Dit geschenk om zelf Ie maken niet alleen met St. Nicolaas a's inspiratie Met de natuur Verkeersplan voo r centrum Utrecht GEEN DUISTERNIS OM TELEVISIE SINGELGRACHT DEMPEN AANLEG VAN RONDWEG DOMPLEIN DOORBREKEN Zo actueel kan Nederlandse MODE zijn Het kind is de enige maatstaf bij onze keuze Niet de leeftijd Het hele jaar door Meer spel bij onderwijs Niet alleen op straat Agressief speelgoed Uw wensdroom Linnen batist Smokkelaars laten douane slippen over roomboter Eenrichtingverkeer Singels onvoldoende Kosten125 mil joen Nerven en bloemen D' Kinderen gestikt voor vlammen hen bereikten Zaterdag 15 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 10 Speelgoed MEJ. W. J. BLADERGROEN door Rita Beukman afgesneden als het kind naar school gaat. De opvatting dat de mens al leen een redelijk wezen is, speelt bij het onderwijs nog een grote rol. Eigen lijk mag van het kind alléén het hoofd op school zitten'. De handen worden bij het leren nog zo weinig gebruikt. Dat is er naar haar mening mede de oorzaak van, dat „nozems" altijd met hun handen in de zakken lopen. verscheidenheid aan is in onze tijd DE SPEELGOEDPARADIJZEN komen in etalages en winkels weer als paddestoelen uit de grond, nu St. Nicolaas voor de deur staat. Voor kinderen én volwassenen is het een feest, die rijke uitstallingen van speelgoed te bekijken. Helemaal niet zo makkelijk ia het echter, uit die overvloedige verscheidenheid een goede keus te doen voor het kind, waarvoor u St. Nicolaas bent! Toch is het van onschatbaar groot belang voor uw kind, dat uw keuze juist is. Alleen door goed te spelen met goed speelgoer krijgt dat kind immers de gelegenheid zich goed te ontwikkelen. In onze tijd, waarin op het gebied van speelgoed niets meer voor onmogelijk hoeft te worden gehouden, moet echter wonderlijk ge noeg worden vastgesteld, dat lees-, schrijf- en rekenstoornissen, die op school bij kinderen naar voren komen, hun oorzaak kunnen vinden in het te weinig op de goede manier met het juiste speel goed spelen. Vele ouders begrijpen nog niet, wat spelen is voor het kind, zegt de be kende kinderpsychologe W. J. Blader groen, met wie wij in verband met St. Nicolaas eens over kind en speel goed gingen praten. Mejuffrouw Bla dergroen is lector in de kinderpsycho logie aan de Rijks Universiteit in Gro ningen en directrice van het Psycho logisch Paedagogisch Instituut Am sterdam". Niets is zo belangrijk voor een goe de geestelijke ontwikkeling van het kind, dan te kunnen spelen op de juis te manier, vertelt zij ons. Speelgoed is alleen dan goed gekozen, als het aan de ontwikkelingsbehoefte van het kind tegemoet komt. Voor het jonge kind is spelen hele maal geen vorm van vrijetijdsbeste ding, al nemen vele ouders dat nog aan. Een kind moet spelen, wil het zich goed kunnen ontplooien en latei- behoorlijk kunnen leren en werken. Het spel is voor kinderen niet lou ter ONTspanning, zoals voor volwas senen, maar INspanning. Het is een vorm van spontaan verrichte arbeid, noodzakelijk voor de zelfontplooiing. Om het juiste speelgoed te kunnen kiezen is het noodzakelijk het kind te observeren, wat veel geduld en tijd eist. Twee dingen waarover de ouders tegenwoordig maar zelden beschik ken, zegt deze kinderpsychologe. Vol wassenen gunnen zich ook maar zel den de tijd, zich in de kinderlijke be levingswereld te verplaatsen. Wat doen de ouders als zij speel goed gaan kopen? Meestal stappen zij een winkel binnen en vragen aan de verkoopster, wat hebt u zoal voor een kind van zoveel jaar, zegt mejuf frouw Bladergroen. Een goede verkoopster zal dan