stoet weer van de Markt langs de volgende route: Markt, Gravenstraat, Gortstraat, Plein 1940, Pottenmarkt, Langeviele, waarna wordt omgekeerd bij het Militair Hospi taal en vervolgens: Langeviele, rond de Markt, Lange Noordstraat, Hofplein, Wa genaarstraat, Balans, Korte Burg, Groen markt, Nieuwe Burg, Lange Delft, Korte Delft, Dam, waar wordt omgekeerd en vervolgens: Korte Delft, Lange Delft, Se- geerstraat naar de Loskade waar bij ho tel Nieuwe Doelen de stoet zal worden ontbonden. OOSTBURG De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Cals, is voornemens maandag 1 december naar Oostburg te komen, om de gebouwen van de r.k., H.B.S. en M.M.S. officieel te openen. Krabbendijke „Zeven stuivers" KRABBENDIJKE Op donderdag 27 november, 's avonds om 8 uur, wordt in het gereformeerd jeugdgebouw de film „Zeven stuivers", een semi- documentaire, vertoond. Aktuele vraagstukken fruitteelt Volgende week vrijdag gaan de afde lingen Kapelle-Biezelinge en omgeving van de N.F.O en van de ver. van oud- leerlingen van tu inbouw wintercursussen haar wintervergaderseizoen weer begin nen. Dan zal namelijk een bijeenkomst worden belegd in het CJMV-gebouw, waarin de Zeeuwse rijkstuinbouwconsu- lent ir. J. J. van Hennik komt spreken over „Enige aktuele vraagstukken in de Zeeuwse fruitteelt". (Eigen nieuwsdienst) GOES. Op donderdag 20 november a.s. wordt in het C.J.M.V.-gebouw aan de Wijngaardstraat te Goes een Israël- avond gehouden. Zendeling Daniël Gut ter, die in Amsterdam en diverse andere plaatsen onder de Joden werkt, hoopt de vraag: Wordt er thans bijbelse profetie vervuld in Israël? te beantwoorden. De Joods-Christen evangelist Frits Slager, bekend straatprediker te Rotterdam zal een korte getuigende bijbelboodschap spreken. Voorts zal een film worden ver toond over de staat Israël. Deze avond begint om half acht. en drs. J. Scheltens (alle Middelburg), A. Quakkelaar, (Goes), Rudi Ruyg (Vlis singen) en C. Janse (Waterlandkerkje). Donner had aan 30 borden gespeeld en wist daaruit 92 pet. winst te boeken. Hij werd verslagen door Wim Scheltens jr. (Middelburg), J. Goedbloed en S. San ders (beiden Middelburg) en G. Klap (Koudekerke) die remise maakten. Van onze correspondent ST. ANNALAND. De met zorg onder houden tuintjes en het pas aangelegde gazon in de Tuinstraat van St. Anna- land vertoonden een troosteloze aanblik, toen een vrijheidslievend varken van de heer J. van Vossen de benen nam en zijn vreugde uitte door in de tuintjes de grond om te woelen. Maar de vrijheid was van korte duur, want spoedig ver scheen de eigenaar ten tonele, die het knorbeest weer in zijn cel opsloot. BERGEN OP ZOOM. Voor het di ploma aannemer van de stichting raad van bestuur van het bouwbedrijf slaagden o.m. A. Buteijn, uit Krabbendijke; M. de Kok en P. van Loon, Bergen op Zoom; J. Muller, St. Maartensdijk; J. Suurland, Scherpenisse; J. de Vlieger, Wemeldinge; J. v. d. Watering, Bergen op Zoom; W. Goeman, Yerseke. Zaterdag a.s. zullen te Bergen o-p Zoom aan de geslaagden de diploma's worden uitgereikt door de burgemeester ir. L. A. H. Peeters. Ook zal het diploma voor de cursüs wegenbouw worden aan W. v. d. Bergh uit Bergen op Zoom en J. de Oude uit Zierikzee. St. Annaland WONINGEN WORDEN GESLOOPT Met de sloop van twee krotwoningen op de Ring is een begin gemaakt. De opruiming zal een belangrijke verbete