vra gen, wat doet uw kind zoal? Het is immers een volkomen verkeerd uit gangspunt, speelgoed alléén naar de leeftijd te kopen! Comform het ont wikkelingsniveau van het kind dient het speelgoed te worden gekozen en de kalenderleeftijd is daarvoor in de meeste gevallen niet de maatstaf. Waar het kind zelf naar vraagt en waarmee het zelf bezig is, geeft aan welk soort speelgoed in een bepaalde periode het nuttigst is. Om dat te ach terhalen dient men zich echt met het kind bezig te houden. Door eigen voorkeur geeft het kind zelf aan, wat het nodig heeft in zijn ontwikkelingsfase. De ouders kie zen alleen dan het juiste speelgoed voor hun kind, wanneer zij op die aan wijzingen letten en het kind geven wat bij die fase hoort. Met verwen nen heeft dat niets te maken. Men komt daardoor alleen aan de ontwik kelingsbehoeften van het kind tege moet. Als kinderpsychologe vindt mejuf frouw Bladergroen het helemaal niet zo gunstig, dat kinderen louter uit tra ditie dikwijls uitsluitend op St. Nico laas of op de verjaardag speelgoed krijgen. Het kind verlangt op die da gen naar geschenken, en daar kah ze ker aan tegemoet worden gekomen. Daarnaast dient het echter niet tot de uitzonderingen te behoren, ook op an dere tijdstippen het kind speelgoed te geven. Dan alleen kan men het im mers in staat stellen, op het juiste moment over het goede materiaal te beschikken voor zijn spel. Beter wat minder dus met St. Nico laas en verjaardag en verder het hele jaar door af en toe iets naar de be hoefte. Immers niet de datum maar de ontwikkelingsneiging van het kind moet bepalend zijn voor het kopen van speelgoed. In haar praktijk als directrice van een psychologisch-paedagogisch insti tuut, opgericht om hulp te bieden aan kinderen met leer- en gedragsmoeilijk heden, komt deze kinderpsychologe herhaaldelijk in aanraking met kinde ren die lees-, schrijf-, of rekenstoornis sen hebben, berustend op ontwikke lingsstoornissen. Het zou heel nuttig zijn. wanneer men het spelelement meer bij het on derwijs ging betrekken, merkt zij op. De speldrang wordt meestal te snel Hoe rijk de speelgoed ook van een achteruitgang van het spelen sprake, wat voor de kinderen zeer nadelige gevolgen heeft. De dikwijls heel beperkte woonruimte en het feit dat de straat als speelgelegenheid steeds ongeschikter wordt door het toenemende snelverkeer, veroorzaakt onder andere die achteruitgang. Ook het gebrek aan tijd bij de ouders, om zich met het spelende kind bezig te houden. Vooral het jonge kind heeft kontakt met volwassenen nodig bij het spel. Omdat het huis zo klein is stuurt men de kinderen tegenwoordig al heel jong naar buiten om te spelen. Door de drukte en het lawaai wordt de aan dacht van het kind op straat temid den van het drukke verkeer, als het ware naar de verte meegezogen. Con centratiestoringen komen daardoor te genwoordig bij vele kinderen voor. Goede speelgelegenheid in huis voor het kind, is daarom minstens even be langrijk als goed speelgoed. Die speel gelegenheid dient ook rustig te zijn, zonder te veel lawaai van radio enzo voort, zodat het kind zich op zijn spel kan concentreren. „Hoe staat u als kinderspychologe tegenover het op allerlei oorlogstuig geïnspireerde speelgoed,1 dat tegen woordig in zulke aanlokkelijke uitvoe ringen wordt vervaardigd en nu tegen St. Nicolaas overal is uitgestald?", vroegen wij. Ik ben zeer vredelievend is het ant woord, maar toch wil ik daartegen, wanneer het binnen bepaalde perken blijft, niet al te nadrukkelijk ageren. De agressiviteit zit in de mens, die kan men beter bijtijds af laten reage ren, dan er als volwassenen rampen door te veroorzaken. Bovendien bevrijdt het kind door met dit speelgoed om te gaan, zich dik wijls ook van een stukje angst. Angst ontstaan doordat het in gesprekken van volwassenen of via afbeeldingen in kranten en tijdschriften, met het be staan van dergelijke gevaren wordt geconfronteerd. Het is niet juist bij het kiezen van speelgoed met allerlei traditionele op vattingen rekening te houden, vertelt zij ons verder. Zo wordt er bijvoor beeld louter uit traditie nog een te nadrukkelijke scheiding tussen speel goed voor jongens en meisjes aange houden. Als een meisje graag met een constructiedoos speelt is er echter he lemaal geen reden, dat te verbieden. Het meisje moet zich in deze tijd im mers even algemeen kunnen ontwik kelen, als de jongen. Dat een jongen met poppen speelt, is evenmin te veroordelen. De ma nier waarop een kind met iets speelt is zo uiteenlopend. Door het spelen met poppen kan een jongetje bijvoor beeld allerlei problemen afreageren. Het komt nog zo dikwijls voor dat ouders bij het kopen van speelgoed voor hun kinderen eigen wensdro men vervullen en vooral tegen St. Ni colaas is dat herhaaldelijk het geval. De vader die voor zijn zoontje van drie of vier jaar een prachtige elec- trische trein koopt, is daar een voor beeld van of de moeder die haar doch tertje van diezelfde leeftijd een heel mooi poppenhuis geeft. Als het kind zo'n geschenk, waar het TVEZB fraaie theemuts, met een motief geïnspireerd op de grote weegbree die overal in Nederland voorkomt, kunt u zelf maken zonder dat dit veel tijd hoeft te kosten. Het motief is in wit aangebracht op linnen in een zacht gele tint. De bladeren zijn uitgevoerd in een applicatietechniek met een dikke draad. Voor die bladeren is wit linnen batist als materiaal gekozen. Als St.-Nicolaasgeschenk zal deze theemuts, door mevrouw Koese Tammeling ontworpen, het zeker uitstekend doen. Begin er direct aan, dan krijgt u het nog tijdig klaar. Deze techniek is namelijk helemaal niet moeilijk, zo dat u er zich ook aan kunt wagen, wanneer u niet zo regelmatig hand- xwerkt. Knip een lapje uit die witlinnen ba tist, ongeveer zo groot als de totale oppervlakte van de bladeren. Plak dat mooi glad met gluton op een stukje heel dun vloeipapier. Laat het daarna tussen enkele boeken goed drogen. Als d« met papier beplakte batist droog is,, brengt u de tekening van de bla deren er op aan. Knip daarna één blad uit, precies op de oarbonlijm. Rijg dat blad daarna op de juiste plaats op het gele linnen. Bij deze applicatie-methode wordt een draad gebruikt in de dikte van borduurwol of breikatoen. Die kunt u kiezen in de kleur van de batist of in een afstekende tint. Het blad woTdt vastgezet met de knoopsgatensteek. terwijl u al werkend die dikke draad ondeT deze steek meeneemt. Hier werd als dikke draad een dubbele draad Perlegaren no. 3 gebruikt en voor de knoopsgatensteek borduurkatoen no. 16. Bij A (zie werktekening) komt u naar boven met de dikke draad en met de draad no. 16 iets verder bij I. De dikke draad wordt vastgezet met een klein plat steekje, met de werk-. draad tot de bladvoet (deze vormt dus de steel). Daarna gaat men verder in de knoopsgatensteek. Met het laatste platsteekje bent u in B. uitgekomen. nog helemaal geen behoefte aan heeft, niet waardeert en gauw stuk maakt, vinden de ouders het ondankbaar. Zij vergeten echter, dat zij dat kostbare speelgoed eigenlijk aan zichzelf ca deau hebben gegeven? Misschien om dat zij het vroeger toen zij er wel aan toe waren nooit hebben gekregen omdat het