ring betekenen voor het verkeer. Het is thans nog niet bekend, wat met de vrij komende ruimte zal worden gedaan. Van onze correspondent AXEL. De sergeant-kolonnecom mandant P. Mechielsen, commandant van de afd. Axel van het Ned. Roode Kruis is vrijdagavond op grootse wijze in zijn woonplaats gehuldigd voor het door hem behaalde succes op de natio nale Roode Kruis wedstrijden te Goes KOUDEKERKE. Van de ingang van Vebena tot de Verlengde Dishoekse- weg zal een tegelpad door de duinen worden aangelegd. Dit is gisteravond besloten tijdens de buitengewone ledenvergadering van de VW Koudekerke. Het voorstel liet de leden de keus tus-moedelijk onder garantie van de gemeen- sen de aanleg van een tennisbaan en een te. bij de Coop. Boerenleenbank tegelpad door de duinen. Besloten werd tot het laatste, waarvoor een bedrag zal De polder Walcheren moet nog zijn moeten worden geleend van 21.000, ver- goedkeuring aan dit plan hechten. GOES. Haar donkere, gerim pelde gezicht stak scherp af te gen de witte, strak gesteven sloop van het hoofdkussen. Haar handen lagen gevouwen boven de dekens. Mooie slanke handen met vingers die vroeger met on tembare energie de pianotoetsen beroerden. Moegestreden liggen ze nu op het beddedek. Ver lamd.. Uit de verte klonk zachtjes een zoete melodie. Haar ogen begonnen te glanzen. Een schor geluid kwam over de smalle lip pen, die wanhopig poogden haar gedachten te vertolken. Tever geefs. Haar stembanden reage ren niet meer. Ook die zijn ver lamd. Ze is even in de zestig. In vroeger jaren een vitale, levenslustige vrouw. Maar als een geknakte bloem keerde ze na de oorloguit het verre Indië terug. Nu ligt ze hulpbehoevend, to taal invalide, in het gemeentelijke ver zorgingshuis te Goes Neem de jonge man van amper veertig jaar. In de kracht van zijn le ven zeggen wij. Maar hij laat zich rij den in een rolstoel. Verlamd. Hij is de jongste van de 27 invaliden in het don kere huis aan.de Beestenmarkt. De an deren zijn allen uit de vorige eeuw; 70, 80, 90 jaar en nog ouder. Ze zyn vastgekluisterd aan de paar vierkante meter grond die hen is toe gewezen. Als een gevangenis. „Maar dan een vergulde gevangenis", zei de directrice, mej. De Jonge» toen ze mij door het labyrinth van gangetjes, ka mers en opstapjes rondleidde. Verguld jawel, maar dan toch nog altijd een gevangenis. Over het personeel niets dan goeds. De zeven verpleeghulpen en drie huis houdelijke hulpen doen wat ze kunnen om het „kloosterleven" van de hulp behoevenden nog zo gezellig mogelijk te maken. En mej. De Jonge is als een moeder voor de 27 haar toevertrouwde invaliden. „Wij krijgen hier die mensen, die niet meer in een rusthuis, een ziekenhuis of thuis geholpen kunnen worden", al dus de directrice, „bijna allen zijn ze invalide". Sommigen kunnen in 't geheel niet meer lopen, anderen zijn vrijwel blind. En daar de meesten niet meer kunnen traplopen, zijn ze zo goed als opgeslo ten op de bovenverdieping. In het oude huis is n.l. geen lift en de trappen zijn smal en steil. Zeven en twintig hulpbehoevende mensen, meest oudjes, moeten daar op die enkele vierkante meters hun dagen slijten. Met wat praten en lezen. Zeven en twintig mensenlevens, door de ro bot van onze hedendaagse maatschap pij op een dood spoor gezet. Uitgeran geerd, gedoemd om terzijde van het bruisende leven stilletjes weg te eb ben. Mensen, die