te duur was. St. Nicolaas in zicht, speelgoed wordt er weer overal in grote hoe veelheden gekocht. Laat u niet mee slepen door wat u zelf mooi vindt maar wees verstandige ouders, die het tnelzijn van het kind in de eerste plaats op het oog hebben. Voor dat welzijn is het in de allereerste plaats belangrijk, dat u bij het kopen van speelgoed uitgaat van de behoefte van uw kleintje. Geeft het als geschenk ook wat meer van uw tijd, om het gade te slaan bij zijn spel en daardoor zelf achter die behoefte te komen. Over het kind en zijn spel heeft de kinderpsychologe mejuffrouw Bla dergroen een interessant boekje ge schreven, dat de aardige titel „Speel goed met speelgoed" draagt en waar in alle ouders op een prettige manier adviezen kunnen aantreffen. Hebt u belangstelling voor meer lectuur over het spelende kind, schrijf ons even een kaartje. Wij zenden u dan een lijst toe van boeken over dit onderwerp geschreven, in overleg met deze kinderpsychologe samengesteld. ANTWERPEN. De Belgische smok kelaars, die er een winstgevend bedrijf van gemaakt hebben boter van Neder land naar België te smokkelen, houden er sedert korte tijd een nieuwe metho de op na om aan de douaniers te ont snappen. Zij strooien grote hoeveelheden boter over de weg met de bedoeling de vlie gende brigade van hun achtervolgers te laten slippen. Daarmee hebben zij een gevaarlijk middel gegrepen, waarmee niet alleen het leven van de douaniers, maar ook dat van andere automobilis ten in de waagschaal wordt gesteld. Vorige week hebben de smokkelaars het middel voor het eerst toegepast. Toen zij achtervolgd werden, gooiden zij eerst de zogenaamde kraaienpoten op de weg met de bedoeling de banden van de douane-auto te vernielen. Toen zij daarmee echter geen succes hadden, wierpen zij circa vijftig kilo boter op de straat. Moderne lichtspreiding geeft bij televisie in huis alle gezins leden gelegenheid naar eigen wens bezig te zijn. In reeds meer dan 300.000 Nederland se gezinnen is de televisie ingebur gerd. In al die gezinnen is de aanwe zigheid van een televisieapparaat de woongewoonten, het interieur en de bezigheden van de gezinsleden gaan beïnvloeden. Men verkeert over het algemeen nog in de veronderstelling, dat men 's avonds alleen in het donker goed naar een televisieuitzending kan kij ken. Een goed televisieapparaat is er op berekend, onder praktisch alle omstan digheden het kijken mogelijk te maken. De helderheid van het beeld is daarbij zeker voldoende om overdag, maar ook 's avonds bij kunstlicht, op een pret tige manier de uitzending te volgen. Het normale gezinsleven hoeft dus door duisternis, wanneer er televisie in huis is, niet te worden gestoord. Men hoeft zich wat de verlichting aangaat bijna geen beperkingen op te leggen, wanneer het televisieapparaat aan normale eisen voldoet. In dat ge val kan men overdag immers ook heel goed naar een uitzending kijken, zon der de gordijnen te sluiten. Door even te experimenteren met het kunstlicht in de kamer waar het televisieapparaat staat, zal men mak kelijk zelf kunnen vaststellen, welke lampen tijdens een uitzending wel of niet kunnen blijven branden. Lampen achter de kijkers opgesteld zullen ze ker niet hinderlijk zijn. Ook opzij, op enige afstand van het toestel, stoort een lichtbron, mits goed opgesteld, niet. Een behoorlijke verlichting van de kamer kan dus tijdens het kijken zeker gehandhaafd blijven, zodat huisgenoten die met iets anders bezig willen zijn, rustig hun gang kunnen gaan. Vele te levisieapparaten hebben speciale voor zieningen in het veiligheidsglas, waar door reflecties van lichtbronnen in de omgeving nauwelijks een rol spelen. Met de juiste lichtbronnen op de juiste plaatsen hoeft er rond televisie en verlichting 's avonds geen enkel probleem te bestaan. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Prof. dr. ing. M.. E,- Feuchtinger, de inter nationaal bekende expert op verkeersgebied uit Ulm, die al jaren bezig is voor Utrecht een verkeersplan uit te wer ken, heeft thans zijn studie voltooid. Zij werd in een lijvig rapport van 65 bladzijden, waaraan de nodige situatie tekeningen zijn toegevoegd, ter kennis gebracht van B. en W., die met het plan vol ledig instemmen. Prof. Feuchtinger heeft meer dan één mogelijkheid aangegeven, maar het zg. plan nummer twee persoonlijk aanbevolen, welke aanbeveling door het college hartelijk wordt onder steund. Het komt neer op demping van de buitenste singelgracht teneinde die door autobanen te gaan vervangen, echter met behoud van de groenstrook. Verder wordt geadviseerd over te gaan tot de aanleg van een rondweg (Utrecht heeft al ten dele een dergelijke weg) op dat het verkeer dat niet dringend in de binnenstad moet zijn, eruit wordt ge weerd. Om dit nog te bevorderen wordt een één rich ting verkeer voorgesteld komend van het oosten, dus via de Biltsestraat, vanwaar een aftakking in noordoostelijke richting zal moeten worden aangelegd. Alles wordt er dus op gericht om het aan het snelverkeer zoveel mogelijk bezwaar lijk te maken zijn weg door de binnen stad te kiezen. Prof. Feuchtinger heeft daarbij in de afgelopen jaren voortdu rend rekening gehouden met de wensen van de raad. die al ten aanzien van enke le markante punten, zijn zienswijze ken baar had gemaakt. De gekozen oplossing van een ring weg maakt het mogelijk de doorbraken van de oude stad van geringere omvang te doen zijn dan die, waarvan het struc tuurplan uitgaat. Het tweede plan Feuch tinger, schrijven B. en W. in een nota aan de raad, wijkt op meer punten van het structuurplan af: ten eerste de aanleg van een tunnel onder de spoorbaan ten noorden van het Leidseveer en omgeving; ten tweede de totstandkoming van een nieuwe rijksweg 22 en het opnemen van de bestaande rijksweg 22 in de gemeen telijke rondweg; het gedeelte van de rondweg thans geprojekteerd ten oos ten van rijksweg 22, kan dan vervallen; ten derde de aanleg van twee nieuwe invalswegen ten noorden en ten zuiden van de Biltsestraatweg; ten vierde de aansluiting van de rond weg in het noordoosten aan de nieuwe rijksweg 22. Het rapport toont duidelijk aan dat de singels in hun huidige vorm ten enenmale onvoldoende zijn om de te ver wachten verkeersdichtheid te verwerken. B. en W. beseffen terdege dat het prijs geven van het water in de singelgracht een zwaar offer betekent, maar als men ruimte wil scheppen zal aan dit onder deel van het plan niet ontkomen kun nen worden. NieUwe doorbraken in de binnenstad vallen volgens prof. Feuch tinger niet te verwachten; slechts aan de doorbraak aan het Oudkerkhof naar het Domplein valt niet te ontkomen. Na het verwezenlijken van dit plan zul len twaalf radiale wegen de verbinding vormen tussen de oude stad en de bui- a 150 miljoen gulden, waarbij dan zijn inbegrepen: 1. de doorbraken in de oude stad; 2. de aanleg van de ringweg; 3. de uitvoering gewijzigd plan Leidse veer, met de doorbraak van de Weerd- singel naar de Vleutenseweg en de bouw van een nieuwe tunnel onder de spoor baan; 4. de doorbraak van de Talmalaan naar de ringweg; 5. de doorbraak BiltstraatWitte Vrou wensingel; 6. wijziging Maliebaan; 7. aansluiting zuidelijke