door onze moderne maatschappij feitelijk al zijn afgeschre ven. Wat betekent immers vandaag een mens nog, wanneer hij huplbehoevend is geworden? Zo redeneert de robot 1958, waarin wij allemaal zitten opge slokt. En het individu dan? zult ge vragenKijk, daar wilde ik het nu net eens over hebben. Zeven en twintig mensen, opgesloten in een kooi. Men kan die kooi maken tot een paleis. Inderdaad, en dat ge beurt ook, want er zijn reeds plannen voor de bouw van een modern groot tehuis. Voorlopig zijn deze invaliden daar echter niet mee gebaat, want dat zal zeker nog wel vijf jaar duren. Wat kunnen we dan doen, om het bailingsleven van deze medemensen te veraangenamen? Hoe brengen we een zonnestraaltje in de donkere kooi? De Stichting Zeeland voor cultureel en maatschapelyk werk heeft een eerste stap gedaan door een prachtige pick up te schenken. Een gramofoon met vier platen. Van de radio moeten ze weinig heb ben. Dat is zo'n gezoek en heel veel moderne muziek en pratery doet hen niets. De gramofoon, dat was een uit komst. U had de oude, soms byna blin de ogen moeten zien oplichten, toen daar eensklaps naast een bed het oude Kerstlied „Komt allen tezamen" uit de luidspreker klonk. Nog eens en nog eens moest die plaat gedraaid worden. Vier platen. Twee vrolijke en twee itemmige. Steeds weer klinken dezelfde melodieën door de kamers. 9 Verveelt dat niet? heb ik aan een oud baasje gevraagd. „Och ja", zei hij met een krakend stemmetje, „maar we hebben niet anders, 'k Zou anders nog graag eens een plaatje horen van vroe gerEn toen noemde hy de titels van een stuk of wat liedjes. De an deren knikten instemmend. Ja, en Kerstliederen en een mooi koor en en ook een vrolyk plaatje voor als het zulk triest weer iszei een ander en weer knikten de kamergeno ten instemmend. Ze vragen niet, deze 27 stakkerds. Ze vinden het al erg genoeg om steeds afhankelijk te moeten zijn van ande ren. Ze zijn dolgelukkig met hun pick up en de vier platen. Neen, ze zullen het zelf beslist niet vragen „Ze zouden overgelukkig zijn", al dus de directrice, toen ik vroeg of uit breiding van platenrepertoir welkom zou zijn. Zelf kunnen de oudjes dat niet betalen. De meesten moeten het van de A.O.W. en andere zorg hebben. Kijk daar wilde ik naar toe. Wilt u meehelpen een zonnestraaltje te brengen in de uitzichtloze kooi van de ze 27 hulpbehoevenden? Hebt u zelf een platenverzameling, kijk dan eens of u er niet eentje van kunt missen Hij mag gerust oud zijn en de keuze is ook geheel vrij. Koren, marsen, lied jes van vroeger, vrolijke liedjes, alles is welkom. En als u zelf geen platen hebt, denk dan eens aan die naar een beetje zon snakkende invaliden, wanneer ge langs een gramofoonplatenwinkel loopt. Met een eenvoudig plaatje kunt u ze al zo gelukkig maken 't Is bijna Sint Nicolaas en straks Kerstmis. Zouden wij met elkaar daar in het oude tehuis aan de Beesten markt niet een zonnestraaltje kunnen brengen? Het adres is: Directrice Verzorgings huis, Beestenmarkt 1 te Goes. Even tueel kunt u het ook via onze redactie doen. Ik hoop u spoedig te kunnen vertellen, dat er nieuwe melodietjes in de vergulde gevangenis zullen klinken. Melodietjes die een zonnestraal bete kenen voor deze uitgerangeerde mede mensen. Een zonnestraaltje Kan de directrice straks ook uw plaatje laten klinken (zoals gemeld, werd de heer Mechielsen