parallelweg via RembrandtkadeZonstraat aan de ring weg; 8. verbinding Rubenslaan met Tolsteeg singel en Ledig Erf; 9. doortrekking Albatrosstraat naar ver lengde Rubenslaan. B. en W. noemen het nastreven van het plan Feuchtinger niet minder dan een levensbelang voor Utrecht. Zij me nen dat aan bovengenoemde deskundige tevens een onderzoek naar het parkeer- vraagstuk moet worden opgedragen. Advertentie Men werkt deze steek van links naar rechts. Buiten de bladrand steekt men in bij C en neemt ongeveer 3 mm (de breedte van de dikke draad) in het blad op it)). Dit gebeurt steeds lood recht op de bladrand. Dan slaat men de draad van het oog van de naald van achter naar voren om de naald en haalt door, terwijl de dikke draad al werkend langs cte bladrand op het blad gelegd wordt. Vervolgens weer insteken bij E en bij F uitkomen, draad om de naald, doorhalen enzo voort. De techniek van de knoopsga tensteek kent ieder die handwerkt. Bij deze applicatie moet de afstand van de steekjes ongeveer 3 mm zijn, zodat men de dikke draad goed kan zien. Op de punt van het blad worden drie steekjes in hetzelfde gaatje ge maakt. Bent u op deze manier het hele blad rond, dan zet men de dikke draad weer met de platsteekjes op de steel vast, precies naast de andere draad. De nerven van de bladeren worden in steelsteek uitgevoerd, met borduur katoen no. 16. De bloemen worden geheel met knoopjes gevuld'. Hier en daar worden zoals men op de foto ziet. sprietjes aangebracht. Dat zijn knoopjes met een lange steek. De stelen zijn in kettingsteek om woeld. Die kettingsteek wordt van rechts naar links gewerkt. Terug onv woelt men de-ze door alleen de steek 1 op de naald te nemen en aan te trek ken. Ook een kastanjeblad kunt u als mo tief gebruiken bij deze techniek. U- tekent aat blad dan eenvoudig over, - met een echt exemplaar als voor beeld. APELDOORN. Politie en brandweer hebben gisteren een diepgaand onder zoek ingesteld naar de brand, die de nacht tevoren drie jonge kinderen van het Amsterdamse gezin Riphagen het leven kostte en de houten bungalow Beekbergen, waarin het gezin tijdelijk woonde, in de as legde. De oorzaak is het oudste zusje van de drie slachtof fertjes geweest, dat zoals wij giste ren meldden met lucifers had ge speeld. Het oudste meisje en enig overleven de kind, Jenneke (bijna zeven jaar) is verhoord. Daarbij is gebleken dat alle vier de kinderen wakker waren, toen zij snippertjes papier in brand stak. Plotseling laaide het vuur hoog op. De vier kinderen raakten in paniek. Jenneke liep huilend het huis uit, ter wijl Annie (5), Gezinus (3) en Thea (2) angstig bij elkaar kropen in een hoekje van de kamer. Zij moeten door -de rook zijn gestikt, voor de vlammen hen be reikten. De zomerhuisjes mogen door woning zoekenden wat de Riphagens waren ook tijdelijk gedurende de winter maanden worden bewoond. Tevoren wordt dan echter een onderzoek inge steld door de afdeling huisvesting en de brandweer. Bij dat onderzoek is ge concludeerd, dat bewoning van de bun galow verantwoord was. Het gezin Riphagen woonde pas sinds tenwijken. De kosten zijn begroot op 125maandag in de bungalow. fcE komende week zal Amsterdam weer in het teken van de FASHION WEEK staan. Vele buiten landse inkopers zijn er reeds gearri veerd, om zich bij de confectionairs op de hoogte te gaan stellen van hetgeen Nederland aan mode brengt voor 1959. Over het algemeen is de kleding die op Nederlandse ateliers wordt gemaakt, de afgelopen jaren sterk vooruitgegaan. Dat u als klant meer belangstelling kreeg voor een echt moderne garde robe. even