uitgeroepen tot de beste commandant van Nederland. De rij van sprekers werd geopend door de overste Meulenaars, van het hoofdkwartier Roode Kruis, waarnan nog werd gesproken door de districts secretaris, de heer Konstandse, burge meester Van Oeveren namens de ge meente, de heer Dieleman als voor zitter van de voetbalvereniging, de heer Francke namens de B.B. en de heer Bakker als woordvoerder van de Axelse kolonne. Laatstgenoemde bracht zijn hulde in dichtvorm. De heer Mechielsen ontving van zijn Roode Kruis-vrienden en -vriendinnen een nieuwe fiets en een regenjas. Het gemeentebestuur kwam ook niet met legen handen en bevestigde aan de fiets een degelijke tas. Mevrouw Mechielsen kreeg een schaal fruit en de kolonne- leden werden ieder verrast met een vul pen. Goochelaar Marquinie oogstte de ver dere avond successen met zijn vinger vlugge manipulaties. Van onze correspondent ST. ANNALAND. Het ligt in het voornemen van de Land- en Tuinbouw- vereniging „Sint Annaland en Omgeving", om het nieuwe veilinggebouw maandag 17 november, des middags om 3 uur, of ficieel te openen. Op de kruising Nieuwediepstraat— Eerste Verbindingsstraat ontstond een botsing tussen twee auto's. Een Belgische auto, bestuurd door J. L. W., die van de Dijkstraat kwam, verleende geen voorrang aan een auto, komende uit de Eerste Verbindingsstraat en bestuurd door H. de R. W. week naar links uit, reed het trottoir op en kwam tegen de wo ningen tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd. -- Bij het gymnastieklokaal sprong het meisje J. D. uit Zaamslag, die bij een vriendin achter op de fiets zat, van de bagagedrager en kwam in botsing met een wielrijder, die op het linker weg gedeelte reed. Het meisje viel en werd aan een voet gewond. Zij werd door dokter Boom verbonden. De wielrijder, die nog onbekend is, reed door. GOES. De Zeeuwse vereniging van AR gemeente- en provinciebestuurders hoopt op 1 december haar najaarsver gadering te houden in Hotel „De Koren beurs" te Goes. De heer J. C. Haspels, burgemeester van Busum, staat aangekondigd als re ferent in deze vergadering. Zijn onder werp is: het huidige gemeentelijke finan ciële bestel. GOES. De Christelijke middenstands- vereniging Noord, en Zuid-Beveland hoopt woensdag 19 dezer een ledenver gadering te houden, waarin o-m. als punt op de agenda staat een causerie van drs. G. van Westrienen, uit Delft over de vraag: welk assortiment zullen wij in de toekomst gaan voeren? VOORLICHTINGSAVOND Uitgaande van de vereniging voor pluimveehouders in de provincie Zee land, werd in de zaal van de heer Fr. Rijnberg een contactavond gehouden. Was het tot nu toe de gewoonte, ge noemde avond in Scherpenisse te hou den, thans had men Sint Annaland als vergaderplaats uitgezocht. Als eerste spreker trad op de heer Wisse van de Voorlichtingsdienst, afdeling Zeeland. Spreker begon met te constateren, dat de V.P.Z. in Zeeland ruim vierhonderd leden zijn, terwijl er in het gewest duizend pluimveehouders zijn. De Thool- se afdeling van de V.P.Z. is dus uiter aard niet groot, omdat de pluimveehou derij niet zo uitgebreid is. De heer P. H, van der Zande, rijks- pluimveeconsulent, hield vervolgens een praatje over de huisvesting voor kippen, waarna de heer Verschure iets over automatische drink- en voederbakken naar voren bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3