actueel als hetgeen uw zus ters in het buitenland dragen, heeft op die vooruitgang ook een belangrijke invloed gehad. Wanneer u op dat gebied bij aan koop hoge eisen stelt, wordt de voor uitstrevendheid bij de fabrikanten ge stimuleerd. De in ons land vervaardigde mantels bezorgden onze kledingindustrie oor spronkelijk vooral een goede naam in het buitenland. Na de oorlog is er ech ter ook op het gebied van japonnen en pakjes een beter resultaat bereikt. Jolo Couture, in Utrecht gevestigd, heeft in dat opzicht vooral het spit af gebeten. Dat ons land internaiionaal ook op dit terrein gaat meetellen, is daaraan in hoofdzaak te danken. Het pakje dat u hiernaast ziet afge beeld is een bijzonder sprekend voor beeld van de actualiteit van de Ne derlandse kledingindustrie ook in deze sectoren. Op de nieuwe, vrij vierkante lijn, door Balenciaga en Givenchy uitgebracht, is het geïnspireerd. De noviteiten ^an de ze grootste inspirators der hedendaagse mode, waren tot nu toe voor de Ne derlandse vrouw nagenoeg onbereik baar. Jolo ging zich echter ais eerste recht streeks op Givenchy inspireren in dit genre. Die heel moderne combinatie heeft men nu ook voor de Nederlandse vrouw gemaakt. Bravo voor deze voor uitstrevende creatie die als een der schla gers van de Amsterdam Fashion Week op de buitenlandse gasten zeker indruk zal maken. Sedert het ontstaan van de heupbroek, maar vooral sedert het vervallen van de riem daarbij, is de in elkaar gedrukte tailleband niet alleen de winkelier maar ook de koper een doorn in het oog. Het zelfde gold voor de met een taille band toegeruste rokken voor dames. Een Amsterdamse herenmode winkelier ontwierp daarvoor een hulpmiddel dat uit een uiterst dunne stalen strip bestaat. Deze wordt in de tailleband genaaid, waarna elke vervorming in het dragen onmoge lijk is geworden. Het taaie, soepele staal is van een speciale laklaag voorzien, die inwerking van tran spiratie, vocht en chemische reini gingsvloeistoffen voorkomt. Dit systeem kan dus ook met suc ces worden toegepast bij wash-and- wear kledingstukken, die dikwijls met water in aanraking komen. Hinderlijk zichtbare knopjes van jarretelles, vooral onder nauw sluitende kleding in zijde of satijn, kunnen voor mevrouw nu eveneens tot het verleden behoren. De kous kan voortaan bevestigd worden door middel van een metalen klemmetje, dat niet los kan schieten zoals dat met de rubber knopjes dikwijls ge beurde. Dat metalen klemmetje is geheel vlak, zodat het ook bij kleding van heel dunne stof volkomen onzicht baar blijft. Nieuw om zelfs eventueel zonder onderlaag op een goede vloer aan te brengen, zijn de doorgestikte tapijten waarvan de pool in een plastic rug verankerd ligt. Door die plastic onderlaag kunnen de pooltoefjes niet worden uitgelopen of losgezogen en kan men die vloerbedekking ook direkt met de stofzuiger reinigen. De plasticlaag laat geen stof door en zorgt er tevens voor dat het kleed niet gaat glijden. Met enige handigheid kan men die nieuwe vloerbedekking, die per me ter verkrijgbaar is, ook zelf in een of meerdere kleuren onzichtbaar tegen elkaar leggen. Praktisch om bezems, stoffers enzovoort op te hangen, zijn de plastic bezemsteelhangers. Die kleu rige flexibele plastic doppen worden om de kop van de steel geschoven, waarna het geheel aan de daaraan bevestigde metalen ring wordt op gehangen. Even een briefkaart en wij zenden u over deze nieuwtjes nadere in lichtingen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiininniimii,,,!,,!!,!

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 10